PDA

View Full Version : ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ???



peskandritsos
15/04/2008, 20:31
Συνφορουμιτες ειμαι κι εγω στην φαση να παρω η το 1200 μεταχειρισμενο του 2005 με 36000 χλμ η το καινουργιο 650 (800).Ενω ειχα ψιλοαποφασισει για το 1200 που μου αρεσει πιο πολυ διαβασα σε κατι σελιδες του φορουμ για καποια προβληματα με την μπαταρια,με τα φρενα και οτι τσιμπανε και λαδι οι μποξερ.Επισης εκει που γραφουνε για το ποσο κοστιζει το σεβις δεν διαβασα κανενα που να γραφει τι γινεται μετα τα 40000 χλμ.Θα μου πει καποιος καλα το 650 που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα που ξερεις για τα σερβις???Αλλα τουλαχιστον αυτο θα ειναι καινουργιο με εγγυηση.Περιμενω την πολυτιμη βοηθεια σας

Αυτα που γραφω εδω τα ποσταρα και σε αλλη συζητηση απο λαθος μου αν θελουν οι mods ας τα σβησουν απο το λαθος σημειο:rolleyes:

peskandritsos
16/04/2008, 08:10
Καλα μη σκοτωνεστε να απαντησετε.Κανενας με 1200 GS δεν εχει κανει πανω απο 40000 χλμ?:o

Cpt. Haddock
16/04/2008, 08:45
Μιλάμε για δυο διαφορετικές μηχανές οπότε η απόφασή σου έχει να κάνει με τη χρήση που θες. Πχ το 1200αρι θα σε δυσκολέψει περισσότερο στην πόλη αλλα σε ταξίδι θα είσαι μια χαρα, με το 650 (800) αντίθετα.

Μέχρι και το '06 τα 1200αρια είχαν τη μ@λ@κία το σερβόφρενο που τσάκιζε τη μπαταρία ειδικά αν η χρήση ήταν εντός πόλης. Εχε το υπόψη σου αυτό. Τα χλμ (36,000) ειναι λιγα για τετοιες μηχανές (θεωρητικα πάντα)

Το 650(800) εχει κοντα 9,000 ευρώ γιατι δεν πας στο "κανονικό" 800?

:wave2:

peskandritsos
16/04/2008, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μιλάμε για δυο διαφορετικές μηχανές οπότε η απόφασή σου έχει να κάνει με τη χρήση που θες. Πχ το 1200αρι θα σε δυσκολέψει περισσότερο στην πόλη αλλα σε ταξίδι θα είσαι μια χαρα, με το 650 (800) αντίθετα.

Μέχρι και το '06 τα 1200αρια είχαν τη μ@λ@κία το σερβόφρενο που τσάκιζε τη μπαταρία ειδικά αν η χρήση ήταν εντός πόλης. Εχε το υπόψη σου αυτό. Τα χλμ (36,000) ειναι λιγα για τετοιες μηχανές (θεωρητικα πάντα)

Το 650(800) εχει κοντα 9,000 ευρώ γιατι δεν πας στο "κανονικό" 800?

:wave2: Η χρηση θα ειναι μεικτη με λιγο παραπανω εμφαση στην πολη, αλλα ο ογκος δεν με ενοχλει.Αυτο για την μπαταρια το εχω διαβασει κι εγω σε καποια ποστ αλλα πιστευω οτι μετα απο τοσα χρονια η BMW θα το εχει λυσει το θεμα.Το "κανονικο" 800 εμφανισιακα μου αρεσει πιο πολυ κι εμενα αλλα εμαθα οτι το 650 ειναι καλυτερο στον δρομο αλλα ρε γαμωτο ειναι πολυ χαμηλο.Και το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εμεινα χωρις μηχανη και αυτα τα δυο ειναι σχεδον ετοιμοπαραδοτα

McTalas
16/04/2008, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Συνφορουμιτες ειμαι κι εγω στην φαση να παρω η το 1200 μεταχειρισμενο του 2005 με 36000 χλμ η το καινουργιο 650 (800).Ενω ειχα ψιλοαποφασισει για το 1200 που μου αρεσει πιο πολυ διαβασα σε κατι σελιδες του φορουμ για καποια προβληματα με την μπαταρια,με τα φρενα και οτι τσιμπανε και λαδι οι μποξερ.Επισης εκει που γραφουνε για το ποσο κοστιζει το σεβις δεν διαβασα κανενα που να γραφει τι γινεται μετα τα 40000 χλμ.Θα μου πει καποιος καλα το 650 που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα που ξερεις για τα σερβις???Αλλα τουλαχιστον αυτο θα ειναι καινουργιο με εγγυηση.Περιμενω την πολυτιμη βοηθεια σας

Αυτα που γραφω εδω τα ποσταρα και σε αλλη συζητηση απο λαθος μου αν θελουν οι mods ας τα σβησουν απο το λαθος σημειο:rolleyes:

μην παρεις GS1200 μοντελο πριν το 2007, ειχαν καποια μικροπροβληματα και ειδικα στα φρενα που ηταν ηλεκτρικα. Φιλος μου εμεινε απο προβλημα στα ηλεκτρικα και κατε επεκταση εμεινε απο φρενα σετην εθνικη με 170 !! μετα απο αυτο το πουλισε και πηρε ενα του 2007. οπως και καποια αλλα μικροπροβληματα που εχουν βγαλει τα πρωτα μοντελα 2004-2006. για πιο αναλυτικα κοιταξε σε φορουμ για bmw θα βρεις πολλα για το τι πρεπει να προσεξεις σε ενα GS.
Οσο για το σερβις κανεις ενα τηλεφωνο σε εναν καλο εξουσιοδοτημενο και τον ρωτας.

Cpt. Haddock
16/04/2008, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Η χρηση θα ειναι μεικτη με λιγο παραπανω εμφαση στην πολη, αλλα ο ογκος δεν με ενοχλει.Αυτο για την μπαταρια το εχω διαβασει κι εγω σε καποια ποστ αλλα πιστευω οτι μετα απο τοσα χρονια η BMW θα το εχει λυσει το θεμα.Το "κανονικο" 800 εμφανισιακα μου αρεσει πιο πολυ κι εμενα αλλα εμαθα οτι το 650 ειναι καλυτερο στον δρομο αλλα ρε γαμωτο ειναι πολυ χαμηλο.Και το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εμεινα χωρις μηχανη και αυτα τα δυο ειναι σχεδον ετοιμοπαραδοτα

Τι εννοείς "πιστευω οτι μετα απο τοσα χρονια η BMW θα το εχει λυσει το θεμα" ; Το έλυσε στο νεο μοντέλο που εβγαλε το σερβο (και άλλαξε και το δυναμο)

Στα παλια τι να λύσει; Παραμένει το θέμα. Ενα 1200αρι του 05 το βρίσκεις περίπου όσο έχει καινούριο το 800αρι, οπότε θα σου πρότεινα το δεύτερο. Μην ξεχνάς οτι φοραει ενα γ@ματο κινητήρα με φοβερα χαμηλη καταναλωση (πραγμα όχι αμελητέο με τη βενζίνη στα 1,2 ευρω :sick: )

:wave2:

McTalas
16/04/2008, 09:31
σωστος ο Καπιτανο !!!!

peskandritsos
16/04/2008, 10:09
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]Τι εννοείς "πιστευω οτι μετα απο τοσα χρονια η BMW θα το εχει λυσει το θεμα" ; Το έλυσε στο νεο μοντέλο που εβγαλε το σερβο (και άλλαξε και το δυναμο)

Εννοω οτι δεν νομιζω να εχει αφησει ξεκρεμαστους τοσους ιδιοκτητες που εχουν χωσει τα ωραια λεφτουδακια τους σε μια τοσο ακριβη μηχανη.Και το 800 ενω μου αρεσει παρα πολυ δεν μπορω να μεινω χωρις μηχανη μεχρι τελος Ιουλιου, θα παθω εγκεφαλικο με αμαξι στην Αθηνα.Αυτο που δεν μου εχει πει καποιος ειναι μια εμπειρια με το τι γινεται μετα τα 40000 χλμ με τον αξονα ας πουμε για παραδειγμα η τις βαλβιδες η καποιο αλλο προβλημα

Cpt. Haddock
16/04/2008, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εννοω οτι δεν νομιζω να εχει αφησει ξεκρεμαστους τοσους ιδιοκτητες που εχουν χωσει τα ωραια λεφτουδακια τους σε μια τοσο ακριβη μηχανη.

