PDA

View Full Version : απολογισμος



geotriada
19/04/2008, 17:35
Επιδη γα μενα η εντουροσεζον εφθασε στο τελος της (αντε καμμια βολτα ακομα)
ειπα να κανω εναν απολογισμο των 2 αγωνων του attika cup που συμμετιχα.

κατα ρχην σε γενικες γραμμες περασα καλα.
χαρηκα πολυ που γνωρισα τα παιδια του moto,gr , και η ατμοσφαιρα των αγωνων
ηταν φοβερη.
Στα καθαρα αγωνιστηκα τωρα. Τα πραγματα στις απλες ηταν καλυτερα (ευκολοτερα)
απο οτι περιμενα. Στην Κερατεα ηταν παιχνιδι ,και ας φαγαμε οι ποιο πολυ καπελο,
στο δε Λουτρακι ηταν εμπειρια. Δεν θυμαμαι να εχω ξανακανει τοσο μονοπατι ever.

oσο για τις ειδικες ειμαι πολυ μπερδεμενος :smokin:
και αυτο γιατι οσο και να λεμε (στον εαυτο μας) οτι δεν μας νοιαζουν τα αποτελεσματα
ολοι στο τελος του αγωνα τα κοιταμε "καπως"
ετσι ενω στις προπονσεις σε ΓΝΩΣΤΑ πιστακια νομιζα οτι το ειχα
στις αγνωστες ειδικες των αγωνων αισθανομουν κουλος,,,,,
λιγο το αγχος πολυ η κουραση , προσπαθουσα να παω 10 στα 10 και φυσικα αγορασα
πολλα οικοπεδα:rotflmao: Σε καμμια απο τις 8 δεν βρηκα τον ρυθμο μου.
(εδω περιμενω/με συμβουλες απο τα καλα τιμονια του forum. caser ακουει?)

τελος στα της οργανωσης
πιστευω οτι η οργανωση ακουσε , και επραξε καλως
λιγο εαν προσεκτουν οι χρονοι , και το μηκος των ειδικων (κατι στην μεση ειναι δυσκολο?)
θα παμε καλα και στους αλλους δυο το φθινοπωρο
:beer: :beer:

kordix
20/04/2008, 12:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
[B]Επιδη γα μενα η εντουροσεζον εφθασε στο τελος της (αντε καμμια βολτα ακομα)
ειπα να κανω εναν απολογισμο των 2 αγωνων του attika cup που συμμετιχα.

κατα ρχην σε γενικες γραμμες περασα καλα.
χαρηκα πολυ που γνωρισα τα παιδια του moto,gr , και η ατμοσφαιρα των αγωνων
ηταν φοβερη.
Στα καθαρα αγωνιστηκα τωρα. Τα πραγματα στις απλες ηταν καλυτερα (ευκολοτερα)
απο οτι περιμενα. Στην Κερατεα ηταν παιχνιδι ,και ας φαγαμε οι ποιο πολυ καπελο,
στο δε Λουτρακι ηταν εμπειρια. Δεν θυμαμαι να εχω ξανακανει τοσο μονοπατι ever.

oσο για τις ειδικες ειμαι πολυ μπερδεμενος :smokin:
και αυτο γιατι οσο και να λεμε (στον εαυτο μας) οτι δεν μας νοιαζουν τα αποτελεσματα
ολοι στο τελος του αγωνα τα κοιταμε "καπως"
ετσι ενω στις προπονσεις σε ΓΝΩΣΤΑ πιστακια νομιζα οτι το ειχα
στις αγνωστες ειδικες των αγωνων αισθανομουν κουλος,,,,,
λιγο το αγχος πολυ η κουραση , προσπαθουσα να παω 10 στα 10 και φυσικα αγορασα
πολλα οικοπεδα:rotflmao: Σε καμμια απο τις 8 δεν βρηκα τον ρυθμο μου.
(εδω περιμενω/με συμβουλες απο τα καλα τιμονια του forum. caser ακουει?)




Γιώργο απλά χρειάζεται καλύτερη και πιο συχνή προπόνηση. Στις βόλτες - προπονήσεις πριν τους αγώνες του φθινοπώρου πρέπει να οδηγάμε συνέχεια για τουλάχιστον 2 ώρες και μετά χωρίς ξεκούραση να κάνουμε πιστάκια έστω και τα γνωστά, ή ίσως φτιάξουμε καινούργια, αλλά πάντα με χρονόμετρο.

Δεν είμαι ο σούπερ οδηγός, ούτε πάω ιδιαίτερα καλά στους αγώνες αλλά πρέπει να προσπαθήσω - προσπαθήσουμε για το καλύτερο.

Μερικά tips που έχω μαζέψει "από δω και από κει".

Πας με ροή, όχι υστερικά ανοίγματα στο γκάζι, ούτε υπερβολικά φρένα. Σημασία έχει πόσο περισσότερο μένει το γκάζι ανοιχτό και όχι πόσο γρήγορα φρενάρεις. Δεν πέφτεις ότι και να γίνει, πας πιο σιγά.

Κοιτάς μακριά, την επόμενη στροφή.

Αν έχει λούκια προσπαθείς να μένεις μέσα, αν δεν έχει κοιτάς για ιδανική γραμμή.

Αναπνέεις κανονικά και πριν ξεκινήσεις συγκεντρώνεσαι. Δεν σφίγγεσαι, χαλαρώνεις αλλά όχι υπερβολικά. Αυτό είναι χάρισμα που έχουν οι γρήγοροι οδηγοί αγώνων δηλαδή να πηγαίνουν στα όριο όταν το θελήσουν και όχι όταν τους κάτσει ή όταν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές. Εμείς είμαστε ερασιτέχνες αλλά πριν την ειδική πρέπει να μεταμορφωνόμαστε σε "παγκόσμιους" (λέμε τώρα :lol: ) και εφόσον μας ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω.

Όλη η μαγκιά στο εντούρο είναι να πηγαίνεις γρήγορα σε άγνωστη διαδρομή. Γι αυτό οι βόλτες και οι προπονήσεις δεν έχουν καμμία σχέση με τους αγώνες. Χρειάζεται εμπειρία που την αποκτάς μόνο μέσα από τους αγώνες (προσωπική μου άποψη).

ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΜΗΧΑΝΑΚΙ - ΑΝΑΡΤΗΣΕΣ σε καλή λειτουργική κατάσταση και σωστά σεταρισμένο (όχι υπερβολές στις αναρτήσεις - αυτό το αφιερώνο σε μένα)

Και τέλος, χρειάζεται εμπειρία σε αγώνες, ώρες πτήσεις. Α και επειδή μιλάμε για το χόμπυ μας, πρέπει πάνω απ' όλα να περνάμε καλά και μετά όλα τα άλλα... Καλό καλοκαίρι



Να είμαστε καλά και από τον Σεπτέμβρη ξεκινάμε πάλι. Άσε που οι καιρικές συνθήκες θα είναι πιο κατάλληλες.:wave2:

marios8
20/04/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
.



Γιώργο, το όλο θέμα είναι αν το ευχαριστήθηκες και πέρασες καλά .

Οι χρόνοι έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

geotriada
20/04/2008, 18:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Γιώργο, το όλο θέμα είναι αν το ευχαριστήθηκες και πέρασες καλά .

Οι χρόνοι έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:



Μαριε ,ναι σε γενικες γραμμες περασα καλα .
Αλλα επειδη ειναι στην φυση μας να ειμαστε ανικανοποιητοι θελουμε το κατι παραπανω.
εκει που στην αρχη δεν πιστευα οτι θα τερματιζα αγωνα, τωρα θελω και αποτελεσματα :rotflmao: τοοοοοσο μ@@@@κ@ς ειμαι :lol:

Κωστα μπραβο ρε φιλε ,καπως ετσι τα ειχα στο μυαλο μου, για να δουμε ομως
αν θα τα κανουμε πραξη...(μου τον ψοφησες τον μικρο εχθες :rotflmao: )

Επισης αλλος ενας παραγοντας ειναι το μηχανακι μου.
καλο και τιμιο το WRFακι μου ,αλλα ηρθε ο καιρος για κατι ποιο ΕΛΑΦΡΥΥΥΥΥ

:beer: :beer: :beer:

kordix
20/04/2008, 19:26
Το ζητούμενο είναι να φτάσουμε στο επίπεδο που θα λειτουργούμε ασυναίσθητα, να το ευχαριστιόμαστε τόσο στις απλές όσο και στις ειδικές, με λίγα λόγια να φχαριστιόμαστε οδήγηση. Να βγαίνεις από την ειδική ευχαριστημένος και όχι προβληματισμένος .

Τότε ίσως έρθουν και οι καλύτεροι χρόνοι (κατά το καλύτερες μέρες...)

αλλά... και αν δεν έρθουν μαγκιά τους :D εμείς θα έχουμε περάσει καλά .

Πάρε κάτι σε πιο ελαφρύ (μου μυρίζει διχρονάκι;) και από Σεπτέμβρη βολτάρουμε για να περνάμε πρώτα καλά αλλά και για να προετοιμαστούμε κατάλληλα για τους αγώνες.

geotriada
20/04/2008, 20:09
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Το ζητούμενο είναι να φτάσουμε στο επίπεδο που θα λειτουργούμε ασυναίσθητα, να το ευχαριστιόμαστε τόσο στις απλές όσο και στις ειδικές, με λίγα λόγια να φχαριστιόμαστε οδήγηση. Να βγαίνεις από την ειδική ευχαριστημένος και όχι προβληματισμένος .




αυτος ειναι ο στοχος μου.
Να μενω ευχαριστημενος απο την αποδοση μου, που σημαινει να εχω κανει
οτι καλυτερο μπορουσα , πραγμα που δεν το πετυχα σε αυτους τους 2 αγωνες :smokin:

θα εχω ολο τον χρονο για "αναλυσεις" και απο σεπτεμβρη παμε γιαλλα :wave2: :wave2:

GASer
20/04/2008, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
Επιδη γα μενα η εντουροσεζον εφθασε στο τελος της (αντε καμμια βολτα ακομα)
ειπα να κανω εναν απολογισμο των 2 αγωνων του attika cup που συμμετιχα.

(εδω περιμενω/με συμβουλες απο τα καλα τιμονια του forum. caser ακουει?)



Γιώργο κάνε προπόνηση ΟΛΟ το καλοκαίρι. Ένα απόγευμα της εβδομάδας μετά την δουλειά και Σάββατο ή Κυριακή 7 με 10 το πρωϊ.

Εντούρο είναι στρατηγική, τεχνική και αντοχή. Δούλεψε την στρατηγική στο σπίτι, την αντοχή στο γυμναστήριο (ή Mountain Bike) και την τεχνική στην πράξη με κάποιον που να έχει διάθεση και χρόνο να σε βοηθήσει.

Ο Κώστας έχει γράψει πολύ σωστά πράγματα

geotriada
21/04/2008, 07:05
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Γιώργο κάνε προπόνηση ΟΛΟ το καλοκαίρι. Ένα απόγευμα της εβδομάδας μετά την δουλειά και Σάββατο ή Κυριακή 7 με 10 το πρωϊ.

Εντούρο είναι στρατηγική, τεχνική και αντοχή. Δούλεψε την στρατηγική στο σπίτι, την αντοχή στο γυμναστήριο (ή Mountain Bike) και την τεχνική στην πράξη με κάποιον που να έχει διάθεση και χρόνο να σε βοηθήσει.

Ο Κώστας έχει γράψει πολύ σωστά πράγματα




Δημητρη ευχαριστω για τις συμβουλες :wave2:
Ομως ο στοχος δεν ειναι ο "πρωταθλητισμος". Ο στοχος ειναι να τελειωνει ο αγωνας
και να αισθανομαι οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα, οτι ευχαριστηθηκα οδηγηση
και αν ερθει και ενα καλο αποτελεσμα ειναι στα +

:beer: :beer:

geotriada
21/04/2008, 07:11
εξαλου ειναι δυσκολο να ακολουθησω το καλοκαιρινο προγραμμα.
στην δουλεια ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄





http://www.youtube.com/watch?v=OEkkltWp_k0&feature=related:΄


:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

GASer
21/04/2008, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Γιώργο κάνε προπόνηση ΟΛΟ το καλοκαίρι. Ένα απόγευμα της εβδομάδας μετά την δουλειά και Σάββατο ή Κυριακή 7 με 10 το πρωϊ.

Εντούρο είναι στρατηγική, τεχνική και αντοχή. Δούλεψε την στρατηγική στο σπίτι, την αντοχή στο γυμναστήριο (ή Mountain Bike) και την τεχνική στην πράξη με κάποιον που να έχει διάθεση και χρόνο να σε βοηθήσει.

Ο Κώστας έχει γράψει πολύ σωστά πράγματα




Δημητρη ευχαριστω για τις συμβουλες :wave2:
Ομως ο στοχος δεν ειναι ο "πρωταθλητισμος". Ο στοχος ειναι να τελειωνει ο αγωνας
και να αισθανομαι οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα, οτι ευχαριστηθηκα οδηγηση
και αν ερθει και ενα καλο αποτελεσμα ειναι στα +

:beer: :beer:


Δεν είναι θέμα πρωταθλητισμού. Κανένας από εμάς δεν κάνει πρωταθλητισμό. Αλλά από την στιγμή που το μέσα σου ΖΗΤΑΕΙ να πας καλύτερα, πρέπει να προσπαθήσεις!!

Δεν είναι ντροπή να θέλουμε καλή κατάταξη και καλούς χρόνους!! Γιαυτό τρέχουμε! Όλοι μέσα μας έχουμε την φλόγα του βάθρου ακόμα και αν δεν τολμούμε να την εκφράσουμε (ούτεκαι στον εαυτό μας πολλές φορές). Γιαυτό τρέχουμε σε αγώνες, για ΕΜΑΣ, όχι για να βγουν οι άλλοι πρώτοι!

Επίσης, έχω παρατηρήσει, ότι όσο μεγαλώνουμε και λιγοστεύουν τα αγωνιστικά μας χρόνια, μας πιάνει μια μανία να πάμε καλά, πολύ μεγαλύτερη από τότε που είμασταν πιτσιρικάδες!!

Οπότε, προπονήσου!!!!