PDA

View Full Version : Δεν παίρνει μπρος μην το πάρει και το σηκώσει...!!!



-->__#__<--
21/04/2008, 00:35
Αγαπητοί συμφορουμίτες!!:wave2:

Έχω ένα σκουτεράκι, το piaggio zip sp, και μετά από πολλές μέρες στασιμότητας, αποφάσισα να το πάω καμιά βολτούλα!! :wacko:

Αλλά έλα που δεν παίρνει μπρος!! :sick:

Δοκιμάζω μίζα... τπτ...:look:
Δοκιμάζω μανιβέλα... τπτ...:look:
Το πειράζω από δω, το πειράζω από κει... τπτ...:look:

Να πω ότι δεν ξέρω και πολλά (βσκ τπτ δεν ξέρω:dizzy: ) από μηχανάκια, οπότε βοηθείστε... :D ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!:mad:




:p :p :p

TROOPER
21/04/2008, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από -->__#__<--
Αγαπητοί συμφορουμίτες!!:wave2:

Έχω ένα σκουτεράκι, το piaggio zip sp, και μετά από πολλές μέρες στασιμότητας, αποφάσισα να το πάω καμιά βολτούλα!! :wacko:

Αλλά έλα που δεν παίρνει μπρος!! :sick:

Δοκιμάζω μίζα... τπτ...:look:
Δοκιμάζω μανιβέλα... τπτ...:look:
Το πειράζω από δω, το πειράζω από κει... τπτ...:look:

Να πω ότι δεν ξέρω και πολλά (βσκ τπτ δεν ξέρω:dizzy: ) από μηχανάκια, οπότε βοηθείστε... :D ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!:mad:




:p :p :p

μπουζι ???

requiem
21/04/2008, 07:15
τι μου θύμισες τώρα?;)
το πρώτο μου μηχανάκι...
όπως σου λέει ο trooper μπουζί ή μπαταρία ρίξε μια ματιά

OldMan
21/04/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
μπουζι ???
Είσαι και φαίνεσαι ...!!! :smokin:


(άμα δεν αλλάξει την βενζίνη σε τεπόζιτο και καρμπυρατέρ, κάκαλα θα πάρει μπροστά ) !! :wave2:

-->__#__<--
21/04/2008, 13:50
Guyzzz, thanks για τις απαντήσεις!!
Ας τις πάρουμε μία μία με τη σειρά...

Φίλε maidenά, αν φταίει το μπουζί τι κάνουμε? Το αλλάζουμε (λογικά)? Και πόσο πάει το μαλλί? Πώς μπορώ να καταλάβω αν φταίει όντως το μπουζί?

Εmpyrium, μπαταρία πρέπει να έχει, τα φλας καθώς και τα φρένα ανάβουν κανονικότατα!!

OldMan, τι ακριβώς εννοείς? Βενζίνη έχει βασικά, λες να έχει στεγνώσει μέσα?

Βρωμοπούλι, δεν έχεις άδικο αλλά πιο πολλές φορές το έχω πάει εγώ βόλτα παρά αυτό!!:rotflmao:

lamoun
21/04/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από -->__#__<--
1) αν φταίει το μπουζί τι κάνουμε? Το αλλάζουμε (λογικά)? Και πόσο πάει το μαλλί? Πώς μπορώ να καταλάβω αν φταίει όντως το μπουζί?

2) Εmpyrium, μπαταρία πρέπει να έχει, τα φλας καθώς και τα φρένα ανάβουν κανονικότατα!!

3) OldMan, τι ακριβώς εννοείς? Βενζίνη έχει βασικά, λες να έχει στεγνώσει μέσα?

1) Βγάλ'το και δες το, άν είναι μέσα στη μπίχλα για αρχή το καθαρίζεις. Φθηνά είναι, απλά παρ'το μαζί σου να το δείξεις στο μαγαζί ή σημείωσε τον τύπο του (το γράφει πάνω του)

2) Τα φώτα δε θα έχουν πρόβλημα να ανάψουν, αλλά η μπαταρία μπορεί να μην έχει αρκετή δύναμη να γυρίσει την μίζα.

3)Η βενζίνη, κατα κάποιον τρόπο, χαλάει με την πολυκαιρία. Πόσο καιρό το είχες παρατημένο;;

-->__#__<--
21/04/2008, 15:02
Βασικά, δοκιμάζω και μανιβέλα, όχι μόνο μίζα, άρα λογικά δεν φταίει η μπαταρία...

Πρέπει να ναι περίπου 2 μήνες παρατημένο...


Πάντως παίδες επειδή παλιότερα είχα ξανά το ίδιο πρόβλημα, θυμάμαι όταν το πήγαινα στο συνεργείο με τα πόδια, σε μια δοκιμή που έκανα μετά από πολλάααα μέτρα, τελικά πήρε μπρος... μάλλον κάτι τέτοιο θα ξαναδοκιμάσω...:dizzy: :look:

OldMan
21/04/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από -->__#__<--
Πρέπει να ναι περίπου 2 μήνες παρατημένο...
Άλλαξε την βενζίνη, λέμεεεεε .....!!!!:smokin:

-->__#__<--
21/04/2008, 16:29
Λοιπόν, παίδες όλα ΟΚ!!:D

Δεν ξέρω πώς και γιατί αλλά ενώ προχθές και χθες δεν έπαιρνε μπροστά με τπτ, σήμερα πήρε με την πρώτη και μάλιστα με τη μίζα!!:wacko:

Anyway, thanks για τις απαντήσεις!!!

hael
02/08/2010, 13:16
Hello παιδιά... Έχω και γω ένα Zip που δεν παίρνεις μπρος, την έκδοση FR συγκεκριμένα (50cc)..

Το περίεργο είναι βασικά. πως μια παίρνει και και μια όχι.. Μπορεί να προσπαθώ να το βάλω μπρος επί 15 λεπτά (μίζα+μανιβέλα) και να το παρατήσω στο τέλος και όταν πάω να δοκιμάσω ξανά μετά από 10 λεπτά να πάρει κατευθείαν, και από τη μίζα μαλιστα, ενώ άλλες φορές μπορεί να μην παίρνει καθόλου..

Μπορεί επίσης να κάνω τη βόλτα μου και μετά από μια στάση έστω 5 λεπτών να μην παίρνει και να με αφήσει στη διαόλου τη μάνα...

Έτυχε να μου σβήσει και στα φανάρια και να μη παίρνει μετά..

Το χω πάει σε κανα-δυο συνεργεία αλλά δε βρίσκουν τίποτα.. Η μπαταρία είναι οκ και μπουζί έχω αλλάξει στο εργοστασιακό του αλλά πάλι τίποτα...Από θέμα βενζίνης δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...Ούτε από λάδι..

Αυτό συμβαίνει συνήθως καλοκαίρι, όταν έχει ζεστό καιρό.. Το χειμώνα παίρνει πάντα, ίσως δυκολευτεί καμιά φορά όταν έχει κρύο αλλά παίρνει πάντα στο τέλος...

Καμιά συμβουλή κανείς;
Επίσης έχω γνωστό που είχε το ίδιο μοντέλο και παρουσίαζε παρόμοια προβλήματα.. Ίσως οι σειρές FR , SP να έχουν κάποιο πρόβλημα..

guzzistas
02/08/2010, 13:27
Πάρτε ρε κανα σοβαρό σκούτερ που πάτε και μπλέκετε με τα παλιοιταλικά.......:smokin:

glargkatzis
02/08/2010, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun

3)Η βενζίνη, κατα κάποιον τρόπο, χαλάει με την πολυκαιρία. Πόσο καιρό το είχες παρατημένο;;


μήπως σου πέταξαν τα οκτάνια :D :D :D ?
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=56103

fz6man
02/08/2010, 13:47
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υπολογιζε κανενα 70αρι μεστο νερο.

hael
02/08/2010, 13:49
Για την περίπτωση μου πάντως δεν νομίζω να μου "πετάνε" τα οκτάνια :) Χωρίς να το αποκλείω και παντελώς δηλαδή...

Δε μπορώ να πω πως το αφήνω ακίνητο για πολλές μέρες για να αλλοιωθεί η βενζίνη.. Ακόμα και όταν δεν παίρνει μετά από μια δυο μέρες το πολύ που θα ξαναδοκιμάσω, θα πάρει, και χωρίς να το κουνάω πολύ για να πω πως ανακατεύτηκε η βενζίνη...

Βέβαια σε αντίθεση έρχεται το γεγονός που μια φορά που δεν έπαιρνε και το πήγα τσουλώντας σε ένα συνεργείο εδώ κοντά , μόλις πήγε να το δει ο μάστορας πήρε ( ίσως να φοβήθηκε :P ) , εδώ μπορώ να πω πως ναι, ανακατεύτηκε η βενζίνη...

Δε ξέρω...

Μήπως δε κατεβαίνει καλά η βενζίνη όταν πάω να το βάλω μπρος; Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Και μια να το κάνει και μια όχι;

hael
02/08/2010, 15:44
Ακόμα και η ηλεκτρονική να φταίει, γιατί να μου το κάνει αυτό μόνο το καλοκαίρι; :confused:

vaska
02/08/2010, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άλλαξε την βενζίνη, λέμεεεεε .....!!!!:smokin:

Μπα πουλάκι μου, τελικά επέστρεψες από τα Άγραφα κι εμείς νομίσαμε ότι ξέμεινες από μπετζίνα κι έβαλες τα "υγρά εμφάνισης" κι έγινε το saxo αεροπλάνο ???

:rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
02/08/2010, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
Μπα πουλάκι μου, τελικά επέστρεψες από τα Άγραφα κι εμείς νομίσαμε ότι ξέμεινες από μπετζίνα κι έβαλες τα "υγρά εμφάνισης" κι έγινε το saxo αεροπλάνο ???

