PDA

View Full Version : r-125



frantxar
19/04/2008, 11:49
Ρε παιδιά μήπως ξέρετε
πότε κυκλοφορεί στην
αγορα το r125 γιατι
θέλω να το αγοράσω?

Tomahawk
21/04/2008, 20:09
Εκτός απο την ομορφιά του τι άλλο σε ελκυεί τόσο πολύ έτσι ώστε να το αγοράσεις?

frantxar
21/04/2008, 22:59
Το ότι είναι γιαμαχα!

Da.Vintage
22/04/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από frantxar
Το ότι είναι γιαμαχα!

Ενας πολύ καλός λόγος...:winka:

Tomahawk
22/04/2008, 21:45
Δυστυχώς όμως τίποτα παραπάνω...
Και ακριβό είναι (3800 euro) και σέρνεται (15 ίπποι) και περιφερειακά σοβαρά δεν έχει...
Γενικώς πιστεύω πως δεν συμφερει...


Απλά για ένα όνομα?
Συγγνώμη δεν θα πάρω!

lygonis
23/04/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Δυστυχώς όμως τίποτα παραπάνω...
Και ακριβό είναι (3800 euro) και σέρνεται (15 ίπποι) και περιφερειακά σοβαρά δεν έχει...
Γενικώς πιστεύω πως δεν συμφερει...


Απλά για ένα όνομα?
Συγγνώμη δεν θα πάρω!

Οκ μην παρεις, αλλά για πες μου μια προταση σε αυτα τα κυβικα για καποιον που ειναι 18 χρονων το οποιο να ειναι φτυνοτερο και πιο δυνατο.Καινουριο εννοειτε.
Φιλικα παντα Νικος

apav
23/04/2008, 12:02
Ninja 250 :beer:

lygonis
23/04/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ninja 250 :beer:


Ναι δεν διαφωνω, απλα το ερωτημα ειχε στοχο το οτι να κατακρινουμε ενα οχημα ειναι ευκολο. Το να προτεινουμε κατι αλλο σαν καλυτερη επιλογη ειναι η ουσια.

Tomahawk
23/04/2008, 19:05
Φίλε μου η σωστή λογική για εμένα ξέρεις ποιά είναι;

Καλύτερα να πάρω ένα μηχανάκι 1 ή 2 ετών (Aprilia RS 125) και να πληρώσω 1 χιλιάρικο λιγότερο παρά να πάρω κάτι για του οποίου την αγορά θα μετανοιώσω μέσα σε ελάχιστους μήνες επειδή θα το έχω βαρεθεί!
Δυστυχώς είναι πολύ αργό μηχανάκι... και γι αυτά που μπορεί να κάνει ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ...


Μπορείς να το λάβεις σαν θάψιμο της εν λόγω μοτοσυκλέτας αλλα η αλήθεια είναι αυτή...

Σαν 18 χρονών πιτσιρικάς σε 2 μήνες θα προτιμήσω το RS125 απο το R125 γιατί πολύ απλά δεν μου αρκεί η ομορφιά και το "Yamaha" που θα γράφει πάνω.
Εφόσον θέλω κατι γρήγορο (νεανικές ανησυχίες!), το οποίο δεν θα βαρεθώ μέσα σε 3 - το πολύ- μήνες θα επιλέξω το Aprilia...
Εδικά όταν αυτή την μηχανή θα πρέπει να την οδηγώ 2 χρόνια, μέχρις ότου να ανέβω κυβικά!

extremist
25/04/2008, 18:46
swstos o tomahawk..:alien:

epp1640
02/05/2008, 04:42
εντάξει φίλε μου, δεν έχει περιφερειακά..ότι πεις.. για ξαναρίξε μια ματιά γιατί εγώ άλλα είδα..μέχρι και φρένα brembo είδα.. και για ρίξε και μία ματιά και στα specifications του μοτέρ.. πολύ μπροστά σε σχέση με τα άλλα τετράχρονα 125.. δεν νομίζω ότι 15 άλογα είναι λίγα για αυτά τα κυβικά.. στην τελική είναι ίσως το μόνο 125 μαζί με το aprilia (και το αδερφάκι το derbi) που έχουν πραγματική γεωμετρία και στήσιμο ss μοτοσυκλέτας με την διαφορά ότι αν πάρει ένας καυλωμένος καγκουρο18χρονος το rs θα το πάρει στο χέρι λείαν συντόμως αφού δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να του φερθεί όπως πρέπει.. και εν πάσει περιπτώσει δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, δίχρονο με τετράχρονο και sport touring με ss.. :nono: ίσως το μόνο μειονέκτημα που έχει το r125 είναι η πολύ σκυφτή θέση οδήγησης λόγω της κατηγορίας που δεν θα βολέψει έναν πιτσιρικά που θα το έχει για all day round μηχανάκι.. :wave2:

Tomahawk
02/05/2008, 13:46
Το έχετε παραχέσει με την αναξιοπιστία του RS 125 έλεος πια...

