PDA

View Full Version : ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΠΑΠΙ...



kostask2008
21/04/2008, 14:34
Καλημερα σε ολους. θα ηθελα την γνωμη οσων φιλων οδηγουν παπι, καθοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε 2τροχα...
εχω το suzuki address 125 και αν ακι ο λογος που το αγορασα ειναι οι κοντινες διαδρομες - βολτες, μου προεκυψε να παω σε νησακι, πραγμα που θα το ηθελα πολυ! επειδη ομως η κατοικια μου ειναι στην κορινθια, θα πρεπει να ερθω λιμανι (πειραια η ραφινα) με το παπι (εγω και ενας σακος για αποσκευες). ποια η γνωμη σας; το παπι εχει προβλημα για κορινθο - αθηνα; (η αποσταση απο σπιτι μου - λιμανι ειναι περιπου 100χλμ.) πρεπει να προσεξω κατι; μηπως τετοια αποσταση κουρασει και εμενα σαν αναβατη; ευχαριστω εκ των προτερων!

MIKE_16V
21/04/2008, 14:46
Η διαφήμιση οταν το πηρες......τι ελεγε??

Παπι σκυλι..δεν ελεγε :lol: :lol: εεεε τι μασας τωρα:winka:



Δεν εχει αναγκη.....απλα προσπαθησε να μην το πας τερμα γκαζι ολη την ωρα.....


ακομα καλυτερα κανε μια σταση στην μεση της διαδρομης...

:beer: :beer:

makis206
21/04/2008, 14:48
Κατ'αρχήν καλωσήρθες Κώστα !

Το ταξιδάκι είναι εύκολο να γίνει και το παπί δεν θα μασήσει αν του φερθείς όμορφα, τσέκαρε τις σωστές πιέσεις στα ελαστικά έχοντας συμπεριλάβει και το βάρος που θα φορτώσεις πάνω του, κράτα μέσες ωριαίες ταχύτητες όχι πολύ κοντά στην τελική του, έχε μαζί σου κι ένα πακέτο Prince Lights για να σου κάνει παρέα σε καμμιά στάση πενταλέπτου που ίσως κάνεις για να ξεπιαστείς λιγάκι και τσουπ !

Περαίας... :cool:


:lol: :beer: :wave2:

fantacid
21/04/2008, 15:01
σιγουρα δε θα ειναι κ το πιο ανετο ταξιδι σου,
αλλα με λιγη τρελα δε θα εχεις προβλημα

το παπι θα κολωσει μονον εαν ΔΕ παρεις καραβι κ του πεις να σε παει στο νησακι καρφι.....

ειπαμε παπι ειναι, οχι δελφινι!:winka:


:wave2:

xampos
21/04/2008, 15:12
ρε εχθες ποσα χλμ εκανα ?:smokin:

θεσσαλονικη κατερινη και πισω , πιστευω καμια 210 χλμ εγραψε εχθες ο πυραυλος μου :smokin:

fantacid
21/04/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ρε εχθες ποσα χλμ εκανα ?:smokin:

θεσσαλονικη κατερινη και πισω , πιστευω καμια 210 χλμ εγραψε εχθες ο πυραυλος μου :smokin:


221 εκανα με εκινηση απο βαρδαρη.

εσυ βαλε κ +20 για θερμη

κοντευεις τα 250.....

ευκολα κ αβιαστα...

xampos
21/04/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
221 εκανα με εκινηση απο βαρδαρη.

εσυ βαλε κ +20 για θερμη

κοντευεις τα 250.....

ευκολα κ αβιαστα...

βγαλε -20 απο μενα γιατι δεν εκανε γυρεσ στιν πιστα :D ,

675
21/04/2008, 15:25
μη μασας φιλε...

το παπακι δεν θα σ αφησει με τη καμια πηγαινε οπου γουσταρεις!!:lol: :beer:


+1 κι απο μενα λοιπον:D

Gandalf dr685sm
21/04/2008, 15:59
Θα σου απαντήσω πως έκανα διαδρομή Αθήνα (Α. Πατήσσια) - Αγ. Θεόδωροι (Κορινθίας) με ενα Τ80 ΥΑΜΑΗΑ με επιστροφή..... αυθημερόν!!!! (22 γαρ τότε και οχι κωλόγερος 35+ )

Το μόνο που θέλει είναι λίγο προσοχή σε λάδι , αλυσίδα και πιέσεις ελαστικών. Μια χαρά θα πας και θα έρθεις, αρκεί...

1) Θα πας απο Παλαιά Ε.Ο. γιατί απο πάνω πέρα απο το οτι κινδυνεύεις απο τα άλλα οχήματα που θα πάνε 120 και άνω την ώρα , δεν θά έχεις πρόβλημα απο αέρα και θα είναι και πιο ενδιαφέρουσα διαδρομή με στροφές.

2) Να σταματάς που και που , για να ξεκουράσεις το μοτεράκι απο το παπί , αλλά κυρίως για να ξεμουδιάσεις και εσύ.

3) Στην επιστροφή που θα είσαι κουρασμένος απο το ταξίδι, να φροντίσεις να αράξεις 1-2 ώρες κάπου ήσυχα και να ξεκουραστείς απο το πλοίο πριν αρχίσεις να γυρνάς. Αν τα δείς σκούρα, φόρτωσε το στο τραίνο , στον σταθμό Λαρίσσης και γύρνα.. ντροπή δεν είναι... ίσα ίσα που θα δείξει οτι κουβαλάς και μια φαιά ουσία και δεν ρισκάρεις άδικα.


Gandalf

SUZUKAKIAΣ
21/04/2008, 16:12
Μην το κλεισεις ποτε το γκαζι....τελικη να πηγαινεισ απλα κανε μια σταση στην μεση...

Ακου με .....

ουτε καλα το στρωσα και σερβισ πρωτο του κανα στα 7-8000 χλμ.....και δευτερο ακομα και εχει τα διπλασια


το παω τερμα και δεν το ξεκουραζω ποτε


δεν παθαινει ττττιιιππποοοτττααα///////


μα τιποτα


εκτοσ αν εισαι ατυχοσ οπως ενασ φιλοσ μ που ενω το στρωνε με 40χλμ ανα ωρα του κολλησε για αγνωστουσ λογουσ:beer:

jfx
21/04/2008, 17:25
να σου πω κι εγω τη γνωμη μου...

μετά από το "πάτρα- πρεβεζα + επιστροφή"
και το "αθηνα - πάτρα" το οποιο εγινε αυγουστο με υψηλη θερμοκρασία
και ολη την ωρα σχεδον ημουν με 100-110, οσο πηγαινε

σου λεω οτι δεν καταλαβαινουν χριστό...
ουτε να το λυπασαι ουτε τιποτα... δωστου...

κατι ακομα... μετα απο το "αθηνα - πατρα" ειχαν πιαστει τα ποδια μου για μια μερα απο τους κραδασμους... αν το ξαναεκανα τωρα θα κοιταγα να βαλω στα μαρσπιέ απο πανω μια στρωση απο καποιο μαλακοτερο υλικό. (πχ εκεινο το μαλακο... αφρολέξ να το πω, συνθετικό υλικο να το πω, που χρησιμοποιουν στις οικοδομες...)


Κι απο βενζίνα, ΤΙΠΟΤΑ!

bsari
21/04/2008, 19:25
διαδρομη ρεθυμνο-πειραια(με καραβι)
πειραια -πατρα χωρις σταση απο παλια εθνικη (για ευνοητους λογους)
εχει γινει 7 φορες!!!
κολλητος με 50 κ κ το εκανε με μια σταση κορινθο 7 ωρες μεση ταχυτητα 50-60 !!!
εσυ αντεχεις? αυτο ΝΑΙ:beer:

menos
21/04/2008, 21:42
1992... παπι 50cc, μοντελο 80κατι 3 ταχυτητων γνωστο (απο τους παλιους) και ως "ταυρακι", "φτιαγμενο" 72αρι με 14αρι καρμπυρατερ (για το19αρι δεν υπηρχαν φραγκα). Ηρακλειο - Χανια 140 χλμ. + επιστροφη. Δικαβαλος (το αμορε απο πισω) και τσιτα το γκαζι σκαστο το κακομοιρο 65χλμ στις ευθειες, 50 στις ανηφορες και 75 στις κατηφορες (με ολιγον ψαρωμα):lol: :lol: Οχι μονο δεν καταλαβε την διαδρομη, αλλα επρεπε να ακουσεις πως κελαιδουσε ο κινητηρας μετα απο τετοιο ξεκαπνισμα. Καλο θα ειναι να κανεις και 1-2 στασεις π.χ. καθε 40χλμ. Εγω (και το αμορε) που καναμε σερι 140 χλμ. δεν νοιωθαμε τους πισινους μας για καμμια ωριτσα!!!:rolleyes: Βουρ λοιπον και μην σε ανυσηχει τιποτα!! Καλη διαδρομη.:wave2:

Tigas
21/04/2008, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
Καλημερα σε ολους. θα ηθελα την γνωμη οσων φιλων οδηγουν παπι, καθοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε 2τροχα...
εχω το suzuki address 125 και αν ακι ο λογος που το αγορασα ειναι οι κοντινες διαδρομες - βολτες, μου προεκυψε να παω σε νησακι, πραγμα που θα το ηθελα πολυ! επειδη ομως η κατοικια μου ειναι στην κορινθια, θα πρεπει να ερθω λιμανι (πειραια η ραφινα) με το παπι (εγω και ενας σακος για αποσκευες). ποια η γνωμη σας; το παπι εχει προβλημα για κορινθο - αθηνα; (η αποσταση απο σπιτι μου - λιμανι ειναι περιπου 100χλμ.) πρεπει να προσεξω κατι; μηπως τετοια αποσταση κουρασει και εμενα σαν αναβατη; ευχαριστω εκ των προτερων!

την διαδρομή Αθήνα-Ξυλόκαστρο την έχω κάνει με παπί αρκετές φορές, αλλά από τον παλιό μήν πάς από τον καινούργιο δέν έχεις πρόβλημα εκτός από πιθανούς πόνους στα κωλομ.... σου :D

Nikoskazer2000
22/04/2008, 00:52
Σε πάει και σε φέρνει μια χαρά! Μόνο το δείκτη της βενζίνης να κοιτάς και να γεμίζεις τακτικά. Ακόμα κι' αν είναι μεσάτο το ντεπόζιτο εσύ γέμισέ το! Ποτέ δεν ξέρεις μετά απο πόσα χλμ. θα βρείς ανοικτό βενζινάδικο.

Αγόρασε και σόλες σιλικόνης να βάλεις στα παππούτσια/μπότες σου. Είναι ακριβές αλλα αποσβαίνουν εξαιρετικά τους κραδασμούς. :winka:

requiem
22/04/2008, 08:14
να πω κι εγώ γιατί θα σκάσω η ρουφιάνα:p
με το πρώτο μου scooter piaggio 50cc και πήγα αθήνα-λουτράκι:hypnotize :eyepop: και ΝΑΙΙΙΙΙΙΙ με έβγαλε μια χαρά και θα φοβηθείς εσύ με το παπάκι? τράβα και θα σε πάει στον προορισμό σου, μην φοβάσαι τίποτα:beer: :beer:

betrayer
22/04/2008, 08:19
Έχω κάνει 85 χλμ με δίχρονο κιόλας... Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν η βενζίνη και ο αέρας :lol:
Η κούραση για τον αναβάτη δεν νομίζω να αποτελεί θέμα... Και μόνο το καβάλημα σε αποζημιώνει ;)

requiem
22/04/2008, 08:33
betrayer το avatar που έχεις είναι όλα τα λεφτά :winka: gustave dore και το έχω κιόλας χτυπήσει σε tattoo πολύ γαμάτο λέμε:beer: :beer:

requiem
22/04/2008, 08:52
betaryer το π.μ. που μου έστειλες δεν μου ανοίγει αν μπορείς ξαναστείλτο

requiem
22/04/2008, 09:02
επειδή έχω πρόβλημα με το κωλοpc του γραφείου στείλε μου μια το mail σου αν δεν έχεις πρόβλημα να σου απαντήσω betrayer

betrayer
22/04/2008, 09:09
burz@hotmail.com

Εχετλαίος
22/04/2008, 09:40
Υπάρχει ζευγάρι που κάνει το 36 ωρο με παπί!
Όρεξη και οξεία σιδηροκωλίαση να έχει κανένας!:wave2:

S705
22/04/2008, 09:51
Ένδοξα νιάτα…….
Αθήνα Πάτρα κάθε Ιούλιο μετά το τέλος εξεταστικής και πίσω το Σεπτέμβριο
Πάτρα –Τρίπολη δικάβαλο αυθημερόν ( λίγο πάνω από 300 χλμ )
Πάτρα – Αγρίνιο αυθημερόν για καφέ
Πάτρα – βάρδα (50+50) δικάβαλο
Και αλλά πολλά ταξίδια μικρά και μεγάλα .
Το μόνο που έπαιρνα μαζί μου ήταν ένα μπουκάλι με λίγο λάδι
Και μια σειρά με τα βασικά εργαλεία για έκτακτη ανάγκη ( ποτέ δεν χρειαστήκαν )

Καβαλά το και ταξίδευε την φαντασία σου μαζί του , δεν θα σου πει όχι πουθενά

requiem
22/04/2008, 11:44
betrayer molis sto esteila to mail me ta p.m. exw problem den mporw na steilw

soteas
22/04/2008, 22:54
δέσε τον σάκο σου καλά και καλό ταξίδι.!!!!!...:wave2: :wave2:

fantacid
22/04/2008, 23:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
Καλημερα σε ολους. θα ηθελα την γνωμη οσων φιλων οδηγουν παπι, καθοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια σε 2τροχα...
εχω το suzuki address 125 και αν ακι ο λογος που το αγορασα ειναι οι κοντινες διαδρομες - βολτες, μου προεκυψε να παω σε νησακι, πραγμα που θα το ηθελα πολυ! επειδη ομως η κατοικια μου ειναι στην κορινθια, θα πρεπει να ερθω λιμανι (πειραια η ραφινα) με το παπι (εγω και ενας σακος για αποσκευες). ποια η γνωμη σας; το παπι εχει προβλημα για κορινθο - αθηνα; (η αποσταση απο σπιτι μου - λιμανι ειναι περιπου 100χλμ.) πρεπει να προσεξω κατι; μηπως τετοια αποσταση κουρασει και εμενα σαν αναβατη; ευχαριστω εκ των προτερων!


το πες στη μανα σου???

Ninjaki
23/04/2008, 02:26
Άνετα την κάνεις τη διαδρομή με το παπί. Και εγώ πάντως προτείνω να πας από την παλιά εθνική.
Εμένα το μόνο που θα με ανησυχούσε δεν είναι αν θα με βγάλει το παπί, αλλά μην τυχόν και μου κάτσει κανά σκασμένο λάστιχο. Για αυτό πάρε μαζί σου ένα fast, ή ακόμα καλύτερα εργαλεία κ μία καινούργια σαμπρέλα για να είσαι ετοιμοπόλεμος για κάθε ενδεχόμενο.

pektis
23/04/2008, 11:56
Πηγαίνει άνετα η πάπια...Κατα την γνώμη μου καλό θα ήταν να μην πηγαίνεις τσιτα!!!Είχα κάνει την διαδρομή Πάτρα-Πειραιά 2 ή 3 φορές με runner sp-180!2ώρες & κανα 15λεπτο(τα παλιά τα χρόνια!!):)

Εχετλαίος
23/04/2008, 12:08
Πάτρα-Κάτω Πατήσια το έκανε ένας γνωστός μου επί σειρά ετών (έρωτας η αιτία) και μια φορά του έσκασε του καημένου του Dream ο κινητήρας και το πέταξε όπως ήταν σε κάτι χωράφια λίγο πριν το Ρίο.

ΙΠΠΕΑΣ
24/04/2008, 20:33
Λοιπόν,

παπί σημαίνει στάση ανά 80 περίπου χλμ όπως και δήποτε. Στην περίπτωση την δική σου πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μία στάση μοιράζοντας την διαδρομή στη μέση.

Καλό είναι να οδηγείς σε μεσαίες στροφές καθώς αυτό κάνει καλό και στο κινητήρα και στο ποπό, εξαιτίας των κραδασμών. :lol:

Προσωπικά με παπί έχω κάνει μέχρι και 320 χλμ μέσα σε μία ημέρα στην Ρόδο όταν την πρώτη μέρα έκανα ανίχνευση της μορφολογίας του νησιού και της επισήμανσης σημαντικών αξιοθέατων. Φυσικά έκανα πολλές στάσεις και οδηγούσα από το πρωί μέχρι που σκοτείνιασε. Το παπί δεν έχει πάθει μέχρι σήμερα τίποτε.

Επαναλαμβάνω όμως ότι για εμένα το πολύ στα 80 χλμ πρέπει να γίνεται στάση.

Επίσης προτείνω να βάλεις την τσάντα σου ανάμεσα στην σέλα και στο τιμόνι(αν χωράει) και όχι πάνω στην σέλα έτσι ώστε να διατηρήσεις κάποια σχετική αεροδυναμική. Άν έχει μπαγαζιέρα, κόλλησε την μπροστά από την μπαγαζιέρα στην θέση της σέλας που προορίζεται για τον συνοδηγό. Πιστεύω όμως ότι αν την βάλεις στα πόδια ανάμεσα από το τιμόνι και την σέλα, δένοντας την με δύο χταπόδια που θα δένουν στις θηλιές των μαρσπιέδων του συνοδηγού, θα ήταν η καλύτερη επιλογή.

Σε καμία περίπτωση μην αφήνεις τα φορτηγά να σε εγκλωβίζουν δεξιά. Είτε άφησε τα να σε προσπεράσουν και να μείνεις πίσω κινούμενος στην λωρίδα ασφαλείας ή προσπέρασε τα και απομακρύνσου από αυτά.

Σε κάθε περίπτωση να προσέχεις μήπως εμφανιστεί καμία λακούβα γιατί με 90-100 χαω οι αναρτήσεις δεν απορροφούν τους κραδασμούς όπως θα έπρεπε.

Παρεπιπτόντως, δεν μπορείς να φανταστείς τι ωραία που είναι να πηγαίνεις δικάβαλο με παπί από την μεσαιωνική πόλη της Ρόδου(Βόρειο άκρο νησιού) στο πρασονήσι(Νότιο ακρωτήρι) διανύοντας μέσα σε μία περίπου ώρα 80 και κάτι χιλιόμετρα χωρίς στάση. :lol:

Επίσης ωραία περίπτωση ήταν αυτή όπου είχα πάει στην Θήβα περνώντας από χιονισμένα τοπία και τα βουνά όπως αυτά του Κιθαιρώνα να είναι κάτασπρα. Δεν έκανα πολλές στάσεις αφού το χιονισμένο περιβάλλον είχε μετατρέψει τον κινητήρα από αερόψυκτο σε χιονόψυκτο. :hypnotize

Καλά ταξίδια... και να προσέχεις.

xampos
25/04/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Λοιπόν,

παπί σημαίνει στάση ανά 80 περίπου χλμ όπως και δήποτε. Στην περίπτωση την δική σου πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις μία στάση μοιράζοντας την διαδρομή στη μέση.


:nono:

σημερα το πρωι , 110 χιλιομετρα χωρις σταση με τον πυραυλο :smokin:

νταξει εκανα μια γριγορη να βαλω τα αδιαβροχα γιατι εριχνε καρεκλες να ουμε :uplate: :uplate:

Tropeas
25/04/2008, 17:31
Εχω κάνει Αθήνα - Πόρο και πίσω σε μια μέρα 375χλμ...
έκανα σήμερα Ηράκλειο - Χανιά... σε 1 ώρα και 35 λεπτά...:D
μια χαρά , το πάν είναι να το θες... ααα καλό είναι να το αφήνεις 5 λεπτά ανα ανεφοδιασμό σβυστό.

vangelis 64
25/04/2008, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εχω κάνει Αθήνα - Πόρο και πίσω σε μια μέρα 375χλμ...
έκανα σήμερα Ηράκλειο - Χανιά... σε 1 ώρα και 35 λεπτά...:D
μια χαρά , το πάν είναι να το θες... ααα καλό είναι να το αφήνεις 5 λεπτά ανα ανεφοδιασμό σβυστό. Κι εγώ τό'χω κάνει.:mad: Καιπριν από σένα.:mad: Και με χιονόνερο και βράδυ.:mad:
Και πού είναι οι φωτογραφίες;:mad: :mad:

sotomoto
25/04/2008, 23:02
Τι μου θυμίζεις τώρα... Ταξίδι με παπί... Ήμουνα και εγω κάποτε πιο νέος.
Ναι να το κάνεις το ταξίδι--με προσοχή όμως. Από παλιά εθνική, με προσοχή στα φορτηγά και οτιδήποτε προσπαθεί(και το αφήνεις βέβαια) να σε προσπεράσει(χωρίς να είσαι και πολύ δεξιά στην ακρη). Χρειάζεται να πάρεις ένα fast, όπως ειπώθηκε, οπωσδήποτε αδιάβροχα και τα εργαλεία του παπιου εννοείται.(μου έχει συμβεί να τα φτύσει το ρουλεμάν του πίσου τροχού στην Αίγινα πάνω στο βουνο, το παπι ακινητοποιήθηκε και αν δεν είχα κλειδι να ξεσφίξω λίγο τον τροχό και να αρχίσει να κυλάει το παπι ακομα εκεί θα ήμουν). Αλλα το πιο βασικό από όλα είναι το εξής: το κινητό σου τηλέφωνο με φορτισμένη μπαταρία και μονάδες.

Κάτι άλλο: πιστεύω πως οι χειρότερες και πιο επικίνδυνες καιρικές συνθήκες για ταξίδι με μηχανή και πολύ περισσότερο με παπι είναι ο πολυ δυνατός αέρας.(κοινώς πολλά μποφόρ). Σου έχει ποτέ συμβεί από τη μεσαία λωρίδα, λόγω πλευρικού πολύ δυνατου ανέμου, να βρίσκεσαι ακρη δεξιά σε 1 δευτερόλεπτο? Για αυτό πριν ξεκινήσουμε, ίσως πρώτα είναι καλό να ενημερωθούμε για τον καιρό, www.meteo.gr

Όλα θα πάνε καλα-καλό ταξίδι. Αυτά τα ταξίδια μένουν για πάντα και τα θυμάσαι μετά με νοσταλγία...