:rotflmao: :rotflmao:


Aπο τις 21-04-2008 στα αγραφα...???? :eyepop:

( Ετσι εινα.... Αμα κυκλοφορει μα ΚΤΜ ο ανθρωπος.... :rotflmao: :rotflmao: )


:winka: :wave2:

SNORLAX2
03/08/2010, 06:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άλλαξε την βενζίνη, λέμεεεεε .....!!!!:smokin:

ναι αλλαξετην.εχει ημερομηνια ληξεωσ ξερεισ

κοβει οπωσ η μαγιονεζα ενα πραγμα λεμε:D :D
:lol: :lol:

imitrelos
03/08/2010, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από fz6man
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ υπολογιζε κανενα 70αρι μεστο νερο.


+1000 :D

hondaaa
24/10/2016, 14:05
παιδια εχω ενα σκουτερακι honda 50cc μοντελο του 2000 νομιζω... το οποιο εχει να παρει μπρος... αρκετα χρονια :rolleyes: προσπαθησα χθες να το βαλω μπρος αλλα φυσικα τζιφος :look: μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι πρεπει να κοιταξω; :( απαντηστε συντομα παρακαλω...

Sapadak
24/10/2016, 14:07
παιδια εχω ενα σκουτερακι honda 50cc μοντελο του 2000 νομιζω... το οποιο εχει να παρει μπρος... αρκετα χρονια :rolleyes: προσπαθησα χθες να το βαλω μπρος αλλα φυσικα τζιφος :look: μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι πρεπει να κοιταξω; :( απαντηστε συντομα παρακαλω...

Οι παραπάνω λύσεις που προτάθηκαν δε δουλεψαν στη περίπτωση σου?

toyar
24/10/2016, 15:23
να κοιταξεις να βρεις ενα καλο μαστορα

notakos600
24/10/2016, 16:59
παιδια εχω ενα σκουτερακι honda 50cc μοντελο του 2000 νομιζω... το οποιο εχει να παρει μπρος... αρκετα χρονια :rolleyes: προσπαθησα χθες να το βαλω μπρος αλλα φυσικα τζιφος :look: μηπως εχει κανεις καμια ιδεα τι πρεπει να κοιταξω; :( απαντηστε συντομα παρακαλω...

Άλλαξε μπουζί και βάλε φρέσκια βενζίνη, λογικά θα πάρει.

virus
24/10/2016, 17:06
Άλλαξε μπουζί και βάλε φρέσκια βενζίνη, λογικά θα πάρει.




(άμα δεν αλλάξει την βενζίνη σε τεπόζιτο και καρμπυρατέρ, κάκαλα θα πάρει μπροστά ) !! :wave2:


οldman στον λογαριασμο του νοτακου; :lol:

Bob_o_mastoras
25/10/2016, 02:00
Aλλαξε μπουζι, βενζινη και αν δεν εχει τσοκ βουλωσε με λιγο πανι το σνορκελ του φιλτροκουτίου οσο βαρας μανιβελα. Γκαζι μη δινεις εκτος αν ακουσεις να κανει "σκασιμο" για να παρει. Τοτε δωσε ελαχιστο.

Honda ειναι, μοιραια θα παρει μπρος καποια στιγμη.. :lol:

Το scoopy ειναι φιλε ή κανα Dio..;;


Να ξερεις παντως οτι μετα απο τοση ακινησια θελει μαζεματα και ενα καθαρισμα στο καρμπυρατερ και το φιλτροκουτι και φιλτρο αερα σιγουρα..
Θα εχουν πιασει αραχνες μεσα (πιθανον κυριολεκτικα)..

toyar
25/10/2016, 05:07
αντε και γινεται κανα θαυμα και παιρνει μπρος μετα απο χρονια ακινησιας........
μετα τι θα κανει;
θα κραταει ρελαντι;
θα το βγαλει στο δρομο;
με τα παλια λαδια μεσα;
με τι φρενα;
δεν γινονται ετσι αυτες οι δουλειες........

notakos600
25/10/2016, 05:35
Φυσικά και δεν γίνονται έτσι αυτές οι δουλειές. Να το βάλει πρώτα μπρος και τα υπόλοιπα έπονται. Δεν κυκλοφορείς έτσι απλά ένα μηχανάκι που καθόταν χρόνια.

toyar
25/10/2016, 05:49
λεω οτι δεν προσπαθεις καν να βαλεις μπρος ενα μοτερ που καθοταν αν δεν αλλαξεις λαδια μπουζι και δεν καθαρισεις καλα ολο το κυκλωμα τροφοδοσιας
και παλι πρεπει πριν απο ολα να το γυρισεις με το χερι για να ξεκολλησουν τα ελατηρια
αν καποιος ρωταει επειδη δεν εχει ιδεα στην καλυτερη θα ταλαιπωρηθει στη χειροτερη θα κανει ζημια
γι αυτο καλυτερα σε μαστορα