Πηγαίντε στο apriliabikers και δείτε τι λένε τα παιδιά σε σχετικό θέμα για τα προβλήματα που τους έχει παρουσιασει το RS...

Ήμαρτον πια...

Α και ποιος ανέφερε sport touring που λες εσύ?

Όσο για την σκυφτή θέση οδήγησης...
Λες ο άλλος που το παίρνει να μην ξέρει?
Αν το γουστάρεις συνηθίζεις, είναι πολύ απλό...

epp1640
02/05/2008, 14:26
δεν έχει να κάνει με αναξιοπιστία..δεν είμαι από αυτούς που θεωρούν τα δίχρονα αναξιόπιστα. ισα ίσα που έχω και δίχρονη και τετράχρονη μηχανή..αυτό που λέω είναι ότι ένας καυλωμένος πιτσιρικάς που δεν θα το φροντίζει (ζέσταμα, καλό λαδάκι, θα το δουλεύει στα κόκκινα) θα το πάρει πιο εύκολα στο χέρι από ένα τετράχρονο..αυτά τα ολίγα..:wave2:

Vourkoufales
02/05/2008, 14:48
Μπορει να είμαι το ομορφότερο μικρό αλλα απο μοτερ πατατα! :sick: σα το CBR 125 καμία σχέση κ αυτο με τα παπιά!

τα παπιά πάνε ποιο γρήγορα! :hypnotize


Το νιντζα 250 φαίνεται να έχει εναν ποιο εξελιγμένο Anhelo 250 κινητήρα με αρκετά αλόγα για τα κυβικά του τα βαριέσαι κ αυτά το ίδιο εύκολα! με λίγα παραπάνω ? του δίνεις και λίγο παραπάνω δύναμη αλλα μέχρι εκεί!

για 2 χρονάκια υπομονής μια χαρά ειναι! :D

epp1640
02/05/2008, 15:00
ξεχνάτε όλοι ότι οι μηχανές αυτές δεν προορίζονται για να βάλουν φωτιά στην άσφαλτο αλλά είναι "σχολεία". προορίζονται για άτομα από 16-22 χρονών που δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία..τώρα αν εσείς θεωρείτε ότι είναι "παπιά" τότε δεν χρειάζεται να πούμε τπτ άλλο..

Vourkoufales
02/05/2008, 15:14
ποιο μοτοσικλέτα πάντως φαίνεται το καβασακι!

τώρα για σχολείο και ηλικίες άστα! στα 16 δε το καβαλάς νόμιμα πάντως :rolleyes:


αν ήμουν σε δίλημμα πάντως να πάρω ένα street μεχρι 25 Κw θα έπαιρνα αυτό όπως ακριβώς το βλέπεις!


129107

epp1640
02/05/2008, 15:49
σαφώς και εγώ το προτιμώ..δεν με κατάλαβες, απλά δεν μπορώ να ακούω κάποιον να ισοπεδώνει μία μηχανή χωρίς καν να γνωρίζει ακριβώς τι παίζει με αυτήν..σε αρκετές χώρες στο εξωτερικό οδηγάς νόμιμα 125 από τα 16 σου.. :winka:

Vourkoufales
02/05/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
σαφώς και εγώ το προτιμώ..δεν με κατάλαβες, απλά δεν μπορώ να ακούω κάποιον να ισοπεδώνει μία μηχανή χωρίς καν να γνωρίζει ακριβώς τι παίζει με αυτήν..σε αρκετές χώρες στο εξωτερικό οδηγάς νόμιμα 125 από τα 16 σου.. :winka:

ναι αλλα στην γΕλλάδα θα αγοραστεί η μοτοσικλέτα! :rolleyes:

papitsoulos
03/05/2008, 04:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Το έχετε παραχέσει με την αναξιοπιστία του RS 125 έλεος πια...

Πηγαίντε στο apriliabikers και δείτε τι λένε τα παιδιά σε σχετικό θέμα για τα προβλήματα που τους έχει παρουσιασει το RS...

Ήμαρτον πια...



Μολις χθες το εβαλες το σχετικο θεμα, περιμενε λιγο ακομα!
Μπορει να ακουσεις απο κανεναν αλλο οτι καποια εποχη πηρε καινουργιο RS και στα 4500 χλμ τρυπησε το πιστονι του απο αγνωστη αιτια! Και ο πηγασος που πηρε πιο μετα του τρωγε πιο πολλα και απο τη γυναικα! Οχι ομως το Ζ125 (και με μετατροπη) και το CRM.

Με τα λεφτα που εχεις κατα νου, συμφερει να βαλεις κατι ακομα και να παρεις ninja.

Η να παρεις ενα παλιο 400 με ενα τρειλερ να το πηγαινεις πιστα. Και με τα ρεστα ενα παπι για τις δουλειες.

Δεν νομιζω ομως οτι αξιζει να δωσει καποιος τοσα λεφτα για το γιαμαχα η το απριλια.

frantxar
14/05/2008, 23:44
Λοιπον παίδες το πρώτο ήταν το yamaha mate 80
επόμενa crypton 125 ,dt 125,kx 80 , z125 (έσπερνε),
nsr 250(γαμούσε και έδερνε)crm 280 έτρογες χώμα,
το χτ 125 χ που μόλις πουλήθηκε και τώρα βρήκα μεταχείρισμένω
και αγόρασα το zx ninja 600 του 2004 με 4000 ευρό!!!!!

vassilis88
14/05/2008, 23:56
οποιος εχει εμπειρια απο ρς καταλαβαινει για τι πραμα μιλαμε.. δν εχει σχεση με τα ψβρ, ρ125 κλπ κλπ.. το νιντζα φαινεται καλυτερη επιλογη αλλα παραειναι ασχημο..:sick:

epp1640
15/05/2008, 00:26
το ninja είναι η πιο λογική επιλογή Βασίλη (ασε που εμένα μ αρέσει και οπτικά), εμένα μου έκανε εντύπωση το θάψιμο του r125 το οποίο πραγματικά είναι κορυφαίο στην κατηγορία του (τετράχρονο - 125). πολύ καλό μοτέρ, περιφερειακά που συναντάς σπάνια σε 125 κ.α..:wave2:

YZF rider
15/07/2008, 01:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tomahawk
Φίλε μου η σωστή λογική για εμένα ξέρεις ποιά είναι;

Καλύτερα να πάρω ένα μηχανάκι 1 ή 2 ετών (Aprilia RS 125) και να πληρώσω 1 χιλιάρικο λιγότερο παρά να πάρω κάτι για του οποίου την αγορά θα μετανοιώσω μέσα σε ελάχιστους μήνες επειδή θα το έχω βαρεθεί!
Δυστυχώς είναι πολύ αργό μηχανάκι... και γι αυτά που μπορεί να κάνει ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ...


Μπορείς να το λάβεις σαν θάψιμο της εν λόγω μοτοσυκλέτας αλλα η αλήθεια είναι αυτή...

Σαν 18 χρονών πιτσιρικάς σε 2 μήνες θα προτιμήσω το RS125 απο το R125 γιατί πολύ απλά δεν μου αρκεί η ομορφιά και το "Yamaha" που θα γράφει πάνω.
Εφόσον θέλω κατι γρήγορο (νεανικές ανησυχίες!), το οποίο δεν θα βαρεθώ μέσα σε 3 - το πολύ- μήνες θα επιλέξω το Aprilia...
Εδικά όταν αυτή την μηχανή θα πρέπει να την οδηγώ 2 χρόνια, μέχρις ότου να ανέβω κυβικά!



TO KTEO POY THA PERNAN TA DIKYKLA TWRA POY TO VAZEIS FILE M?TO XEREIS OTI TA DICHRONA THA PAROYN TO P&YL! ????????????ASE POY THA PREPEI NA XECHASEIS TON KAFE AFOY THA VROMAS MPAKALIAROS........... a0a020: 20: :nono: :nono: :nono: :

Tomahawk
15/07/2008, 15:41
Φίλε συγγνώμη που θα στο πω...

Αλλα θα έπρεπε να ξέρεις πως άλλες προδιαγραφές θα έχουν τα δίχρονα όσον αφορά ρύπους και ηχορύπανση απο τα τετράχρονα!


Καλημέρα!