PDA

View Full Version : οδηγοί Mercedes+μηχανόβιοι=συμμαχία...



nassosxlvbros
14/04/2008, 17:07
Στο τελευταίο φανάρι πριν την Ηλιουπόλεως κλασσικότατος μερσεντάκιας περνάει με κόκκινο...κόρνάρω και πιάνω κουβέντα στο φανάρι της Ηλιουπόλεως...:

--τελικά 3 είναι οι αλήτες των δρόμων...
-ποιοι; μου λέει...
--οι μηχανόβιοι οι ταρίφες και οι μερσεντάκηδες! του λέω!
-(σκασμένος στα γέλια) έχεις δίκιο αλλά ρε γαμώτο το βαριέμαι να το περιμένω το ρημαδι!
--ναι αλλά ξέρεις πόσα φιλαράκια έχω θάψει από τύπους που βαριούνται και περνάνε;
-ναι αλλά εγώ ξέρω,προσέχω...
--ναι αλλά μέχρι πότε ;
-ε,έχεις δίκιο...
--ναι,μα που να το βρώ...
φανάρι πράσινο ,και φύγαμε...



......... ;)

div400
14/04/2008, 17:30
πως και δεν τον κερασες και μπυρες?:sick:
μια μαλλον διαφορετικη (αγνωστη για τα ελληνικα δεδομενα) προσεγγιση......

τεσπα..ελπιζω μονο να ειναι απο τους ανθρωπους που καταλαβαινουν απο καλο λογο και δεν θα το ξανακανει......

nassosxlvbros
14/04/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
πως και δεν τον κερασες και μπυρες?:sick:
μια μαλλον διαφορετικη (αγνωστη για τα ελληνικα δεδομενα) προσεγγιση......

τεσπα..ελπιζω μονο να ειναι απο τους ανθρωπους που καταλαβαινουν απο καλο λογο και δεν θα το ξανακανει......

Και γω ελπίζω...δεν είχε και ποτέ δεν έχει να μπινελικώνεσαι...τους "σωστούς παράνομους" τους κόβεις από χιλιόμετρα......είτε έχουν παπί ή ΜΖ η μερσέντα...όποιας ηλικίας και νάναι βλέπεις ότι το μάτι τους και το μυαλό τους κόβει...ο σωστός οδηγός είναι σε όλα σωστός: ξηγημένος (ναι ρε μαν βαρέθηκα να περιμένω σα το μαλάκα και την έκανα,όχι να,ξέεεερεις,κλπ) προσεκτικός (δεν κουνιόταν φύλλο και την έκανα) και δέχεται τη παρανομία του (έχεις δίκιο...)
αλλά και μόνο ότι "καταδέχτηκε" να πιάσει κουβέντα κάτι λέει ...;)

cityfly
14/04/2008, 20:27
μπα δε θα καταλάβει
θα βαριέται
πού να καταλαβαίνει τώρα

nassosxlvbros
14/04/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
μπα δε θα καταλάβει
θα βαριέται
πού να καταλαβαίνει τώρα

καταλάβει ή όχι δεν εμπιστεύομαι κανέναν...δεν άλλαξε κάτι...
:nono:

div400
14/04/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Και γω ελπίζω...δεν είχε και ποτέ δεν έχει να μπινελικώνεσαι...τους "σωστούς παράνομους" τους κόβεις από χιλιόμετρα......είτε έχουν παπί ή ΜΖ η μερσέντα...όποιας ηλικίας και νάναι βλέπεις ότι το μάτι τους και το μυαλό τους κόβει...ο σωστός οδηγός είναι σε όλα σωστός: ξηγημένος (ναι ρε μαν βαρέθηκα να περιμένω σα το μαλάκα και την έκανα,όχι να,ξέεεερεις,κλπ) προσεκτικός (δεν κουνιόταν φύλλο και την έκανα) και δέχεται τη παρανομία του (έχεις δίκιο...)
αλλά και μόνο ότι "καταδέχτηκε" να πιάσει κουβέντα κάτι λέει ...;)

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω...

αλλο η σωστη (βλ. αντρήκια) διαχειρηση του λαθους '' ναι εκανα μαλακια! ΣΥΓΝΩΜΗ''
και αλλο ο ΣΩΣΤΟΣ οδηγος.

ο σωστός οδηγός ΔΕΝ θα βαριωταν, ο σωστός οδηγός δεν περναγε και στην ερημια να ηταν, ο σωστός τεσπα ΔΕΝ θα εκανε παρανομια ΕΣΚΕΜΕΝΑ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!!*

γιατι περι συνειδητής πραξης προκειτε και αυτο ειναι που εξοργίζει, οτι ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΥΤΑ!!!!!

τελοςπαντων...

*= δεν βγαζω τον εαυτο μου απο τους ''σωστους''....

devil's animal
14/04/2008, 23:41
τα αυτοκινητα δεν "δικαιουνται" να περνανε με κοκκινο.
ακομα και να εχει δει τον αδειο δρομο, μπορει ενα ss να ειναι στο φτερο του χωρις να το καταλαβει.
επισης πιανουν και ολο τον δρομο οταν βγαινουν και εχουν και αργη εκκινηση.

τα μηχανακια εχουν πιο γρηγορο μπαμ και δεν προλαβαινει ο αλλος να ερθει οσο γρηγορα και να πηγαινει. (εννοειται στην περιπτωση που εχει κοιταξει ετσι).
ακομα και ενα παπι να βγει (που ειναι αργο) δεν θα πιασει ολο τον δρομο και θα προλαβει μια γρηγορη μοτοσυκλετα να βρει διεξοδο.

αυτα τα ολιγα.
:wave2:

cityfly
14/04/2008, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα αυτοκινητα δεν "δικαιουνται" να περνανε με κοκκινο.
ακομα και να εχει δει τον αδειο δρομο, μπορει ενα ss να ειναι στο φτερο του χωρις να το καταλαβει.
επισης πιανουν και ολο τον δρομο οταν βγαινουν και εχουν και αργη εκκινηση.

τα μηχανακια εχουν πιο γρηγορο μπαμ και δεν προλαβαινει ο αλλος να ερθει οσο γρηγορα και να πηγαινει. (εννοειται στην περιπτωση που εχει κοιταξει ετσι).
ακομα και ενα παπι να βγει (που ειναι αργο) δεν θα πιασει ολο τον δρομο και θα προλαβει μια γρηγορη μοτοσυκλετα να βρει διεξοδο.

αυτα τα ολιγα.
:wave2:


αυτό δε δικαιολογεί τα μηχανάκια
κανένας δεν πρέπει να βγαίνει και ειδικά σε κεντρικούς δρόμους
οι δεξιές στροφές είναι το μόνο που είναι ακίνδυνο εφόσον ελέγξεις για κάνα πεζό βέβαια και άντε κάνα στενό

kalesin
14/04/2008, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα αυτοκινητα δεν "δικαιουνται" να περνανε με κοκκινο.
ακομα και να εχει δει τον αδειο δρομο, μπορει ενα ss να ειναι στο φτερο του χωρις να το καταλαβει.
επισης πιανουν και ολο τον δρομο οταν βγαινουν και εχουν και αργη εκκινηση.

τα μηχανακια εχουν πιο γρηγορο μπαμ και δεν προλαβαινει ο αλλος να ερθει οσο γρηγορα και να πηγαινει. (εννοειται στην περιπτωση που εχει κοιταξει ετσι).
ακομα και ενα παπι να βγει (που ειναι αργο) δεν θα πιασει ολο τον δρομο και θα προλαβει μια γρηγορη μοτοσυκλετα να βρει διεξοδο.

αυτα τα ολιγα.
:wave2:


δεν εχεις βαλει γελακια αρα θεωρω οτι τα λες σοβαρα

:nono: :nono: :nono:

ποτε των ποτων

μισο γιατι ισως δε φαινεται καλα

ποτε των ποτων κ σε καμια περιπτωση κανενας δεν περναει με κοκκινο

καλυτερα τωρα;

το μονο μπαμ που παιζει στα φαναρια, ειναι αυτο που ποναει.

για να μην πιασω την αποψη ''τα αυτοκινητα δεν δικαιουνται, αλλα εμεις που εχουμε μπαμ δικαιουμαστε γιατι προσεχουμε πιο πολυ κ ειμαστε κ πιο μικροι κ πιο ομορφοι''

κανενας δεν δικαιουται να περασει με κοκκινο.
ειναι το ιδιο σα να λες, εγω δικαιουμαι να σκοτωσω γιατι το κανω με στυλ. Οι αλλοι ειναι αγαρμποι

:wave2: :wave2:

vangelis 64
15/04/2008, 03:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα αυτοκινητα δεν "δικαιουνται" να περνανε με κοκκινο.
ακομα και να εχει δει τον αδειο δρομο, μπορει ενα ss να ειναι στο φτερο του χωρις να το καταλαβει.
επισης πιανουν και ολο τον δρομο οταν βγαινουν και εχουν και αργη εκκινηση.

τα μηχανακια εχουν πιο γρηγορο μπαμ και δεν προλαβαινει ο αλλος να ερθει οσο γρηγορα και να πηγαινει. (εννοειται στην περιπτωση που εχει κοιταξει ετσι).
ακομα και ενα παπι να βγει (που ειναι αργο) δεν θα πιασει ολο τον δρομο και θα προλαβει μια γρηγορη μοτοσυκλετα να βρει διεξοδο.

αυτα τα ολιγα.
:wave2: Αυτό Σταύρο πρέπει να το πάρεις πίσω.Και όσοι από μάς βαριούνται να περιμένουν στο κόκκινο,ας βαριούνται και ας περιμένουν.
Δεν κρατάει πολύ ρε γαμώτο.....μισό λεπτό;Ένα;Ε και;:(

McGyver
15/04/2008, 07:21
Το βλέπω κι αυτό το thread να είναι devil's animal vs everybody, οπότε μέχρι να χοντρύνει...

ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΡΕ ΣΤΑΥΡΟ;;;

MikeG
15/04/2008, 08:42
:smokin:

Cpt. Haddock
15/04/2008, 08:46
μπράβο ρε Σταύρο...

Θα έχουμε με κάτι ν' ασχοληθούμε σήμερα :lol:




υ.γ. :nono: :nono:

latris mixanis
15/04/2008, 09:01
Συγγνώμη??

Πάω να πιώ καφέ γιατί διαβάζω ότι θέλω...

McGyver
15/04/2008, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
Πάω να πιο καφέ γιατί διαβάζω ότι θέλω...

Και γράφεις, και γράφεις...

latris mixanis
15/04/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Και γράφεις, και γράφεις...

Χάλια η κατάστασή μου χάλια

fethry
15/04/2008, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ο σωστός οδηγός ΔΕΝ θα βαριωταν, ο σωστός οδηγός δεν περναγε και στην ερημια να ηταν, ο σωστός τεσπα ΔΕΝ θα εκανε παρανομια ΕΣΚΕΜΕΝΑ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!!

Πιστεύω πως υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να παρανομήσεις χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο εαυτό ή συνάνθρωπο και να εξακολου8είς να θεωρείσαι σωστός οδηγός... Τουλάχιστον απο τη μεριά μου...

Μην είσαι τόσο κάθετος γιατι και τα σήματα-φανάρια απο ανθρώπους έχουν τοποθετηθεί, οι οποίοι δεν είναι αλάνθαστοι... Μερικές φορές εξυπηρετούν και συμφέροντα...

fethry
15/04/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
τα αυτοκινητα δεν "δικαιουνται" να περνανε με κοκκινο.
ακομα και να εχει δει τον αδειο δρομο, μπορει ενα ss να ειναι στο φτερο του χωρις να το καταλαβει.
επισης πιανουν και ολο τον δρομο οταν βγαινουν και εχουν και αργη εκκινηση.

τα μηχανακια εχουν πιο γρηγορο μπαμ και δεν προλαβαινει ο αλλος να ερθει οσο γρηγορα και να πηγαινει. (εννοειται στην περιπτωση που εχει κοιταξει ετσι).
ακομα και ενα παπι να βγει (που ειναι αργο) δεν θα πιασει ολο τον δρομο και θα προλαβει μια γρηγορη μοτοσυκλετα να βρει διεξοδο.

Η παρανομία δε νομιμοποιείται ανάλογα το όχημα...
Απλά "δικαιολογείται" ανάλογα με την περίσταση και πάντα υπο συνθήκες...

kalesin
15/04/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
Η παρανομία δε νομιμοποιείται ανάλογα το όχημα...
Απλά "δικαιολογείται" ανάλογα με την περίσταση και πάντα υπο συνθήκες...


συγνωμη αλλα δεν μπορω να δικαιολογησω καμια παρανομια, κατω απο καμια περιπτωση κ κατω απο καμια συνθηκη...


κ σε αυτο ειμαι κ καθετος κ οριζοντιος κ διαγωνιος

κ για να σε προλαβω, ποτε δεν εχω περασει κοκκινο, ουτε στη μεση της ερημιας με ορατοτητα χιλιομετρων.



:wave2:

nassosxlvbros
15/04/2008, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω...

αλλο η σωστη (βλ. αντρήκια) διαχειρηση του λαθους '' ναι εκανα μαλακια! ΣΥΓΝΩΜΗ''
και αλλο ο ΣΩΣΤΟΣ οδηγος.

ο σωστός οδηγός ΔΕΝ θα βαριωταν, ο σωστός οδηγός δεν περναγε και στην ερημια να ηταν, ο σωστός τεσπα ΔΕΝ θα εκανε παρανομια ΕΣΚΕΜΕΝΑ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!!*

γιατι περι συνειδητής πραξης προκειτε και αυτο ειναι που εξοργίζει, οτι ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΥΤΑ!!!!!

τελοςπαντων...

*= δεν βγαζω τον εαυτο μου απο τους ''σωστους''....

ο σωστός οδηγός είναι πολύ σχετικό πράγμα στην Ελλάδα ...(και μόνο εδώ)
θα πατήσει τη διάβαση ,θα περάσει το κόκκινο είτε τον "παίρνει" είτε δε περνάει ψυχή,θα παρκάρει όπου βρει...αν σε όλους αυτόυς τους κάφρους βρεθεί ο λιγώτερο κάφρος ε,σίγουρα δεν είναι καλός απλά πιο σωστός από τους υπόλοιπους...
που διαφωνείς τελικά;
τα ίδια είμαστε όλοι...άλλος περισσότερο άλλος λιγώτερο...;)

madox
15/04/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
συγνωμη αλλα δεν μπορω να δικαιολογησω καμια παρανομια, κατω απο καμια περιπτωση κ κατω απο καμια συνθηκη...


κ σε αυτο ειμαι κ καθετος κ οριζοντιος κ διαγωνιος

κ για να σε προλαβω, ποτε δεν εχω περασει κοκκινο, ουτε στη μεση της ερημιας με ορατοτητα χιλιομετρων.



:wave2:


σωστος αλλα ως ποτε?και εγω σε εναν κομβο με φαναρια :confused: :confused: σε δεξια στροφη περιμενω παντα στο κοκκινο αλλα αν δεν υπηρχε περιθωριο να περασει αλλος απο διπλα θα υπηρχε ο κινδυνος να την φαω απο πισω αφου ολοι(90%) περνανε με κοκκινο.Καποιες φορες πρεπει να εξεταζουμε και τις συνθηκες που επικρατουν την καθε στιγμη.:beer:

caesarsk
15/04/2008, 20:56
Μου θύμησε μια ιστορία δικιά μου από τα παλιά...




Αρκετά χρόνια πριν (δεν θα πω πόσα για να μην αρχίσει του δούλεμα από τους γνωστούς άγνωστους), γύριζα από Καβάλα προς Αθήνα. Τότε ο δρόμος περνούσε μέσα από την Ασπροβάλτα και για όσους θυμούνται υπήρχε ένα φανάρι. Η ώρα 5:30 το πρωί και ο δρόμος ΤΕΛΕΙΩΣ μα ΤΕΛΕΙΩΣ άδειος. ΤΟ φανάρι κόκκινο και εγώ σιγά σιγά σταματώ κατεβάζοντας αργά τις ταχύτητες μήπως και προλάβει να ανάψει πράσινο. Φτάνω στο φανάρι και σταματάω. Την στιγμή που κατεβάζω το πόδι κάτω και ακούω τρελό φρενάρισμα από πίσω μου...Το νιώθω να έρχεται και προλαβαίνω να πάω 5 μέτρα μπροστά πριν ακούσω το μπάμ και δω ένα δέντρο να πέφτει δεξιά μου. Σβήνω κατεβαίνω κάτω και τρέχω προς την τρακαρισμένη Mercedes μήπως χρειάζονται βοήθεια.

Κατεβαίνει ο Ελληνάρας, με την κοιλιά πάνω απο το παντελόνι, και τα τελευταία κουμπιά του πουκάμισου πάνω και κάτω (πάνω για να φαίνεται η τρίχα και κάτω γιατί δεν κουμπώνει από την κοιλιά) ξεκούμπωτα και μου λέει την απίστευτη και αξέχαστη ατάκα

ΚΑΛΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΑΣ ΚΑΛΑ???? ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΣΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ????


Ενα Black out, μια σκοτοδίνη μου ήρθε...Μικρός ήμουν, νέος και άβγαλτος...τι να κάνω και εγώ??

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΥΡΙΕ, του απάντησα....ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ

Καβάλησα την μοτοσυκλέτα μου και έφυγα γελώντας μέχρι την Αθήνα!!!
















(και για να μην ξεχνιόμαστε επείδη sniper, και Cpt.Haddock έχουν μέρες να το σχολιάσουν...Ο ΗΛΙΑΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ....είναι αρνητικός δηλαδή...)

bentouza
15/04/2008, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
Πιστεύω πως υπάρχουν περιπτώσεις που μπορείς να παρανομήσεις χωρίς να θέσεις σε κίνδυνο εαυτό ή συνάνθρωπο και να εξακολου8είς να θεωρείσαι σωστός οδηγός... Τουλάχιστον απο τη μεριά μου...

Μην είσαι τόσο κάθετος γιατι και τα σήματα-φανάρια απο ανθρώπους έχουν τοποθετηθεί, οι οποίοι δεν είναι αλάνθαστοι... Μερικές φορές εξυπηρετούν και συμφέροντα...

συμφωνω!

για τα συμφεροντα δεν ξερω.γενικα πολλα αναβοσβηνουν με τον ιδιο ρυθμο σε ολη τη διαρκεια της ημερας.αν τα φαναρια δεν δουλευουν αυτοματα με αναδραση μπορει να γινουν παραλογα.

zolotas
15/04/2008, 22:45
εδω στον βορρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα .....προς το παρον ..........υπαρχει ενας σεβασμος προς τα μηχανακια ,μη επιθετικη οδηγηση οδηγων αυτοκινητων........

οχηματα με πινακιδες απο Ζ......Υ..........ειναι ακρως επικινδυνα και δυστυχως επιβεβαιωνομαι καθε μερα .......θα κανουν σφηνα χωρις φλας ,.........θα πανε στην ζουλα να στριψουν ,ενω υπαρχει ουρα οχηματων .......θα τρεχουν υπερβολικα ,φαντασου δλδ ,ενα 5% σκαει μυτη εδω και κανει του κοσμου τις μ@λακιες ...........

η οδηγηση αθηνα -θεσσαλονικη ειναι πραγματικα μερα με την νυχτα ........

παντως οσοι εχουν μερσεντες και μπεεεμβε δεν κανουν δεξια ,γιατι εναι κομπλεξικοι ........εδωσαν τοσα φραγκα ,δε λεει...........

υ.γ. πηγα να αναψω ενα κερι και εδωσα και λεφτα ο μ@λακας ........οι μαγκες κυκλοφορουν με S80 VOLVO και σημαια της ΑΕΚ και χωρις πινακιδες :rotflmao: ..........φραγκο σε κανεναν μπουστη ρεεεεεεεεεεεε:lol:

TROOPER
16/04/2008, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
...ελπιζω μονο να ειναι απο τους ανθρωπους που καταλαβαινουν απο καλο λογο και δεν θα το ξανακανει......

σιιιιιιιιιιιγουρα !!!!!!!!!

devil's animal
16/04/2008, 08:08
για να μην αρχισω τα "ο αναμαρτητος πρωτος τω λιθω βαλετω"


ξεκαθαριζω την θεση μου μπας και βρεθει μια ακρη.
ΝΑΙ ειναι παρανομο να περνας με κοκκινο.
ΝΑΙ μπορει να γινει μεγαλη στραβη.

και ΝΑΙ αν ενεργουσαν ΟΛΟΙ οπως ενεργει η μειοψηφια (δλδ να μην περναει με κοκκινο ΠΟΤΕ) θα αλλαζε ο κοσμος μας προς το καλυτερο.

αλλα δεν το κανει σχεδον κανενας.


Να πω παντως οτι εγω περναω με κοκκινο και εχω τσεκαρει αλλα δεν περναω ΠΟΤΕ με πρασινο χωρις να εχω τσεκαρει.Αυτο νομιζω λεει πολλα.
:wave2:

fethry
16/04/2008, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
συγνωμη αλλα δεν μπορω να δικαιολογησω καμια παρανομια, κατω απο καμια περιπτωση κ κατω απο καμια συνθηκη...
κ σε αυτο ειμαι κ καθετος κ οριζοντιος κ διαγωνιος

Δέχεσαι το γεγονός οτι υπάρχουν σημεία που ο κοκ εφαρμόζεται λάθος?
Η σωστή χρήση του κοκ προϋποθετει εκτός απο γνώσεις του θέματος και χρήση άλλων επιστημών, όπως π.χ. στατιστική αλλά και λογική... :ninja:

1) Μία διασταύρωση μη κεντρικών οδών με φανάρι που είναι πολυσύχναστη ώρες 06:00-22:00, αλλά το αντίθετο τις άλλες ώρες δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί με το φανάρι όλο το 24ωρο... Μπορεί τις ώρες μη-αιχμής το φανάρι να αναβοσβήνει πορτοκαλί και να μην αναγκάζει τον οδηγό να περιμένει εφ'όσον δεν υπάρχει λόγος...
2) Ένας δρόμος που μονοδρομήθηκε προς την αντίθετη κατεύθυνση ξαφνικά, χωρίς καμιά μελέτη, επειδή συμφέρει έναν κάτοικο της οδού (που τυχαίνει να είναι μέλος της τοπικής αυτοδοιίκησης) θεωρείς οτι είναι λογικό?

Cpt. Haddock
16/04/2008, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
(και για να μην ξεχνιόμαστε επείδη sniper, και Cpt.Haddock έχουν μέρες να το σχολιάσουν...Ο ΗΛΙΑΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΗΝ ΦΑΣΗ ΑΡΝΗΣΗΣ....είναι αρνητικός δηλαδή...)

:rotflmao: :rotflmao: άντε πάλι :rotflmao: :rotflmao:

ρε μπας και σου 'ρθε νωρις η κλιμακτήριος και τα βλέπεις όλα στραβά :evil: :D :evil:

fethry
16/04/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
οχηματα με πινακιδες απο Ζ......Υ..........ειναι ακρως επικινδυνα και δυστυχως επιβεβαιωνομαι καθε μερα .......θα κανουν σφηνα χωρις φλας ,.........θα πανε στην ζουλα να στριψουν ,ενω υπαρχει ουρα οχηματων .......θα τρεχουν υπερβολικα ,φαντασου δλδ ,ενα 5% σκαει μυτη εδω και κανει του κοσμου τις μ@λακιες ...........
η οδηγηση αθηνα -θεσσαλονικη ειναι πραγματικα μερα με την νυχτα ........

Και οχήματα με πινακίδες απο Ι έχουν μπεί δυναμικά στο κόλπο εξόντωσης των βορείων...
Υπάρχει συνομωσία εναντίον σας, αλλα ευτυχώς έχετε λιακόπουλο να σας προστατεύει απο τέτοιες μυστήριες δυνάμεις... :lol:


127753

kalesin
16/04/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από fethry
Δέχεσαι το γεγονός οτι υπάρχουν σημεία που ο κοκ εφαρμόζεται λάθος?
Η σωστή χρήση του κοκ προϋποθετει εκτός απο γνώσεις του θέματος και χρήση άλλων επιστημών, όπως π.χ. στατιστική αλλά και λογική... :ninja:

1) Μία διασταύρωση μη κεντρικών οδών με φανάρι που είναι πολυσύχναστη ώρες 06:00-22:00, αλλά το αντίθετο τις άλλες ώρες δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί με το φανάρι όλο το 24ωρο... Μπορεί τις ώρες μη-αιχμής το φανάρι να αναβοσβήνει πορτοκαλί και να μην αναγκάζει τον οδηγό να περιμένει εφ'όσον δεν υπάρχει λόγος...
2) Ένας δρόμος που μονοδρομήθηκε προς την αντίθετη κατεύθυνση ξαφνικά, χωρίς καμιά μελέτη, επειδή συμφέρει έναν κάτοικο της οδού (που τυχαίνει να είναι μέλος της τοπικής αυτοδοιίκησης) θεωρείς οτι είναι λογικό?


1. Φυσικα κ το δεχομαι. Ομως απο τη στιγμη που δεν ειμαι συγκοινωνιολόγος, η οτιδηποτε αλλο που να μπορω να το διαφοροποιησω δεν κανω τιποτα. Το μονο μαλλον που μπορω να κανω, ειναι να διαμαρτυρηθω κ να ενημερωσω.
2. Μιλαμε για κοκκινα νομιζω. Τωρα τα πορτοκαλι φαναρια που αναβοσβήνουν, εκτος κ αν κατι εχει αλλαξει, σημαινουν στοπ. Αρα ακομα κ εκει ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να κανεις ελεγχο του δρομου κ μετα να περασεις. Οτι θα εκανες σε ενα στοπ ετσι κ αλλιως δηλαδη. Εκτος αυτου, στην περιπτωση αυτη, βλεπω βλεπω τη διαθεση των ''αρχων'' να μη δυσκολευουν την κινηση των οχηματων. Δηλαδη εχει υπαρξει μελετη.
3. Οχι μονο ενας αλλα πολλοι δρομοι εχουν αλλαξει κατευθυνσεις κ σημανσεις για διαφορους λογους, πολλοι απο τους οποίους εξυπηρετουν μικροπολιτικα συμφεροντα. Και; τι μ' αυτο;


Για να μη λεω πολλα:
-Εκτος απο δικαιωματα εχουμε κ υποχρεωσεις
-Για να διεκδικησω τα οποια δικαιωματα μου, πρεπει να τηρω τις υποχρεωσεις μου
-Με βαση καποια μελετη που ειχα διαβασει παλιοτερα [κ δε θυμαμι τωρα που κ πως] στην Ελλαδα υπαρχουν τα πιο πολλα σηματα κυκλφοριας κ στοπ απο ολς τις ευρωπαικες χωρες, με αποτελεσμα να υπαρχει μια απιστευτη συγχηση στους δρομους
-Μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε στους δρομους, φτανει να ειμαστε διατεθιμενοι να υποστουμε τις οποιες συνεπειες. Κ φυσικα δεν εχουμε δικαιωμα να διαμαρτυρομαστε αν συμβει οτιδηποτε

:beer:

fethry
16/04/2008, 10:28
2) Εφ'όσον συμβαίνει αυτό έχει καλώς... Δε διαφωνούμε...
Αν το φανάρι εξακολουθεί να λειτουργεί παρά την ώρα μη-αιχμής, τότε υπάρχει το πρόβλημα... Για τέτοια περίπτωση μιλάω που δεν έχει γίνει σωστή μελέτη...
Τότε εγώ ίσως τσέκαρα και περνούσα αν είχα ελεύθερο πεδίο, παρά το κόκκινο... Εδώ διαφωνούμε...
3) Μπορεί για σένα να μη λέει κάτι αλλά εγώ συνειδητοποιώ την προχειρότητα και την άρπα-κόλλα νοοτροπία των υπεύθυνων, γεγονός που επηρεάζει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μου...

υγ. Εννοείται οτι κάνουμε έλεγχο πριν περάσουμε... Δεν πάμε αεροπορία κι οτι γίνει... Εδώ έχουμε φτάσει σε σημείο να ελέγχουμε όταν έχουμε προτεραιότητα...
Αυτό είναι δεδομένο και δε χρειάζεται να αναφέρεται... :a10:

FZMAN
16/04/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για να μην αρχισω τα "ο αναμαρτητος πρωτος τω λιθω βαλετω"


ξεκαθαριζω την θεση μου μπας και βρεθει μια ακρη.
ΝΑΙ ειναι παρανομο να περνας με κοκκινο.
ΝΑΙ μπορει να γινει μεγαλη στραβη.

και ΝΑΙ αν ενεργουσαν ΟΛΟΙ οπως ενεργει η μειοψηφια (δλδ να μην περναει με κοκκινο ΠΟΤΕ) θα αλλαζε ο κοσμος μας προς το καλυτερο.

αλλα δεν το κανει σχεδον κανενας.


Να πω παντως οτι εγω περναω με κοκκινο και εχω τσεκαρει αλλα δεν περναω ΠΟΤΕ με πρασινο χωρις να εχω τσεκαρει.Αυτο νομιζω λεει πολλα.
:wave2:
Aυτό βλέπω και σκέφτομαι που καταντήσαμε.

caesarsk
16/04/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: άντε πάλι :rotflmao: :rotflmao:

ρε μπας και σου 'ρθε νωρις η κλιμακτήριος και τα βλέπεις όλα στραβά :evil: :D :evil:


ναι και εχω και περίοδο




ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΩ!!!!

zephyr1
17/04/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Στο τελευταίο φανάρι πριν την Ηλιουπόλεως κλασσικότατος μερσεντάκιας περνάει με κόκκινο...κόρνάρω και πιάνω κουβέντα στο φανάρι της Ηλιουπόλεως...:

--τελικά 3 είναι οι αλήτες των δρόμων...
-ποιοι; μου λέει...
--οι μηχανόβιοι οι ταρίφες και οι μερσεντάκηδες! του λέω!
-(σκασμένος στα γέλια) έχεις δίκιο αλλά ρε γαμώτο το βαριέμαι να το περιμένω το ρημαδι!
--ναι αλλά ξέρεις πόσα φιλαράκια έχω θάψει από τύπους που βαριούνται και περνάνε;
-ναι αλλά εγώ ξέρω,προσέχω...
--ναι αλλά μέχρι πότε ;
-ε,έχεις δίκιο...
--ναι,μα που να το βρώ...
φανάρι πράσινο ,και φύγαμε...



......... ;)

Πολυ εξυπνος διαλογος.

nassosxlvbros :beer:

Akatanomastos
17/04/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk


Ενα Black out, μια σκοτοδίνη μου ήρθε...Μικρός ήμουν, νέος και άβγαλτος...τι να κάνω και εγώ??

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΥΡΙΕ, του απάντησα....ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ


:lol: :rotflmao: :lol:
το θεατρο του παραλογου εντελως:lol:

τρελλη ατακα παντως του πες.. σκεψου να μην ησουν και αβγαλτος..:D