PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24

gelcat
25/02/2010, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
καλως ήρθες.
από τον ταμία πέρασες?????

1)Αυτά είναι προσωπικά δεδομένα:a28:
2)Δεν θα εκθέσω ΠΟΤΕ τον ταμία:nono: :a19:





ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ ΜΟΥ Ταμία άλλα 3 μηνάκια?:cool:

peskandritsos
26/02/2010, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
1)ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ ΜΟΥ Ταμία άλλα 3 μηνάκια?:cool: Αν για τα επομενα 3 χρονια δεν μου ζητησεις θεωρημενη αποδειξη τοτε οκ. :D :D :D

gelcat
26/02/2010, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αν για τα επομενα 3 χρονια δεν μου ζητησεις θεωρημενη αποδειξη τοτε οκ. :D :D :D

Απόδειξη? εγώ?
Τελείως εμπιστευτικά .................








είμαι γιατρός:a13:

gliout
26/02/2010, 16:50
Και εγώ εφοριακός!!!!:wave2: :wave2: :wave2:


Χεχεχεχεχεχε

gelcat
26/02/2010, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Και εγώ εφοριακός!!!!:wave2: :wave2: :wave2:


Χεχεχεχεχεχε


Καλά πόσα θες για να μην πεις τίποτα?
Πέρνα από τον ταμία!:a9:

gliout
26/02/2010, 19:23
χμμμ δεν περνάνε αυτά κύριέ μου!!!

gelcat
26/02/2010, 19:26
Πάντως δεν έχω ιατρείο στο Κολωνάκι

gelcat
26/02/2010, 19:28
My 1st 1981

NickolasV
27/02/2010, 10:31
Γεια σου Gelcat και καλός όρισες!

Μήπως είσαι εσύ που είχαμε γνωριστεί παραμονή πρωτοχρονιάς στον Βερβέρογλου;

THEOD
27/02/2010, 18:24
Πάντως παιδιά το κοντέρ του Tenere είναι ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ αισιόδοξο...
Απ'ότι βλέπετε τα πραγματικά είναι 10% λιγότερα !!!

paraligo
27/02/2010, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Πάντως παιδιά το κοντέρ του Tenere είναι ΓΕΛΟΙΩΔΩΣ αισιόδοξο...
Απ'ότι βλέπετε τα πραγματικά είναι 10% λιγότερα !!!

Με ένα δοντάκι στο εμπρός γρανάζι είναι ακριβέστατο!:wave2:

THEOD
27/02/2010, 18:34
ένα δοντάκι + ή ένα δοντάκι -

ή να το θέσω αλλιώς...

εννοείς κόντυμα ή μάκρυμα της μετάδοσης ???

Γιατί αν μιλάς για κόντυμα (που κατά την γνώμη μου για χωμάτινη χρήση είναι απαραίτητο...) τότε η ανακρίβεια του κοντέρ μεγαλώνει ακόμα περισσότερο και το συνολικό σφάλμα θα αγγίζει τα όρια του ανέκδοτου...

paraligo
27/02/2010, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ένα δοντάκι + ή ένα δοντάκι -

ή να το θέσω αλλιώς...

εννοείς κόντυμα ή μάκρυμα της μετάδοσης ???

Γιατί αν μιλάς για κόντυμα (που κατά την γνώμη μου για χωμάτινη χρήση είναι απαραίτητο...) τότε η ανακρίβεια του κοντέρ μεγαλώνει ακόμα περισσότερο και το συνολικό σφάλμα θα αγγίζει τα όρια του ανέκδοτου...

Αφού είσαι έξυπνο παιδί γιατί κάνης τέτοιες ερωτήσεις?

THEOD
27/02/2010, 18:48
Γιατί εσύ σαν ακόμα πιο έξυπνο παιδί θα ξέρεις ότι ήδη το μηχανάκι είναι από μαμά αρκετά μακρύ για τον χαρακτήρα του. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι ιδιοκτήτες (τουλάχιστον αυτοί που έχουν χωμάτινες βλέψεις) θα έχουν σκεφτεί να κάνουν το ανάποδο (κόντυμα της μετάδοσης).

Αλλά ακόμα και αν το μακρύνεις με ένα δόντι μπροστά αυτό επιφέρει μια αλλαγή της μετάδοσης της τάξης του 6-7-βία 8% (δεν ξέρω ακριβώς τι γρανάζια φοράει για να σου πώ με ακρίβεια). Ακόμα και έτσι δεν "καβαντζάρεις" εξ' ολοκλήρου ένα σφάλμα κοντέρ της τάξης του 10%...

paraligo
27/02/2010, 19:15
15-45
Το μηχανάκι είναι ακριβός αυτό που φαίνεται on off
Εγώ προσωπικά έχω 14 για βουνό και ταξίδια 16 (μπροστά γρανάζι πάντα)
:) :)

THEOD
27/02/2010, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
15-45
Το μηχανάκι είναι ακριβός αυτό που φαίνεται on off
Εγώ προσωπικά έχω 14 για βουνό και ταξίδια 16 (μπροστά γρανάζι πάντα)
:) :)

OK.
Άρα σαν μαμά διαμορφώνει μια τελική σχέση μετάδοσης 3 προς 1.
Άρα έχω δίκιο που σου λέω ότι ακόμα και αν το μακρύνεις με +1 δόντι μπροστά, η διαφορά σε σχέση με την μαμα σχέση μετάδοσης διαφοροποιείται κατά 6,6% (γίνεται 2,8125 προς 1).
Άρα ακόμα και σε αυτήν την (ακραία κατά την γνώμη μου) περίπτωση πάλι δεν ισοσταθμίζεις πλήρως (το ισοσταθμίζεις κατά τα 2/3) το μεγάλο σφάλμα κοντέρ που έχει το μηχανάκι...

Εννοείται ότι στην αντίθετη περίπτωση (δηλαδή του κοντύματος με -1 δόντι μπροστά που σημαίνει τελική σχέση μετάδοσης 3,214 προς 1) το συνολικό σφάλμα κοντέρ σκαρφαλώνει σε απίστευτα επίπεδα της τάξης του 16,5+% !!!

Και συγνώμη αλλά συνεχίζω να διατηρώ την άποψή μου ότι το μηχανάκι στην μαμίσια μορφή του τείνει να βρίσκεται προς την πλευρά του "μακριού γρανάζωματος" και δύσκολα μπορεί να δεχθεί ακόμα μακρύτερο...

Θα μου πεις απόψεις και γούστα είναι αυτά...ΟΚ, δεκτόν...

Τα μαθηματικά όμως που σου γράφω δεν αμφισβητούνται... :winka:

Τέσπα... Το θέμα δεν είναι το γρανάζωμα στο οποίο στο κάτω-κάτω της γραφής ο καθένας επεμβαίνει κατά τα γούστα του. Το θέμα είναι αυτό που έγραψα στην αρχή ότι δηλαδή το μηχανάκι έρχεται από το εργοστάσιο με ένα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αισιόδοξο κοντέρ (προσωπικά είναι το πιο αισιόδοξο που έχω συναντήσει...) :wave2:

dimitris_a
27/02/2010, 19:44
μα αφού εμείς οι κάτοχοι των tenere είμαστε αισιόδοξοι άνθρωποι........
το μηχανάκι μας να μην έχει κι αυτό μια δόση αισιοδοξίας??????:D :D :D :D :D

paraligo
27/02/2010, 20:42
Αν ένα μηχανάκι φορτωμένο έτσι και με δυο άτομα ταξιδεύει με τελευταία σχέση στο σασμάν και δεν ζητάει πουθενά κατέβασμα είναι μακρύ ………πάσο.


190344

Anty12
27/02/2010, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
Αν ένα μηχανάκι φορτωμένο έτσι και με δυο άτομα ταξιδεύει με τελευταία σχέση στο σασμάν και δεν ζητάει πουθενά κατέβασμα είναι μακρύ ………πάσο.

Μη κρύβεις τη φάτσα σου ρε ψηλέ.....έχει και πιπίνια το φλόρουμ.....

Που ξέρεις.....??...μαζί με σένα μπορεί να σκαλώσουμε κάνα ξόφτερο και μεις οι σαπιοκοιλίες.. :a01:

stealth
28/02/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
Αν ένα μηχανάκι φορτωμένο έτσι και με δυο άτομα ταξιδεύει με τελευταία σχέση στο σασμάν και δεν ζητάει πουθενά κατέβασμα είναι μακρύ? πάσο.

Εδώ φίλε paraligo θα διαφωνήσω εν μέρει, δηλαδή αν είσαι σε επαρχιακή διαδρομή δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατεβάσει κάποιος σε τετάρτη ή ακόμα και τρίτη ειδικά αν θές να προσπεράσεις με σχετική ασφάλεια, τώρα αν πηγαίνεις solo εγνατία ή δρόμους με δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση και πάλι δεν τύχεις καμιά ανηφόρα (ειδικά με κόντρα άνεμο) τότε ναι συμφωνώ με αυτό που λές.

gelcat
28/02/2010, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Γεια σου Gelcat και καλός όρισες!

Μήπως είσαι εσύ που είχαμε γνωριστεί παραμονή πρωτοχρονιάς στον Βερβέρογλου;

Γειά σου Νικόλα, εγώ είμαι.
Τις προάλλες μίλαγα για σένα με τον Δημήτρη και θα μου έδινε το τηλ. σου.
Ελπίζω να σε δω γρήγορα.

paraligo
28/02/2010, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μη κρύβεις τη φάτσα σου ρε ψηλέ.....έχει και πιπίνια το φλόρουμ.....

Που ξέρεις.....??...μαζί με σένα μπορεί να σκαλώσουμε κάνα ξόφτερο και μεις οι σαπιοκοιλίες.. :a01:

Πρόεδρε τα πιπίνια δικάσου.................... αφού πρώτα τα περάσω ένα τεστ!!!!!:D

paraligo
28/02/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stealth
Εδώ φίλε paraligo θα διαφωνήσω εν μέρει, δηλαδή αν είσαι σε επαρχιακή διαδρομή δεν υπάρχει περίπτωση να μην κατεβάσει κάποιος σε τετάρτη ή ακόμα και τρίτη ειδικά αν θές να προσπεράσεις με σχετική ασφάλεια, τώρα αν πηγαίνεις solo εγνατία ή δρόμους με δύο λωρίδες ανα κατεύθυνση και πάλι δεν τύχεις καμιά ανηφόρα (ειδικά με κόντρα άνεμο) τότε ναι συμφωνώ με αυτό που λές.

Δεν διαφωνώ μαζί σου.:winka:
Αλλά μην παίζουμε με τις λέξης.
Ένα μηχανάκι που ζορίζετε φαίνετε…………και αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι το tenere!

tzarot
01/03/2010, 10:29
...ρε σεις, ήξερε κανένας σας ότι έχουμε τόσο αλήτικο κώλο !!! Ειδικά στη δεύτερη είναι...

(Με την ευκαιρία της αλλαγής της βάσης της πινακίδας, καθώς πριν απο μερικές μέρες ένας συνάδελφος με ένα Transalp μου τον "επισκέυασε" απο πίσω)...


190494

tzarot
01/03/2010, 10:30
...


190495

daz
02/03/2010, 17:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
...ρε σεις, ήξερε κανένας σας ότι έχουμε τόσο αλήτικο κώλο !!! Ειδικά στη δεύτερη είναι...

(Με την ευκαιρία της αλλαγής της βάσης της πινακίδας, καθώς πριν απο μερικές μέρες ένας συνάδελφος με ένα Transalp μου τον "επισκέυασε" απο πίσω)...



http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1680287#post1680287

Anty12
04/03/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
...ρε σεις, ήξερε κανένας σας ότι έχουμε τόσο αλήτικο κώλο !!! Ειδικά στη δεύτερη είναι...

(Με την ευκαιρία της αλλαγής της βάσης της πινακίδας, καθώς πριν απο μερικές μέρες ένας συνάδελφος με ένα Transalp μου τον "επισκέυασε" απο πίσω)...

Ποιο λάστιχο είναι αυτό που φοράει...???

tzarot
04/03/2010, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποιο λάστιχο είναι αυτό που φοράει...???

Τα μαμά...

Michelin Sirac.

btw μια χαρά μου έχουν βγεί στα μέχρι τώρα 6.000 χλμ

stealth
05/03/2010, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Τα μαμά...

Michelin Sirac.

btw μια χαρά μου έχουν βγεί στα μέχρι τώρα 6.000 χλμ

Μια χαρά για άσφαλτο (στεγνή κυρίως) και το πολύ κανένα flat χωματόδρομο και δύο τρομάρες για off road οδήγηση ειδικά σε λάσπες, ΑΜΜΟ!!!!!!! κτλπ.

spiridaus
12/03/2010, 12:53
Γειά κ πάλι ,

Λοιπόν μου φεύγει συχνά η πίσω ρόδα . Σε στροφές με κλίση , σε βρεγμένο , σε χώμα , σε λίγο χαλίκι στην άσφαλτο η και με το πίσω φρένο. Μουχει σπάσει τα νεύρα σε σημείο να μην μπορώ να το εμπιστευτώ κ να το χαρώ το μηχανάκι .
Δε μου έχει ξανατύχει αυτό σε άλλα και επίσης δεν οδήγω καθόλου ακραία για να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά.
Καμιά ιδέα;
2000km έχω κ τα λάστιχα τα μαμά-michelin sirac

peskandritsos
12/03/2010, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Γειά κ πάλι ,

Λοιπόν μου φεύγει συχνά η πίσω ρόδα . Σε στροφές με κλίση , σε βρεγμένο , σε χώμα , σε λίγο χαλίκι στην άσφαλτο η και με το πίσω φρένο. Μουχει σπάσει τα νεύρα σε σημείο να μην μπορώ να το εμπιστευτώ κ να το χαρώ το μηχανάκι .
Δε μου έχει ξανατύχει αυτό σε άλλα και επίσης δεν οδήγω καθόλου ακραία για να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά.
Καμιά ιδέα;
2000km έχω κ τα λάστιχα τα μαμά-michelin sirac Ειναι ατιθασο το ατι.:D :D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Και σοβαρα τωρα...
Μηπως δεν εχεις την σωστη πιεση???

Μηπως ειναι σκληρη γομα και θελουν καλο ζεσταμα??

Μηπως απο τις τελευταιες κ@λ@βροχες με την λασπη δεν εχουν ξεπλυθει καλα οι δρομοι που κινησαι??

Για το πισω φρενο το εχουν πει και αλλοι και νομιζω ειναι θεμα συνηθειας..

Konti
12/03/2010, 13:07
Οταν είχα το dakaraki, απο μαμα το έδιναν με τα sirac....

Δε μπορώ να πω ότι είναι και τα καλύτερα λάστιχα! Τα άλλαξα σχετικά γρήγορα γιατι δεν μου ενέπνεαν καμία εμπιστοσύνη :winka: !

spiridaus
12/03/2010, 13:14
Πίεση είχα τσεκάρει τις πρώτες φορές που το πάθαινα ήταν καλά, θα το ξανακοιτάξω.
ΜΕ τις βροχές που λές δεν έχει να κάνει. Ζέσταμα πόσο να θέλει πια;;

Τι πρόβλημα υπάρχει με το πίσω φρένο;

Παίζει να είναι τα λάστιχα δηλαδή;

faraway
12/03/2010, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Konti
Οταν είχα το dakaraki, απο μαμα το έδιναν με τα sirac....

Δε μπορώ να πω ότι είναι και τα καλύτερα λάστιχα! Τα άλλαξα σχετικά γρήγορα γιατι δεν μου ενέπνεαν καμία εμπιστοσύνη :winka: !

...στο xt600 είναι κορυφαία και σε άσφαλτο και σε βρεγμένο αλλά και χωματάκι ( χαλαρά) .

Konti
12/03/2010, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
...στο xt600 είναι κορυφαία και σε άσφαλτο και σε βρεγμένο αλλά και χωματάκι ( χαλαρά) .

Δε ξέρω ίσως επειδή το XT είναι πιο ελαφρύ, ειλικρινά I do not know! Πάντως δε μου άρεσαν καθόλου! Μετά έβαλα tourance που επίσης δε με τρέλαναν!

Και μετά είδα το φως μου με τα Τ63:D μακράν τα καλύτερα, εχανες χλμ βέβαια αλλά δεν μπορείς να τα έχεις και όλα! Η φασαρία που έκαναν μου άρεσε!

faraway
12/03/2010, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Γειά κ πάλι ,

Λοιπόν μου φεύγει συχνά η πίσω ρόδα . Σε στροφές με κλίση , σε βρεγμένο , σε χώμα , σε λίγο χαλίκι στην άσφαλτο η και με το πίσω φρένο. Μουχει σπάσει τα νεύρα σε σημείο να μην μπορώ να το εμπιστευτώ κ να το χαρώ το μηχανάκι .
Δε μου έχει ξανατύχει αυτό σε άλλα και επίσης δεν οδήγω καθόλου ακραία για να δικαιολογείται τέτοια συμπεριφορά.
Καμιά ιδέα;
2000km έχω κ τα λάστιχα τα μαμά-michelin sirac

...όπως το περιγράφεις πάντως δεν ακούγεται για συμπεριφορά sirac ....το μόνο που μπορώ να σκεφθώ είναι πως έχουν ξεραθεί άρα έχουν χάσει και τις ιδιότητες τους , μιας και μαμίσια!!:wave2:

Anty12
13/03/2010, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από spiridaus
Πίεση είχα τσεκάρει τις πρώτες φορές που το πάθαινα ήταν καλά, θα το ξανακοιτάξω.
ΜΕ τις βροχές που λές δεν έχει να κάνει. Ζέσταμα πόσο να θέλει πια;;

Τι πρόβλημα υπάρχει με το πίσω φρένο;

Παίζει να είναι τα λάστιχα δηλαδή;

1.Το πίσω φρένο μπλοκάρει πολύ εύκολα....μάθε να ζεις μ'αυτό.

2.Έχεις αλλάξει εξάτμιση...??Έχεις βαλιτσάκι πίσω...??Όσο πιο βαρύ πίσω τόσο καλύτερα..!!!!

3.Όλοι λένε ότι τα Sirac γλυστράνε, πόσο μάλλον στα Teneκε.....την επόμενη βάλε Anakee....
.... πολύ καλύτερα στην άσφαλτο, πολύ πιο γρήγορη η φθορά, ξέχνα οποιοδήποτε δρόμο δεν έχει πίσσα...!!!

dimitris_a
13/03/2010, 17:00
κι εγώ τα sirac έχω αλλά δε γλιστράει παρά μόνο υπο προϋποθέσεις......

1.εννοείται πως σε βρεγμένο θα γλιστρήσει αν ανοίξεις απότομα το γκάζι
2. Αν η ποιότητα της ασφάλτου είναι χάλια (γυαλί) πάλι θα γλιστρήσει....


νομίζω όμως ότι παίζει αυξημένο ρόλο και η θερμοκρασία για το συγκεκριμένο ελαστικό. Το λέω αυτό γιατί μου έχει γλιστρήσει (τρελλή μπάντα όμως την οποία και χάρηκα :D :D :D :D ) σε σημείο που ποτέ άλλοτε δε μου είχε γλιστγρήσει, με όλες τις συνθήκες ίδιες (στροφες - κλίση κτλ) με μόνη διαφορα ότι είχα διανύσει μόλις 400 μέτρα....) που σημαίνει ότι τα λάστιχα ήταν παγωμένα.......

γι αυτό λέω μήπως για το συγκεκριμένο ελαστικό παίζει λίγο παραπάνω το θέμα της θερμοκρασίας.....
όσο για το φρενάρισμα, μόνο δύο φορές μου έχει γλιστρήσει και ήταν σε πολύ απότομο φρενάρισμα και αυτό μόλις την είχα πρωτοπάρει. Πράγματι όμως πρέπει να είσαι πολύ ευγενικός με το πίσω φρένο.....
από τότε φρενάρω κυρίως με το μπροστά και το πίσω το πιέζω ελάχιστα.......

και φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο το πως οδηγεί ο καθένας μας......

και για να μην παρεξηγηθώ δεν υποστηρίζω πως ξέρω να οδηγώ σωστά και γρήγορα μοτοσυκλέτα. (ίσα ίσα που κι αυτά που ήξερα τα ξέχασα μετά την 11χρονη αποχή μου από το χώρο των δικύκλων) Απλά αναφέρω τις εντυπώσεις που έχω αποκομίσει κατά τη διάρκεια της 6μηνης συμβίωσής μου με την όμορφη μονοκύλινδρη yamaha μας

dimitris_a
22/03/2010, 13:30
παίδες έχω ένα θεματάκι με την κατανάλωση

την τελευταία φορά έκαψα 13 λίτρα για 140 χιλιόμετρα χωρίς να αλλάξω τρόπο οδήγησης....... (πολλά δεν είναι??)

τις προηγούμενες φορές τα 13 λίτρα με πήγαιναν περίπου 190 - 200 χιλιόμετρα

Να σημειώσω πως το 90% των χιλιομέτρων γίνεται εντός πόλης και το στροφόμετρο σπάνια περνά τις 5000 στροφές...... οι αλλαγές των ταχυτήτων γίνονται κυρίως στην περιοχή 4000 - 4500 το πολύ....

λέτε να παίζει κάτι????
ευχαριστώ

ΥΓ σήμερα το γέμισα και θέλω να το ξανα τσεκάρω..... απλά θέλω καμιά γνώμη γιατί είμαι λίγο βιαστικός και ανυπόμονος.... :D :D :D :D

mike1985
22/03/2010, 19:01
Apo filo poy exei to tenere:

6lt/100km sthn poli
4,5lt/100km sthn e8nikh

dimitris_a
22/03/2010, 19:41
ευχαριστώ για την απάντηση

teddyseker
22/03/2010, 22:02
kalispera sta paidia

telika exoume oloi exoume ena themataki meta lastixakia mas..
etsi kai ego to exo parei apo fovo to tenere mou giati xoreuvei me to paramikro kai den ksero ti na kano ..ta lastixa pou forao einai mamisia . ..xoma den provlepetai na pao ..oxi akoma toulaxiston opote kamia ''sigouri '' marka lastixon paizei na mou pei kapioios egguimena gia na ta dokimaso ??? isos kai kapia timi an ginetai?? to exo ena xrono peripou kai fovamai na to stripso
oso gia tin katanalosi mesa stin poli pou odigo vgazo max 250 km...

aa kai kati allo ...i sela den einai oligon ti aparadekti ???
piga mia xalkida kai trelathika stous ponous!!! kai ekana kai mia stasi ...
i sela tou neou tenere ennoontas modelo 2009 (me tis rafes sta plagia ) einai katholou kaliteri arage ??? ego exo to leuko tou 2008

peskandritsos
23/03/2010, 06:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από teddyseker
kalispera sta paidia

telika exoume oloi exoume ena themataki meta lastixakia mas..
etsi kai ego to exo parei apo fovo to tenere mou giati xoreuvei me to paramikro kai den ksero ti na kano ..ta lastixa pou forao einai mamisia . ..xoma den provlepetai na pao ..oxi akoma toulaxiston opote kamia ''sigouri '' marka lastixon paizei na mou pei kapioios egguimena gia na ta dokimaso ??? isos kai kapia timi an ginetai?? to exo ena xrono peripou kai fovamai na to stripso
oso gia tin katanalosi mesa stin poli pou odigo vgazo max 250 km...

aa kai kati allo ...i sela den einai oligon ti aparadekti ???
piga mia xalkida kai trelathika stous ponous!!! kai ekana kai mia stasi ...
i sela tou neou tenere ennoontas modelo 2009 (me tis rafes sta plagia ) einai katholou kaliteri arage ??? ego exo to leuko tou 2008 Για τα λαστιχα αφου σε ενδιαφερει η κινηση μονο σε ασφαλτο τα ΑΝΑΚΕΕ MISHELIN ειναι μονοδρομος..
..Το καλυτερο για ασφαλτο αλλα στο χωμα θα εχεις θεμα.:smilea:

Τωρα για την καταναλωση μην εμπιστευεσαι αυτο που δειχνει ο δεικτης βενζινης, οταν γεμιζεις που εχεις βγαλει μαχ 250 χλμ ποσα λιτρα βαζεις???

Γιατι και σε εμενα στα 250 χλμ μου δειχνει δυο τελιτσες ακομα αλλα οταν γεμιζω παιρνει 12-13 λιτρα που σημαινει οτι εχει ακομα μεσα 10 λιτρα.

Εκτος και αν το σκιζεις και εισαι συνεχεια στα κοκκινα...:rolleyes:

peskandritsos
23/03/2010, 15:17
Αλλαγη ντιζας συμπλεκτη στα 23000 χλμ.
Κοστος 22,00 ευρω!

stealth
23/03/2010, 22:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από teddyseker


aa kai kati allo ...i sela den einai oligon ti aparadekti ???
piga mia xalkida kai trelathika stous ponous!!! kai ekana kai mia stasi ...
i sela tou neou tenere ennoontas modelo 2009 (me tis rafes sta plagia ) einai katholou kaliteri arage ??? ego exo to leuko tou 2008

Είναι ολίγον, όχι πολύ όμως, κυρίως σε ταξίδι θα έλεγα, όσο για τη σέλα του 09 με τη ραφή που έχω εγω μια απτα (γ)ίδια, αν και δεν έχω οδηγήσει 08 δεν νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.

Όσον αφορά τα λάστιχα εφόσον δεν πηγαίνεις χώμα βάλε ένα καθαρόαιμο αφάλτινο όπως το ANAKEE που αναφέρει ο peskandritsos και θα στρίβεις μεχρι και με γόνατο κάτω (εντάξει σχεδόν κάτω) αν το κατέχεις το άθλημα.

Για το δείκτη βενζίνης να πω ότι είναι πολύ απαισιόδοξός και δείχνει πολύ νωρίς ότι μπήκες στη ρεζέρβα, (όλα τα περοδικά που έχω διαβάσει δίνουν αυτονομία περίπου 350-370 χιλιόμετρα (μαζί με τη ρεζέρβα) πράγμα που έχω διαπιστώσει και γώ περίπου), απλά μετά είναι θέμα περισσότερο ψυχολογικό αν θα αγνοήσεις την ένδειξη και θα συνεχίσεις με βάση τα χιλιόμετρα που έκανες απτο τελευτάιο φουλάρισμα ή θα φουλάρεις αμέσως.

$py
24/03/2010, 10:05
Ουφ, πολύ σπαμ ρε παιδιά εδώ μέσα, αλλά το κατάφερα όλο.


+1 ένας κάτοχος

Anty12
24/03/2010, 15:32
Πάμε πάλι απ' την αρχή.......

Το τεπόζιτο, γεμάτο, με την παλιά εξάτμιση , με πολύ χαλαρή οδήγηση , θα σου βγάλει 350-400 χλμ
Το δικό εχει βγάλει 407 χλμ με ένα-δύο λίτρα μέσα.

Από την ώρα που θα ανάψει η ένδειξη F-trip έχεις μέσα άλλα 6 με 6,5 λίτρα....με προσοχή θα κάνεις άλλα 100 χλμ στα σίγουρα....η Yamaπα ήταν συντηρητική στον σχεδιασμό.

Πριν μία εβδομάδα άλλαξα λάστιχα........τα άφησα να πατήσουν για καμιά 500αρια χλμ και πλακώθηκα..............άσφαλτο, χώμα (όχι λάσπη) και αμμόχωμα σε παραλία......

......το συμπέρασμα.......Η MICHELIN όταν σχεδίαζε τα ANAKEE είχε το Tenere κατα νου......

κόστος 235 Ε με περαστικά και ζύγισμα...το μπροστινό έιναι 8 μηνών και το πίσω 4.
Μιλάω για τα ANAKEE 1.

daz
24/03/2010, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Ουφ, πολύ σπαμ ρε παιδιά εδώ μέσα, αλλά το κατάφερα όλο.


+1 ένας κάτοχος

Καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για την υπομονή σου και την επιμονή σου.

Για πες.. Καινούριο? Μεταχειρισμένο? Χρώμα? Εντυπώσεις?

daz
24/03/2010, 16:03
Η ρεζέρβα είναι 6,7 λίτρα. Με συντηρητική οδήγηση βγάζει και πάνω από 100 χλμ αναλόγως και των συνθηκών. Το ανώτερο που μου έχει κάψει είναι 7,1 στην εθνική φορτωμένο και ταξιδεύοντας με άσχημες συνθήκες και το λιγότερο είναι κάτω 4,8 οδηγώντας χαλαρά σε ορεινό στροφιλίκι. Αυτά με τα μαμά λάστιχα. Με τα καινούρια TKC 80 πρέπει να καίει κάτι περισσότερο αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί επίσης οι συνθήκες ήταν.. ότι να 'ναι. Μέσα στην πόλη δεν ξέρω πόσο καίει γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μη βγει και παραέξω ενδιάμεσα σε δύο γεμίσματα.

stealth
24/03/2010, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πάμε πάλι απ' την αρχή.......

Το τεπόζιτο, γεμάτο, με την παλιά εξάτμιση , με πολύ χαλαρή οδήγηση , θα σου βγάλει 350-400 χλμ
Το δικό εχει βγάλει 407 χλμ με ένα-δύο λίτρα μέσα.

Από την ώρα που θα ανάψει η ένδειξη F-trip έχεις μέσα άλλα 6 με 6,5 λίτρα....με προσοχή θα κάνεις άλλα 100 χλμ στα σίγουρα....η Yamaπα ήταν συντηρητική στον σχεδιασμό.

Πριν μία εβδομάδα άλλαξα λάστιχα........τα άφησα να πατήσουν για καμιά 500αρια χλμ και πλακώθηκα..............άσφαλτο, χώμα (όχι λάσπη) και αμμόχωμα σε παραλία......

......το συμπέρασμα.......Η MICHELIN όταν σχεδίαζε τα ANAKEE είχε το Tenere κατα νου......

κόστος 235 Ε με περαστικά και ζύγισμα...το μπροστινό έιναι 8 μηνών και το πίσω 4.
Μιλάω για τα ANAKEE 1.

Αυτό με την ένδειξη f-trip ισχύει στάνταρ ότι όταν ανάβει έχεις 6-6,5 λίτρα? γιατί εχει τύχει να μανάψει και στα 220χλμ. μετά το φουλάρισμα :confused:

Φίλε στο αμμόχωμα σε παραλία πως σε φάνηκε το ANAKEE? το λέω γιατί το sirac είναι τρισάθλιο εκει...

$py
24/03/2010, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για την υπομονή σου και την επιμονή σου.

Για πες.. Καινούριο? Μεταχειρισμένο? Χρώμα? Εντυπώσεις?



Μεταχειρισμένο, χρώματος χακί με αρκετά έξτρα.

Εντυπώσεις ως τώρα (το έχω δύο μέρες) άριστο μέσα στη πόλη, ευκίνητο με πολύ καλά φρένα, αν και μου φαίνεται ότι το πίσω μπλοκάρει λίγο περισσότερο από ότι πρέπει. Περισσότερα από βδομάδα που θα δοκιμαστεί σε χώμα και σε εθνική.

Vstrommer71
25/03/2010, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
...δοκιμαστεί σε χώμα και σε εθνική.
Μην ανησυχεις,στο τετραημερο θα ''δοκιμαστει'' εξονυχιστικα ο τενεκες :a021: :rotflmao:

Μεγειες!:beer:

Anty12
25/03/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stealth
Αυτό με την ένδειξη f-trip ισχύει στάνταρ ότι όταν ανάβει έχεις 6-6,5 λίτρα? γιατί εχει τύχει να μανάψει και στα 220χλμ. μετά το φουλάρισμα :confused:


Ναι ...στα 6,7 λίτρα όπως λέει και ο daz....για τα 220 εξαρτάται πως το πας....




Αρχικά δημιουργήθηκε από stealth
Φίλε στο αμμόχωμα σε παραλία πως σε φάνηκε το ANAKEE? το λέω γιατί το sirac είναι τρισάθλιο εκει...

Πολύ καλύτερα από τα Tourance.....το δικό μου είναι μοντέλο 2008

dimitris_a
25/03/2010, 14:23
εμένα πάντως κάθε φορά που ανάβει το f-trip και στη συνέχεια πάω για φουλάρισμα η αντλία γράφει 13 -14 λίτρα που σημαίνει πως ανάβει και έχει μέσα 9 - 8 λίτρα.....
πρόεδρε τα 6,7 δεν τα έχω δει ποτε.......

μάλλον με προσέχει η yamaha για να μην μείνω από βενζίνη στα βουνά.....:D :D :D :D :D

peskandritsos
25/03/2010, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πριν μία εβδομάδα άλλαξα λάστιχα........τα άφησα να πατήσουν για καμιά 500αρια χλμ και πλακώθηκα..............άσφαλτο, χώμα (όχι λάσπη) και αμμόχωμα σε παραλία......

......το συμπέρασμα.......Η MICHELIN όταν σχεδίαζε τα ANAKEE είχε το Tenere κατα νου......

κόστος 235 Ε με περαστικά και ζύγισμα...το μπροστινό έιναι 8 μηνών και το πίσω 4.
Μιλάω για τα ANAKEE 1. Μεγειες προεδρα, αλλα μας λες οτι τα ΑΝΑΚΕΕ ειναι καλο λαστιχο για χωμα πετρα και κροκαλα???:confused: :confused: :confused:

kata
27/03/2010, 14:31
Καλησπέρα άρχοντες!
Νέος στο Forum και Tenerakias (2008, λευκό, 7.500km).

Δεν ξέρω αν ήρθα σωστά εδώ...αλλά ψωφάω ρε σεις για λίγη Tenerisia συντροφικότητα..:smilea:

Το εργαλείο το έχω από Απρίλιο'09 και δεν ξανακαβάλησα το αυτοκίνητο. Μόνο που δεν έχω παρέα και πάω στα όρη & βουνά μόνος μου..έχω και απρόβλεπτα...

@Ταμείας: ...δεν έχω μάναμου...!:smokin:

Καλά να περνάτε!

gelcat
27/03/2010, 15:21
Γειά σας παίδες, σήμερα την έβγαλα στο βουνό :p για βόλτα και ανέβηκα στο Φαλακρό ΤΕΛΕΙΑ:sun:
εκεί βρήκα και παρεάκι 2 παλληκάρια από Βέροια δείτε και φωτο.
Είχα πρόβλημα με κάτι χοντρομαμούνια που σκάσαν πάνω στα χέρια μου και κόντεψα αν πέσω στον γκρεμό Μιλάμε ότι μου τσάκισαν το δάκτυλο παρά τα γάντια) μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιες χούφτες να βάλω που να μην χρειάζεται να αλλάξω τα αντίβαρα ή να κάνω πατέντες? (εννοείται όχι μαμίσιες γιατί κάνουν ένα σωρό ?)
thnx

daz
27/03/2010, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Γειά σας παίδες, σήμερα την έβγαλα στο βουνό :p για βόλτα και ανέβηκα στο Φαλακρό ΤΕΛΕΙΑ:sun:
εκεί βρήκα και παρεάκι 2 παλληκάρια από Βέροια δείτε και φωτο.
Είχα πρόβλημα με κάτι χοντρομαμούνια που σκάσαν πάνω στα χέρια μου και κόντεψα αν πέσω στον γκρεμό Μιλάμε ότι μου τσάκισαν το δάκτυλο παρά τα γάντια) μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιες χούφτες να βάλω που να μην χρειάζεται να αλλάξω τα αντίβαρα ή να κάνω πατέντες? (εννοείται όχι μαμίσιες γιατί κάνουν ένα σωρό ?)
thnx

Ρίξε μια ματιά στα aftermarket σελ 56 τελευταίο μνμ.

gelcat
27/03/2010, 15:57
thnx Daz αλλά η απάντηση είναι Item out of stock καμμιά άλλη ιδέα?

peskandritsos
27/03/2010, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
thnx Daz αλλά η απάντηση είναι Item out of stock καμμιά άλλη ιδέα? http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75739&perpage=15&pagenumber=2
Για κανε και μια ερωτηση στον paraligo..:winka:

daz
27/03/2010, 16:58
Ιδέες όσες θες..

http://www.dirtbikebitz.com/barkbusters-handguards-bhg19-vps-handguards-yamaha-xtz660-tenere-p-8862.html

http://www.chainspeed.co.uk/products/Barkbusters-BHG19-VPS-Handguards-for-Yamaha-XTZ660-Tenere..html

http://www.barkbusters.net/products/124.html

http://www.adventure-spec.com/shop/barkbusters-yamaha-xt660z-tenere-and-honda-transalp-xl700v-vps-aluminium-backbone-handguards-brush-guards-hand-shields-trail-adventure-motorcycling-equipment-gear-off-road-trail-enduro/prod_197.html

Αν θέλεις από Ελλάδα πάρε τηλ στο www.motoraid.eu

gelcat
27/03/2010, 18:09
Thnx again
τα πήρα από chainspeed σύνολο με μεταφορικά 128?
Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα στο μοντάρισμα.

kata
28/03/2010, 12:14
Καλημέρα σε όλους,
Ξέρει κανείς από προφόρτηση στο Tenere? Έχω ακούσει διάφορα και το εγχειρίδιο δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό. Σημείωση: είμαι 1.92 & 100 κιλά. Να περιμένω αλλαγές σε κράτημα & φρένα? Με το φόρτωμα σε ταξίδι τι γίνεται? Σε καθημερινή χρήση?

Ευχαριστώ, καλές διαδρομές...:winka:

gelcat
28/03/2010, 16:35
Δες και εδώ http://www.feelthetrack.com/tuning_guide.htm

kata
28/03/2010, 16:54
@gelcat: ευχαριστώ!!!:)

THEOD
28/03/2010, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kata
Καλημέρα σε όλους,
Ξέρει κανείς από προφόρτηση στο Tenere? Έχω ακούσει διάφορα και το εγχειρίδιο δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό. Σημείωση: είμαι 1.92 & 100 κιλά. Να περιμένω αλλαγές σε κράτημα & φρένα? Με το φόρτωμα σε ταξίδι τι γίνεται? Σε καθημερινή χρήση?

Ευχαριστώ, καλές διαδρομές...:winka:

+2 klik από την μαμά ρύθμιση...Θα αυξήσει μεν ελάχιστα το ύψος σέλλας, αλλά δουλεύει πολύ καλύτερα από την μαμίσια ρύθμιση σε όλες τις συνθήκες...Σε ταξίδι με δικάβαλλο και φούλ φόρτωμα το πιθανότερο να θέλει +1 ή +2 κλικ επιπλέον των αρχικών που σου γράφω...

kata
28/03/2010, 19:59
Thanks THEOD...

Αν κατάλαβα μιλάμε για το πίσω σύστημα έτσι??

Το μπροστά ελτήριο το πειράζω?? Είμαι άσχετος έτσι..

Θα το τσεκάρω αύριο και γυρνώ με εντυπώσεις

Ευχαριστώ..:winka:

THEOD
29/03/2010, 09:07
Ναι για το πίσω σου έγραψα...
Σε Τενερε φίλου πέρα από τα +2 κλικ στην πίσω προφόρτιση που για αναβάτη των 100 κιλών τα θεωρώ απαραίτητα, σφίξαμε και κατά 2 χιλιοστά (λίγο δηλαδή...) την προφόρτιση μπροστά...Καλύτερο είναι αλλά λάβε υπ' όψιν ότι ταυτόχρονα το μηχανάκι είναι χαμηλωμένο πίσω με λαμάκια στο μοχλικό και μπροστά με κατεβασμένες τιμονόπλακες. Δοκιμάστηκε στην άσφαλτο με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά δεν ξέρω τυχόν αύξηση της προφόρτισης μπροστά τι αντίκτυπο θα έχει στο χώμα...Σφίξε πρώτα την πίσω που λόγω του βάρους σου έτσι κι αλλιώς είναι απαραίτητο και μετά πειραματίζεσαι με την μπροστά... :wave2:

Anty12
29/03/2010, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kata
Καλημέρα σε όλους,
Ξέρει κανείς από προφόρτηση στο Tenere? Έχω ακούσει διάφορα και το εγχειρίδιο δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό. Σημείωση: είμαι 1.92 & 100 κιλά. Να περιμένω αλλαγές σε κράτημα & φρένα? Με το φόρτωμα σε ταξίδι τι γίνεται? Σε καθημερινή χρήση?

Ευχαριστώ, καλές διαδρομές...:winka:

Για τα κιλά σου τέρμα σκληρή η πίσω ανάρτηση, και 4-5 κλικ στο μπροστινό.
Στα χιλιόμετρα που είσαι, έχει ήδη μαλακώσει η ανάρτηση σου.
Και πάντα την νύχτα, αφημένη η μηχανή στο κεντρικό σταντ.

Anty12
29/03/2010, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μεγειες προεδρα, αλλα μας λες οτι τα ΑΝΑΚΕΕ ειναι καλο λαστιχο για χωμα πετρα και κροκαλα???:confused: :confused: :confused:

Φίλτατε Ταμία

Δεν είναι και σαν τα τακουνάτα που φοράς εσύ, αλλά σε σύγκριση με τα Tourance, ακόμα και όταν ήταν καινούργια, τα ANAKEE είναι δύο κλάσεις πάνω.Άλλωστε είμαι και χεράς .....μην το ξεχνάμε αυτό.


Και μιας και το φερε η κουβέντα...για να μην πάθει κανείς σας αυτό που έπαθα εγώ πριν 10 μέρες..........


...........ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΠΑΘΑΙΝΕΤΕ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΟΥΝ.......ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΑΜΠΡΕΛΑ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ.


Η ΣΑΜΠΡΕΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΩΣ ΤΥΠΟΥ.....ΜΗΝ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ...ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΙΕΡΟ......


Δεν θέλετε να δείτε πως συμπεριφέρετε το Τενεκέ αν κοπεί η βαλβίδα από το πισινό, και χάσει όλο τον αέρα ακαριαία με 80 klm/h ....πιστέψτε με.....εγώ τώρα πια έχω πιο πολλά άσπρα μαλιά κι΄απ' τον Ταμία....το νου σας ειλικρινά

peskandritsos
29/03/2010, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Και πάντα την νύχτα, αφημένη η μηχανή στο κεντρικό σταντ. Αυτο το κανω και εγω, αλλα μας το εξηγας και το γιατι κυριε προεδρα?? :confused:

Anty12
29/03/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αυτο το κανω και εγω, αλλα μας το εξηγας και το γιατι κυριε προεδρα?? :confused:

Γιατί ρε Στράτο είναι στον αέρα το πίσω ελατήριο και ασυμπίεστο.

peskandritsos
29/03/2010, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
εγώ τώρα πια έχω πιο πολλά άσπρα μαλιά κι΄απ' τον Ταμία....το νου σας ειλικρινά Ετσι ετσι, για να καταλαβεις τι περναμε και μεις οι ομορφοι!!!:p :p

Επαθες τετοια ζημια ρε προεδρε???:look:
Θα παω να ρωτησω τι σαμπρελα μου εχουν βαλει οταν αλλαξα λαστιχα...δεν ειχα δωσει την πρεπουσα σημασια.:sad:

kata
29/03/2010, 11:46
Thanks. Θα πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις να δω τι παίζει άσφαλτο και εκτός και γυρνώ με εντυπώσεις.

ΠΡΟΕΔΡΕ!!! Όταν λες στο διπλό σταντ εννοείς για φύλαξη ή κατά την ρύθμιση (ρώτσα παπαριά?:blush: )

Ακόμα, επειδή έχω τα Tourance από μαμά και το μηχανάκι το έχω από Απρίλιο του 2009 (μοντέλο 2008 το λευκό) παίζει να έχουν ξεραθεί ή είναι φυσιολογικό σε κατεβάσματα χωρίς φρένα να μαζεύω το πίσω με ανάποδα!!!???:D

Μήπως οι πιέσεις για Ελλάδα πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερες? Το 33 - 36 μου φαίνεται λίγο πατινάζ:p

Καλημέρα σας.:wave2:

Anty12
29/03/2010, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από kata
Thanks. Θα πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις να δω τι παίζει άσφαλτο και εκτός και γυρνώ με εντυπώσεις.

ΠΡΟΕΔΡΕ!!! Όταν λες στο διπλό σταντ εννοείς για φύλαξη ή κατά την ρύθμιση (ρώτσα παπαριά?:blush: )

Ακόμα, επειδή έχω τα Tourance από μαμά και το μηχανάκι το έχω από Απρίλιο του 2009 (μοντέλο 2008 το λευκό) παίζει να έχουν ξεραθεί ή είναι φυσιολογικό σε κατεβάσματα χωρίς φρένα να μαζεύω το πίσω με ανάποδα!!!???:D

Μήπως οι πιέσεις για Ελλάδα πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερες? Το 33 - 36 μου φαίνεται λίγο πατινάζ:p

Καλημέρα σας.:wave2:

Ενος χρόνου λάστιχα δεν έχουν πρόβλημα, εκτός και αν τα άφησες ακούνητα στον ήλιο όλο το καλοκαίρι.Το Τενερέ γλυστράει πίσω όταν επιβραδύνει ή φρενάρει, πρέπει να το συνηθίσεις.

Στο διπλό σταντ όταν παρκάρεις....ούτως ή άλλως πίσω το μηχανάκι έχει σουμιέδες και όχι αναρτήσεις.....αν ήταν να ρυθμίσεις προφόρτιση απόσβεση και SAG , θα το έκανες καθισμένος επάνω και ένας κολλητός σου θα μετρούσε και θα ρίθμιζε....αλλά η Yamaha φρόντισε να σε απαλλάξει από τον κόπο.

Πιέσεις ότι λέει το manual....στο χώμα λίγο πιο κάτω.

Anty12
29/03/2010, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ετσι ετσι, για να καταλαβεις τι περναμε και μεις οι ομορφοι!!!:p :p

Επαθες τετοια ζημια ρε προεδρε???:look:
Θα παω να ρωτησω τι σαμπρελα μου εχουν βαλει οταν αλλαξα λαστιχα...δεν ειχα δωσει την πρεπουσα σημασια.:sad:

Να πας ....και να αγοράσεις και ένα ζευγάρι μπρος-πίσω σαμπρέλλες τύπου ΜΠΙΟΥΤΗΛ , πάχος τουλάχιστον 4/4.5 και να τις δεις να έχουν περιμετρικά μία μπλε λεπτή γραμμή.
Κόστος 40Ε, έχε τες μαζί σου όταν ταξιδεύεις, κράτα τες στο κουτί τους μακριά από τον ήλιο και είσαι τζετ.

Λάστιχο ξέρεις να αλλάζεις μοναχούλης σου....??????

kata
29/03/2010, 13:41
Πρόεδρε, αφού το αναφέρεις,

Υπάρχει κανα link για αλλαγή ελαστικού με τον απαραίτητο εξοπλισμό, ή κάπου αλλού στο forum

Thanks!:)

peskandritsos
29/03/2010, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Να πας ....και να αγοράσεις και ένα ζευγάρι μπρος-πίσω σαμπρέλλες τύπου ΜΠΙΟΥΤΗΛ , πάχος τουλάχιστον 4/4.5 και να τις δεις να έχουν περιμετρικά μία μπλε λεπτή γραμμή.
Κόστος 40Ε, έχε τες μαζί σου όταν ταξιδεύεις, κράτα τες στο κουτί τους μακριά από τον ήλιο και είσαι τζετ.

Λάστιχο ξέρεις να αλλάζεις μοναχούλης σου....?????? Eνταξει το παλευω αυτο.


Με τα ηλεκτρικα εχω λιγο θεμα.:D

Jarvis
29/03/2010, 14:04
Καλησπέρα παίδες
έχουμε καμιά τάξη κόστους για το service των 10.000??
και κάνα καλό εξουσιοδοτημένο στην Αθηνά
γιατί άκουσα μια τιμή και μου φάνηκε τσιμπημένη :(

daz
29/03/2010, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kata
Thanks. Θα πειραματιστώ με τις ρυθμίσεις να δω τι παίζει άσφαλτο και εκτός και γυρνώ με εντυπώσεις.

ΠΡΟΕΔΡΕ!!! Όταν λες στο διπλό σταντ εννοείς για φύλαξη ή κατά την ρύθμιση (ρώτσα παπαριά?:blush: )

Ακόμα, επειδή έχω τα Tourance από μαμά και το μηχανάκι το έχω από Απρίλιο του 2009 (μοντέλο 2008 το λευκό) παίζει να έχουν ξεραθεί ή είναι φυσιολογικό σε κατεβάσματα χωρίς φρένα να μαζεύω το πίσω με ανάποδα!!!???:D

Μήπως οι πιέσεις για Ελλάδα πρέπει να είναι λίγο χαμηλότερες? Το 33 - 36 μου φαίνεται λίγο πατινάζ:p

Καλημέρα σας.:wave2:


Οι πίεση στο 29-29 για χώμα, 30-33 για κάθε μέρα και 33-36 όταν είναι φορτωμένο. Το μηχανάκι είναι ρυθμισμένο για αναβάτες στα 75 κιλά. Εγώ που είμαι στα 75 μετά από 22.000 το δουλεύω με 1 ή 2 κλικ πιο σφιχτό το πίσω γιατί έχει μαλακώσει. Από κει και πέρα η προφόρτιση μόνο δεν αρκεί για να ρυθμιστεί σωστά γιατί δεν έχει καμία άλλη ρύθμιση. Όσο πιο πολύ προφορτίζεις το πίσω τόσο πιο γρήγορα θα επαναφέρει αφού δεν μπορείς να ρυθμίσεις την απόσβεση επαναφοράς. Μπακαλίστικα (αφού δεν έχεις άλλη επιλογή) κάνεις αυτό που σου είπε ο πρόεδρος αλλά για τα δικά σου κιλά το καλύτερο είναι κομπλέ πίσω αμορτισέρ και ελατήρια, λάδι για το εμπρός. Αν δεν θέλεις όμως να τα αλλάξεις θα χρειαστείς revalving και εμπρός και πίσω. Μη νομίζεις πως μόνο εσύ έχεις το πρόβλημα. Ακόμα και εγώ πχ που είμαι στα κιλά στα οποία ρυθμίζονται όλα τα μηχανάκια, πλην των bmw (85 κιλα) έχω πρόβλημα με την επαναφορά όταν ανέβουν τα χλμ στο χώμα. Αν θέλεις την γνώμη ειδικών πάρε ένα τηλ εδώ
http://www.k-shock.gr/gr/service.htm
και ρώτα τι σου προτείνουν να κάνεις.

daz
29/03/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Μια χαρά είναι οι τιμές στο σέρβις μην τρομάζετε απλά μερικοί νομίζουν ότι μπορούν να στα παίρνουν επειδή... Εμείς τους μάθαμε έτσι?
Εδώ θεσ/κη.. στα 19000 όταν πήγα να αλλάξω λάστιχα.
-Πόσο έχει το σέρβις στα 20000 μάστορα?
-150 το πολύ.
Λογικό μου ακούστηκε.
Φεύγω εκτάκτως για Αθήνα με πιάνει εκεί. 20200
Πάω στον έναν..
-Να στο αφήσω ή να κλείσω ραντεβού.
-Άστο.
Πόσα να φέρω για να το πάρω?
-Λοιπόν.. 120, 150, 190...
-Άστο μάστορα το παίρνω από τώρα γιατί δεν σε βλέπω να σταματάς.
-Ρε φίλε εγώ θέλω 60 ευρώ τον κινητήρα και 60 τις μποστινές αναρτήσεις (???!!!) μόνο μαστορικά, + φπα 150. Από κει και πέρα έχουμε...
-Γεια σου φίλε χάρηκα (ψέματα του είπα)
Παίρνω τηλ στην Πάτρα.
-Πόσο μάστορα?
100 ευρώ + το φίλτρο γιατί δεν ξέρω πόσο έχει.
Ωραία λέω αν όλοι εδώ είναι ότι να 'ναι το κάνω στην Πάτρα αφού έτσι κι αλλιώς θα περνούσα από εκεί σε 2 μέρες.
Αλλά ας συνεχίσω να ρωτάω (απ το τηλ αυτή την φορά) για να δω τι άλλο θα ακούσω.
-Μάστορα να στο φέρω για σέρβις.
-Ναι σε 2 εβδομάδες γιατί έχω πολύ δουλειά
-οκ. και πόσο περίπου?
-θα σου πω ακριβώς.. 310 ευρώ.
Μου έπεσαν μαλλιά και φρύδια και βλεφαρίδες. Αυτόν δεν πρόλαβα να τον σταματήσω. Και ήταν και κλεισμένος για 2 εβδομάδες. (Μάλλον εμείς φταίμε τελικά)
Άλλη μια λέω και σταματάω γιατί με αυτά που είχα ακούσει ως τώρα ήξερα πως δεν θα ακούσω κάτι χειρότερο.
-150 και ότι άλλο χρειαστεί
Δηλαδή τι άλλο να χρειαστεί?
-Ε δεν ξέρω.
-Καλά στο φέρνω και αν χρειαστεί κάτι άλλο πάρε με πρώτα ένα τηλ.
Δεν χρειάστηκε τίποτε άλλο αφού τακάκια είχα αλλάξει. Τελικά τα κατάφερα. Έκανα σέρβις σε λογική τιμή. Λογική.. Τεσπα.

Ήθελα να ήξερα.. Οι εργασίες που γίνονται δεν είναι στάνταρ? Με εργατοώρες δεν δουλεύουν? Κοινή γραμμή δεν έχουν? Γιατί ο καθένας λέει ότι θέλει? Ο πρώτος που πήγα στην Αθήνα ήθελε να μου αλλάξει και το λάδι στην μπροστινή ανάρτηση. Γιατί? του λέω. Γιατί πρέπει, μου λέει, συντήρηση ανάρτησης. -Και η πίσω? -Δεν έχει ανάγκη. -Εγώ δεν θέλω να μου αλλάξεις λάδι γιατί θα βάλω λάδι και ελατήρια της ohlins -Ε τότε δεν σου γρασάρω ούτε το ρουλεμάν του λαιμού. -Άντε γεια, άντε γεια. Ότι να 'ναι.




Πρόσεξε. Μόνο αυτό σου λέω.

kata
29/03/2010, 14:11
daz...ευχαριστώ.:wave2:

Θα τα ξαναπούμε

Anty12
29/03/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kata
Πρόεδρε, αφού το αναφέρεις,

Υπάρχει κανα link για αλλαγή ελαστικού με τον απαραίτητο εξοπλισμό, ή κάπου αλλού στο forum

Thanks!:)

Το πως το αλλάζουμε θα το βρεις σε πολλά εκατομμύρια site, όπως και εδώ μέσα ....ψάξε......στο youtube μάλιστα έχει και βιντεάκια πολύ κατατοπιστικά.

Ξεκίνα από τον εξοπλισμό πρώτα...

Κλειδιά για τα μπουλόνια πίσω, κατά προτίμηση γερμανοπολύγωνα, για να μην φας τα χέρια σου μέσα στην νύχτα και στο αγιάζι.

Τρία λεβιεδάκια σε διαστάσεις που να χωράνε ανάμεσα στη ζάντα και το λάστιχο.

Πούδρα απ΄ αυτές που σου έβαζε η μαμά πριν γίνεις δυο μέτρα παλικάρι.

Υγρό σαπουνάκι ....για να γλυστρίσει το λάστιχο, και για να ακούσεις εκείνο το ανακουφιστικό μπαμ όταν το φουσκώνεις....εναλλακτικά κατουρας την ζάντα μέσα στην λάσπη ....και άντε να σε δω να φοράς γάντια μετά....:lol:

Παράλληλα έχεις αγοράσει ή κομπρεσέρ ή καψίλια πεπιεσμένου ....να προτιμήσεις κομπρεσέρ.....και φυσικά έχεις μαζί σου σαμπρέλες, το εργαλείο που αφαιρεί την βαλβίδα και φακό.......

Τέλος πήγαινε πάρε ένα μτχ ζαντολάστιχο από κανένα λαστιχά για εξάσκηση γιατί την πρώτη φορά που θα πας να αλλάξεις σαμπρέλα, θα την κάνεις μπλε μαρέ....

Αν όλα αυτά σου φαίνονται του ματς....γράψου στην Interamerican να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο....

...έχε υπόψη σου όμως, ότι οι οδικές δεν ανεβαίνουν σε βουνά (καρά-τσεκαρισμένο) οπότε θα πρέπει να κατεβάσεις την μηχανή στην κοντινότερη δημοσιά , οπότε τα λινά από μέσα τα χεις φάει, οπότε θες καινούργιο λάστιχο.....

Ξέρω ξέρω....δύσκολοι καιροί για μας τους εραστές.....αλλά έτσι έχουν τα πράματα...:o



Κενρικό σταντ σου είπα ότι πρέπει να έχει η μηχανή....??? δεν σου έιπα....εεεε...???

Βάλε κεντρικό σταντ

$py
29/03/2010, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
[B]Οι πίεση στο 29-29 για χώμα, 30-33 για κάθε μέρα και 33-36 όταν είναι φορτωμένο.


Χώμα σε πέρνει και για 25-25, αναλόγος που και πως πας.


Επίσης να πω ότι είναι μεγάλη αμαρτία να αγοράσει κάποιος το τενερε και να μην πηγαίνει χώμα, ας πάρει άλλο μηχανάκι.

Άμα δε το λυπάσαι το μηχανάκι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

kata
30/03/2010, 01:33
Ρε ΠΡΟΕΔΡΑ, τι είναι τα λινά????:rolleyes:

kata
30/03/2010, 01:38
Αστείο ήταν :smokin:

Έχω πολύ δουλειά...Ευχαριστώ

(Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά ο κύριος $PY βάζει φιτιλιές....:winka: )

gelcat
03/04/2010, 20:02
Στην αρχή ο δρόμος ήταν έτσι:


194364

gelcat
03/04/2010, 20:03
....και έφτασα εδώ πάνω


194365

gelcat
03/04/2010, 20:04
μετά έγινε έτσι :


194366

gelcat
03/04/2010, 20:07
και πήγα και εδώ:
Το μέρος λέγεται Πολύκαρπος στην Δράμα, είχε να πάω και πιο πέρα αλλά μόνος σου .......δε λέει,
αν όμως θέλει κάποιος η κάποιοι, να συνεννοηθούμε να γυρίσουμε τα δάση της Δράμας ας το πει, περιμένω, έτσι κι αλλιώς το πράγμα θέλει παρεάκι!

Σημ. Είχε και ρυάκια και λάσπες αλλά τα απέφυγα (πάντα επειδή ήμουν μόνος μου)


194367

NickolasV
04/04/2010, 08:47
Ωραίος ο Gelcat!!!

To Toponavigator το δίνει σαν διαδρομή 4*4 :beer:

Το τηλέφωνο το έχεις! Μην ντρέπεσαι!!!
Όποτε κάνεις κέφι κάνε ένα τηλ, μπορεί να με βολεύει!
Ως και την τέταρτη δουλεύω πρωινός (ως της 4), μετά κάθε μέρα όλο
και κάπου πετάγομαι!!!
:wave2:

stealth
04/04/2010, 17:50
Να προτείνω και γω σε όποιον ενδιαφέρεται να έρθει 2ο πόδι Χαλκιδική, πηγαίνω σε κάτι εξαιρετικές διαδρομές στο βουνό πυκνά-συχνά, θανεβάσω σύντομά και μερικές φωτό, όποιος θέλει ας με στείλει π.μ.

stealth
09/04/2010, 20:16
Για αρχή ένα μικρό δείγμα 4 εδώ

http://img63.imageshack.us/gal.php?g=07092009369.jpg

άλλες 4 εδώ

http://img191.imageshack.us/gal.php?g=16092009379.jpg

και 4 τελευταίες εδώ

http://img189.imageshack.us/gal.php?g=photo059f.jpg

Όλες οι φωτό είναι βγαλμένες στο 2ο πόδι της Χαλκιδικής, συνήθως ανεβάινω στο βουνό από Παρθενώνα, έξω απτο Μαρμαρά, απο κεί και πέρα έχει αρκετούς χωματόδρομους να ακολουθήσεις οι περισσότεροι αρκετά βατοί πλήν λίγων σημείων, όσοι πιστοί προσέλθετε, ας με στείλουνε π.μ. :)

Υ.Γ. Στις φωτό φαίνονται οι τοποθεσίες Ίταμος, Ψαριά καθώς και διάφορες άλλες περιοχές.

gelcat
11/04/2010, 19:02
Μια πρώτη γεύση από την σημερινή βόλτα με τον Νικόλα (περίπου 4 ώρες)
(η μηχανή μου)


195017

gelcat
11/04/2010, 21:43
και ο Νίκος έχει πλύσιμο!
Τα καινούργια τακουνάτα του πήγαιναν πολύ καλύτερα από τα δικά μου μαμίσια


195050

gelcat
11/04/2010, 21:43
ο βράχος


195051

gelcat
11/04/2010, 21:45
ξανά ο βράχος αριστερά είναι γκρεμός


195052

gelcat
11/04/2010, 21:46
Η λίμνη που δημιουργήθηκε από το φράγμα του Θησαυρού στον Νέστο


195053

z.k.a.p.
12/04/2010, 12:05
ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΟΡΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΤΟ TENERE.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ-ΑΝΑΛΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ. ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ANTY12,DAZ KAI PESKADRITSO ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΕΥΩ),ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΩ ΔΕΟΝΤΟΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕΜΕ ΘΕΛΕΙ Η ΠΟΥ..ΝΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΚΑΙ Η ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ. ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ (ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ) ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ.

gliout
12/04/2010, 12:46
Καλώς όρισες, και καλοτάξιδο...Πάντα όρθιος και να το χαρείς με την ψυχή σου!!!!!!!!!