PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24

jimtarasxt660x
22/12/2009, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Nop.. όχι full σε αυτή την μηχανή.. Μηχανικός μου είπε πως είναι χειρότερο να χρησιμοποιείς φουλ σε ένα κινητήρα που είναι φτιαγμένος για σεμί.

Σωστός ο daz :winka:

daz
22/12/2009, 16:40
Thanks jimtarasxt660x

belafonte
22/12/2009, 17:20
:wave2: ευχαριστώ

peskandritsos
22/12/2009, 18:27
Μεχρι να ληξει η εγγυηση οτι λεει η μαμα.


Μετα μια καλη μαρκα που να ειναι στις προδιαγραφες της μαμας και θα ειναι οκ.


Μην ψαχνει κανεις για το καλυτερο γιατι παντα θα υπαρχει και καποιο καλυτερο απο το καλυτερο!!!:wave2:

xtkoulas
23/12/2009, 07:13
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;
Κάτω απ' τον πίνακα οργάνων όταν αφαιρέσομε το πλαστικό καπάκι, έχω δεί ένα βυσματάκι κενό.
Κάτι σαν αναμονή. Ξέρει κάποιος τι είναι; Παίζει να είναι αναμονή για GPS πχ;

NickolasV
23/12/2009, 10:01
Είναι παροχή 12Volt από την ίδια ασφάλεια που τροφοδοτεί τις ψείρες και τα φώτα της ουράς.
Αυτή η ασφάλεια είναι η μόνη που τροφοδοτείται με το κλειδί στο ΟΝ χωρίς ο κινητήρας να δουλεύει.

xtkoulas
23/12/2009, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Είναι παροχή 12Volt από την ίδια ασφάλεια που τροφοδοτεί τις ψείρες και τα φώτα της ουράς.
Αυτή η ασφάλεια είναι η μόνη που τροφοδοτείται με το κλειδί στο ΟΝ χωρίς ο κινητήρας να δουλεύει.

Ναι όντως, σύνδεσα εκεί τη βάση του GPS σήμερα. Άψογο έγινε, κι έβαλα και μια πρίζα 12V
Ευχαριστώ πολύ.

peskandritsos
29/12/2009, 10:04
Eιναι λογικο στα 20.000 χλμ να θελουμε ρουλεμαν???
1η μαλακια της Γιαμαχα.
Πηγα προχθες για σερβις και ειπα στον γιατρο οτι σαν να μου κολλαγε λιγο το τιμονι, και μετα απο την εξεταση αποφανθηκε οτι θελουμε αλλαγη ρουλεμαν.
Σε ερωτηση μου γιατι τοσο νωρις μου ειπε οτι αλλη μια φορα του ειχε ξανατυχει σε ενα ΧΤ.
Το καλο ειναι οτι το καλυπτει η εγγυηση.
Το κακο ειναι οτι βαριεμαι να τρεχω στον μαστορα εστω και για απλες δουλειες ρουτινας και αυτος ειναι ενας απο τους λογους που πηρα γιαμαχα.:mad: :mad:

ermhc
31/12/2009, 19:25
Δειτε αυτο το υπεροχο Videακι!!
http://www.youtube.com/watch?v=BLF1zOqPM0M&feature=related

gliout
01/01/2010, 10:32
Η αλλαγή τιμονιού εκτός απο την ανθεκτικότητα του υλικού προσφέρει και κάποια αλλαγή στην αίσθηση??

THEOD
01/01/2010, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από belafonte
Ισως τελικά μια ταχύτητα στα 150 να είναι οκ. Ο μηχανικός που επισκεύτικα σήμερα μου είπαι πως ακόμη και στις 6000 σαλ είναι οκ, καθπως το μοτέρ δουλέυει 1200 - 1300 σαλ κάτω απο τους κόφτες. Τώρα στις 5600 - 5800 για τα 150 πρέπει να είναι οκ.



Το πόσο είναι η συνεχόμενη ταχύτητα ταξιδίου σε μια μηχανή δεν έχει να κάνει μόνο με τις στροφές του κινητήρα.
Ειδικά σήμερα που η τελευταία ταχύτητα στα μηχανάκια είναι overdrive (δηλαδή σχεδόν ποτέ δεν φθάνει κόκκινο...) η συσχέτιση στροφών-ταχύτητας ταξιδίου είναι άστοχη.
Περισσότερη σημασία έχει το πόσο άνοιγμα γκαζιού χρειάζεσαι για να διατηρείς συνεχώς αυτά τα χιλιόμετρα.
Αν ένα μηχανάκι χρειάζεται να πηγαίνει τέρμα γκάζι για να κρατήσει τα επιθυμητά χιλιόμετρα, αυτό σημαίνει ότι ο κινητήρας δουλεύει με πλήρες φορτίο και καταπονείται άσχημα ακόμα και αν οι στροφές που γυρίζει είναι πολύ κάτω από το όριο περιστροφής.

Οι περιορισμοί όμως δεν προέρχονται μόνο από το μοτέρ. Η ευστάθεια στον δρόμο, οι κραδασμοί, η κατανάλωση, και γενικά το πόσο καλά αισθάνεσαι πάνω στην μηχανή είναι εξ' ίσου σημαντικά όρια για την ταχύτητα ταξιδιού...

Τέσπα... Απ' ότι εγώ αποκόμισα το Τενερέ μπορεί να κρατά μια συνεχόμενη ταχύτητα ταξιδιού έως τα 140 - βία 145 κοντερίσια (τα πραγματικά είναι καμμιά 10αριά πιο κάτω μιας και το κοντέρ του είναι αρκετά αισιόδοξο...).
Μέχρι τα χιλιόμετρα αυτά ο κινητήρας δεν χρειάζεται μεγάλο άνοιγμα στο γκάζι, μπορεί χωρίς μεγάλο ζόρι να τα βγάλει πέρα με τις μικρές ανηφόρες της εθνικής, οι κραδασμοί είναι υπό έλεγχο, το πλαίσιο-αναρτήσεις δεν πλέουν ασύστολα, υπάρχει η αίσθηση κατευθυντικότητας, και ο αέρας δεν σε ταλαιπωρεί πολύ....
Από εκεί και πάνω και μέχρι την τελική (σε κατηφόρα το κοντέρ ακούμπησε τα 175...) είναι μεν εφικτά 5-15 χιλιόμετρα ακόμα αλλά το μηχανάκι ξεπερνάει τα όριά του και το δείχνει ξεκάθαρα - για συνέχεια δεν το συνιστώ...

vstrider
02/01/2010, 13:26
καλή χρονιά μάγκες!
θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του τενερέ660 τι γνώμη έχουν σχηματίσει για τη σέλα.
υπάρχει φίλος που ενδιαφέρεται για άμεση αγορά, αλλά εγώ το μηχανάκι δεν το 'εχω οδηγήσει για καιρό και δεν έχω σχηματίσει άποψη.
από μία γρήγορη πάντως αναζήτηση και σε ξένα forum γράφεται ότι η θέση δεν σε αφήνει να μετακινηθείς (κάτι που γίνεται στο r και το x) και μετά από κάποια χλμ είναι κουραστικό.
οι γνώστες ας απαντήσουν, ευχαριστώ!

NickolasV
02/01/2010, 16:55
Κανένα παράπονο από την σέλα και την θέση οδήγησης μετά από 9300χλμ σε 7μήνες.
Είμαι 1,78μ, 74κιλά και προέρχομαι από street τουριστικά μοντέλα μηχανών.

Καλοτάξιδο να του πεις από 'μένα! :wave2:

ermhc
03/01/2010, 18:11
Η σελα ειναι οντως κουραστικη οταν πας σε χωμα και δε σε αφηνει να μετακινηθεις οπως πρεπει εκει που πρεπει θα την προτιμουσα και εγω πιο flat ,οσον αφορα τωρα σε ταξιδι στο δρομο εγω προσωπικα δεν κουραζωμαι αφου να φανταστεις σε μια μερα εχω κανει πανω απο 550 χιλ με 2 στασεις!Παντως επειδη το μοτο το βαζω και χωμα σκεφτομαι στο αμεσο μελλον κατι να κανω για αυτη οπως και για τους μασπιεδες που θα τους αλλαξω με Touratech!

varaderokav11
03/01/2010, 18:19
Καλη χρονια σε ολους!!! Υγεια και καλες βολτες!!!:beer: :beer:

Αν ο φιλος σου 8ελει τη μηχανη για να κανει enduro σε μονοπατια... δεν κανει οπως και πολλα
αλλα στη μηχανη....!!! Κατα τ'αλλα σε χωμα βολευει γιατι λογο σχεδιου του ρεζερβουαρ σου
επιτρεπει να κινηθεις μπροστα.....

Η αληθεια παντως ειναι πως εμενα με κουρασε κανα δυο φορες σε πολυωρη οδηγηση με
σταθερο γκαζι σε εγνατια!!! Και παλι ομως οχι τιποτα το πολυ ενοχλητικο.....

Αν του αρεσει η μηχανη... (σε ποιον δεν αρεσει;;;:D :D :D ) η σελα αλλαζει πολυ ευκολα
και με λιγο κοστος......
Να μην τον προβληματισει καθολου!!!

:winka: :winka: :winka:

xtkoulas
11/01/2010, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από vstrider
καλή χρονιά μάγκες!
θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του τενερέ660 τι γνώμη έχουν σχηματίσει για τη σέλα.
υπάρχει φίλος που ενδιαφέρεται για άμεση αγορά, αλλά εγώ το μηχανάκι δεν το 'εχω οδηγήσει για καιρό και δεν έχω σχηματίσει άποψη.
από μία γρήγορη πάντως αναζήτηση και σε ξένα forum γράφεται ότι η θέση δεν σε αφήνει να μετακινηθείς (κάτι που γίνεται στο r και το x) και μετά από κάποια χλμ είναι κουραστικό.
οι γνώστες ας απαντήσουν, ευχαριστώ!

ΤΑΞΙΔΙ:
1.75 ύψος, 67 κιλά. Ταξίδι Τουρκία. Αρκετές φορές ταξιδεύαμε απο έξη ως ενιάμιση ώρες με λίγες στάσεις κι από κούραση δεν κατάλαβα τίποτα. Το θέμα είναι με τι μηχανές έχει συνηθίσει ο καθένας.
Απο βόλο επέστρεφα Αθήνα κι ένα παιδί με GS 1150 (σέλα πολυθρόνα) είχε πιαστεί λέει κι ήθελε στάση. Όλα σχετιά είναι. Στο χώμα είναι λίγο θέμα το υπερυψωμένο της πίσω θέσης, συνηθίζεται όμως, άλλωστε το μηχανάκι δεν είναι καθαρόαιμο. Η κούρμπα της εμπρός θέσης από την άλλη, σε ξεκουράζει στο ταξίδι.

spiridaus
11/01/2010, 19:25
Γειά σας καλή χρονιά κ καλές βόλτες!

Μια ερώτηση,
Έχω 1300κμ με το τενεράκι (08 μοντέλο-άσπρο) και στα τελευταία 100-200, μου σβήνει σε χαμηλές στροφές
ή αγκομαχεί. Είχα διαβάσει για κάτι σχετικό σε xt και xtz , επειδή δε θυμάμαι μπορεί να μου πεί κάποιος ποιό είναι το πρόβλημα κ τι πρέπει να κάνω;;;

pyromaniacs
11/01/2010, 20:32
μου το έκανε και εμένα, όταν το πήγα στην yamaha μου ανέβασαν το ρελαντί, τόσο όμως που δεν μου άρεσε καθόλου στη οδήγηση. Το ρελαντι πρέπει να είναι από 1250 μέχρι 1450 αν δεν κάνω λάθος, βάση του manual.Τελικά εγώ το ξανακατέβασα και τώρα πλέον μου το κάνει σπάνια, προφανώς συνηθισα το πως δουλευει το μηχανάκι. Αυτο που έχω καταλάβει πάντως είναι πως δεν πολυ συμπαθεί το ρολάρισμα με 30-40 και μεγάλη σχέση.

daz
11/01/2010, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
μου το έκανε και εμένα, όταν το πήγα στην yamaha μου ανέβασαν το ρελαντί, τόσο όμως που δεν μου άρεσε καθόλου στη οδήγηση. Το ρελαντι πρέπει να είναι από 1250 μέχρι 1450 αν δεν κάνω λάθος, βάση του manual.Τελικά εγώ το ξανακατέβασα και τώρα πλέον μου το κάνει σπάνια, προφανώς συνηθισα το πως δουλευει το μηχανάκι. Αυτο που έχω καταλάβει πάντως είναι πως δεν πολυ συμπαθεί το ρολάρισμα με 30-40 και μεγάλη σχέση.

Κανένα μονοκυλινδρο δεν το συμπαθεί αυτό. Δεν θυμάμαι να μου έχει σβήσει ποτέ στο ρελαντί. Μάλλον δεν είναι σωστά ρυθμισμένο. Να πας να στο ρυθμίσουν και αν στο ρυθμίσουν λάθος να τους πεις να το φτιάξουν σωστά.

Anty12
12/01/2010, 08:59
Ρελαντί ΑΥΣΤΗΡΑ στις 1400-1600 r/min .....αλλιώς θα σβήνει μέσα στην κίνηση.
Να το κάνετε με ζεστό κινητήρα και καθαρό το φίλτρο αέρα.
Για όσους έχουν το manual σελίδα 3-5

spiridaus
12/01/2010, 12:32
Απλά ρύθμισμα θέλει δηλαδή;
Το κάνει στις 2000 και κάτω. Φυσικά δεν εννοώ το κλώτσημα γενικά στις χαμηλές στροφές.

Θυμάμαι όμως ότι κάπου είχα διαβάσει, ίσως εδώ αλλά δε μπορώ να το βρώ τώρα, για κάποιο ελλατωματικό εξάρτημα στα xtz του 08 και στα xt. Eίμαι κ λίγο άσχετος όμως κ δε μουρχεται τώρα..

Anty12
12/01/2010, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Απλά ρύθμισμα θέλει δηλαδή;

Ναι λέμεεεεε.....

Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Θυμάμαι όμως ότι κάπου είχα διαβάσει, ίσως εδώ αλλά δε μπορώ να το βρώ τώρα, για κάποιο ελλατωματικό εξάρτημα στα xtz του 08 και στα xt.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=87


185373

faraway
12/01/2010, 13:39
....παιδιά τι μέγιστο φορτίο λέει ο κατασκευαστής για το tenere??:wave2:

Anty12
12/01/2010, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
....παιδιά τι μέγιστο φορτίο λέει ο κατασκευαστής για το tenere??:wave2:

190 κιλά

Anty12
12/01/2010, 15:57
Στράτο για σένα......όταν αλλάξεις ρουλεμάν πες στο μάστορα να βγάλει φώτο.


Take care of steering bearings As you can see after 34,000 km, bearings said no more.
Grease them every 20,000 km or maybe you will have problems.


από το advrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=265147&page=201)


185379

jimtarasxt660x
12/01/2010, 16:04
Μιας και το είπα και στο Στράτο ας το πω και εδώ....

Εγώ στο ΧΤΧ άλλαξα ρουλεμάν στα 15000 χλμ.

Είχα τρελό πρόβλημα με το τιμόνι... δεν έστριβε καθόλου...

Το πήγα στο μάστορα και τα άλλαξε...μόλις πήγα και τα είδα, ήταν τόσο χάλια που δεν γυρνούσαν καθόλου!
Μου είπε επίσης πως δεν έχει τάπα από κάτω για στεγανότητα και να αποφεύγω όσο μπορώ τα νερά σε αυτό το σημείο.

daz
12/01/2010, 16:47
Τελικά με το breather ξέρουμε τι έγινε?

H.A.Balafoutre
12/01/2010, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Στράτο για σένα......όταν αλλάξεις ρουλεμάν πες στο μάστορα να βγάλει φώτο.


Take care of steering bearings As you can see after 34,000 km, bearings said no more.
Grease them every 20,000 km or maybe you will have problems.


από το advrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=265147&page=201)

Αγαπητοί Τενεράδες, για το θέμα των ρουλεμάν του τιμονιού θα ήθελα να σας προτείνω μια λύση που εμένα μέχρι στιγμής με έχει σώσει. Γράσο για μηχανές θαλάσσης θα βάλετε στο ρουλεμάν αφού πρώτα το μοντάρει/στεγανώσει σωστά ο μάστορας, και θα είστε στον αφρό.

peskandritsos
12/01/2010, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Στράτο για σένα......όταν αλλάξεις ρουλεμάν πες στο μάστορα να βγάλει φώτο.


Take care of steering bearings As you can see after 34,000 km, bearings said no more.
Grease them every 20,000 km or maybe you will have problems.


από το advrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=265147&page=201) Λες και εχει ριξει οξυ εχει γινει.
Τελικα το ειχαν και αλλοι το προβλημα??

Anty12
13/01/2010, 08:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Λες και εχει ριξει οξυ εχει γινει.
Τελικα το ειχαν και αλλοι το προβλημα??

Απ΄όσο το έψαξα στο net είσαι η δεύτερη περίπτωση.....μάλλον κάτι σαν την φύσα του ανορθωτή σε συχνότητα πρέπει να είναι.
Στο manual πάντως λέει ότι στο service στα 20K πρέπει να ελεγχθούν-γρασαριστούν τα ρουλεμάν του λαιμού.


Κάποιος σε μάτιαξε....σταμάτα τις διαπλοκές...:winka:

Anty12
13/01/2010, 08:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimtarasxt660x

Μου είπε επίσης πως δεν έχει τάπα από κάτω για στεγανότητα και να αποφεύγω όσο μπορώ τα νερά σε αυτό το σημείο.

Και πως περνάνε τα νερά από την εσωτερική μεριά του σωλήνα στην εξωτερική, και φτάνουν στο ρουλεμάν ?? Δεν στέκει ...

Μάλλον από αλλού είναι....ίσως θέμα στεγανότητας.....:rolleyes:

teo24
13/01/2010, 16:49
Πριν απο κανα 2 μηνες αλλαξα κι εγω τα δικα μου στο xtx στις 12.000khm.Tο κατω ηταν ενα με την σκουρια.Δεν μπορεσα να καταλαβω πως περνανε τα νερα μεσα,το μονο συμπερασμα ηταν οτι επειδη το κατω ρουλεμαν ειναι με τσιμουχα περιμετρικα πρεπει να λειτουργουσε σαν λεκανακι και ειχε κρατησει τα νερα και ηταν σε αθλια κατασταση.Οταν αγορασα τα καινουρια πηρα και το πανω στεγανο για καλυτερα,πιστευω.Εβαλα και ειδικο γρασο,δεν θυμαμαι ακριβως πιο και εβαλα και λιγο σιλικονη στα πιρτσινια που ειναι στο ταμπελακι στο λαιμο για να μου φυγει καθε ιδεα.Moυ περασε κι απ το μυαλο να τρυπησω το λαιμο να βαλω γρασαδορακι,αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο αυτο.:beer:

NickolasV
14/01/2010, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Γειά σας καλή χρονιά κ καλές βόλτες!

Μια ερώτηση,
Έχω 1300κμ με το τενεράκι (08 μοντέλο-άσπρο) και στα τελευταία 100-200, μου σβήνει σε χαμηλές στροφές
ή αγκομαχεί. Είχα διαβάσει για κάτι σχετικό σε xt και xtz , επειδή δε θυμάμαι μπορεί να μου πεί κάποιος ποιό είναι το πρόβλημα κ τι πρέπει να κάνω;;;

Φίλε μου η καλή σου είναι πολύ νέα!!!
Ακόμα είσαι στο στρώσιμο. Και εμένα μου έσβηνε με 2α και χαμηλές στροφές.
Όταν τελειώσεις το στρώσιμο και αρχίσεις να το ανοίγεις η μηχανή θα ξεμπουκώσει.
:wave2:

peskandritsos
15/01/2010, 04:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και πως περνάνε τα νερά από την εσωτερική μεριά του σωλήνα στην εξωτερική, και φτάνουν στο ρουλεμάν ?? Δεν στέκει .....:rolleyes: Περνανεε.:smokin:

Anty12
15/01/2010, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Περνανεε.:smokin:

Για λέγε .....:confused:

MikeG
19/01/2010, 17:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Απλά ρύθμισμα θέλει δηλαδή;
Το κάνει στις 2000 και κάτω. Φυσικά δεν εννοώ το κλώτσημα γενικά στις χαμηλές στροφές.

Θυμάμαι όμως ότι κάπου είχα διαβάσει, ίσως εδώ αλλά δε μπορώ να το βρώ τώρα, για κάποιο ελλατωματικό εξάρτημα στα xtz του 08 και στα xt. Eίμαι κ λίγο άσχετος όμως κ δε μουρχεται τώρα..


Προφανώς αναφέρεσαι στο TPS & νομίζω ότι αυτό είναι η πηγή του κακού.
Σίγουρα μια βόλτα από τον εξουσιοδοτημένο θα σου λύσει το πρόβλημα.

Anty, δεν έχει βγάλει κανένα μέχρι τώρα θεματάκι με το TPS?


:wave2:

peskandritsos
19/01/2010, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για λέγε .....:confused: Απο εκει κατω δεν εχει τιποτα για στεγανοποιηση.
Οι κυριοι Ιαπωνες εχουν δωσει εντολες για πολυ μικρη ποσοτητα γρασου καθοτι πολυ καρκινογονο λενε...:rolleyes:

Κινουμενος με καποια ταχυτητα το νερο εχει το σπρωξιμο απο τον αερα και κινειται προς τα πανω και ετσι αν δεν υπαρχει στεγανοποιηση σωστη χωνεται παντου...

Το ρουλεμαν ηταν στην χειροτερη κατασταση που εχει δει ο γιατρος μεχρι σημερα ειπε...

Τες πα τελος καλο ολα καλα.(Εγγυηση φυσικα)

Και το γρασο που βαζει η γιαμαχα ειναι το χειροτερο μου ειπε.

jimtarasxt660x
19/01/2010, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Απο εκει κατω δεν εχει τιποτα για στεγανοποιηση.
Οι κυριοι Ιαπωνες εχουν δωσει εντολες για πολυ μικρη ποσοτητα γρασου καθοτι πολυ καρκινογονο λενε...:rolleyes:

Κινουμενος με καποια ταχυτητα το νερο εχει το σπρωξιμο απο τον αερα και κινειται προς τα πανω και ετσι αν δεν υπαρχει στεγανοποιηση σωστη χωνεται παντου...

Το ρουλεμαν ηταν στην χειροτερη κατασταση που εχει δει ο γιατρος μεχρι σημερα ειπε...

Τες πα τελος καλο ολα καλα.(Εγγυηση φυσικα)

Και το γρασο που βαζει η γιαμαχα ειναι το χειροτερο μου ειπε.



:winka: :winka: :winka:

xtkoulas
21/01/2010, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Είναι παροχή 12Volt από την ίδια ασφάλεια που τροφοδοτεί τις ψείρες και τα φώτα της ουράς.
Αυτή η ασφάλεια είναι η μόνη που τροφοδοτείται με το κλειδί στο ΟΝ χωρίς ο κινητήρας να δουλεύει.

Μήπως έχεις υπόψην σου, σηκώνει και θερμαινόμενα grips εκεί;

teo24
21/01/2010, 20:42
99% αποκλειεται να τα σηκωνει η ασφαλεια.Ασε που επιβαλλεται να βαλεις και ρελε στα grip.:beer:

xtkoulas
22/01/2010, 08:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από teo24
99% αποκλειεται να τα σηκωνει η ασφαλεια.Ασε που επιβαλλεται να βαλεις και ρελε στα grip.:beer:

Θεωρητικά απ' ότι μου είπαι ένας φίλος ηλεκτρολόγος, Ισχύς = Τάση Χ Ένταση. Δηλαδή στη περίπτωσή μας, άν τα γρίπς βγάζουν ας πούμε 40w έχουμε Ισχύς = 40W / 12V , δηλαδή 3,33 Amper.
Με τον ίδιο τρόπο βγάζουμε την ισχύ από αυτά που έχει είδη το κύκλωμα σ' αύτή τη φίσσα. 5+5+5w w τα φώτα θέσεως εμπρός και πίσω. +5 φως πινακίδας +5 βάλε τα φώτα του κατράν 25w/12v = 2.08. Άντε 1,5 πες το GPS που έχω πάνω, Σύνολο 3,33 + 2,08+1,5 = 6,91 Α. Έχουμε 10Α ασφάλεια, οπότε δεν έχουμε πρόβλημα.
Θεωρητικά πάντα. Στη πράξη δεν ξέρω. Ρελέ όντως θα χρειαστεί απ' ότι μου είπε και αυτός. Έχει συνδέσει κάποιος εκεί grips και είχε πρόβλημα;

Anty12
22/01/2010, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Anty, δεν έχει βγάλει κανένα μέχρι τώρα θεματάκι με το TPS?


Αν ενθυμούμαι καλώς , όλα είχαν χοντρο-προβλήματα μέχρι το 2005-2006, και τα αλλάζανε με ανάκληση.

Μετά το 2006 στα ΧΤΧ/R το θέμα έλειξε.

Στο Tenere το TPS είναι σχεδιασμένο από την αρχή.Έχει ένα θέμα, αν το ρελαντί είναι έστω και 100-200 rpm κάτω. Σβήνει μέσα στην κίνηση , και αν είσαι σε μανούβρες θα ξαπλωθείς.
Θέλει προσοχή το ρελαντί να είναι αυστηρά στις 1400-1600.

xtkoulas
28/01/2010, 12:52
ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΛΑΔΙΟΥ
Έλα ντε, πως; Με ζεστή μηχανή οριζόντιο έδαφος και στο πλαϊνό σταντ; Το έχετε ελέγξει και είναι πάντα το ίδιο, ή τη μία δείχνει γεμάτο και την άλλη άδειο; Στο DRZ που είχα ποτέ δεν ήμουν σίγουρος για το πόσο λάδι έχω. Προφανώς και εδώ μία η άλλη είναι έτσι;

daz
28/01/2010, 14:55
Μηχανή ζεστή (μια βόλτα ή 10-15 λεπτά ρελαντί), όρθια (όχι πλαϊνό σταντ, όχι κεντρικό σταντ, επίπεδο έδαφος). Σβήνεις, μετράς.

Μηχανή ζεστή μετά από ταξίδι, στάση στην εθνική. Σβήνεις, περιμένεις λίγο να πέσει η θερμοκρασία στα λάδια μετράς.

Ποτέ δεν βιδώνεις τον δείκτη.

Πάντα το ίδιο δείχνει.

Gazer
28/01/2010, 23:44
Πολύ spam ρε παιδιά σ'αυτό το θέμα δεν διαβάζεται με τίποτα. Ξεκίνησα να το διαβάσω από την αρχή και μόνο στη Μόνικα Μπελούτσι δεν με πήγε.

Λοιπόν μιας και κάποιοι απο εσάς σίγουρα τα έχετε διαβάσει και ξέρετε, από ποια σελίδα να ξεκινήσω την ανάγνωση για να κατατοπιστώ σχετικά με το tenere?

VALES
29/01/2010, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Πολύ spam ρε παιδιά σ'αυτό το θέμα δεν διαβάζεται με τίποτα. Ξεκίνησα να το διαβάσω από την αρχή και μόνο στη Μόνικα Μπελούτσι δεν με πήγε.

Λοιπόν μιας και κάποιοι απο εσάς σίγουρα τα έχετε διαβάσει και ξέρετε, από ποια σελίδα να ξεκινήσω την ανάγνωση για να κατατοπιστώ σχετικά με το tenere?





Δηλαδή εσύ περίμενες 117 σελίδες ''τεχνική ανάλυση'' του ΧΤΖ ?
Ξεκίνα κανά δυο σελίδες πριν. Ούτως ή άλλως, το ΧΤ δεν έχει να μας δείξει και πολλές διαφορές από το ΄80 κι εδώ.:wave2: :beer:

XJR_Billy
29/01/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Πολύ spam ρε παιδιά σ'αυτό το θέμα δεν διαβάζεται με τίποτα. Ξεκίνησα να το διαβάσω από την αρχή και μόνο στη Μόνικα Μπελούτσι δεν με πήγε.



Μπα...:look:

Η Μόνικα είμαι σίγουρος ότι κάπου αναφέρεται...:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

peskandritsos
29/01/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Πολύ spam ρε παιδιά σ'αυτό το θέμα δεν διαβάζεται με τίποτα. Ξεκίνησα να το διαβάσω από την αρχή και μόνο στη Μόνικα Μπελούτσι δεν με πήγε.

Λοιπόν μιας και κάποιοι απο εσάς σίγουρα τα έχετε διαβάσει και ξέρετε, από ποια σελίδα να ξεκινήσω την ανάγνωση για να κατατοπιστώ σχετικά με το tenere? Για αρχη θα ελεγα να περασεις απο το ταμειο!!! :D :D :D :rotflmao:

Anty12
29/01/2010, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Πολύ spam ρε παιδιά σ'αυτό το θέμα δεν διαβάζεται με τίποτα. Ξεκίνησα να το διαβάσω από την αρχή και μόνο στη Μόνικα Μπελούτσι δεν με πήγε.

Λοιπόν μιας και κάποιοι απο εσάς σίγουρα τα έχετε διαβάσει και ξέρετε, από ποια σελίδα να ξεκινήσω την ανάγνωση για να κατατοπιστώ σχετικά με το tenere?

Δυστυχώς αδερφέ έχεις δίκαιο.

Πέρα από το ότι μαλακίζονται οι Tenerάκιδες εδώ μέσα , έχουμε και επισκέπτες μαλακίζοντες……:mad:


Το ζουμί ξεκινάει από την σελίδα 28 και μετά, από την ώρα δηλαδή που κάποια μέλη του forum πήραν την μηχανή στα χέρια τους. Καλό διάβασμα :beer:

VALES
29/01/2010, 12:36
Συγνώμη κυρ - δάσκαλε :( ... άλλη φορά , θα χτυπάω πόρτα και θα ρωτάω. :smilea:

Anty12
29/01/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Συγνώμη κυρ - δάσκαλε :( ... άλλη φορά , θα χτυπάω πόρτα και θα ρωτάω. :smilea:

Μη τσιμπάς πατριώτ.........:D δεν ειν τσιφλίκ μας ιδώ μέσα........φλουρέτα έχς......????? :D

Gazer
29/01/2010, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Δηλαδή εσύ περίμενες 117 σελίδες ''τεχνική ανάλυση'' του ΧΤΖ ?
Ξεκίνα κανά δυο σελίδες πριν. Ούτως ή άλλως, το ΧΤ δεν έχει να μας δείξει και πολλές διαφορές από το ΄80 κι εδώ.:wave2: :beer:
Όχι βρε παιδιά και τεχνική ανάλυση αλλά εμπειρίες ας πούμε, πως σας φαίνεται, τι δεν πάει καλά, τι κάνει καλά και τέτοια. Συζήτηση για το tenere δηλαδή.
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Μπα...:look:

Η Μόνικα είμαι σίγουρος ότι κάπου αναφέρεται...:lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bigcry:
Καλά αν αναφέρεται πέραν του ότι έπεσα μέσα στην πρόβλεψη δεν νομίζω να υπάρχει κάτι που δεν αναφέρεται!:D
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το ζουμί ξεκινάει από την σελίδα 28 και μετά, από την ώρα δηλαδή που κάποια μέλη του forum πήραν την μηχανή στα χέρια τους. Καλό διάβασμα :beer:
Ευχαριστώ θα διαβάσω ότι μπορέσω.
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Συγνώμη κυρ - δάσκαλε :( ... άλλη φορά , θα χτυπάω πόρτα και θα ρωτάω. :smilea:
Ε νομίζω ότι είναι βασικοί κανόνες μια συζήτησης. Και ιδίως όταν είναι ιντερνετικό φόρουμ πρέπει να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί και να τηρούμε τα όρια του κάθε θέματος γιατί ότι γράφεται μένει και το διαβάζουν αναγκαστικά όλοι, ενδιαφερόμενοι ή μη.
Γενικά όμως δεν θα σας πω τι θα κάνετε, άλλωστε δεν έχω τέτοια δικαιοδοσία, απλά τι να διαβάσω ήθελα να ξέρω πράγμα που μου είπε ο Andy12 και τον ευχαριστώ για αυτό!

peskandritsos
08/02/2010, 07:20
Αλλαγη αλυσιδας στα 22.000 χλμ και πισω τακακια.
Αλυσιδα afam μαζι με γραναζια και τακακια και εργασια για ολα αυτα 180,00 ευρα.

jimtarasxt660x
08/02/2010, 07:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αλλαγη αλυσιδας στα 22.000 χλμ και πισω τακακια.
Αλυσιδα afam μαζι με γραναζια και τακακια και εργασια για ολα αυτα 180,00 ευρα.

Καλά είναι πιστεύω:winka:

gliout
08/02/2010, 13:54
Στα 13.500 μου κόπηκε η ντίζα συμπλέκτη!!!!!!

....


.

daz
17/02/2010, 20:59
Στα 22.000 έχω αλλάξει πίσω τακάκια 2 φορές. Μήπως φταίει πως δεν έχω αφήσει ορεινό στροφιλίκι πουθενά η να σηκώσω την μπότα από το πίσω? χαχα

Μάλλον πάω και για αλυσίδα τώρα. Μετά από 1000χλμ χαλαρώνει πολύ και οι κρίκοι μερικές φορές κάνουν γωνίες. Το πίσω γρανάζι έχει ακόμα ενώ το εμπρός δεν το βλέπω και πολύ ταλαιπωρημένο. Πάνε πακέτο αυτά? (γρανάζια - αλυσίδα)?

Πόσο πληρώσατε για το σερβις στα 20.000? Άκουσα τιμές και τιμές. Ότι να 'ναι.

daz
17/02/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Στα 13.500 μου κόπηκε η ντίζα συμπλέκτη!!!!!!

....


.

Κάθε φορά που την πλένω βάζω σπρέι επαφών στους διακόπτες και ΗΗS 2000 στην ντίζα του συμπλέκτη, κλειδαριές, μοχλούς κτλ. Που και που βάζω και σπρέι σιλικόνης σε κολάρα κτλ. (και στην ζελατίνα το καλοκαίρι για να μην κολλάνε τα μυγάκια χαχα) Μετά από κάθε πλύσιμο θέλει τουλάχιστον μια επιπόλαιη λίπανση σε ορισμένα σημεία για να μην σου τυχαίνουν αυτά. Στα 13000χλμ όμως κάποιος άλλος έπρεπε να την έχει κάνει πριν 3000.

gliout
18/02/2010, 10:51
To θέμα είναι οτι και εγώ περίπου ανω 5000 λιπαίνω διάφορα σημεία όπως και την ντίζα του συμπλέκτη. Τι να πώ!

Jarvis
18/02/2010, 11:53
Καλησπέρα παίδες


Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Στα 13.500 μου κόπηκε η ντίζα συμπλέκτη!!!!!!

....



Όταν είχα το ΤΤR του 99 που φτιαχνόταν και αυτό στην Ιταλία, είχα συνεχώς πρόβλημα με την ντίζα του συμπλέκτη (παρά την λίπανση) και αφού είχα αλλάξει αρκετές ένα καλό παλικάρι στην Yamaha μου πρότεινε να βάλω την ντίζα του ΧΤ του 89 με την λογική ότι οι Ιταλοί θέλουν να πουλάνε αναλώσιμα αφού ξέρουν ότι από μοτέρ είναι σκύλος, τον άκουσα και με αυτή την ντίζα πουλήθηκε το μοτόρι δεν με απασχόλησε ξανά. Το λέω γιατί και το teneraki είναι Ιταλιάνος και μπορεί να παίζει το ίδιο σενάριο όταν το πάρω (επιτέλους) θα ξέρω περισσότερα. Ελπίζω να βοήθησα.

gliout
18/02/2010, 12:34
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. !!!!
Πάρτο και εσύ.,.....

daz
18/02/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jarvis
Καλησπέρα παίδες




Όταν είχα το ΤΤR του 99 που φτιαχνόταν και αυτό στην Ιταλία, είχα συνεχώς πρόβλημα με την ντίζα του συμπλέκτη (παρά την λίπανση) και αφού είχα αλλάξει αρκετές ένα καλό παλικάρι στην Yamaha μου πρότεινε να βάλω την ντίζα του ΧΤ του 89 με την λογική ότι οι Ιταλοί θέλουν να πουλάνε αναλώσιμα αφού ξέρουν ότι από μοτέρ είναι σκύλος, τον άκουσα και με αυτή την ντίζα πουλήθηκε το μοτόρι δεν με απασχόλησε ξανά. Το λέω γιατί και το teneraki είναι Ιταλιάνος και μπορεί να παίζει το ίδιο σενάριο όταν το πάρω (επιτέλους) θα ξέρω περισσότερα. Ελπίζω να βοήθησα.

Χα χα. Καλό και αυτό. Πάντως κ εμένα στα 22000 χρειάζεται ρουλεμάν τιμονιού. Στο σέρβις στα 20000χλμ του είπα να το γρασάρει. Μου είπε πως δεν χρειάζεται και πως θα δώσω άδικα λεφτά για την εργασία αφού δεν φαίνεται να έχει βγάλει γράσο κτλ. Οκ. Δεν πειράζει άστο να τα παίξει και να το αλλάξω μέσα στην εγγύηση να μην πληρώσω και την εργασία. 500χλμ αργότερα το τιμόνι άρχισε να κομπιάζει. Σήμερα που γύρισα Θεσ/κη το πήγα για έλεγχο και την επόμενη εβδομάδα αλλάζεται μέσα στην εγγύηση. Ο εδώ αντιπρόσωπος μου είπε πως βάζουν ελάχιστο γράσο οι λαλάκες για οικολογικούς λόγους. Δεν πειράζει. Όσοι είστε στην αρχή ακόμα καλό είναι να το γρασάρεται αλλά και να μην το κάνετε στα 20000 που λέει ο μαμά πως θέλει έλεγχο και γρασάρισμα θα τα έχει παίξει σίγουρα. Μόνο να μην έχουν περάσει τα 2 χρόνια.

Για το σερβις στα 20000 δεν είπε κανείς τιμές. Πεσκανδρίτσος? Μην πείτε ποιος. Μόνο πόσο. Να γελάσουμε λίγο. Γιατί εγώ παραλίγο να το πουλήσω και να πάρω bmw που έχει πιο φθηνό σέρβις. χαχα

peskandritsos
18/02/2010, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Χα χα. Καλό και αυτό. Πάντως κ εμένα στα 22000 χρειάζεται ρουλεμάν τιμονιού. Στο σέρβις στα 20000χλμ του είπα να το γρασάρει. Μου είπε πως δεν χρειάζεται και πως θα δώσω άδικα λεφτά για την εργασία αφού δεν φαίνεται να έχει βγάλει γράσο κτλ. Οκ. Δεν πειράζει άστο να τα παίξει και να το αλλάξω μέσα στην εγγύηση να μην πληρώσω και την εργασία. 500χλμ αργότερα το τιμόνι άρχισε να κομπιάζει. Σήμερα που γύρισα Θεσ/κη το πήγα για έλεγχο και την επόμενη εβδομάδα αλλάζεται μέσα στην εγγύηση. Ο εδώ αντιπρόσωπος μου είπε πως βάζουν ελάχιστο γράσο οι λαλάκες για οικολογικούς λόγους. Δεν πειράζει. Όσοι είστε στην αρχή ακόμα καλό είναι να το γρασάρεται αλλά και να μην το κάνετε στα 20000 που λέει ο μαμά πως θέλει έλεγχο και γρασάρισμα θα τα έχει παίξει σίγουρα. Μόνο να μην έχουν περάσει τα 2 χρόνια.

Για το σερβις στα 20000 δεν είπε κανείς τιμές. Πεσκανδρίτσος? Μην πείτε ποιος. Μόνο πόσο. Να γελάσουμε λίγο. Γιατί εγώ παραλίγο να το πουλήσω και να πάρω bmw που έχει πιο φθηνό σέρβις. χαχα Σορρυ αλλα δεν θυμαμαι.
Μαλλον δεν θα με γδυσανε γιατι αν ειχε συμβει αυτο θα το θυμομουνα.:p

gliout
18/02/2010, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Για το σερβις στα 20000 δεν είπε κανείς τιμές. Πεσκανδρίτσος? Μην πείτε ποιος. Μόνο πόσο. Να γελάσουμε λίγο. Γιατί εγώ παραλίγο να το πουλήσω και να πάρω bmw που έχει πιο φθηνό σέρβις. χαχα [/B]

Για πές...Εγω εχω ακόμα 6.000χιλ ..Προλαβαίνω να το αλλάξω ??? :eek: :eek: :D

Jarvis
18/02/2010, 17:14
ρε μη λέτε τέτοια και είμαι έτοιμος να το πάρω
:confused: :confused: :confused:

gliout
18/02/2010, 17:17
Εσένα σου είπαμε να το πάρεις...Μην μας ακούς εμάς εδώ!

daz
18/02/2010, 18:41
Μια χαρά είναι οι τιμές στο σέρβις μην τρομάζετε απλά μερικοί νομίζουν ότι μπορούν να στα παίρνουν επειδή... Εμείς τους μάθαμε έτσι?
Εδώ θεσ/κη.. στα 19000 όταν πήγα να αλλάξω λάστιχα.
-Πόσο έχει το σέρβις στα 20000 μάστορα?
-150 το πολύ.
Λογικό μου ακούστηκε.
Φεύγω εκτάκτως για Αθήνα με πιάνει εκεί. 20200
Πάω στον έναν..
-Να στο αφήσω ή να κλείσω ραντεβού.
-Άστο.
Πόσα να φέρω για να το πάρω?
-Λοιπόν.. 120, 150, 190...
-Άστο μάστορα το παίρνω από τώρα γιατί δεν σε βλέπω να σταματάς.
-Ρε φίλε εγώ θέλω 60 ευρώ τον κινητήρα και 60 τις μποστινές αναρτήσεις (???!!!) μόνο μαστορικά, + φπα 150. Από κει και πέρα έχουμε...
-Γεια σου φίλε χάρηκα (ψέματα του είπα)
Παίρνω τηλ στην Πάτρα.
-Πόσο μάστορα?
100 ευρώ + το φίλτρο γιατί δεν ξέρω πόσο έχει.
Ωραία λέω αν όλοι εδώ είναι ότι να 'ναι το κάνω στην Πάτρα αφού έτσι κι αλλιώς θα περνούσα από εκεί σε 2 μέρες.
Αλλά ας συνεχίσω να ρωτάω (απ το τηλ αυτή την φορά) για να δω τι άλλο θα ακούσω.
-Μάστορα να στο φέρω για σέρβις.
-Ναι σε 2 εβδομάδες γιατί έχω πολύ δουλειά
-οκ. και πόσο περίπου?
-θα σου πω ακριβώς.. 310 ευρώ.
Μου έπεσαν μαλλιά και φρύδια και βλεφαρίδες. Αυτόν δεν πρόλαβα να τον σταματήσω. Και ήταν και κλεισμένος για 2 εβδομάδες. (Μάλλον εμείς φταίμε τελικά)
Άλλη μια λέω και σταματάω γιατί με αυτά που είχα ακούσει ως τώρα ήξερα πως δεν θα ακούσω κάτι χειρότερο.
-150 και ότι άλλο χρειαστεί
Δηλαδή τι άλλο να χρειαστεί?
-Ε δεν ξέρω.
-Καλά στο φέρνω και αν χρειαστεί κάτι άλλο πάρε με πρώτα ένα τηλ.
Δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο αφού τακάκια είχα αλλάξει. Τελικά τα κατάφερα. Έκανα σέρβις σε λογική τιμή. Λογική.. Τεσπα.

Ήθελα να ήξερα.. Οι εργασίες που γίνονται δεν είναι στάνταρ? Με εργατοώρες δεν δουλεύουν? Κοινή γραμμή δεν έχουν? Γιατί ο καθένας λέει ότι θέλει? Ο πρώτος που πήγα στην Αθήνα ήθελε να μου αλλάξει και το λάδι στην μπροστινή ανάρτηση. Γιατί? του λέω. Γιατί πρέπει, μου λέει, συντήρηση ανάρτησης. -Και η πίσω? -Δεν έχει ανάγκη. -Εγώ δεν θέλω να μου αλλάξεις λάδι γιατί θα βάλω λάδι και ελατήρια της ohlins -Ε τότε δεν σου γρασάρω ούτε το ρουλεμάν του λαιμού. -Άντε γεια, άντε γεια. Ότι να 'ναι.

stealth
19/02/2010, 10:24
Βασικά στη φράση ''και ότι άλλο χρειαστεί'' είναι εκεί που πατάνε όλοι και βάζουνε ότι τιμή τους καπνίσει. Δεν λέω κάποιες φορές όντως χρείαζεται κάποια εξτρά επισκευή πέρα απο αυτών που προτείνει το manual της yamaha, αλλά όχι να σε πάρουνε και το σκαλπ :mad:

Λύση μία που έχω βρεί και εφαρμόζω στο αυτοκίνητό μου αλλά αν δώ ότι και με το τενερέ γίνεται το ίδιο θα την εφαρμόσω και σαυτό : ας πούμε ότι θέλω να κάνω το σέρβις των 20.000, πηγαίνω σε 1 έμπορα ΓΝΗΣΙΩΝ ανταλακτικών και αγοράζω μόνος μου τα ανταλακτικά που χρειάζονται, το ποιά είναι αυτά αν δεν ξέρει κάποιος, μπορείς πολύ απλά μενα τηλ. σε μια επίσημη αντιπροσωπεία να το μάθεις, ρωτώντας να σε πούνε ποιά είναι αυτά με βάση το manual και όχι τι <<ΜΠΟΡΕΙ>> επιπλέον να χρειαστεί.
Στη συνέχεια πηγαίνεις σε ένα οποιοδήποτε συνεργείο και ρωτάς ΠΡΩΤΑ πόση ώρα θέλει για να σε περάσει τα συγκεκριμένα ανταλακτικά (λέγοντας ότι βιάζεσαι κιόλας) αν του πάς τη συγκεκριμένη ώρα που μπορεί εκέινος να εργαστεί στο όχημά σου (παίζει μεγάλο ρόλο αυτό γιατί πολλοί δεν χρεώνουν την ώρα εργασίας που εργάστηκαν στο όχημά σου αλλά το χρόνο που παρέμεινε αυτό στο συνεργείο τους, ειδικά αν δεν είσαι παρών εκεί όλη την ώρα να τους βλέπεις τι κάνουν), σε απαντάει π.χ. 1 ωρα, μετα ρωτάς πόσα λεφτά θέλει γιαυτή τη μία ώρα εργασίας, αν σε πεί κανένα τρελό νούμερο το παζαρεύεις ή επικαλείσαι και τον πίνακα που υποχρεούνται όλα τα συνεργεία να έχουν με τις χρεώσεις ανα ώρα, συνήθως δεν μπορούνε να σε κλέψουνε πολύ αν και πάλι συνεχίζει το χαλβά του πάς σε άλλον μέχρι να βείς κάποιον να σε πεί μια λογική τιμή (σίγουρα θα βρείτε). Τέλος του δίνεις τα ανταλλακτικά και τον πληρώνεις μόνο για την εργασία, η διαφορά πιστέψτε με πολλές φορές είναι χαώδης για το συνολικό κόστος.

Όλα αυτά σε περίπτωση που χρείαζονται μόνο αυτά που προβλέπονται σε κάθε σέρβις, αν σας πεί για κάποια εξτρά εργασία που όντως διαπιστώσετε και σεις ότι χρειάζεται τον ξαναρωτάτε α) πόση ώρα θέλει ακόμα γιαυτή την εξτρά εργασία και πόσο ΜΟΝΟ αυτή θα σας κοστίσει , β) τον ρωτάτε να σας πεί ξεχωριστά την τιμή των εξτρά ανταλλακτιικών που αυτός θα σας χρεώσει, γ) βγαίνετε έξω παίρνετε τηλ. τον έμπορα που παίρνετε τα ανταλλακτικά και τον ρωτάτε να σας πεί τις τιμές γιαυτά, αναλόγως που σας συμφέρει να τα πληρώσετε ακολουθείτε τη διαδικασία.

Υ.Γ. ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ λεπτομέρεια να κάνετε μερικά τηλ. σε μερικούς εμπόρους ανταλακτικών ΚΑΙ εκεί θα εκπλαγείτε απο τις διαφορετικές τιμές που θα σας πεί ο καθένας, επιλέγετε το φθηνότερο φυσικά.

Υ.Γ.2 Επιλέγετε το φθηνότερο συνεργείο ακόμα και μή επίσημο, εφόσον χρησιοποιείται ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά ΔΕΝ χάνεται την εγγύηση.

daz
19/02/2010, 10:32
Υπάρχει και ένα βιβλιαράκι της Yamaha με όλα τα αναλώσιμα και τιμές.

Jarvis
23/02/2010, 13:48
Το πήρα επιτέλους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Την Πέμπτη θα το έχω......
στα πόδια μου :D :D :D

ermhc
23/02/2010, 14:09
Και καλοταξιδο σε οτι δρομο και εαν βρεθεις πιστεψε το δε θα κολλησει........Αντε καλα χιλιομετρα και παντα ορθιος!!!

daz
23/02/2010, 14:37
Καλοτάξιδο φίλε.. Καλά χλμ
Τι χρωματάκι το πήρες?

Jarvis
23/02/2010, 14:44
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. :p

Χρωματάκι τι άλλο....
μα φυσικά άσπρο !!! :beer: :beer:

Αυτό μου είχε κολλήσει από την πρώτη φορά που το είδα :blush:

daz
23/02/2010, 14:50
Χε χε Καλούς δρόμους.


189822

S.Nikos
23/02/2010, 14:51
Καλορίζικο φίλε, πήρες πολύ ξεχωριστό μηχανάκι. Στην αρχή που το είδα δεν μου άρεσε καθόλου , μετά κάπως άρχισα να το λοξοκοιτάω, στη συνέχεια το συμπάθησα και πλέον αν και έχω βάλει άλλο στο μάτι το θεωρώ από τα πιο όμορφα μηχανάκια. Είμαι σίγουρος ότι αν το είχα σε συνδιασμό με τις ικανότητές του θα το λάτρευα!!

Εύχομαι να το χαρείς και πάντα όρθιος!!

daz
23/02/2010, 14:52
Να ρωτήσω ποιο έχεις βάλει στο μάτι?

S.Nikos
23/02/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Να ρωτήσω ποιο έχεις βάλει στο μάτι?

f800gs αλλά θέλω 3-4 μήνες ακόμα για να μπορέσω να διαθέσω το ανάλογο ποσό.

Jarvis
23/02/2010, 14:58
Το είχα κάνει ride πολύ καλό
αλλά είμαι yamahakias από κούνια :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

S.Nikos
23/02/2010, 15:02
Καλά κάνεις φίλε μου η yamaha ανέκαθεν έβγαζε πολύ αξιόπιστα μηχανάκια που σπάνια δεν θα ικανοποιήσουν τον αγοραστή τους. Α, το νου σου, να του φας το μεδούλι, τέτοια θέλει αυτό..!;)

daz
23/02/2010, 15:10
Τρία είναι ως τώρα τα on-off. Έχουμε ένα στα 660, ένα στα 800, και ένα στα 990. Για μένα και τα τρία είναι αξιόλογα γιατί είναι αυτό που λένε. Το καθένα με τα δικά του θετικά και αρνητικά.

S.Nikos
23/02/2010, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Τρία είναι ως τώρα τα on-off. Έχουμε ένα στα 660, ένα στα 800, και ένα στα 990. Για μένα και τα τρία είναι αξιόλογα γιατί είναι αυτό που λένε. Το καθένα με τα δικά του θετικά και αρνητικά.

Μακάρι να γίνουν 4 (Super Tenere) και να μη μας βγει καμιά χοντρή 1200cc που να κοστίζει 15.000€. Αύριο θα ξέρουμε.

daz
23/02/2010, 15:37
Ωχ.. πως θα το ξέρουμε αύριο?

S.Nikos
23/02/2010, 15:38
http://www.yamaha-motor.gr/super-tenere/

daz
23/02/2010, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
http://www.yamaha-motor.gr/super-tenere/

ΩΩΩΩ και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.. Για να δούμε.. Γιατί είχε αρχίσει να με ξενερώνει με το σταγονόμετρο αυτή η παρουσίαση.

Αύριο στις 21,00 δλδ.

gelcat
24/02/2010, 12:56
Γειά σας κι από μένα,
Σας γράφω ύστερα από 500χλμ με το καινούργιο :sun: μου τενερακι (military look):wave2:
Πριν το πάρω διάβασα και τις 117 σελίδες του thread (τότε ήταν περίπου 106) με βοηθήσατε πολύ
Ελπίζω να σας δω κ΄που γρήγορα

Anty12
24/02/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
διάβασα και τις 117 σελίδες του thread


Χαρά στο κουράγιο σου.....καλώς ήλθες..........


Ταμίας..........πελλλλλαααααααατης...........:smokin:

Anty12
24/02/2010, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Χαρά στο κουράγιο σου.....καλώς ήλθες..........


Ταμίας..........πελλλλλαααααααατης...........:smokin:






















Μα όλη την ώρα στο φάτσαμπουκ είναι αυτό το παιδί....?????

gelcat
24/02/2010, 16:34
Ευχαριστώ Πρόεδρε
καλώς σας βρήκα.......
:wave2:

peskandritsos
24/02/2010, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Ευχαριστώ Πρόεδρε
καλώς σας βρήκα.......
:wave2: Καλως τον


190029

gelcat
24/02/2010, 20:34
Αγαπητέ peskandritsos, :) μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε τι ακριβώς υπονοεί η εικών την οποία επισυνάψατε με το καλωσόρισμα σας?
:confused: Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων δια την εξήγησιν σας,
Μετά τιμής:cool:
gelcat (εκ Δράμας):smilea:

daz
24/02/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Αγαπητέ peskandritsos, :) μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε τι ακριβώς υπονοεί η εικών την οποία επισυνάψατε με το καλωσόρισμα σας?
:confused: Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων δια την εξήγησιν σας,
Μετά τιμής:cool:
gelcat (εκ Δράμας):smilea:

E! 117 σελίδες διάβασες δεν ξέρεις? Μη τον καλοπιάνεις δεν την γλιτώνεις.

gelcat
24/02/2010, 22:05
Δέχεται επιταγές?:winka:

μεταχρονολογημένες?:smokin:

gelcat
24/02/2010, 23:08
τεσπα respect στον ταμία:a23:
πόσα?:mad:
που?:a37:
πως?:a023:

peskandritsos
25/02/2010, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
τεσπα respect στον ταμία:a23:
πόσα?:mad:
που?:a37:
πως?:a023: Απλα και μονο λογω της καλης αισθησης χιουμορ που εχεις οι πρωτοι τρεις μηνες δωρεαν.:winka: :winka:

gelcat
25/02/2010, 15:31
Ευχαριστώ πολύ
ως τον Μάιο όλο και κάτι άλλο θα σκεφτώ για να την βγάλω δωρεάν άλλο ένα τρίμηνο και μετά βλέπουμε (ελπίζω να μη μου τα ζητήσεις αναδρομικά!)
:a09:

XJR_Billy
25/02/2010, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Γειά σας κι από μένα,
Σας γράφω ύστερα από 500χλμ με το καινούργιο :sun: μου τενερακι (military look):wave2:
Πριν το πάρω διάβασα και τις 117 σελίδες του thread (τότε ήταν περίπου 106) με βοηθήσατε πολύ
Ελπίζω να σας δω κ΄που γρήγορα

Καλώς ήρθες φίλε !!!:beer: :beer:

gelcat
25/02/2010, 16:01
Ευχαριστώ XT_Billy
καλώς σας βρήκα
Πρόεδρε thnx για το δωράκι έλα από εδώ εσύ και όχι μόνο μόνο καφέ!
:beer: :beer: :beer:

dimitris_a
25/02/2010, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Jarvis
Το πήρα επιτέλους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Την Πέμπτη θα το έχω......
στα πόδια μου :D :D :D

καλοτάξιδο φίλε

αλλά να ξέρεις το μπεζ είναι πιο γρήγορο.....:rotflmao:

dimitris_a
25/02/2010, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Χαρά στο κουράγιο σου.....καλώς ήλθες..........


Ταμίας..........πελλλλλαααααααατης...........:smokin:

ρε πρόεδρε. ρε πρόεδρε
αμέσως να φωνάξεις τον ταμία..... ανάσα δεν πήρε το παιδί.....

dimitris_a
25/02/2010, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Ευχαριστώ Πρόεδρε
καλώς σας βρήκα.......
:wave2:

καλως ήρθες.
από τον ταμία πέρασες?????

gelcat
25/02/2010, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
καλοτάξιδο φίλε

αλλά να ξέρεις το μπεζ είναι πιο γρήγορο.....:rotflmao:

Μπεζ είναι!:smokin: