PDA

View Full Version : Honda SH125i ή Piaggio Carnaby 125



gto234
15/04/2008, 19:37
Παιδιά είμαι μεταξύ των δύο μοντέλων που αναφέρω στο θέμα και θα ήθελα την συμβουλή σας.
Επειδή έχω το παλιό δίπλωμα μέχρι 125cc που δεν αναβαθμίζεται σε ανεξάρτητων κυβικών είμαι αναγκασμένος να καταφύγω σε επιλογή 125cc και επέλεξα τα 2 παραπάνω μοντέλα κυρίως λόγω μάρκας και μεταπωλικής αξίας.Οπότε μην σπευσετε να με προτρέψετε να πάρω το 150i ή κάποιο 200ρι.
Τώρα στο διαταύτα:
Το Honda υπερτερεί σε 2 βασικά σημεία:
1)Στον ψεκασμό που δίνει μικρότερη κατανάλωση και καλύτερη λειτουργία
2)Στο ότι είναι δοκιμασμένο μοντέλο χρόνια τωρα οπότε υπάρχει πιστεύω λύση για όλα τα προβλήματα αν και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχουν και πολλά.
Το Carnaby υπερτερεί στο ότι έχει δισκοφρενο πίσω και στην τιμή (400 Ευρώ χαμηλότερη από το honda).
Επίσης θεωρώ ότι τα service των 2 scooter θα κυμαίνονται στις ίδιες περίπου τιμές.

Κατα τη γνώμη σας αξίζει δώσω 400? παραπάνω για να πάρω το honda μόνο και μόνο επειδή έχει injection (ή όποια άλλα προτερήματα) ?

johns
18/04/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gto234
Παιδιά είμαι μεταξύ των δύο μοντέλων που αναφέρω στο θέμα και θα ήθελα την συμβουλή σας.
Επειδή έχω το παλιό δίπλωμα μέχρι 125cc που δεν αναβαθμίζεται σε ανεξάρτητων κυβικών είμαι αναγκασμένος να καταφύγω σε επιλογή 125cc και επέλεξα τα 2 παραπάνω μοντέλα κυρίως λόγω μάρκας και μεταπωλικής αξίας.Οπότε μην σπευσετε να με προτρέψετε να πάρω το 150i ή κάποιο 200ρι.
Τώρα στο διαταύτα:
Το Honda υπερτερεί σε 2 βασικά σημεία:
1)Στον ψεκασμό που δίνει μικρότερη κατανάλωση και καλύτερη λειτουργία
2)Στο ότι είναι δοκιμασμένο μοντέλο χρόνια τωρα οπότε υπάρχει πιστεύω λύση για όλα τα προβλήματα αν και απ'ότι βλέπω δεν υπάρχουν και πολλά.
Το Carnaby υπερτερεί στο ότι έχει δισκοφρενο πίσω και στην τιμή (400 Ευρώ χαμηλότερη από το honda).
Επίσης θεωρώ ότι τα service των 2 scooter θα κυμαίνονται στις ίδιες περίπου τιμές.

Κατα τη γνώμη σας αξίζει δώσω 400? παραπάνω για να πάρω το honda μόνο και μόνο επειδή έχει injection (ή όποια άλλα προτερήματα) ?





Πάρε το ολοκαίνουργιο Kymco Agility City με 1690€.
http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/390/NEWS/kymagilty.jpg

Γιάννης

the who
18/04/2008, 16:38
Προχθες καβαλησα το 150.Το πηρε ενας φιλος 2000 μεταχειρισμενο.Δεν νομιζω οτι εχει πολλες διαφορες με το 125.Παρολο που δεν συμπαθω τα σκουτεροειδη αυτο μου αρεσε.Πολυ καλο φινιρισμα,ζυγισμενος ογκος,ευχρηστο,χαμηλη καταναλωση ειναι αυτα που φαινονται αμεσως.
Για το δισκοφρενο μην το πολυσκεφτεσαι.Τα φρενα του ειναι αγκυρες.
Το αλλο μηχανακι δεν το ξερω καθολου.:wave2:

CIRUS
18/04/2008, 16:47
το canarby 125 το έχει ένας γνωστός μου κανα 6μηνο και είναι πολύ ευχαριστημένος, για το χόντα πάλι έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο γιατί καλογτιαγμενα είναι και τα 2 οπότε αν τα προσέχεις σωστα, λαδάκια και service στην ώρα τους μια χαρά θα είσαι και με τα 2!!!!:wave2:

gto234
19/04/2008, 08:59
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Αυτό το Kymco είναι πολύ μεγάλος πειρασμός λόγω τιμής!Καλά πως το πουλάνε τοσο φθηνά;
Μήπως είναι μάπα;Εχει κανεις περισσότερες πληροφορίες για το μοντέλο?

gto234
19/04/2008, 19:18
Πήγα είδα το agility city, καλό μου φάνηκε από πρώτη άποψη αλλά μετά από μια μικρή έρευνα στο δίκτυο κατάλαβα γιατί είναι τοσο φθηνό:
Είναι μεν της Kymco που είναι taiwanεζικη εταιρία αλλά φτιάχνεται στην Κινα.
Και επειδή την έχω πάθει με κινέζικο μηχανάκι βγαίνει από τη λίστα...

el_mojito
25/04/2008, 05:41
Φίλε εμένα η γνώμη μου είναι SYM HD 200i evo.

Το έχω απο 8/2006 (καρμπυρατεράτο το δικό μου-τότε δεν υπήρχε ψεκαστερό)

18.000 χιλιόμετρα.
Εντυπώσεις:

+++++
Σβέλτο μοτεράκι 16,5 hp
Αρκετά καλά φρένα (αν και θα ήθελα το μπροστινό να είναι πιο αποτελεσματικό)
Κανένας μα ΚΑΝΕΝΑΣ τριγμός
Φωτάρες
Πλαινό στάντ ΚΑΙ διπλό
Πολύ καλή αντιπροσωπεία (Γκοργκόλης)- φτηνό service,ανταλλακτικά ετοιμοπαράδωτα και σε πολύ λογικές τιμές (Σαρακάκη ακούς??)
24μηνος διακανονισμός ΑΤΟΚΟΣ και τιμή μόνο 3000 γιούργια.

- - - - - -
Δεν έχει ντουλαπάκι μπροστά απο τα γόνατα (βέβαια και αυτά που έχουν χωράνε ισα ισα 2 πακέτα τσιγάρα)
Μεταπώληση


Το μηχανάκι δεν είναι σε καμία περίπτωση φτηνιάρικο.Αν (λέω αν...) σου κάθεται και καλά στο αυτί η μάρκα SYM και δεν ενδιαφέρεσαι και τόσο για το θέμα μεταπώλησης, ΠΑΡΤΟ!!

:beer:

vestromas
25/04/2008, 19:28
Μια και λετε για τα sym εδω, πεστε μου κ εμενα, για το mio 100 της εν λογω εταιριας. Το εχει λατρεψει η γυναικα μου. Να το τολμησει; Το χει κανενας να μου πει λεπτομερειες; Ο Γκοργκολης εχει οντως καλο after sales; Ευχαριστω και συγνωμμη για το σπαμ.:beer: :wave2:

el_mojito
26/04/2008, 05:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Μια και λετε για τα sym εδω, πεστε μου κ εμενα, για το mio 100 της εν λογω εταιριας. Το εχει λατρεψει η γυναικα μου. Να το τολμησει; Το χει κανενας να μου πει λεπτομερειες; Ο Γκοργκολης εχει οντως καλο after sales; Ευχαριστω και συγνωμμη για το σπαμ.:beer: :wave2:

Φίλε το mio είναι ένα μηχανάκι που έχει την πλάκα του!Είναι αυτό που βλέπεις και τίποτε παραπάνω!Μικρές ρόδες,μικρή σέλα,μικρά κυβικά!Οι χρωματικοί συνδυασμοί του βγάζουν όντως μάτι (με την καλή έννοια) και προσελκύουν ιδιαίτερα το γυναικείο φύλο (η κοπελιά μου το γουστάρει με 1000)!!!
Το έχω καβαλήσει,έχει την πλάκα του δε λέω,αλλα αυστηρά για 1 άτομο είναι και για μικρές αποστάσεις!Τα παλικάρια στο service μου έχουν πεί οτι δε βγάζει προβλήματα (γιατί ψηνόταν η κοπελιά μου να το πάρει)

Ο Γκοργκόλης γενικώς είναι καλός αντιπρόσωπος φίλε...(για SYM HD 200 evo:πίσω φτερό πλαστικό-αυτό που βιδώνει η πινακίδα- μόνο 16,90euro και σε 3 λεπτά!Σα να παρήγγειλα cheeseburger στα goody's!!!)

:wave2:

SUN
15/08/2008, 00:25
και το kymco agiliti ειναι πολλη καλο που το ειδα απο κοντα. και να πο την αληθεια ψιλοσκεπτομε να πουλησο το παπι και να το παρο α πολλη καλο ειναι επισης στα λεφτα του honda το SUZUKI SIXTEEN αμα ειχα τα φραγκα αυτο θα τσιμπαγα