PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

peskandritsos
06/06/2008, 13:35
Μωρε ας μου δωσουν ενα γρηγορα-γρηγορα και ας ειναι και μωβ με πρασινες πεταλουδιτσες:a32:

XJR_Billy
06/06/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μωρε ας μου δωσουν ενα γρηγορα-γρηγορα και ας ειναι και μωβ με πρασινες πεταλουδιτσες:a32:

Ωραίος! Σωστός!

Ο δικός μου ο κολλημένος έχει φάει άσχημο κόλλημα!

Μαύρη μηχανή και τα μυαλά στα μαύρα κάγκελα...

Περιμένει έχοντας τα φράγκα από ΟΚΤΩΒΡΙΟ 2007 για να έρθει η ΧΤR 2008 η οποία είναι κατάμαυρη!!!:look:

Μετά τον έψηνα σιγά-σιγά για την Τενερέ..

Και τώρα του λέω "Ρε η Τενερέ θ'άρθει πιο γρήγορα από το μαύρο ΧΤ"

Και λέει: "Αν είναι μαύρη, μαύρες ζάντες κι έτσι, την παίρνω, αλλιώς θα περιμένω το μαύρο ΧΤ":alien:

"Πόσο θα το περιμένεις ρε συ? Γιατί δεν παίρνεις το μαύρο του 2007? Για ένα χρώμα κάνεις έτσι? Πάρτο και βάψτες μαύρες τις @#$%^&ζάντες"

"Θα το περιμένω επ'άπειρον!"

Οπότε σταματάω να ασχολούμαι μαζί του. Ας πάρει όποια και όποτε γουστάρει...

Άντε πια...:mad: :lol: :lol:

Κάτι άνθρωποι ρε πστ μου! 2 χρόνια την έβγαλα με το παπί της γυναίκας μου και είχα παλαβώσει να πάρω ένα ΧΤ!

Σιγά μην κόλλαγα στο χρώμα...

Ροζ πουά με ελεφαντάκια...:lol: :lol: :eyepop: :bawl:

peskandritsos
06/06/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ωραίος! Σωστός!

Ο δικός μου ο κολλημένος έχει φάει άσχημο κόλλημα!

Μαύρη μηχανή και τα μυαλά στα μαύρα κάγκελα...

Περιμένει έχοντας τα φράγκα από ΟΚΤΩΒΡΙΟ 2007 για να έρθει η ΧΤR 2008 η οποία είναι κατάμαυρη!!!:look:

Μετά τον έψηνα σιγά-σιγά για την Τενερέ..

Και τώρα του λέω "Ρε η Τενερέ θ'άρθει πιο γρήγορα από το μαύρο ΧΤ"

Και λέει: "Αν είναι μαύρη, μαύρες ζάντες κι έτσι, την παίρνω, αλλιώς θα περιμένω το μαύρο ΧΤ":alien:

"Πόσο θα το περιμένεις ρε συ? Γιατί δεν παίρνεις το μαύρο του 2007? Για ένα χρώμα κάνεις έτσι? Πάρτο και βάψτες μαύρες τις @#$%^&ζάντες"

"Θα το περιμένω επ'άπειρον!"

Οπότε σταματάω να ασχολούμαι μαζί του. Ας πάρει όποια και όποτε γουστάρει...

Άντε πια...:mad: :lol: :lol:

Κάτι άνθρωποι ρε πστ μου! 2 χρόνια την έβγαλα με το παπί της γυναίκας μου και είχα παλαβώσει να πάρω ένα ΧΤ!

Σιγά μην κόλλαγα στο χρώμα...

Ροζ πουά με ελεφαντάκια...:lol: :lol: :eyepop: :bawl: Μαυρη μαυριλα πλακωσε μαυρη σαν καλιακουδα

peskandritsos
07/06/2008, 08:14
Τελικα εχω προβλημα...Σημερα το ειδα και στον υπνο μου.Γιατρε τι να κανω???:ZZZ: :look: :a4:

Anty12
07/06/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τελικα εχω προβλημα...Σημερα το ειδα και στον υπνο μου.Γιατρε τι να κανω???:ZZZ: :look: :a4:

Αμά ακούς και φωνές τότε ....κόψε τα μικτά αέρια......:lol: :lol: :lol:

MikeG
07/06/2008, 11:04
Δείτε εδώ. (http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=81&NEWS_DATA_ID=70183) :wave2:

peskandritsos
07/06/2008, 17:03
Δεν τα κοβω, δεν τα κοβω, αφου λεω να τα αυξησω και να τα κανω τρια:rotflmao:

peskandritsos
07/06/2008, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δείτε εδώ. (http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=81&NEWS_DATA_ID=70183) :wave2: Που ειναι αμεσα διαθεσιμο που λεει αυτο εκει???

dirtbird
07/06/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Δείτε εδώ. (http://www.mototriti.gr/news/preview_news.asp?CATEGORY_id=81&NEWS_DATA_ID=70183) :wave2:

Και εδώ (http://enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=16&CPiD=2460)

Λοιπόν επειδή και εμένα μου αρέσει πολύ (φυσικά μόνο το άσπρο με τιην κόκκινη ρίγα), το σκέφτομαι να άλλαζα το ΧΤ (με μόλις 6000χλμ) με ένα... θα δούμε.

Έχω ορισμένες ενστάσεις όμως.....

ΤENERE....7490?
KTM 690...7990?

Και ναι μεν είναι διαφορετική κατηγορία αλλά το ΚΤΜ έχει καλύτερο μοτέρ-αναρτήσεις.
Επιφυλάσομαι για το μοτέρ γιατί δεν έχω οδηγήσει την τελευταία έκδοση του....

Αναρτήσεις.....

που πάς ρε καραμήτροοοοοο

Εάν έχει αντίστοιχο αμορτισέρ με του ΧΤ, αρχίστε να υπολογίζετε στην τιμή αγοράς και τα +528? για το Ohlins (που φυσικά θα το κρατήσω εάν κάνω την αλλαγή).*

Πηρούνι?......Είναι τόσο φτηνιάρικο που δεν έχει καν βίδες αποστράγγισης (έχω 2 μήνες ελατήρια Ohlins για μπροστά και δεν τα έχω βάλει γιατί βαριέμαι να βγάλω πηρούνια από πάνω.....) όπως του ΧΤ και με 15χλστ μειωμένη διαδρομή....:mad: :mad:

Δηλαδή, το ΧΤ600 του 87-88 (πριν τα benetton) είχε καλύτερες αναρτήσεις από το τωρινό (τουλάχιστον όσον αφορά επισκευασιμότητα και ρυθμίσεις) αφού είχε πίσω απόσβεση επαναφοράς και τάπες αφαίρεσης αέρα εμπρός.....

Είπαμε target group optimization (η αλλιώς cutting costs) αλλά εδώ το έχουμε ξεχιέσει,,,


*Σε γνωστή (μου) καλοκαιρινή (βλέπε προς παραλία) χωμάτινη διαδρομή όπου παλαιότερα κατέβαινα με το XR dδικάβαλος μαλλιοκούβαρα, πέρυσι με το ΧΤ (και ίδιο πλήρωμα...) αφενός σπάσαμε τις μέσες μας αφετέρου φίλος με Transalp (με 80000χλμ αμορτισέρ) που συνήθως του έκανα τρελλές διαφορές, ήρθε μετά από 2 λεπτά (αντί των 10).......

Antwnis
07/06/2008, 21:43
Το νέο tenere είναι (αντικειμενικά πιστεύω) από τα πιό όμορφα all arounders που έχουν παρουσιαστεί τα τελευταία χρόνια στην κατηγορία, κάτι στο οποίο βοήθησε και η επιλογή του marketing της yamaha με το να παρουσιάσει ένα προιόν που να διαφοροποιείται από το σύγχρονο ανταγωνισμό.
Η διαφοροποίηση της yamaha ήταν βάση της λογικής του επαναλανσαρίσματος ενός μεσάιου κυβισμού ον οφ με 21'' τροχό, χώρους και δυνατότητες για χώμα.
Η συνταγή αυτή υπήρξε πολύ πετυχημένη 2 δεκαετίες πριν όταν ξεκίνησε με μηχανάκια όπως τα tenere, africa, dr, tengai, elephant, transalp.
Η εξέλιξη αυτών όμως μέσα στο χρόνο έφτασε στο να δούμε μηχανάκια όπως το versus που αποκαλείται... ον οφ (έλεος!) και μάλιστα με την αρωγή του ειδικού τύπου που τα δοκίμάζεικαι τα ταξινομεί ως ον οφ.
Εκλεισε λοιπον η λογική της έννοιας urban dakar rally replicas με την ελευση και του καινούργιου transalp που ξέφυγε και αυτό από την αρχική φιλοσοφία του όρου.
Η yamaha λοιπόν, ξεκίνησε πρώτη έναν νέο κύκλο που όπως είναι φυσικό και αναμενόμενο, θα ακολουθήσουν και οι υπόλοιποι παίχτες της αγοράς με "me too" προιόντα όπως χαρακτηρίζονται στο marketing.
Όλες οι σχεδιαστικές τάσεις τείνουν να ανακυκλωθούν στο πέρασμα του χρόνου, άλλωστε αυτό συνέβη και με τα cafe racers, τα classics της ducati, της kawasaki, της triumph, αυτό κάνουν και στα αυτοκίνητα (VW beatle, MINI, 500)
Η διέγερση του συναισθήματος αποδεικνύεται (με στόχο φυσικά την ανταπόκριση σε πωλήσεις) τις περισσότερες φορές ευκολότερη μέσω της της αναβίωσης μιας γνωστής συνταγής του παρελθόντος απότι το ρίσκο μιάς προσπάθειας από μηδενική βάση.
Νομίζω όμως ότι για το νέο xtz 660 tenere, ως μοτοσυκλετιστικό προιόν της yamaha, σημείο αναφοράς προς σύγκριση δεν θα πρέπει να είναι το xt660, αλλά ο ίδιος ο πρόγονος του, το tenere του 1991 - 1998, παρόλο που χρειάστηκε να περάσει μια δεκαετία μέχρι να εμφανισθεί και πάλι.
Σε τι είναι καλύτερο από τον πρόγονο, πόσο και πώς εξελίχτηκε σε σχέση με αυτόν μα κυρίως.... Την διαφορά και το feeling που μπορεί να νοιώσει ο αναβάτης που θα έχει ζήσει την εμπειρία και των δύο.
Ζώντας καθημερινά τα τελευταία 10 χρόνια με τον πρόγονο, πραγματικά, ανυπομονώ να διαπιστώσω αν πράγματι το νέο θα αξίζει το σκήπτρο της συνέχισης της δυναστείας των tenere.
:rolleyes:


132977

peskandritsos
08/06/2008, 06:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Να και κάτι που θα χρειαστείτε... Εχεις δικιο...Χρησιμο, ομορφο, και πολυ κομψο σε σχεση με πολλα αλλα της αγορας.:beer:

peskandritsos
08/06/2008, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εδώ (http://enduro.gr/index.cfm?Action=Details&cat01=16&CPiD=2460)

Λοιπόν επειδή και εμένα μου αρέσει πολύ (φυσικά μόνο το άσπρο με τιην κόκκινη ρίγα), το σκέφτομαι να άλλαζα το ΧΤ (με μόλις 6000χλμ) με ένα... θα δούμε.

Έχω ορισμένες ενστάσεις όμως.....

ΤENERE....7490?
KTM 690...7990?

Και ναι μεν είναι διαφορετική κατηγορία αλλά το ΚΤΜ έχει καλύτερο μοτέρ-αναρτήσεις.
Επιφυλάσομαι για το μοτέρ γιατί δεν έχω οδηγήσει την τελευταία έκδοση του....

Αναρτήσεις.....

που πάς ρε καραμήτροοοοοο

Εάν έχει αντίστοιχο αμορτισέρ με του ΧΤ, αρχίστε να υπολογίζετε στην τιμή αγοράς και τα +528? για το Ohlins (που φυσικά θα το κρατήσω εάν κάνω την αλλαγή).*

Πηρούνι?......Είναι τόσο φτηνιάρικο που δεν έχει καν βίδες αποστράγγισης (έχω 2 μήνες ελατήρια Ohlins για μπροστά και δεν τα έχω βάλει γιατί βαριέμαι να βγάλω πηρούνια από πάνω.....) όπως του ΧΤ και με 15χλστ μειωμένη διαδρομή....:mad: :mad:

Δηλαδή, το ΧΤ600 του 87-88 (πριν τα benetton) είχε καλύτερες αναρτήσεις από το τωρινό (τουλάχιστον όσον αφορά επισκευασιμότητα και ρυθμίσεις) αφού είχε πίσω απόσβεση επαναφοράς και τάπες αφαίρεσης αέρα εμπρός.....

Είπαμε target group optimization (η αλλιώς cutting costs) αλλά εδώ το έχουμε ξεχιέσει,,,


*Σε γνωστή (μου) καλοκαιρινή (βλέπε προς παραλία) χωμάτινη διαδρομή όπου παλαιότερα κατέβαινα με το XR dδικάβαλος μαλλιοκούβαρα, πέρυσι με το ΧΤ (και ίδιο πλήρωμα...) αφενός σπάσαμε τις μέσες μας αφετέρου φίλος με Transalp (με 80000χλμ αμορτισέρ) που συνήθως του έκανα τρελλές διαφορές, ήρθε μετά από 2 λεπτά (αντί των 10)....... Μερικα πραγματα στην ζωη πρεπει να τα δεχεσαι οπως ειναι.Δεν λεω σε αυτα που γραφεις εχεις δικιο κοιτωντας τα απολυτα νουμερα και την λογικη.Εγω ας πουμε αν κοιταγα την λογικη θα επερνα ενα v strom η ενα transalp που και τα δυο ειναι ετοιμοπαραδοτα πιο γρηγορα με καλυτερο εξοπλισμο και ειδικα το v strom σε πολυ καλη τιμη.Εχω κατσει ειδη δυο μηνες κοιτωντας τις φωτογραφιες απο το τενερε και ξερογλυφομαι σκεφτομενος εμενα επανω του να καταπινω χιλιομετρα.Ειναι να βλεπεις κατι και να σου κανει αυτο το κλικ.Ειχα πολλα χρονια να το νιωσω αυτο το κλικ για μια μηχανη.Μερικοι το βλεπουν σαν το (αλογακι της Παναγιας),ετσι το παρομοιασαν εδω μεσα,εγω το βλεπω σαν την Μονικα Μπελουτσι.Θα το σκουπιζω με ενα δερματακι απαλο ολη μερα οταν εχω καιρο.Και αν καποιος γουσταρει τις βελτιωσεις δεν ειναι κακο.Παρτο και χωστου οσα λεφτα μπορεις και γουσταρεις για να το κανεις οσο πιο επιθυμιτο γινεται για παρτυ σου.:sun: :beer: :beer: :beer:

dirtbird
08/06/2008, 08:36
Και εμένα μΕ αρέσει... αλλά 7,5 χιλιάρικα για μοτό adventure που το αμορτισέρ της δεν επαρκεί ούτε για παπί (αν είναι σαν του ΧΤ...) με χαλάει....

Τεσπα, ο καθένας όπου γουστάρει τα χώνει (και ήδη τα έχω χώσει ΚΑΙ στο ΧΤ)....:wave2:

Zid
08/06/2008, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και εμένα μΕ αρέσει... αλλά 7,5 χιλιάρικα για μοτό adventure που το αμορτισέρ της δεν επαρκεί ούτε για παπί (αν είναι σαν του ΧΤ...) με χαλάει....

Τεσπα, ο καθένας όπου γουστάρει τα χώνει (και ήδη τα έχω χώσει ΚΑΙ στο ΧΤ)....:wave2: Σωτήρη ασχετα με τα περιφερειακά που είναι κορυφή στο ktm...


Σαν εμφάνιση σου αρέσει (ειδικά η εξάτμιση στο πλάι δεν μου αρέσει καθόλου)....:yuck:


Το 690adv rally θα βγει ? :alien:

dirtbird
08/06/2008, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Σωτήρη ασχετα με τα περιφερειακά που είναι κορυφή στο ktm...


Σαν εμφάνιση σου αρέσει (ειδικά η εξάτμιση στο πλάι δεν μου αρέσει καθόλου)....:yuck:


Το 690adv rally θα βγει ? :alien:

Μιά χαρά είναι, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει χώρους για 2 άτομα (όχι να είναι Varadero - πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι ούτε καν ΧΤ)

Το άλλο άμα βγει θα είναι τσιμπημένο (9Κ+)....:alien: :alien:

Zid
08/06/2008, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μιά χαρά είναι, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχει χώρους για 2 άτομα (όχι να είναι Varadero - πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι ούτε καν ΧΤ)

Το άλλο άμα βγει θα είναι τσιμπημένο (9Κ+)....:alien: :alien: Πάντως το tenere με άλλες αναρτήσεις είναι το ιδανικό μηχανάκι για Ελλάδα και το λέω αυτό γιατί με το xt έχω κάνει αρκετό χλμ δικάβαλος και φορτωμένος και ΄του έλειπαν 2-3 πραγματάκια που ΄κάνουν το ταξίδι ποιο άνετο...
Οπως μια μια καλύτερη σελα καλύτερα φρένα και προστασία απο αέρα στα 130-140.

Το tenere τα έχει και τα 3 + την αυτονομία που δίνει το ρεζερβουάρ του... αντε να δούμε..

:beer:

peskandritsos
08/06/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πάντως το tenere με άλλες αναρτήσεις είναι το ιδανικό μηχανάκι για Ελλάδα και το λέω αυτό γιατί με το xt έχω κάνει αρκετό χλμ δικάβαλος και φορτωμένος και ΄του έλειπαν 2-3 πραγματάκια που ΄κάνουν το ταξίδι ποιο άνετο...
Οπως μια μια καλύτερη σελα καλύτερα φρένα και προστασία απο αέρα στα 130-140.

Το tenere τα έχει και τα 3 + την αυτονομία που δίνει το ρεζερβουάρ του... αντε να δούμε..

:beer: Αυτο που λες για; τις αναρτησεις ακομα δεν το ξερουμε...Ασε να κυκλοφορησει πρωτα και βλεπουμε.Παντως στα πρωτα τεστ που καναν τα πεςριοδικα δεν ειδα να γραφουν τιποτα αρνητικο για την αναρτηση:smokin:

dirtbird
08/06/2008, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αυτο που λες για; τις αναρτησεις ακομα δεν το ξερουμε...Ασε να κυκλοφορησει πρωτα και βλεπουμε.Παντως στα πρωτα τεστ που καναν τα πεςριοδικα δεν ειδα να γραφουν τιποτα αρνητικο για την αναρτηση:smokin:

Ούτε για το ΧΤ έγραφαν.... άσε που ήδη γράφουν ότι είναι γρήγορο και 'ότι ταξιδεύει με 140-150', κοινώς ότι τους κατέβει.....:confused: :confused:

Zid
08/06/2008, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αυτο που λες για; τις αναρτησεις ακομα δεν το ξερουμε...Ασε να κυκλοφορησει πρωτα και βλεπουμε.Παντως στα πρωτα τεστ που καναν τα πεςριοδικα δεν ειδα να γραφουν τιποτα αρνητικο για την αναρτηση:smokin: Κοίτα δεν είναι και για πέταμα απλά δεν είναι και τίποτα τις προκοπής...
Απλά συγκρίνοντας με τις wp αναρτήσεις του ktm είναι η μέρα με τη νύχτα...:bigcry:

Zid
08/06/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ούτε για το ΧΤ έγραφαν.... άσε που ήδη γράφουν ότι είναι γρήγορο και 'ότι ταξιδεύει με 140-150', κοινώς ότι τους κατέβει.....:confused: :confused: Ανάλογα τον αναβάτη....:p




Και αν πρέπει να προλάβει το πλοίο στη Νεάπολη σε 2-3 ώρες και είναι ακόμα στην Αθηνών κορίνθου... :bigcry:

peskandritsos
08/06/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ούτε για το ΧΤ έγραφαν.... άσε που ήδη γράφουν ότι είναι γρήγορο και 'ότι ταξιδεύει με 140-150', κοινώς ότι τους κατέβει.....:confused: :confused: Ειναι αναλογως το τι ζηταει και ο καθενας.ΧΤ ειχα πριν και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα με την αναρτηση.Ειναι και τι ζηταει ο καθενας απο την μηχανη.Αν ζηταγα απολυτες επιδοσεις σε χωμα σιγουρα δεν θα κοιταγα το τενερε, υπαρχουν αλλα πολυ καλυτερα για αυτη την δουλεια, οπως επισης υπαρχουν πολυ καλυτερα ταξιδιαρικα για ασφαλτο.Και συμφωνω μαζι σου οτι τα περιοδικα πολλες φορες γραφον μπουρδες αλλα μια αποψη την ψιλοπαιρνεις...:beer:

p@nos
08/06/2008, 11:00
Ρε Βρωμοπουλε εδω το προηγουμενο ΧΤ ξυνει μαρσπιεδες στον δρομο(χωρις μετατροπη σε sm etsi?)
:smokin:


Δεν πρεπει να ειμαστε παραλογοι με τις απαιτησεις μας απο τις μοτοσυκλετες, ετσι?

apav
08/06/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε Βρωμοπουλε εδω το προηγουμενο ΧΤ ξυνει μαρσπιεδες στον δρομο(χωρις μετατροπη σε sm etsi?)
:smokin:

Δεν πρεπει να ειμαστε παραλογοι με τις απαιτησεις μας απο τις μοτοσυκλετες, ετσι?

Όπως τα στρώματα φιλλλαράκι; :smokin:

Δεν είμαστε υπερβολικοί, η YAMAHA είναι που το πασάρει σαν μηχάνημα περιπέτειας και έχει τις ίδιες αναρτήσεις με το απλό ΧΤ, και ακόμη χειρότερα, με μικρότερες διαδρομές. :bigcry:

p@nos
08/06/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Όπως τα στρώματα φιλλλαράκι; :smokin:



σορυ αλλα βιντεακι με marspie view camera ντεν παιζει...

:p

XJR_Billy
09/06/2008, 07:49
Παίδες, το ΧΤ είναι πολυεργαλείο. ΟΧΙ απόλυτο μηχάνημα δρόμου ή χώματος.

Αν θέλω να πηγαίνω κομμάτια στα εντουράδικα μονοπάτια θα έπαιρνα CRF ή αντίστοιχο κατσίκι.

Αλλά, θα μπορούσα με το CRF να πάω Κομοτηνή με τη γυναίκα μου και φορτωμένος με 130-140 χλμ. ΣΤΑΘΕΡΑ και ακούνητα;;;

Αν ήθελα απόλυτο μηχάνημα δρόμου θα'παιρνα ένα street και θα πήγαινα τεμάχια.

Θα με πήγαινε όμως στους χωματόδρομους που πάω ΑΝΕΤΑ με το ΧΤ;;;

Θα πέρναγε μεσα στην πόλη από όπου περνάει και ένα παπί;;;

Θα ήταν άνετο για ταξίδι ή θα κατέβαινε η γυναίκα μου πριν φτάσουμε Λαμία;;;

Το παν είναι αυτό το "κλιk" που λέει ο φίλος peskandritsos. Πριν αγοράσεις μιά μηχανή κάθεσαι κάτω και σκέφτεσαι τις ανάγκες σου και τι θέλεις από αυτή.

Μετά ψάχνεις στην αγορά για να συνδυάσεις αυτά που ζητάς με τη μηχανή που σου τα προσφέρει. ΠΡΩΤΑ αυτό.

Μετά μπαίνουν άλλοι παράγοντες όπως η ομορφιά, ή τιμή, κ.λ.π.

Τώρα,

οι χειρότεροι αντι-καπνιστές είναι οι καπνιστές που το έχουν κόψει.

Αντίστοιχα, οι χειρότεροι ΑΝΤΙ-ΧΤάκηδες είναι αυτοί που είχαν ΧΤ.

Εγώ ούτε κουνήματα τρελλά έχω φάει, τα αμορτισέρ είναι ΑΨΟΓΑ για τους δρόμους που ΘΕΛΩ να πηγαίνω, στα 130-140χλμ. πας άνετα χωρίς πολύ αέρα και χωρίς να ζορίζεις τη μηχανή, αξιόπιστο, χωρίς ενοχλητικούς κραδασμούς, οικονομικό, δυνατό και κουκλάρα (περί ορέξεως...)

Έχω δει ΧΤR σε τρελλές κλίσεις στο δρόμο να ξύνει μαρσπιέ και να κάνει πράγματα που δεν φανταζόμουν ότι μπορεί να κάνει.

Τελικά όλα είναι θέμα πιλότου.

Αυτά για το ΧΤ.


Η ΤΕΝΕΡΕ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!!

ΤΕΛΟΣ!!!

Όμορφη, (περί ορέξεως...), ταξιδιάρα, με δοκιμασμένο κινητήρα, και καλούδια που λείπουν από το ΧΤ (στροφόμετρο, δείκτης βενζίνης, σχάρα μαμά κ.λ.π.)

Για πλάκα την αγόραζα γιατί κάνει αυτά που χρειάζομαι και σίγουρα πολύ παραπάνω.

Είμαι σίγουρος ότι θα πουλήσει καλά στην Ελλάδα γιατί απλά είναι φτιαγμένη γι'αυτή...

Συμμερίζομαι όλους τους φίλους Τενεράδες στη δύσκολη φάση που βρίσκονται...

Εγώ περίμενα 2 χρόνια για να βγω από μιά δύσκολη φάση που ήμουν και να αγοράσω το μωρό μου καινούργιο...

Κουράγιο φίλοι και μην ακούτε τις κακές γλώσσες...

:wave2:

Zid
09/06/2008, 08:34
[i]

Το παν είναι αυτό το "κλιk" που λέει ο φίλος peskandritsos.
[/B] + 660

Απλά πλέον οι εταιρείες έχουν θυσιάσει τη ποιότητα που χαρακτήριζε παλιότερα μοντέλα στο βωμό του κόστους..

XJR_Billy
09/06/2008, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
+ 660

Απλά πλέον οι εταιρείες έχουν θυσιάσει τη ποιότητα που χαρακτήριζε παλιότερα μοντέλα στο βωμό του κόστους..

Συμφωνώ μαζί σου, μέχρι ενός σημείου.

Όντως, η ποιότητα δεν είναι αυτή που ήταν σε πολλά μοντέλα.

Αλλά αν η Yamaha έβγαζε την ΧΤ με αναρτήσεις αγωνιστικές, ABS, και άλλα "απαραίτητα" πράγματα για πολλούς, θα ανέβαινε ΠΟΛΥ η τιμή.

Πόσοι λοιπόν θα αγόραζαν μία ΧΤ που θα κόστιζε 8000-8500 ή μιά Τενερέ με 9500-10000?:confused:

:beer: :wave2:

Anty12
09/06/2008, 09:07
Η μηχανή σε μαγαζί στην Αγγλία...........
Τιμή όπως γράφει το χαρτί στην ζελατίνα 4899 = 6125 Ευρό........
Μπορεί να μου πει κανείς , γιατί πλερώνουμε 1365 Ευρό παραπάνω από τους Άγγλους....
Γ@μώ την μπανανία μου μέσα , γ@μώ.....:mad: :mad: :mad:


133042

Zid
09/06/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Συμφωνώ μαζί σου, μέχρι ενός σημείου.

Όντως, η ποιότητα δεν είναι αυτή που ήταν σε πολλά μοντέλα.

Αλλά αν η Yamaha έβγαζε την ΧΤ με αναρτήσεις αγωνιστικές, ABS, και άλλα "απαραίτητα" πράγματα για πολλούς, θα ανέβαινε ΠΟΛΥ η τιμή.

Πόσοι λοιπόν θα αγόραζαν μία ΧΤ που θα κόστιζε 8000-8500 ή μιά Τενερέ με 9500-10000?:confused:

:beer: :wave2: Το ίδιο λέμε... η εταιρεία κοιτάζει μόνο να πουλήσει περισσότερο ...

Σίγουρα με abs και αλλες αναρτήσεις θα ανέβαινε το κόστος!! αλλά δεν θα ήταν και άλλο μηχανάκι τότε?
:rolleyes:

Προσωπικά επειδή είχα xt 660 το tenere είναι η χρυσή τομή για κάποιον που θέλει να κάνει εκδρομικά πιο ξεκούραστα.. :wave2:

XJR_Billy
09/06/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Το ίδιο λέμε... η εταιρεία κοιτάζει μόνο να πουλήσει περισσότερο ...

Σίγουρα με abs και αλλες αναρτήσεις θα ανέβαινε το κόστος!! αλλά δεν θα ήταν και άλλο μηχανάκι τότε?
:rolleyes:

Προσωπικά επειδή είχα xt 660 το tenere είναι η χρυσή τομή για κάποιον που θέλει να κάνει εκδρομικά πιο ξεκούραστα.. :wave2:

+660Ζ!!!

ΠΟΛΥ σωστός ο κύριος...

:beer:

Anty12
09/06/2008, 09:44
100 mile review

.................................................................................................... ..
Just done first 100 miles.
I wont write a detailed review as it would not be fair to judge the bike until everything is run in and mated nicely.
A few things I will mention though are as follows:

There is no surge whatsover, so those worried about this old age bugbear, you no longer have to. Completely smooth throughout the whole speed range.
(Almost carb like.....well almost)

The gearbox is absolutely perfect. No BMW clonks, clacks, or refusals whatsover. Even first gear slots in silently. You can shift up and down in any order or combination to your hearts content without a hitch or any resistance, and that is without all the cogs and selectors etc bedded in to each other fully yet! Great job Yamaha.

I am keeping the revs down to under 4500rpm at the moment and this still gives me up to 70mph. The delivery appears to be a lot more cruisier and softer than the XT660X model, perhaps down to the different gear ratios?. Therefore if you want to ride hard, push in and out of corners rapidly and generally hack around with hooligan tendancies I feel that the XTX would be more suitable for you.

I will write more as I clock up the miles but my honest opinion at the moment..................Bloody brilliant!!!
.................................................................................................... ............................................

Πηγή:www.xt660.com (http://www.xt660.com/showthread.php?t=6791)

XJR_Billy
09/06/2008, 09:53
Να πάρει!! Ξέχασα το σημαντικότερο...

ΕΘΕΑΘΗ XT660Z Tenere λευκή!!!

Παρασκευή φεύγοντας από τη δουλειά (Μαγούλα, έξοδος 2), βγήκα Αττική οδό πηγαίνοντας καρφί στην έξοδο 17 (Κάντζα) για το γάμο ενός φίλου.

Γύρω στις 8, στην είσοδο της Αττικής στο ΟΑΚΑ, πηγαίνοντας με 100 περίπου με πέρασε ΣΦΑΙΡΑ μιά λευκή Τενερέ με πινακίδα ΧΤΖ!!!

Βγαίνω αριστερή λωρίδα, τον προλαβαίνω...

Ο τύπος πήγαινε με 160 σταθερά...

Πίσω του κι εγώ!

Τώρα θα στρίψει, τώρα θα στρίψει...

Έφτασα Κάντζα και βγήκα απ' την Αττική...

Η ΚΩΛ@Ρ@ του είναι όλα τα λεφτά...

Δυστυχώς δεν έμαθα τίποτα παραπάνω...

Θα τον ακολουθούσα αλλά ο γάμος δεν μπορούσε να περιμένει!

Και δεν μπόρεσα να παρατηρήσω πολλά οδηγώντας με 160+...

Αλλά το γεγονός παραμένει! Τώρα, ήταν ιδιώτης, τεστ από κανά περιοδικό... Ποιος ξέρει;:confused:

Υπομονή μάγκες...:wave2:

Anty12
09/06/2008, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Να πάρει!! Ξέχασα το σημαντικότερο...

ΕΘΕΑΘΗ XT660Z Tenere λευκή!!!..............Υπομονή μάγκες...:wave2:

Οι κατάσκοποι του moto.gr , είναι παντού λέμε........:lol: :lol: :beer:

XJR_Billy
09/06/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Οι κατάσκοποι του moto.gr , είναι παντού λέμε........:lol: :lol: :beer:

Και τα μυαλά στα ΧΤ λέμμμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!

:beer: :beer:

Anty12
09/06/2008, 11:06
Ερώτηση.......
Αυτές τις χούφτες τις φοράει άλλο ΧΤ , ή ταιριάζουν μόνο στo Tenere:confused:


133044

XJR_Billy
09/06/2008, 11:14
Φίλε, επειδή ρώτησα στη Yamaha για όλες τις χούφτες,

ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!

Εγώ έβαλα μπλε χούφτες από το WR...:winka:

Και είναι κούκλα!!!

(Έπρεπε να στραβώσω 3 φορές τις μανέτες που, είναι πολύ ευαίσθητες, δεν σπάνε εύκολα αλλά λυγίζουν για πλάκα, για να σκεφτώ να βάλω χούφτες):rolleyes:

dirtbird
09/06/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Συμφωνώ μαζί σου, μέχρι ενός σημείου.

Όντως, η ποιότητα δεν είναι αυτή που ήταν σε πολλά μοντέλα.

Αλλά αν η Yamaha έβγαζε την ΧΤ με αναρτήσεις αγωνιστικές, ABS, και άλλα "απαραίτητα" πράγματα για πολλούς, θα ανέβαινε ΠΟΛΥ η τιμή.

Πόσοι λοιπόν θα αγόραζαν μία ΧΤ που θα κόστιζε 8000-8500 ή μιά Τενερέ με 9500-10000?:confused:

:beer: :wave2:

Απ'ότι φαίνεται δεν καταλαβαίνετε απλά πράγματα.....

Τι αγωνιστικές αναρτήσεις φίλε μου? Εδώ έχουν βάλει ότι πιο φτηνο είχε η Paioli.

Επαναλαμβάνω, τα XT της δεκαετίας του 80 ΕΙΧΑΝ καλύτερες αναρτήσεις.

Το τωρινό παέι καλύτερα λόγω πλαισίου-κατανομής μαζών-γεωμετρίας.

Το τενερε -πιστεύω μιας και δεν το έχω οδηγήσει- εάν έχει ίδιας ποιότητας αναρτήσει, απλά θα είναι ακατάλληλο για αυτά που το διαφημίζει η Yamaha στις διάφορες φωτό και βιντεάκια.....

:confused: :confused:

XJR_Billy
09/06/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Απ'ότι φαίνεται δεν καταλαβαίνετε απλά πράγματα.....

Τι αγωνιστικές αναρτήσεις φίλε μου? Εδώ έχουν βάλει ότι πιο φτηνο είχε η Paioli.

Επαναλαμβάνω, τα XT της δεκαετίας του 80 ΕΙΧΑΝ καλύτερες αναρτήσεις.

Το τωρινό παέι καλύτερα λόγω πλαισίου-κατανομής μαζών-γεωμετρίας.

Το τενερε -πιστεύω μιας και δεν το έχω οδηγήσει- εάν έχει ίδιας ποιότητας αναρτήσει, απλά θα είναι ακατάλληλο για αυτά που το διαφημίζει η Yamaha στις διάφορες φωτό και βιντεάκια.....

:confused: :confused:

Φίλε dirtbird, εγώ είπα ΑΝ έβαζε αγωνιστικές αναρτήσεις ...

Και επειδή είχα μία XR500 του 1984, ναι, οι αναρτήσεις της ήταν πιο εντούρο από το ΧΤR του 2007, και είχα οδηγήσει πολλές φορές ΧΤ500 και 550 , και πάλι ΝΑΙ, ήταν πιο εντουράδικες.

Δεν έμπαινα όμως σε στροφές με 140 και κλίση, μάλιστα δεν πήγαινα ούτε πάνω από 110-120 γιατί ήμουν φτερό στον άνεμο !!!

Οι μηχανές που αναφέρεις ανήκουν σε μιά άλλη γενιά...

Εμένα με καλύπτουν αυτές που έχει το XTR (μέχρι τώρα τουλάχιστον), είναι αρκετά καλές και άνετες. Δεν χαμπαριάζουν κακοτοπιές και λακούβες και είναι αρκετά σφιχτές για το δρόμο.

Δεν σκαρφαλώνω όμως βουνά, στους χωματόδρομους με σαμάρια και διάφορες δυσκολίες που έχω βρει, είναι άψογες. Έ, δεν ζητάω παραπάνω...

Αν κάποιος θέλει περισσότερα στο χώμα, ή τα χώνει και το κάνει άλογο ή παίρνει άλλο μηχανάκι.

Και απ'ότι έχω δει τουλάχιστον στα βιντεάκια της Yamaha, δεν δείχνει την Τενερέ να σκαρφαλώνει τίποτα βουνά σαν κατσίκι...

Στους "δρόμους" που δείχνουν, γιατί να μην μπορεί να πάει η Τενερέ; Ή το ΧΤR;

Πάντα φιλικά,

:beer:

Anty12
09/06/2008, 11:42
Σε μαύρο...
Δύο παρατηρήσεις: Η μανίσια ποδιά ταιριάζει με τα προστατευτικά κάγκελα, και η δέστρα κάτω από το φανάρι για ρυμούλκηση.Κάπου είχα διαβάσει ότι αυτό μπορεί να τραυματίσει τα πιρούνια......:confused:


133046

dirtbird
09/06/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε dirtbird, εγώ είπα ΑΝ έβαζε αγωνιστικές αναρτήσεις ...

Και επειδή είχα μία XR500 του 1984, ναι, οι αναρτήσεις της ήταν πιο εντούρο από το ΧΤR του 2007, και είχα οδηγήσει πολλές φορές ΧΤ500 και 550 , και πάλι ΝΑΙ, ήταν πιο εντουράδικες.

Δεν έμπαινα όμως σε στροφές με 140 και κλίση, μάλιστα δεν πήγαινα ούτε πάνω από 110-120 γιατί ήμουν φτερό στον άνεμο !!!

Οι μηχανές που αναφέρεις ανήκουν σε μιά άλλη γενιά...

Εμένα με καλύπτουν αυτές που έχει το XTR (μέχρι τώρα τουλάχιστον), είναι αρκετά καλές και άνετες. Δεν χαμπαριάζουν κακοτοπιές και λακούβες και είναι αρκετά σφιχτές για το δρόμο.

Δεν σκαρφαλώνω όμως βουνά, στους χωματόδρομους με σαμάρια και διάφορες δυσκολίες που έχω βρει, είναι άψογες. Έ, δεν ζητάω παραπάνω...

Αν κάποιος θέλει περισσότερα στο χώμα, ή τα χώνει και το κάνει άλογο ή παίρνει άλλο μηχανάκι.

Και απ'ότι έχω δει τουλάχιστον στα βιντεάκια της Yamaha, δεν δείχνει την Τενερέ να σκαρφαλώνει τίποτα βουνά σαν κατσίκι...

Στους "δρόμους" που δείχνουν, γιατί να μην μπορεί να πάει η Τενερέ; Ή το ΧΤR;

Πάντα φιλικά,

:beer:

Nα υποθέσω ότι δεν έχεις αυξήσει (1 κλικ-όχι παραπάνω) την προφόρτιση του αμορτισέρ?

Για τα δικά μου γούστα, οι αναρτήσεις του ΧΤ δεν επαρκούν ούτε στην άσφαλτο, ούτε στο -εκδρομικό- χώμα. Και επίσης θα περίμενα κάτι παραπάνω από το μοτέρ (έχει να βγάλει αλλά με μεγάλο κόστος στο θόρυβο....).

Από την δική μου οπτική γωνία δεν τίθεται θέμα ότι μη κάλυψης των αυξημένων απαιτήσεων μου, τουναντίον.....

Εδώ μιλάμε για μη κάλυψη των ελάχιστων standard που θα μπορούσα να έχω.

Όπως και να'χει, το πακετάκι της Ohlins το έχω έτοιμο (ας ελπίσω ότι θα κάνουν και τα ελατήρια) αν αλλάξω το ΧΤ με Tenere και προσωπικά δεν τραβάω μεγάλο ζόρι.


Και στους δρόμους που'δείχνουν', αλλιώς είναι να πηγαίνεις για να σε τραβήξουν βίντεο και αλλιώς να πηγαίνεις κάνοντας ταξίδι...


:winka:

Να σημειώσω ότι και εγώ είχα πολύ χαμηλές απαιτήσεις από το ΧΤ. Κάτι που με παίδεψε σε γνωστή διαδρομή (το ανέφερα νωρίτερα) κάτι που οδήγησα ένα άλλο ΧΤ που είχε Ohlins, αποφάσισα ότι δεν άξιζε τον κόπο να κοπανιέμαι......

Zid
09/06/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


Όπως και να'χει, το πακετάκι της Ohlins το έχω έτοιμο (ας ελπίσω ότι θα κάνουν και τα ελατήρια) αν αλλάξω το ΧΤ με Tenere και προσωπικά δεν τραβάω μεγάλο ζόρι.

Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται? Παραγγελία απο net η εγχώρια αγορά?

dirtbird
09/06/2008, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Πόσο πήγε το μαλλί αν επιτρέπεται? Παραγγελία απο net η εγχώρια αγορά?

Τιμές λιανικής, 528? αμορτισέρ-ελατήριο και 99? ελτήρια μπροστά....

Υπολόγισε + τα λάδια για εμπρός, + πολύ βρίσιμο για την πρόσβαση στην πάνω βίδα του αμορτισέρ......

Zid
09/06/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τιμές λιανικής, 528? αμορτισέρ-ελατήριο και 99? ελτήρια μπροστά....

Υπολόγισε + τα λάδια για εμπρός, + πολύ βρίσιμο για την πρόσβαση στην πάνω βίδα του αμορτισέρ......
Ισως το μόνο after market αξεσουαρ που αξίζει τα λεφτά του...

Ειχα ρωτήσει ενα φίλο στο forum που είχε αλλάξει και αυτός το αμορτισερ και τα ελατήρια.. (΄νομιζω το είχε βάλει και αγγελία πριν κανα μήνα) ..

Μου είχε πει ότι είδε τεράστια διαφορά και ήταν πολύ ικανοποιημένος...:)

XJR_Billy
09/06/2008, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Nα υποθέσω ότι δεν έχεις αυξήσει (1 κλικ-όχι παραπάνω) την προφόρτιση του αμορτισέρ?

Για τα δικά μου γούστα, οι αναρτήσεις του ΧΤ δεν επαρκούν ούτε στην άσφαλτο, ούτε στο -εκδρομικό- χώμα. Και επίσης θα περίμενα κάτι παραπάνω από το μοτέρ (έχει να βγάλει αλλά με μεγάλο κόστος στο θόρυβο....).

Από την δική μου οπτική γωνία δεν τίθεται θέμα ότι μη κάλυψης των αυξημένων απαιτήσεων μου, τουναντίον.....

Εδώ μιλάμε για μη κάλυψη των ελάχιστων standard που θα μπορούσα να έχω.

Όπως και να'χει, το πακετάκι της Ohlins το έχω έτοιμο (ας ελπίσω ότι θα κάνουν και τα ελατήρια) αν αλλάξω το ΧΤ με Tenere και προσωπικά δεν τραβάω μεγάλο ζόρι.


Και στους δρόμους που'δείχνουν', αλλιώς είναι να πηγαίνεις για να σε τραβήξουν βίντεο και αλλιώς να πηγαίνεις κάνοντας ταξίδι...


:winka:

Να σημειώσω ότι και εγώ είχα πολύ χαμηλές απαιτήσεις από το ΧΤ. Κάτι που με παίδεψε σε γνωστή διαδρομή (το ανέφερα νωρίτερα) κάτι που οδήγησα ένα άλλο ΧΤ που είχε Ohlins, αποφάσισα ότι δεν άξιζε τον κόπο να κοπανιέμαι......

Φίλε, σεβαστή η γνώμη σου και οι απαιτήσεις σου.

Εμένα πάντως, μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει. Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι με τα Ohlins θα δεις διαφορά και σου εύχομαι καλοφόρετα και καλές βόλτες!

Ούτε κι εγώ σκέφτομαι να πάρω την Τενερέ αλλά δεν αποκλείω τίποτα στο μέλλον...

Από τη στιγμή που έχεις κάτι που σε ικανοποιεί...

Θα σου πρότεινα να μπεις στο XT660.COM και να διαβάσεις εκεί το ταξιδιωτικό του τύπου που ξεκίνησε από Δανία και πήγε Νότιο Αφρική:eyepop: με ένα XTR με μοναδική αλλαγή το μεγάλο τεπόζιτο των 22 λίτρων.

Αν διαβάσεις από που πέρασε και τι τράβηξε το ΧΤ, με όλα μαμίσια, θα πάθεις πλάκα!

Ο τύπος διέσχισε δύο ηπείρους!!! Τη μία σχεδόν σε χώμα και δρόμους (αν μπορούν να χαρακτηριστούν δρόμοι) εξαιρετικά δύσκολους!!!

Και από τα ποστ του, μαθαίνουμε ότι η μηχανή είναι μια χαρά και πάει τρελλά!!!

Γι'αυτό, επιμένω πάλι, είναι διαφορετικές οι ανάγκες του καθενός...

Το ΧΤ είναι μια σκληρή μηχανή που μπορεί να ταξιδέψει ΠΟΛΥ μακριά...

Βέβαια, πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης...

Α, δεν έχω αυξήσει την προφόρτιση... Θα δω διαφορά;

dirtbird
09/06/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy


Α, δεν έχω αυξήσει την προφόρτιση... Θα δω διαφορά;

Αν δεν κυκλοφορείς συχνά δικάβαλος μην το κάνεις....;)


Ούτε κι εγώ σκέφτομαι να πάρω την Τενερέ αλλά δεν αποκλείω τίποτα στο μέλλον...

Δεν με κατάλαβες..... εγώ σκέφτομαι να την πάρω (αν την βρω.....:a13: :a13:), γιατί και μου αρέσει καλύτερα και είναι πιο κοντά στις ανάγκες που καλύπτω με το ΧΤ....

βασικά δεν έχει αυτήν την απίστευτη βλακεία (αντιγραφή από BMW)...... να περνάνε οι εξατμίσεις κάτω από το σκελετό.... σε μηχανάκι on-of....

:wave2:

XJR_Billy
09/06/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αν δεν κυκλοφορείς συχνά δικάβαλος μην το κάνεις....;)



Δεν με κατάλαβες..... εγώ σκέφτομαι να την πάρω (αν την βρω.....:a13: :a13:), γιατί και μου αρέσει καλύτερα και είναι πιο κοντά στις ανάγκες που καλύπτω με το ΧΤ....

βασικά δεν έχει αυτήν την απίστευτη βλακεία (αντιγραφή από BMW)...... να περνάνε οι εξατμίσεις κάτω από το σκελετό.... σε μηχανάκι on-of....

:wave2:

Άντε, με το καλό!!! Να πάμε και καμιά βολτίτσα!!!

:beer:

Βασικά κάθε Κυριακή την κάνουμε με την κυρά... οπότε με βλέπω χωρίς κλικ!;)

Ποιά BMW εννοείς;:confused:

(Όχι και αντιγραφή bmw ρε συνάδελφε!!! Μ'εσφαξες!!!):lol: :lol:

dirtbird
09/06/2008, 13:19
Και όμως.....

τα μέχρι πρότινος GS650, από κάτω περνάνε..... :smilea:

XJR_Billy
09/06/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και όμως.....

τα μέχρι πρότινος GS650, από κάτω περνάνε..... :smilea:


Ποιά;

Αυτά με τη μούφα εξάτμιση;

:lol: :lol: :lol: :bigcry:

Κυκλοφορεί και mod 2 σε 1 για εξατμίσεις ΧΤ... :winka:

(Άκου bmw... Πάνω απ' το πτώμα μου!!! Καραπροσβόλα!!! Πάρτη πίσω!!!):mad:

:beer: :beer:

peskandritsos
09/06/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Η μηχανή σε μαγαζί στην Αγγλία...........
Τιμή όπως γράφει το χαρτί στην ζελατίνα 4899 = 6125 Ευρό........
Μπορεί να μου πει κανείς , γιατί πλερώνουμε 1365 Ευρό παραπάνω από τους Άγγλους....
Γ@μώ την μπανανία μου μέσα , γ@μώ.....:mad: :mad: :mad: Αδελφε μην ταραζεσε.Αυτη η τιμη ειναι χωρις Φ.Π.Α. Νομιζω 15% ειναι στην Αγγλια.

peskandritsos
09/06/2008, 14:23
Μπρε φαγωθηκατε με την αναρτηση.Καντε λιγο υπομονη να το δουμε πως παει και τα ξαναματαλεμε.:a15:

Anty12
09/06/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

βασικά δεν έχει αυτήν την απίστευτη βλακεία (αντιγραφή από BMW)...... να περνάνε οι εξατμίσεις κάτω από το σκελετό.... σε μηχανάκι on-of....

:wave2:

Μάλλον το 800(650) εννοείς.....


133057

apav
09/06/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αδελφε μην ταραζεσε.Αυτη η τιμη ειναι χωρις Φ.Π.Α. Νομιζω 15% ειναι στην Αγγλια.

Τελική τιμή είναι. :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μάλλον το 800(650) εννοείς.....

:smilea:


133058

XJR_Billy
09/06/2008, 16:07
Παίδες θα ήθελα να τελειώσει εδώ η κουβέντα για το ΧΤ γιατί βγήκαμε off topic μου φαίνεται...

Αλλά δεν μπορώ...

Έχω ακούσει διάφορα για το ΧΤ (ΚΥΡΙΩΣ από πρώην κατόχους) για το πόσο βλακώδες, αναξιόπιστο και άχρηστο είναι, πάρκινσον από τους κραδασμούς, δεν πάει μία, δεν πάει χώμα, δεν πάει άσφαλτο, κουνάει, κλατάρει, δεν ψήνει καλά τον Ελληνικό...

Δεν νοιώθω ΚΑΜΙΑ απολύτως επιθυμία να δικαιολογήσω την αγορά μου ή την αρρώστεια μου γι'αυτή τη μηχανή... Είναι προσωπική μου επιλογή και κάθε γνώμη είναι σεβαστή, αλλά είναι γνώμη αυτού που την εκφράζει....

Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν, έκαναν και θα κάνουν τον γύρο του κόσμου με τα παλιά και τα καινούργια ΧΤ, Τενερέ.

Το αισθητικό μέρος είναι υποκειμενικό.

Οι πιο πολλοί δεν γουστάρουν την Τενερέ. Δεν τρέχει τίποτα. Για μένα είναι κούκλα.

Οι πιο πολλοί γουστάρουν το στρώμα. Εμένα δεν μ'αρέσει.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι δουλειά έχουν οι φωτογραφίες του GS εδώ...

Αν κάποιος βρίσκει το ΧΤ αντιγραφή του GS έχει αχρωματοψία, το λιγότερο...

Δηλαδή όποιο μηχανάκι έχει τις εξατμίσεις από κάτω είναι αντιγραφή του GS????:confused:

Το GS είναι το πρωτότυπο που πάνω του βασίστηκαν όλα τα dakar & raid μηχανάκια?

Μήπως όλα άρχισαν από ένα ΧΤ500 που έκανε πρώτο το Dakar;

Γράφω σ'αυτό το post γιατί γουστάρω με χίλια την Τενερέ, συμμερίζομαι και συμπάσχω απόλυτα με τους αδελφούς που την περιμένουν γιατί πέρασα τα ίδια και χειρότερα...

Αλλά όχι και GS...

ΕΛΕΟΣ!!!

p@nos
09/06/2008, 16:23
Για τον billy απο πανω...

Θα συμφωνησω μαζι του.

Τα περι αναρτησεων του ΧΤ τα ακουω φερεσε.

Οποιαδηποτε μοτοσυκλετα κανει οτι θελει ο αναβατης της.Και το ΧΤ ειναι μια μοτοσυκλετα που δινει τη δυνατοτητα στον οδηγο του να τα κανει ολα και καλα μαλιστα.

Εχει δυνατα φρενα ,οι αναρτησεις του ειναι μια χαρα για χρηση στο δρομο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα κωλωσουν σε χωμα(και εννοω κατσικοδρομο,φυτευτες πετρες,σκαλες κλπ.).Μπορει να ταξιδεψει ανετα αποστασεις μεχρι 300χλμ χωρις να σου βγαλει το λαδι,ο κινητηρας του ειναι ροπατος και δε χαμπαριαζει απο φορτωμα η συνεπιβατη, δεν εχει πολλους κραδασμους(οποιος λεει οτι εχει πολλους δεν ξερει τι ειναι κινητηρας με κραδασμους).Ειναι φτηνο και στην αποκτηση και στην συντηρηση και γενικα τα κανει ολα και συμφερει.

Σε οποιον δεν αρεσει το ΧΤ ας παρει κατι αλλο με τη διπλασια τιμη για να κανει ακριβως τα ιδια πραγματα.

XJR_Billy
09/06/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Για τον billy απο πανω...

Θα συμφωνησω μαζι του.

Τα περι αναρτησεων του ΧΤ τα ακουω φερεσε.

Οποιαδηποτε μοτοσυκλετα κανει οτι θελει ο αναβατης της.Και το ΧΤ ειναι μια μοτοσυκλετα που δινει τη δυνατοτητα στον οδηγο του να τα κανει ολα και καλα μαλιστα.

Εχει δυνατα φρενα ,οι αναρτησεις του ειναι μια χαρα για χρηση στο δρομο αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα κωλωσουν σε χωμα(και εννοω κατσικοδρομο,φυτευτες πετρες,σκαλες κλπ.).Μπορει να ταξιδεψει ανετα αποστασεις μεχρι 300χλμ χωρις να σου βγαλει το λαδι,ο κινητηρας του ειναι ροπατος και δε χαμπαριαζει απο φορτωμα η συνεπιβατη, δεν εχει πολλους κραδασμους(οποιος λεει οτι εχει πολλους δεν ξερει τι ειναι κινητηρας με κραδασμους).Ειναι φτηνο και στην αποκτηση και στην συντηρηση και γενικα τα κανει ολα και συμφερει.

Σε οποιον δεν αρεσει το ΧΤ ας παρει κατι αλλο με τη διπλασια τιμη για να κανει ακριβως τα ιδια πραγματα.

:a23: :a23: :a23:

:beer:

peskandritsos
09/06/2008, 16:34
Τωρα που το ξαναβλεπω το GS εχει και αυτο δυο ροδες:eyepop:

XJR_Billy
09/06/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τωρα που το ξαναβλεπω το GS εχει και αυτο δυο ροδες:eyepop:

ΚΑΙ Η HAYABUSA!!!
ΚΑΙ Η HAYABUSA!!!

:bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :bawl:

:beer:

peskandritsos
09/06/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
ΚΑΙ Η HAYABUSA!!!
ΚΑΙ Η HAYABUSA!!!

:bigcry: :bigcry: :lol: :lol: :lol: :bawl:

:beer: Αρα ολα ιδια ειναι:beer: :a2: :a18: :a13:

dirtbird
09/06/2008, 18:15
Μπίλυ οι φωτό μπήκαν για να δείτε -όσοι δεν γνωρίζατε- αυτό που σας έγραφα για τις εξατμίσεις...

Δεν νομίζω ότι σε κατηγόρησε κανείς για την επιλογή σου ούτε σου ζήτησε κανείς το λόγο για τα γούστα σου.

Έτσι κι αλλιώς έχω κι εγώ -μεταξύ άλλων- ΧΤ... και μάλλον δεν είμαι γνωστός σαν φίλος των BMW :bigcry: :bigcry:
Και μου αρέσει και εμένα το καινούργιο τενερέ.....

Τώρα εάν δεν γίνομαι κατανοητός σε αυτά που γράφω, καλό θα ήταν να ζητάτε διευκρινίσεις...

Τα υπόλοιπα.......:confused: :confused: :confused:

peskandritsos
09/06/2008, 18:30
Παιδες εγω προσωπικα δεν θελω να ειρωνευτω κανεναν εδω μεσα.Μονο και μονο που κανει καποιος τον κοπο να διαβασει ολα αυτα που εχουμε γραψει το λιγοτερο που νιωθει για το τενερε θα ειναι μια απλη συμπαθεια.Τα σχολια ακομα και τα αρνητικα εφοσον ειναι καλοπροαιρετα οπως του dirtbird ειναι καλοδεχουμενα.Απλα ειναι φυσικο και υγιες να μην συμφωνουμε ολοι σε ολα.Αν καποιος παρεξηγηθηκε με την καλοπροαιρετη πλακιτσα που κανω ποτε-ποτε του ζητω ταπεινα συγνωμη.:blush:

XJR_Billy
09/06/2008, 18:45
Αδέλφια, και γω με τη σειρά μου ζητώ συγγνώμη αν έθιξα ή αν παραξήγησα κάποιον.

Όλοι είμαστε σ'αυτό το φόρουμ για ένα λόγο.

Την αγάπη μας προς τις μοτοσυκλέτες.

(Ειδικά αν είναι Yamaha...:a01: )

Φίλε dirtbird, δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά όταν έθαψα πρώην κάποιους κάτοχους ΧΤ που μου θάβουν τη μηχανή που γουστάρω.

Σέβομαι το γούστο σου και την κρίση σου και μάλλον είσαι καλύτερος πιλότος από μένα για να ζητάς περισσότερα ...

Γι αυτό, :a10:

Όποτε γουστάρετε παιδιά να βρεθούμε και να τα πούμε από κοντά.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη...

Βασίλης.

peskandritsos
09/06/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αδέλφια, και γω με τη σειρά μου ζητώ συγγνώμη αν έθιξα ή αν παραξήγησα κάποιον.

Όλοι είμαστε σ'αυτό το φόρουμ για ένα λόγο.

Την αγάπη μας προς τις μοτοσυκλέτες.

(Ειδικά αν είναι Yamaha...:a01: )

Φίλε dirtbird, δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά όταν έθαψα πρώην κάποιους κάτοχους ΧΤ που μου θάβουν τη μηχανή που γουστάρω.

Σέβομαι το γούστο σου και την κρίση σου και μάλλον είσαι καλύτερος πιλότος από μένα για να ζητάς περισσότερα ...

Γι αυτό, :a10:

Όποτε γουστάρετε παιδιά να βρεθούμε και να τα πούμε από κοντά.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη...

Βασίλης. Εχεις ΠΜ

Zid
10/06/2008, 07:34
Βέβαια το θέμα είναι θα το φέρουν το tenere μέχρι τον Αύγουστο ??
Η θα καθόμαστε να συζητάμε μέχρι τα χριστούγενα για τις αναρτήσεις και τις εξατμίσεις ...

:lol:

XJR_Billy
10/06/2008, 07:58
Από τη Yamaha μου είπαν για μέσα Ιουλίου...

Βέβαια, μου είχαν πει και για αρχές Μαίου...

Έ, του κερ@τ@, μέχρι τον Αύγουστο...

Οι αναρτήσεις και οι εξατμίσεις λοιπόν...:lol: :lol:

:beer:

XJR_Billy
10/06/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Μπίλυ οι φωτό μπήκαν για να δείτε -όσοι δεν γνωρίζατε- αυτό που σας έγραφα για τις εξατμίσεις...

Δεν νομίζω ότι σε κατηγόρησε κανείς για την επιλογή σου ούτε σου ζήτησε κανείς το λόγο για τα γούστα σου.

Έτσι κι αλλιώς έχω κι εγώ -μεταξύ άλλων- ΧΤ... και μάλλον δεν είμαι γνωστός σαν φίλος των BMW :bigcry: :bigcry:
Και μου αρέσει και εμένα το καινούργιο τενερέ.....

Τώρα εάν δεν γίνομαι κατανοητός σε αυτά που γράφω, καλό θα ήταν να ζητάτε διευκρινίσεις...

Τα υπόλοιπα.......:confused: :confused: :confused:

ΕΧΕΙΣ ΠΜ!!!

ggs
10/06/2008, 12:44
Λοιπόν ,αν έχω καταλάβει καλά…
Αυτά που ξέρουμε είναι

1.το ΧΤ660Ζ μηχανικά και περιφερειακά έχει ελάχιστες και όχι σημαντικές αλλαγές από το ΧΤ660.

2.το ΧΤ660Ζ είναι ιδιαίτερο στο σχεδιασμό του , πράγμα που το κάνει να ξεχωρίζει.(αν αρέσει ή όχι είναι υποκειμενικό…)

3.Ο μεγαλύτερος προβληματισμός έχει να κάνει με τις «λίγες» αναρτήσεις του.

4.Οι αναρτήσεις για να διορθωθούν θέλουν περίπου 600-800 € (όπως έγραψε κι ο φίλος για τις ΟΛΙΝΣ)

5.Η τιμή του στην Ελλάδα θα είναι γύρω στις 7500€ , ενώ σε όλη την Ευρώπη είναι 700-1200€ φθηνότερο….

6.Δεν θα υπάρξει μαζική προσφορά στην Ελλάδα πριν τα τέλη του καλοκαιριού…


Αυτά που δεν ξέρουμε είναι

1.ποσο ποιοτικά θα είναι τα καινούργια «ρουχαλάκια»..(υπήρχε θέμα στα πρώτα ΧΤ660)

2.Ποσο θα κοστίσει η ανυπομονησία σε μερικούς

3. πότε η μοτοδυναμικη θα αρχίσει τις «προσφορές» εξισορροπώντας τις τιμές της με της υπόλοιπης Ευρώπης έτσι ώστε με 7500€ να έχεις και πολύ καλές αφτερ μαρκετ αναρτήσεις…

4.Ποια θα είναι η εξέλιξη του και πόσο σύντομη

SpineshankD
10/06/2008, 13:31
ειμαι και εγω ενθουσιασμενος με το τενερε,μου αρεσε και απο κοντα στην εκθεση,παιζει στην κατηγορια του μικρου adventure της ΚΤΜ,το οποιο ενω μου αρεσει και αυτο,με ξενερωνει πρωτα πρωτα η καταναλωση που εχει,οποτε δεν το ψαχνω παραπανω!

το μονο θεμα που με προβληματιζει ουσιαστικα ειναι οι εξατμισεις του τενερε που φερνουν στον νου μου παρα πολυ τις εξατμισεις του ΜΤ660. και το λεω αυτο επειδη 2 φιλαρακια μου την ειχαν αγορασει την συγκεκριμενη και οι 2 την πουλησανε στο 3μηνο γιατι η ζεστη που βγαζανε στην σελα του συνεπιβατη και πολλες φορες και στου οδηγου ηταν ανυποφορη! ο ενας ειχε βαλει ακραπιβιτς και ο αλλος μια στρωση υαλοβαμβακα!!!,αλλα και παλι το αποτελεσμα ηταν ετσι και ετσι.
ελπιζω να κανω λαθος, γιατι ψηνομαι και 'γω για αλλαγη της αγαπης μου:lol: :rotflmao: :wave2:

peskandritsos
10/06/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD
ειμαι και εγω ενθουσιασμενος με το τενερε,μου αρεσε και απο κοντα στην εκθεση,παιζει στην κατηγορια του μικρου adventure της ΚΤΜ,το οποιο ενω μου αρεσει και αυτο,με ξενερωνει πρωτα πρωτα η καταναλωση που εχει,οποτε δεν το ψαχνω παραπανω!

το μονο θεμα που με προβληματιζει ουσιαστικα ειναι οι εξατμισεις του τενερε που φερνουν στον νου μου παρα πολυ τις εξατμισεις του ΜΤ660. και το λεω αυτο επειδη 2 φιλαρακια μου την ειχαν αγορασει την συγκεκριμενη και οι 2 την πουλησανε στο 3μηνο γιατι η ζεστη που βγαζανε στην σελα του συνεπιβατη και πολλες φορες και στου οδηγου ηταν ανυποφορη! ο ενας ειχε βαλει ακραπιβιτς και ο αλλος μια στρωση υαλοβαμβακα!!!,αλλα και παλι το αποτελεσμα ηταν ετσι και ετσι.
ελπιζω να κανω λαθος, γιατι ψηνομαι και 'γω για αλλαγη της αγαπης μου:lol: :rotflmao: :wave2: Τον χειμωνα θα ειναι ομως εεε??? :cool:

XJR_Billy
10/06/2008, 14:18
Παίδες απ'ότι ξέρω εγώ, μηχανικά όντως δεν έχει τρομερές διαφορές.

Το καινούργιο πλαίσιο όμως υπόσχεται πολλά. Και αν βάλουμε και τα άλλα καλούδια όπως
στροφόμετρο, δείκτη βενζίνης, 22άρι τεπόζιτο, ταξιδιάρικη σέλα, διπλό δισκόφρενο μπροστά, προστατευτικά σε κινητήρα, τεπόζιτο, σχάρα μαμά, έ δεν είναι και λίγα...

Τα αμορτισέρ πιστεύω πως θα βολέψουν τους αναβάτες χωρίς τρελλές απαιτήσεις.
Υπάρχουν πάντα και τα Ohlins, WP κ.λ.π. για τους πιο απαιτητικούς.

Η εμφάνιση κρίνεται στο γούστο του καθενός.;)

Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι πολύ υπερτιμημένη για αυτό που προσφέρει και σαν καινούργιο μοντέλλο. Η Yamaha επίσης, στα μοντέλα που πουλάνε ΔΕΝ ρίχνει τις τιμές επίσημα αλλά μπορούν να πέσουν κατακόρυφα από τους πωλητές.

(Αγόρασα την ΧΤ μου 5900 με πινακίδες, άδεια, τέλη κ.λ.π. από 6390 επίσημη τιμή).

Η μη μαζική διάθεσή της θα κάνει τα πρώτα που θα έρθουν ΑΝΑΡΠΑΣΤΑ και "όποιος πρόλαβε τον Κύριον είδε"!!!

Τώρα για τις εξατμίσεις (που είναι όλα τα λεφτά), θα δείξει τι παίζει με τη ζέστη γιατί έχουν ακουστεί διάφορα για το ΜΤ-03 και το φέιζερ και άλλα έχουν διαψευστεί άλλα όχι...

Η πλειονότητα των αναβατών όμως δεν διαμαρτύρεται για τη ζέστη...

Τουλάχιστον θα έρθουν σε καλή εποχή και σε συνδυασμό με τις καλοκαιρινές άδειες...:smokin:

peskandritsos
10/06/2008, 15:12
Hot news!!!Σημερα εμαθα οτι μεσα στον μηνα μαλλον θα ερθουν σχεδον τα μισα κομματια απο αυτα που εχει παραγγειλει η μαμα εταιρεια.Οποιος εχει γνωστο θα παρει οι υπολοιποι ζησε Μαι μου... Γαμω την Ιταλια μου μεσα.Καλα παθανε και φαγανε τρια εχθες απο την Ολανδια.Καλο το copy-paste ε???:smokin:

XJR_Billy
10/06/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Hot news!!!Σημερα εμαθα οτι μεσα στον μηνα μαλλον θα ερθουν σχεδον τα μισα κομματια απο αυτα που εχει παραγγειλει η μαμα εταιρεια.Οποιος εχει γνωστο θα παρει οι υπολοιποι ζησε Μαι μου... Γαμω την Ιταλια μου μεσα.Καλα παθανε και φαγανε τρια εχθες απο την Ολανδια.Καλο το copy-paste ε???:smokin:

Δώσε και σώσε!!!:winka:

peskandritsos
10/06/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δώσε και σώσε!!!:winka: Εδωκα-εδωκα:beer:

varaderokav11
10/06/2008, 15:47
Καλησπερα και απο μενα!!! :wave2: :wave2:

Διαβασα με πολυ προσοχη τη συζητηση σας γιατι με
ενδιαφερει αμεσα λογο του οτι και γω θα γινω κατοχος μιας TENERE!!!(Αμην και ποτε..)
Ισως μπορεσω να βοηθησω λιγο την κατασταση... Απ'οτι εμαθα λοιπον απο φιλο που
εχει την αντιπροσωπια... Το αργοτερο μεχρι 20 του μηνα θα την εχουμε...
Το κακο βεβαια (οπως ειπατε) ειναι οτι θα ερθουν λιγα κοματια και τα περισσοτερα ΛΕΥΚΑ!!!

Ελπιζω να ειναι ετσι γιατι ειμαι χωρις μηχανη 4 μηνες και θα το χασω σε λιγο!!!:bawl: :bawl:

Μολις μαθω νεοτερα θα επανελθω...

XJR_Billy
10/06/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Καλησπερα και απο μενα!!! :wave2: :wave2:

Διαβασα με πολυ προσοχη τη συζητηση σας γιατι με
ενδιαφερει αμεσα λογο του οτι και γω θα γινω κατοχος μιας TENERE!!!(Αμην και ποτε..)
Ισως μπορεσω να βοηθησω λιγο την κατασταση... Απ'οτι εμαθα λοιπον απο φιλο που
εχει την αντιπροσωπια... Το αργοτερο μεχρι 20 του μηνα θα την εχουμε...
Το κακο βεβαια (οπως ειπατε) ειναι οτι θα ερθουν λιγα κοματια και τα περισσοτερα ΛΕΥΚΑ!!!

Ελπιζω να ειναι ετσι γιατι ειμαι χωρις μηχανη 4 μηνες και θα το χασω σε λιγο!!!:bawl: :bawl:

Μολις μαθω νεοτερα θα επανελθω...

Άντε, με το καλό!

Άσπρο, μαύρο, όνειρα κάνω,
με σένα πως πετώ.
Άσπρο, μαύρο, παίζω στο πιάνο,
την Τενερέ να δω...

Καμιά βολτίτσα θα πάμε ρε μοναχοφάηδες όταν την πάρετε;:wave2:

varaderokav11
10/06/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Άντε, με το καλό!

Άσπρο, μαύρο, όνειρα κάνω,
με σένα πως πετώ.
Άσπρο, μαύρο, παίζω στο πιάνο,
την Τενερέ να δω...

Καμιά βολτίτσα θα πάμε ρε μοναχοφάηδες όταν την πάρετε;:wave2:


Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν την παρουμε
θα αρχισουν οι βολτες!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δυστυχως ομως εγω ειμαι απο Καβαλα οποτε αν εισαι απο κοντα...




Κανονιζεται!!!:beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
10/06/2008, 16:27
Ρε σεις, ο Anty12 που εξαφανίστηκε;

Λες να την πήρε το καθ!κ! και να'χει πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια;:lol: :lol:

:wave2:

XJR_Billy
10/06/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν την παρουμε
θα αρχισουν οι βολτες!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Δυστυχως ομως εγω ειμαι απο Καβαλα οποτε αν εισαι απο κοντα...




Κανονιζεται!!!:beer: :beer: :beer:

Αρχηγέ μου, Αύγουστο πάω βόρεια Βουλγαρία (κανονισμένο) οπότε θα περάσω απ'τα ωραία μέρη σου!

Θα την έχεις (με το καλό) και συ τότε, οπότε .......... :D

:beer: :beer:

Anty12
10/06/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ρε σεις, ο Anty12 που εξαφανίστηκε;

Λες να την πήρε το καθ!κ! και να'χει πάρει τα βουνά και τα λαγκάδια;:lol: :lol:

:wave2:

Εδώ με ρε Billy.....Παρακολουθώ και αναμένω....:D

kostasfazer
10/06/2008, 23:37
Βασικά έτσι όπως την είδα στην έκθεση με ξενέρωσαν αφάνταστα τα προστατευτικά πλαστικά που βρίσκονται πάνω στο μοτέρ, μου θύμιζαν φτηνό παιχνίδι από τα jumbo. Βέβαια υπέθεσα ότι η Yamaha δεν μπορεί να έβαλε αναίτια τόσο φτηνιάρικα πλαστικά…… και δεν διαψεύσθηκα (όπως θα δείτε και στο επόμενο 0300), το κόστος πτώσης είναι σημαντικά χαμηλότερο από τον αντίστοιχο ανταγωνισμό. Ενδεικτικά αναφέρω ότι τα εν λόγο πλαστικά κυμαίνονται από 18-25 ευρω!!!! :a25:
Το ποσό αυτό δίνει ένα σημαντικό αβαντάζ σε όποιον δεν παίρνει μια τέτοια μηχανή για την καφετέρια (βλέπε BMW GSfredo) , αλλά έχει σκοπό να μπει σε χώμα με ότι αυτό συνεπάγεται.:smokin:

Για τις συγκεκριμένες τιμές διατηρώ κάποια μικρή επιφύλαξη …λόγο του ότι η πηγή πληροφοριών μου είναι σε επαγγελματικό ταξίδι και είχαμε ένα μικρό μπέρδεμα με τα part numbers.........
Εν αναμονή λοιπόν

XJR_Billy
11/06/2008, 07:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
:winka: :winka:


ΑΜΑΝ!!! ΤΙ'Ν ΤΟΥΤΟ???:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eek: :eek:

Anty12
11/06/2008, 08:56
Δείτε πως δείχνει το Varadero δίπλα στο Tenere......:lol: :lol: :lol:
One bigggg.....biggggg....mother f@cker......:evil: :evil:


133140

XJR_Billy
11/06/2008, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δείτε πως δείχνει το Varadero δίπλα στο Tenere......:lol: :lol: :lol:
One bigggg.....biggggg....mother f@cker......:evil: :evil:

Και τον τύπο τον βλέπεις πως δείχνει δίπλα στην Τενερέ?:lol: :lol:

Σαν παιδί της είναι.:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε μήπως είναι ΚΑΡΑψηλωμένο το εργαλείο;:confused:

Anty12
11/06/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Και τον τύπο τον βλέπεις πως δείχνει δίπλα στην Τενερέ?:lol: :lol:

Σαν παιδί της είναι.:bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ρε μήπως είναι ΚΑΡΑψηλωμένο το εργαλείο;:confused:

Ο γιος του είναι....

Η φώτο είναι από Εγγλέζο που παραλαμβάνει την μηχανή από μαγαζί.....
Μανίσια είναι όλα πάνω της.......

Zid
11/06/2008, 10:08
To tenere είναι πιο μπροστά απο το varadero πιο κοντά στο φακό...


:winka:

XJR_Billy
11/06/2008, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
To tenere είναι πιο μπροστά απο το varadero πιο κοντά στο φακό...


:winka:

Ωωω... Εχμμμμμ.... Ναι.....:blush: :blush:

:beer:

XJR_Billy
11/06/2008, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ο γιος του είναι....

Η φώτο είναι από Εγγλέζο που παραλαμβάνει την μηχανή από μαγαζί.....
Μανίσια είναι όλα πάνω της.......

Ο γιός ποιανού; Του Τενερέ;:D

:wave2:

peskandritsos
11/06/2008, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ο γιος του είναι....

Η φώτο είναι από Εγγλέζο που παραλαμβάνει την μηχανή από μαγαζί.....
Μανίσια είναι όλα πάνω της....... Δεν βλεπω αν εχει και τιποτα εξτρα επανω της.

XJR_Billy
11/06/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν βλεπω αν εχει και τιποτα εξτρα επανω της.

Χούφτες, γάντζος ρυμούλκησης στο πηρούνι;;)

:wave2:

peskandritsos
11/06/2008, 11:17
Μονο οι χουφτες, ο γαντζος νομιζω ειναι στανταρ.(αχρειαστος).:smokin:

peskandritsos
11/06/2008, 11:20
Τωρα που το κοιταω καλυτερα εχει και ποδια και καγκελα:rotflmao:

XJR_Billy
11/06/2008, 11:27
Εντυπωσιακό το ρημάδι σε μαύρο...

Κυριλέ και κακό μαζί...

Άσε με.........

Αρρώστησα με τις Ακράπες του dirtbird...:eyepop:

:wave2:

Anty12
11/06/2008, 13:09
Για τους βιαστικούς...... (http://cgi.ebay.co.uk/YAMAHA-XT-660Z-TENERE-2008-MODEL-221-MILES_W0QQitemZ230259904805QQihZ013QQcategoryZ9809QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) :lol: :lol: :lol:

notakos600
11/06/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για τους βιαστικούς...... (http://cgi.ebay.co.uk/YAMAHA-XT-660Z-TENERE-2008-MODEL-221-MILES_W0QQitemZ230259904805QQihZ013QQcategoryZ9809QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) :lol: :lol: :lol:


Μα καλά τόσο γρήγορα ξενέρωσε το παλουκάρι?
Ωραίο αλλά μόνο καινούργιο ( άντε να δούμε πότε).

SpineshankD
11/06/2008, 13:21
:a03: με εντουραδικα λαστιχα ειναι Κ@ΥΛ@!!θεε μου δωσε μου φωτιση να κρατηθω και να μην κανω bid στο ebay!:rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
11/06/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για τους βιαστικούς...... (http://cgi.ebay.co.uk/YAMAHA-XT-660Z-TENERE-2008-MODEL-221-MILES_W0QQitemZ230259904805QQihZ013QQcategoryZ9809QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) :lol: :lol: :lol: Και πως θα μας το στειλει με κουριερ???:D

Anty12
11/06/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Και πως θα μας το στειλει με κουριερ???:D

Μωρέ πάω και την φέρνω εγώ....ένα τσιγάρο δρόμος είναι ......
αλλά δεν μΕ αρέσει το άσπρο.......:D :D

Anty12
11/06/2008, 13:36
Προς dirt....

Κάπου νομίζω διάβασα να αναφέρεις,( ή εσύ ή ο άλλος ο παλιάνθρωπας...:winka: ) , ότι δεν κάνει να βγάζουμε μηχανές απ' τα χαντάκια δεμένες από τα πηρούνια......:rolleyes:

Υσχύει κάτι τέτοιο..??(μιας και το Tenere έχει δέστρα στο μπροστινό....):beer: :beer:

dukeandthecity
11/06/2008, 13:48
το άλλο το threadακι με το 800 το gs έφτασε τα 540 post σε 3 μέρη για να αποδειχθεί τελικά οτι σβήνει στις στροφές (σε κλίση 43,2α3 amstrong) :lol: :lol:

κανονίστε, εχετε ακόμα καμμια 300 post.... μαυρες κάλτσες. :lol: :lol:

Anty12
11/06/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
το άλλο το threadακι με το 800 το gs έφτασε τα 540 post σε 3 μέρη για να αποδειχθεί τελικά οτι σβήνει στις στροφές (σε κλίση 43,2α3 amstrong) :lol: :lol:

κανονίστε, εχετε ακόμα καμμια 300 post.... μαυρες κάλτσες. :lol: :lol:

Μικρέ χαριτομένε βλ@κα.....τα κουβαδάκια σου , και τράβα να παίξεις με κάνα βροντό-καμπουρό-γαμόσαυρο με πεσμένα βυζιά.....:evil: :evil:
Εδώ μιλαμέ για μηχανές για το βουνό...όχι για την Αριστοτέλους......:nono:

Και κόψε τις μ@λ@κίες...γίνεσαι ΠΑΤΕΡΑΣ ρεεεεεεεεεε...... :beer: :beer:

dukeandthecity
11/06/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εδώ μιλαμέ για μηχανές για το βουνό...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

καλοοοοοοοοοό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν και όταν βγει, ή κόρη μου θα τρέχει στο dakar:D