PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24

dimitris_a
23/10/2009, 12:41
και μια ακόμα ερώτηση:

σχετικά με το στρώσιμο της μηχανής

αν θυμάμαι καλά σε κάποια από τις 100 σελίδες διάβασα για λειτουργία το κινητήρα μέχρι τις 4000rpm για 1000km και μετά για τα επόμενα 600km μέχρι τις 5500rpm

αυτό κάνατε?

ευχαριστώ

Anty12
23/10/2009, 15:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
και μια ακόμα ερώτηση:

σχετικά με το στρώσιμο της μηχανής

αν θυμάμαι καλά σε κάποια από τις 100 σελίδες διάβασα για λειτουργία το κινητήρα μέχρι τις 4000rpm για 1000km και μετά για τα επόμενα 600km μέχρι τις 5500rpm

αυτό κάνατε?

ευχαριστώ

Σωστά .....

dimitris_a
23/10/2009, 17:56
Φαντάζομαι η αλλαγή σελίδας στα post μου ήταν μάλλον η αιτία για να απαντήσει ο πρόεδρος μόνο στην ερωτηση σχετικά με το στρώσιμο και να μην μου δώσει μια γνώμη σχετικά με το μπουφάν μηχανής (μακρύ ή κοντό) :sad:

gliout
23/10/2009, 18:43
Θα σου απαντήσω..
Οσον αφορά το κράνος και τα 2 είναι καλά..
Για το μπουφάν, εγώ εχω 3/4 γιατί μου αρέσει αισθητικά.
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Revit-Alpha-Jacket/SubProducts/Revit-Alpha-Jacket-0001

Για παράδειγμα κοίτα το ανωτέρω...

Επίση Revit εχω μπότες και το Dakar το παντελόνι τα οποία είναι άψογα..

Επίσης γνώμη μου είναι να πάρεις και κάποιο ζευγάρι καθημερινά μηχανής για να αποφύγεις γλιστρήματα...
Αυτα... Καλοτάξιδο το μηχανάκι σου!!!!!!!!!

peskandritsos
23/10/2009, 21:43
Φιλε Δημητρη καλως ηρθες και απο μενα!!
Κατ αρχην να σου πω οτι διαλεξες το ομορφοτερο, γρηγοροτερο και καλυτερο χρωμα.(αληθεια το βγαζει ακομα η γιαμαχα??Εγω νομιζα οτι ειχε καταργηθει.)
Για το στρωσιμο σου ειπε ο προεδρας και δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο.
Τωρα για εξοπλισμο ο καθε ανθρωπος εχει τον δικο του σωματοτυπο, και αν σου πω τι βολευει εμενα πολυ πιθανο εσενα να μην σου καθεται καθολου.
Απλα θα σου πω να διαλεξεις απο επωνυμες μαρκες που να πληρουν τις τελευταιες προδιαγραφες ασφαλειας και να σου ειναι ανετα και ευχαριστα οταν τα φορας.
Ειτε γαντια ειναι αυτα ειτε μποτες ειτε μπουφαν, κλπ.
Καλοριζικος και παντα ορθιος.:beer: :beer: :beer:

dimitris_a
24/10/2009, 09:32
Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.
Χθες βράδυ κατέβηκα Θεσσαλονικη και σε λίγο βγαίνω για αγορές.....

ναι το χρώμα βγαίνει αλλά μόνο για μοντέλα 08
αυτό για το γρηγορότερο το έχουν πει κι άλλοι.... :lol:
κατι για το μαύρο ακουσα πως δεν τραβαει, αλλά δεν ειναι σίγουρο....:lol:

peskandritsos
24/10/2009, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
κατι για το μαύρο ακουσα πως δεν τραβαει, αλλά δεν ειναι σίγουρο....:lol: Ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ, το εχω καρατσεκαρει.:smokin: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καλα ψωνια.:beer:

peskandritsos
24/10/2009, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Στα Τour X, να αποφύγεις την φυμέ ζελατίνα...:winka: Γιατι αυτο κυριε προεδρε??
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για αυτο το μοντελο??

Ευχαριστω μεγεια μου, το πηρα και εγω.:D :D

Anty12
24/10/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γιατι αυτο κυριε προεδρε??
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος για αυτο το μοντελο??

Ευχαριστω μεγεια μου, το πηρα και εγω.:D :D

Λόγω μεγάλης καμπυλότητας της ζελατίνας παραμορφώνει (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=70765)

Anty12
24/10/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
Φαντάζομαι η αλλαγή σελίδας στα post μου ήταν μάλλον η αιτία για να απαντήσει ο πρόεδρος μόνο στην ερωτηση σχετικά με το στρώσιμο και να μην μου δώσει μια γνώμη σχετικά με το μπουφάν μηχανής (μακρύ ή κοντό) :sad:

Τα 3/4 είναι πιο άνετα, πιο ασφαλή και με καλύτερη προστασία και απο τον καιρό

Τα μεσάτα πιο εύχρηστα και πιο μπάνικα.

Και για να σε προλάβω......:

Ένδυση : Rukka ή Halvarssons
Κράνος :Schuberth ή Schuberth

Για το στρώσιμο ότι λέει το manual.Αν θες να το ψάξεις παραπάνω βρες το thread του dirtbird για τον θερμικό κύκλο.

:beer: :wave2:

DrBig
24/10/2009, 11:34
Καλημερες παιδια, σκεφτομαι να παρω το τενερε, στο οποιο θα βαλω μονη εξατμιση DNA και PCV. Απο σχολια εχω διαβασει οτι γινεται αλλη μηχανη αν ξεμπουκωσει, αλλα δεν εχω βρει καμια δυναμομετρηση στο δικτυο. Ξερει μηπως κανεις κατι παραπανω?

ευχαριστω

pyromaniacs
24/10/2009, 18:42
Καλώς ήρθες Δημητρη και σε ευχαριστώ για τα περαστικα.

Όντως πήρες το καλυτερο μηχανάκι ever αλλά αυτά που ακούγονται για το μαύρο ειναι μάλλον μύθος :p .
Εγώ είχα το tour x είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και για αυτό που τώρα που χρειάζομαι καινούριο, λογο πτώσης, πήρα το tour x 3 . Eίναι μια χαρα κράνος, και το 3 είναι νομίζω ακόμα καλύτερο. Για μπουφάν νομίζω πως θα σε βολέψει καλύτερα το 3/4 , έχω την εντύπωση πως είναι καλυτερο από τα μεσάτα γιατι μένει πιο ζεστή η μέση,ειδικα στα ταξιδάκια. Να κοιτάξεις για καλή εταιρια και να διαλέξεις κάποιο που να δένει με φερμουαρ με το αντιστοιχο παντελόνι, για όταν το πάρεις!!

Αυτα ! Καλορίζικος, καλοτάξιδος και πάντα ορθιος.











ps το μαύρο ειναι πιο γρήγορο:beer:

peskandritsos
24/10/2009, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Καλημερες παιδια, σκεφτομαι να παρω το τενερε, στο οποιο θα βαλω μονη εξατμιση DNA και PCV. Απο σχολια εχω διαβασει οτι γινεται αλλη μηχανη αν ξεμπουκωσει, αλλα δεν εχω βρει καμια δυναμομετρηση στο δικτυο. Ξερει μηπως κανεις κατι παραπανω?

ευχαριστω Εμενα με φιλτρο DNA και ακραπες εδειξε 49,8 αν θυμαμαι καλα.
Αλλα αυτο που ειχε κανει μεγαλη εντυπωση ηταν η ευθεια γραμμη της ροπης.:wave2:



Βεβαια λαβε υποψιν οτι ειναι το χακι που ειναι και λιγο πιο γρηγορο απο τα αλλα χρωματα.
:rotflmao: :rotflmao: :smokin:

DrBig
24/10/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εμενα με φιλτρο DNA και ακραπες εδειξε 49,8 αν θυμαμαι καλα.
Αλλα αυτο που ειχε κανει μεγαλη εντυπωση ηταν η ευθεια γραμμη της ροπης.:wave2:



Βεβαια λαβε υποψιν οτι ειναι το χακι που ειναι και λιγο πιο γρηγορο απο τα αλλα χρωματα.
:rotflmao: :rotflmao: :smokin:

ευχαριστω για την απαντηση. Οι εξατμισεις σου ειναι ανοιχτες, η πληρουν προδιαγραφες θορυβου?
Ειδες καμια διαφορα στους κραδασμους του κινητηρα?

peskandritsos
25/10/2009, 05:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
ευχαριστω για την απαντηση. Οι εξατμισεις σου ειναι ανοιχτες, η πληρουν προδιαγραφες θορυβου?
Ειδες καμια διαφορα στους κραδασμους του κινητηρα? Ο ηχος εγινε λιγο πιο μπασος, πιο καλος κατ εμε, και πρεπει να ειναι μεσα στις προδιαγραφες θορυβου αλλα δεν το εχω μετρησει κιολας.
Παντως δεν εχω ενεργοποιησει κανεναν συναγερμο και ουτε γυρνανε να με μουτζωνουν απο οπου περναω.

Για κραδασμους δεν καταλαβα καποια διαφορα.

dimitris_a
25/10/2009, 10:15
ευχαριστώ παιδιά

χθες γύρισα Ξάνθη μετά τα ψώνια
αφού τίμησα μια κρητική ταβερνα εκει στην Ε. Αμυνης και φυσικά τον παραδοσιακό καφέ στην παραλία........

τι γίνεται εκει ορε???? anyway

τελικά κράνος shoei xr1000 γιατι δεν βρηκα το uvex και τα arai απλά δεν μπαίνουν στην κεφάλα μου........
τα shoei κάθονταν καλύτερα στο κεφάλι μου αλλά το shoei hornet ds δεν με ενθουσίασε και έτσι κατέληξα στο xr1000 μέγεθος M(67-68) γιατί η περιφέρεια κεφαλιού είναι 68cm αλλά και το L έπαιζε κάπως. (Τώρα που το φοράω όμως αισθάνομαι να με πιέζει διαγώνια πάνω από το αριστερό αφτί...... θα ανοίξει άραγε?)


μπουφαν κατεληξα σε ένα dainese

τωρα περιμένω την μηχανη.......

pyromaniacs
25/10/2009, 11:06
Καλοριζικα τα καλούδια σου!!

Αντε με το καλό να έρθει και η μηχανή και να την ευχαριστηθείς. Σε πιέζει πολύ πάνω από το αφτι? Εγώ δεν ξέρω αν θα ανοιξει ή κατι τέτοιο, τα μαξιλαράκια τουλαχιστον με τον καιρο θα πάρουν το σχημα του κεφαλιου, και αν δεν πιεζει πολύ μάλλον θα είσαι οκ. Το Arai σου ήταν μικρο ή απλα δεν έχει νολυμερα, γιατι και για εμενα δεν είχε νούμερο, xl, και το έκανα παραγγελία. Μια χαρά κράνος είναι το shoei αλλα πώς και δεν πήρες το xr1100 όπου αφαιρούνται όλα τα μαξιλαράκια και πλένεται πιο ευκολα?
Καλοριζικος και πάλι!! :beer:

dimitris_a
25/10/2009, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Καλοριζικα τα καλούδια σου!!

Αντε με το καλό να έρθει και η μηχανή και να την ευχαριστηθείς.


ευχαριστώ



Σε πιέζει πολύ πάνω από το αφτι? Εγώ δεν ξέρω αν θα ανοιξει ή κατι τέτοιο, τα μαξιλαράκια τουλαχιστον με τον καιρο θα πάρουν το σχημα του κεφαλιου, και αν δεν πιεζει πολύ μάλλον θα είσαι οκ.

ναι το έβαλα σήμερα για κανένα 20 λεπτο για να το συνηθίσω και αισθάνθηκα μια πίεση λίγο πάνω από το αυτί..... Το έβγαλά και το ξαναέβαλα αργότερα και δεν με ξαναενόχλισε. Το μεγαλύτερο νούμερο (L) ψιλοέπαιζε στο κεφάλι μου και ο πωλητής μου είπε πως πρέπει να πάρω το Μ


Το Arai σου ήταν μικρο ή απλα δεν έχει νολυμερα, γιατι και για εμενα δεν είχε νούμερο, xl, και το έκανα παραγγελία.

Όχι νούμερα είχε αλλά το σχήμα από το arai το οποίο θα ταίριαζε στο κεφάλι μου απλά δεν έμπαινε :rolleyes:


Μια χαρά κράνος είναι το shoei αλλα πώς και δεν πήρες το xr1100 όπου αφαιρούνται όλα τα μαξιλαράκια και πλένεται πιο ευκολα?
Καλοριζικος και πάλι!! :beer:

δεν το ήξερα το κράνος xr1100 για να το ζητήσω....
βλέπεις έψαχνα κράνος όπως το tour x3 ή το uvex enduro carbon και όχι full face με αποτέλεσμα για full face να μην έχω κάνει έρευνα αγοράς......

DrBig
26/10/2009, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Καλημερες παιδια, σκεφτομαι να παρω το τενερε, στο οποιο θα βαλω μονη εξατμιση DNA και PCV. Απο σχολια εχω διαβασει οτι γινεται αλλη μηχανη αν ξεμπουκωσει, αλλα δεν εχω βρει καμια δυναμομετρηση στο δικτυο. Ξερει μηπως κανεις κατι παραπανω?

ευχαριστω


Απαντω στην ερωτηση μου!

http://www.xt660.com/showthread.php?t=10988

MikeG
26/10/2009, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Απαντω στην ερωτηση μου!

http://www.xt660.com/showthread.php?t=10988



Θα μπορούσες να μας κάνεις paste το κείμενο που γράφεται σε αυτό το thread, μιας και θέλει να κάνεις log in στο συγκεκριμένο forum?

Ευχαριστώ!


:beer: :beer: :wave2:

DrBig
26/10/2009, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα μπορούσες να μας κάνεις paste το κείμενο που γράφεται σε αυτό το thread, μιας και θέλει να κάνεις log in στο συγκεκριμένο forum?

Ευχαριστώ!


:beer: :beer: :wave2:


Βεβαιως, αν και υπαρχουν και εικονες που αξιζουν τον κοπο να τις δει οποιος ενδιαφερεται...




My friend Jon picked up a new XTZ the other day and yesterday we put the bike on the dyno to see what we could figure out to unleash some more power from the bike.

We fitted a PCIII from his previous XT660R, loaded a zero map to allow the bike to run on the default ECU fuel settings and I gave the bike a few runs until I started getting consistent HP figures.

Note, before people ask why the dyno numbers are low, please note that I run my Dynojet dyno at around 4500 ft above sea level and it is set up to measure torque in Ft-lbs, not NM. It seems to be a common problem with Dynojet dynos at this altitude to not compensate correctly, so if you want to know how much the HP and torque figures will be at close to sea level altitude, add 10 to 12% to my dyno figures. The correct way to do it is to take my HP figures and divide it by 0.9 to 0.88.

The 1st question we had was how this bike's HP and torque output compares to that of a stock XTR's. The dyno run below shows the difference between a stock XT660R and the new XT660Z. Both bikes where brand new with less than 300km's on the clock. The XTZ is the blue line and the XTR red.

As you can see, there is almost no difference in power output between the two. Only around 0.8HP difference at peak, so it is very safe to say that they deliver the same HP in stock form. Actually, in this case the XTZ was slightly better. As said earlier, take my dyno's 37.33HP / 0.88 and you get around 42HP from both bikes.

Next we made a custom PCIII map for the stock XTZ to see how much the fuel mapping would change power output. PLEASE NOTE THE FOLLOWING. The XTZ is running a bit lean (around 14:1 A/F Ratio) in the low to mid RPM ranges when you use less that 60% throttle. Then after 60% it tends to run rich, meaning lower than 13:1 A/F ratio. I strongly suggest that you do not install an aftermarket filter or exhaust without a PCIII or other fuel device.

Below is a dyno run showing the HP gains from the PCIII and a custom map that I built for the bike. Nothing on the bike was changed. Stock filter and exhaust, snorkel in place.

The PCIII with custom map made a big difference. The bike gained around 2.5HP at peak RPM, meaning it would push out around 45HP if I tested this at sea level. Jon who rode the bike with the new mapping said that the popping backfires under deceleration is much less now and it feels quicker when you accelerate. We checked the acceleration times in 4th gear and the new map helped the bike to accelerate from 2200 to 7200 RPM more than a second faster.

Then we played around with removing the snorkel alone, and we gained yet again, especially midrange power. There is a massive gain by doing this. I am not going to post that run as the stock filter did not fit snugly without the snorkel. I will test the bike again with the DNA filter and stage 2 adaptor this coming week and post the results.

We found another mod that really is going to give the bike a jump in HP, but you will have to wait and see.

More feedback coming soon.

DrBig
26/10/2009, 13:01
Εν ολιγοις και απ'ο,τι προκυπτει και απο αλλα λεγομενα του, ο εν λογω τυπος πιστευει οτι με μαμα εξατμιση, DNA φιλτρο, PCIII και μετατροπες στην αναπνοη, μπορει να παρει +5 αλογα και με πολύ καλλιτερη αποκριση στο γκαζι. Δινει και μια δυναμομερηση χωρις φιλτρο οπου φαινονται πολυ μεγαλες αυξησεις στην ροπη ιδη απο τις 2500-3000 στροφες.

Tpap
26/10/2009, 13:06
Όλα αυτά για 5 άλογα...? :confused:

Πολύ ταλαιπωρία, ρε παιδί μου...

DrBig
26/10/2009, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Όλα αυτά για 5 άλογα...? :confused:

Πολύ ταλαιπωρία, ρε παιδί μου...

Ναι αλλα με μαμα εξατμιση! +5 αλογα ειναι 12% βελτιωση στην ισχυ σ'αυτην την περιπτωση και πολυ μεγαλη βελτιωση στο 'γκαζερον' το οποιο δεν φαινεται στα νουμερα ενος νταϊνο!

spiridaus
26/10/2009, 13:47
:wave2:

Την παρέλαβα πριν μερικές ώρες κ έκανα την πρώτη μου μικρή βόλτα.

Ω, είναι ωραία στη βροχή!

:D :beer:

πσ.Πρόταση για χούφτες;


178369

XJR_Billy
26/10/2009, 13:50
Μεγειές !!!
Καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη !!!:beer: :beer: :beer:

MikeG
26/10/2009, 13:52
Γιάννη καλορίζικο και από εδώ!!!

& να το λιώσεις στις βόλτες!!



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

pyromaniacs
26/10/2009, 14:34
Μεγειες!!!!:beer:

peskandritsos
26/10/2009, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
:wave2:

Την παρέλαβα πριν μερικές ώρες κ έκανα την πρώτη μου μικρή βόλτα.

Ω, είναι ωραία στη βροχή!

:D :beer:

πσ.Πρόταση για χούφτες; Καλοριζικη και παντα ορθιος!!!:beer: :beer: :beer:

Για χουφτες θα σου ελεγα αν αντεχει η τσεπη να κοιταξεις της μαμας, για κατι φθηνοτερο εμενα μου αρεσουν οι touratech...

Anty12
26/10/2009, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Θα μπορούσες να μας κάνεις paste το κείμενο που γράφεται σε αυτό το thread, μιας και θέλει να κάνεις log in στο συγκεκριμένο forum?

Ευχαριστώ!


:beer: :beer: :wave2:


178422

DrBig
27/10/2009, 03:26
αυτες οι δυναμομετρησεις ειναι στοκ Ζ vs R στα 1500μ

NickolasV
29/10/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Καλημερες παιδια, σκεφτομαι να παρω το τενερε, στο οποιο θα βαλω μονη εξατμιση DNA και PCV. Απο σχολια εχω διαβασει οτι γινεται αλλη μηχανη αν ξεμπουκωσει, αλλα δεν εχω βρει καμια δυναμομετρηση στο δικτυο. Ξερει μηπως κανεις κατι παραπανω?

ευχαριστω

Καλημέρα φίλε και με το καλό να αποκτήσεις το δικό σου Τενερέ.
Ο κολλητός μου έβαλε στο δικό του Τενερε εξάτμισεις LeoVince και φίλτρο DNA,
σαν αίσθηση στην ιπποδύναμη δεν έχει κάποια διαφορά, μονάχα στην ροπή,
το μηχανάκι λειτουργεί πιο ελεύθερα, δεν κομπιάζει, ιδίως στα χαμηλά. Δηλαδή το μοτέρ
δουλεύει ποιο ομαλά, αλλά χωρίς κάποια τραγική διαφορά.

NickolasV
29/10/2009, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
:wave2:

Την παρέλαβα πριν μερικές ώρες κ έκανα την πρώτη μου μικρή βόλτα.

Ω, είναι ωραία στη βροχή!

:D :beer:

Καλοτάξιδη φίλε μου!
Την επόμενη βόλτα να την κάνεις στο πράσινο κομμάτι της φωτό.
Ταίριαξε πολύ ωραία το κράνος με την μότο!

DrBig
29/10/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Καλημέρα φίλε και με το καλό να αποκτήσεις το δικό σου Τενερέ.
Ο κολλητός μου έβαλε στο δικό του Τενερε εξάτμισεις LeoVince και φίλτρο DNA,
σαν αίσθηση στην ιπποδύναμη δεν έχει κάποια διαφορά, μονάχα στην ροπή,
το μηχανάκι λειτουργεί πιο ελεύθερα, δεν κομπιάζει, ιδίως στα χαμηλά. Δηλαδή το μοτέρ
δουλεύει ποιο ομαλά, αλλά χωρίς κάποια τραγική διαφορά.

Σ'ευχαριστω για τις ευχες :beer:

Απ'οτι εχω διαβασει (δες το λινκ που παρεθεσα παραπανω), το τενερε μαμα εχει A/F 14 στο μεγαλυτερο φασμα των στροφων. Αυτο σημαινει πως αν μπει φιλτρο και πιο ελευθερη εξατμιση το μειγμα γινεται επικυνδινα φτωχο. Θα συνιστουσα στο φιλο σου να βαλει PCIII γιατι χωρις αυτο και ταλαιπωρειται και η μηχανη και αυτος δεν θα δει το αναμενομενο αποτελεσμα βασει των μετατροπων του. Στην ιπποδυναμη οι μετατροπες του αντιστοιχουν σε αυξηση σχεδον 20% και θα επρεπε να ειναι πολυ εμφανεις!

spiridaus
29/10/2009, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Καλοτάξιδη φίλε μου!
Την επόμενη βόλτα να την κάνεις στο πράσινο κομμάτι της φωτό.
Ταίριαξε πολύ ωραία το κράνος με την μότο!

Ευχαριστώ ΝικόλαV!

Την τελευταία βόλτα την έκανα όντως στο "πράσινο", ιδού τα αποτελέσματα :


178762

ggs
29/10/2009, 10:11
Για βοηθήστε να καταλάβω ρε παιδιά κάτι κι εγώ που δεν ξέρω από tuning ψιψιψινια και κοκοκοψαρα…
Απ ότι κατάλαβα , για να «ξυπνήσει» λίγο το μοτέρ του τενερε , θέλει φίλτρο,Power Commander , εξάτμιση…
Μπορείς αυτές τις αλλαγές να τις κάνεις σταδιακά ?
Με τι κόστος και πια θα είναι η προσδόκιμη αύξηση απόδοσης σε κάθε στάδιο ..?
Δηλαδή
Μπορείς να ξεκινήσεις αλλάζοντας φίλτρο (και φιλτροκουτι (stage2)?)
Να εγκαταστήσεις PCIII για να βελτιώσεις το μείγμα….(πως το ρυθμιζεις αυτό ??? ..)
Αργότερα να βάλεις άλλη εξάτμιση..(θα πρέπει πάλι να ρυθμίσεις το PCIII ????)

Sorry , για την ασχετοσύνη μου , αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα ….

:wave2:

byron
29/10/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Sorry , για την ασχετοσύνη μου , αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα ….

:wave2:

Καλά κάνεις και δεν σ΄απασχολεί. Να δώσεις κανά 1.000ρικο για να πάρεις 3-4 άλογα και bonus μια αυξημένη κατανάλωση κρίμα δεν είναι?

ggs
29/10/2009, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά κάνεις και δεν σ΄απασχολεί. Να δώσεις κανά 1.000ρικο για να πάρεις 3-4 άλογα και bonus μια αυξημένη κατανάλωση κρίμα δεν είναι?


Πραγματικά , με τις μηχανές που είχα μέχρι τώρα δεν με ένοιαζε να βελτιώσω τις επιδόσεις τους … ποτέ δεν είχα μεγάλες απαιτήσεις σε γκάζι άλλωστε …πιο πολύ κοίταζα να βελτιώσω καμία ανάρτηση, κανένα φρένο κ.λ.π.
Το τενερε είναι μια μηχανή που καλύπτει τις οδηγικες αλλά και τις ψυχολογικές ανάγκες μου σε μεγάλο βαθμό…

Το μόνο που θα ήθελα είναι λιιιγα άλογα παραπάνω… αν μπορώ να το κάνω σταδιακά , ελέγχοντας και το κόστος μπορεί και να το προσπαθήσω …

(μετά από την «υπόσχεση» της YAMAHA για ένα ακόμη 1200cc , 100+ HP «θωρηκτό on-off» με βλέπω να παντρεύομαι το 660 για πολλά χρόνια…)

:lol: :wave2:

byron
29/10/2009, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το μόνο που θα ήθελα είναι λιιιγα άλογα παραπάνω… αν μπορώ να το κάνω σταδιακά , ελέγχοντας και το κόστος μπορεί και να το προσπαθήσω …


Το λίγαααα είναι σχετικό φίλε. Κατά την γνώμη μου που προφανώς για κάποιον άλλο δεν ισχύει, το κόστος PC+εξατμίσεων+φίλτρου+δυναμομέτρησης καυσανάλυσης είναι πολύ υψηλό για ένα κέρδος 4-5 max. ίππων (που θα το πληρώνω συνεχώς με αυξημένη κατανάλωση).

Ή πας σε σοβαρή μετατροπή στον κινητήρα (αν λατρεύεις το μηχανάκι) ή σε άλλο πιο δυνατό.
Σε 300kg περίπου μικτό βάρος, οι 3-4-5 ίπποι είναι σταγόνα στον ωκεανό. :wave2:

DrBig
29/10/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Για βοηθήστε να καταλάβω ρε παιδιά κάτι κι εγώ που δεν ξέρω από tuning ψιψιψινια και κοκοκοψαρα…
Απ ότι κατάλαβα , για να «ξυπνήσει» λίγο το μοτέρ του τενερε , θέλει φίλτρο,Power Commander , εξάτμιση…
Μπορείς αυτές τις αλλαγές να τις κάνεις σταδιακά ?
Με τι κόστος και πια θα είναι η προσδόκιμη αύξηση απόδοσης σε κάθε στάδιο ..?
Δηλαδή
Μπορείς να ξεκινήσεις αλλάζοντας φίλτρο (και φιλτροκουτι (stage2)?)
Να εγκαταστήσεις PCIII για να βελτιώσεις το μείγμα….(πως το ρυθμιζεις αυτό ??? ..)
Αργότερα να βάλεις άλλη εξάτμιση..(θα πρέπει πάλι να ρυθμίσεις το PCIII ????)

Sorry , για την ασχετοσύνη μου , αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα ….

:wave2:


Καθε μηχανη ειναι διαφορετικη. Παντως στο τενερε ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξεις φιλτρο και εξατμιση χωρις αλλαγες στον ψεκασμο. Απ'οτι εχω διαβασει σε διαφορα φορουμ, καλο θα ηταν να μην αλλαξεις ουτε φιλτρο χωρις αλλαγες στον ψεκασμο. Αντιθετα, με PC3 και φιλτρο βλεπεις μεγαλη διαφορα και ακομα μεγαλυτερη με PC3, φιλτρο και εξατμιση.

Τωρα σε ο,τι εχει να κανει με το αν αξιζει η οχι, ο καθενας για την παρτη του το κρινει αυτο. Αυτο που σιγουρα ειναι ΛΑΘΟΣ ειναι να κρινεις μετατροπες στην λειτουργια του κινητηρα βαση των ιππων που κερδιζεις. Εχουν περασει 7 μηχανες απο τα χερια μου και η μονη στην οποια δεν πειραξα τιποτα ειναι ενα fireblade γιατι αφ'ενος εχει περισσοτερο γκαζι απο αυτο που μπορω να χειριστω και αφ'ετερου δουλευει τοσο καλα ετσι οπως ειναι, που δεν χρειαζεται.

Σε ολες τις αλλες εχω κανει αλλαγες στην αναπνοη, εξατμιση και χαρτη (η ζιγκλερωμα) και παρ'ολο που ποτε δεν κερδισα πανω απο 10% σε ισχυ, η λειτουργια του κινητηρα ηταν τοσο διαφορετικη που νομιζες οτι καβαλας αλλη μηχανη. Χαρακτηριστικα παραδειγματα ενα DRZ και ενα R1150GS που στο μεν πρωτο (με μαμα εξατμιση) μπορουσα να κινουμαι και με δυο ταχυτητες κατω στο κιβωτιο σε κλειστα (τοσο ειχε βελτιωθει η ροπη χαμηλα) στο μεν δευτερο εκει που νομιζες οτι οδηγεις ντηζελ, ξαφνικα ειχες ενα κινητηρα προθυμο να ανεβασει μεχρι τα κοκκινα. Υπαρχουν και μηχανες που οι παραπανω αλλαγες δεν εχουν νοημα , οπως για παραδειγμα το DL650 (οπως λενε, δεν εχω προσωπικη πειρα για το συγκεκριμενο, αν καποιος τα εχει κανει με σωστο τροπο ας μας πει).

Εν κατακλειδι, η βελτιωση της αναπνοης, της εκπνοης και της χαρτογραφησης κανουν θαυματα στους περισσοτερους κινητηρες και κυριως στους μεγαλους μονοκυλινδρους που εχουν χαμηλη ιπποδυναμη για τα κυβικα τους και πολυ ασυνεχη ροη στις χαμηλες στροφες, με αποτελεσμα να φιμωνονται για να καλυπτουν προδιαγραφες ρυπων. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι τα ΚΤΜ 690 που στα χαμηλα ειναι κουφια ενω ψηλα τρελλενονται. Αυτο δεν εχει να κανει με χαρακτηριστικα εκκεντοφορων αλλα με χαρτογραφηση και αναπνοη. Σε τετοιους κινητηρες, ειναι πολυ συνηθες να βλεπεις φιμωμενες αναπνοες με κλειστα σνορκελ κλπ ωστε να περιοριστει η ευστροφια χαμηλα. Σε ψιλες στροφες απο την αλλη το κλειστο σνορκελ δεν ενοχλει τοσο διοτι η ροη αερα στην εισοδο γινεται πιο συνεχης.

Οποτε για να μην κουραζω, αν καποιος θελει να βελτιωσει το τενερε, ξεκιναει με αναπνοη και χαρτη και μετα βαζει και εξατμιση (αν του περισσευουν τα $), η το αφηνει ετσι οπως ειναι. Το σιγουρο ειναι οτι θα δει μεγαλη βελτιωση στην αισθηση του κινητηρα ακομα και αν κερδισει μονο 3 ιππους. Ο 'αδυναμος' κρικος σ'αυτο το κινητηρα δεν ειναι η εξατμιση, μιλωντας παντα για αισθηση και οχι νουμερα. Αυτο που μετραει εδω ειναι η βελτιωση της ροπης στα μεσο-χαμηλα και η αποκριση στο γκαζι. Αν μαλιστα τα κανει και τα 3 μαζι θα δει 8 ιππους παραπανω (+20%) και θα νομιζει οτι οδηγαει κατι αλλο και οχι τενερε. Το τελευταιο εκ στοματος οδηγου ραλυ που προτιμησε το τενερε εναντι του 690 για αγωνα ντακαρ.

ggs
29/10/2009, 13:30
Με αυτό που λέει ο Βύρωνας συμφωνώ…
Και , φυσικά , δεν αμφισβητώ αυτά που λέει ο drBig.
Δεν είμαι διατιθέμενος να δώσω 1000€ για να κάνω το tenere λιιιγο καλύτερο…

Θα ρωτήσω κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο.

Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω φίλτρο αέρα (μιας και είναι αναλώσιμο) δεν θεωρώ μεγάλο κόστος να δώσω 10-20 € παραπάνω να βάλω ένα φίλτρο π.χ. DNA…
Απ ότι κατάλαβα ,πρέπει να ρυθμιστεί και η χαρτογράφηση μετά την αλλαγή του φίλτρου.
Εκτός από το PCiii , με ποιον ΑΛΛΟ τρόπο μπορούμε να το ρυθμίσουμε ??

:wave2:

byron
29/10/2009, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω φίλτρο αέρα (μιας και είναι αναλώσιμο) δεν θεωρώ μεγάλο κόστος να δώσω 10-20 € παραπάνω να βάλω ένα φίλτρο π.χ. DNA…
Απ ότι κατάλαβα ,πρέπει να ρυθμιστεί και η χαρτογράφηση μετά την αλλαγή του φίλτρου.
Εκτός από το PCiii , με ποιον ΑΛΛΟ τρόπο μπορούμε να το ρυθμίσουμε ??

:wave2:

Δεν μπορείς να αλλάξεις την χαρτογράφηση της ECU, εκτός και έχεις κανένα busa και έχει πέσει hacking απ΄τον rein, ή κανένα aprilia :lol: που αλλάζει χάρτες. Μόνο με το PCIII που παραμβάλλεται μετά την ECU. .
H αλλαγή φίλτρου μπορεί να μην προσφέρει και τίποτα (για να μην σου πω ότι κακό θα κάνει) :wave2:

spiridaus
29/10/2009, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig


Οποτε για να μην κουραζω, αν καποιος θελει να βελτιωσει το τενερε, ξεκιναει με αναπνοη και χαρτη και μετα βαζει και εξατμιση (αν του περισσευουν τα $), η το αφηνει ετσι οπως ειναι.

Επειδή κ εγώ είμαι ψιλοάσχετος όταν λές αναπνοή και χαρτογράφηση= φίλτρο+pc?
Aυτά επηρεάζουν την κατανάλωση ,θόρυβο , ρύπους και πόσο κοστίζουν;;

:blush:

DrBig
29/10/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Με αυτό που λέει ο Βύρωνας συμφωνώ…
Και , φυσικά , δεν αμφισβητώ αυτά που λέει ο drBig.
Δεν είμαι διατιθέμενος να δώσω 1000€ για να κάνω το tenere λιιιγο καλύτερο…

Θα ρωτήσω κάτι ΠΟΛΥ συγκεκριμένο.

Όταν έρθει η ώρα να αλλάξω φίλτρο αέρα (μιας και είναι αναλώσιμο) δεν θεωρώ μεγάλο κόστος να δώσω 10-20 € παραπάνω να βάλω ένα φίλτρο π.χ. DNA…
Απ ότι κατάλαβα ,πρέπει να ρυθμιστεί και η χαρτογράφηση μετά την αλλαγή του φίλτρου.
Εκτός από το PCiii , με ποιον ΑΛΛΟ τρόπο μπορούμε να το ρυθμίσουμε ??

:wave2:

Τα 1000 ευρω δεν ειναι 1000 αλλα περιπου 500 και γινεται αρκετα καλλιτερο (για μενα, για σενα δεν γνωριζω!).
Για το DNA στειλε τους ενα μαιλ και ζητα δυναμομετρηση που να φαινεται ΚΑΙ το AFR (air fuel ratio)
Απο κει θα κρινεις αν χρειαζεται η οχι PC3.

DrBig
29/10/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Επειδή κ εγώ είμαι ψιλοάσχετος όταν λές αναπνοή και χαρτογράφηση= φίλτρο+pc?
Aυτά επηρεάζουν την κατανάλωση ,θόρυβο , ρύπους και πόσο κοστίζουν;;

:blush:

Αναπνοη λεγοντας εννοω φιλτρο DNA (που νομιζω καταργει το σνορκελ), δεν ξερω ποσο κοστιζει αλλα φανταζομαι καπου 80 ευρω

Το pc κανει 320 ευρω απο www.off-the-road.de και φανταζομαι γυρω στα 380 απο χελλαδα.
Αν το παρεις παντως απο αυτον μαζι με φιλτρο νομιζω οτι μπορει να σου στειλει και χαρτη ωστε να μη χρειαζεται να πας σε δυναμομετρο εδω να στο ρυθμισουν που θα κοστισει 180 ευρω.

Οι ρυποι θα αλλαξουν λιγο, αλλα οχι πολυ αν κρατησεις την εξατμιση γιατι διατηρεις τον καταλυτη, το ποσο δεν γνωριζω να σου πω!

Θορυβος με μαμα εξατμιση, καμια αλλαγη.

Και κατι αλλο, αν βαλεις pc θα πρεπει να απομονωθει το AIS που ειναι ενα συστημα εγχυσης φρεσκου αερα στα καυσαερια. Πολυ απλο να γινει και απ'οτι εχω ακουσει το κανει η γιαμαχα.

Με ολα αυτα μπορει ανεβει λιγο η καταναλωση, αλλα ο κινητηρας θα δουλευει σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες και θα ζησει περισσοτερο.

byron
29/10/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Αναπνοη λεγοντας εννοω φιλτρο DNA (που νομιζω καταργει το σνορκελ), δεν ξερω ποσο κοστιζει αλλα φανταζομαι καπου 80 ευρω

Το pc κανει 320 ευρω απο www.off-the-road.de και φανταζομαι γυρω στα 380 απο χελλαδα.
Αν το παρεις παντως απο αυτον μαζι με φιλτρο νομιζω οτι μπορει να σου στειλει και χαρτη ωστε να μη χρειαζεται να πας σε δυναμομετρο εδω να στο ρυθμισουν που θα κοστισει 180 ευρω.

Οι ρυποι θα αλλαξουν λιγο, αλλα οχι πολυ αν κρατησεις την εξατμιση γιατι διατηρεις τον καταλυτη, το ποσο δεν γνωριζω να σου πω!

Ουσιαστικά μιλάς δλδ για 400? χωρίς κόστος τοποθέτησης του PC, χωρίς καυσανάλυση, και χωρίς τα 2 τελικά των εξατμίσεων. Αν μπουν και οι εξατμίσεις, φτάνει το 1000άρικο άνετα...

XJR_Billy
29/10/2009, 13:57
Μία πολύ καλή ενημέρωση μπορεί να μας κάνει ο Jimtaras που έχει βάλει PC, φίλτρα, Ακράπες κλπ. Βέβαια τα έχει βάλει στην ΧΤΧ αλλά δεν νομίζω να υπάρχει διαφορά με την ΧΤΖ.

Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βύρωνα, ότι τα χρήματα είναι πολλά για τόσο μικρή διαφορά στην ιπποδύναμη, που είναι ένα το άλλο με την αυξημένη κατανάλωση και τις επιπλέον φθορές.

Αν είναι να δώσεις κάποια χρήματα για ένα μηχανάκι που δεν σε καλύπτει, και μετά να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά για να το ανεβάσεις λίγο, δεν θα ήταν καλύτερα να αγόραζες από την αρχή ένα που σε καλύπτει "ιππικά"?:lol:

Τζιμάκο τα φώτα σου...

DrBig
29/10/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ουσιαστικά μιλάς δλδ για 400? χωρίς κόστος τοποθέτησης του PC, χωρίς καυσανάλυση, και χωρίς τα 2 τελικά των εξατμίσεων. Αν μπουν και οι εξατμίσεις, φτάνει το 1000άρικο άνετα...


Η τοποθετηση του PC γινεται και απο 8-χρονο, η καυσαναλυση μπορει και να μη χρειαζεται αν στελνει χαρτη ο γερμανος και οι εξατμισεις επονται σε σημανιτικοτητα για να 'ξυπνησει' το τενερε.
Το μηχανακι αυτο ειναι πιο πολυ φιμωμενο στην εισοδο παρα στην εξοδο. Γι'αυτο κιολας εγω προσωπικα δεν θα εβαζα φιλτρο χωρις να ρυθμισω το μειγμα.


Παντως μιλωντας για εξατμηση, αν καποιος θελει να φτασει μεχρι εκει, μια οποιαδηποτε εξατμιση απο μεγαλο μονοκυλινδρο η μεγαλο δικυλινδρο (που την βρισκεις για 100 ευρω) θα κανει μια χαρα με την απαιτουμενη μοντα, αρκει να ρυθμιστει το μειγμα στο δυναμομετρο.

DrBig
29/10/2009, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Εγώ θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βύρωνα, ότι τα χρήματα είναι πολλά για τόσο μικρή διαφορά στην ιπποδύναμη, που είναι ένα το άλλο με την αυξημένη κατανάλωση και τις επιπλέον φθορές.

Αν είναι να δώσεις κάποια χρήματα για ένα μηχανάκι που δεν σε καλύπτει, και μετά να σκάσεις ένα σκασμό λεφτά για να το ανεβάσεις λίγο, δεν θα ήταν καλύτερα να αγόραζες από την αρχή ένα που σε καλύπτει "ιππικά"?:lol:

Τζιμάκο τα φώτα σου...

Billy δεν υπαρχει κατι που να φθειρει περισσοτερο ενα κινητηρα απο το φτωχο μειγμα! Οποτε να εισαι σιγουρος οτι απο μηχανικης αποψης, καλο θα του κανεις με ενα PC.

Η καταναλωση δεν θα ειναι παντου μεγαλυτερη, μερικες φορες θα ειναι και μικροτερη γιατι θα μπορεις να χρησιμοποιεις και μια σχεση κατω στο κιβωτιο, εκει που πριν ειτε δεν τραβαγε, ειτε δεν ειχε την απαιτουμενη ομαλοτητα. Σε καμια μηχανη που εχω 'πειραξει' με περιφερειακες μετατροπες σαν και αυτες που συζηταμε, δεν εχω δει αυξηση στην καταναλωση, παρα μονο σε περιπτωσεις χουφτωματος γκαζιου, που ειναι και φυσιολογικο μιας και παιρνεις παραπανω ισχυ.

byron
29/10/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Η τοποθετηση του PC γινεται και απο 8-χρονο, η καυσαναλυση μπορει και να μη χρειαζεται αν στελνει χαρτη ο γερμανος και οι εξατμισεις επονται σε σημανιτικοτητα για να 'ξυπνησει' το τενερε.
Το μηχανακι αυτο ειναι πιο πολυ φιμωμενο στην εισοδο παρα στην εξοδο. Γι'αυτο κιολας εγω προσωπικα δεν θα εβαζα φιλτρο χωρις να ρυθμισω το μειγμα.


Παντως μιλωντας για εξατμηση, αν καποιος θελει να φτασει μεχρι εκει, μια οποιαδηποτε εξατμιση απο μεγαλο μονοκυλινδρο η μεγαλο δικυλινδρο (που την βρισκεις για 100 ευρω) θα κανει μια χαρα με την απαιτουμενη μοντα, αρκει να ρυθμιστει το μειγμα στο δυναμομετρο.

Οκ εγώ μιλούσα για δύο τελικά όπως έχει ο κατασκευαστής, αν όχι επώνυμα, από κάποιον που φτιάχνει εξατμίσεις. Αν μιλάμε για 100?, προφανώς μιλάμε για κάτι μεταχειρισμένο και μάλλον σε κακή κατάσταση.

Οι έτοιμοι χάρτες μπορούν να βοηθήσουν πολύ, αλλά για μεγιστοποίηση της απόδοσης αλλα και για να δούμε τι στα διάλα κάνει το μηχανάκι μετά απο τέτοια μετατροπή (πολύ περισσότερο αν είναι φτωχό) προσωπικά θα έκανα μια καυσανάλυση πριν πάρω τίποτα στα χέρια. :wave2:

DrBig
29/10/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Οκ εγώ μιλούσα για δύο τελικά όπως έχει ο κατασκευαστής, αν όχι επώνυμα, από κάποιον που φτιάχνει εξατμίσεις. Αν μιλάμε για 100?, προφανώς μιλάμε για κάτι μεταχειρισμένο και μάλλον σε κακή κατάσταση.

Οι έτοιμοι χάρτες μπορούν να βοηθήσουν πολύ, αλλά για μεγιστοποίηση της απόδοσης αλλα και για να δούμε τι στα διάλα κάνει το μηχανάκι μετά απο τέτοια μετατροπή (πολύ περισσότερο αν είναι φτωχό) προσωπικά θα έκανα μια καυσανάλυση πριν πάρω τίποτα στα χέρια. :wave2:


Συμφωνω και στα δυο. Στο θεμα της διπλης εξατμισης, το σιγουρο ειναι οτι ειναι αχρηστη, απλα οσοι πουλανε διπλη το κανουν για να περνου περισσοτερα γιουρια.

Δυναμομετρηση ειναι σιγουρα καλλιτερη απο προκατ χαρτη!
Με ολες τις αλλαγες παντως (φιλτρο πισι εξατμιση) η μηχανη βγαζει απο 41-42 τροχο 49-50 τροχο.

byron
29/10/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Συμφωνω και στα δυο. Στο θεμα της διπλης εξατμισης, το σιγουρο ειναι οτι ειναι αχρηστη, απλα οσοι πουλανε διπλη το κανουν για να περνου περισσοτερα γιουρια.


Χμμμμμ.....εξαρτάται. Για την χρήση που θέλουν τα παιδιά, συμφωνώ. Σε πιο extreme καταστάσεις το 2->2 λειτουργεί καλύτερα, αν μιλάμε για μονοκύλινδρο υψηλής απόδοσης.

Η μαλακία με τα μηχανάκια που έχουν 2 τελικά απ΄τον κατασκευαστή είναι ότι αν δεν βάλεις 2πλά τελικά, χαλάει την οπτική συμμετρία του :sick: (προσωπικά θα με χάλαγε).

XJR_Billy
29/10/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Billy δεν υπαρχει κατι που να φθειρει περισσοτερο ενα κινητηρα απο το φτωχο μειγμα! Οποτε να εισαι σιγουρος οτι απο μηχανικης αποψης, καλο θα του κανεις με ενα PC.

Η καταναλωση δεν θα ειναι παντου μεγαλυτερη, μερικες φορες θα ειναι και μικροτερη γιατι θα μπορεις να χρησιμοποιεις και μια σχεση κατω στο κιβωτιο, εκει που πριν ειτε δεν τραβαγε, ειτε δεν ειχε την απαιτουμενη ομαλοτητα. Σε καμια μηχανη που εχω 'πειραξει' με περιφερειακες μετατροπες σαν και αυτες που συζηταμε, δεν εχω δει αυξηση στην καταναλωση, παρα μονο σε περιπτωσεις χουφτωματος γκαζιου, που ειναι και φυσιολογικο μιας και παιρνεις παραπανω ισχυ.

Αδερφέ θα συμφωνήσω μαζί σου για τις περιφερειακές μετατροπές που ενέφερες, αλλά, για να σκεφτεί κάποιος να επενδύσει ένα καλό ποσό για να ανεβάσει την ιπποδύναμη πάει να πει ότι η μαμά δεν του φτάνει, και αφού δεν του φτάνει, ζορίζει τη μηχανή μπας και του βγάλει το κατιτίς παραπάνω... με αποτέλεσμα την καταπόνηση του κινητήρα και αυξημένη κατανάλωση.

Όταν βάλει και δυό-τρία μαγικά πραγματάκια πάνω και ανέβει λίγο η δύναμη, δεν πιστεύω ότι θα την οδηγεί πλέον πιο νορμάλ. Μάλλον θα τη σκίζει περισσότερο!:lol: :lol: :beer: :wave2:

byron
29/10/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Με ολες τις αλλαγες παντως (φιλτρο πισι εξατμιση) η μηχανη βγαζει απο 41-42 τροχο 49-50 τροχο.

Αν είναι όντως έτσι, είναι εντυπωσιακή διαφορά αλλα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μιας και μιλάμε για σχεδόν 20% που πολυυυυύ δύσκολα τα παίρνεις με αυτά που λέμε. Σε aprilia 660 με τελικά acrapovic που φοράει το ίδιο μοτέρ, η δυναμομέτρηση έδειξε 47 από 41-42 που έβγαζε stock.

Δεν επιμένω όμως γιατί πιθανόν να είναι πολύ πνιγμένο το μοτέρ όπως είπες....

DrBig
29/10/2009, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αδερφέ θα συμφωνήσω μαζί σου για τις περιφερειακές μετατροπές που ενέφερες, αλλά, για να σκεφτεί κάποιος να επενδύσει ένα καλό ποσό για να ανεβάσει την ιπποδύναμη πάει να πει ότι η μαμά δεν του φτάνει, και αφού δεν του φτάνει, ζορίζει τη μηχανή μπας και του βγάλει το κατιτίς παραπάνω... με αποτέλεσμα την καταπόνηση του κινητήρα και αυξημένη κατανάλωση.

Όταν βάλει και δυό-τρία μαγικά πραγματάκια πάνω και ανέβει λίγο η δύναμη, δεν πιστεύω ότι θα την οδηγεί πλέον πιο νορμάλ. Μάλλον θα τη σκίζει περισσότερο!:lol: :lol: :beer: :wave2:

Και ναι και οχι.

Ναι, γιατι στο στιψιμο θα ταλαιπωρηθει λιγο πιο πολυ, αλλα τιποτε το φοβερο γιατι δεν πειραζεις ουτε το κοφτη ουτε την συμπιεση. Ο μιναρελι εχει αν θυμαμαι καλα συμπιεση 10:1 που ειναι γελιωδως χαμηλη.

Οχι, γιατι με τις μετατροπες που συζηταμε αυτο που βασικα κερδιζεις ειναι μεγαλυτερη διασκεδαση στα χαμηλομεσαια οποτε θα εχεις λιγοτερο αναγκη να στιψεις τον κινητηρα και να του ανεβαζεις στροφες.

Τωρα αν ετσι κι αλλιως τον στιβεις, τοτε χιλιες φορες να εχει σωστο μειγμα παρα φτωχο!

DrBig
29/10/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αν είναι όντως έτσι, είναι εντυπωσιακή διαφορά αλλα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μιας και μιλάμε για σχεδόν 20% που πολυυυυύ δύσκολα τα παίρνεις με αυτά που λέμε. Σε aprilia 660 με τελικά acrapovic που φοράει το ίδιο μοτέρ, η δυναμομέτρηση έδειξε 47 από 41-42 που έβγαζε stock.

Δεν επιμένω όμως γιατί πιθανόν να είναι πολύ πνιγμένο το μοτέρ όπως είπες....

Μπορει...δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο το τενερε (ακομα)
Παντως οποιος ενδιαφερεται αξιζει το κοπο να διαθεσει 5 λεπτα για εγγραφη και αλλα τοσα για να διαβασει το παρακατω

http://www.xt660.com/showthread.php?t=10988

peskandritsos
30/10/2009, 07:24
Σας παρακολουθω με ενδιαφερον αν και μερικα απο αυτα που λετε μου φαινοντε κινεζικα.
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι με εξατμισεις-φιλτρο και καλυμα φιλτρου το μηχανακι μεταμορφωθηκε.
Τα καυσαερια απο οτι ειπε ο μαστορας ηταν πολυ καλα, η ροπη εκπληκτικη, στις χαμηλομεσαιες εχει κερδισει παρα πολλα, στις ψηλες μαλλον μικρες διαφορες, και απο καταναλωση νομιζω οτι λογω μικροτερου ζορισματος, καιει λιγοτερο.:smokin:

Και Billy δεν την σκιζω περισοτερο.
Στην αρχη ισως οταν τα εβαλα ολα αυτα ναι, αλλα τωρα οχι πια.:beer:



Α, και οταν του ειπα για PC του μαστορη μου ειπε οτι δεν χρειαζεται

XJR_Billy
30/10/2009, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Σας παρακολουθω με ενδιαφερον αν και μερικα απο αυτα που λετε μου φαινοντε κινεζικα.
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι με εξατμισεις-φιλτρο και καλυμα φιλτρου το μηχανακι μεταμορφωθηκε.
Τα καυσαερια απο οτι ειπε ο μαστορας ηταν πολυ καλα, η ροπη εκπληκτικη, στις χαμηλομεσαιες εχει κερδισει παρα πολλα, στις ψηλες μαλλον μικρες διαφορες, και απο καταναλωση νομιζω οτι λογω μικροτερου ζορισματος, καιει λιγοτερο.:smokin:

Και Billy δεν την σκιζω περισοτερο.
Στην αρχη ισως οταν τα εβαλα ολα αυτα ναι, αλλα τωρα οχι πια.:beer:

Εσένα σε πιστεύω.:)
Να τη χαίρεσαι ρε φίλε !!:beer: :beer:

Δεν θέλω να παρεξηγηθώ. Εμένα με καλύπτει η δύναμη,ροπή κλπ.
Γι'αυτό διάλεξα το Γιαμαχάκι.
Τώρα, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να βελτιώσουν τα μωρά και να βγάλουν αυτό το κατιτίς παραπάνω. Και βγάζει, αναμφισβήτητα.
Δεν είμαι αντίθετος, μιλάω πάντα για μένα.
Εγώ τη θέλω όσο πιο εργοστασιακή γίνεται.
Τι να κάνεις? Ουδείς τέλειος...:o :D

byron
30/10/2009, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τα καυσαερια απο οτι ειπε ο μαστορας ηταν πολυ καλα,

Εκανε καυσανάλυση φαντάζομαι....

Anty12
30/10/2009, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκανε καυσανάλυση φαντάζομαι....


Ναι ρε Byron , όλοι όσοι βάλαμε φίλτρο και μπουριά, κάναμε (Εγώ , ο peskandritsos και ο paraligo) ...
Και στους τρεις τα ίδια είπανε ....δεν θέλει PC .......είναι too much για τέτοιο μοτόρι.

Εγώ μάλιστα , επειδή αυτός που την αγόρασα είχε πολύ δουλειά , πάω σε δεύτερο επίσημο.
Μου λέει δεν χρειάζεται να αλλάξουμε κάτι στην αναλογία.Η CPU θα διαβάσει τους αισθητήρες , και θα διορθώσει από μόνη της (μπορεί από μόνη της να επέμβει γύρω στο 1,5-2 %).

Του λέω αυτό είναι για τις αλλαγές του αέρα, σε βουνό-θάλασσα, καλοκαίρι-χειμώνα.
Μου λέει ναι , δεν αλλάζει παραπάνω με εξάτμιση-φίλτρο.

Εγώ όμως που καβαλούσα την μηχανή και είδα ότι η αλλαγή στην συμπεριφορά (ροπή και κατανάλωση προς τα πάνω τουλάχιστον 15-20 %) ήταν μεγάλη, έφυγα και με έχασε και από μελλοντικό πελάτη.

Κλείνω ραντεβού με τον δικό μου, του κάνει καυσανάληση και μου λέει ότι ήταν πάρα πολύ χαμηλά το καύσιμο (το πήρε 4 μονάδες πάνω αν θυμάμαι καλά ????????) και στο ανέβασα , τώρα είσαι ΟΚ.

Ακόμα δεν κατάλαβα πως αυξάνοντας το καύσιμο έπεσε η κατανάλωση , αλλά σ'αυτόν είναι η εγγύηση της μηχανής.

ggs
30/10/2009, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκανε καυσανάλυση φαντάζομαι....

ας υποθέσουμε ότι κάνουμε καυσαναλυση σε μια STOCK μηχανή (συγχρονη,με ψεκασμο) και η καυσαναλυση δείχνει «φτωχό» μείγμα …πως διορθώνεται ???
το «πονηρό» της ερώτησης είναι το έξης ….
Αν μπορούμε να επέμβουμε στο «μείγμα» χωρίς να έχουμε PCIII …π.χ. στο ΧΤ660R μπορούσες να επέμβεις (μέσα από το display του ) και να διορθώσεις Co2 κ.λ.π.
Φαντάζομαι ότι γίνεται και στο ΧΤΖ , αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετές αυτές οι «onboard» ρυθμίσεις για να καλυτερεύσεις το μίγμα…

:wave2:

(ρε , μήπως να το πάμε «πακέτο» στα τεχνικά , μπας και το πάρει χαμπάρι ο «γεράνθρωπος»….. ή θα το «ξουρισει» ή θα βοηθησει ή θα «σπαμαρουμε» ασύστολα και μετά θα βοηθήσει ξουριζοντας το….)
:lol:

peskandritsos
30/10/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Εκανε καυσανάλυση φαντάζομαι.... Αν εννοεις κατι τσουτσουνια που βαζουν στην εξατμιση και κοιτανε τις ενδειξεις στο μηχανημα, ναι αυτο εκανε.

ggs
30/10/2009, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αν εννοεις κατι τσουτσουνια που βαζουν στην εξατμιση , ναι αυτο εκανε.

:eyepop: :eyepop: :eyepop:


πολυ ανωμαλος ο μηχανικος σου ρε Στρατο...:blush:

peskandritsos
30/10/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ας υποθέσουμε ότι κάνουμε καυσαναλυση σε μια STOCK μηχανή (συγχρονη,με ψεκασμο) και η καυσαναλυση δείχνει «φτωχό» μείγμα …πως διορθώνεται ???
το «πονηρό» της ερώτησης είναι το έξης ….
Αν μπορούμε να επέμβουμε στο «μείγμα» χωρίς να έχουμε PCIII …π.χ. στο ΧΤ660R μπορούσες να επέμβεις (μέσα από το display του ) και να διορθώσεις Co2 κ.λ.π.
Φαντάζομαι ότι γίνεται και στο ΧΤΖ , αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετές αυτές οι «onboard» ρυθμίσεις για να καλυτερεύσεις το μίγμα…

Τωρα που το λες κατι ειχε ρυθμισει και απο εκει.:D :D :D

peskandritsos
30/10/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:eyepop: :eyepop: :eyepop:


πολυ ανωμαλος ο μηχανικος σου ρε Στρατο...:blush: Και που να εβλεπες ποσο ανωμαλο σεξ εκανε στον Billy...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :evil: :alien: :lol: :lol:

Anty12
30/10/2009, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
χωρίς να έχουμε PCIII …π.χ.

Το PC δεν κάνει στατική ρύθμιση αλλά δυναμική.

Έχει ένα χάρτη (Πίνακας τιμών για την ακρίβεια) όπου για κάθε θέση του γκαζιού (χονδρικά ανά Χ στροφές) αντιστοιχεί ένα ζευγάρι τιμών αέρα-καυσίμου, συν κάποιες άλλες παραμέτρους.

Έτσι επεμβαίνει σε πραγματικό χρόνο και ρυθμίζει το μίγμα που καίει ο κινητήρας.

Γιώργο κάνε ένα search και θα βρεις στο φόρουμ περισσότερα από καλύτερους

XJR_Billy
30/10/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και που να εβλεπες ποσο ανωμαλο σεξ εκανε στον Billy...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :evil: :alien: :lol: :lol:

:evil: :evil: :mad: :alien: :alien:

Ακόμα πονάει !!! :alien: :alien: :lol:

peskandritsos
30/10/2009, 09:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:evil: :evil: :mad: :alien: :alien:

Ακόμα πονάει !!! :alien: :alien: :lol: BITCH!!!:smokin: :ninja: :ninja: :ninja:

XJR_Billy
30/10/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
BITCH!!!:smokin: :ninja: :ninja: :ninja:

:rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

Και να πεις μια φορά...
Πάνω από 4 μήνες, τους γιατρούς μου μέσα!!!:evil: :evil: :mad:

ggs
30/10/2009, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το PC δεν κάνει στατική ρύθμιση αλλά δυναμική.

Έχει ένα χάρτη (Πίνακας τιμών για την ακρίβεια) όπου για κάθε θέση του γκαζιού (χονδρικά ανά Χ στροφές) αντιστοιχεί ένα ζευγάρι τιμών αέρα-καυσίμου, συν κάποιες άλλες παραμέτρους.

Έτσι επεμβαίνει σε πραγματικό χρόνο και ρυθμίζει το μίγμα που καίει ο κινητήρας.

Γιώργο κάνε ένα search και θα βρεις στο φόρουμ περισσότερα από καλύτερους


Anty , αυτά που έχω καταλάβει, ψάχνοντας λίγο για power commander …
Το PC είναι μια συσκευή που μπορεί να ρυθμίζει «δυναμικά» αέρα-καυσιμο κ.λ.π ανάλογα τον τύπο της μηχανής , το φίλτρο , τις εξατμίσεις κ.λ.π
τις παραμέτρους αυτές τις εισάγεις στο PC με την χαρτογράφηση..
η χαρτογράφηση μπορεί να είναι «έτοιμη» π.χ. από την DynoJet ή να φτιάξεις την δική σου … (πως, που και πόσο δεν ξέρω…)

το «ΔΥΝΑΜΙΚΑ» , όπως πολύ σωστά είπες , είναι και η μεγάλη διαφορά από μια «στατική» ρύθμιση αυτών των παραμέτρων ( σε πολλές σύγχρονες μηχανές υπάρχουν και δυνατότητες αυτορρύθμισης εν ώρα λειτουργιάς )

στο συμπέρασμα που έχω καταλήξει (χοντρικά και ίσως αυθαίρετα) είναι ότι το PC είναι χρήσιμο για ισχυρές μηχανές που θέλουμε οριακές αποδόσεις σε διάφορες συνθήκες (π.χ. SS)
στα ταπεινά μονοκυλινδρα μας , νομίζω ότι οι εργοστασιακές δυνατότητες ρυθμίσεων είναι αρκετές για να επιτύχεις μια σωστή λειτουργία …
ένα θέμα ακόμα είναι ΠΟΙΟΣ μηχανικός είναι ΚΑΛΟΣ γνώστης αυτών των ρυθμίσεων…

:wave2:

byron
30/10/2009, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ας υποθέσουμε ότι κάνουμε καυσαναλυση σε μια STOCK μηχανή (συγχρονη,με ψεκασμο) και η καυσαναλυση δείχνει «φτωχό» μείγμα …πως διορθώνεται ???
το «πονηρό» της ερώτησης είναι το έξης ….
Αν μπορούμε να επέμβουμε στο «μείγμα» χωρίς να έχουμε PCIII …π.χ. στο ΧΤ660R μπορούσες να επέμβεις (μέσα από το display του ) και να διορθώσεις Co2 κ.λ.π.
Φαντάζομαι ότι γίνεται και στο ΧΤΖ , αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετές αυτές οι «onboard» ρυθμίσεις για να καλυτερεύσεις το μίγμα…


Μπορεί να κάνει κάποιες ψιλορυθμίσεις απ ΄το όργανο του :blush: , αυξάνοντας το CO. Θα υπάρξει κάποια βελτίωση στις χαμηλομεσαίες μεν, αλλά όχι κάτι ουσιαστικό στις ψηλές. Σχεδόν όλοι οι κινητήρες είναι φτωχοί σε μίγμα στην περιοχή που γίνεται η μέτρηση ρύπων, ενώ τα φιλτροεξατμισόνια θα το κάνουν ακόμα πιο φτωχό όπως είπε και ο DRBig.

Ουσιαστική βελτίωση θα γίνει μόνο με PCiii ή καινούργιο άγραφο εγκέφαλο προκειμένου να φτιάξουμε μια ομαλή καμπύλη απόδοσης του κινητήρα χωρίς τρύπες καθώς στο συγκεκριμένο μοτέρ της Minarelli οι καμπύλες είναι ολίγον 3 πουλάκια...

byron
30/10/2009, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
στα ταπεινά μονοκυλινδρα μας , νομίζω ότι οι εργοστασιακές δυνατότητες ρυθμίσεων είναι αρκετές για να επιτύχεις μια σωστή λειτουργία …
ένα θέμα ακόμα είναι ΠΟΙΟΣ μηχανικός είναι ΚΑΛΟΣ γνώστης αυτών των ρυθμίσεων…

:wave2:

Η δυνατότητα παρέμβασης στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι περιορισμένη και κάθε μηχανικός που έχει τα απαραίτητα μηχανήματα μπορεί να την κάνει.

Αν μιλάς για PCiii υπάρχουν (και εδώ μέσα) γνώστες που μπορούν να σου φτιάξουν χάρτη. :wave2:

peskandritsos
30/10/2009, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπορεί να κάνει κάποιες ψιλορυθμίσεις απ ΄το όργανο του :blush: , αυξάνοντας το CO. Θα υπάρξει κάποια βελτίωση στις χαμηλομεσαίες μεν, αλλά όχι κάτι ουσιαστικό στις ψηλές. Αυτο ακριβως ειπα και εγω, οτι εδωσε αρκετα στις χαμηλομεσαιες, που σε εναν κινητηρα που απο μαμα ειναι αδυνατος και για να το καταλαβεις στην πραξη...
Φορτωμενος με μπαγκαζια σε ταξιδι, μονοκαβαλος, απο 80 χλμ σε ευθεια για να ανεβασει μεχρι 100-120 ηθελε οπωσδηποτε κατεβασμα, τωρα απλα με γκαζι και 5η στο σαζμαν ανεβαζει χωρις ιδρωτα.
Τωρα αν θελει καποιος και ψηλα αποδοση νομιζω να κοιταξει αλλη μοτο γιατι θα ανεβει πολυ το κοστος εδω.

ggs
30/10/2009, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Η δυνατότητα παρέμβασης στις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι περιορισμένη και κάθε μηχανικός που έχει τα απαραίτητα μηχανήματα μπορεί να την κάνει.

Αν μιλάς για PCiii υπάρχουν (και εδώ μέσα) γνώστες που μπορούν να σου φτιάξουν χάρτη. :wave2:


Ξεκινώντας από την πολύ σωστή (για εμένα) κουβέντα που είπες ότι «δεν αξίζει να δώσω 1000€ για λιιιγο παραπάνω…» , προσπαθώ να καταλάβω αν μπορώ ,αλλάζοντας ΜΟΝΟ φίλτρο (ίσως και φιλτροκουτι) και ρυθμίζοντας από το DISPLAY τις ρυθμίσεις , να δώσω μια μικρή ανάσα στην μηχανή χωρίς ιδιαίτερο κόστος και χωρίς κίνδυνο για το μοτερ…

:wave2:

byron
30/10/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ξεκινώντας από την πολύ σωστή (για εμένα) κουβέντα που είπες ότι «δεν αξίζει να δώσω 1000€ για λιιιγο παραπάνω…» , προσπαθώ να καταλάβω αν μπορώ ,αλλάζοντας ΜΟΝΟ φίλτρο (ίσως και φιλτροκουτι) και ρυθμίζοντας από το DISPLAY τις ρυθμίσεις , να δώσω μια μικρή ανάσα στην μηχανή χωρίς ιδιαίτερο κόστος και χωρίς κίνδυνο για το μοτερ…

:wave2:

Σορρυ ρε παίδες, αλλά με πιάνεται αδιάβαστο με τα αγωνιστικά που καβαλάτε. Όταν αλλάζετε το φίλτρο δλδ, αλλάζετε και το φιλτροκούτι? :look: :look:

Για το τι μπορεί να κάνει κάποιος απ΄το display δεν μπορώ να απαντήσω. ΥΠΟΘΕΤΩ ότι οι παρεμβάσεις που επιτρέπει δεν πρέπει να είναι πέραν οικονομικής επισκευής :rotflmao: :bawl: :lol:

ggs
30/10/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σορρυ ρε παίδες, αλλά με πιάνεται αδιάβαστο με τα αγωνιστικά που καβαλάτε. Όταν αλλάζετε το φίλτρο δλδ, αλλάζετε και το φιλτροκούτι? :look: :look:

Για το τι μπορεί να κάνει κάποιος απ΄το display δεν μπορώ να απαντήσω. ΥΠΟΘΕΤΩ ότι οι παρεμβάσεις που επιτρέπει δεν πρέπει να είναι πέραν οικονομικής επισκευής :rotflmao: :bawl: :lol:

βρε , φιλτροκουτι εννοούμε το καπάκι του φίλτρου (το stage2 που λέει και ο ….Λοβερδος )

Και τα δικά μας τα αγωνιστικά κύριε ρυθμίζονται από το display και δεν θέλουν AXON ,καλώδια ,φισες , πολύμπριζα κ.λ.π
:smokin:

:lol: :lol:

byron
30/10/2009, 10:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
βρε , φιλτροκουτι εννοούμε το καπάκι του φίλτρου (το stage2 που λέει και ο ….Λοβερδος )

Και τα δικά μας τα αγωνιστικά κύριε ρυθμίζονται από το display και δεν θέλουν AXON ,καλώδια ,φισες , πολύμπριζα κ.λ.π
:smokin:

:lol: :lol:

Α ρε ποϊτάνα yamaha με τα τούμπανα που σιάχνς.....:beer:

ggs
30/10/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Α ρε ποϊτάνα yamaha με τα τούμπανα που σιάχνς.....:beer:

εεεεεετσ'............:smokin:


178865

XJR_Billy
30/10/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
εεεεεετσ'............:smokin:


Εεεεε... :blush:

Μήπως βγαίνει σε μπλε?:blush: :blush: :D

Anty12
30/10/2009, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ξεκινώντας από την πολύ σωστή (για εμένα) κουβέντα που είπες ότι «δεν αξίζει να δώσω 1000€ για λιιιγο παραπάνω…» , προσπαθώ να καταλάβω αν μπορώ ,αλλάζοντας ΜΟΝΟ φίλτρο (ίσως και φιλτροκουτι) και ρυθμίζοντας από το DISPLAY τις ρυθμίσεις , να δώσω μια μικρή ανάσα στην μηχανή χωρίς ιδιαίτερο κόστος και χωρίς κίνδυνο για το μοτερ…

:wave2:

Όχι να μην το κάνεις, και ειδικά μόνος σου.

Ρυθμίσεις στο μίγμα θα κάνεις, όταν αλλάξεις και τα δύο (φίλτρο κ εξάτμιση) και όχι μόνο το ένα.

Πως θα ξέρεις αν θα πρέπει να αυξήσεις ή να μειώσεις το καύσιμο από την ώρα που δεν μετράς την σύνθεση των καυσαερίων?

Έχεις ταπώσει το AIS?

Εδώ ακόμα και οι ρυθμίσεις μέσα στο συνεργείο, και όχι στο δρόμο, που φυσάει αγέρας δροσερός , δεν είναι ακριβείς......

Και η πολύ μπετζίνα στον κύλινδρο, πέραν των άλλων , μπορεί να σου κάνει μαντάρα τις βαλβίδες εξαγωγής , και όχι μόνο.

Εν ολίγοις , όταν αλλάζεις μόνο το ένα π.χ. φίλτρο , αλλάζεις μόνο την εισπνοή του κινητήρα.
Εκεί η CPU , μιας και μιλάμε για κλειστό κύκλωμα, παίρνει ανάδραση από τους αισθητήρες και ως ένα σημείο καταφέρνει να αυτορυθμιστεί.
Αν αλλάξεις και την εκπνοή (εξάτμιση) τότε αδυνατεί να αντεπεξέλθει , και θέλει επέμβαση.

Και η εκπνοή , είναι ένας συνδυασμός , μήκους, διαμέτρου, ανάκλασης κυμάτων, bakpressure, θερμοκρασίας , ταχύτητας καυσαερίων και ένα σωρό άλλοι διάολοι.

peskandritsos
30/10/2009, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Εεεεε... :blush:

Μήπως βγαίνει σε μπλε?:blush: :blush: :D Εσυ παρε καμια κουδουνιστρα η καραμουζα παλιοbitch, που μου θελεις και τουμπανο...


178866

XJR_Billy
30/10/2009, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εσυ παρε καμια κουδουνιστρα η καραμουζα παλιοbitch, που μου θελεις και τουμπανο...

:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:beer: :beer: :beer: :beer:

ggs
30/10/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όχι να μην το κάνεις, και ειδικά μόνος σου.

Ρυθμίσεις στο μίγμα θα κάνεις, όταν αλλάξεις και τα δύο (φίλτρο κ εξάτμιση) και όχι μόνο το ένα.

Πως θα ξέρεις αν θα πρέπει να αυξήσεις ή να μειώσεις το καύσιμο από την ώρα που δεν μετράς την σύνθεση των καυσαερίων?

Έχεις ταπώσει το AIS?

Εδώ ακόμα και οι ρυθμίσεις μέσα στο συνεργείο, και όχι στο δρόμο, που φυσάει αγέρας δροσερός , δεν είναι ακριβείς......

Και η πολύ μπετζίνα στον κύλινδρο, πέραν των άλλων , μπορεί να σου κάνει μαντάρα τις βαλβίδες εξαγωγής , και όχι μόνο.

Εν ολίγοις , όταν αλλάζεις μόνο το ένα π.χ. φίλτρο , αλλάζεις μόνο την εισπνοή του κινητήρα.
Εκεί η CPU , μιας και μιλάμε για κλειστό κύκλωμα, παίρνει ανάδραση από τους αισθητήρες και ως ένα σημείο καταφέρνει να αυτορυθμιστεί.
Αν αλλάξεις και την εκπνοή (εξάτμιση) τότε αδυνατεί να αντεπεξέλθει , και θέλει επέμβαση.

Και η εκπνοή , είναι ένας συνδυασμός , μήκους, διαμέτρου, ανάκλασης κυμάτων, bakpressure, θερμοκρασίας , ταχύτητας καυσαερίων και ένα σωρό άλλοι διάολοι.

Αντυ
Το AIS δεν το έχω ταπώσει (ακόμη…)
Όμως , δεν κατάλαβα αν…
Μου προτείνεις να ΜΗΝ αλλάξω μόνο φίλτρο ή
μου λες ότι άμα αλλάξω μόνο φίλτρο ΔΕΝ χρειάζεται να πειράξω τις ρυθμίσεις ???

:confused:

dimitris_a
30/10/2009, 10:59
Συγνώμη που ρωτάω αλλά όλες αυτές οι αλλαγές για τις οποίες συζητάτε πόσο θα αλλάξουν τον χαρακτήρα της μηχανής;

τι θέλω να πω
από ό,τι έχω καταλάβει η μηχανη αυτή είναι προορισμένη για κίνηση στην πόλη, ταξιδάκια με χαμηλες ταχύτητες (120 - 130) στην εθνική και χαλαρές βόλτες εκτός δρόμου

εμεις που είμαστε από επαρχία θα την πάρουμε να πάμε μέχρι την θάλασσα το καλοκαίρι για μπανάκι, θα κάνουμε καμια διαδρομή στο βουνό να πάμε να φάμε κανένα κοψιδι και άμα βολέψει θα κάνουμε και κανένα ταξιδακι, όλα αυτά σε χαλαρούς ρυθμούς γιατί γρήγορα κουράζεσαι......

τι από όλα αυτά θα βελτιωθεί τόσο δραματικά που να αξίζει τον κόπο να κάνεις αυτές τις αλλαγές και να έχεις το άγχος για το αν θα έχουν γίνει σωστά????

σιγουρα δεν είναι παπάκι για να κινείσαι μεσα στην πόλη
ούτε κανένα 1200gs για να πηγαίνεις αεράτος στην εθνική
ούτε κανένα καλό enduro για να κάνεις παπάδες εκτός δρόμου

τα κάνει όμως όλα αυτά χωρίς να προβληματίζεται ιδιαίτερα ο αναβάτης, αρκει να έχει κάνει κάποιες παραχωρήσεις ως προς τις απαιτήσεις του ή κάποιους συμβιβασμούς αν προτιμάτε.

για ποιον λόγο λοιπόν να την πειράξουμε???

επίσης τι ειναι αυτο το AIS που έχετε κλείσει???

Anty12
30/10/2009, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Σορρυ ρε παίδες, αλλά με πιάνεται αδιάβαστο με τα αγωνιστικά που καβαλάτε. Όταν αλλάζετε το φίλτρο δλδ, αλλάζετε και το φιλτροκούτι? :look: :look:


Μόνο τα κορόιδα .....(:smokin: ) που δεν ακούνε και πάνε και βάζουν DNA ΙΙ, και θέλει αλλαγή ο παπάς.
Ή εναλλακτικά 4 τρύπες στο πλάι του κουτιού με 10άρι δράπανο.

Anty12
30/10/2009, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ότι άμα αλλάξω μόνο φίλτρο ΔΕΝ χρειάζεται να πειράξω τις ρυθμίσεις ???

:confused:

Το σωστόν.....:a013:

DrBig
30/10/2009, 11:15
Εχουμε και λεμε.

1) Η ρυθμιση του μειγματος απο το καντραν αντιστοιχει σε πολυ χαμηλες στροφες μονο, λιγο πανω απο το ρελαντι. Οποτε δεν μπορει να αντικαταστισει το PC.

2) Αυτοματη αναπροσαρμογη ο ψεκασμος κανει μονο οταν ειναι σε close loop mode οπου διαβαζοντας τα καυσαερια απο τον αισθητηρα λαμδα, αναπροσαρμοζει τι μειγμα. Σε close loop mode ομως βρισκεται μονο σε ΣΤΑΘΕΡΟ γκαζι και για λιγοτερο απο περιπου 20%-30% ανοιγμα γκαζιου. Σε ολες τις αλλες συνθηκες ειναι σε open loop και δεν εχει την δυνατοτητα να αναπροσαρμοσει. Αλλα ακομα και στη πρωτη περιπτωση, η δυνατοτητα αναπροσαρμογης ειναι περιορισμενη γιατι τα συστηματα ιντζεκτιον στις μοτοσυκλετες ειναι πρωτογονα.

Η προσωπικη μου συμβουλη θα ηταν σε ολους οσους εχουν βγαλει καταλυτη και εχουν βαλει φιλτρο, να απομονωσουνε και το ΑΙΣ και να πανε σε δυναμομετρο με επαγωγικο φρενο ωστε να παρουν μια καμπυλη ισχυος και μια μειγματος της προκοπης. Αν δεν απομονωθει το ΑΙΣ οι μετρησεις θα ειναι λαθος. Ζητηστε να σας δωσουν μετρηση μειγματος και σταθερης ταχυτητας και επιταχυνσης και με διαφορα ποσοστα ανοιγματος γκαζιου πχ 30% 50% 75% 100%

Αφηστε τι λεει 'ο μαστορας', φτωχα μειγματα πιστονια τρυπανε.

peskandritsos
30/10/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μόνο τα κορόιδα .....(:smokin: ) που δεν ακούνε και πάνε και βάζουν DNA ΙΙ, και θέλει αλλαγή ο παπάς.
Ή εναλλακτικά 4 τρύπες στο πλάι του κουτιού με 10άρι δράπανο. Αυξηση συνδρομης απο 1η Νοεμβριου για τον προεδρα... :evil: :smokin: :smokin: :smokin:

Anty12
30/10/2009, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a


επίσης τι ειναι αυτο το AIS που έχετε κλείσει???

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=43

Anty12
30/10/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Εχουμε και λεμε.

Σε ολες τις αλλες συνθηκες ειναι σε open loop και δεν εχει την δυνατοτητα να αναπροσαρμοσει.

Γιατί είναι σε open loop?

DrBig
30/10/2009, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Γιατί είναι σε open loop?

Για δυο λογους.
1) σε επιταχυνση θελεις πλουσιο μειγμα
2) ο αισθητηρας λαμδα ειναι narrow band και οχι wide band, πραγμα που σημαινει οτι το μονο που αναγνωριζει ειναι μειγμα πανω απο 14.7:1 και μειγμα κατω απο 14.7:1
Δεν μπορει να δωσει καυσιμο που να αντιστοιχει σε 13:1 πχ. Οποτε η λειτουργια κλειστου βροχου σηκωνει τα χερια ψηλα και παει σε ανοιχτο βροχο και πρεσετ χαρτες που ομως ειναι φτιαγμενοι για τα μαμα περιφερειακα.



εντιτ

οι καταλυτικοι κινητηρες ειναι ρυθμισμενοι να εχουν AFR 14.7:1 για ρυπους και οικονομια οταν δουλευουν ομως σε συνθηκες cruising. Αυτο αντιστοιχει σε μικρα σχετικα ανοιγματα γκαζιου. Η βελτιστη ομως συνθηκη λειτουργιας ειναι περιπου 13:1

peskandritsos
30/10/2009, 11:41
Και μετα μου λετε οτι δεν ειναι Κινεζικα....
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:

peskandritsos
30/10/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Για δυο λογους.
1) σε επιταχυνση θελεις πλουσιο μειγμα
2) ο αισθητηρας λαμδα ειναι narrow band και οχι wide band, πραγμα που σημαινει οτι το μονο που αναγνωριζει ειναι μειγμα πανω απο 14.7:1 και μειγμα κατω απο 14.7:1
Δεν μπορει να δωσει καυσιμο που να αντιστοιχει σε 13:1 πχ. Οποτε η λειτουργια κλειστου βροχου σηκωνει τα χερια ψηλα και παει σε ανοιχτο βροχο και πρεσετ χαρτες που ομως ειναι φτιαγμενοι για τα μαμα περιφερειακα.



εντιτ

οι καταλυτικοι κινητηρες ειναι ρυθμισμενοι να εχουν AFR 14.7:1 για ρυπους και οικονομια οταν δουλευουν ομως σε συνθηκες cruising. Αυτο αντιστοιχει σε μικρα σχετικα ανοιγματα γκαζιου. Η βελτιστη ομως συνθηκη λειτουργιας ειναι περιπου 13:1 Δηλαδη για να καταλαβω και εγω που δεν ξερω Κινεζικα (τεχνικους ορισμους κλπ) μου λες οτι αν δεν βαλω PC θα καταστρεψω το μοτερακι μου με τις αλλαγες που εχω κανει???:confused: :confused:

DrBig
30/10/2009, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δηλαδη για να καταλαβω και εγω που δεν ξερω Κινεζικα (τεχνικους ορισμους κλπ) μου λες οτι αν δεν βαλω PC θα καταστρεψω το μοτερακι μου με τις αλλαγες που εχω κανει???:confused: :confused:

Αν ειναι πολυ φτωχο το μειγμα και πας ταπα μπορει. Το σιγουρο ειναι οτι θα εχει μικροτερη ζωη.
Καυσαναλυση σε δυναμομετρο κοστιζει 50 ευρω. Δωστα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Μην ξεχασεις να απομονωσεις το ΑΙΣ αν πας για δυναμομετρηση, αλλιως θα δειξει αλλα αντι αλλων.

DrBig
30/10/2009, 12:01
και κατι αλλο...οταν κανεις μετατροπες αναπνοης-εκπνοης σε ιντζεκτιον μηχανες το πισι ειναι μονοδρομος. Θα με εξεπλητε πολυ να μην χρειαζεται. Γνωστος που εκανε τα ιδια με σενα σε μποξερ εχασε ενα πιστονι καποια στιγμη και εχω ακουσει και για προβληματα σε βαλβιδες κλπ.

DrBig
30/10/2009, 12:09
και κατι ακομα. Το καινουριο πισι λεγεται PCV και μπορει να συνδεθει με ενα εξτρα μοντουλ που λεγεται auto-tune. Αυτο το τελευταιο εχει ενα wide band αισθητηρα που αντικαθιστα τον μαμα λαμδα και ουσιαστικα μετατρεπει το συστημα σου σε ιντζεκτιον κλειστου βροχου σε ολες τις συνθηκες. Για να το κανω πιο λιανα, αυτο σημαινει οτι αυτο-ρυθμιζεται το μειγμα χωρις να χρειαστει να πας σε δυναμομετρο. Απο λεφτα βγαινει μακροπροθεσμα ειτε η μια ειτε η αλλη, δηλαδη PCV + δυναμομετρηση = PCV + autotune.

ggs
30/10/2009, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και μετα μου λετε οτι δεν ειναι Κινεζικα....
:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :dizzy: :dizzy: :dizzy: :dizzy:


μλκ , δεν ακουμπαω ΤΙΠΟΤΑ....

και το κεντρικο σταντ , μ@λ@κι@ εκανα και το εβαλα ....

XJR_Billy
30/10/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
μλκ , δεν ακουμπαω ΤΙΠΟΤΑ....

και το κεντρικο σταντ , μ@λ@κι@ εκανα και το εβαλα ....

Ρε άτομο !!!!!!!!

:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :a5: :a5: :a5:

peskandritsos
30/10/2009, 12:21
Πωλουνται:
1)Εξατμισεις
2)φιλτρο
3)καλυμα φιλτρου
4)χουφτες
5)κεντρικο σταντ
6)ζελατινα ψηλη
7)καγκελα
8)καγκελα για πλαϊνες βαλιτσες
9)πλαϊνες βαλιτσες
10) top case
11)βαση top case
12)θερμαινομενα γριπ......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :eyepop:

XJR_Billy
30/10/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πωλουνται:
1)Εξατμισεις
2)φιλτρο
3)καλυμα φιλτρου
4)χουφτες
5)κεντρικο σταντ
6)ζελατινα ψηλη
7)καγκελα
8)καγκελα για πλαϊνες βαλιτσες
9)πλαϊνες βαλιτσες
10) top case
11)βαση top case
12)θερμαινομενα γριπ......
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :eyepop: :eyepop:

Βγαίνω off-line!! Δεν μπορώ! Πέθανα !!
Έχω γίνει ρεζίλι απ'το γέλιο πστμ !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: