PDA

View Full Version : Καλύτερα Μπουζοκαλώδια=Βελτίωση Ανάφλεξης και λιγότερες απώλειες?



kprearis
20/04/2008, 16:06
Την καλημέρα μου σε όλους,

Έχοντας ξεμείνει από αυτοκίνητο (Fiat Uno 1.4 αν βέβαια θεωρείται αυτοκίνητο αυτό το πράγμα), ενδεχομένως λόγω προβλήματος μπουζοκαλωδίων*, αμέσως πήγε το μυαλό μου σε κάτι πολύ πιο σημαντικό: το VFR.

Έχω ήδη αλλάξει τα μπουζί στο VFR 800 FI 1998 μου με ιριδίου αλλά εν τω μεταξύ δεν έχω κάνει αλλαγή λαδιών για να ελέγξω τουλάχιστον αν φθείρονται όπως τα συμβατικά μπουζί. Διαφορά στην απόδοση δεν νομίζω να έχω εντωπίσει. Όσο για την κατανάλωση, έχω την εντύπωση πως είναι καλύτερη, αλλά πραγματικά έχω τις επιφυλαξεις μου ως προς αυτό.

Τέλος παντων, η ερώτηση μου είναι αν με την αλλαγή μπυζοκαλωδίων - και σε συνδυασμό με τα μπουζί ιριδίου NGK που έχω ήδη τοποθετήσει - θα έχω καλύτερη ανάφλεξη και λιγότερες απώλειες και αν ναι ποια εταιρία μου προτείνετε και που μπορώ να τα προμηθευτώ. Αυτή η μετατροπή έχει άμεσο αντίκρυσμα στην απόδοση και στην κατανάλωση?

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας



* Το πρόβλημα έχει ως εξής προς το παρόν : το αμάξι ξέμεινε στον δρόμο λες και δεν είχε βενζίνη και μετα δεν έπερνε μπροστα παρόλο που είχα μίζα και μπαταρία. Έλεγξα το σωληνάκι της βενζίνης ΟΚ, έχω μπαταρία, έχω μίζα, τα μπουζί ήταν πολύ λερωμένα και τα άλλαξα και τέλος έχω σπινθήρα στα μπουζοκαλώδια, ή μήπως όχι. Τελικά ενώ το ένα μπουζοκαλώδιο έχει σπινθήρα, τα υπόλοιπα 3 δεν έχουν. Έβαλα το καλό μπουζοκαλώδιο στις υπόλοιπες θέσεις του distributeur και έχει σπινθήρα. Όταν έκανα το ίδιο με τα άλλα τρία, εξακολουθούν να μην δίνουν σπινθήρα. Αυτά προς το παρόν. Θα πάρω άυριο ένα σετ καλώδια και ελπίζω να την γλιτώσω την express service για το σαραβαλάκι μου.

gasoil
20/04/2008, 18:07
Γειά,
Είσαι σίγουρος οτι το VFR έχει μπουζοκαλώδια?
Στα αυτοκίνητα και μηχανές παλιάς τεχνολογίας τα μποζοκαλώδια ενώνανε τον πολλαπλασιαστή με τα μποζί και μεταφέρανε ρεύμα χιλιάδων volt ευαίσθητο σε απώλειες.
Τώρα συνήθως βάζουνε έναν πολλαπλασιαστή πάνω σε κάθε μπουζί (κύλινδρο) και έτσι δεν έχει μποζοκαλώδια. Τουλάχιστον για το VTEC έτσι είναι. Φαντάζομαι και για το δικό σου.
Αν από το μπουζί φεύγει ένα χοντρό καλώδιο έχεις μπουζοκαλώδια. Αν στο μπουζί έχει μια μικρή βάση και φεύγουν τρία λεπτά καλώδια δεν έχεις.
Αυτά.

:beer:

kprearis
20/04/2008, 22:05
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Στο FI έχει ένα πολλαπλασιαστή για κάθε μπουζί. Από κάθε πολλαπλασιαστή φέυγει ένα καλώδιο το οποίο καταλήγει σε μία πίπα (ελπίζω να μην το διαγράψουν αυτό, τεχνικός όρος είναι :smokin: ) όπου και εφαρμόζει η κεφαλή του κάθε μπουζί. Είναι σαν το αυτοκίνητο με την διαφορά ότι κάθε μπουζί συνδέεται στον δικό του πολλαπλασιαστή.
Θα ψάξω να βρώ ένα manual για V-Tec για να δω αυτό που μου έγραψες γιατί δεν είμαι σίγουρος πως είναι.

:beer: