PDA

View Full Version : Δεν είναι άδικο; (Εξετάσεις οδήγησης)



billpapad
18/04/2008, 18:06
Απόψε επιτέλους ήτανε να δώσω εξετάσεις για τη μηχανή μιας κι εκκρεμούν μερικά δικαστήρια εις βάρος μου και επίσης δε γουσταρω που κυκλοφορώ χωρις άδεια γιατι πες κατι συμβαίνει και βρίσκεις το μπελά σου.

Πάω λοιπον στην Αγ.Παρασκευή,στο υπουργείο λοιπόν με όλη την καλή διάθεση και έχοντας κάνει όλα τα μαθήματα κανονικά (και αν σκεφτεί κανεις οτι οδηγάω μηχανή 1,5 χρόνο είχα πολλές πιθανότητες)

Τέσπα, φτάνει η ώρα μου και μου λεει ο τύπος που με εξέταζε να βάλω τη μηχανη στο κεντρικό σταντ για να να με ρωτήσει μερικά πραγματάκια πάνω στη μηχανή.
Εγώ του εξηγώ πως επειδή έχω χτυπήσει στο δεξί γόνατο δε μπορώ να ασκήσω δύναμη στο πόδι για να βαλω το σταντ (είναι και 190 κιλά το cb θα μου το διάλαγε) και και μου λέει με ψιλο-ειρωνικό υφάκι "τι να σου πω ρε φίλε καντο με το αριστερό ποδι.Κάπως πρεπει να το κάνεις".Τελικά τον έπεισε ο δάσκαλος ότι έχω όντως το γόνατό μου και δυσκολεύομαι.Αλλα ο εξεταστής φάνηκε ότι τα ψιλοπήρε (μάλλον νόμιζε ότι τον δουλεύω) και αφού μου είπε να βάλω τη μηχανή στο πλάγιο σταντ με αρχισε στις ερωτήσεις:

1)Με ρώτησε τι παριστάνουν τα νούμερα που έχει πάνω το ελαστικό
Του λέω είναι οι διαστάσεις κι ο τυπος του ελαστικού, μου λέει "οχι δεν είναι ο τυπος.η ξέρεις ή δεν ξέρεις".Δεν απάντησα-και μου πε τι στο καλό ξέρω και τέτοια.Του πα να με ρωτήσει τιποτα άλλο

2)Οπότε με ρωταει πόσο μακριά φωτίζουν τα μεσαία και τα μεγάλα φώτα. Αυτό δεν το θυμόμουν (και τι στο καλό εγώ ξέρω πόσο μακριά πάνε αλλα δεν ήξερα και πόσα μετρα)
Μετά από μια λάθος απάντηση που έδωσα μου είπε οτι δε γινεται να συνεχίσουμε εφόσον δεν ξέρω τα βασικά.Δε με άφησε να οδηγήσω ούτε μέτρο.
Μου ηρθε μια ζαλάδα, σκέφτομαι "με δουλεύει" αλλά κατάλαβα ότι δε με δούλευε καθόλου. Πήγα να του ρίξω καμία αλλά το ξανασκέφτηκα.

Και ρωτάω : Αν είχα λαδώσει θα με έκοβε από τα θεωρητικά (της πρακτικής εξέτασης); Εγώ στο κάτω κάτω να οδηγήσω πήγαινα και μάλιστα όσα θέματα αφορούν τι συντήρηση και βλαβες κλπ. τα ξέρω εμπειρικά απο τη δικιά μου μηχανή και θεωρώ ότι είναι πού άδικο να σε κόβουν για π@π@ριες ερωτήσεις όπως πόσο φτάνουν τα φώτα, πόσο μακριά είναι η σέλα και πόσα χρόνια τρως για βιασμό. Και στο κάτω κατω σήματα και μηχανολογικά τα πέρασα πριν 3 μήνες

Τουλάχιστον ας με άφηνε να οδηγήσω κι ας μ έκοβε μετά..

Πώς γίνονται με το λάδωμα τα πράματα ρε παιδιά-δε γίνεται να το πάρεις αλλιώς δηλαδή;
Να κάνω καμιά ένσταση ή μπα;(Όχι τίποτα άλλο αλλά τα 90 ευρώ για παραστατικά δε μου περισσεύουν ΚΑΘΟΛΟΥ)

xrlantz
18/04/2008, 18:30
ο υπάλληλος φάνηκε απο την αρχή οτι ήθελε λάδωμα...στεγνά... έψαχνε τρόπο να σε βγάλει εκτός... έτυχε και έπεσες σε έναν απο τους πολλούς..ήσουν καταδικασμένος..αυτά παίζουν αβέρτα...

