PDA

View Full Version : me abs h xwris?



makist
16/04/2008, 09:29
kalimera se olous to forum!
tha thela na mou peite thn gnwmh mas. mesa sthn bdomada paw na kleisw to z 750 basika apo oso xerw gia thn polh einai apisteyto alla sto taxidi paizei problhma me ton aera.. ayto pou me apasxolei einai na to parw me abs h xwris???? poia einai ta meion kai pia ta syn???:confused: :confused: :confused:

McTalas
16/04/2008, 09:37
παρε με αβσ ! θα σε σωσει σε πολλα αποτομα φρεναρισματα και τσαρουχωματα.

αν το θες για ταξιδια δεν κανει! παρε κατι αλλο !

makist
16/04/2008, 09:41
gia thn polh to thelw ka8ara alla stantar tha paixei kana taxidaki xalaro, ti les gia to mhxanaki poia h gnwmh sou?

McTalas
16/04/2008, 09:46
το καινουριο μοντελο (2007) για μενα εμφανισιακα ειναι τραγικο! μηχανικα ειναι παρα πολυ καλο. μου αρεσε στο παλιο καλουπι. Αλλα αυτα ειναι γουστα. Αν σου ερεσει να το παρεις χωρις δευτερη σκεψη. Εγω παραλιγο να το παρω αλλα τελευταια στιγμη αλλαξα γνωμη. Τελως παντων δεν ξερω τι χρηση θελεις να το κανεις αλλα για μικρες βολτες καικαφε ειναι μια χαρα!! οχι πως ζοριζεται σε ταξιδια αλλα θα κουρασει εσενα λιγο παραπανω.

mats8282
16/04/2008, 09:47
Αμα δεν πας πανω απο 160-170 πορεια με ενα καλο κρανος χωρις πολλες αεροτομες και λιγο σκυψιμο δεν εχεις προβλημα στο ταξιδι....Δεν θα εχεις την ανεση της ζελατινας αλλα δεν θα εχεις και προβλημα...Στο φορτωμα δεν ξερω και λογικα ειναι περιορισμενο σε σχεση με κατι που θα εχεις τριπλετα και tankbag...

ABS ειναι σχεδον παντα καλοδεχουμενο....Οταν εβγαλε η Suzuki το GSR 6 μηνες μετα που το πηρα με ABS δωρο και 700 ευρω κατω την τιμη επαθα ενα ψιλοεγκεφαλικο αλλα οκ το ξεπερασα...

Εχετλαίος
16/04/2008, 10:02
ΜΕ!

Sapadak
16/04/2008, 10:17
Με χωρις 2η σκεψη


Ελπιζω βεβαια οτι υπαρχει διακοπτης απενεργοποιησης

vestromas
16/04/2008, 11:52
Και μονο που ρωτας, φαινετε ξεκαθαρα πως το abs θα σου χρειαστει.:beer: :wave2:

devil's animal
16/04/2008, 12:31
τι εμπειρια εχεις πανω στα μηχανακια?

AVATOS
16/04/2008, 12:39
εφοσον το θελεις κυριος για πολη,οπου η ασφαλτος ειναι γυαλι κ ο/η καθε ασχετος,κοιμησμενος, που μιλαει στο κινητο κ τρωει μπουγατσα με τυρι ή φετοπιτα κοιτει αν λερωθηκε κ οχι τον δρομο...ΜΕ ΑΒS!

ΜΟΖΑΡΤ
16/04/2008, 12:50
ο adam πηγε ολανδια με το z και εσεις λετε οτι ειναι μονο για την πολη.εχεις ενα θεμα με τον αερα αλλα μετα τα 170.παρε λοιπον καλυτερα v-strom να μην εχει καν θεμα στα 170 μιας και δεν τα πιανει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το z δεν εχει τοσο αποτομα φρενα οποτε με λιγη συνεση δεν νομιζω να πεσεις απο μπλοκαρισμα.

παρτο λεμε και μετα ελα απο το kawasaki-bikers να γινεις πρεζακι των aftermarket :D :D :D

stvr1
16/04/2008, 17:32
Θα έλεγα ΜΕ.
Έχω TDM με ABS και πριν το πάρω είχα την ίδια απορία. Με προβλημάτιζε το κατα πόσο θα ενεργοποιήται με το παραμικρό ή θα μου στερήσει την δυνατότητα να κάνω άμεσο φρενάρισμα, αν χρειαστεί. Δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Σε 1,5 χρόνο το έχω καταλάβει πολλές φορές στο πίσω (αν δεν υπήρχε όλες αυτές θα μεταφράζονταν σε γλίστρημα του πίσω τροχού, σε κάποιες από αυτές θα έπρεπε να αφήσω και να ξαναπατήσω το φρένο και αφού δεν θα το έκανα πιο γρήγορα από το abs μάλλον θα είχα μακρύτερο φρενάρισμα) και 2 στο μπροστά (χωρίς σχόλια)!!!
Έγω το είχα πάρει για test ride πρώτα για να το δω, αν μπορείς κάνε κάτι ανάλογο...

TROOPER
17/04/2008, 06:31
χωρις !

nakkip
17/04/2008, 07:22
:nono: :nono: :nono: Με ABS ;) ;) ;)

agelos er
17/04/2008, 08:50
με abs :nono:

agelos er
17/04/2008, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ο adam πηγε ολανδια με το z και εσεις λετε οτι ειναι μονο για την πολη.εχεις ενα θεμα με τον αερα αλλα μετα τα 170.παρε λοιπον καλυτερα v-strom να μην εχει καν θεμα στα 170 μιας και δεν τα πιανει :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

το z δεν εχει τοσο αποτομα φρενα οποτε με λιγη συνεση δεν νομιζω να πεσεις απο μπλοκαρισμα.

παρτο λεμε και μετα ελα απο το kawasaki-bikers να γινεις πρεζακι των aftermarket :D :D :D





εχω χασει τον υπνο μου λεμε .............. :(

μ΄αυτα που βλεπω απο after market στο kb



:eyepop:



:lol:

fethry
17/04/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Με χωρις 2η σκεψη
Ελπιζω βεβαια οτι υπαρχει διακοπτης απενεργοποιησης

Αυτό θα ήταν το καλύτερο δυνατό, αλλά δε νομίζω να υπάρχει... :bigcry:

SF
17/04/2008, 09:59
Διακόπτης δεν υπάρχει. Το σύστημα απενεργοποιείται αν βγάλεις την ασφάλειά του. Απλά μετά θα έχεις μόνιμα αναμένο το ABS led.

Η δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής πάντως λέει ότι μπορώ να ζήσω (ίσως και καλύτερα) χωρίς ABS, και θα προτιμούσα να μη το έχω. Επίσης στο δικό μου μηχανάκι μιλάμε για -1000? και -αρκετά κιλά βάρους! (Το ΑΒS το έχω γιατί το μηχανάκι μου δεν εισάγεται άνευ! Μαμώ τον $αρακάκη μου μέσα)

DUKASII
17/04/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Διακόπτης δεν υπάρχει. Το σύστημα απενεργοποιείται αν βγάλεις την ασφάλειά του. Απλά μετά θα έχεις μόνιμα αναμένο το ABS led.

Η δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής πάντως λέει ότι μπορώ να ζήσω (ίσως και καλύτερα) χωρίς ABS, και θα προτιμούσα να μη το έχω. Επίσης στο δικό μου μηχανάκι μιλάμε για -1000? και -αρκετά κιλά βάρους! (Το ΑΒS το έχω γιατί το μηχανάκι μου δεν εισάγεται άνευ! Μαμώ τον $αρακάκη μου μέσα) ....trifloros.....

mh moy xanamiliseis...tryfero podi.
bale kai aerosakoys..kai cd player.

flore hondakia.

Julius
17/04/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
....trifloros.....

mh moy xanamiliseis...tryfero podi.
bale kai aerosakoys..kai cd player.

flore hondakia.

kai CB re kai CB na milas me toys allous fortigatzides lemeeeeee :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Meni0s
17/04/2008, 10:44
Mε ABS ... γιατι οχι?

SF
17/04/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
kai CB re kai CB na milas me toys allous fortigatzides lemeeeeee :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε μπάηρον, κόψε τους σπάμερς, μη μασας!!! Τον δέρνω τον χούλιο λέμεεεεε :rotflmao:

vestromas
17/04/2008, 11:14
MOZAPT το vstrom δεν παει πανω απο 170, μονο αν εχεις ξεχασει να ξεκοτσαρεις το τροχοσπιτο.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2: