PDA

View Full Version : Στερνό αντίο στο Κώστα



kaps
21/04/2008, 10:09
Ο φίλος μου με το Fazer δεν άντεξε να δίνει την ύστατη μάχη και ξημερώματα έφυγε να συναντήσει τα άλλα φιλαράκια που έφυγαν άδοξα . Λυπάμαι τα νιάτα του (37 χρονών) και τους ανθρώπους που αφήνει πίσω του . Λυπάμαι που τα όνειρά του δεν κατάφερε να τα πραγματοποιήσει . Λυπάμαι που όταν τον συμβουλεύαμε οι φίλοι του να προσέχει και δεν μας άκουγε , που δεν του έδωσα μια φάπα στο σβέρκο μπας και έβαζε μυαλό . Η τρελλή αγάπη του για τη μηχανή υπήρξε καταλυτική στην σύντομη πορεία του . Θα τον θυμάμαι να έρχεται μέσα στη τρελλή χαρά στο σπίτι μου και να μου λέει να μου λέει πως αισθάνεται όταν ανοίγει το γκάζι και εγώ να του τη πέφτω για το κράνος . Τον καταλάβαινα πως ζούσε μια καταπιεσμένη κατάσταση στη προσωπική του ζωή , έναν χωρισμό , μια επίμονη αναζήτηση της ελευθερίας και της ξεγνοιασιάς από τη καθημερινότητα . Τελευταία φορά τον έβλεπα σκεφτικό όταν είχε έρθει σπίτι μου . Τον ρώτησα τι είχε . Μου απάντησε αφηρημένα ...Κάτι με απασχολεί αλλά δεν ξέρω τι ... Ξαναεπέμεινα ..Με κοίτταξε με βλέμμα κάπως σαν να ταξίδευε και μου είπε το ίδιο . Κάτι με απασχολεί αλλά δεν ξέρω τι ... Επαιξε με τη κόρη μου και το γιό μου και είχε φαγωθεί να του χαρίσει ένα αυτόματο ηλεκτροκίνητο σκουτεράκι . Εκέινη τη νύχτα χωρίς να έχει γίνει κάποια προηγούμενη συζήτηση έπιασε να μου λέει τη ζωή του , τους έρωτές του . Συνήθιζα πάντα όταν ερχόταν σπίτι να παραγγέλνω πίτσες και μπύρες ( η αδυναμία του ) εκείνη τη νύχτα επέμενε να τις πληρώσει αλλά ήταν καιρό άνεργος ( σπούδαζε ) και δεν τον άφησα , όπως πάντα άλλωστε . Τον είχα άτυπα διορίσει συντηρητή του λαπ τοπ . Πρώτη φορά βάλαμε να ακούσουμε μέχρι αργά παλιές μπαλάντες ροκ και όλο του την έλεγα για το τρόπο που οδηγά και τπου δεν φορά έστω το παλιό κράνος μιας και το Arai ψείρας το λυπόταν να το γρατζουνίσει . Είχε πάει 2 ξημερώματα και ήταν από τις λίγες φορές που γέλαγε δυνατά με τη καρδιά του . Ακόμα και όταν πια θα έφευγε μου άφησε την εικόνα πως δεν ήθελε να βγει από το σπίτι κάτι ήθελενα μου πει αλλά καταλάβαινε πως τα παιδιά μου κοιμόνταν και την άλλη ημέρα δούλευα με τη σύζυγο . Τον είδα τελευταία ματιά από το μπαλκόνι να κάθεται χωρίς το κράνος πάνω στην αγάπη του και να φεύγει στη νύχτα . Την επόμενη ημέρα το πρωί μιλήσαμε χαζοκουβέντες ...Το βράδυ είχε μπει στη τελευταία διαδρομή της ζωής του . Στις 10,30 άνοιξε το γκάζι να ανέβει την Ευκαλύπτων στο Μαρούσι . Χωρίς αυτοκίνητα χωρίς πεζούς ..έφυγε στην στροφή με πολλά .... κράνος δεν φόραγε ....ΚΑΤ , Ερυθρος , Ευαγγελισμός .. Σήμερα πέθανε . Η κόρη μου προχθές στο ξαφνικό μου λέει . Μπαμπά ξέρεις κάτι ; Τι της λέω..Ο φίλος σου ο Κώστας έχει μόνο μια ημέρα ζωής . Τώρα αναρωτιέμαι πως το κατάλαβε . Γεια σου φίλε Κώστα . Το καφέ με τους άλλους θα το πιούμε σήμερα και θα σε έχουμε κοντά μας ..Καλά ταξίδια εκεί που πας . Τώρα το κράνος σίγουρα πια δεν θα σου χρειάζεται .. :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

g.papalexis
21/04/2008, 10:58
:( Συλληπητήρια για τον φίλο σου. Τι να πει κανείς.