Καλά, δες εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57482

:wave2:

peskandritsos
16/04/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά, δες εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57482

:wave2: Ωχ αυτο δεν μου αρεσε καθολου,και ειναι και προσφατο ρε γμτω.Δηλαδη αν ρωτησω εκει που την εχουν για το συγκεκριμενο ζητημα και με διαβεβαιωσουν οτι εχει λυθει το θεμα να μην τους εμπιστευτω???

Cpt. Haddock
16/04/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ωχ αυτο δεν μου αρεσε καθολου,και ειναι και προσφατο ρε γμτω.Δηλαδη αν ρωτησω εκει που την εχουν για το συγκεκριμενο ζητημα και με διαβεβαιωσουν οτι εχει λυθει το θεμα να μην τους εμπιστευτω???

Ποιο ζήτημα να έχει λυθεί ρε συ; Δε διαβαζεις τι γράφω; Ναι, είχε θέμα με το σερβο το 1200αρι και το κατηργησαν στο 07 μοντέλο κι επειτα. Για πιο πριν :wave2:

Απο την άλλη ο Τιγκας (SCBR1000RR - καποτε πρεπει ν' αλλαξει και nickname :lol: ) εχει το 1200αρι ΜΕ σερβο αλλα δεν είχε πρόβλημα. Αυτός όμως κανει πολλά χλμ εκτός πολής και τη φορτίζει τη μπαταρία. :winka:

Anty12
16/04/2008, 14:02
Παρακολουθώντας το 800GS πριν ακόμη “γεννηθεί”, να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου, έτσι για την ιστορία,

Τα αρνητικά:

Κάκιστη ποιότητα φινιρίσματος.Στο μοντέλο που τέσταρα , τσεκάροντας το μπροστινό φτερό –μύτη από κάτω, ήταν βαμμένο το μισό.....:eyepop: και τα ηλεκτρικά – συνδεσμολογίες απαράδεκτες για γερμανικό προϊόν. Καλωδιώσεις χωρίς επικαλύψεις και προστασίες, και σίγουρα θα χρειαστεί θερμοπλαστικά σε πολλά σημεία.
Πλαστικά επίσης χαμηλής ποιότητας , στο ίδιο επίπεδο με αυτά του 1200.
Δίνει την εντύπωση να συναρμολογήθηκε στο γόνατο και πολύ βιαστικά.

Πολύ φτωχός στάνταρ εξοπλισμός για την τιμή του , με αποτέλεσμα , η μηχανή για να βγεί από το κατάστημα να χρειάζεται τουλάχιστον δύο χιλιάρικα σε εξοπλισμό (ABS, Trip Computer, Center stand, κάγκελα (που προσφέρουν ελάχιστη προστασία), ποδιά , χούφτες .Όλα πανάκριβα , είτε είναι της μαμάς , είτε των θυγατρικών της.

Ήδη στο ukgser παρατηρήθηκαν φαινόμενα stalling σε χαμηλές και υψηλές στροφές , σε μηχανές που είτε είχαν περάσει την ανάκληση είτε όχι. Πιθανών το πρόβλημα να είναι στην τσαπατσούλικη χαρτογράφηση (ίσως κατευθείαν αυτή του 800ST).Στο ίδιο site , υπάρχουν αναφορές για 8 βίδες σε μπροστινό σύστημα που βρέθηκαν ξέσφιχτες, και ένα θερμαινόμενο grip , που τάπαιξε την δεύτερη μέρα κυκλοφορίας. Αναμένουμε νεότερα.

Θόρυβος –κραδασμοί από τους μπροστινούς πλευστούς δίσκους , τόσο έντονοι , ώστε να ακούγονται όταν η μηχανή κινείται σε χαμηλές ταχύτητες , ιδιαίτερα σε χώμα. Και εδώ αναμένουμε νεότερα (και ας λεει η BMW Αγγλίας :It’s normal , these are floating disks).

Τα θετικά :

Rotax , σε όλο του το μεγαλείο. Όσοι προέρχονται από κοντοστούπια με πλαστικούρες και 17αρηδες τροχούς , θα μιλήσουν για έλλειψη ελαστικότητας. Για αυτούς που το 21 μπροστά συνεπάγεται μοτοσικλέτα , νομίζεις ότι θα ξεκινήσεις στο φανάρι με τετάρτη. Κραδασμοί, (οι οποίοι πολυσυζητήθηκαν κατ’ επανάληψιν), για δίδυμο σε σειρά ,κάτω του φυσιολογικού ,

Ταξιδεύει, στρίβει , φρενάρει , επιταχύνει σαν να είναι πάνω σε ράγες , με ικανοποιητική κάλυψη από τον αέρα , και θέση οδηγού που ελέγχει άνετα όργανα , δρόμο και καθρέφτες. Όταν την δοκίμασα είχε αρκετό αέρα ,πλαγιομετωπικό , και χωνόμουνα και πίσω από νταλίκες στην δημοσιά , για να δω πώς πάει στα ανεμοσούρια.

Ευκολοδήγητη, τα κιλά , το ύψος , και το μακρύ μεταξόνιο δεν γίνονται αντιληπτά και δεν αποτελούν πρόβλημα. Η σέλα δύσκολο να εκτιμηθεί σε 45 λεπτά, αλλά έδωσε ουδέτερη αίσθηση. Στιβαρή συνολικά αίσθηση, ιδιαίτερα για ON/OFF.


Συνολική εντύπωση :Θετική με επιφύλαξη......

Πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει, και για αυτά που προσφέρει η BMW στους πελάτες της, αλλά κινείται μονοπωλιακά σε αυτήν την κατηγορία μοτοσικλέτας.
Τουλάχιστον μέχρι να ξυπνήσουν τα χαϊβάνια εξ ανατολών και να ζευγαρώσουν το Versys με το KLR, το Tenere με το TDM, το Transalp με το XR , το Strom με το DRZ.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν υποκειμενικότατη γνώμη , χωρίς φόβο και πάθος. ή να αποκρύψω τι.........

:beer: :beer:

Tpap
16/04/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Παρακολουθώντας το 800GS πριν ακόμη “γεννηθεί”, να καταθέσω και εγώ την γνώμη μου, έτσι για την ιστορία,

Τα αρνητικά:

Κάκιστη ποιότητα φινιρίσματος.Στο μοντέλο που τέσταρα , τσεκάροντας το μπροστινό φτερό –μύτη από κάτω, ήταν βαμμένο το μισό.....:eyepop: και τα ηλεκτρικά – συνδεσμολογίες απαράδεκτες για γερμανικό προϊόν. Καλωδιώσεις χωρίς επικαλύψεις και προστασίες, και σίγουρα θα χρειαστεί θερμοπλαστικά σε πολλά σημεία.
Πλαστικά επίσης χαμηλής ποιότητας , στο ίδιο επίπεδο με αυτά του 1200.
Δίνει την εντύπωση να συναρμολογήθηκε στο γόνατο και πολύ βιαστικά.

Πολύ φτωχός στάνταρ εξοπλισμός για την τιμή του , με αποτέλεσμα , η μηχανή για να βγεί από το κατάστημα να χρειάζεται τουλάχιστον δύο χιλιάρικα σε εξοπλισμό (ABS, Trip Computer, Center stand, κάγκελα (που προσφέρουν ελάχιστη προστασία), ποδιά , χούφτες .Όλα πανάκριβα , είτε είναι της μαμάς , είτε των θυγατρικών της.

.
.
.
Πολύ ακριβή για αυτά που προσφέρει, και για αυτά που προσφέρει η BMW στους πελάτες της, αλλά κινείται μονοπωλιακά σε αυτήν την κατηγορία μοτοσικλέτας.
Τουλάχιστον μέχρι να ξυπνήσουν τα χαϊβάνια εξ ανατολών και να ζευγαρώσουν το Versys με το KLR, το Tenere με το TDM, το Transalp με το XR , το Strom με το DRZ.

Όλα τα παραπάνω αποτελούν υποκειμενικότατη γνώμη , χωρίς φόβο και πάθος. ή να αποκρύψω τι.........

:beer: :beer:

ότι ακριβώς γράφω κ αλλού.
και είχα αρχίσει να σκεφτομαι μήπως ήμουν ο μόνος που τα παρατήρησα (ή καναν πουλάκια τα μάτια μου)

Cpt. Haddock
16/04/2008, 14:16
Anty, πολυ καλό ποστ :beer: :beer: :beer: :beer:

peskandritsos
16/04/2008, 14:18
Κατ αρχην θελω να ευχαριστησω οσους πηρανε μερος σε αυτην τη συζητηση.Η αποφαση επαρθη και παρηγγειλα το 650 (800) σε μπλε χρωματακι γιατι μονο αυτο ειχε ετοιμοπαραδοτο. Μαλλον θα το εχω στα χερια μου Μ. Τεταρτη.Ειπα να μην παρω το ρισκο με το 1200 το οποιο τελικα ητανε μοντελο 2004 (μαζι με τους ολυμπιακους αγωνες).Θα σας γραψω εντυπωσεις οταν το στρωσω για να μπορω να βγαλω πιο σωστα συμπερασματα.:beer: :beer: :sun: :sun:

Cpt. Haddock
16/04/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Κατ αρχην θελω να ευχαριστησω οσους πηρανε μερος σε αυτην τη συζητηση.Η αποφαση επαρθη και παρηγγειλα το 650 (800) σε μπλε χρωματακι γιατι μονο αυτο ειχε ετοιμοπαραδοτο. Μαλλον θα το εχω στα χερια μου Μ. Τεταρτη.Ειπα να μην παρω το ρισκο με το 1200 το οποιο τελικα ητανε μοντελο 2004 (μαζι με τους ολυμπιακους αγωνες).Θα σας γραψω εντυπωσεις οταν το στρωσω για να μπορω να βγαλω πιο σωστα συμπερασματα.:beer: :beer: :sun: :sun:

Mε το καλο :beer: :beer: :beer: :beer:

Tpap
16/04/2008, 14:21
καλορίζικο..!!
περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.:sun:

γεροπιτσιρικος
16/04/2008, 15:36
Τα μοντέλα 2004 εως 9/2005 αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα λόγω των σερβόφρενων. Αυτό συνέβαινε, γιατί τα φρένα τράβαγαν πολύ ρεύμα και σε συνδυασμό με το μικρό δυναμό η μπαταρία δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει. Από τον 9/2005, τα προβλήματα αυτά μειώθηκαν αισθητά χωρίς να όμως να εξαφανιστούν τελείως. Έτσι αποφάσισε η BMW να αφαιρέσει τα σερβόφρενα τελείως από τον 9/2006 και μετά. Τέλος το μοντέλο 2008 πέραν της έξτρα ιπποδύναμης και κάποιον άλλων αρκετά μεγάλων αλλαγών, έβαλε και μεγαλύτερο δυναμό.

Έχοντας αγοράσει το μοντέλο 9/2005, οφείλω να πω πως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα μπαταρίας ή φρένων. Για την ιστορία το άλλαξα μετά από έναν χρόνο και κάτι με το επόμενο μοντέλο, αλλά κυρίως για την αλλαγή που έγινε στον σκελετό και γιατί ήθελα κάποια άλλα πράγματα κάτι που έκανε την αγορά καινούργιας πιο φτηνή από την τιμή των έξτρα ξεχωριστά.

Μεγειά και πάντα όρθιος

peskandritsos
20/04/2008, 07:30
Το ακυρωσα:confused: Ξερω οτι πολλοι δεν θα συμφωνησετε αλλα το ακυρωσα για χαρη αυτουνου http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/adventure/xt660z.jsp Το θεωρω πιο τιμια αγορα μονο που θα περιμενω ενα μηνα περιπου. :mad: :mad:

Vagabond
20/04/2008, 18:18
Συγχαρητηρια για την επιλογη σου!Οντως προκειται για τιμια αγορα.Καλη υπομονη μεχρι να φτασει στα χερια σου και παντα ορθιος!
:beer: