PDA

View Full Version : ερώτηση(-εις) για το προηγούμενο tuono



618RR
17/04/2008, 19:14
:)

Μια και δεν βρήκα πολλά στοιχεία κατά την αναζήτησή μου...

Μια και γουστάρω πολύ το παλιό tuono... (και το νέο επίσης αλλά η κάλυψη από τον αέρα μου φαίνεται ανεπαρκής και το κυριότερο ξεφεύγει στην τιμή :bigcry: )

.... σας ρωτώ ευθέως :winka:

- που "έπασχε";

- που κυμαίνονται οι τιμές;

- "πούλησε" αρκετά ώστε να υπάρχουν διαθέσιμα;

- μήπως μπαίνω σε περιπέτειες; :look:

Αναφέρομαι στο παρακάτω :D

618RR
17/04/2008, 19:15
σ' αυτό...


127887

elmariacci
17/04/2008, 20:14
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=5138.0

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=4761.0

-πουθενα...(αλλα αυτο εχω και γω,τι να πω)

-χαμηλα,γυρω στα 6500Ε και αναλογα με τα εξτρα (που σχεδον ολα εχουν)

-ναι

-ΟΧΙ

:D :D :D

fantacid
17/04/2008, 21:11
εισαι τυχερος που σου αρεσει αυτο.....

εμενα μαρεσει το επομενο αλλα ειναι απο 9000+

ασε που μπαινω φανταρος η μηχανη θα ειναι μια στο τοσο οποτε τα ονειρα για ανανεωση στολου





.....σε ενα χρονο+


περαστικα μου

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

618RR
17/04/2008, 21:29
:)
... κι εγώ ακόμα ψάχνομαι...

... θέλω κάτι που να κάνει πολλά πράγματα και να ανταποκρίνεται σε μια σειρά από συνθήκες (κλειστοί και ανοικτοί δρόμοι, μικρά ταξίδια, πίστα-μελλοντικά) σε υψηλό επίπεδο και να κινείται σε αγορά και συντήρηση σε λογικά πλαίσια...

... νομίζω ότι το συγκεκριμένο ανταποκρίνεται στα παραπάνω... αν όχι πείτε μου :cry:

... μια και γλίτωσα το φανταρικό την τελευταία στιγμή μπορώ να κάνω σχέδια (το χαρτί κατάταξης μου είχε σταλεί για Μάιο :bigcry: αφού ο μ@λ@κ@ς ο στρατολόγος δεν έλεγε να μου δώσει αναβολή, ζητώντας μου κάθε φορά να αλλάξω κάτι στη βεβαίωση που του κατέθετα...)

618RR
17/04/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=5138.0

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=4761.0

-πουθενα...(αλλα αυτο εχω και γω,τι να πω)

-χαμηλα,γυρω στα 6500Ε και αναλογα με τα εξτρα (που σχεδον ολα εχουν)

-ναι

-ΟΧΙ

:D :D :D

thanks!!!

κάτι ακόμα, μια που είσαι κάτοχος...

- από συντήρηση και service θα "πονέσει" πολύ η τσέπη μου ή μιλάμε για λογικά πλαίσια - πάντα για τα κυβικά και το χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας;

:beer:

elmariacci
17/04/2008, 21:46
Βασικα που μενεις...?Αμα εισαι Αθηνα θα γινεις ενας ευτυχησμενος κατοχος Τουονο..αμα εισαι αλλου...ειναι προβλημα...

618RR
17/04/2008, 21:52
... ωχ...


... Θεσσαλονίκη μένω...

... τα τελευταία 11 χρόνια...

elmariacci
17/04/2008, 22:03
Βασικα στο ειπα γιατι Αθηνα ειναι ο πλεον γαματος μηχανικος,γνωστης και καλο παλικαρι.Σκεψου οτι εγω ειμαι απο..Καβαλα και σκοπευω να το κατεβαζω για σερβις σ'αυτον.
Anyway,δεν ξερω τι παιζει Θεσσ. μην αποθαρινεσαι παντως,εχει πολυ κοσμο με Απριλια η Θεσσ. και αρκετα συνεργεια.δεν ξερω ποιοι αξιζουν και ποιοι οχι.
Μπες στο apriliabikers.gr και ρωτα τους θεσσαλονικοις να σου ληθουν πολλες αποριες.Γενικα το μηχανακι δεν ζηταει,ηπαρχουν καποια θεματακια τα οποια ειναι γνωστα και αμα ξερει ο μηχανικος θα τα εχει ηδη λυσει με πολυ μικρο κοστος...

dodos_1
18/04/2008, 09:23
.... σας ρωτώ ευθέως

- που "έπασχε";

- που κυμαίνονται οι τιμές;

- "πούλησε" αρκετά ώστε να υπάρχουν διαθέσιμα;

- μήπως μπαίνω σε περιπέτειες;


- απολύτως πουθενά!!!κινητήρας διαμάντι,παρα πολυ καλα περιφερειακα,κλπ.
- απο 6000 εως 7000 αναλογως με τα καλουδια που φοραει.
- ναι και θα βρεις.να'σαι σιγουρος
- στη μονη περιπετεια που θα μπεις ειναι οτι θα πονεσει ο ποπος σου γιατι δεν θα κατεβαινεις απο τη σελα του:winka: :beer:

(πρωην κατοχος:bigcry: :bigcry: :bigcry: )

powerphot
18/04/2008, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από dodos_1


(πρωην κατοχος:bigcry: :bigcry: :bigcry: )
:a9: :a9: :lol: :lol: :lol:

dodos_1
18/04/2008, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
:a9: :a9: :lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2: :wave2: :smokin: :D

SeNNinhA
18/04/2008, 10:11
Σαν πρώην κάτοχος (που μετάνιωσε που το έδωσε) μπορώ να πω ότι είναι ΦΟΒΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.

Από τα 3 καλύτερα street fighter που κυκλοφορούν. Κάνει τα πάντα.

- Βόλτες γρήγορες χωρίς να υπολείπεται απο κανένα σε απόδοση. Η καρατιμονάρα μπορεί να είναι μεγάλη αλλα στα κλειστά στροφιλίκια σε βοηθάει αφάνταστα.
- Εθνική μέχρι 268 που είχα δεί εγώ στο κοντερ (και είχε κι άλλο λίγο) και το κοντέρ του χάνει ελάχιστα (όχι όπως τα japan)
- Κάλυψη από αέρα στα ταξίδια αρκετά καλή. Μέχρι τα 200-210 είσαι σε φυσιολογική θέση ελάχιστα σκυμένος και χωρίς να σε ενοχλεί ιδιαίτερα ο αέρας. Από εκεί και πάνω θέλει σκύψημο αλλα και πάλι κρύβεσαι με΄χρι την τελική.
- Η σέλα είναι αρκετά καλή για να κάτσεις ώρες πάνω της. Εγώ πιανόμουν λιγότερο από το BMW Dakar που είχε αρκετά καλή σέλα.
- Πίστα άψογο για την θέση οδήγησης μιας και είναι απόλυτα ίδιο με το Mille. Φοβερό πλαίσο και ψαλίδι, ίσως υπερβολικά άκαμτο για κάποιον αρχάριο μιας και έχει πιο απότομες αντιδράσεις και θελει κάποια εμπειρία αλλα σου δείνει πολλά περιθώρια.
- Παρά το ότι δεν του φαίνεται, φορτώνεται πολύ (έως πάρα πολύ) με ενα άτομο και πας όπου θέλεις.
- Πλήρη όργανα εως και με χρονόμετρο γύρων.

Δεν του αρέσει όμως η καθημερινή κυκλοφορία στην πόλη. Αγκομαχάει και το καταλαβαίνεις ότι θελει ελεύθερο δρόμο. Εαν το θέλεις για κάθε μέρα θα ταλαιπωρηθείς και θα το ταλαιπωρήσεις.

Το τιμόνι κόβει πολύ λίγο και θέλει συνήθεια αλλιώς θα πέσεις στην πρώτη μανούβρα.

Οι αναρτήσεις είναι σκληρές για τις λακούβες των ελληνικών δρόμων και θα το καταλάβεις υτό και σε ένα επαρχιακό κακοσυντηρημένο δρόμο που θα αναστενάζεις μαζί του.

Το εμπρός γρανάζι θέλει ενα δόντι λιγότερο για να πάει με λιγότερα σκορτσαρίσματα χαμηλά αλλα και χωρίς να χάσεις καθόλου από τελική. Ισα ίσα που ανεβάζει πιο γρήγορα και εύκολα μέχρι το τέρμα.

Με 180/55 πίσω λάστιχο στρίβει καλύτερα αλλα και δεν έχει κανένα πρόβλημα στην εθνική με 200αρες και φθίρει και τα λάστιχα σχετικά λίγο σε σχέση με την ιπποδύναμή του.

Με αλλαγή εξάτμησης θέλει οπωσδήποτε και αλλαγή στο τσιπάκι της ηλεκτρονικής αλλιώς θα πάει χειρότερα. Με μια aftermarket γεμίζει στις μεσαίες 5000-7000 σαλ αν και ψηλά δεν παίρνει και πολύ αλλα αρκεί για να γίνει πολύ καλύτερο σε συνθήκες βόλτας όπου το δουλέυεις αρκετά εκεί.

Από συντήρηση δεν θα πληρώσεις τίποτε παραπάνω από τα τυπικά για μια τέτοια μηχανή. Και γενικά ο κινητήρας έχει βγει σκυλί χωρίς ιδιαίτερες (εως καθόλου) βλάβες.

Πρακτικά δεν θέλει τίποτε να βάλεις γιατί έχει από όλα πάνω του όπως βγαίνει μαμά. Και ποιότητα κατασκευής και βαφής ΑΨΟΓΗ.

Go for it !!!!

Nostradamus
18/04/2008, 10:24
Απιστευτα τιμιο μοτερ ειδικα για τα χρηματα που κοστιζει..το εχει φιλος εδω και ενα χρονο και ειναι απολυτα ευχαριστημενος..Ταξιδευει ανετα με 170+ για παντα και μεχρι στιγμης κανενα απολυτως προβλημα..
Μονο ενα πραγμα δεν μου αρεσει σε αυτο και ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις πουθενα τα @@ σου και θελει συνη8εια ειδικα την πρωτη φορα που θα "πεσεις" στα φρενα γιατι μιλαμε για απολυτο :bigcry: ..Οποτε ποδαρακια σφηχτα στο ντεποζιτο..
Τωρα φανταζομαι για σερβις θα βεεις ακρη Θεσ/νικη..Εδω τα φερνουμε βολτα εμιες στην επαρχια..
Με κλειστα ματια λοιπον :D :D

Nostradamus
18/04/2008, 10:25
+1000 για οτι ειπε ο senninha :wave2:

Yianniss
18/04/2008, 11:06
Ολοι πρωην ιδιοκτητες;;;;; Ας μιλησω κ εγω σαν νυν ιδιοκτητης :D

Φ-Ο-Β-Ε-Ρ-Ο εργαλειο! Εγω το γουσταρω απιστευτα!

Για να σου πω μειονεκτηματα πρεπει να σκεφτω πολυ. Ολα τα βλεπω ωραια πανω του (συγνωμη δεν θα ειμαι αντικειμενικος)

Στα μειονεκτηματα που μπορει να βρει καποιος (οχι εγω) μετα απο πολυ σκεψη ειναι:
-Ο σκληρος συμπλεκτης (υδραυλικος γαρ)
-Το σκορτσαρισμα στα χαμηλα.
-Το μικρο κοψιμο του τιμονιου.

Η καλυτερη μετατροπη που μπορεις να του κανεις ειναι να αλλαξεις το γραναζι σε 16αρι (απο 17αρι). Σκορτσαρισματα τελος κ οφελειμη δυναμη παντου.

Κανει ταξιδια ανετα (εχω αλλαξει ζελατινα με την σπορτ της MRA) (εχω κανει ταξιδι ιταλια με τανκμπαγκ σαμαρια κλπ) , μπαινει πιστα χαλαρα (αναρτησεις πληρως ρυθμιζομενες) κ παει κ για καφε (αν κ η πολη δεν του πολυαρεσει)



Αυτα ειναι τα αρνητικα του
:D :beer:

byron
18/04/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yianniss
Η καλυτερη μετατροπη που μπορεις να του κανεις ειναι να αλλαξεις το γραναζι σε 16αρι (απο 17αρι).

Αυτή τη μούρλα της απριλια με τα μεγάλα γρανάζια ποτε δεν την κατάλαβα.

Βάζει ένα δόντι μεγαλύτερο που σαφώς πνίγει το μηχανάκι και δεν έχει ούτε ένα θετικό να προσθέσει, πέραν μιας θεωρητικά μεγαλύτερης τελικής που έτσι κι αλλιώς σε γυμνό είναι αδιάφορη. Ασε που μπορεί να βγάλει και περισσότερα χλμ τελικής με το κοντύτερο γρανάζι μιας και καταφέρνει να ανεβάσει στην 6η.

Το 2006 που πήρα το δικό μου, φόραγε 16άρι και έδιναν μαζί το 15άρι γρανάζι. :look:

MIKE_16V
18/04/2008, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτή τη μούρλα της απριλια με τα μεγάλα γρανάζια ποτε δεν την κατάλαβα.

Βάζει ένα δόντι μεγαλύτερο που σαφώς πνίγει το μηχανάκι και δεν έχει ούτε ένα θετικό να προσθέσει, πέραν μιας θεωρητικά μεγαλύτερης τελικής που έτσι κι αλλιώς σε γυμνό είναι αδιάφορη. Ασε που μπορεί να βγάλει και περισσότερα χλμ τελικής με το κοντύτερο γρανάζι μιας και καταφέρνει να ανεβάσει στην 6η.

Το 2006 που πήρα το δικό μου, φόραγε 16άρι και έδιναν μαζί το 15άρι γρανάζι. :look:


Μηπως παιζει τιποτα με ρυπους σε συγκεκριμενες στροφες?

SeNNinhA
18/04/2008, 11:40
Μάλλον κατι τέτοιο πρέπει να είναι μιας και στην Αμερική φορούσε το 15άρι από το εργοστάσιο από την αρχή.

Δεν κερδίζεις ούτε σε τελική γιατί παραείναι μεγάλη η τελευταία σχέση για γυμνό και δεν καταφέρνεις να γεμίσεις την τελευταία σχέση μιας και η αντίσταση του αέρα είναι μεγάλη.

Αντίθετα με το μικρότερο γεμίζεις πιο εύκολα και γρήγορα και ίσως βλέπεις και περισσότερα χιλιόμετρα. Είναι και μια πάρα πολύ φθηνή αλλαγή μιας και το μπροστινό γρανάζι απ' ότι θυμάμαι είχε γύρω στα 15-20 ευρώ.

618RR
18/04/2008, 13:48
:D

σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

... με βάζετε σε... ευχάριστο πονοκέφαλο...

... θα περιμένω να τακτοποιήσω κάποια πράγματα και θα ρίχνω μια ματιά παράλληλα για διαθέσιμα "κομμάτια"...

... απ' ότι κατάλαβα ένα μικρό μονοκύλινδρο για την πόλη θα μου χρειαστεί :look: ...

.. έχω στην Κρήτη ένα ΝΧ 250 που κοιμάται στο γκαράζ ... :ZZZ:

... θα δω τι "μαζέματα" χρειάζεται...


:beer: :beer:

elmariacci
18/04/2008, 20:13
Και μολις το παρεις βαλε Ακραπες-διπλες....:D :D :D

Και βαλε και καμια φωτο,εχουμε πιξει απο τα 06 και μετα,να δουμε και κανενα παλιο...:D