castoras
21/04/2008, 11:25
Κρίμα....να τον θυμάσαι με τις καλύτερες αναμνήσεις,αυτό θα ήθελε κι εκείνος

makis206
21/04/2008, 11:33
Κουράγιο και υπομονή...:sad:

sober
21/04/2008, 11:41
Συλλυπητηρια...:sad: :sad: :sad: :sad:

apav
21/04/2008, 11:48
:sad:

Ktm.Prestige
21/04/2008, 11:51
Άααχχχ......
Τι να πει κανείς?
Τα σχόλια είναι περιτά!Καλή δύναμη στους δικούς του.
κρίμα!:sad:

GSXR K6
21/04/2008, 11:53
Φιλαρακι ζωη σε σας,να 'σαι παντα καλα και να τον θυμασαι στα καλητατερα του.
Σε καταλαβενω απωλειτα γιατι και εγω στις 2/3/2008 σε μια βολτα απο Αθηνα πρως το Γαλαξηδι μεσο Ναυπακτου εχασα τον καλητερο φιλο μου μπροστα στα ματια μου...στα 10 μετρα:(
Για'υτο σου λεω δυναμη φιλε μου γιατι ειναι πολυ δυσκολο να χανεις ανθρωπους που αγαπας απο διπλα σου......ετσι........ξαφνικα......και πανω απολα.......Α-Δ-Ι-Κ-Α.

LsKostas
21/04/2008, 11:54
:(


Τον ρώτησα τι είχε . Μου απάντησε αφηρημένα ...Κάτι με απασχολεί αλλά δεν ξέρω τι ...

Meni0s
21/04/2008, 11:56
:rolleyes:

Druuna
21/04/2008, 12:04
Συλληπητηρια........

mikros boudas
21/04/2008, 12:07
ειλικρινα συλληπητητρια....το κρανος δεν επρεπε να το λυπαται αλλα τετοια ωρα τετοια λογια...

2sfe
21/04/2008, 12:12
Συλλυπητήρια
Κρίμα ρε γμτ....
Καλή δύναμη στους δικούς του
:sad:

CIRUS
21/04/2008, 12:32
σκατά, άλλο ένα παλικάρι έφυγε άδικα

:( :( :(

καλό ταξίδι κώστα

AFROPANTELOS
21/04/2008, 12:49
Καλο ταξιδι
:sad: :sad: :sad: :sad:

devil's animal
21/04/2008, 13:00
:sad: :(

δυναμη και κουραγιο στους δικους του!
:sad:

alximistis
21/04/2008, 13:08
καλό του ταξίδι... δύναμη σε αυτούς που μένουν πίσω. :)

DimChios
21/04/2008, 15:58
:sad:

kaps
21/04/2008, 16:16
:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :( :(

tattooman
21/04/2008, 16:53
:(

tai
21/04/2008, 16:56
:(

tamar
21/04/2008, 20:59
:(

tifoefs
21/04/2008, 21:13
:sad:

LIBANEZOS
21/04/2008, 21:17
:sad:

TassosK
21/04/2008, 21:25
syllipitiria k makari apo auto tulaxiston na ma8oun alloi (na foran kranos)

nassosxlvbros
21/04/2008, 21:32
Ελευθερία είναι να πεθαίνεις όποτε θες,και με όποιον τρόπο θες...
Καλό ταξίδι φίλε..:(

requiem
21/04/2008, 21:33
Και το χώμα... σε σκέπασε, αλλά δεν σε έκρυψε από μένα σε βάρυνε αλλά δίπλα μου φτερουγίζεις ακόμη σε απομάκρυνε αλλά ο ουρανός είναι κοντά σε τύλιξε αλλά κοίτα πως σ’ αγαπώ...
Ευτυχώς να λέω συνεχώς...
Που σε γνώρισα,
Που σε αισθάνθηκα
Που σ’ αγάπησα γιατί ήμουν εσύ και ήσουν εγώ

Και τώρα που σε πήρε η γη...
Πόσο τυχερή που σ’ έχει
Που σ’ ακουμπά και σ’ αγγίζει
Που φυλακίζει την αδούλωτη ψυχή σου...

Δεν θέλω να κάνω τίποτα.
Βαρέθηκα να κλαίω, δεν θέλω να γελάω
Και ο χρόνος τίποτα δεν απαλύνει.
Γιατί τίποτα δεν είσαι εσύ, τόσο δικό μου, τόσο εγώ

Δεν θέλω να χαθώ, αλλά να ζήσω
Και δεν επιλέγω εγώ τη μοναξιά αλλά οι άνθρωποι που δεν μπορούν

Δεν θέλω άλλο ν’ αγαπήσω και ούτε ν’ αγαπηθώ.

Η μοναξιά είναι από χώμα γιατί σαν χώμα πρέπει να σε σκέφτομαι πια.
Χώμα σε χώμα... Ματαιότης Ματαιοτήτων...

Θα σε ξαναδώ ποτέ να φοράς το υπέροχο γελάκι σου;

Ναι, θα σε δω στον παράδεισο και θα ναι πάλι μια γιορτή. Μέχρι τότε, θα περιμένω. Τι άλλο μπορώ να κάνω? Να ναι μικρές οι ώρες, να ΄ναι λίγες οι μέρες, γιατί εγώ μέσα από σένα ζω και ανασαίνω.

Δεν θέλω τίποτα. Μόνο να σε ξαναδώ. Να με αγκαλιάζεις σφιχτά και να μου χαμογελάς.



Για τον Κ. και για τον κάθε Κ. που έχουμε χάσει λίγο πολύ όλοι μας κάτω από αυτές τις συνθήκες.
Κι ας μην σε ήξερα προσωπικά:sad:
Καλό Ταξίδι να έχεις εκεί πάνω...

vagelis24
22/04/2008, 00:55
ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙ :(

Nikoskazer2000
22/04/2008, 01:35
Έτσι είναι οταν φεύγει ενας δικός μας ανθρωπος. Πάντα παίρνει και ενα κομμάτι μας μαζί του.

Τα συλληπητήρια μου...


128252

dodos 900
22/04/2008, 03:29
Κρίμα.

nassosxlvbros
22/04/2008, 06:08
Το κακό είναι ότι όλοι αυτοί "φεύγουν" όταν δεν τους χρειαζόμαστε,όταν νυστάζουμε και λέμε αμάν πότε να φύγουν...δε το λέμε βέβαια,αλλά το νιώθουν πως είναι "ώρα"....:(

filipp0s
22/04/2008, 06:30
:sad:

GIXXERAKIAS
22/04/2008, 06:37
Kριμα ετσι αδικα....:sad: :sad:
Ας ειναι ελαφρυ το χωμα και κουραγιο στους συγγενεις και φιλους του παιδιου.:sad:

betrayer
22/04/2008, 07:42
Yπάρχουν δρόμοι της χαράς
που δεν φαντάστηκες ποτέ
σαν παραμύθια της γιαγιάς,
που δεν στα λένε
και μονοπάτια φωτεινά
που όσοι βαδίζουν ταπεινά
μ΄ αγγέλους τις νυχτιές
μιλούν και σιγοκλαίνε...


κι όπως είπε κι ο empyrium "για τον Κ. και για τον κάθε Κ. που έχουμε χάσει λίγο πολύ όλοι μας"...
Αντίο φίλε Κώστα, τα ταξίδια δεν σταματούν εδώ (γι' αυτό και δεν βάζω τελεία)

nakkip
22/04/2008, 08:08
Κρίμα το παλικάρι.
Τι να πω...συλληπητηρια

Εχετλαίος
22/04/2008, 09:18
Λυπάμαι...
Εύχομαι όλοι που διαβάζουμε αυτές τις γραμμές να μάθαμε και κάτι...
Καλό ταξείδι στην ψυχούλα που έφυγε...
:(

yianniszack
22/04/2008, 11:34
an milame gia ton idio

http://forum.scooterclubhellas.gr/viewtopic.php?t=2346

..kalo taxidi file kosta...ypomonh k parhgoria stoys dikoys toy..

milame gia exaireto anthropo,me to xamogelo sta xeilh panta, k me diathesh
na eyxaristisei oloys me ton tropo toy

kaps
22/04/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από yianniszack
an milame gia ton idio

http://forum.scooterclubhellas.gr/viewtopic.php?t=2346

..kalo taxidi file kosta...ypomonh k parhgoria stoys dikoys toy..

milame gia exaireto anthropo,me to xamogelo sta xeilh panta, k me diathesh
na eyxaristisei oloys me ton tropo toy
Ναι είναι το ίδιο πρόσωπο ο Κώστας . Είχε πρώτα ένα Piaggio και μετά από συζητήσεις που κάναμε επέλεξε να πάρει το Fazer παρόλες τις αντιρρήσεις όλων των φίλων του . Δυστυχώς μετά από 10 μήνες και κάποιες τούμπες δεν είχε καταλάβει δύο σημαντικά πράγματα . 1ον η μηχανή θέλει σεβασμό και 2ον το κράνος σώζει . Στην προκειμένη θα τον γλύτωνε αλλά αυτά πια ανήκουν στο παρελθόν .

kaps
22/04/2008, 12:36
Μια φωτογραφία του μιας και έχει ήδη μπει στο δίπλα φόρουμ .
H κηδεία του φίλου μας Κώστα Ζαχαρόπουλου θα γίνει την Μεγάλη Τετάρτη στον Αγ.Δημήτριο Κηφισσιας στις 16.00 το μεσημέρι και η τελευταία του κατοικία εδώ στην γη θα είναι στο κοιμητήριο ζωγράφου στις 17.15 το απόγευμα α φωτογραφία του μιας και έχει ήδη μπει στο δίπλα φόρουμ .


128278

Da.Vintage
23/04/2008, 09:17
Αντίο Κώστα καλό ταξίδι...

Ξέρω πως νοιώθεις φίλε μου έχασα 2 φιλαράκια τον τελευταίο μήνα και οι 2 μηχανόβιοι...

Κρίμα και Κουράγιο...

Το οτι δεν φόραγε κράνος ας γίνει μάθημα σε όλους μας!