ΝΑΙ είναι άδικο...

εάν είχες λαδώσει δεν θα σε ρώταγε τπτ, και σε αργό/γρήγορο ούτε που θα σε κοίταζε... (μη σου πώ οτι θα σε ξέχναγε στα 8άρια)
.....



να σε ρωτήσω εγώ κατι άλλο?
ΔΙΚΙΟ...γενικότερα...έχεις δεί πολλές φορές?

μην τρελένεσαι...

:wave2:

zephyr1
18/04/2008, 18:35
Μολις πας να δωσεις βγαζεις (με τροπο) ενα λαδοτυρι ;) και κανεις οτι λιπαινεις την αλυσιδα.

Αυτο φτανει, τοτε σε πλησιαζει και σου λεει τρακο, εσυ συμφωνεις τα χωνεις και μετα εισαι ετοιμος.:wacko:

ΜΟΖΑΡΤ
18/04/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μολις πας να δωσεις βγαζεις (με τροπο) ενα λαδοτυρι ;) και κανεις οτι λιπαινεις την αλυσιδα.

Αυτο φτανει, τοτε σε πλησιαζει και σου λεει τρακο, εσυ συμφωνεις τα χωνεις και μετα εισαι ετοιμος.:wacko:
μ'αρεσει που εισαι γνησιος ελληνας :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

motomamounas
18/04/2008, 18:47
Οταν με το καλο θα πας να ξαναδωσεις θα κανεις το εξης
λιγο πριν ερθει η σειρα σου θα ρωτησεις το δασκαλο ποιος
θα σε εξετασει κι αν ειναι κανας μυστηριος-κομπλεξικος που
θελει λαδωμα θα αρνηθεις να εξεταστεις και θα ζητησεις απο
το δασκαλο νεα ημερομηνια εξετασης! Οταν θα ξαναπας δε θα
χρειαστει να ξαναπληρωσεις! Εγω αυτο ειχα κανει,οι δασκαλοι ξερουν ποιοι
κοβουν τον κοσμο για πλακα!:wave2:

el_hymador
18/04/2008, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μολις πας να δωσεις βγαζεις (με τροπο) ενα λαδοτυρι ;) και κανεις οτι λιπαινεις την αλυσιδα.

Αυτο φτανει, τοτε σε πλησιαζει και σου λεει τρακο, εσυ συμφωνεις τα χωνεις και μετα εισαι ετοιμος.:wacko:

α...

εμας το (διακριτικο) παρασυνθημα για το λαδωμα ηταν να σκασεις με βατραχοπεδιλα και στολη ψαροτουφεκα και οταν ανεβεις πανω στην μηχανη να παιξεις με την κορνα ενα ζεϊμπεκικο στα 9/8 και να αναβεις τα φλας σε ρυθμο bossanova.


στην συνεχεια ερχοταν ο εξεταστης και σε ρωταγε να του πεις το πηλικο μια διαιρεσης με μιγαδικους αριθμους...

zephyr1
18/04/2008, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
α...

εμας το (διακριτικο) παρασυνθημα για το λαδωμα ηταν να σκασεις με βατραχοπεδιλα και στολη ψαροτουφεκα

Μαλλον θα ηταν επι εποχης ενυδριου.:bigcry:

Εχετλαίος
19/04/2008, 09:14
Όταν έδωσα για φορτηγό, ήμουν ο μόνος από το γκρούπ που με έβαλαν και έκανα πορεία με το βαρύ όχημα. Οι άλλοι προφανώς ε'ιχαν λαδώσει και δεν ανέβηκαν στο φορτηγό ούτε για τα μάτια του κόσμου. Πολλούς τους βλέπω να οδηγούν επαγγελματικά πχήματα στα Χανιά και τρέμει η ψυχή μου μη και τύχω εγώ ή κάποιος άλλος εκεί όταν θα κάμουν το λάθος...
Αλλά φταίω και εγώ γιατί δεν τους έδωσα στεγνά, και εξεταστή και εξεταζόμενους! Μάλλον, για μια στιγμή το σκέφτηκα αλλά, σαν ζώο που είμαι, δεν είπα τπτ...

the who
19/04/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Όταν έδωσα για φορτηγό, ήμουν ο μόνος από το γκρούπ που με έβαλαν και έκανα πορεία με το βαρύ όχημα. Οι άλλοι προφανώς ε'ιχαν λαδώσει και δεν ανέβηκαν στο φορτηγό ούτε για τα μάτια του κόσμου. Πολλούς τους βλέπω να οδηγούν επαγγελματικά πχήματα στα Χανιά και τρέμει η ψυχή μου μη και τύχω εγώ ή κάποιος άλλος εκεί όταν θα κάμουν το λάθος...
Αλλά φταίω και εγώ γιατί δεν τους έδωσα στεγνά, και εξεταστή και εξεταζόμενους! Μάλλον, για μια στιγμή το σκέφτηκα αλλά, σαν ζώο που είμαι, δεν είπα τπτ...

Eπεκταση σε τριτης κατηγοριας.Πορεια,δεξι και αριστερο παρκαρισμα,ξεκινημα σε ανηφορα,δεξια και αριστερη οπισθογωνια.Υπηρχε αλλος ενας υποψηφιος μαζι μου που δεν εκανε τιποτα απ αυτα.Ο εξεταστης ηθελε να συνεχισει κι αλλο τη δικη μου εξεταση οποτε του τοκοψα.
Αν θες και μπορεις οδηγησε το εσυ κι οτι κανεις μετα θα το κανω κι εγω.
Ο τυπακος το βουλωσε,ο δασκαλος κοκιννησε κλπ.Μετα μου τοσκασε το παραμυθι ο δασκαλος οτι ο αλλος ειχε δωσει καμμια κατοσταρα χιλ. δραχμουλες.
Αξιοκρατια πανω απ ολα.

Aggelos_SV
19/04/2008, 14:29
Αυτή τη μαλακία με το κεντρικό σταντ ποτέ δεν την κατάλαβα.

Λες κι έχουν όλες οι μοτοσυκλέτες κεντρικό σταντ απ'τη μάνα τους.

Θα μου πεις...''εσένα ρε μάστορα αυτό σε χαλάει στις εξετάσεις"?

Έτσι κι αλλίως η διαδικασία του "βγάζω δίπλωμα είναι Γ.Τ.Π.Κ."

Τέσπα,αφού δεν λάδωσες την πρώτη φορά,τότε μην λαδώσεις ούτε την δεύτερη.Θα στα φάνε τα λεφτά που θα στα φάνε από παράβολα/μαθήματα/1002 μαλακίες,μην σκάσεις και επιπλέον χρήματα στον κάθε πούστη εξεταστή:a016: :a016:

KaTaNaS
19/04/2008, 15:02
έπρεπε να πείς στο πάπαρι που σε εξέτασε να σου αναλύσει με δυο λέξεις το γυροσκοπικό να το καταλαβεις και μετα ας σε κόψει οσες φορες θέλει!
ονοματεπώνυμο εξεταστή κράτησες;

zephyr1
19/04/2008, 16:51
Αν ξερεις να οδηγας οτι και να σου ζητησουν το κανεις .........απλα το κανεις ............κοψτε της μαλακι
διαβασε δωσε και περασε ................αν θες να σηκωσεις με το stand το μηχανακι απλα πιαστο απο το μασπιε και σηκωσε το με το χερι σου........................λαδωμα και μαλακιες .....αυτα ειναι για της γυναικες .............ουστ..............:yuck:

trigger
19/04/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
έπρεπε να πείς στο πάπαρι που σε εξέτασε να σου αναλύσει με δυο λέξεις το γυροσκοπικό να το καταλαβεις και μετα ας σε κόψει οσες φορες θέλει!
ονοματεπώνυμο εξεταστή κράτησες;

Γυροσκοπικό;;Xρησιμοποιείς άγνωστο λεξιλόγιο για αυτούς... :sick:

trigger
19/04/2008, 17:06
Απ'όσο γνωρίζω αυτό με το σταντ δε στέκει όπως επίσης για τα φώτα υποτίθεται οτι έχεις ερωτηθεί στα σήματα τα οποία έχεις περάσει για να δώσεις πορεία... Αυτό που θυμάμαι από τη δική μου εξέταση είναι οτι έπρεπε να μας δεί ο εξεταστής να κάνουμε έλεγχο της κατάστασης της μηχανής πριν ξεκινήσουμε (πιέσεις ελαστικών, αλυσίδα, στάθμη λαδιού και αν τα φώτα, στοπ,φλας, λειτουργούν κανονικά. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο...

zephyr1
19/04/2008, 17:11
:a22:

trigger
19/04/2008, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:a22:
:rolleyes:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

billpapad
19/04/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
έπρεπε να πείς στο πάπαρι που σε εξέτασε να σου αναλύσει με δυο λέξεις το γυροσκοπικό να το καταλαβεις και μετα ας σε κόψει οσες φορες θέλει!
ονοματεπώνυμο εξεταστή κράτησες;

μπα οχι δεν κρατησα αλλα ξέρω τη φάτσα του
αν βρω το ονομά του γίνεται τίποτα;

ευχαριστώ ρε φιλαράκια περασε 1 μέρα κι ακόμα να το χωνέψω

devil's animal
19/04/2008, 17:32
:mad: :mad: :mad: :mad:

μεγαλε περαστικα στην τσεπη σου!:sad:

το θεμα λαδωμα γινεται για να μην "το παιξεις".
τι εννοω: αν πας στεγνος το παιζεις να το παρεις και να μην το παρεις.(δεν εξεταζουμε εδω αν ξερεις. μιλαμε καθαρα για το χαρτι)
αν το παρεις,εχει καλως και εισαι ομορφος. (σπανιο)
αν ομως δεν το παρεις, ξαναδινεις με το κοστος της παραστασης να ειναι οσο το λαδωμα (αν το εκανες). με την δευτερη φορα λοιπον παλι εχεις 2 επιλογες. ή να το παρεις ή να μην το παρεις.
αν παλι δεν το παρεις, παλι παρασταση..κ.ο.κ
αν με την πρωτη φορα λαδωσεις ναι μεν θα εχεις χασει ενα αξιοσεβαστο ποσον αλλα θα εισαι σιγουρος.
ουτε περιμενεις (χρονος) για 2η παρασταση ουτε εξτρα χρηματα που και παλι δεν εισαι σιγουρος.

ολα ειναι θεμα πιθανοτητων.
αλλα συνηθως σε κοβουν και μετα κλαις γιατι θα δωσεις 2η φορα+λαδωμα για να εισαι σιγουρος δλδ τσαμπα λεφτα.


με λιγα λογια.
καλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε.:rotflmao:


οσον αφορα το θεμα τωρα του "ξερω, δεν ξερω"
παρε το κωλοχαρτο και μετα πηγαινε κανε μαθηματα, κανε εξασκηση μονος σου, διαβασε βιβλια, μπες σε track day...ευαισθητοποιησου ΜΟΝΟΣ σου και για την ΠΑΡΤΗ σου. το διπλωμα ειναι για να μην σε γραφουν οι μπατσοι και να εισαι νομικα κατοχυρωμενος σε στραβη.
δεν εξασφαλιζει οτι ξερεις να οδηγας.
:wave2:

fantacid
19/04/2008, 17:51
ρε συ εμενα τη πρωτη φορα με κοψανε γιατι δεν εκλεισα τη ζελατινα πριν ξεκινησω!

τι να ρε φιλε που εχω εντουρασικο κρανος κ δε ξερω απο αυτες τις πιπες???

:mad:

LsKostas
19/04/2008, 18:35
Εμενα μου λεει οταν εβρεχε καταρακτωδως (και τραπεζια ΙΚΕΑ μιλαμε) "κλεισε την ζελατινα"

"Δεν υπαρχει περιπτωση δεν βλεπω" του λεω

Στριφογυριζα στην βροχη και κανα 10 λεπτο και μετα ηταν τοσο εντονη η βροχοπτωση
που μαζευτηκαν ολοι σε υποστεγο.


Ειναι σπασιμο φιλε να μην εχεις 'το χαρτι' και να τρελενεσαι απο σκεψεις τι θα γινει αν...
ΑΝ...αν...το ξερω

Ειδικα πιο πολυ σπασιμο ειναι να ξερεις 2 πραγματα παραπανω απο θεμα οδηγησης
συμπεριφορας στον δρομο-το πιο σημαντικο που δεν στο μαθαινουν πουθενα-
και να περιμενεις απο εναν καραγκιοζη Δ.Υ.(Δημοσιο Υπνο) να βγαλει και απο σενα...


Ομως μην ξεχνας οτι τα πραγματα που ξερεις ΗΔΗ χ-ω-ρ-ι-ς το διπλωμα ειναι αυτα
που σε γυρνανε καθε φορα σωο και ασφαλη στο σπιτι σου:wave2:

johnnyestia
20/04/2008, 11:50
Φίλε, υπομονή. Εγώ την πρώτη φορά είχα τελειώσει τα πάντα κανονικά χωρίς να μου πούνε τίποτα. Εκεί που έλεγα μέσα μου "εντάξει το πήρες", με φώναξε η εξετάστρια και μου είπε πως με κόβει γιατί "γενικά δεν κινούμουν σωστά στον δρόμο" :evil:

Το ότι οδηγούσα 10+ χρόνια παπί (νόμιμα) και ήμουν ακόμα ζωντανός ήταν δηλαδή θέμα τύχης. :rolleyes:

Τι να πείς. Η δικιά μου συμβουλή εφ'εξής είναι όπου απαιτείται "λάδι", να πέφτει να τελειώνουμε.

veletzas
20/04/2008, 14:16
πως γινεται στο ενα ποστ να βριζουν ολοι τους φονιαδες που παιρνουν διπλωμα λαδονοντας κ στο αλλο να γραφει το μεγαλυτερο ποσοστο "λαδι λαδι"

κ δεν το γραφω για το παληκαρι απλα ετσι να πω κ γω την @@@κια μου

λαδι ποτε κ πουθενα κ τραβηγμα σε ολους με καταγγελιες





:wave2:

cityfly
20/04/2008, 15:31
νομίζω μπορείς να αμφισβητήσεις το αποτέλεσμα
με λίγα λόγια να πεις ότι αδίκως κόπηκες οπότε δείνεις ξανά σχεδόν αμέσως και ίσως χωρίς έξτρα κόστος αλλά αν ξανακοπείς το διάστημα να ξαναδώσεις είναι αισθητά μεγαύτερο και δεν ξέρω τι γίνεται με το παράβολο. Αυτά όταν έδωσα εγώ πριν αρκετά χρόνια μπορεί να μην ισχύουν τα ίδια ρώτα το δάσκαλό σου θα ξέρει
:wave2: :wave2:

startengine
20/04/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
πως γινεται στο ενα ποστ να βριζουν ολοι τους φονιαδες που παιρνουν διπλωμα λαδονωντας κ στο αλλο να γραφει το μεγαλυτερο ποσοστο "λαδι λαδι"

κ δεν το γραφω για το παληκαρι απλα ετσι να πω κ γω την @@@κια μου

λαδι ποτε κ πουθενα κ τραβηγμα σε ολους με καταγγελιες





:wave2:

+100000000000000000000000000
ΛΑΔΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ σε ό,τι έχει να κάνει με οδήγηση (τουλάχιστον)
Επιτέλους αδέρφια ας κάνουμε ότι μπορεί ο καθένας να σταματήσει αυτή η προμελετημένη απόπειρα πολλαπλών δολοφονιών στο δρόμο!!!!
Διάβασε. Προσπάθησε. Κι αν σε κόψουν χαζά, κατήγγειλε.
Α και......Μη ρωτήσεις το δάσκαλο. Απλά εξήγησέ του πως είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ για όλα και ΔΕΝ πληρώνεις! Ως εκ θαύματος, πιστεύω πως θα περάσεις...:winka:

johnnyestia
20/04/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
+100000000000000000000000000
ΛΑΔΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ σε ό,τι έχει να κάνει με οδήγηση (τουλάχιστον)
Επιτέλους αδέρφια ας κάνουμε ότι μπορεί ο καθένας να σταματήσει αυτή η προμελετημένη απόπειρα πολλαπλών δολοφονιών στο δρόμο!!!!
Διάβασε. Προσπάθησε. Κι αν σε κόψουν χαζά, κατήγγειλε.
Α και......Μη ρωτήσεις το δάσκαλο. Απλά εξήγησέ του πως είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ για όλα και ΔΕΝ πληρώνεις! Ως εκ θαύματος, πιστεύω πως θα περάσεις...:winka:

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι με το ισχύον σύστημα εξετάσεων πιστοποίουνται πολίτες που όντως είναι έτοιμοι να βγούν έξω και να οδηγήσουνε? Εδώ οι εξεταστές δεν έχουν καβαλήσει ποτέ στην ζωή τους.

Εγώ από την άλλη είμαι σίγουρος πως αν οδηγούσα στην πραγματικότητα όπως οδηγούσα στις εξετάσεις, θα ήμουν μακαρίτης μέχρι τώρα. (φτού σκόρδα) :wacko:

HolyDiver
21/04/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι με το ισχύον σύστημα εξετάσεων πιστοποίουνται πολίτες που όντως είναι έτοιμοι να βγούν έξω και να οδηγήσουνε? Εδώ οι εξεταστές δεν έχουν καβαλήσει ποτέ στην ζωή τους.

Εγώ από την άλλη είμαι σίγουρος πως αν οδηγούσα στην πραγματικότητα όπως οδηγούσα στις εξετάσεις, θα ήμουν μακαρίτης μέχρι τώρα. (φτού σκόρδα) :wacko:

+άπειρο :a10:

sober
21/04/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
έπρεπε να πείς στο πάπαρι


...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


+650 και για ολα τα υπολοιπα ...

Εμενα την πρωτη φορα με κοψανε επειδη λεει στο δικαβαλο με το δασκαλο πατησα λιιιγο τη γραμμη στο ξεκινημα...

Εγω ημουν στην αρχη κι αυτη με περιμενε λιγο μετα απο το τελος...ματι που το ειχε η ατιμη..:rolleyes: :mad:

startengine
21/04/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι με το ισχύον σύστημα εξετάσεων πιστοποίουνται πολίτες που όντως είναι έτοιμοι να βγούν έξω και να οδηγήσουνε? Εδώ οι εξεταστές δεν έχουν καβαλήσει ποτέ στην ζωή τους.

Εγώ από την άλλη είμαι σίγουρος πως αν οδηγούσα στην πραγματικότητα όπως οδηγούσα στις εξετάσεις, θα ήμουν μακαρίτης μέχρι τώρα. (φτού σκόρδα) :wacko:

Φυσικά και δεν πιστεύω κάτι τέτοιο!!! Αλοίμονο, στον ίδιο (αγγελικό) κόσμο ζούμε βρε!
Απλά λέω (και θα μου επιτρέψεις να επιμείνω) πως πρέπει να σταματήσει αυτό το καρκίνωμα του λαδώματος στις εξετάσεις οδήγησης.
Σκέψου πόσοι πραγματικά ανίκανοι να πιάνουν τιμόνι (στρογγυλό ή μπάρα) θα μείνουν σπιτάκι τους και πόσο πιο ασφαλείς θα είμαστε όσοι ενδιαφερόμαστε και "μαθαίνουμε" κάθε μέρα να οδηγούμε:winka:

Gandalf dr685sm
21/04/2008, 12:24
Και ύστερα λέμε γιατί έχουμε τόσα ατυχήματα...

Όταν οι ίδιοι οι εξεταστές σε ωθούν για να δώσεις να μην σε κόψουν ,
Όταν σαν μοναδική λύση φαντάζει το λάδι...

τότε εμείς τι ψάχνουμε για οδικές συμπεριφορές κτλ;

Στο Ι.Χ όταν έδωσα, δεν έδωσα μία .. ούτε στην μηχανή. Μάλιστα ειδικά στο πρώτο , το πάρκαρα σε ενα σημείο που δεν τους έδωσα καν την δυνατότητα να πουν κάτι , μάλιστα ζητώντας του μ@λ@κ@ του εξεταστή να χώσει την κεφάλα του κάτω , μιας και δεν έβλεπα πίσω.

Είναι να μην σου κάτσει ο παπ@ρ@ς εξεταστής!

Ειλικρινά αν έδινα τώρα και με ρώταγε καμιά βλακεία του τύπου πόσα psi μπαίνουν στο ελαστικό θα του έλεγα κάτι τρελό , όπως φορτωμένο;... με τι SAG;... με αέρα ή με άζωτο;... όταν είναι ζεστό ή οχι;... Αποκλείεται να σου απαντήσει στα παραπάνω και θα τον κάνεις και ρεζίλι.

Όλα είναι θέμα γνώσης... στην πορεία δεν μπορεί να σε βγάλει εκτός... είναι προκαθορισμένο τι ζητάνε. Στην προετοιμασία σε κόβουν, πάντα!


Gandalf

gkmaggas
21/04/2008, 13:06
Μαγγες δεν χρειαζεται να αναλυουμε τιποτα...

Αν ξερεις να ΟΔΗΓΑΣ ΣΩΣΤΑ το παιρνεις το διπλωμα....

Οι χειροτεροι οδηγοι ειναι αυτοι που εμαθαν ΜΟΝΟΙ τους και παντα ΛΑΘΟΣ

Ουτε ο πατερας μας ουτε ο παππους μπορουν να μας μαθουν Σωστα...

Μη γινομαστε λαδι για τα γραναζια του κρατους....

johnnyestia
21/04/2008, 21:40
Και εγώ είμαι μέσα σε αυτούς που φωνάζουν ότι ο θεσμός των διπλωμάτων βρωμάει. Όμως:

Ποτέ δεν μου είπε κανείς ούτε στα μαθήματα ούτε στην εξέταση ότι:

- Αν τσαρουχώσω το μπροστινό φρένο σε στροφή θα πέσω.

- Αν κατεβάσω απότομα ταχύτητα σε κατηφόρα θα μπλοκάρει ο πίσω τροχός και μάλλον θα πέσω

- Αν ακολουθώ αυτοκίνητο από πίσω και όχι πίσω-πλάι, τότε θα μαζέψω όλες τις λακούβες που δεν βλέπω με κίνδυνο πάλι να πέσω

.
.
.

...Και άλλα πολλά πολλά ακόμα, που κάποια τα έμαθα ματώνωντας και κάποια δεν τα ξέρω ακόμη :rolleyes: Και μην μου πείτε πως όποιος δεν λαδώσει όλα αυτά τα έχει κάνει κτήμα του. Εδώ όσοι έχουν δίπλωμα για 125cc, παίρνουν δίπλωμα για ανεξάρτητα κυβικά δίνοντας πάλι με παπάκι :mad: Λες και έχει σχέση το βάρος και ο χειρισμός του γενικά με κανονική μοτοσυκλέτα.
Όχι, το λάδι δεν είναι για μένα το πρόβλημα, ειδικά όταν οι ίδιοι οι εξεταστές έχουν την ευχέρια να σε κόβουν επειδή έτσι γουστάρουν χωρίς να μπορεί να τους ακουμπήσει κανένας.

Αλλά έτσι είναι.Αν κάνουμε ποτέ το σύστημα εξετάσεων σαν τους γιαπωνέζους ας πούμε, τότε θα κλείσουν οι μισές αντιπροσωπίες μοτο, θα χάσουμε τους φόρους από ταξινομήσεις και καύσιμα και άλλα τέτοια όμορφα.

Μέχρι τότε ζωή να έχουμε να ανεβάζουμε threadακια του στύλ "Άλλος ένας..." :sad:

trigger
22/04/2008, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Εδώ όσοι έχουν δίπλωμα για 125cc, παίρνουν δίπλωμα για ανεξάρτητα κυβικά δίνοντας πάλι με παπάκι :mad:

:rolleyes: είσαι σίγουρος για αυτό; Εγώ έδωσα με CB αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Αν ισχύει... :sad:

+1 στα υπόλοιπα που είπες

LsKostas
22/04/2008, 11:15
Και εγώ είμαι μέσα σε αυτούς που φωνάζουν ότι ο θεσμός των διπλωμάτων βρωμάει. Όμως:

Ποτέ δεν μου είπε κανείς ούτε στα μαθήματα ούτε στην εξέταση ότι:

- Αν τσαρουχώσω το μπροστινό φρένο σε στροφή θα πέσω.

- Αν κατεβάσω απότομα ταχύτητα σε κατηφόρα θα μπλοκάρει ο πίσω τροχός και μάλλον θα πέσω

- Αν ακολουθώ αυτοκίνητο από πίσω και όχι πίσω-πλάι, τότε θα μαζέψω όλες τις λακούβες που δεν βλέπω με κίνδυνο πάλι να πέσω



Να συμπληρωσω το οτι οταν ειπα στον δασκαλο οτι ανοιγω προοδευτικα το γκαζι σε στροφη
ωστε το βαρος να μην διοχετευτει στο μπροστα τροχο και το χασω κοιταζε σαν αγγουρι...

κατα τ αλλα λενε παραπανω γι αυτους που εμαθαν μονοι τους :wave2:

stefanara
22/04/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia

Εδώ όσοι έχουν δίπλωμα για 125cc, παίρνουν δίπλωμα για ανεξάρτητα κυβικά δίνοντας πάλι με παπάκι :mad: Λες και έχει σχέση το βάρος και ο χειρισμός του γενικά με κανονική μοτοσυκλέτα.


Το εδω που ειναι;
Γιατι εγω εχω διπλωμα για 125 και παω προσεχως για το μεγαλο, να ξερω σε τι θα εξεταστω...

pinky
24/04/2008, 10:12
Απ'όσο ξέρω δεν εξετάζεσαι αν έχουν περάσει 2 χρόνια απ'την απόκτηση του "μικρού" διπλώματος.

Πάντως billpapad μη σκας.Κι εμένα με έκοψαν τη πρώτη φορά στα πρώτα 30".
Με ρωτάει για την αλυσίδα, του απαντάω κ μετά με διατάζει να το ανεβάσω στο διπλό σταντ.
Παρόλο που δε μου είχε δείξει κανείς, την έκανα την προσπάθειά μου αλλά μάταια.
Και με έκοψε.Χωρίς καν να οδηγήσω:sick:

KLE
24/04/2008, 13:23
Εγω ειμαι με τους τρομοκρατες!!!!!!!

Θα ζητουσα(ή εστω θα παρακαλουσα) να με εξετασει(στην επομενη εξεταση) ο ιδιος.

Κι αν εβλεπα οτι το ξαναπαιζει makakas θα του εδινα μια φωτογραφια της κορης του και θα του ελεγα "Προσεξε καλα γιατι εσενα θα σου ριξω κουτουλια με το κρανος και αυτηνης θα της κανω χειροτερα".

Και ασ'τον να κανει μαγκια ξανα.

Λενε "η βια δεν λυνει τα προβληματα"......ο εκβιασμος ομως κανει θαυματα.!!!!

Προσωπικη αποψη και δεν προτρεπω κανενας να ενεργησει κατα αυτον τον τροπο.

johnnyestia
24/04/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanara
Το εδω που ειναι;
Γιατι εγω εχω διπλωμα για 125 και παω προσεχως για το μεγαλο, να ξερω σε τι θα εξεταστω...

Πέρισυ τέτοιο καιρό αυτό που λέω ίσχυε 100% . Αν έχει αλλάξει από τότε κάτι δεν το ξέρω.

Το "εδώ" φυσικά είναι Ελλάδα...:uplate:

xampos
25/04/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Μαγγες δεν χρειαζεται να αναλυουμε τιποτα...

Αν ξερεις να ΟΔΗΓΑΣ ΣΩΣΤΑ το παιρνεις το διπλωμα....

Οι χειροτεροι οδηγοι ειναι αυτοι που εμαθαν ΜΟΝΟΙ τους και παντα ΛΑΘΟΣ




:nono:

εσενα σε εμαθε ο δασκαλος οδηγησεις να οδηγας μηχανακι σωστα δηλαδη? δεν εμαθες με τον καιρο και μονος σου? :confused: :confused:

Akatanomastos
25/04/2008, 16:19
α ρε φιλε που επεσες..
γκαντεμια..

σαν και το παλικαρι που εδινε ακριβως ΠΡΙΝ απο μενα..

του κανει ερωτησεις, και του λεει απο κει που το χε στημενο να το σπρωξει μεχρι την γραμμη που αρχιζει η οδηγηση στην <<πιστα>> με τις ευθειες και τα οχταρια..

το παιδι το ειχε με νεκρο και αναμενο μοτερ και το συρε ετσι.

του λεει ο εξεταστης:
- γιατι το σπρωχνεις ανεμενο
- δεν ξερω
- δεν σου πε κανεις οτι το σπρωχνουμε σβηστο?:hypnotize

προφανως δεν μας το χε πει κανεις.. και τον εκοψε..

εγω εκεινη τη στιγμη το ειδα και το κανα σωστα..

οτι να ναι ρε..
και μετα εκραζε τον <<δασκαλο>> μας το παιδι που δεν του το χε πει..
αλλα αντε να βρεις το δικιο σου και κυριως τα λεφτα σου..:rolleyes:

Akatanomastos
25/04/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Μαγγες δεν χρειαζεται να αναλυουμε τιποτα...

Αν ξερεις να ΟΔΗΓΑΣ ΣΩΣΤΑ το παιρνεις το διπλωμα....

Οι χειροτεροι οδηγοι ειναι αυτοι που εμαθαν ΜΟΝΟΙ τους και παντα ΛΑΘΟΣ




ναι και μετα ξυπνησαμε..

εμενα ο δασκαλος μου, μου κανε πορεια το πρωι 1 ωρα πριν δωσουμε εξετασεις..

εξαλου ολους αυτους που ξερουν να οδηγανε σωστα, επειδη μαθανε απο την σχολη οδηγησης του ς βλεπουμε καθε μερα..

banditgr
26/04/2008, 15:02
min leme oti theloume....mixani DEN matheneis na odigas stin sxoli....an den odigas apo prin paranomos to exeis xasei to paixnidi.Etsi einai ta pragmata....
Ego otan edosa...(eixa bandit gia 4 xronia xoris diploma), imoun o monos sto group pou den eixa ladosei,imoun kai o monos pou odigisa kanonika..me evale na tin spro3o..na tou po diafores malakies...na tou po an vlepo kala ta lastixa klp...kai sto telos apo lathos sinenoisi,estripsa apo alo dromo kai to vrike san dikaiologia na me kopsei!...egine ligo xamos kai telika den me ekopse (xaristika kai kala).
Vevea ena alo palikari irthe me to podi ston gypso kai me pateritsa kai to pire!
xaxaxa ti na peis!