PDA

View Full Version : Bmw R26



Σελίδες : [1] 2

sundance
15/04/2008, 22:30
εχω μια τετοια μηχανη,ισως ειναι και R27,δεν ειμαι σιγουρος και θελω να κανω μια ανακαίνιση-επισκευή της...

ΒΜW R26 (http://www.columbia.edu/~fdc/frankfurt/bmw-r26.html)


ξερετε καποιο καλο-εμπειρο συνεργειο στην αθηνα και περιπου τι κοστος να υπολογίζω?

ευχαριστω εκ των προτέρων!:sun:

WasteG8
16/04/2008, 10:04
Έλα ρε φίλε ακριβώς ίδια έχει και μια φίλη μου και ψάχνουμε και εμείς συνεργείο. 250 δεν είναι?
Η φίλη μου μάλιστα έχει και το κουβούκλιο δεξιά.

Για πείτε ρε παιδιά.

sundance
16/04/2008, 11:38
χωρις το κοβουκλιο.ναι 250,ενα καρμπιρατερ...

τρελος ηχος και τρελη κυλιση!

καμια προταση καποιος?

sapila racing
16/04/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
εχω μια τετοια μηχανη,ισως ειναι και R27,δεν ειμαι σιγουρος και θελω να κανω μια ανακαίνιση-επισκευή της...

ΒΜW R26 (http://www.columbia.edu/~fdc/frankfurt/bmw-r26.html)


ξερετε καποιο καλο-εμπειρο συνεργειο στην αθηνα και περιπου τι κοστος να υπολογίζω?

ευχαριστω εκ των προτέρων!:sun:

Oταν λές ανακαίνιση-επισκευή τι εννοείς?

Πλήρη ανακατασκευή κινητήρα και βαψίματα κλπ κλπ? Η απλά service, και μπαλωματικες επεμβάσεις?
Μηχανικό εχω να σου συστήσω, αλλά πρέπει να ρωτήσω πρώτα αν εχει χρόνο αυτό το διάστημα.
Το κόστος εχει να κάνει με τι δουλειά θες να γίνει, τι ανταλλακτικά θα χρησιμοποιηθούν κλπ κλπ.
Και δεν ειναι φτηνα.

Το αν είναι R26 η 27 φαίνεται ευκολα αν εχει ταμπελάκι στον λαιμό πίσω απο το φανάρι.
Αν δεν εχει, φαίνεται απο τις βάσεις του κινητήρα στο πλαίσιο. Ειδικά οι μπροστινές που φαινονται με τη μία, είναι τελείως διαφορετικές και στο R27 εχει ελαστικά παρεμβύσματα ωστε να μην μεταφέρει κραδασμούς στο πλαίσιο.



:wave2:

sundance
16/04/2008, 12:53
αναφερομαι σε καλη επισκευη,δηλαδη βαψιματα,αλλαγη σελας,καποια επινικελωση γιατι εχει χαθει η γυαλαδα (οπως τα νικελωμενα μερη απο την μανα της και οι τροχοι),(ο κινητηρας εχει επισκευαστει,θελει απλα ενα τσεκαρισμα),γενικα σενιαρισμα οσον αφορα την εξωτερικη εικονα...

δεν το βιαζομαι απλα ρωταω πληροφοριακα.

να υπολογιζω πανω απο 2000?

sapila racing
16/04/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
αναφερομαι σε καλη επισκευη,δηλαδη βαψιματα,αλλαγη σελας,καποια επινικελωση γιατι εχει χαθει η γυαλαδα (οπως τα νικελωμενα μερη απο την μανα της και οι τροχοι),(ο κινητηρας εχει επισκευαστει,θελει απλα ενα τσεκαρισμα),γενικα σενιαρισμα οσον αφορα την εξωτερικη εικονα...

δεν το βιαζομαι απλα ρωταω πληροφοριακα.

να υπολογιζω πανω απο 2000?

Σέλλα να πάρεις καινούρια Pagusa από τον Uli, κάνει γύρω στα 150 Ευρω κομπλέ, (βάση, ελατήριο, λαστιχο) καινούρια και ειναι παραγωγής τωρινης. Φυσικά πουλάει και τα επι μέρους ανταλλακτικά.
Μην πάρεις μεταχειρισμένη απο Ελλάδα γιατί θα σου σκιστεί γρήγορα αφού τα λάστιχα θα ειναι χάλια. Η Pagusa ζει και βασιλευει και φτιάχνει ακόμα τις ίδιες σέλλες. !!!
Δες εδω http://www.ulismotorradladen.de/

Οι τροχοί εχουν αλουμινένια στεφάνια και δεν νικελώνονται, μόνο τα καλύμματα απο την αριστερή μεριά νικελώνεις αν είναι.

Αν θέλει βάψιμο, μόνο ενας φτιάχνει καλά φιλέτα πλεόν, ισως μπορείς να την γλυτώσεις με ψιλοβαψίματα??

WasteG8
16/04/2008, 13:21
Παιδιά για πλήρη ανακατασκευή (και μοτέρ) υπάρχουν κάποιοι που μπορώ να ρωτήσω? Ή έστω και για ανταλλακτικά να βρώ σχετικά με το μοτέρ, αναρτήσεις κλπ. Υπάρχει και διάθεση για προσωπική εργασία. Ο χρόνος που θα πάρει δεν με ενδιαφέρει;)

sundance
04/06/2008, 20:30
θελω να παρω μπρος και πισω σελλες.
αυτες ειναι pagusa?
υπαρχουν και οι Denfeld οι οποιες ειναι λιγο πιο ακριβες.ειναι καλυτερες?
δεν υπαρχει προβλημα που η δικια μου φοραει τη σελλα την ενιαια για τους 2 επιβατες?


http://img92.imageshack.us/img92/5094/bm2sc1.jpg

veletzas
04/06/2008, 21:06
μην μας κανεις τετοια καλοκαιριατικα ρε αδελφε.......( εμας μας εμεινε μονο το καλαθι)
υπαρχει στον νεο κοσμο ενας μαστορας που ανακατασκευαζει κ πουλαει κ ανακατασκευασμενα, με γνησια "πραγματα" εχω περασει απο κει αρεκετες φορες, εχω δει κ δουλεεις του ειναι κορυφη, θα σου πω διευθνση το πρωι να ρωτησω τον γεροντα!



στην "μπακνανα" ειναι, γωνια μεγαλο μαγαζι με πολλες μηχανες στην βιτρινα,δεν θυμομαστε αριθμο:wave2:


ο γεροντας την δικη του εφτιαχνε μονος, αλλα, ειχε ενα φιλο που πηγαινε εκει μεχρι προπερσι που
"εφυγε", γενικα τον θεωρουσε μαεστρο..καλη τυχη!!!

sundance
24/08/2008, 21:11
μια πολυ καλη ανακατασκευη μιας r26 μεχρι ποσο μπορει να φτασει?

μεχρι 4.000?

makis 71
27/08/2008, 04:55
οταν λες ανακατασκευη οπως σου ειπε και ο σαπιλας νομιζω πρεπει να διευκρινισεις τι ζητας .τα ανταλλακτικα δεν ειναι τοσο ακριβα αμα τα παραγγειλεις απο γερμανια .τωρα βαψιματα να σου ζωγραφισουν πανω τις γραμμες και χρωμιωσεις αυτα κοστιζουν .εγω προσωπικα τα στελνω γερμανια για χρωμιωση γιατι αυτο που κανουν εδω ειναι γυφτια .ειναι μεν ακριβα αλλα κραταν μια ζωη στην γερμανια .εχω δει εδω νικελωματα -οχι χρωμια που εβαλα τα γελια .πολυ λεπτη επιστρωση χαλκου ή καθολου πολυ λεπτη νικελ και γεματα μπιμπικια .παντως με τοσα λεφτα που λες αν θες να την κανεις οπως βγηκε απο το εργοστασιο ή καλυτερη γιατι βγηκαν αρκετες βελτιωσεις για αυτες τις μηχανες ,εισαι μεσα

sundance
08/09/2008, 00:45
ο καφεντζακης για ανακατασκευη καλος ειναι?

μου τον εχουν προτεινει.

makis 71
08/09/2008, 15:52
δεν τον ξερω καθολου .που ειναι αθηνα? γιατι εγω ειμαι απο θεσ/νικη .παντως αμα πιανουν τα χερια σου αγορασε το anual και φτιαξτο μονος σου .ειναι πανευκολο

sundance
27/09/2008, 16:13
οι αφοι σπανιδη ασχολουνται με ανακατασκευες?

εχει κανεις τηλ?

sundance
27/12/2008, 22:38
εχω προβλημα με το πισω φρενο.
δεν εχει καθολου διαδρομη μεχρι να πιασει,δηλαδη λιγο το ακουμπαω και φρεναρει.το κακο ειναι οτι και την πεταλουδα πισω αν τη ξεσφιξω δεν δινει ιδιαιτερη διαδρομη.τι να κανω?

Tpap
27/12/2008, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
μην μας κανεις τετοια καλοκαιριατικα ρε αδελφε.......( εμας μας εμεινε μονο το καλαθι)
υπαρχει στον νεο κοσμο ενας μαστορας που ανακατασκευαζει κ πουλαει κ ανακατασκευασμενα, με γνησια "πραγματα" εχω περασει απο κει αρεκετες φορες, εχω δει κ δουλεεις του ειναι κορυφη, θα σου πω διευθνση το πρωι να ρωτησω τον γεροντα!

μακρυά από αυτόν...


Φίλε sundance, (το νικ σου ξέρεις ότι είναι και μάρκα spas..?) θα σου πρότεινα το εξής...:

Λύσε το μηχανάκι σου ολόκληρο μόνος σου και βάλε τα πράγματα σε σακκουλάκια/κουτάκια τα οποία θα αριθμήσεις και θα ονομάσεις προηγουμένως. Έπειτα, κρίνεις -βλέποντας τα μπροστά σου- τι πρέπει να αντικατασταθεί και τι μπορεί να επιδιορθωθεί. Ξεκινάς όποτε θες, σταματάς την ασχολία σου πάλι όποτε θες. Συνεχίζεις όταν έχεις ρευστό, σταματάς όταν σου τελειώσει.

Και θα το καταφέρεις μόνο σου.
Τα μόνα που πρέπει να γνωρίζεις είναι πώς βιδώνεις και πώς ξεβιδώνεις,
τα μόνα που πρέπει να έχεις έιναι το μάνιουαλ και δυό εργαλεία,
τό μόνο που πρέπει να ξέρεις είναι ποιόν θα ρωτήσεις όταν κολλήσεις κάπου.

Καλή δύναμη...
(μην διστάσεις να ρωτήσεις έχω και εγώ την ίδια).

sundance
28/12/2008, 14:54
εχω προβλημα οπως προειπα με το πισω φρενο.

καμια βοηθεια?

Tpap
28/12/2008, 21:29
Λύσε το ταμπουράκι και έλεγξέ το. Κάνε ένα καλό καθαρισμό και δώσε βάση στα ελατήρια επαναφοράς των σιαγόνων. Κατά πάσα πιθανότητα -αν δεν είναι κάποιο σπασμένο- έχουν χαλαρώσει.
Αλλιώς, έχεις μαζέψει τον τζόγο (από υπερβολική φθορά θερμουιτ) πάρα πολύ.

makis 71
28/12/2008, 21:58
ανοιξε το και κοιτα τι συμβαινει .μαλλον λαθος σιαγωνες

sundance
28/12/2008, 22:28
ευχαριστω για τις συμβουλες.

βασικα δεν νομιζω να ειναι κατι απο αυτα μιας και τωρα την πηρα απο ανακατασκευη τη μηχανη.

το προβλημα ειναι οτι το σιδερο,που ειναι κολλημενο στον τροχο και μεσω του πεταλ και της βεργας τραβιεται για να φρεναρει το ταμπουρο,δεν επαναφερει πολυ πισω.με αλλα λογια με μια στροφη 5-10 μοιρες πιανει φουλ...

Tpap
28/12/2008, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
το προβλημα ειναι οτι το σιδερο,που ειναι κολλημενο στον τροχο και μεσω του πεταλ και της βεργας τραβιεται για να φρεναρει το ταμπουρο,δεν επαναφερει πολυ πισω.με αλλα λογια με μια στροφη 5-10 μοιρες πιανει φουλ...

Ναί, φίλε μου. Αυτό το ''κολλημένο σίδερο'' όπως το είπες, επαναφέρει μέσω 2 ελατηρίων που βρίσκονται εντός. Κοίταξέ τα.

Μάνιουαλ, έχεις?

sundance
28/12/2008, 23:23
το εχω το μανιουαλ.

το θεμα δεν ειναι οτι δεν επαναφερει το ελατηριο αλλα οτι δεν υπαρχει αλλη λασκα στο σιδερο προς τα πισω.δλδ το τραβαω με το χερι προς τα πισω και δεν παει αλλο.εκει τερματιζει...

μηπως δεν εχει βιδωθει σωστα το σιδερο?

sapila racing
29/12/2008, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
το εχω το μανιουαλ.

το θεμα δεν ειναι οτι δεν επαναφερει το ελατηριο αλλα οτι δεν υπαρχει αλλη λασκα στο σιδερο προς τα πισω.δλδ το τραβαω με το χερι προς τα πισω και δεν παει αλλο.εκει τερματιζει...

μηπως δεν εχει βιδωθει σωστα το σιδερο?

Σου εχω απαντήσει και στο αλλο φόρουμ που το έβαλες.
Πρέπει να ρυθμίσεις σωστά τον μοχλό του φρένου ωστε να εχει την σωστή διαδρομή.
Το μανιουαλ το καλύπτει.
Εκτός κι αν σου εχουν βάλει σιαγόνες με παχύτερη πάστα απο το κανονικό οπότε θα μείνεις ετσι η θα αλλάξεις σιαγόνες.

sundance
29/12/2008, 14:01
μαλλον δεν εχω το κανονικο μανιουαλ.
μπορει καποιος να το ανεβασει?

σε ποια σελιδα λεει αναλυτικα για τα πισω φρενα?

sapila racing
29/12/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
μαλλον δεν εχω το κανονικο μανιουαλ.
μπορει καποιος να το ανεβασει?

σε ποια σελιδα λεει αναλυτικα για τα πισω φρενα?

Σελίδα 112 του μανιουαλ.
Αφού δεν το εχεις πήγαινε στο
http://www.bmw-einzylinder.de/index2.php

πας Τipps --> Handbucher

και μετα πας στο INSTANDSETZUNGSANLEITUNG R26 & R27

Πατας και το κατεβάζεις. Ειναι το manual που εχω αγοράσει κι εγω σκαναρισμένο και μια χαρα.

Με λίγα λόγια, ο μοχλός πρέπει να έρχεται κάθετος με την ντίζα οταν πατας το φρένο τέρμα.
Αλλιώς θέλει ρύθμιση.
Ο σιαγονες ειναι παλιου τύπου, με πριτσινωτή πάστα. Οταν τελειώνουν πριτσινωνεταιο ν'εα πάστα πάνω στις ίδιες σιαγονες.
Ισως δεν εγινε σωστά η δουλειά κι εχεις πιο παχιές σιαγόνες απ οτι επρεπε.
Αν είναι ετσι θέλεις αλλες σιαγώνες η να ξεπριστινωθουν οι παστες απ αυτες που εχεις και να μπούν αλλες σωστού πάχους.

sundance
29/12/2008, 15:36
αυτο εχω.

μαλλον με την παστα εχω προβλημα...

καταταλλα το στηισμο ειναι οπως αυτο της φωτο.

δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα ο μοχλος.

θα δω τι θα κανω.:bigcry:

ΥΓ. του κωλ@@ δουλεια εκαναν δηλαδη στο φρενο...

στο διαφορικο εχει κωδικο 26/5.ειναι κοντο?

sapila racing
29/12/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
αυτο εχω.

μαλλον με την παστα εχω προβλημα...

καταταλλα το στηισμο ειναι οπως αυτο της φωτο.

δεν νομιζω να εχει καποιο προβλημα ο μοχλος.

θα δω τι θα κανω.:bigcry:

ΥΓ. του κωλ@@ δουλεια εκαναν δηλαδη στο φρενο...

στο διαφορικο εχει κωδικο 26/5.ειναι κοντο?

Δεν είναι και τόσο μεγάλο πρόβλημα.
Μπορείς να βγάλεις τις σιαγώνες να τις φας λίγο και να τις ξαναβάλεις.

Το διαφορικό ειναι 6/25 solo και 5/26 για sidecar.

Το δικό σου ειναι για sidecar οπότε βαζεις 2η στα 5 μέτρα, καλό θα ηταν να το αλλάξεις γιατί την χαλάει πολύ τη μηχανή, εκτός κι αν εχεις καλάθι.

sundance
29/12/2008, 16:15
ευχαριστω.
δεν εχω καλαθι αλλα δεν προκειται να αλλαξω το διαφορικο.

ας παω με μικροτερη ταχυτητα.:smokin:

sapila racing
29/12/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
ευχαριστω.
δεν εχω καλαθι αλλα δεν προκειται να αλλαξω το διαφορικο.

ας παω με μικροτερη ταχυτητα.:smokin:

Oπως νομίζεις, αλλά εχεις άδικο και δεν το ξέρεις.

Αν καβαλήσεις R26 με κανονικό διαφορικό θα σου φανεί αγωνιστικό :lol:

Κοίταξε, ειναι αργή μοτοσυκλέτα ετσι κι αλλιώς, γατί να γίνει πιο αργή?
Και ζορίζεται και χωρίς λόγο, γιατί δουλευει ασκοπα σε ψηλες στροφές.

Για να καταλάβεις, R26 εχει τρέξει ράλλυ Αθήνα-Ολυμπία με το μακρύ διαφορικό με 3 άτομα και sidecar και δεν κόλλησε πουθενα.
Απλά πήγαινε για πολύ ωρα με πρωτη στα βουνα.

Χωρίς πλάκα τώρα, εχω καβαλήσει με το κοντό και δεν κάνει για τίποτα.
Βρες ενα μεταχειρισμένο και βαλτο να κανεις ωραία βόλτα και η μηχανή να δουλευει φυσιολογικά.

makis 71
29/12/2008, 18:48
στο ειπα για δεν στο ειπα για τις σιαγωνες ??εσυ δεν ακους. βγαινουν κατι ιταλικες παπαριες και μαλλον αυτες σου βαλανε .φατες για να ησυχασεις και να λειτουργει καλα το φρενο .οσο για το διαφορικο δεν πηγαινεις απλα πιο αργα αλλα ανεβαζεις περισσοτερες στροφες για να πηγαινεις πιο αργα οποτε ζοριζεις τζαμπα την μηχανη .
ο σαπιλας εγραψε !!!!!:beer: δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω .
ανακατασκευη που την εκανες τελικα??

sundance
29/12/2008, 21:37
δεν πειραζει παιδια.

50 χρονια αυτο εχει πανω...και ηταν μια χαρα.

ισως μετα απο χρονια να βαλω καποιο κανονικο διαφορικο.για τι κοστος μιλαμε?

ΥΓ.μου ειπανε οτι το κοντο ειναι πολυ πιο ανθεκτικο απο το αλλο και να μην το αλλαξω.
μαλιστα αυτο μου το ειπανε 2 μαστορες που ασχολουνται με bmw.

στον καφετζακη την εκανα.

sundance
29/12/2008, 21:58
οπα μαγκες.λαθος μου.

25/6 γραφει.υπαρχει περιπτωση να εχουν κανει μοντα και να ειναι κοντο?πως μπορω να το καταλαβω πρακτικα?

για δωστε μερικες συμβουλες.

sundance
05/01/2009, 06:27
κανεις?:sun:

sapila racing
05/01/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
οπα μαγκες.λαθος μου.

25/6 γραφει.υπαρχει περιπτωση να εχουν κανει μοντα και να ειναι κοντο?πως μπορω να το καταλαβω πρακτικα?

για δωστε μερικες συμβουλες.

25/6 είναι το κανονικό για solo χρήση.

Εισαι ΟΚ δηλαδή. Τωρα για το αν το εχουν πειράξει τι να σου πω, όλα γίνονται.

sundance
05/01/2009, 13:00
παντως στη 1η ξεπεταγεται καλα.δεν πιστευω να ειναι το κοντο.

θα δειξει βεβαια και απο την τελικη που πρεπει να ειναι τουλαχιστον ανω των 110.

σωστα?

sapila racing
05/01/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
παντως στη 1η ξεπεταγεται καλα.δεν πιστευω να ειναι το κοντο.

θα δειξει βεβαια και απο την τελικη που πρεπει να ειναι τουλαχιστον ανω των 110.

σωστα?


Ναι πρέπει να πηγαίνει πανω απο 110 solo, και μεχρι 100 με καλάθι. Βέβαια να εχεις υπ οψιν οτι το κοντερ παίρνει απο το κιβωτιο και ανάλογα το διαφορικό εχεις και το αντίστοιχο κοντερ!
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα...

Το δικό μου R26 παλια που δεν το λυπόμουνα (πριν πάνω απο 20 χρόνια) ειχε πιάσει και πάνω απο 120, το μετράγαμε με αλλο μηχανάκι γιατι χοροπήδαγε αγρια το κοντερ.

sundance
06/01/2009, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Βέβαια να εχεις υπ οψιν οτι το κοντερ παίρνει απο το κιβωτιο και ανάλογα το διαφορικό εχεις και το αντίστοιχο κοντερ!

με μπερδεψες.:rotflmao:

τι εννοεις?

makis 71
06/01/2009, 02:09
το δικο μου το r 25/3 βαραγε 120 μετρημενα με αμαξι .αυτο φυσικα δεν λεει και πολλα γιατι ακομα και τα αμαξια κλεβουν αλλα ισως ειναι ενα μετρο συγκρισης . ειχα ακομα λιγο γκαζι να δωσω αλλα πρωτον φοβηθηκα μην την σκασω και δευτερον με τοσο που ηταν δεν ξερω αν θα εδινε και πολυ ακομα .σημειωνω οτι ειχα αλλαξει το πιστονι με πομπε της kolbenschmidt και απο τοτε ειχε τρελλαθει το μηχανακι .ανεβαζε σαν τρελλο

sundance
06/01/2009, 02:16
δωστε λιγο,για να τεσταρω,μεχρι ποια ταχυτητα σηκωνε η κάθε ταχύτητα του σασμαν?

εχει βεβαια το κοντερ πανω σε ποια ταχυτητα αλλαζεις ταχυτητα σασμαν αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο αξιοπιστη.

ΥΓ το κοντο διαφορικο δεν νομιζω να παει πανω απο 90.

george72
06/01/2009, 08:45
και στο δικο μου εχω δει πανω απο 100 κοντερισια αλλα απο τους

κραδασμους επαιζε η βελονα στο κοντερ αρκετα

επαιρνε και αλλο. και με σταθερο γκαζι ανεβαζε σταδικα

αλλα δεν το εσκισα

:D

makis 71
06/01/2009, 13:57
ειχαν βγει κατι ιστοριες σαν σινεμπλοκ αλλα δεν θυμαμαι ποιος τις ειχε βγαλει .τις εβαζες πανω και ησυχαζες καπως απο τους κραδασμους.δεν εννοω αυτα που ειχε το 27 απο την μανα του .κατι σαν ροδελες απο λαστιχο κατι τετοια ηταν

rafz750
23/01/2009, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
εχω μια τετοια μηχανη,ισως ειναι και R27,δεν ειμαι σιγουρος και θελω να κανω μια ανακαίνιση-επισκευή της...

ΒΜW R26 (http://www.columbia.edu/~fdc/frankfurt/bmw-r26.html)


ξερετε καποιο καλο-εμπειρο συνεργειο στην αθηνα και περιπου τι κοστος να υπολογίζω?

ευχαριστω εκ των προτέρων!:sun:

rafz750
05/02/2009, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
εχω μια τετοια μηχανη,ισως ειναι και R27,δεν ειμαι σιγουρος και θελω να κανω μια ανακαίνιση-επισκευή της...

ΒΜW R26 (http://www.columbia.edu/~fdc/frankfurt/bmw-r26.html)


ξερετε καποιο καλο-εμπειρο συνεργειο στην αθηνα και περιπου τι κοστος να υπολογίζω?

ευχαριστω εκ των προτέρων!:sun:


154434

rafz750
08/02/2009, 18:59
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από rafz750
[/QUOTE


ΖΗΤΑΩ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ R26 Η ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΗΧΑΝΗ....
ΚΑΙ R50 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...

rafz750
08/02/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από rafz750
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από rafz750
[/QUOTE


ΖΗΤΑΩ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ R26 Η ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΜΗΧΑΝΗ....
ΚΑΙ R50 ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ...


154638

sundance
05/03/2009, 14:37
δωστε λιγο,για να τεσταρω,μεχρι ποια ταχυτητα σηκωνεi η κάθε ταχύτητα του σασμαν?

εχει βεβαια το κοντερ πανω σε ποια ταχυτητα αλλαζεις ταχυτητα σασμαν αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο αξιοπιστη.

για κοντο ή για μακρυ διαφορικο.

kostas_1100gs
05/03/2009, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Μην πάρεις μεταχειρισμένη απο Ελλάδα γιατί θα σου σκιστεί γρήγορα αφού τα λάστιχα θα ειναι χάλια. Η Pagusa ζει και βασιλευει και φτιάχνει ακόμα τις ίδιες σέλλες. !!!
Δες εδω http://www.ulismotorradladen.de/

Οι τροχοί εχουν αλουμινένια στεφάνια και δεν νικελώνονται, μόνο τα καλύμματα απο την αριστερή μεριά νικελώνεις αν είναι.

Αν θέλει βάψιμο, μόνο ενας φτιάχνει καλά φιλέτα πλεόν, ισως μπορείς να την γλυτώσεις με ψιλοβαψίματα??
Έλα βρε φίλε, υπάρχει ακόμα και κατασκευάζει ακόμα η εταιρία αυτή ανταλακτικά? Και έχει μόνο σέλες ή από τα πάντα?

sapila racing
06/03/2009, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Έλα βρε φίλε, υπάρχει ακόμα και κατασκευάζει ακόμα η εταιρία αυτή ανταλακτικά? Και έχει μόνο σέλες ή από τα πάντα?

Η Pagusa πάντα σέλλες έφτιαχνε και συνεχίζει ακόμα και σήμερα.
Ο Uli την πουλαει κομπλέ μαζί με βάση, ελατήριο, λάστιχο κλπ γύρω στα 150 Ευρω αν δεν κάνω λάθος και είναι καινούρια.
Οι μεταχειρισμένες που βρίσκονται στην Ελλάδα είναι τουλάχιστον 35 χρονων και σκίζεται το λαστιχο με τη μία.

Ο Uli απο την άλλη εχει τα πάντα για όλα τα παλια BMW.

sundance
08/03/2009, 23:20
θα ηθελα τη βοηθεια σας.

το γκαζι εχει καποια μποσικα (πρεπει να γυρισει ενα τεταρτημοριο για να αρχισει να δινει).

πως μπορω να τα μαζεψω τα μποσικα?

ΥΓ.θελω να τα μαζεψω γιατι χωρια του οτι δεν βολευει,πιστευω ισως να μην τερματιζει το γκαζι.
μπορω να το καταλαβω αυτο καπως?

fidel_98_99
09/03/2009, 04:01
καλα τι ανακατασκευη σου κανανε?
ολο προβληματα εχεις!

sundance
09/03/2009, 04:07
καλη ερωτηση...:confused:

notakos600
09/03/2009, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
θα ηθελα τη βοηθεια σας.

το γκαζι εχει καποια μποσικα (πρεπει να γυρισει ενα τεταρτημοριο για να αρχισει να δινει).

πως μπορω να τα μαζεψω τα μποσικα?

ΥΓ.θελω να τα μαζεψω γιατι χωρια του οτι δεν βολευει,πιστευω ισως να μην τερματιζει το γκαζι.
μπορω να το καταλαβω αυτο καπως?


Ο τζόγος του γκαζιού μπορεί να ρυθμιστεί ή από τη μανέτα, ή πάνω στο καρμπιρατέρ.
Κανονικά πρέπει να έχει ρεγουλατόρους.
Αυτό δεν είναι το καρμπ?


157767

sundance
09/03/2009, 04:22
ναι,αυτο ειναι.
ρεγουλαδορο στο τιμονι δεν εχει.λογικο.

στο καρμπ δυστυχως δεν εχει...

notakos600
09/03/2009, 04:25
Aν προσέξεις στην κορυφή του καρμπ. έχει βίδα με παξιμάδι, βιδώνοντας τη βίδα, αφού χαλαρώσεις το παξιμάδι, προσθέτεις τζόγο και ξεβιδώνοντας αφαιρείς.

sundance
09/03/2009, 04:25
στη μανετα πως ρυθμιζεται?

μανετα εννοεις το γκαζι στο τιμονι?

notakos600
09/03/2009, 04:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
στη μανετα πως ρυθμιζεται?

μανετα εννοεις το γκαζι στο τιμονι?


Ή στη γκαζιέρα ή πάνω στο καρμπ πρέπει να υπάρχει ρεγουλατόρος.

sapila racing
09/03/2009, 08:10
Στη γκαζιέρα δεν υπάρχει ρεγουλατορος.
Το σύστημα ειναι λίγο αρχαιολογικό, η γκαζιέρα εχει κοχλία και η ντίζα ειναι συρταρωτή.
Στο καρμπυρατερ εχει ρύθμιση αλλά λίγα πράγματα, αν εχεις την κανονική ντίζα δεν πρέπει να εχεις πρόβλημα.

Να ξέρεις οτι για να ανοίξει τέρμα το γκάζι θέλει 2 κινήσεις στο R26. Δηλαδή απο τέρμα κλειστό, ανοίγεις όσο γυρναει το χέρι και μετα ακόμα μιση στροφή.
:wave2:

sundance
09/03/2009, 18:38
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παιδια.ειστε κινητη εγκυκλοπαιδεια....ειδικα εσυ sapila...

το κακο ειναι οτι ο ρεγουλαδορος στο καρμπ δεν ρυθμιζει υα μποσικα αλλα το ρελαντι...το δοκιμασα το απογευμα.

ισως θα πρεπει να λυσω τη γκαζιερα...

γενικα προβληματιζομαι για το αν εχει κι αλλο γκαζι,διοτι ενω στην 3η πιανει (μαλιστα οχι τσιτα οι στροφες γιατι τωρα την στρωνω) ~70 κοντερισια ,μετα με 4η δινει πολυ αργα και δεν εχει και πολυ περιθωριο.



ΥΓ.απ'οσο ειδα και στο μανιουαλ που εχει πινακα με το μαξιμουν των ταχυτητων για σολο και με sidecar χρηση,μαλλον το solo εχω.

ΥΓ2.μηπως παιζει ρολο,το οτι ο μαστορας μου εδωσε οδηγια στα 1000 χλμ (τωρα ειμαι στα 120) να αλλαξω λαδια και να επαναρυθμισω τις βαλβιδες?

makis 71
09/03/2009, 19:27
δεν πιστευω ο ρεγουλατορος να ρυθμιζει ρελαντι .δεν ξερω για την r 26 αλλα στην 25/3 εχει βιδα για να ρυθμισεις ρελαντι. να σε ρωτησω κατι που ισως παραβλεψες το λαστιχο που καθεται πανω στην λαβη της γκαζιερας μηπως δεν καθεται καλα με αποτελεσμα να γυριζει το λαστιχο αλλα οχι η γκαζιερα???

sapila racing
10/03/2009, 05:48
Aν εχεις κάνει μόνο 120 χιλιόμετρα είναι φυσιολογικό να μην εχει γκάζι και να μην ανεβάζει με 4η, αφού ειναι ακόμα πολύ σφιχτό το μοτέρ.
Κανε χιλιόμετρα και θα ανοίξει.

Εφ όσον οταν πας να ρυθμίσεις την ντίζα απο το καρμπυρατερ σου ανεβανει το ρελαντί σημαίνει οτι δεν εχει τζόγο.

sundance
10/03/2009, 06:00
ευχαριστω πολυ!

θα ανατροφοδοτησω οταν ειμαι στα 500.

τωρα που την στρωνω πρεπει απλως να μην δινω φουλ στροφες ετσι?

σφιχτες ανηφορες επιτρεπονται?

sundance
10/03/2009, 06:31
και κατι τελευταιο.
επειδη θελω να στρεψω λιγο το τιμονι προς τα εμπρος-το handlebar,θελει ειδικα εργαλεια για να ξεβιδωσω αυτες τις 2 'βιδες' με την τετραγωνη(?) κεφαλη?
αυτες δεν το κρατανε?

sapila racing
10/03/2009, 06:53
Στα πρωτα χιλιόμετρα καλό είναι να αποφευγεις τις πολύ μεγάλες και μακρόσυρτες ανηφόρες, αν και δεν εχει πρόβλημα λόγω ροπής απο πολύ χαμηλά.
Αρκεί να μην το ζορίζεις πολύ.

Οι περίεργες βίδες που βλέπεις φτανουν κατω απο την τιμονόπλακα όπου θα δεις οτι εχουν κανονικά παξιμάδια. Χαλαρώνοντας τα παξιμάδια απο την κάτω πλευρά θα μπορέσεις να ρυθμίσεις το τιμόνι.


:wave2:

sundance
10/03/2009, 20:13
καταπληκτικα.διορθωθηκε και αυτο.

τελικα τσεκαρα καλυτερα τον ρεγουλαδορο στο καρμπ και ξεβιδωνοντας μεχρι ενος σημειου δεν επηρεαζεται το ρελαντι-αρα μειωνονται τα μποσικα.μειωνοντας τα μποσικα και λαμβανοντας υπ'οψιν οτι πρωτα τερματιζει η γκαζιερα και οχι το συρματοσχοινο,σημαινει οτι δινεις και αλλο περιθωριο για αυξηση γκαζιου?ή δεν εχει σχεση?

παντως αυτη τη στιγμη (εχοντας γραψει 180 χλμ συνολο και εχοντας περιθωριο να μειωσω κι αλλο τα μποσικα-συνεπως μαλλον να δωσω κι αλλο περιθωριο για ωθηση στη γκαζιερα) χτυπαω με 4η 100 κοντερισια.ελπιζω να πιασω συντομα (σε κανα 300 χλμ ακομα) τα >115.

μια τελευταια ερωτηση.οταν ακινητοποιειτε τη μηχανη για 2ωρο,3ωρο ή και μερα,τον κλεινετε τον διακοπτη βενζινης ή τον αφηνετε ανοιχτο?τι ειναι καλυτερο για το καρμπυρατερ και την αναφλεξη κατα το ξεκινημα?

nassosxlvbros
11/03/2009, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
καταπληκτικα.διορθωθηκε και αυτο.

τελικα τσεκαρα καλυτερα τον ρεγουλαδορο στο καρμπ και ξεβιδωνοντας μεχρι ενος σημειου δεν επηρεαζεται το ρελαντι-αρα μειωνονται τα μποσικα.μειωνοντας τα μποσικα και λαμβανοντας υπ'οψιν οτι πρωτα τερματιζει η γκαζιερα και οχι το συρματοσχοινο,σημαινει οτι δινεις και αλλο περιθωριο για αυξηση γκαζιου?ή δεν εχει σχεση?

παντως αυτη τη στιγμη (εχοντας γραψει 180 χλμ συνολο και εχοντας περιθωριο να μειωσω κι αλλο τα μποσικα-συνεπως μαλλον να δωσω κι αλλο περιθωριο για ωθηση στη γκαζιερα) χτυπαω με 4η 100 κοντερισια.ελπιζω να πιασω συντομα (σε κανα 300 χλμ ακομα) τα >115.

μια τελευταια ερωτηση.οταν ακινητοποιειτε τη μηχανη για 2ωρο,3ωρο ή και μερα,τον κλεινετε τον διακοπτη βενζινης ή τον αφηνετε ανοιχτο?τι ειναι καλυτερο για το καρμπυρατερ και την αναφλεξη κατα το ξεκινημα?

παραδοσιακά ο διακόπτης κλείνει ακόμα και για στάση για καφέ...είναι μια καλή συνήθεια στα παλιά εργαλεία,κακό δεν κάνεις...:wave2:

sundance
11/03/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
τελικα τσεκαρα καλυτερα τον ρεγουλαδορο στο καρμπ και ξεβιδωνοντας μεχρι ενος σημειου δεν επηρεαζεται το ρελαντι-αρα μειωνονται τα μποσικα.μειωνοντας τα μποσικα και λαμβανοντας υπ'οψιν οτι πρωτα τερματιζει η γκαζιερα και οχι το συρματοσχοινο,σημαινει οτι δινεις και αλλο περιθωριο για αυξηση γκαζιου?ή δεν εχει σχεση?


για αυτο τι λετε?

sapila racing
11/03/2009, 10:17
1. Tην βενζίνη καλό είναι να την κλείνεις. Εξαρτάται και απο το καρμπυρατερ, καπου ειχε πει οτι δεν εχει το original αν θυμάμαι? Τα παλια ρακόρ που ειχαν αυτες οι μοτοσυκλέτες ειχαν ενα πρόβλημα. Η στεγανοποίηση γινόταν με φλάτζες φελλού και αυτες οταν στεγνώσουν δεν στεγανοποιούν πλέον.
Το αποτέλεσμα είναι οτι αν εχεις original ρακόρ κλείνοντας την βενζίνη στεγνώνουν οι φλάτζες, και οταν ανοίγεις πάλι την βενζίνη εχεις μικρές διαρροές μέχρι να βραχουν και στεγανοποιήσουν οι φλάτζες. Ειναι φαυλος κύκλος, τα ρακόρ ηταν μάρκα Everbest και ειχαν γίνε ευρέως γνωστά σαν EvelLeak κλπ κλπ.

2. Να ρυθμίσεις την ντίζα τόσο ωστε ισα ισα να μην σου ανεβαίνει το ρελαντί λόγω ανεβάσματος του σλαίντ και θα είσαι ΟΚ.

Επίσης πιο πάνω λες οτι το πας 100 χαω απο τα 160 χιλιόμετρα που εχε κάνει απο την επισκευη. Το ζορίζεις πολύ!!
Να ξέρεις οτι κανονικά το μοτερ θέλει πολύ περισσότερα απο 1000 χλμ μεχρι να ανοίξει τελείως, δεν ειναι κανα japan σημερινό.

Βαλε και καμμια φωτό! :beer: :wave2:

sundance
11/03/2009, 11:42
θα ανεβασω φωτο!απλα ολο ξεχναω να παρω την ψηφιακη μαζι...

το καρμπ που εχει ειναι το αυθεντικο bing.παντως με τις μικροδιαρροες ειναι οπως τα λες-καλα,που τα ξερεις ολα αυτα ? :eek: :rotflmao:

οντως το ζοριζω λιγο.αποδω και μπρος,μεχρι τα 700 χλμ θα ανεβαζω βαρια μεχρι 85. :cool:

δυο ακομα ερωτησεις.

1.αν βαζετε μπρος με τη μανιβελα οντας καθιστοι στη σελα,ειναι κακο για τη μηχανη?
2.στα 1000 χλμ πρεπει να ρυθμιστουν παλι οι βαλβιδες.ειναι μεγαλη διαδικασια?ενα απλο συνεργειο μοτοσικλετων-και οχι εξειδικευμενο οπως αυτο που εκανα την ανακατασκευη,θα μπορεσει να την κανει την δουλεια?επισης στα 1000 εχω οδηγια να αλλαξω και τα λαδια μηχανης.σωστα?

sapila racing
11/03/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
θα ανεβασω φωτο!απλα ολο ξεχναω να παρω την ψηφιακη μαζι...

το καρμπ που εχει ειναι το αυθεντικο bing.παντως με τις μικροδιαρροες ειναι οπως τα λες-καλα,που τα ξερεις ολα αυτα ? :eek: :rotflmao:

οντως το ζοριζω λιγο.αποδω και μπρος,μεχρι τα 700 χλμ θα ανεβαζω βαρια μεχρι 85. :cool:

δυο ακομα ερωτησεις.

1.αν βαζετε μπρος με τη μανιβελα οντας καθιστοι στη σελα,ειναι κακο για τη μηχανη?
2.στα 1000 χλμ πρεπει να ρυθμιστουν παλι οι βαλβιδες.ειναι μεγαλη διαδικασια?ενα απλο συνεργειο μοτοσικλετων-και οχι εξειδικευμενο οπως αυτο που εκανα την ανακατασκευη,θα μπορεσει να την κανει την δουλεια?επισης στα 1000 εχω οδηγια να αλλαξω και τα λαδια μηχανης.σωστα?

1. Δεν παθαίνει τίποτα, απλά δεν εχεις καλό μοχλό και ζορίζεις το πόδι σου ασκοπα. Θα το συνηθίσεις και θα το βάζεις μόνο απο το πλάι. Φαντάζομαι οτι αυτο το κάνεις αν σου σβήσει καμμια φορα και είσαι ήδη καβάλα ε?

2. Οι βαλβίδες είναι πανευκολο να ρυθμιστούν στο R26. Και τα λαδια φυσικά θα τα αλλάξεις στα 1000 να φυγουν τα γρέζια.

Το R26 το εχουμε στην οικογένεια 29 χρόνια τώρα πρώτα ο πατέρας μου και μετά εγω , οπότε όπως καταλαβαίνεις το ξέρω απ εξω.
Σε αυτό έμαθα να οδηγω με ταχύτητες και συμπλέκτη το 1982. :wave2:

Να το δικό μου :sun:
Τότε είχα βάλει ενα Delorto κι εκανα δοκιμες, τωρα ειναι παλι μαμα.


157970

sundance
11/03/2009, 13:04
χεχε.ναι οταν σβηνει το κανω.

για να ρυθμιστουν οι βαλβιδες πρεπει να φυγει το ντεποζιτο και να ξεβιδωθει το πανω μερος του κινητηρα ή πρεπει να λυθει περαιτερω το μοτερ?ρωταω γιατι δεν θελω να βαλουν και πολυ χερι στον κινητηρα...

για λαδια μου ειπαν SAE40.αυτο εχει και στο μανιουαλ για θερμα κλιματα.

επισης εχω οδηγια στα 1000 για ελεγχο βαλβολινης.τι εννοει ο ποιητης?

ΥΓ. τι ειναι αυτο το εξαρτημα πισω απο τη σελα?

fidel_98_99
11/03/2009, 15:34
ο αυτοματος

sundance
12/03/2009, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
για να ρυθμιστουν οι βαλβιδες πρεπει να φυγει το ντεποζιτο και να ξεβιδωθει το πανω μερος του κινητηρα ή πρεπει να λυθει περαιτερω το μοτερ?

επισης εχω οδηγια στα 1000 για ελεγχο βαλβολινης.τι εννοει ο ποιητης?



:confused:

sapila racing
12/03/2009, 06:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
χεχε.ναι οταν σβηνει το κανω.

για να ρυθμιστουν οι βαλβιδες πρεπει να φυγει το ντεποζιτο και να ξεβιδωθει το πανω μερος του κινητηρα ή πρεπει να λυθει περαιτερω το μοτερ?ρωταω γιατι δεν θελω να βαλουν και πολυ χερι στον κινητηρα...

για λαδια μου ειπαν SAE40.αυτο εχει και στο μανιουαλ για θερμα κλιματα.

επισης εχω οδηγια στα 1000 για ελεγχο βαλβολινης.τι εννοει ο ποιητης?

ΥΓ. τι ειναι αυτο το εξαρτημα πισω απο τη σελα?

Για να ρυθμίσεις βαλίδες βγαζεις το τεπόζιτο, βγαζεις και τα καπάκια της κεφαλής, και βγαζεις και το καπακι στο εμπρος μερος για να γυρίσεις το μοτερ.

Καλα σου είπαν για τις βαλβολίνες, αν εγινε ανακατασκευη και στο κιβωτιο η στο διαφορικό.

Οπως ειπε κι ο fidel το κουτακι πισω απ τη σέλλα είναι ο μηχανικός αυτόματος, δεν ειναι ο original. O original μπαίνει στο μπροστα μερος του κινητήρα, εκειπου ειξαι οι πλατίνες και ζεστένεται ο καυμένος. :lol:

sundance
12/03/2009, 07:12
καπακι στο εμπρος μερος εννοεις εκει που ειναι ο αυτοματος?

βαλβολινες δηλαδη εννοουν τα λαδια στο διαφορικο και το κιβωτιο ταχυτητων?
βασικα εγινε και σε αυτα ανακατασκευη.τι ελεγχος δλδ να γινει?μηπως να αλλαξω και σε αυτα τα λαδια στα 1000 χλμ?

fidel_98_99
12/03/2009, 08:37
πωπω...................

sundance
12/03/2009, 09:07
γινομαι λιγο φορτικος αλλα εχω αγχωθει...

sapila racing
12/03/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
γινομαι λιγο φορτικος αλλα εχω αγχωθει...

Μα αυτη η μηχανή ειναι για να σου φευγει το άγχος, οχι για να αγχώνεσαι.


καπακι στο εμπρος μερος εννοεις εκει που ειναι ο αυτοματος?

Ναι.



βαλβολινες δηλαδη εννοουν τα λαδια στο διαφορικο και το κιβωτιο ταχυτητων?μηπως να αλλαξω και σε αυτα τα λαδια στα 1000 χλμ?

Ναι



Ναι σε όλα :lol:

και σταμάτα να αγχώνεσαι, κάνε βόλτες χαλαρές μεχρι να ανοίξει το μοτερ και το βασικότερο...




















μην αγχώνεσαι!! :beer:

sundance
12/03/2009, 10:08
ευχαριστω πολυ!:beer:

απο δευτερα θα ανεβασω και φωτο.

ΥΓ.το συνεργειο παντως εκανε πολυ καλη δουλεια,το μηχανακι δουλευει σχεδον αψογα.:sun:

ΥΓ.οσον αφορα τα λαδια να ακολουθησω τις οδηγιες του manual,ετσι?

δλδ

ΜΗΧΑΝΗ SAE40
ΚΙΒΩΤΙΟ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ SAE10W 30
ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ SAE40

makis 71
12/03/2009, 19:02
κανε οτι λεει το manual αλλα εχε υπ οψιν σου οτι υπαρχουν και ειδικα λαδια για σασμαν και διαφορικο .εγω βασικα στην 25/3 βαζω ειδικα λαδια για κιβωτιο ταχυτητων και στο σασμαν και στο διαφορικο .τωρα δεν ξερω αν μπορεις να βαλεις μηχανολαδο μεσα

sundance
12/03/2009, 20:19
μπορεις να μου πεις ακριβως τι προτεινεις?:sun:

makis 71
13/03/2009, 04:50
αυτο ακριβως που γραφω οτι υπαρχουν ειδικα λαδια για σασμαν και διαφορικο.δεν θυμαμαι αν μπορεις να βαλεις μηχανολαδο εκει μεσα γιατι εχω χασει το manual εδω και χρονια

sundance
13/03/2009, 08:40
μπορεις,μιας και αυτα που γραφω ειναι απο το μανιουαλ...:sun:

οταν λες ειδικα λαδια δωσε κανα στοιχειο παραπανω...

εστω και με πμ :wave2:

στη μηχανη τι χρησιμοποιεις?

makis 71
13/03/2009, 10:40
εχει κατι γραναζια απ εξω και ειναι της μοτουλ αν ειχα το δοχειο θα σου εγραφα ακριβως ποια. στο μοτερ σκετο 40αρι αραλ .εχω καβαντζα απο γερμανια για τα επομενα 20 χρονια .υπαρχει και τις καστρολ για oldtimer .δεν κανει να χρησιμοποιεις λαδι με προσθετα ή προσμιξεις που καθαριζουν τα καταλοιπα καυσεως.ΔΕΝ πρεπει σε αυτες τις μηχανες να καθαριζονται τα καταλοιπα καυσεως γιατι δεν εχουν φιλτρο λαδιου και μπορει να σου βουλωσει τρυπες απο οπου περναει το λαδι

sundance
14/03/2009, 17:50
λαδι χωρις προσθετα εννοεις μονο για το μοτερ ή και για τον διαφορικο και το κιβωτιο ταχυτητων?

βασικα sae40 ορυκτελαιο δεν μπορω να βρω ουτε απο την aral Ουτε απο την castrol.

αυτο της Motul ειναι αυτο?το βαζεις και στο κιβωτιο και στο διαφορικο?

motul (http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=19&category_id=19&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el&vmcchk=1)

sundance
14/03/2009, 18:11
το βρηκα της castrol :beer:

castrol (http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9014107&contentId=7027099#7094384)

sapila racing
15/03/2009, 05:50
Το καλύτερο είναι λάδι κιβωτίου αλλά οχι βαλβολίνη.

Μην βαζεις στο μοτερ λάδι με πρόσθετα γιατί όπως σου ειπε κι ο makis δεν εχει φίλτρο, εχει ενα δισκο(slinger) που μαζευει την μούργα.


@makis71 τα λάδια δεν αντέχουν 20 χρόνια στο δοχείο που εχει ανοιχτεί, εχε το υπ όψιν.

sundance
15/03/2009, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το καλύτερο είναι λάδι κιβωτίου αλλά οχι βαλβολίνη.

Μην βαζεις στο μοτερ λάδι με πρόσθετα γιατί όπως σου ειπε κι ο makis δεν εχει φίλτρο, εχει ενα δισκο(slinger) που μαζευει την μούργα.


@makis71 τα λάδια δεν αντέχουν 20 χρόνια στο δοχείο που εχει ανοιχτεί, εχε το υπ όψιν.

αυτο της castrol δεν εχει προσθετα.:beer:

λαδι κιβωτιου για το κιβωτιο ΚΑΙ το διαφορικο?

σαν ποιο δλδ?εχεις καποιο συγκεκριμενο να προτεινεις?

ΥΓ.για λογους διαφημισης,αν θες στειλτο μου με πμ.

sundance
16/03/2009, 14:44
φανταζομαι εννοεις κατι σαν αυτα

amsoil (https://www.amsoil.com/storefront/mtg.aspx)

motul (http://www.motul.com.my/eng/product_line_up/gear_box/gear05.html)

το πρωτο ειναι gl4 ενω το δευτερο gl4&gl5.

γενικα οποιοδηποτε απο αυτα το προτεινετε?

ή ειμαι εντελώς λαθος?

sapila racing
17/03/2009, 05:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
φανταζομαι εννοεις κατι σαν αυτα

amsoil (https://www.amsoil.com/storefront/mtg.aspx)

motul (http://www.motul.com.my/eng/product_line_up/gear_box/gear05.html)

το πρωτο ειναι gl4 ενω το δευτερο gl4&gl5.

γενικα οποιοδηποτε απο αυτα το προτεινετε?

ή ειμαι εντελώς λαθος?

Aυτα είναι στην ουσία βαλβολίνες, 70-80 και 80-90.

Παρε ενα λαδι monograde 40 για τον κινητήρα κι ενα 10-30 για το κιβώτιο όπως λέει και το manual και είσαι ΟΚ.

Παλι αγχώθηκες! :rotflmao: :wave2:

sundance
17/03/2009, 09:41
οποτε συμπερασματικα:
της castrol το xxl40 ειναι οκ για το μοτερ.

για το κιβωτιο ταχυτητων να παρω ενα κανονικο λαδι 10-30?
π.χ αυτο?

10w-30 (https://www.amsoil.com/StoreFront/atm.aspx)

πριν εγραψες


Το καλύτερο είναι λάδι κιβωτίου αλλά οχι βαλβολίνη

αυτα νομιζω που εγραψα πριν ειναι λαδια κιβωτιου (gear oils).

αν δεν ειναι,τοτε ποια ειναι?:eek:

sapila racing
17/03/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sundance
οποτε συμπερασματικα:
της castrol το xxl40 ειναι οκ για το μοτερ.

για το κιβωτιο ταχυτητων να παρω ενα κανονικο λαδι 10-30?
π.χ αυτο?

10w-30 (https://www.amsoil.com/StoreFront/atm.aspx)

πριν εγραψες



αυτα νομιζω που εγραψα πριν ειναι λαδια κιβωτιου (gear oils).

αν δεν ειναι,τοτε ποια ειναι?:eek:

Αυτα που έγραψες είναι λάδια κιβωτίου με ιξώδες 70-80, αυτό που λέμε βαλβολίνη δηλαδή.

Αν πας στο Λαμπριανίδη η σε άλλο μαγαζί που να πουλάει αποκλειστικα λάδια και να ξέρει τθ του γίνεται θα βρείς και λάδι monograde 40ρι που μπορείς να το βάλεις και στον κινητήρα και στο κιβώτιο και στον άξονα.
Το manual λέει να βαζεις λάδι 20ρι τον χειμώνα και 40ρι το καλοκαίρι.
Εγω βάζω 40ρι και θεωρώ οτι είναι ΟΚ για την Ελλάδα χειμώνα καλοκαίρι, εφ όσον η μοτοσυκλέτα μου μένει μόνιμα σε garage και δεν πρόκειται να παει βόλτα στα χιόνια.

Αν την είχα για καθημερινή χρήση και δεν ηθαλε να αλλάζω λάδια 2 φορές το χρόνο θα έβαζα ενα 20-40 ορυκτέλαιο.


παραπάνω εχεις γράψει

'ΜΗΧΑΝΗ SAE40
ΚΙΒΩΤΙΟ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ SAE10W 30
ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ SAE40' αλλά το manual τα λέει όπως στα λεω.

makis 71
17/03/2009, 18:35
sapilas το ξερω φιλε οτι δεν κραταει 20 χρονια ανοιγμενο .μην στεναχωριεσαι το επαγγελμα μου ηταν μηχανικος ξερω κατι λιγα .ουτε καβαντζα για 20 χρονια εχω απλα χαριτολογουσα!!!!παντως και ανοιγμενο αμα το ξανακλεισεις καλα ωστε να μην παιρνει υγρασια κραταει το λαδι.

λοιπον sundance πανε σε καποιον που να πουλαει λαδια και ρωτα τι λαδι βαζουν τα διχρονα στο κιβωτιο ταχυτητων και αυτο θα βαλεις.τελειωσε. και η βαλβολινη καλη ειναι και καλυτερη προστασια θα εχεις .απλα λογω αυξημενων τριβων επειδη το λαδι εχει μεγαλο ιξωδες (παχυρευστο) θα εχεις απωλεια στις επιδοσεις.οχι πολυ αλλα θα εχεις .
μηχανολαδο στο σασμαν δεν εβαλα ποτε γιατι για αλλο σκοπο ειναι το μηχανολαδο (να αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες και τριβες του κινητηρα ) και αλλο το λαδι για σασμαν (να μην σπαει απο τις μεγαλες πιεσεις που αναπτυσσονται μεταξυ των γραναζιων)

makis 71
17/03/2009, 18:43
sapilas το ξερω φιλε οτι δεν κραταει 20 χρονια ανοιγμενο .μην στεναχωριεσαι το επαγγελμα μου ηταν μηχανικος ξερω κατι λιγα .ουτε καβαντζα για 20 χρονια εχω απλα χαριτολογουσα!!!!παντως και ανοιγμενο αμα το ξανακλεισεις καλα ωστε να μην παιρνει υγρασια κραταει το λαδι.

λοιπον sundance πανε σε καποιον που να πουλαει λαδια και ρωτα τι λαδι βαζουν τα διχρονα στο κιβωτιο ταχυτητων και αυτο θα βαλεις.τελειωσε. και η βαλβολινη καλη ειναι και καλυτερη προστασια θα εχεις .απλα λογω αυξημενων τριβων επειδη το λαδι εχει μεγαλο ιξωδες (παχυρευστο) θα εχεις απωλεια στις επιδοσεις.οχι πολυ αλλα θα εχεις .
μηχανολαδο στο σασμαν δεν εβαλα ποτε γιατι για αλλο σκοπο ειναι το μηχανολαδο (να αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες και τριβες του κινητηρα ) και αλλο το λαδι για σασμαν (να μην σπαει απο τις μεγαλες πιεσεις που αναπτυσσονται μεταξυ των γραναζιων)

sundance
17/03/2009, 19:22
ρε παιδια απαντηστε μου ευθεως.:rotflmao:

το castrol κανει για το μοτερ ετσι?

οσον αφορα για το κιβωτιο ταχυτητων sapila μαλλον εισαι λαθος.

http://img17.imageshack.us/img17/339/87637748.jpg

makis71 τι λαδι παιρνουν τα διχρονα στο κιβωτιο?
πες το το ρημαδι

:rotflmao:

sundance
17/03/2009, 19:37
ευρεθη.

castrol mtx 10w 40 :sun:

:beer:

makis 71
18/03/2009, 04:19
ειδες που τζαμπα ανυσηχουσες??? αν το θυμομουνα δεν θα στο ελεγα?? αλλα δεν ειχα πλεον ουτε ενα κουτακι για να δω ποιο ειναι

sundance
18/03/2009, 05:21
χεχε! τελεια!:beer: :sun: :wacko:

sundance
20/03/2009, 10:20
κατι τελευταιο.

makis στο διαφορικο τι βαζεις? monograde SAE40?

makis 71
20/03/2009, 19:34
χοντρη βαλβολινη βαζω εκει .μπορει να λεει η bmw οτι θελει εμενα εδω και 13 χρονια με χοντρη βαλβολινη παει .80w/90νομιζω .ή εναλλακτικα αυτο που εβαλες στο σασμαν ανακατεμενο με γρασο.γιατι πουθενα δεν λεει μεσα στο μανιουαλ για το γρασσο διαφορικου και το γρασσο σαςμαν που κυκλοφορουσε εκεινη την εποχη και το βαζαν ανεξαιρετως ολος ο κοσμος για να μην χαλανε τα γραναζια .επισης να ξερεις αμα βαλεις βαλβολλινη οπως εγω να βαλεις λιγο λιγοτερο απο το κανονικο .εχουν ενα κακο συνηθειο ολες αυτες να χανει λαδια το διαφορικο τους για αυτο στο λεω αυτο

sundance
21/03/2009, 10:00
σε αυτο οι προδιαγραφες ειναι

API SE/SF/SG

mtx (http://www.opieoils.co.uk/p-729-castrol-mtx-10w-40-motorcycle-gear-oil.aspx)

αυτες οι προδιαγραφες ειναι προγενεστερες των gl?

ρωτω διοτι μου ειπαν να μην βαλω gl5,γιατι περιεχουν υψηλης πιεσης προσθετα sulfur.