PDA

View Full Version : Bmw R26



Σελίδες : 1 [2]

sundance
24/03/2009, 13:38
κατ'αρχας φωτο.

http://img18.imageshack.us/img18/3453/p1020964.jpg

http://img516.imageshack.us/img516/7390/p1020965.jpg



τελευταιες 2 ερωτησεις μου.

επειδη δεν μπορω να βρω αξιολογο μονοτυπο λεω να βαλω αυτο

motul (http://www.motul.co.jp/eg/product_line_up/4stroke/4stroke17.html)

ποια η γνωμη σας?


τελος ειμαι γκαντεμης και χαλασε το κοντερ (ηταν χαλασμενο και πριν την ανακατασκευη και το επισκευασαν).οπως βλεπετε κρεμεται ενα λαμακι.
πιστευω η καλυτερη επιλογη ειναι να βαλω καινοθργιο εστω και αν φτιαχνεται,διοτι μαλλον το βλεπω να ξαναχαλαει....σωστα?

http://img5.imageshack.us/img5/628/p1020967d.jpg


ευχαριστω ολους σας για την πολυτιμη βοηθεια!:beer:

sapila racing
24/03/2009, 16:48
Πολύ ωραίο το R26 σου!
Αντε στρώστο να κάνουμε καμμια κόντρα! :beer:

και το Motul καλό είναι.

sundance
24/03/2009, 19:55
καλο ειναι...

με το κοντερ,καλυτερα καινουργιο ε?

στη θεση μου,θα εβαζες το motul ή αυτο(ημισυνθετικο)?

valvoline (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=453&category_id=44&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el)

makis 71
24/03/2009, 22:41
το μοτουλ λεει πανω Mineral-based. Anti-oxidation,
anti-corrosion and anti-foam properties. αυτα ολα δεν τα θες γιατι κακο κανουν στο μοτερ σου και οχι καλο.χωρια που θα ζεσταινεται του κερατα .το εχω παρατηρησει σε αρκετες κλασικες οτι ζεσταινονται με αυτα τα λαδια .δεν ειναι ακρετα χοντρα.σου μιλαω την δικια μου την ειχα καμποσα χρονια ως μοναδικο μεσο μετακινησης οποτε μεσα στην πολη ή σε ταξιδια που ετρωγε ζορι εβγαζε καπνους
υπαρχει τετοιο λαδι που θες εσυ και ειναι αυτο που εβαζα και εγω πριν παρω το αραλ .εχει η bp και ειναι για πετρελαιοκινητηρες monograde 40αρι .αυτο βαζει και ενας φιλος εδω και 7 χρονια στην r50 του και ειναι απολυτα ευχαριστημενος. σε προσφατο ανοιγμα του μοτερ για να μπουνε κατι καλουδια απο τον uli για να γινει πιο γρηγορο μετρηθηκαν τα παντα με ικανοποιητικα αποτελεσματα.
αυτο το μοτερ ειχε κανει 3-4 αλλαγες λαδιου μετα την ολικη ανακατασκευη του και ειχε βαλει 20w/50 και απο τοτε και εδω και 7 χρονια βαζει αυτο για πετρελαιοκινητηρες και εχει βρει την υγεια του .απλα οταν ξεκινας το πρωι πολυ καλο ζεσταμα .οσο για το λαδι σασμαν δεν παιζει κανενα ρολο τα προσθετα και οι ιστοριες που σοιυ ειπαν γιατι εκει δεν εχεις μικρες τρυπες διοδους λαδιου που ισως φραξουν .και πανω απο ολα κατω τα χερια απο συνθετικα ημισυνθετικα .δεν εχουν καμμια δουλεια στην μηχανη σου.
το κοντερ τωρα.σε μερικες μερες θα σου στειλω διευθυνση στην γερμανια για ολικη ανακατασκευη του κοντερ με εγγυηση και ολα καινουργια μεσα.δεν ξερω ποσα θα σου βγει σε λεφτα αλλα η δουλεια τους ειναι 100% εγγυηση

sundance
25/03/2009, 01:54
ωραια.στειλε διευθυνση.
αυτο που λες για το μονοτυπο 40αρι το ειχα εντοπισει κι εγω.ειναι αυτο:


bp (http://www.g-market.gr/component/page,shop.browse/category_id,48/option,com_virtuemart/Itemid,36/)

το θεμα ειναι οτι μολις πηγα στο καταστημα με τα λιπαντικα,με αποθαρρυνε ο μαγαζατορας λεγοντας μου οτι αυτο ειναι σκετο νερο...:bigcry:

γαμω τα λαδια μου,γαμω...

makis 71
25/03/2009, 15:45
στην σελιδα που μου εδειξες εχει και ενα 30αρι της rheinol δες το και αυτο λιγο .το 40αρι λεει οτι ειναι λαδι για βενζινοκηνητηρες χαμηλων απαιτησεων .αν λαβεις υπ οψιν οτι το λαδι που εβαζαν σε αυτο το κινητηρα πριν 50 χρονια ηταν χαμηλωτερης ποιοτητας απο αυτο το 40αρι τοτε εισαι καλυμενος.εκτος αυτου καθε 1000 χλμ θα το αλλαζεις και ουτε προκειται να κανεις παρισι ντακαρ με αυτην την μηχανη .

makis 71
25/03/2009, 15:51
βαλε μονοτυπα λιπαντικα στο google να δεις ποσα θα σου βγαλει και απο ποσες εταιριες .γεματο ειναι.

sundance
26/03/2009, 20:16
τελικα μαλλον θα παραγγειλω αυτο

morris (http://www.morrislubricants.co.uk/scripts/prodview.asp?idcat=139&idProduct=166)

καλο ετσι?

sapila racing
26/03/2009, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
τελικα μαλλον θα παραγγειλω αυτο

morris (http://www.morrislubricants.co.uk/scripts/prodview.asp?idcat=139&idProduct=166)

καλο ετσι?

Οτι πρέπει! ;)

sundance
03/04/2009, 03:25
ολα βαινουν καλως.


κινητηρας
morris (http://www.morrislubricants.co.uk/scripts/prodview.asp?idcat=139&idProduct=166)

σασμαν-διαφορικο
redline (http://www.redlineoil.com/products_gearlubricants.asp?categoryID=7)

ερχεται και το καινουργιο κοντερ απο γερμανια.

ΥΓ.καμια συμβουλη για την εγκατασταση του νεου κοντερ?πιστευω δεν θα ειναι κατι δυσκολο για τον μαστορα.ελπιζω...

:sun:

fidel_98_99
03/04/2009, 08:27
οχι βεβαια και δυσκολο!
απλα να σου βαλει ενα λαστιχο γυρω απο το κοντερ για να μην παίρνει νερο

sundance
03/04/2009, 16:05
απο πανω ξεβιδωνει για να βγει?

ikarosk
03/04/2009, 17:47
Από μέσα ξεβιδώνει και τραβιέται προς τα έξω το κοντέρ.
Βάλε και καμμιά φωτό της δικιάς σου.
Η δική μου ήταν έτσι τον Οκτώβριο του 1992. Μετά από δύο μήνες με τράκαραν, και από τότε την έχω σε κομμάτια που κάθε καλοκαίρι λέω να επισκευάσω-ξύσω-βάψω-χρωμιώσω-δέσω, αλλά όλο κάτι άλλο μου προκύπτει και το αναβάλλω.


160373

sundance
03/04/2009, 17:58
φωτογραφιες εχω βαλει.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
[B]κατ'αρχας φωτο.

http://img18.imageshack.us/img18/3453/p1020964.jpg

http://img516.imageshack.us/img516/7390/p1020965.jpg




και για να εχω προσβαση μεσα ωστε να το ξεβιδωσω,υπαρχει καποια βιδα στο καλυμμα που πρεπει να βγαλω?μηπως πρεπει να βγαλω τον ανακλαστηρα?

Stergios69
03/04/2009, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk

Η δική μου ήταν έτσι τον Οκτώβριο του 1992.
Tι μπιμπελο είναι αυτό ρε μεγάλε! :eyepop: :wave2:

ikarosk
03/04/2009, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
φωτογραφιες εχω βαλει.





και για να εχω προσβαση μεσα ωστε να το ξεβιδωσω,υπαρχει καποια βιδα στο καλυμμα που πρεπει να βγαλω?μηπως πρεπει να βγαλω τον ανακλαστηρα?

Ωραία είναι. Καλοτάξιδη.
Ναι πρέπει να τον ξεβιδώσεις απ'το βιδάκι που είναι στο κάτω μέρος. Το ξεβιδώνεις και τραβάς το κάτοπτρο προσεκτικά από κάτω. Επίσης πρέπει να ξεβιδώσεις και την ντίζα του κοντέρ(κι αυτή από μέσα).
Το κοντέρ στηρίζεται στο φανάρι με ένα έλασμα σχήματος U που σφίγγει με ένα λεπτό παξιμάδι στο ίδιο σπείρωμα που σφίγγει και η ντίζα.
Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου.

ikarosk
03/04/2009, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Tι μπιμπελο είναι αυτό ρε μεγάλε! :eyepop: :wave2:

ΗΤΑΝ!!!!!!!!!!! Και να σκεφτείς ότι στην φωτογραφία είναι περίπου μία βδομάδα μετά από ανακατασκευή που κράτησε ένα καλοκαίρι,και ακόμη δεν ήταν απόλυτα τελειωμένη. Το μπιμπελό το χάρηκα έτσι τρεις περίπου μήνες, μιάς και προανέφερα ότι δύο μήνες μετά την φωτογραφία, mercedes με στόχευσε με το σκόπευτρο΄παραβίασε stop, με κοπάνησε και με έστειλε πάνω σε σταθμευμένη alfa33. Ολα καλά.
Πάντως την R26 την έχω απ΄το 1980 και είχα κάνει αμέτρητα χιλιόμετρα μέχρι ακινησίας.

sundance
03/04/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Ωραία είναι. Καλοτάξιδη.
Ναι πρέπει να τον ξεβιδώσεις απ'το βιδάκι που είναι στο κάτω μέρος. Το ξεβιδώνεις και τραβάς το κάτοπτρο προσεκτικά από κάτω. Επίσης πρέπει να ξεβιδώσεις και την ντίζα του κοντέρ(κι αυτή από μέσα).
Το κοντέρ στηρίζεται στο φανάρι με ένα έλασμα σχήματος U που σφίγγει με ένα λεπτό παξιμάδι στο ίδιο σπείρωμα που σφίγγει και η ντίζα.
Δεν είναι δύσκολο να το κάνεις μόνος σου.

ευχαριστω!πολυ κατατοπιστικος.

βασικα ειναι τελειως μαμισια η μπεμπα.

εχω κανει γυρω στα 800 χλμ μεχρι στιγμης.

makis 71
03/04/2009, 19:44
συνθετικο θα βαλεις σαςμαν διαφορικο??? γιατι δεν βαζεις μια απλη βαλβολινη???αμα δεις το 75w80αντιστοιχει σε 10/30 μηχανολαδο οποτε βαζεις μια 85/90 βαλβολινη και εισαι ενταξει.να ξερεις τα συνθετικα λαδια δεν εχουν καμμια δουλεια σε αυτες τις μηχανες.εστι εκανα και εγω με μια mz παλια που ειχα και την σκοτωσα

sundance
03/04/2009, 19:52
φιλε μακη,νομιζω βαλβολινη ειναι αυτη.

μονο για σασμαν και διαφορικο.δεν ειναι για μοτερ.

και ειναι και GL4 και οχι GL5,το οποιο σημαινει δεν εχει σχεδον καθολου προσθετα θειου που μπορει να φθειρουν χαλκινα και ορειχαλκινα μερη.

δες σχετικα

sulfur (http://www.ultimatez.com/shop/?shop=1&cart=1365936&cat=1&itemid=1028&)

GL4 (http://vintagebmw.org/forums/viewtopic.php?p=5052#5052)

sapila racing
03/04/2009, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ikarosk
Η δική μου ήταν έτσι τον Οκτώβριο του 1992. Μετά από δύο μήνες με τράκαραν, και από τότε την έχω σε κομμάτια που κάθε καλοκαίρι λέω να επισκευάσω-ξύσω-βάψω-χρωμιώσω-δέσω, αλλά όλο κάτι άλλο μου προκύπτει και το αναβάλλω.

Ελπίζω να την φτιάξεις σύντομα Ικαρε :sun:

ikarosk
03/04/2009, 22:30
Κι εγώ το ελπίζω. Το καλοκαίρι έρχεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sundance
04/04/2009, 03:15
makis εσυ πρεπει να χρησιμοποιεις αυτο,αν δεν κανω λαθος

motul (http://www.motul.co.jp/eg/product_line_up/gear_box/gear05.html)

το θεμα ειναι οτι το οτι ειναι μινεραλ δεν λεει και πολλα κατα τη γνωμη μου,αφου ειδικα αφου εχει προδιαγραφες GL5 αυτοματα σημαινει οτι εχει προσθετα υψηλης πιεσης που μπορει να φθειρουν κιτρινα μεταλλα.

το Red line που λεω εγω μπορει να ειναι συνθετικο αλλα ειναι GL4 που σημαινει πολυ λιγοτερα προσθετα υψηλης πιεσης και απο το συγκεκριμενο απουσιαζουν τα προσθετα θειου που ειναι τα πιο επιβαρυντικα.

ποια η γνωμη σου?

ας κανουμε μια συζητηση.:beer:

makis 71
04/04/2009, 11:17
ρε φιλε 55 χρονια τωρα απλη βαλβολινη εμπαινε σε αυτην την μηχανη και το σαςμαν και το διαφορικο δεν εχουν αλλαχτει ποτε απο οσο ξερω τουλαχιστον τα τελευταια 23 χρονια που την ξερω δεν εχει πειραχτει τιποτα.απλα το μονο που ξερω σχετικα με παλιες μηχανες ειναι οτι οσο πιο χοντρο και χαμηλων προδιαγραφων λαδι τοσο καλυτερα .σκεψου τι τεχνολογια ειχαν στα λιπαντικα τοτε και τι τεχνολογια εχουν τωρα. πριν την παρω εγω βαλβολινη αυτοκινητου βαζανε μεσα .εγω την εχω απο το 96 και μεχρι τωρα μονο προβλημα με το μοτερ ειχα.θελει πιστονι αυτα τιποτα αλλο.ο προηγουμενος την κυκλοφορουσε κοντα 1 χρονο χωρις βιδα του αερα στο καρμπυρατερ.εβαλε απλα μια βιδα που χωρουσε και τελειωσε η δουλεια .και τοσο που αντεξε καλα ηταν

sundance
04/04/2009, 14:03
αυτη που ανεφερα πανω της motul βαζεις?

mineral+προδιαγραφες GL5?

makis 71
04/04/2009, 15:03
ουτε θυμαμαι .τελευταια φορα πριν χρονια αλλαξα βαλβολινες.παντως πες μου ενα σασμαν που να μην εχει κιτρινα μεταλα μεσα. βαλε μεσα την βαλβολινη σου και λιγο getriebe fiessfett εχει ο uli και εισαι ενταξει

sundance
04/04/2009, 19:26
ειλκρινα επειδη εχω μπερδευτει και την cstrol mtx δεν μπορω να την βρω,μπορεις να μου προτεινεις μια καταλληλη (κυριως απο motul)?

θα το εκτιμησω,γιατι εχω κουραστει πλεον απο το ψαξιμο...

makis 71
04/04/2009, 22:19
βρε συ οποια θες βαλε !!! αυτο σου λεω τοση ωρα .ακομα και αυτοκινητου να βαλεις παλι μια χαρα θα εισαι .ολα τα σασμαν εχουν κιτρινα μεταλλα και μαλιστα των μηχανων εχουν λιγοτερα απο των αυτοκινητων.τοσα χρονια σου λεω το δικο μου δουλευε με αυτοκινητου .δεν υπαρχει προβλημα με αυτο στις bmw ,moto guzzi κτλ και οσες χρησιμοποιουν ξερο δισκο συμπλεκτη.αυτες που ο συμπλεκτης ειναι μεσα στο λαδι εχουν προβλημα και θελουν ειδικη βαλβολινη για μοτο .ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΒΑΛΕ ΚΑΛΗΣ ΜΑΡΚΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!!!! ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΟΛΑΔΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ!! αφου βρηκεσ ομως καλο 40αρι (και αυτο που πουλανε εδω ελλαδα καλο ειναι παλι στο ξαναλεω και στο μοτερ εχουν προβλημα με τα λαδια οι μηχανεσ με συμπλεκτη που βρεχεται απο το λαδι εσυ μπορεις να βαλεις και λαδι αυτοκινητου).
ρε συ τζαμπα στεναχωριεσαι.στο ξαναπα τα λαδια που εχουμε σημερα ακομα και τα κατωτερησ ποιοτητα ειναι καλυτερα απο τα λαδια που ειχαν πριν 50 χρονια !!!!!αμαν σταματα να παιδευεσαι βαλε ενα 40αρι στο μοτερ και μια βαλβολινη στο σασμαν και στο διαφορικο ,στο διαφορικο βαλε και λιγο γρασο μαζι μα την βαλβολινη και τελειωσες !!!! θα εισαι μια χαρα για τα επομενα 50 χρονια.εκτος αμαθες να την κρατησεις πιο πολυ!!!!

sundance
05/04/2009, 00:04
μια οποιαδηποτε αλλα οχι συνθετικη οπως η redline Που αναφερω πιο πανω?

ριξε 2-3 προτασεις.οι περισσοτερες συνθετικες ειναι νομιζω...

makis 71
05/04/2009, 01:17
αντε παλι!!!! καλα ρε εσυ πιο αγχωδης τυπος και απο εμενα εισαι!!! λοιπον ακου τι θα κανεις και θα το κανεις και τελειωσε .δεν ξαναρωτας τιποτα και κανεναν .πας στο πρακτικερ ή σε καποιον που πουλαει λαδια παιρνεις ενα μπουκαλακι που να λεει gear oil και ενα που να λεει sae 40 πας στο ταμειο πληρωνεις πας στο σπιτι και το βαζεις στην μηχανη.τελειωσε.παρε ενα με κλειστα ματια απλα να μην ειναι συνθετικο απλο να ειναι.....πραγματικα πιο απλα δεν μπορω να στο περιγραψω .ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΕΣ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΠΡΙΝ 50 ΧΡΟΝΙΑ.ΑΠΛΑ ΑΥΤΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ ΛΑΔΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΟΧΕΣ ,ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΣΤΕΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΕΙ!!!αυτα.δεν ξαναγραφω τιποτα αλλο .απελπιστικα.νομιζα οτι εγω ειμαι αγχωδησ αλλα εσυ πας να μου φας τα πρωτεια

sundance
09/04/2009, 20:02
παιδες νεα προβληματα,αν ειναι προβλημα.

εχω μικροδιαρροη απο το τμημα που φαινεται στη φωτο.δεν ξερω αν ειναι μεγαλο τμημα ή απλα καποιο σημειο αλλα χανει λιγο και απο αυτη και απο την αλλη πλευρα.


οταν λεω χανει εννοω οτι σταζει 2-3 φορες οταν ακινητοποιω την μηχανη.

http://img7.imageshack.us/img7/1660/kmkm.jpg


φυσικα αν ηταν κανονικη διαρροη θα εχανε συνεχως αλλα φανταζομαι επειδη η πυκνοτητα του λαδιου ελαττωνεται με την αυξηση της θερμοκρασιας,γινεται δηλαδη πιο λεπτορρευστο,βρισκει διαφυγη.

απ'την αλλη εχω κανει γυρω στα 1200 χλμ και δεν αλλαξα λαδια ακομα.
μηπως φταιει αυτο,με τη λογικη οτι το λαδι μετα απο τοση χρηση εγινε ολιγον τι νερακι?

βοηθηστε ρε παιδια γιατι ολο κατι στραβα πηγαινει γαμω την ανακατασκευη μου.:bigcry:

sapila racing
10/04/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
παιδες νεα προβληματα,αν ειναι προβλημα.

εχω μικροδιαρροη απο το τμημα που φαινεται στη φωτο.δεν ξερω αν ειναι μεγαλο τμημα ή απλα καποιο σημειο αλλα χανει λιγο και απο αυτη και απο την αλλη πλευρα.


οταν λεω χανει εννοω οτι σταζει 2-3 φορες οταν ακινητοποιω την μηχανη.

http://img7.imageshack.us/img7/1660/kmkm.jpg


φυσικα αν ηταν κανονικη διαρροη θα εχανε συνεχως αλλα φανταζομαι επειδη η πυκνοτητα του λαδιου ελαττωνεται με την αυξηση της θερμοκρασιας,γινεται δηλαδη πιο λεπτορρευστο,βρισκει διαφυγη.

απ'την αλλη εχω κανει γυρω στα 1200 χλμ και δεν αλλαξα λαδια ακομα.
μηπως φταιει αυτο,με τη λογικη οτι το λαδι μετα απο τοση χρηση εγινε ολιγον τι νερακι?

βοηθηστε ρε παιδια γιατι ολο κατι στραβα πηγαινει γαμω την ανακατασκευη μου.:bigcry:

Αυτό θα πρέπει να το πας σε αυτόν που σου έκανε την ανακατασκευή να το κοιτάξει.
Ετσι κι αλλιώς πρέπει να αλλάξεις λάδια, επρεπε να τα εχεις αλλάξει ήδη, αφού ειναι τ απρωτα του στρωσίματος.

Zpower
10/04/2009, 10:21
τον βλεπω βραδυ να φυλαει σκοπια ....γερμανικο νουμερο

makis 71
10/04/2009, 12:57
φιλε παντο παλι πισω να στο φτιαξει .τα λαδια σου δεν εγιναν νερο ακομα πιστεψε με.απλα αυτες εχουν ενα θεμα με την σταγανωση του στροφαλου μερικες φορες.κατα 99,9 απο εκει χανει .

sundance
10/04/2009, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτό θα πρέπει να το πας σε αυτόν που σου έκανε την ανακατασκευή να το κοιτάξει.
.

οταν εισαι 500 χλμ μακρια δεν ειναι τοσο ευκολο...

γι'αυτο αλλωστε την ψαχνω απο εδω την δουλεια.

αλλιως καθε μερα εκει μπαστακας θα ημουν.

fidel_98_99
10/04/2009, 22:55
Αυτο επρεπε να το σκεφτεις στην αρχη!

sundance
11/04/2009, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από fidel_98_99
Αυτο επρεπε να το σκεφτεις στην αρχη!

οταν κανεις μια δουλεια την κανεις σωστα απο την αρχη.

που να ηξερα οτι θα επρεπε να επισκεφθω παλι το συνεργειο.

ελεος.

makis 71
11/04/2009, 08:52
την ανακατασκευη την εκανες αθηνα αν δεν απατωμαι .τωρα που βρισκεσαι? αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σε στειλω σε δικο μου ατομο .και δεν παιρνει πολλα και εγγυημενη δουλεια κανει.αλλα μην τον αρχισεις στα παζαρια οτι σου λεει καντο και δεν θα χασεις.

sundance
11/04/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
την ανακατασκευη την εκανες αθηνα αν δεν απατωμαι .τωρα που βρισκεσαι? αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σε στειλω σε δικο μου ατομο .και δεν παιρνει πολλα και εγγυημενη δουλεια κανει.αλλα μην τον αρχισεις στα παζαρια οτι σου λεει καντο και δεν θα χασεις.

ευχαριστω φιλε μακη.

θα δω λιγο πως θα παει το ολο πραγμα μες τη βδομαδα-τη δευτερα αλλαζω ολα τα λαδια+βαβλβολινες και βλεποντας και κανοντας.

θα σου στειλω πμ αν ειναι.

ευχαριστω για την βοηθεια παιδες.:wave2:

sundance
13/04/2009, 00:59
παιδες τα λαδια να τα αλλαξω οσο θα ειναι ζεστος ο κινητηρας (μετα απο χρηση) ή πρεπει να ειναι τελειως κρυος?

εχω ακουσει και τις 2 αποψεις αν και πιστευω πρεπει να ειναι ζεστος ο κινητηρας.

αναφερομαι σε αλλαγη λαδιων μοτερ,σασμαν και διαφορικου.

makis 71
13/04/2009, 12:42
φυσικα ζεστος ωστε να βγουνε ολα !!!οχι καυτος απλα ζεστος. για να γινει το λαδι πιο λεπτορευστο και να βγαινει πιο ευκολα.εγω μολις αδειασει απο λαδια ξαναβαζω μπρος το μοτερ αδειο για λιγα δευτερολεπτα (μια γκαζια δηλαδη) για να αδειασει και η αντλια λαδιου

ikarosk
13/04/2009, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
παιδες τα λαδια να τα αλλαξω οσο θα ειναι ζεστος ο κινητηρας (μετα απο χρηση) ή πρεπει να ειναι τελειως κρυος?

εχω ακουσει και τις 2 αποψεις αν και πιστευω πρεπει να ειναι ζεστος ο κινητηρας.

αναφερομαι σε αλλαγη λαδιων μοτερ,σασμαν και διαφορικου.

Μην ψάχνεσαι τόσο πολύ με τα λάδια. Άνοιξε την τάπα να φύγουν τα παλιά, και σήκωσε λίγο μετά την μηχανή ώστε να πατάει η πίσω ρόδα για να αδειάσουν όλα. Η αντλία λαδιού δεν κρατάει μέσα λάδια.
Τώρα για την διαρροή δεν φταίνε τα λάδια. Από το σημείο που δακρύζει υπεύθυνες για αυτό είναι η τσιμούχα του στροφαλοφόρου άξονα, η η τσιμούχα του πρωτεύοντα άξονα του κιβωτίου ταχυτήτων. Το ποιά από τις δύο χάνει μπορείς να το καταλάβεις από την μυρωδιά που έχουν τα λάδια που δακρύζουν μιάς και η βαλβολίνη μυρίζει σαν τσιγαρισμένο κρεμμύδι.(Γνώμη μου είναι ότι σου χάνει η στροφάλου επειδή τα λάδια που φαίνονται στη φωτογραφία είναι μαύρα,και τα εκτοξεύει γύρω-γύρω το βολάν.Αυτό βέβαια με κάθε επιφύλαξη. Η βαλβολίνη δεν μαυρίζει.)
Υπάρχει και μία πιθανότητα (μπορεί να συμβεί κι αν βάλεις στο κιβώτιο ποσότητα βαλβολίνης μεγαλύτερη από την κανονική) να περνάει βαλβολίνη μέσα από τον πρωτεύοντα άξονα ο οποίος είναι κοίλος και από αυτόν διέρχεται το ωστήριο που πιέζει την πλάκα του συμπλέκτη. Αυτό το ωστήριο στεγανοποιεί με ένα μικρό δακτύλιο από κετσέ.Αυτή είναι η πιό ανώδυνη περίπτωση.
Η πιό απίθανη περίπτωση διαρροής είναι από την κωνική συναρμογή στροφάλου-βολάν.
Σε ότι αφορά την τσιμούχα του στροφάλου αλλάζει αφού αφαιρέσεις πίσω τροχό,φτερό,ψαλίδι, το κιβώτιο ταχυτήτων, τον συμπλέκτη και το βολάν. Η τσιμούχα του κιβ.ταχ. απαιτεί άνοιγμά του για να αλλαχτεί.

Μην τρελαίνεσαι πάντως.........Χρονιάρες Μέρες έρχονται:nono: :a51:

makis 71
13/04/2009, 18:48
ΙΚΑΡΟΣ η αντλια λαδια κραταει μια μικρη ποσοτητα λαδιου .δοκιμασε αυτο που εγραψα και θα δεις .τελος παντων να ευχεσαι να ηταν ενα ψιλδακρυσμα και να σταματησει για να μην αρχισεις τα ανοιγματα

angelosbmwr513
26/05/2009, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis 71
την ανακατασκευη την εκανες αθηνα αν δεν απατωμαι .τωρα που βρισκεσαι? αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σε στειλω σε δικο μου ατομο .και δεν παιρνει πολλα και εγγυημενη δουλεια κανει.αλλα μην τον αρχισεις στα παζαρια οτι σου λεει καντο και δεν θα χασεις.

Γεια σου. Επεσα τυχαία στην συζήτηση. Είμαι θεσσαλονίκη και έχω μια R51/3 για φτιάξιμο. Μήπως μπορείς να μου πείς το συνεργείο που θα έλεγες στον φίλο ?

Σε ευχαριστώ !!

makis 71
28/05/2009, 17:39
δεν ειναι επισημο συνεργειο .ειναι φιλος που τις φτιαχνει στο σπιτι του .φερνει ανταλλακτικα απο τον ulli στην γερμανια αψογος στην δουλεια του και φυσικα ολα εγγυημενα.αμα δεις τι μαλακιες του ξανθοπουλου εχει διορθωσει θα παθεις πλακα .δεν το λεω για να τον παινεψω γιατι τα εχουμε σπασει εδω και καιρο αλλα στην δουλεια αυτην ειναι αστερι.ζηταει λογικα λεφτα αλλα μην αρχισεις τις εκπτωσεις .αμα σου πει αυτο και αυτο και αυτο θελει να αλλαχτει απλα καντο .ποτε δεν λεει τιποτα παραπανω απο οτι πρεπει και παραλληλα τα χαλασμενα ανταλλακτικα θα στα δωσει να τα παρεις μαζι σου αμα θες στο τελος. αμα αποφασισεις να του την πας ΜΗΝ με τιποτα μην τον πεις να κανει καγκουριες !!!!!!! θα σε διωξει .αυτος εχει κυριολεκτηκα παθος με τις συγκεκριμενες μηχανες και τους σκαραβαιους(θα το δεις και μονος σου αμα πας ) και θελει να τις φτιαχνει μονο γνησιες. τσοπεροκατασκευες αποκλειονται δηλαδη .αφου παρατησε την δουλεια του και ασχολειται μονο με παλιες μηχανες τετοια τρελλα που τις εχει .μιλαμε για πραγματικα πορωμενο ανθρωπο.
λοιπον αν μετα απο ολα αυτα εξακολουθεις να θελεις να πας στειλε μου π.μ.