PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

XJR_Billy
03/02/2009, 11:18
Ρε δεν κολλάει πουθενά το 660 λέμε !!:winka: :smokin:

LARISEOS
03/02/2009, 11:23
το εχω βαλει και σε παραλια....

αλλα τα 660 ειναι πολυ λιγα!


154219

echoplex
03/02/2009, 11:29
πουθεναά!

:lol: :lol: :rotflmao:


154220

XJR_Billy
03/02/2009, 11:34
Ωραίος!!

Όλα είναι στο μυαλό και στα χέρια φίλε μου.

Έχω ένα φίλο που είχε ένα KLE500. Το οδηγούσε με το ζόρι, κόλλαγε στην κίνηση κ.λ.π.

Πριν δύο χρόνια πήγε διακοπές με τη γυναίκα του σε κάποιο νησί και νοίκιασε μια Αφρικάνα. Όταν γύρισε, πούλησε καπάκι το ΚΛΕ και αγόρασε ένα Άφρικα σε καλή κατάσταση. Έπρεπε να δεις πως άλλαξε η οδήγησή του σε 1-2 μήνες... Καμία σχέση...

Είδα άτομο με ΧΤ660Χ (με καραφλά λάστιχα) να ανεβαίνει ανηφόρα στην Πάρνηθα που εγώ με το R δεν τόλμησα...:blush:

Χέρια να'χεις... έ, άμα σε βοηθάει και το μηχανάκι λίγο..:lol: :lol: :beer:

peskandritsos
03/02/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
λαγοψαρο που εισαι ρε?

αρε αφτο το μηχανακι να το δηνανε ενα 800 ρι κηνιτηρα.....θα γαμουσε ολοι την κατηγορια!

θα το επερνα και εγω! Συμφωνω μαζι σου, και μαλιστα ισως και το 800 να ειναι πολυ.
Ενα καλο ελαφρυ μοτερακι ισως δικυλινδρο που να δουλευει ροπατα και ας μην ειναι ιδιαιτερα δυνατο στα ψηλα.
Δεν χρειαζεται.;)

LARISEOS
03/02/2009, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Συμφωνω μαζι σου, και μαλιστα ισως και το 800 να ειναι πολυ.
Ενα καλο ελαφρυ μοτερακι ισως δικυλινδρο που να δουλευει ροπατα και ας μην ειναι ιδιαιτερα δυνατο στα ψηλα.
Δεν χρειαζεται.;)


καλως τον


:beer:

SVX
03/02/2009, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
το εχω βαλει και σε παραλια....

αλλα τα 660 ειναι πολυ λιγα!

γιατι ΡΕ .... χωματινε αγωνιστικε..? τα ΤΕΝΕΡΕ αποσο θυμαμαι μεχρι 750 κυβικα φτασαν...και αλογα η προτελευταια γενια μεχρι καμια 50αρια(και την καναν την δουλεια τους)

ΤΙ ΘΕΣ ΤΩΡΑ?ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ Η ΑΜάΧΑ το μοτορι το TDM πανω και να φτυνουν τα αφρικα κροκαλες? :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
03/02/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
καλως τον


:beer: τσιαρς μαν.
Η κυρα γιαμασα το σκεφτηκε ομως καλα.
Ειχε ετοιμο στα συρταρια της το τενερε κατα 90% και βελτιωσε μονο καποια σημεια σε σχεση με το XTR με ελαχιστο κοστος και μας το πουλανε ενα χιλιαρικο πιο ακριβο.
Και εμεις οι λαλακες κ@υλωνουμε και τους τα ακουμπαμε...:a31: :a31: :a31:

LARISEOS
03/02/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
γιατι ΡΕ .... χωματινε αγωνιστικε..? τα ΤΕΝΕΡΕ αποσο θυμαμαι μεχρι 750 κυβικα φτασαν...και αλογα η προτελευταια γενια μεχρι καμια 50αρια(και την καναν την δουλεια τους)

ΤΙ ΘΕΣ ΤΩΡΑ?ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ Η ΑΜάΧΑ το μοτορι το TDM πανω και να φτυνουν τα αφρικα κροκαλες? :rotflmao: :rotflmao:

πρακτορ σου βου ξου .......θα σου ρηξω κανενα κουβα νερο απο πανω! κατσε καλα λεμε,,,,μην παθεις παλι λαστοιχο!!!:lol:

peskandritsos
03/02/2009, 14:59
Παντως σας ζηλευω ρε Λαρισσεοι.
Εχετε φοβερες διαδρομες και τοπια εκει.
Με αυτες τις φωτο με φτιαξατε.

LARISEOS
04/02/2009, 03:57
να δεις που πεζει να βαλουμε χωματινα......... χεχεχεχεεχεεχ

peskandritsos
06/02/2009, 05:07
Περασα εψες απο μια γιαμαχα για να δω κατι και χαζευα το τενερε παλι.
Και οι φουστηδες τωρα τα δινουν με μισελεν λαστιχακι.
Καλυτερο δεν ειναι απο το μετζελερ??

LARISEOS
06/02/2009, 05:18
αναλογως την χρηση που θελεις!

το mishelen ζεσταινεται πιο γρηγωρα..... το αλλο ειναι περισοτερο για μεγαλυτερες διαδρομες!

echoplex
06/02/2009, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Περασα εψες απο μια γιαμαχα για να δω κατι και χαζευα το τενερε παλι.
Και οι φουστηδες τωρα τα δινουν με μισελεν λαστιχακι.
Καλυτερο δεν ειναι απο το μετζελερ??

Στρατο το μετζελερ νομιζω ειναι κορυφαιο!!
αλλα το μισελεν μου φαινεται πιο χωματινο!!(?)


:sun:

XJR_Billy
06/02/2009, 07:42
Τα Tourance τα φοράω 23000χλμ. Είναι κορυφαία για την άσφαλτο όπου κινούμαι 99%, και σε βρεγμένο.

Ακόμα δεν γλιστράνε αλλά θα τα αλλάξω στις 25000 προληπτικά.

Στο χώμα όπου έχω πάει, δεν είναι και τα καλύτερα αλλά δεν νομίζω να έχουν τρομερή διαφορά με τα Michelen στο χώμα. Στην άσφαλτο είναι λες και τα έχει ειδική παραγγελία το ΧΤ!:sun:

peskandritsos
06/02/2009, 07:53
Δεν τραβηξα φωτογραφια για να το δειτε το μισελεν αλλα δεν ειναι το κλασικο το γνωστο το ανακεε.
Κατι αλλο ηταν και μαλιστα μου φανηκε (με το ματι παντα) λιγο πιο χωματινο πελμα απο το μετζελερ με πιο μαλακη γομα.
Ισως να ειναι καλυτερος συνδιασμος απο το μετζελερ αλλα να θελει πιο συχνα αλλαγη.
Η γνωμη μου για το μετζελερ που το εχω οδηγησει πολυ ειναι οτι δεν εχει καλο κρατημα σε χαμηλες ταχυτητες (δηλαδη αν δεν ζεσταθει καλα).
Επισης δεν εχω ακουσει καμια υπευθυνη γνωμη για τα continental αυτα που φερνει η μαμα εταιρεια.
Καποιος μου ειπε οτι εχει ενα 50-50 πολυ καλο αλλα δεν το ειχε δοκιμασει ο ιδιος, απλα καποιος του το ειχε πει.
Υπαρχει κανεις να μας πει και για αυτα που να τα εχει δοκιμασει??

echoplex
06/02/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν τραβηξα φωτογραφια για να το δειτε το μισελεν αλλα δεν ειναι το κλασικο το γνωστο το ανακεε.
Κατι αλλο ηταν και μαλιστα μου φανηκε (με το ματι παντα) λιγο πιο χωματινο πελμα απο το μετζελερ με πιο μαλακη γομα.
Ισως να ειναι καλυτερος συνδιασμος απο το μετζελερ αλλα να θελει πιο συχνα αλλαγη.
Η γνωμη μου για το μετζελερ που το εχω οδηγησει πολυ ειναι οτι δεν εχει καλο κρατημα σε χαμηλες ταχυτητες (δηλαδη αν δεν ζεσταθει καλα).
Επισης δεν εχω ακουσει καμια υπευθυνη γνωμη για τα continental αυτα που φερνει η μαμα εταιρεια.
Καποιος μου ειπε οτι εχει ενα 50-50 πολυ καλο αλλα δεν το ειχε δοκιμασει ο ιδιος, απλα καποιος του το ειχε πει.
Υπαρχει κανεις να μας πει και για αυτα που να τα εχει δοκιμασει??
κανενας hondakias θα ξέρει!!:rolleyes: τα τρανσαλπ φορανε τα ίδια!!
ενα αλλο καλο λαστιχο πρεπει να ειναι και το της metzeler:confused: enduro 3 sahara (http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/off_road/enduro_on_off&vehicleType=MOTO&product_id=102241&uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/OffRoad_Enduro3.xml&menu_item=/products/catalog/off_road)

LARISEOS
08/02/2009, 16:02
σημερα....πηγαμε βολτα αφρικα , τενερε, βαραντερο.....



πρωτη φωρα σε διαδρομη χωμα με λασπη....!




αποτελεσμα το τενερε να μην παει τωσο καλα, σε σχεση μετο αφρικα!
και οι δυο δικαβαλια αλλα το μπροστινο μερος του αφρικα ητανε πολυ πιο σταθερο στη λασπουρα.....λογικα πρεπει να ειναι λογου οτι το αφρικα ειναι πολυ πιο βαρυ μπροστα!?

και οι δυο ημασταν με ιδια λαστοιχα κτλ......

καλα για το βαρα δεν συζηταμε,,,,,,,,,! μονο λασπη γεμησε τπτ αλλο!!! χεχεχεχεεχεχεχε

SVX
08/02/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
σημερα....πηγαμε βολτα αφρικα , τενερε, βαραντερο.....
πρωτη φωρα σε διαδρομη χωμα με λασπη....!
αποτελεσμα το τενερε να μην παει τωσο καλα, σε σχεση μετο αφρικα!
και οι δυο δικαβαλια αλλα το μπροστινο μερος του αφρικα ητανε πολυ πιο σταθερο στη λασπουρα.....λογικα πρεπει να ειναι λογου οτι το αφρικα ειναι πολυ πιο βαρυ μπροστα!?

και οι δυο ημασταν με ιδια λαστοιχα κτλ......

καλα για το βαρα δεν συζηταμε,,,,,,,,,! μονο λασπη γεμησε τπτ αλλο!!! χεχεχεχεεχεχεχε


re Τασο τα χουμε πει.. το να συγκρινεις Africa με Varadero στις λασπες....

ειναι σαν να εχεις ενα PAJERo με ενα RAV-4 ... ( το τελευταιο ειναι μονο για ....ψωνια) !!!

:wacko: :beer:

LARISEOS
08/02/2009, 16:25
ασε το βαρα..... δεν παλευοτανε......!!! εχεχεχε

απλως περιμενα το τενερε να παει καλυτερα αλλα οχι.......επεζε παραπολυ και μπροστα και πισω.!

peskandritsos
09/02/2009, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
σημερα....πηγαμε βολτα αφρικα , τενερε, βαραντερο.....



πρωτη φωρα σε διαδρομη χωμα με λασπη....!




αποτελεσμα το τενερε να μην παει τωσο καλα, σε σχεση μετο αφρικα!
και οι δυο δικαβαλια αλλα το μπροστινο μερος του αφρικα ητανε πολυ πιο σταθερο στη λασπουρα.....λογικα πρεπει να ειναι λογου οτι το αφρικα ειναι πολυ πιο βαρυ μπροστα!?

και οι δυο ημασταν με ιδια λαστοιχα κτλ......

καλα για το βαρα δεν συζηταμε,,,,,,,,,! μονο λασπη γεμησε τπτ αλλο!!! χεχεχεχεεχεχεχε Για το αφρικα δεν ξερω αλλα μπορω να σου πω με σιγουρια οτι το τενερε με δευτερο ατομο ειναι τελειως διαφορετικο.
Τα δοκιμασατε καθολου μονοκαβαλα??

LARISEOS
09/02/2009, 03:18
ζευγαρια ημασταν...... δεν δωκημασαμε μονοκαβαλια!
αλλα σηγουρα πεζει ρολο αυτο γιατι το tenere ειναι πιο ψηλο και πιο ελαφρυ με αποτελεσμα με το δευτερο ατομο να χανει απο το εδαφος πατημα!

θα το δωκημασουμε σηγουρα ξανα........ ητανε ενδιαφερον!

XJR_Billy
09/02/2009, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
κανενας hondakias θα ξέρει!!:rolleyes: τα τρανσαλπ φορανε τα ίδια!!
ενα αλλο καλο λαστιχο πρεπει να ειναι και το της metzeler:confused: enduro 3 sahara (http://www.metzelermoto.com/web/catalog/moto/moto_catalogo_schedaDescription.page?categoria=/catalog/moto/off_road/enduro_on_off&vehicleType=MOTO&product_id=102241&uri=/metzeler/en_IT/browser/xml/catalog/moto/OffRoad_Enduro3.xml&menu_item=/products/catalog/off_road)

Φίλε μου μίλησα με τρία άτομα που τα είχαν βάλει (Sahara) , και όντως, έχεις καλύτερο γκριπ στο χώμα.

Το αρνητικό τους είναι η μικρότερη διάρκεια ζωής από τα Tourance.
Επίσης κάποιο σφύριγμα και μειωμένη σταθερότητα στις υψηλές ταχύτητες...:confused:

echoplex
11/02/2009, 13:56
ρε παιδια! υπήρχε παλαιοτερα μια συζήτηση στο yamaha xt series>xt 660z service!!
link (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=68033)
τώρα που έχει πάει; Γιατι δεν την βρίσκω;;!:(

Πάντως για λάστιχα έχουμε πολλά χιλ. ακόμα!!!

Anty12
18/02/2009, 05:10
Ψιθυρίζετε ότι από πρώτη Απριλίου η Yamaha θα αυξήσει τις τιμές της στην Ευρώπη λόγω της αλλαγής της ισοτιμίας μεταξύ Ευρό και Γιεν.

Για παράδειγμα στην Ολλανδία το Tenere από 7999 θα πάει στα 8499........
Άρα και στο Ελάντα αναμένεται να πάρει τουλάχιστον ένα πεντακοσάρικο πάνω .

MikeG
18/02/2009, 05:12
Το μεγάλο θα το βγάλει ποτέ ή......?

Anty12
18/02/2009, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το μεγάλο θα το βγάλει ποτέ ή......?

Σιγή ιχθύος Μικέ.
Τίποτα στο νετ , και δεν το ξεχνάω.
Είναι τακτική της Yamaha να περιμένει μέχρι την τελευταία στιγμή για κάποια μοντέλα.
Την μικρή για παράδειγμα όλος ο κόσμος την είδε ξαφνικά στην Φρανκφούρτη το 2007, κυριολεκτικά φάντης-μπαστούνι. Πάντως τα τελευταία νέα που θυμάμαι μιλούσαν σχεδόν σίγουρα για 1000cc + , οπότε ......

daz
27/02/2009, 12:10
Γεια σε όλους. Ως τώρα δεν έχω συμμετάσχει σε κάποια συζήτηση αλλά σας παρακολουθώ πριν ακόμα γραφτώ στο forum. Κάτοχος της ίδιας μηχανής με εσάς σας έχω συμβουλευτεί πολλές φορές χωρίς να το γνωρίζετε. Ακολουθούν μερικές φωτόγραφίες...

peskandritsos
27/02/2009, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Γεια σε όλους. Ως τώρα δεν έχω συμμετάσχει σε κάποια συζήτηση αλλά σας παρακολουθώ πριν ακόμα γραφτώ στο forum. Κάτοχος της ίδιας μηχανής με εσάς σας έχω συμβουλευτεί πολλές φορές χωρίς να το γνωρίζετε. Ακολουθούν μερικές φωτόγραφίες... Καλως μας βρηκες και σε βρηκαμε φιλαρακι.
Ευχομαι καλοριζικο και καλοταξιδο το κουκλι σου και παντα υγειης και ορθιος.:beer:

daz
27/02/2009, 14:36
Μία από τις πρώτες, όταν ήταν ακόμα καινούρια..


157104

LARISEOS
27/02/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μία από τις πρώτες, όταν ήταν ακόμα καινούρια..

ωραιο .... αλλα μπορω να πω πως το τοπιο ειναι ακομα καλυτερο!

niceeeeeeeeeeeee.............

daz
27/02/2009, 14:44
Ταξίδι απόδρασης στην Κοζάνη πριν λίγες μέρες..


157105

daz
27/02/2009, 14:46
οι άλλες 2 θα σας αρέσουν περισσότερο!

daz
27/02/2009, 14:51
Μετά από ένα όμορφο απόγευμα συντροφιά με ένα κτμ 990


157107

SVX
27/02/2009, 14:52
:eyepop: :a8: :a08: :a19:








:cry: :cry: :cry: :cry:

daz
27/02/2009, 15:01
επιστροφή από άδεια..


157108

daz
27/02/2009, 15:17
και μερικές φωτό από τα ταξιδάκια που έκανα..


157110

daz
27/02/2009, 15:19
έχω ξεθάψει πάρα πολλά τέτοια μονοπάτια.


157111

daz
27/02/2009, 15:22
Δεν υπήρχε δρόμος της προκοπής για εκεί πάνω αλλά άξιζε τον κόπο.


157112

daz
27/02/2009, 15:28
Δρυόδασος της Φολόης. Ευτυχώς την γλίτωσε!


157116

daz
27/02/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Καλως μας βρηκες και σε βρηκαμε φιλαρακι.
Ευχομαι καλοριζικο και καλοταξιδο το κουκλι σου και παντα υγειης και ορθιος.:beer:

Thanks for the welcome peskandritsos..

daz
27/02/2009, 16:14
Μήπως έχει φτάσει κανένας τα 10.000χλμ να μου πει τι θα πληρώσω σε 1000χλμ?

LARISEOS
27/02/2009, 17:06
kales foto....

exoume kai idio buff (foylari ) moy fenetai!

poylaw tetoia sto magazi moy!

paw gia snowboard sto borovetz ta leme se 4 meres!!!!

:beer:

echoplex
27/02/2009, 17:19
Ωραιος ο DAz!!:beer:
welcome!!
φανταστικα τοπια, δεν μας είπες που ειναι :smilea: ?

daz
27/02/2009, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
Ωραιος ο DAz!!:beer:
welcome!!
φανταστικα τοπια, δεν μας είπες που ειναι :smilea: ?

Το ηλιοβασίλεμα είναι στην Κω. Τα υπόλοιπα από ορεινή Αρκαδία και Ηλεία στην Πελοπόνησσο.

peskandritsos
28/02/2009, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μήπως έχει φτάσει κανένας τα 10.000χλμ να μου πει τι θα πληρώσω σε 1000χλμ? Μαλλον εισαι μπροστα απ ολους μας.
Εγω στα 8.000 ειμαι.
Οποτε μαλλον εσυ θα μας πεις πρωτος για το κουστουμακι.;)

daz
28/02/2009, 06:01
Μην το λες εδώ στο νησί (Κω) η μηχανή δεν γράφει χλμ και δύσκολα θα μπορέσω να την κάνω πάλι. Μέχρι το Πάσχα όμως θα το έχω κάνει γιατί έχω προγραμματίσει ταξιδάκι στην Ιταλία.

Anty12
03/03/2009, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Γεια σε όλους.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αλήθεια πόσοι ευτυχείς κάτοχοι είμαστε :confused:

Για να μετρηθούμε λίγο να δούμε άμα βγάζουμε καμιά ομαδική παραγγελία :rolleyes:

1.peskandritsos
2.Anty ο δωδέκατος
3.gliout
4.Varaderokav11
5.jpk chios
6.ggs
7.echoplex
8.paraligo
9.daz

and counting
:beer:

Ας αναφέρουν και αυτοί που θα την αποκτήσουν σύντομα...

Καλοτάξιδος daz

daz
03/03/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Καλοτάξιδος daz


thanks Anty12

XJR_Billy
04/03/2009, 02:33
Daz, καλώς ήρθες φίλε.
Καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη η κούκλα !! :beer: :beer: :beer:

daz
04/03/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Daz, καλώς ήρθες φίλε.
Καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη η κούκλα !! :beer: :beer: :beer:

Ευχαριστώ XT_Billy.

LARISEOS
04/03/2009, 10:35
θα τελειωσεται ολοι μαζί?????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
04/03/2009, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
θα τελειωσεται ολοι μαζί?????

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Εσυ κυριος απο¨Λαρισα μερια δε μπας να κανεις λιγο σνοουμπορντ και να αφησεις εμας τους μηχανοβιους αντβεντσουραδες να λεμε οτι γουσταρουμε ναουμε???:beer: :rotflmao:

LARISEOS
04/03/2009, 10:56
σας εχει κωλησει ΠΕΤΡΟΥΛΙΑΣΗ ΟΛΟΥΣ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


157410

peskandritsos
04/03/2009, 11:13
Εσυ εισαι σε αυτο το απατητο???


157413

LARISEOS
04/03/2009, 11:25
freestylas skier,,,,,

αλλα ωραιο το απατητο .......τρελα!!! περίμενε να δεις μια απο μενα!!!!

μετα απο 4-5 μπυρες σε ενα μπαρακι στα 2450 πηρα και μια για το δρομο!!!!


157415

peskandritsos
04/03/2009, 11:30
Σωραιος ρε φιλε.
Ετσι μπραβο να περνας παντα τοσο καλα!!! :beer: :beer: :beer:

gtenere
05/03/2009, 14:06
Γεια σας συνάδελφοι! Εδω και δυο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενος λευκου tenere!! Εχω κάνει 800km μέχρο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. διάβασα ολα οσα εχουν γραφτεί μέχρι τώρα.

θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής... ακούγεται ενας θόρυβος σαν να ανοιγοκλείνει διακόπτης τικ τακ.. οταν κινούμαι με 2500 έως 3000 στροφές και ανεβάζω ταχύτητα... με λίγα λόγια ακούγεται όταν ανοιγοκλείνω το γκάζι...
έχετε ιδέα αν αυτός ο θόρυβος..(τον οποίο εντόπισα απο την πρώτη μέρα) είναι φυσιολογικός
συμβαίναι και σε σάς????

ευχαριστώ

peskandritsos
05/03/2009, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtenere
Γεια σας συνάδελφοι! Εδω και δυο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενος λευκου tenere!! Εχω κάνει 800km μέχρο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. διάβασα ολα οσα εχουν γραφτεί μέχρι τώρα.

θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής... ακούγεται ενας θόρυβος σαν να ανοιγοκλείνει διακόπτης τικ τακ.. οταν κινούμαι με 2500 έως 3000 στροφές και ανεβάζω ταχύτητα... με λίγα λόγια ακούγεται όταν ανοιγοκλείνω το γκάζι...
έχετε ιδέα αν αυτός ο θόρυβος..(τον οποίο εντόπισα απο την πρώτη μέρα) είναι φυσιολογικός
συμβαίναι και σε σάς????

ευχαριστώ Κατ αρχας καλοριζικο, καλοταξιδο και τα λοιπα γνωστα,αλλα...


ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???:mad: :mad: :mad:

Στον εναν κανει τικ,τακ σε μενα εκανε τζζζζζζ, στον αλλον σκουριασανε τα παντα, σε αλλους μια ενωση ηλεκτρικη δεν εκανε καλη επαφη, τι στο διαολο συμβαινει???:confused: :confused: :confused:

Anty12
05/03/2009, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtenere
Γεια σας συνάδελφοι! Εδω και δυο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενος λευκου tenere!! Εχω κάνει 800km μέχρο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. διάβασα ολα οσα εχουν γραφτεί μέχρι τώρα.

θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής... ακούγεται ενας θόρυβος σαν να ανοιγοκλείνει διακόπτης τικ τακ.. οταν κινούμαι με 2500 έως 3000 στροφές και ανεβάζω ταχύτητα... με λίγα λόγια ακούγεται όταν ανοιγοκλείνω το γκάζι...
έχετε ιδέα αν αυτός ο θόρυβος..(τον οποίο εντόπισα απο την πρώτη μέρα) είναι φυσιολογικός
συμβαίναι και σε σάς????

ευχαριστώ


Καλώς ήλθες....

Για γίνε ποιο περιγραφικός...
Από που έρχεται ο θόρυβος? Μπροστά? Κινητήρα? Πίσω? Ζελατίνα? Έχεις την αίσθηση ότι μαγκώνει το γκρίπ? Όταν στρίβεις?

gtenere
05/03/2009, 17:20
Ο ήχος προέρχεται απο μπροστά περίπου στο ύψος που βρίσκεται η τάπα του λαδιού και είναι ήχος σαν να ανοιγοκλείναι κάποια βαλβίδα....κάτι σαν ηλεκτρονικός ήχος......οδηγώντας με 2500 στροφές για ανεβάζοντας ταχύτητα ακούγεται. όταν οδηγώ με μεγαλ΄τερη ταχύτητα δεν γίνεται αντιληπτός. επίσης στο ρελαντι αν ανοίξω απότομα το γκάζι και το αφήσω κλέινοντας το γκάζι ακούγεται ένα σαν ηλεκτρονικό τακ. Ίσως έχω μεγάλη ευαισθησία στους ήχους :( :(
ίσως να μην έχει γίνει αντιληπτό απο σας. Δεν μπορώ να γίνω πιο περιγραφικός..........

thanks anyway....

Anty12
05/03/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???:mad: :mad: :mad:


Δεν οργανώνουμε καμιά μάζωξη να τα δούμε όλα μαζί και το καθένα χωριστά.
Εγώ θα φέρω δύο-τρία τενερέδια.....:D

peskandritsos
06/03/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Καλώς ήλθες....

Έχεις την αίσθηση ότι μαγκώνει το γκρίπ? Όταν στρίβεις?
Εχει γινει και κατι τετοιο δηλαδης???:confused:

Anty12
06/03/2009, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εχει γινει και κατι τετοιο δηλαδης???:confused:

Όχι σε Tenere , αλλά σε Καφασάκι (:cry: :a29: :a26: :a016: :a37: :a020: ) ναι

peskandritsos
06/03/2009, 08:46
Ρε συ ο BMWδακιας ο κολλητος σου τι επαθε τελικα???
Μπαταρια ητανε??

Anty12
06/03/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε συ ο BMWδακιας ο κολλητος σου τι επαθε τελικα???
Μπαταρια ητανε??

Την άλλη μέρα που την πείρε του είπαν οι επιστήμονες ότι άλλαξαν μπαταρία.
Εν το μεταξύ πάνω στο δεινόσαυρο δοκιμάσθηκαν 4 (τέσσερις ) μπαταρίες.

Της μηχανής μου, του αυτοκινήτου ενός κολλητού, της φορητής που είχε μαζί του το παιδί του BMW service, και μίας δεύτερης του ιδίου με 95 Ah.
Οι δύο τελευταίες με την μπαταρία του δεινόσαυρου εντελώς εκτός..........

Μάλλον κολλημένη μίζα ή το γ@μημήνο το CANbus , ήτανε , αλλά άμα δεν είσαι μπροστά όταν βάζει το διαγνωστικό , δεν μπορείς να ξέρεις.
Σε εγγύηση είναι οπότε όλα good....

Για τον αντιπρόσωπο της Θεσ/κης δεν θέλω να πω άλλα , σε δημόσιο χώρο.......

Anty12
06/03/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtenere
Γεια σας συνάδελφοι! Εδω και δυο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενος λευκου tenere!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αλήθεια πόσοι ευτυχείς κάτοχοι είμαστε :confused:

Για να μετρηθούμε λίγο να δούμε άμα βγάζουμε καμιά ομαδική παραγγελία :rolleyes:

1.peskandritsos
2.Anty ο δωδέκατος
3.gliout
4.Varaderokav11
5.jpk chios
6.ggs
7.echoplex
8.paraligo
9.daz
10.gtenere

and counting
:beer:

Ας αναφέρουν και αυτοί που θα την αποκτήσουν σύντομα...
Ξεχάσαμε να σε καλωσορίσουμε.....:beer:

dukeandthecity
06/03/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Την άλλη μέρα που την πείρε του είπαν οι επιστήμονες ότι άλλαξαν μπαταρία.
Εν το μεταξύ πάνω στο δεινόσαυρο δοκιμάσθηκαν 4 (τέσσερις ) μπαταρίες.

Της μηχανής μου, του αυτοκινήτου ενός κολλητού, της φορητής που είχε μαζί του το παιδί του BMW service, και μίας δεύτερης του ιδίου με 95 Ah.
Οι δύο τελευταίες με την μπαταρία του δεινόσαυρου εντελώς εκτός..........

Μάλλον κολλημένη μίζα ή το γ@μημήνο το CANbus , ήτανε , αλλά άμα δεν είσαι μπροστά όταν βάζει το διαγνωστικό , δεν μπορείς να ξέρεις.
Σε εγγύηση είναι οπότε όλα good....

Για τον αντιπρόσωπο της Θεσ/κης δεν θέλω να πω άλλα , σε δημόσιο χώρο.......

ρε παπάρα την μπαταρία όντως την άλλαξε. Λες να είναι τόσο large να αλλάζει μπαταρίες για να μην πει στον πελάτη οτι ήταν κολλημένη η μίζα? (Ασε που αν κολλησε μια λογικά θα ξανακολλήσει).

jpk chios
06/03/2009, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtenere
Γεια σας συνάδελφοι! Εδω και δυο εβδομάδες είμαι κάτοχος ενος λευκου tenere!! Εχω κάνει 800km μέχρο τώρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. διάβασα ολα οσα εχουν γραφτεί μέχρι τώρα.

θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής... ακούγεται ενας θόρυβος σαν να ανοιγοκλείνει διακόπτης τικ τακ.. οταν κινούμαι με 2500 έως 3000 στροφές και ανεβάζω ταχύτητα... με λίγα λόγια ακούγεται όταν ανοιγοκλείνω το γκάζι...
έχετε ιδέα αν αυτός ο θόρυβος..(τον οποίο εντόπισα απο την πρώτη μέρα) είναι φυσιολογικός
συμβαίναι και σε σάς????

ευχαριστώ
Καλορίζικο και καλοτάξιδο.Ελπίζω ο έμπορος που το αγόρασες να είναι της προκοπής γιατί τελικά το μηχανάκι honda δεν είναι...:(

gtenere
06/03/2009, 16:46
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για το καλοσόρισμα.
Ρε παιδειά είστε σίγουροι ότι δεν ακούγεται και σε σας αυτός ο θόρυβος που μοιάζει με διακόπτη που ανοιγοκλείνει?? γιατί τυ κολητού μου που το πήρε τον ιούλιο (από τους πρώτους και αυτός) μου είπε οτι ακούγεται και σε αυτόν.
Αύριο θα τον συναντήσω και θα το τεστάρω!!!:cool: :cool:
Είμαι 36 και το παλίο μου μηχανάκι - KLR- το πούλησα πριν 12 χρόνια. Επειξα όμως με το αυτοκίνητο και την κίνηση και έτσι -τώρα στα γεράματα :D :D - αποφάσισα να νοιώσω ελεύθρος ξανά!!

daz
06/03/2009, 17:26
Ο θόρυβος αυτός μοιάζει με το κλικ που κάνει η μανέτα του φρένου?

Anty12
07/03/2009, 09:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
ρε παπάρα την μπαταρία όντως την άλλαξε. Λες να είναι τόσο large να αλλάζει μπαταρίες για να μην πει στον πελάτη οτι ήταν κολλημένη η μίζα? (Ασε που αν κολλησε μια λογικά θα ξανακολλήσει).

spam mode ON

Αϊ πάενε ρε ......είσαι και ηλεκτρολόγος τρομάρα σου

spam mode OFF

gtenere
08/03/2009, 04:58
ακριβώς έτσι daz. τον ίδιο θόρυβο τελικά κάνει και το tenere του φίλου μου όποτε δεν ανησυχώ πλέον. πρέπει να έχει να κάνει κάτι με την λειτουργία του λαδιόυ και το ξηρό κάρτερ που έχει το εργαλείο.

daz
08/03/2009, 05:41
Το είχα ακούσει και εγώ μια φορά αλλά δεν το ξανά άκουσα και δεν το ξανά έκανε. Γιατί δεν ρωτάς κάποιον μάστορα?

gtenere
19/03/2009, 08:29
Σε ευχαριστώ Daz!
Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα για το service των 1000. ο μάστορας που έχειτο ιδιο μηχανακι μου ειπε οτι είναι απολυτα φυσιολογικό.
αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι για το διπλό σταντ μιας και απο οτι καταλαβα το έχεις. σκεφτομαι να το βάλω οπότε θελω να σε ρωτήσω ποσο κοστίζει(τελική τιμή), αν το θεωρείς απαραίτητο και τρίτο και σημαντικότερο αν σηκώνεται η πίσω ρόδα οπότε σε διευκολύνει στην λίπανση της αλυσίδας και σε άλλες εργασίες.
επειδή δεν ποτέ χρησιμοποιήσει διπλο σταντ είναι πρακτικο???

peskandritsos
19/03/2009, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtenere
Σε ευχαριστώ Daz!
Την προηγούμενη Παρασκευή πήγα για το service των 1000. ο μάστορας που έχειτο ιδιο μηχανακι μου ειπε οτι είναι απολυτα φυσιολογικό.
αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι για το διπλό σταντ μιας και απο οτι καταλαβα το έχεις. σκεφτομαι να το βάλω οπότε θελω να σε ρωτήσω ποσο κοστίζει(τελική τιμή), αν το θεωρείς απαραίτητο και τρίτο και σημαντικότερο αν σηκώνεται η πίσω ρόδα οπότε σε διευκολύνει στην λίπανση της αλυσίδας και σε άλλες εργασίες.
επειδή δεν ποτέ χρησιμοποιήσει διπλο σταντ είναι πρακτικο??? Οντως με το κεντρικο σταντ η πισω ροδα ειναι στον αερα, και σε διευκολυνει για διαφορες εργασιες.
Κοστος αν θυμαμαι καλα γυρω στο 150αρι.:D

daz
19/03/2009, 15:40
Σε όλα τα γνήσια αξεσουάρ Yamaha νομίζω ότι στην τιμή είναι και τα εργατικά να τα περάσουν. Εγώ τουλάχιστον σε ότι έχω βάλει έχω πληρώσει μόνο την τιμή καταλόγου. Σταντ, κάγκελα, χούφτες, ακόμα και βαλίτσες. Τιμή δεν θυμάμαι καλά αλλά στα 140 με 150 πρέπει να ήταν.

Όπως είπε και ο peskandritsos η πίσω ρόδα σηκώνεται για λίπανση αλυσίδας, επισκευή ελαστικού κτλ, ενώ εναλλακτικά με λίγο βάρος πίσω σηκώνεις και την μπροστινή. Επίσης μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπου δεν βολεύει το πλαϊνό, σε μαλακά εδάφη για παράδειγμα.

Τώρα αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει κεντρικό ίσως σου φανεί λίγο βαριά η μηχανή την πρώτη φορά που θα προσπαθήσεις να την σηκώσεις αλλά αν βρεις το κόλπο θα την σηκώνεις, ακόμα και φορτωμένη, για πλάκα. Το κόλπο είναι δεν σηκώνουμε, δεν τραβάμε, μόνο πατάμε.

Ναι το βρίσκω πρακτικό, σοβαρό βοήθημα σε πολλές περιπτώσεις αλλά οποιοσδήποτε νομίζω ότι θα μπορούσε και χωρίς αυτό.

Α! και μία λεπτομέρεια.. Δεν το χρησιμοποιούμε ποτέ μέσα στο καράβι γιατί η μηχανή μπορεί να αρχίσει να περπατάει.

pyromaniacs
20/03/2009, 06:35
ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ TENERE. ΤΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΣΚ ΕΚΑΝΑ ΚΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΚΔΡΟΜΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΥΛΙΑΝΗ, ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΛΙΘΑΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟΝΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΒΑΡΔΟΥΣΙΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ TENERE ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ, ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!
ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ "ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ" ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΟΤΠΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΥΠΑΡΧΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΝΕΙ Η ΜΙΚΡΗ, ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ "ΣΗΝΙΑΛΟ" ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ΚΑΙ....
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!:sun:

Anty12
20/03/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ TENERE. ΤΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΣΚ ΕΚΑΝΑ ΚΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΚΔΡΟΜΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΥΛΙΑΝΗ, ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΛΙΘΑΡΙ ΣΕ ΕΝΑ ΞΕΝΟΝΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΒΑΡΔΟΥΣΙΑ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ TENERE ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ, ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!
ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ Η ΜΙΚΡΗ ΣΒΗΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ, ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ "ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ" ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΟΤΠΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΩΤΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ. ΥΠΑΡΧΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΝΑΒΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΝΕΙ Η ΜΙΚΡΗ, ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ "ΣΗΝΙΑΛΟ" ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ, ΚΑΙ....
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!:sun:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αλήθεια πόσοι ευτυχείς κάτοχοι είμαστε :confused:

Για να μετρηθούμε λίγο να δούμε άμα βγάζουμε καμιά ομαδική παραγγελία :rolleyes:

1.peskandritsos
2.Anty ο δωδέκατος
3.gliout
4.Varaderokav11
5.jpk chios
6.ggs
7.echoplex
8.paraligo
9.daz
10.pyromaniacs

and counting
:beer:

Ας αναφέρουν και αυτοί που θα την αποκτήσουν σύντομα...

Καλοτάξιδος pyromaniacs


Τώρα ...σε ότι αφορά την ερώτηση σου..
Η ισχύς της γεννήτριας του 10ere είναι περίπου 500w στις μεσαίες στροφές. Οι λάμπες (στην ουσία είναι μία) με ισχύ 55w.Με πατημένο το σινιάλο είσαι στα 100w.

Οι λύσεις.....
Α. Πας στο μαγαζί που το αγόρασες και λες στο συνεργείο τι θες , και σου κάνουν την πατέντα.

Β. Πας σε λάμπα μεγαλύτερης ισχύος. Έχει μπει μέχρι και κατοστάρα σε 10ere χωρίς προβλήματα (σύμφωνα με τα λεγόμενα αυτού που την έβαλε)

Γ.(Recommended αλλά ακριβή) Πας σε λύση εξωτερικού-ων προβολέων, κατά προτίμηση ομίχλης αλλά με κάτοπτρο και λάμπα για δρόμο (τα ομίχλης έχουν δέσμη κοντή και χαμηλά για να μην αντανακλάται πολύ το φως σε συνθήκες βροχής-ομίχλης).

Δ.(Recommended αλλά ΠΟΛΥ ακριβή).Πας σε xenon (είτε λάμπες προβολέα, είτε εξωτερικού-ων προβολέων) οπότε με έναν ή δύο κάνεις την νύχτα μέρα και επιλέγεις εσύ πότε τους ανάβεις.

Οποιοδήποτε από τα παραπάνω και αν προτιμήσεις , αν έχει ισχύ κάτω από 100w νομίζω είσαι ΟΚ

Τώρα για αισθητικό αποτέλεσμα .......μέχρι και γκόμενα μπορεί να βγάλεις

Ψαροντουφεκά......πόσα Watt είναι τα θερμαινόμενα που έβαλες....?????


158784

peskandritsos
20/03/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Ψαροντουφεκά......πόσα Watt είναι τα θερμαινόμενα που έβαλες....????? Δεν γραφει το κουτι που εχω κρατησει καρντια μου.
Θα ψαξω να βρω μηπως γραφει πουθενα στο διαδυκτιο.

pyromaniacs
20/03/2009, 18:24
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,

Τα συγκεκριμένα προβολάκια τα έχω δει και είναι πάρα πολύ όμορφα (μήπως γνωρίζεις που μπαίνει ο διακόπτης τους?) όσο αναφορά τα φώτα xenon ξέρουμε χοντρικά το κόστος και κάποιο link εταιρίας που να πουλάει και να κάνει την εγκατάσταση?

Ευχαριστώ και πάλι:wave2:

echoplex
29/03/2009, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες,

Τα συγκεκριμένα προβολάκια τα έχω δει και είναι πάρα πολύ όμορφα (μήπως γνωρίζεις που μπαίνει ο διακόπτης τους?) όσο αναφορά τα φώτα xenon ξέρουμε χοντρικά το κόστος και κάποιο link εταιρίας που να πουλάει και να κάνει την εγκατάσταση?

Ευχαριστώ και πάλι:wave2:

Τα προβολάκια είναι της TOURATECH : το αρίστερο είναι XENON (350ε) και το δεξί ομίχλης (140ε)!!
Φαντάζομαι τα βάζεις μόνος σου ή ο μάστορας σου!

link:

touratech (http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1450&category_id=140&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el)


motoraid (http://www.motoraid.eu/shop/index.php?cPath=23_68_344&osCsid=86f2f5a2b909411f3ebf28207491dc8b)

Πραγματικα ειναι πολύ ωραία!!! καλή αγορά!!:beer:

Anty12
29/03/2009, 12:41
ΜΑΓΚΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ……!!!!!

Στο xt660.com (http://www.xt660.com/showthread.php?t=9715) αναφέρθηκαν δύο-τρεις περιπτώσεις με χαλαρωμένες τις μπροστινές βίδες που συγκρατούν τον άξονα του τροχού.(στην φώτο σε κόκκινο κύκλο)

Επειδή η μηχανή έρχεται λυμένη και συναρμολογείται από τον αντιπρόσωπο επι τόπου, κατά 99% ήταν μ@λακία των Εγγλέζων αντιπροσώπων , και όχι της YAMAHA…αλλά ένας έλεγχος των δικών σας δεν κάνει κακό


159587

LARISEOS
30/03/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
ΜΑΓΚΕΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ……!!!!!

Στο xt660.com (http://www.xt660.com/showthread.php?t=9715) αναφέρθηκαν δύο-τρεις περιπτώσεις με χαλαρωμένες τις μπροστινές βίδες που συγκρατούν τον άξονα του τροχού.(στην φώτο σε κόκκινο κύκλο)

Επειδή η μηχανή έρχεται λυμένη και συναρμολογείται από τον αντιπρόσωπο επι τόπου, κατά 99% ήταν μ@λακία των Εγγλέζων αντιπροσώπων , και όχι της YAMAHA…αλλά ένας έλεγχος των δικών σας δεν κάνει κακό

για το τενερε ειναι αυτο ? η το χτ?

Anty12
30/03/2009, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
για το τενερε ειναι αυτο ? η το χτ?

Tenere 2008

peskandritsos
31/03/2009, 07:26
Καλα που εχουμε και τον προεδρα και μας τα επισημαινει κατι τετοια.
Εμενα ειναι οκ.
Μια ερωτηση ρε συναδελφοι...
Εχω την εντυπωση οτι μετα απο 9.100 χλμ που εχω κανει εχει μαλακωσει αρκετα η αναρτηση, εχει καταλαβει κανεις αλλος τιποτα τετοιο η ειναι η ιδεα μου??

echoplex
31/03/2009, 07:42
Και μένα, ήδη με 7000 χλμ. μου φαίνεται κάπως :confused: μήπως θέλει ρύθμισμα;

Απο κραδασμούς τίποτα;

Και κατι άλλο: ρε παιδια καμιά φορά όταν αλλάζω βενζίνη, ακούω ένα ψιλοτρίξιμο στον κινητήρα.....:sick:
Μήπως φταίει η ποιότητα της βενζίνης;;

peskandritsos
31/03/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
Και μένα, ήδη με 7000 χλμ. μου φαίνεται κάπως :confused: μήπως θέλει ρύθμισμα;

Απο κραδασμούς τίποτα;

Και κατι άλλο: ρε παιδια καμιά φορά όταν αλλάζω βενζίνη, ακούω ένα ψιλοτρίξιμο στον κινητήρα.....:sick:
Μήπως φταίει η ποιότητα της βενζίνης;; Και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι η πισω αναρτηση εχει μαλακωσει πιο πολυ.


Απο κραδασμους ειμαι οκ.Τι εννοεις ακριβως?


Τριξιμο στο μοτερ απο βενζινη πρωτη φορα το ακουω αυτο.
Μηπως ειναι τιποτα αλλο?
Για τσεκαρε τιποτα βιδες-συσφιξεις.

echoplex
31/03/2009, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και μαλιστα εχω την εντυπωση οτι η πισω αναρτηση εχει μαλακωσει πιο πολυ.


Απο κραδασμους ειμαι οκ.Τι εννοεις ακριβως?


Τριξιμο στο μοτερ απο βενζινη πρωτη φορα το ακουω αυτο.
Μηπως ειναι τιποτα αλλο?
Για τσεκαρε τιποτα βιδες-συσφιξεις.

Μήπως είναι τα πειράκια που λένε;!
μου το κάνει όταν βάζω άλλη μάρκα βενζίνης ( ειδικά μετα τις 3500 rpm)

Για κραδασμούς στο τιμόνι στις χαμηλές στροφές...

peskandritsos
31/03/2009, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
Μήπως είναι τα πειράκια που λένε;!
μου το κάνει όταν βάζω άλλη μάρκα βενζίνης ( ειδικά μετα τις 3500 rpm)

Για κραδασμούς στο τιμόνι στις χαμηλές στροφές... Κραδασμους ελαχιστους νιωθω και γω στο τιμονι οταν ειμαι σταματημενος ομως.
Τιποτα το ενοχλητικο.

Βεβαιωσου για το θεμα της βενζινης οτι δηλαδη τον θορυβο τον ακους μονο οταν βαζεις απο το συγκεκριμενο βενζιναδικο.
Συνηθως πειρακια και σκορτσαρισματα μπορει να ακους σε πολυ χαμηλες στροφες οταν εισαι πολυ πριν την ροπη και κανονικα θα ηθελε κατεβασμα ταχυτητας, για μετα τις 3500 μου κανει λιγο εντυπωση.

mesastou
03/04/2009, 21:51
Χαίρομαι που σας βρήκα και ευχαριστώ τον peskandritso για την ξενάγηση τις προ άλλες. Δυστυχώς τα γραφεία μας μεταφέρθηκαν οπότε δεν θα περνώ από εκεί.

Με ανησυχούν λίγο τα προβληματάκια και οι θόρυβοι που αναφέρετε (3,5 χρόνια honda varadero και ποιό πριν Yamaha Fazer '99->05) καθώς και το "δυστυχώς δεν είναι honda" αλλά είμαι αρκετά ζεστός ~70% για το tenere. Νομίζω ότι δεν είναι πολύ αργά - τώρα λίγο πριν τα 40 - να δοκιμάσω και ένα πραγματικό on-off και να καταλάβω την έννοια της απλότητας στην πράξη.

Θέλω να δω και τα χρώματα από κοντά...

Μια σημαντική για μένα ερώτηση: Ποιες είναι οι προτεινόμενες ταχύτητες ταξιδιού ; Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα σε χρήση διαρκείας κοντά στην τελική του.
(συγνώμη αν έχουν απαντηθεί νωρίτερα αυτά αλλά δεν διάβασα όλες τις σελίδες)

Anty12
04/04/2009, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesastou

Μια σημαντική για μένα ερώτηση: Ποιες είναι οι προτεινόμενες ταχύτητες ταξιδιού ; Δημιουργείται κάποιο πρόβλημα σε χρήση διαρκείας κοντά στην τελική του.
(συγνώμη αν έχουν απαντηθεί νωρίτερα αυτά αλλά δεν διάβασα όλες τις σελίδες)

Λόγω ύψους και μεγάλου ίχνους το Tenere ψαρεύει μετά τα 130-135 χλμ οπότε εκεί γύρω είναι και η cruising speed, με πραγματική τελική τα 155 χλμ (κοντέρ 170).
Ανάλογα με το πως είναι φορτωμένο, τo πρόβλημα γίνεται εντονότερο όταν προσπερνάς νταλίκες-λεωφορεία κτλ.
Είναι κάτι που σε τρομάζει στην αρχή , αλλά συνηθίζεται.
Καλώς ήλθες

SVX
04/04/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesastou
καθώς και το "δυστυχώς δεν είναι honda"


αυτο παλι ποιος το ειπε? ο Σαρακακης?

τα YAMAHA δεν ειναι υποδεεστερα σε ΤΙΠΟΤΑ σε σχεση με τα Χοντα ...(ισως μονο στις τιμες ανταλλακτικων) :wave2:

mesastou
04/04/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λόγω ύψους και μεγάλου ίχνους το Tenere ψαρεύει μετά τα 130-135 χλμ οπότε εκεί γύρω είναι και η cruising speed, με πραγματική τελική τα 155 χλμ (κοντέρ 170).
Ανάλογα με το πως είναι φορτωμένο, τo πρόβλημα γίνεται εντονότερο όταν προσπερνάς νταλίκες-λεωφορεία κτλ.
Είναι κάτι που σε τρομάζει στην αρχή , αλλά συνηθίζεται.
Καλώς ήλθες
Καλά που είστε και εσείς επειδή αλλιώς τα γράφει το 0300 που πήρα προχθές.

Η ενδεδειγμένη ταχύτητα ταξιδιού και για τις δύο μοτοσυκλέτες είναι είναι 150 με 160km/h από το G650GS vs Tenere.
Στην άλλη ερώτηση (αν δημιουργείται πρόβλημα στα π.χ. 160 κοντερήσια για ώρα) δεν πήρα απάντηση... :sick: ?

ευχαριστώ

mesastou
04/04/2009, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αυτο παλι ποιος το ειπε? ο Σαρακακης?

τα YAMAHA δεν ειναι υποδεεστερα σε ΤΙΠΟΤΑ σε σχεση με τα Χοντα ...(ισως μονο στις τιμες ανταλλακτικων) :wave2:

Κάπου εδώ μέσα το είδα όταν γράφανε για σκουριές σε μερικά ... :(
Το έχει γράψει και ο Αιγιοπλόος ...

Anty12
06/04/2009, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mesastou

Στην άλλη ερώτηση (αν δημιουργείται πρόβλημα στα π.χ. 160 κοντερήσια για ώρα) δεν πήρα απάντηση... :sick: ?

ευχαριστώ

Τι πρόβλημα εννοείς........??

peskandritsos
06/04/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τι πρόβλημα εννοείς........?? Εννοει ρε κουμπαρε αν θα σπασει το μοτερ που θα πηγαινει συνεχεια με 150-160:D

Anty12
06/04/2009, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εννοει ρε κουμπαρε αν θα σπασει το μοτερ που θα πηγαινει συνεχεια με 150-160:D


Αααααααα......μάλιστα........:o

εγώ λέω πως δεν θα σπάσει αν πηγαίνει για 30-35 λεπτά σερί στην Εγνατία , με αέρα στην πλάτη , 1000 στροφές πριν τα κόκκινα, και σταθερά 175-181 στο κοντέρ....:D

echoplex
06/04/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αααααααα......μάλιστα........:o

εγώ λέω πως δεν θα σπάσει αν πηγαίνει για 30-35 λεπτά σερί στην Εγνατία , με αέρα στην πλάτη , 1000 στροφές πριν τα κόκκινα, και σταθερά 175-181 στο κοντέρ....:D


:look: για μενα ελεγες;;:rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
06/04/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από echoplex
:look: για μενα ελεγες;;:rotflmao: :rotflmao: Ωπ ωπ και συ ετσι το εστρωσες??:D :D :lol: :rotflmao: :lol: :bawl: