PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24

daz
12/04/2010, 14:57
Καλά χιλιόμετρα φιλαράκι.

κουλός
12/04/2010, 14:59
παντα ορθιος.....................

peskandritsos
12/04/2010, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από z.k.a.p.
ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΕΟΡΤΗΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΩ ΔΩΡΟ ΤΟ TENERE.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ-ΑΝΑΛΥΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΡΟΒΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΥΣΕΙΣ. ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΤΟΝ ANTY12,DAZ KAI PESKADRITSO ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΠΟΛΛΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ(ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΕΥΩ),ΝΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΑΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΩ ΔΕΟΝΤΟΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑΛΛΟ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΤΕΜΕ ΘΕΛΕΙ Η ΠΟΥ..ΝΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΚΑΙ Η ΧΑΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΕΙ. ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ (ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ) ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ. Kαλοριζικο και αγρατζουνιστοι και οι δυο.. :beer:

Και αν εισαι απο τα μερη μας ελα μαζι σε βολτουλες...

stealth
12/04/2010, 15:24
Απο Λάρισα γράφει το προφίλ οπότε είναι πιο κοντά στα δικά μας μέρη να κάνει καμιά βόλτα σε περιμένουμε στείλε κανένα π.μ. :beer:

dimitris_a
12/04/2010, 15:29
καλοτάξιδο φιλαράκι και πάντα όρθιος

προς gelcat και Nikola από Καβάλα: Στην επόμενη εξόρμησή σας στείλτε μου κάνα mail, γιατί άμα βολεύει θα σας ακολουθήσω..... Βασική προϋπόθεση κάπου κατά την διαδρομή να υπάρχει στάση για κοψίδια :D :D :D :D :D :D

$py
12/04/2010, 16:30
Τις προάλλες που πήγα στο συνεργείο για να φτιάξω τα φώτα xenon* συνάντησα ένα παλικάρι με τενερε, ο λόγος που ήταν εκεί ήταν τα σκασίματα που έκανε η εξάτμιση. Μου είπε ότι είναι πρόβλημα που το έχουν όλα τα τενερε και εφόσον είναι ακόμα στην εγγύηση καλό είναι να το φτιάξω (κάτι αλλάζει στο λαιμό τις εξάτμισης αν κατάλαβα καλά)

Ρωτάω τον μηχανικό και μου λέει (με βαριεστημένο ύφος) ότι δεν χρειάζεται να αλλαχθεί και ότι δεν θα έχει πρόβλημα. Το έχει παρατηρήσει-αλλάξει κανείς από εδώ?




*τα xenon τα είχε τοποθετήσει σχετικά πρόσφατα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και κάηκε σε εμένα το ballast (αν το λέω σωστά). Του ηλεκτρολόγου του έκανε εντύπωση, είχε πιάσει σκουριά, το δικό του το έχει δυόμιση χρόνια και δεν έχει πάθει τίποτα. Λογικά οφειλόταν στην θέση που ήταν, κάτω από τα φώτα, γιατί το χτύπαγε ο αέρας και τα νερά. Οπότε το βάλαμε μέσα στο αριστερό πάνω πλαστικό κούμπωμα της μηχανής, μόνο που χρειάστηκε να το τρυπήσουμε λιγάκι για να βγει το καλώδιο

Πολύ καλή πατέντα, όποιος έχει xenon του το συστήνω, σε εκείνο το σημείο δεν το πιάνει τίποτα.

NickolasV
12/04/2010, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Οπότε το βάλαμε μέσα στο αριστερό πάνω πλαστικό κούμπωμα της μηχανής, μόνο που χρειάστηκε να το τρυπήσουμε λιγάκι για να βγει το καλώδιο

Πολύ καλή πατέντα, όποιος έχει xenon του το συστήνω, σε εκείνο το σημείο δεν το πιάνει τίποτα.

H καλή πατέντα είναι ακόμα καλύτερη όταν συνοδεύεται από μία φωτό ;)

Ανέβασε μία! :sun:

υ.γ. εντυπώσεις από τα xenon;

NickolasV
12/04/2010, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
καλοτάξιδο φιλαράκι και πάντα όρθιος

προς gelcat και Nikola από Καβάλα: Στην επόμενη εξόρμησή σας στείλτε μου κάνα mail, γιατί άμα βολεύει θα σας ακολουθήσω..... Βασική προϋπόθεση κάπου κατά την διαδρομή να υπάρχει στάση για κοψίδια :D :D :D :D :D :D

καλησπέρα Δημήτρη!
Δεν σε ξέχασα, απλώς τραβηξα δυτικά προς Δράμα, την επόμενη φορά θα έρθουμε στα ανατολικα :cool:

όσο για τα "κοψίδια" ,,, αυτή την φορά ούτε καφέ δεν προλάβαμε να πιούμε :(

$py
12/04/2010, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
H καλή πατέντα είναι ακόμα καλύτερη όταν συνοδεύεται από μία φωτό ;)

Ανέβασε μία! :sun:

υ.γ. εντυπώσεις από τα xenon;


Έχεις δίκιο, μια πρόχειρη φωτό.

Βγάζεις το πλαστικό τελείως, το ξεκουμπώνεις, βάζεις μέσα το ballast, χωράει ίσα ίσα και στο κάτω μέρος (εκεί που δείχνει το βελάκι) κάνεις ένα μικρό άνοιγμα γιατί δε χωράει να περάσει το καλώδιο.


Όσο για τα xenon, αν και δε τα είχα σε ιδιαίτερη υπόληψη, πλέον τα θεωρώ απαραίτητα για λόγους ασφαλείας, κάνουν τη νύχτα μέρα και γίνεσαι αντιληπτός αμέσως και από μακρυά.


195171

gelcat
12/04/2010, 21:54
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Τις προάλλες που πήγα στο συνεργείο για να φτιάξω τα φώτα xenon* συνάντησα ένα παλικάρι με τενερε. Μου είπε ότι είναι πρόβλημα ...




τα σκασίματα ΔΕΝ είναι πρόβλημα αν δεν σου αρέσουν όμως ψάξε εδώ μέσα να βρεις την λύση από τον Πρόεδρο σελίδα 43- 44 xtz aftermarket

NickolasV
12/04/2010, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
Τις προάλλες που πήγα στο συνεργείο για να φτιάξω τα φώτα xenon* συνάντησα ένα παλικάρι με τενερε. Μου είπε ότι είναι πρόβλημα ...




τα σκασίματα ΔΕΝ είναι πρόβλημα αν δεν σου αρέσουν όμως ψάξε εδώ μέσα να βρεις την λύση από τον Πρόεδρο σελίδα 43- 44

ΑΚΡΙΒΩΣ!!! Τα σκασίματα συμβαίνουν για λόγους EURO3. Όταν κλείνεις το γκάζι, για να μην φεύγει άκαυστο καύσιμο και ελευθερώνει μικροσωματίδια, ανοίγει μία βαλβίδα που εισάγει αέρα στην εξάτμιση για να γίνει εκεί η καύση.


Xenon έχεις μονάχα στην μικρή σκάλα ή και στις 2; Προφανώς έχεις 1 μόνο ballast slim (μικρο)
( ; ).

αν μπορείς άλλη 1 φοτο που να φαίνεται η έξοδος του καλωδίου...

Anty12
13/04/2010, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
ο βράχος

Δε μΕ λέτε ρε αλάνια ....εδώ στην φώτο είστε πάνω από το φράγμα στο Νέστο....????
Εκτός από βράχια εκεί στην πέφτουν και άλογα...έτσι δεν είναι...???

S.Nikos
13/04/2010, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
στην πέφτουν και άλογα...


:eek: :eek: :eek:

NickolasV
13/04/2010, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δε μΕ λέτε ρε αλάνια ....εδώ στην φώτο είστε πάνω από το φράγμα στο Νέστο....????
Εκτός από βράχια εκεί στην πέφτουν και άλογα...έτσι δεν είναι...???

συγκεκριμένα η βόλτα ήταν σε αυτήν την περιοχή:


195284

NickolasV
13/04/2010, 16:56
και η διαδρομή περίπου (κάπου στην επιστροφή χαθήκαμε...):


195286

NickolasV
13/04/2010, 17:05
Ανέβασα τους χάρτες γιατί, ενώ έχω γυρίσει πολύ αυτά τα μέρη (Καράντερε - Φρακτό),
η ομορφιά αυτής της διαδρομής με εξέπληξε και την προτείνω ανεπιφύλακτα.


Το Χ είναι το σημείο που βρίσκεται ο βράχος.
Όσο για τα άλογα... μόνο στο Καραντερε μου την είχε πέσει μία αγέλη που προσπάθησε να κλέψει το ψωμί και τις παντόφλες μου :hypnotize

...εκτός αν εννοεις πως από τον κακοτράχαλο δρόμο κάπου θα σου πέσει η μηχανή :lol:

gelcat
13/04/2010, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δε μΕ λέτε ρε αλάνια ....εδώ στην φώτο είστε πάνω από το φράγμα στο Νέστο....????
Εκτός από βράχια εκεί στην πέφτουν και άλογα...έτσι δεν είναι...???

Όντως εκεί είμαστε.
Μπράβο ρε Πρόεδρε όλα τα ξέρεις!
:a46:
:beer:
Γιαυτό και εγώ θα σε ξαναψηφίσω στις εκλογές :a23:
Ωστόσο άλογα δεν είδαμε μόνο κανα δυό αγελάδες και πολλή λάσπη:wave2:
Η αλήθεια είναι πως τα μόνα άλογα που μου έπεσαν - στη λάσπη ευτυχώς- ήταν τα 48 της
μηχανής μου:blush:

$py
13/04/2010, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV


Xenon έχεις μονάχα στην μικρή σκάλα ή και στις 2; Προφανώς έχεις 1 μόνο ballast slim (μικρο)
( ; ).

αν μπορείς άλλη 1 φοτο που να φαίνεται η έξοδος του καλωδίου...


Μόνο στη μικρή, στη μεγάλη μου φαίνεται περιττό.

Εδώ είναι από τη πάνω μεριά.


195321

$py
13/04/2010, 20:25
και εδώ από την κάτω


195322

NickolasV
13/04/2010, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat

Η αλήθεια είναι πως τα μόνα άλογα που μου έπεσαν - στη λάσπη ευτυχώς- ήταν τα 48 της
μηχανής μου:blush:

Δεν είπα τίποτα για να το αποσιωπήσουμε, αλλα τελικά είσαι ...μαρτυριάρης!!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ:wave2:



υ.γ. στην δικιά μου μείωσα τα άλογα, τώρα έχει 46 για ευνόητους λόγους!!!
:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun::sun: :sun:

gelcat
13/04/2010, 20:51
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
[B]Δεν είπα τίποτα για να το αποσιωπήσουμε, αλλα τελικά είσαι ...μαρτυριάρης!!!!

και να δεις τι θα γίνει όταν ξαναπάμε!

Σήμερα αγόρασα και κάτι επιγονατίδες από τον Μιχάλη 25?
Όσο για τα άλογα 48 PS=47.34335846HP εκτός και αν κάνεις τις εξής μετατροπές οπότε προσθέτεις καμιά δεκαριά ακόμα (λέμε τώρα)
, Oxford heated grips, Givi Rack and top box, Stage 2 DNA filter and top, 02 sensor eliminator, Spot lights, Metal Mule taller screen, Seat hump trimmed off, .KEVS FUEL MOD (THE 1ST ONE FOR THE TENERE) , Extra fuse box, Metal mule lowering links, LeoVince Exhausts.. 12volt plug in socket, Zumo550 sat nav, one tooth less on the front, Barkbusters
Οπότε λέω μήπως να αρχίσω να μαζεύω λεφτά για να πάρω την καινούργια τενερε? να μην χρειάζεται και τόσες mod?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a5:

NickolasV
13/04/2010, 21:27
Spy,
πολύ καλή η πατέντα σου!
Με έβαλες σε κίνηση αφού ταχτοποιήτε τόσο καλά.


μόνο έχε κατά νου μην αρχίσει να ανοίγει αυτό που βλέπω στην 2η φωτό.

Anty12
14/04/2010, 08:48
Spy από βροχές , νερά είσαι προστατευμένος......????

Τι άλλο έξτρα σε ηλεκτρικά έχεις επάνω...????

Anty12
14/04/2010, 09:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
...εκτός αν εννοεις πως από τον κακοτράχαλο δρόμο κάπου θα σου πέσει η μηχανή :lol:

όχι, όχι....στην κυριολεξία άλογα, τα οποία πρέπει να είναι άγρια....!!!!....ή παρατημένα.....!!!! ούτε χαλινάρια , ούτε τίποτε...

Πρίν 15 μέρες, εγώ ήμουν στην από πάνω μεριά του φράγματος...ήθελα να βγω από Παρανέστι στο Σιδηρόνερο......

...περνάω το φράγμα, φτάνω στον φράχτη που αρχίζει ο χωματόδρομος, ρωτάω ένα ΔΕΗτζή ...περνάει η μηχανή...????....μη σκιάζεσαι, πράμα δεν έχει, τράβα....μου λέει!!!!! (Κρητικός πρέπει να τανε...)

...και όπως πήγαινα, κόβουν μπροστά μου δυό , νόμισα ότι είχαν και τον Αι Γιώργη καβάλα...πολύ εντυπωσιακά ζώα.....και ένα τρίτο να έρχεται κάθετα επάνω μου βολίδα.....μετά δεν θυμάμαι τι έγινε.....θυμάμαι μόνο ότι ξέμεινα από τσιγάρα, εκεί στην άκρη του χωματόδρομου, και είχα και παραπάνω άσπρα μαλλιά......:bigcry:

S.Nikos
14/04/2010, 09:29
Ρε παιδιά κάντε το λίγο πιο σαφές γιατί ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω.. Δλδ πως γίνεται να σου την ''πέσει'' ένα άλογο και τι μπορεί να σου κάνει ?!?

(Ρωτάω ειλικρινέστατα χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας)

Anty12
14/04/2010, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
Ρε παιδιά κάντε το λίγο πιο σαφές γιατί ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω.. Δλδ πως γίνεται να σου την ''πέσει'' ένα άλογο και τι μπορεί να σου κάνει ?!?

(Ρωτάω ειλικρινέστατα χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας)


Είσαι στο βουνό, σε χωματόδρομο…..

Δεξιά και αριστερά δάσος, πουλάκια, ρυάκια, πουρνάρια, τσαλιά, αρκούδες και λιοντάρια.

Πας με όσα πας….και ξαφνικά - όπως ακριβώς οι παππούδες μέσα στην πόλη- ένα ζώο, τρομαγμένο , βάρους 400-500 κιλών , πετάγεται από το πλάι, μέσα από τα δέντρα, περνάει κάθετα τον δρόμο, και από πίσω ακολουθούν και άλλα……το τελευταίο μπορεί και να δεις και τι χρώμα μάτια έχει, καθώς τα άλογα πάνε σε αγέλες και όλα μαζί ……

Τώρα το τι μπορεί να γίνει άμα πέσει απάνω σου, είτε σταματημένος , είτε εν κινήσει , ένας Βουκεφάλας να …!!!!!.... με το συμπάθιο, το αφήνω στην νοσηρή φαντασία του καθενός μας …..

$py
14/04/2010, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Spy,
πολύ καλή η πατέντα σου!
Με έβαλες σε κίνηση αφού ταχτοποιήτε τόσο καλά.


μόνο έχε κατά νου μην αρχίσει να ανοίγει αυτό που βλέπω στην 2η φωτό.


Δεν ανοίγει με τίποτα, σε εκείνο το σημείο έχει έτσι και αλλιώς ένα μικρό άνοιγμα, απλά το ανοίγεις λίγο περισσότερο (δεν το σπας) για να περάσει η φύσα.

$py
14/04/2010, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Spy από βροχές , νερά είσαι προστατευμένος......????

Τι άλλο έξτρα σε ηλεκτρικά έχεις επάνω...????



Μα γιαυτό το βάλαμε εκεί, για τα νερά. Οπουδήποτε αλλού και να το βάλεις θα βρέχεται.


Έχω (είχε πάνω δηλαδή) και θερμαινόμενα γκριπς.

gelcat
14/04/2010, 18:28
Πρόκειται για άλογα που τα χρησιμοποιούσαν οι ξυλοκόποι , μερικά από τα οποία τα παράτησαν στο βουνό πάνω από 30 χρόνια πριν και αυτά με τα χρόνια επέστρεψαν στην άγρια κατάσταση, κάναν αγέλες και μερικές φορές τα αρσενικά, ιδίως σε περίοδο ζευγαρώματος γίνονται πολύ επιθετικά.
Πρίν 1 χρόνο είχα δει μια μικρή αγέλη και ανάμεσα τους ήταν 1 που είχε τη μουσούδα του παραμορφωμένη από το καπίστρι που του φορούσαν όταν το άφησαν (η το έσκασε) γιατί όσο μεγάλωνε το ζώο το σίδερο χωνόταν στα μάγουλα του, μερικοί φίλοι Βολακιώτες είχαν προσπαθήσει να το πιάσουν για να του το βγάλουν αλλά αυτό στάθηκε αδύνατον γιατί ήταν φοβερά άγριο.
ΝΑ και μια φωτο που βρήκα σε ένα site για την Δράμα
Πρόεδρε μήπως αυτά συνάντησες?


195373

daz
14/04/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
test edv (http://www.in.gr)
[QUOTE]

χαχα στο τέλος τα κατάφερες αλλά ο σύνδεσμος είναι λάθος. Κάνε copy-paste το url.

Anty12
15/04/2010, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Πρόεδρε μήπως αυτά συνάντησες?

Αυτός στο κέντρο ήτανε που ήθελε να μΕ ρίξει γλωσσόφιλο...αυτός....τον γνώρισα τον κ@ριόλη....:mad: :mad: :lol: :lol:

$py
15/04/2010, 16:17
Το αργαλείο ανεβαίνει παντού λέμε :D


http://www.youtube.com/watch?v=e5irk8XM8no

daz
15/04/2010, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αυτός στο κέντρο ήτανε που ήθελε να μΕ ρίξει γλωσσόφιλο...αυτός....τον γνώρισα τον κ@ριόλη....:mad: :mad: :lol: :lol:

Αν ήθελε να σου ρίξει μόνο γλωσσόφιλο μικρό το κακό. Μην ήθελε παραπάνω μετά φοβάμαι. Τέλος καλό όλα καλά. Ή τυχερός είσαι ή άσχημος.

z.k.a.p.
16/04/2010, 09:41
ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΑΣΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΥΓΜΩΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ?

Anty12
16/04/2010, 09:57
Μεγάλη ιστορία, χιλιάδες απόψεις πάνω στο θέμα....

Θα σου πω τι έκανα εγώ.....

Μόλις την πήρα, πήγα σπίτι, και έκανα έναν πλήρη θερμικό κύκλο, όλο το απόγευμα....με το ζόρι κρατήθηκα να μην την καβαλήσω, αλλά το έκανα.

Κατόπιν, μέχρι τα 1000χλμ μέχρι 4000 στροφές , χωρίς δεύτερο άτομο, εκτός πόλης και σε ελαφριές ανηφόρες κατά το δυνατόν.

Απο 1000-1600χλμ μέχρι 5000-5500 στροφές, με τις ίδιες προ/σεις......μετά κοπάνα το δεν έχει ανάγκη....

Αυτά :wave2:

Anty12
16/04/2010, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ή τυχερός είσαι ή άσχημος.

Άσχημος είμαι....τυχερός δεν είμαι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91258&perpage=15&pagenumber=45) ...ειδικά εκείνη την μέρα...!!!!

tzarot
16/04/2010, 10:04
Για όσους απο εμάς γουστάρουν μια μονοήμερη στην Ευρυτανία (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1727329#post1727329)

z.k.a.p.
16/04/2010, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μεγάλη ιστορία, χιλιάδες απόψεις πάνω στο θέμα....

Θα σου πω τι έκανα εγώ.....

Μόλις την πήρα, πήγα σπίτι, και έκανα έναν πλήρη θερμικό κύκλο, όλο το απόγευμα....με το ζόρι κρατήθηκα να μην την καβαλήσω, αλλά το έκανα.

Κατόπιν, μέχρι τα 1000χλμ μέχρι 4000 στροφές , χωρίς δεύτερο άτομο, εκτός πόλης και σε ελαφριές ανηφόρες κατά το δυνατόν.

Απο 1000-1600χλμ μέχρι 5000-5500 στροφές, με τις ίδιες προ/σεις......μετά κοπάνα το δεν έχει ανάγκη....

Αυτά :wave2:

ΕΠΕΙΔΗ Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΩΤΕΡΟ ΤΙΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.:beer:

daz
16/04/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από z.k.a.p.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΤΑΣΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΥΓΜΩΜΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΙΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ?



Τα αγγλικά σου πως είναι?

http://www.ntnoa.org/enginebreakin.htm

http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

Δύο γενικά αποδεκτές απόψεις πάντως είναι Α. Να αποφεύγεις να ανοίγεις το γκάζι όταν ο κινητήρας δεν έχει πολλά να σου δώσει. Και Βου. Να αποφύγεις τις υπερβολές και προς τα κάτω και προς τα πάνω. Μόνο αυτά τα δύο να κάνεις είσαι οκ.

daz
17/04/2010, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Άσχημος είμαι....τυχερός δεν είμαι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=91258&perpage=15&pagenumber=45) ...ειδικά εκείνη την μέρα...!!!!

χαχα λαχείο πήρες την επόμενη?

dimitris_a
19/04/2010, 17:04
καλησπέρα παίδες.

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αλλάξει το breather (σελ 87)

γιατί όταν έκανα το πρώτο service και μίλησα με τον μάστορα μου είπε πως δεν χρειάζεται αλλαγή.

Δεν έδωσα μεγάλη σημασία γιατί δε μάζευε λαδάκι στο σωληνάκι (προφανώς γιατί το μηχανάκι το έστρωνα και δεν ζοτιζόταν). Μετά το στρώσιμο όμως και κυρίως μετά από διαδρομές εκτός πόλης παρατήρησα ότι η στάθμη ανέβηκε....

Γι αυτό θα ήθελα να μου πειτε αν το αλλάξατε και κυρίως αν η αλλαγή είναι επιβεβλημένη.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως επειδή το μηχανάκι είναι μοντέλο 08 και εγώ το πήρα το νοέμβριο του 09 είχε γίνει αλλαγή από την yamaha πριν το παραλάβω.... (υπάρχει άραγε τρόπος να το τσεκάρω?)

σας ευχαριστώ

pyromaniacs
19/04/2010, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
καλησπέρα παίδες.

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αλλάξει το breather (σελ 87)

γιατί όταν έκανα το πρώτο service και μίλησα με τον μάστορα μου είπε πως δεν χρειάζεται αλλαγή.

Δεν έδωσα μεγάλη σημασία γιατί δε μάζευε λαδάκι στο σωληνάκι (προφανώς γιατί το μηχανάκι το έστρωνα και δεν ζοτιζόταν). Μετά το στρώσιμο όμως και κυρίως μετά από διαδρομές εκτός πόλης παρατήρησα ότι η στάθμη ανέβηκε....

Γι αυτό θα ήθελα να μου πειτε αν το αλλάξατε και κυρίως αν η αλλαγή είναι επιβεβλημένη.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως επειδή το μηχανάκι είναι μοντέλο 08 και εγώ το πήρα το νοέμβριο του 09 είχε γίνει αλλαγή από την yamaha πριν το παραλάβω.... (υπάρχει άραγε τρόπος να το τσεκάρω?)

σας ευχαριστώ

εγώ το άλλαξα στα 10.000. Απο ότι έχω καταλάβει δεν εχει γίνει επισημη ανάκληση αλλά αν πιέσεις μαλλον θα στο αλλαξουν/ Στον μηχανικό μου του έιπα ότι έχω διαβάσει ότι τα αλλάζουν και τελικα μου το αλλαξε. Τώρα πάντως δεν μαζευει λαδάκι το σωληνάκι. (έκανα και ρήμα:rotflmao: ). Πάντως μου φαίνεται λίγο χλωμό να το έχουν αλλάξει από μονοι τους αφού το μηχανάκι είναι stock του 08.

tzarot
19/04/2010, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris_a
καλησπέρα παίδες.

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αλλάξει το breather (σελ 87)

γιατί όταν έκανα το πρώτο service και μίλησα με τον μάστορα μου είπε πως δεν χρειάζεται αλλαγή.

Δεν έδωσα μεγάλη σημασία γιατί δε μάζευε λαδάκι στο σωληνάκι (προφανώς γιατί το μηχανάκι το έστρωνα και δεν ζοτιζόταν). Μετά το στρώσιμο όμως και κυρίως μετά από διαδρομές εκτός πόλης παρατήρησα ότι η στάθμη ανέβηκε....

Γι αυτό θα ήθελα να μου πειτε αν το αλλάξατε και κυρίως αν η αλλαγή είναι επιβεβλημένη.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι μήπως επειδή το μηχανάκι είναι μοντέλο 08 και εγώ το πήρα το νοέμβριο του 09 είχε γίνει αλλαγή από την yamaha πριν το παραλάβω.... (υπάρχει άραγε τρόπος να το τσεκάρω?)

σας ευχαριστώ
εννοείς το σωληνάκι που φεύγει απο το φίλτρο αέρα?

Και εμένα γεμίζει με λαδάκι αλλά κατόπιν της χρήσης DNA Stage 1. Το φίλτρο ρίχνει εκεί το παραπανίσιο λάδι του. (έτσι τουλάχιστον πιστεύω, ή κάνω λάθος?) Το αδειάζω και συνεχίζω.

tzarot
19/04/2010, 22:26
Επίσης σήμερα έκανα δυναμομέτρηση. (Σιφναίος). Έβγαλα DNA και ξαναέβαλα μαμά φίλτρο λόγω της επικείμενης χωματερής στα Άγραφα. Τα πάντα λοιπόν μαμά και η μηχανή με 8.000 χλμ.

46,8 Hp στις 6.132 rpm
και
5,8 kg.m στις 5531 rpm

Μια χαρά...

daz
19/04/2010, 22:34
Δεν είναι λόγο dna. Είναι λόγο breather. Το καινούριο έχει διαφορετική σχεδίαση και καινούριο κωδικό. Πας στον μηχανικό σου και του λες. Θέλω να μου αλλάξεις το breather με το καινούριο γιατί έχω βαρεθεί να αδειάζω το σωληνάκι. Κάθε 500χλμ είναι γεμάτο. Μα και μου δεν έχει. Εμένα παράγγειλε το καινούριο και μου το άλλαξε. Στην εγγύηση έτσι?

47 αλογάκια το τερατάκι? Να τα χαίρεσαι. Θέλω να του κάνω και εγώ μία όταν αλλάξω αλυσίδα γρανάζια.

pyromaniacs
22/04/2010, 09:47
Αλλάγη σε τακάκια μπροστα!

Πηγαίνω σε συνεργειο yamaha, σε αυτό που πηγαίνω από τότε που αγόρασα την μηχανή(είναι κάθετη μονάδα έχει και πωλήσεις) για να αλλάξω τα τακάκια. Κατεβαίνω στα ανταλλάκτικά για να τα αγοράσω και περμένω να ακούσω τιμή.

105 e :hypnotize :hypnotize


Τον κοιτάζω και του λέω "φαντάζομαι πως κάνεις πλάκα!!!!"
Γεμάτος απορία και υπάλληλος μου λέει πως όχι..
Ερώτηση: Καλά στο R1 τα τακάκια να φανταστώ πως έχουν κανα 500 ρικο αν αναλογιστούμε πως βγάζει 180 αλογα έχει τελική 300 και κάνει 15.000ρικα
Απάντηση: 116e
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

απογειώθηκα μου ήρθε να τα σπάσω!!!!!!! Καλα ρε φίλε του λέω 116 για το r1 και για το τενερε που κάνει 7.000ρικα 105e παμε με τα καλα μας!!!!!!!! Η απαντηση του ήταν πως δεν έιχε τυχει να ξαναπουλήσει τακάκια για αυτο το μηχανάκι και πως και αυτού πολλα του φαίνονται και ότι θα έπαιρνε στα κεντρικα για να μάθει τι ακριβώς έχει γίνει. Το θέμα έιναι ότι εγώ τα έσκασα αλλά θα μιλήσω μαζί του αυριο για να δω τι θα μου πει

Ρε παιδια 105 τα τακάκια και 60 το σέρβις δλδ μήπως εγώ είμαι τρελός ή όντως είναι εξωφρενική η τιμή!!!!!!!!!!!!

Αυτά, πάω σπιτι τώρα να σπάσω δύο βάζα να χαλαρώσω!!
:lol:

peskandritsos
22/04/2010, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
Αλλάγη σε τακάκια μπροστα!

Πηγαίνω σε συνεργειο yamaha, σε αυτό που πηγαίνω από τότε που αγόρασα την μηχανή(είναι κάθετη μονάδα έχει και πωλήσεις) για να αλλάξω τα τακάκια. Κατεβαίνω στα ανταλλάκτικά για να τα αγοράσω και περμένω να ακούσω τιμή.

105 e :hypnotize :hypnotize


Τον κοιτάζω και του λέω "φαντάζομαι πως κάνεις πλάκα!!!!"
Γεμάτος απορία και υπάλληλος μου λέει πως όχι..
Ερώτηση: Καλά στο R1 τα τακάκια να φανταστώ πως έχουν κανα 500 ρικο αν αναλογιστούμε πως βγάζει 180 αλογα έχει τελική 300 και κάνει 15.000ρικα
Απάντηση: 116e
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

απογειώθηκα μου ήρθε να τα σπάσω!!!!!!! Καλα ρε φίλε του λέω 116 για το r1 και για το τενερε που κάνει 7.000ρικα 105e παμε με τα καλα μας!!!!!!!! Η απαντηση του ήταν πως δεν έιχε τυχει να ξαναπουλήσει τακάκια για αυτο το μηχανάκι και πως και αυτού πολλα του φαίνονται και ότι θα έπαιρνε στα κεντρικα για να μάθει τι ακριβώς έχει γίνει. Το θέμα έιναι ότι εγώ τα έσκασα αλλά θα μιλήσω μαζί του αυριο για να δω τι θα μου πει

Ρε παιδια 105 τα τακάκια και 60 το σέρβις δλδ μήπως εγώ είμαι τρελός ή όντως είναι εξωφρενική η τιμή!!!!!!!!!!!!

Αυτά, πάω σπιτι τώρα να σπάσω δύο βάζα να χαλαρώσω!!
:lol: Στα ποσα χλμ τα αλλαξες???
Τιποτα φτηνοτερο σε αφτερ μαρκετ κοιταξες???
Καμια εκπτωση λογω κρισης και λογω οτι πας εκει συνεχεια για σερβις δεν εχει???:confused: :confused: :confused: :cry:

pyromaniacs
22/04/2010, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Στα ποσα χλμ τα αλλαξες???
Τιποτα φτηνοτερο σε αφτερ μαρκετ κοιταξες???
Καμια εκπτωση λογω κρισης και λογω οτι πας εκει συνεχεια για σερβις δεν εχει???:confused: :confused: :confused: :cry:

τα άλλαξα στα 15500, είχαν λίγο ακόμα αλλά επειδή παίζει να φύγω για ταξίδι λέω ας τα αλλάξω..

Από εκπτωση πήρα μην πώ πόσο της εκατο (αυτό με τον Καράμπελα το ξέρεις:lol: ) Να σου πω δεν κοίταξα για αλλα λέω τακάκια έιναι πόσο να κάνουν!!!!!! Δεν ήξερα ο μα......κας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Από δω και πέρα θα το ψάχνω και στις βίδες!!:rotflmao:

Εχει αλλάξει κανας άλλος για να συγκρινουμε τιμές?

peskandritsos
22/04/2010, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
τα άλλαξα στα 15500, είχαν λίγο ακόμα αλλά επειδή παίζει να φύγω για ταξίδι λέω ας τα αλλάξω..

Από εκπτωση πήρα μην πώ πόσο της εκατο (αυτό με τον Καράμπελα το ξέρεις:lol: ) Να σου πω δεν κοίταξα για αλλα λέω τακάκια έιναι πόσο να κάνουν!!!!!! Δεν ήξερα ο μα......κας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Από δω και πέρα θα το ψάχνω και στις βίδες!!:rotflmao:

Εχει αλλάξει κανας άλλος για να συγκρινουμε τιμές? Μηπως τα αλλαξες λιγο νωρις???
Εγω ειμαι στις 24.000 χλμ και ακομα εχουν λιγο ψωμι μου φαινεται.
Και δεν οδηγαω και πολυ οικονομικα, μικτη χρηση θα ελεγα...
Το πισω εχω αλλαξει δυο φορες αλλα δεν θυμαμαι τιμη.
Αν ηταν ομως πανακριβο θα θυμομουνα...:D

pyromaniacs
22/04/2010, 10:04
Κοίτα μπορει να τα άλλαξα νωρις απλα επειδη κάθε κυριακη θα κάνω και μία καλή χωμάτινη βόλτα θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όμως δεν νομίζω πως είναι αυτο το θέμα. Και στα 30.000χλμ να τα άλλαζα τα 105 πάλι πολλά θα ήταν:beer:

Το πίσω κάνει 35 περίπου

Anty12
22/04/2010, 10:31
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΛΟΠΗ ....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ 105 ΕΥΡΟ......

Να πας με την κουκούλα στο ΄να χέρι, και το καλάσνικοφ στο άλλο....

Έχω αλλάξει από δύο φορές τακάκια σε κάθε τροχό.Ποτέ πάνω από 40 μαζί με τα εργατικά , σε επίσημο.
Δεν υπάρχουν special τακάκια για Τενερέ.Φοράει ότι και τα ΧΤΧ/R



:wave2:

pyromaniacs
22/04/2010, 10:42
αυτο μάλλον θα γίνει, ή στην τελική στο επόμενο σέρβις θα τους κλέψω εγώ!!!! Να σε ρωτήσω μπροστινα τακάκια εσυ έδωσες 40 ευρω σε εξουσιοδωτημένο της yamaha, όχι ότι πάιζει ρόλο απλα για να ξέρω με τους ......... που έχω μπλέξει.
Α και ο τύπος μου είπε πως δεν έιναι και καλα τα ίδια με το xt x και το xt r. H brebo yamaha δίνουν άλλους κωδικους!

Θα τους πάρω τηλ αυριο και θα δω. παρενθεση: φυσικα και δεν τόλμησαν να μου ζητήσουν εργατικα αφού τους τα πλήρωσα μαζι με τα τακάκια χρυσά

pyromaniacs
22/04/2010, 10:51
Μόλις πήρα και σε μία άλλη yamaha εδώ στην αθήνα και μου ειπαν και αυτοι 103 e Νομίζω πως μας δουλευουν κανονικότατα και μας κλέβουν κιολας!!! Οικονομικη κρίση. έπεσε η αγορά μοτοσυκλέτας και τα βγάζουν από τα ανταλλακτικα!!!!! :yuck:

σε λίγο θα μπαίνουμε κουκουλοφόροι στα συνεργεια και με απειλή όπλου θα τους βάζουμε να μας κάνουν σέρβις!!!!!!!!!!!!!

Anty12
22/04/2010, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs
αυτο μάλλον θα γίνει, ή στην τελική στο επόμενο σέρβις θα τους κλέψω εγώ!!!! Να σε ρωτήσω μπροστινα τακάκια εσυ έδωσες 40 ευρω σε εξουσιοδωτημένο της yamaha, όχι ότι πάιζει ρόλο απλα για να ξέρω με τους ......... που έχω μπλέξει.
Α και ο τύπος μου είπε πως δεν έιναι και καλα τα ίδια με το xt x και το xt r. H brebo yamaha δίνουν άλλους κωδικους!

Θα τους πάρω τηλ αυριο και θα δω. παρενθεση: φυσικα και δεν τόλμησαν να μου ζητήσουν εργατικα αφού τους τα πλήρωσα μαζι με τα τακάκια χρυσά

Ναι σε επίσημο , από εκεί που την αγόρασα.
Την πρώτη φορά έβαλα μανίσια, τα οποία είναι μαλακά.Την δεύτερη του ζήτησα πιο σκληρά, τα έβαλε πάλι στην ίδια τιμή, πάντα γύρω στα 30-40 Ε.
Αν θες σου δίνω το τηλ. να ρωτήσεις (Θεσ/κη)

pyromaniacs
22/04/2010, 11:11
Ετσι όπως τα καταντήσανε μάλλον θα έρχομαι θεσ/νικη για τακάκια και για σέρβις θα πίνουμε και τις μπύρες μας!!:rotflmao: Μου έχουν σπάσει τα νευρα! Τι να πω .. .

stealth
22/04/2010, 13:56
Μήπως να κάνουμε ένα ενδεικτικό τιμοκατάλογο με τα βασικά ανταλλακτικά που χρειάζονται στα πρώτα σέρβις έτσι για να έχουμε όλοι μια ιδέα πόσο κοστίζουν, έτσι ώστε να μην την ξαναπατήσει (-ουμε) κάποιος?

Υ.Γ. Καλό θα είναι να αναφέρεται και που κοστίζουν τόσο τα ανταλλακτικά, π.χ. αντιπροσωπεία, έμπορο ανταλλακτικών, ίντερνετ κλπ.

peskandritsos
22/04/2010, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΚΛΟΠΗ ....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ 105 ΕΥΡΟ......

Να πας με την κουκούλα στο ΄να χέρι, και το καλάσνικοφ στο άλλο....

Έχω αλλάξει από δύο φορές τακάκια σε κάθε τροχό.Ποτέ πάνω από 40 μαζί με τα εργατικά , σε επίσημο.
Δεν υπάρχουν special τακάκια για Τενερέ.Φοράει ότι και τα ΧΤΧ/R



:wave2: Ρε προεδρα εχεις αλλαξει δυο φορες τακακια στο μπροστινο εχοντας κανει λιγοτερα χλμ απο μενα και εγω δεν εχω αλλαξει ακομα???
Πρεπει να το πηγαινεις πολυ φετα...

paraligo
22/04/2010, 15:38
Δεν αφήνεται της μ@λ@κίες λέω εγώ ……….και να κατέβετε στο Πευκί που έχει αγώνα να κουνήσετε κανένα σημαιάκι………….και το βράδυ να ποιούμαι καμία τσικουδιά. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

THEOD
22/04/2010, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
.και να κατέβετε στο Πευκί που έχει αγώνα

Γιααα λέγε λεπτομέρειες...

paraligo
22/04/2010, 15:56
http://www.offroadteam.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=33&func=view&catid=38&id=948
:wave2:

NickolasV
22/04/2010, 15:59
Για το μπροστα δε γνωριζω, το πισω το αλλαξα στην γιαμαχα Δραμας την προηγουμενη Πεμπτη στα 11800χλμ. Τα γνησια της Μπρεμπο 35, εναλλακτικα 25 αλλης εταιριας.

THEOD
22/04/2010, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από paraligo
http://www.offroadteam.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=33&func=view&catid=38&id=948
:wave2:

Ενδιαφέρον... Είχα σκοπό το ΣΚ να είμαι εκεί ασχέτως αγώνα....Οι βραδινές τσικουδιές που γίνονται ??? :D

mai_tai
22/04/2010, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stealth
Μήπως να κάνουμε ένα ενδεικτικό τιμοκατάλογο με τα βασικά ανταλλακτικά που χρειάζονται στα πρώτα σέρβις έτσι για να έχουμε όλοι μια ιδέα πόσο κοστίζουν, έτσι ώστε να μην την ξαναπατήσει (-ουμε) κάποιος?

Υ.Γ. Καλό θα είναι να αναφέρεται και που κοστίζουν τόσο τα ανταλλακτικά, π.χ. αντιπροσωπεία, έμπορο ανταλλακτικών, ίντερνετ κλπ.

συμφωνω κ επαυξανω...

mai_tai
22/04/2010, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
εννοείς το σωληνάκι που φεύγει απο το φίλτρο αέρα?

Και εμένα γεμίζει με λαδάκι αλλά κατόπιν της χρήσης DNA Stage 1. Το φίλτρο ρίχνει εκεί το παραπανίσιο λάδι του. (έτσι τουλάχιστον πιστεύω, ή κάνω λάθος?) Το αδειάζω και συνεχίζω.

τι σωληνακι ειναι αυτο ρε παλικαρια..?κ γιατι γεμιζει λαδι εκει?απο αναθυμιασεις να υποθεσω..?

teddyseker
23/04/2010, 09:02
ΧΤΕΣ ΑΛΛΑΞΑ ΠΙΣΩ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ YAMAHA ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ . ΕΒΑΛΑ ΤΑ BREMBO ΜΕ 30 ΕΥΡΩ.

daz
23/04/2010, 09:21
32,18 μαζί με φπα τα πίσω, η απόδειξη γράφει για xtx/r.

Anty12
23/04/2010, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε προεδρα εχεις αλλαξει δυο φορες τακακια στο μπροστινο εχοντας κανει λιγοτερα χλμ απο μενα και εγω δεν εχω αλλαξει ακομα???
Πρεπει να το πηγαινεις πολυ φετα...

:blush:

daz
23/04/2010, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε προεδρα εχεις αλλαξει δυο φορες τακακια στο μπροστινο εχοντας κανει λιγοτερα χλμ απο μενα και εγω δεν εχω αλλαξει ακομα???
Πρεπει να το πηγαινεις πολυ φετα...

Ε μάλλον όταν άλλαξε τα μαμά τελικά ήθελε να δει πόσα κιλά έχασε η μηχανή και το έριξε στο έντο.

daz
23/04/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
τι σωληνακι ειναι αυτο ρε παλικαρια..?κ γιατι γεμιζει λαδι εκει?απο αναθυμιασεις να υποθεσω..?

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1465885&highlight=breather#post1465885

Στο σχήμα φαίνεται η καινούρια σχεδίαση. Το σωληνάκι είναι αυτό που έχει και την τάπα με την ασφάλεια στο κάτω μέρος. Δεν ξέρω γιατί γέμιζε αλλά με το καινούριο και χωρίς άλλη αλλαγή στην μηχανή δεν ξαναγέμισε.

peskandritsos
23/04/2010, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ε μάλλον όταν άλλαξε τα μαμά τελικά ήθελε να δει πόσα κιλά έχασε η μηχανή και το έριξε στο έντο. Αρα λογικα εχει αλλαξει και μπροστινη αναρτηση!!! :rotflmao:

stealth
23/04/2010, 13:03
Εφόσον κάνουν 30-35 ευρώ το ένα τακάκι, τότε 3x30-35 = 90-105€ τα τρία άρα δεν είναι υπερβολική η τιμή που πλήρωσε ο Pyromaniacs (μαζί με τα περαστικά), κάνω κάπου λάθος?

daz
23/04/2010, 16:00
Μόλις γύρισα από Yamaha. Πήγα να αλλάξω ρουλεμάν λαιμού (εντός εγγύησης). Γράσο δεν είχε καθόλου. Μου είπε πως από το εργοστάσιο δεν βάζουν πολύ για οικολογικούς λόγους και πως τώρα δεν θα ξανά χρειαστεί τίποτα. Όπως και να 'χει έχω 2 χρόνια εγγύηση σε ανταλλακτικό και εργασία έτσι δεν είναι?

Ρώτησα και για τακάκια. 105 μου είπαν και εμένα. Και στον ίδιο περίεργο φάνηκε.
Έχω μπροστά μου το βιβλιαράκι με τα αναλώσιμα Yamaha. Τακάκια για xtz660 08
εμπρός 11DF58110000 48.98 EU
πίσω 5VKW0046000 30.71 EU
Εγώ έχω λίγο ψωμί ακόμα αλλά όταν έρθει η ώρα δεν το γλυτώνω το κατοστάρικο.

Edit: pyromaniacs ελπίζω να μην πέταξες τα παλιά με τα 15000χλμ γιατί είναι για άλλα τόσα.

daz
24/04/2010, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αρα λογικα εχει αλλαξει και μπροστινη αναρτηση!!! :rotflmao:

Χαχα Σωστά, αν και νομίζω πως εννοούσε πως άλλαξε τα πίσω και όχι τα εμπρός.
Αυτός λες να την έχει αλλάξει την πίσω?

http://www.youtube.com/watch?v=5cJLe5uQnVw&feature=related

peskandritsos
24/04/2010, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Χαχα Σωστά, αν και νομίζω πως εννοούσε πως άλλαξε τα πίσω και όχι τα εμπρός.
Αυτός λες να την έχει αλλάξει την πίσω?

http://www.youtube.com/watch?v=5cJLe5uQnVw&feature=related :eyepop:
Ο προεδρας το ειπε ξεκαθαρα οτι εχει αλλαξει απο δυο φορες σε καθε τροχο...

Η αληθεια ομως ειναι οτι την αναρτηση μου εγω την βλεπω αρκετα πεσμενη και ειδικα τα μπροστινα μου φαινεται οτι πλεον δεν εχουν καθολου καλη αποσβεση..:( :( :(

Να δουμε ποσο θα κοστισει αν βαλουμε τιποτα καλυτερο...

taksidiotis25
25/04/2010, 04:47
λοιπον καλος ηρθα και παλι στην παρεα του tenere.
λοιπον εχω μια και μοναδικη ερωτηση.
αλλα ας περασω στον προλογο και μετα στην ερωτηση.

εχω ενα gs adv ομως μου χει μπει και παλι στο μυαλο να αρχισω ξανα τις βολτουλες στο χωμα,κατι που εκανα παλιοτερα και ειληκρηνα με χαλαρωνε.
το adv αποκλειεται να το βαλω σε τοσο κακο δρομο κυριως λογω κιλων.
ετσι λοιπον πηρα την αποφαση να προβω και παλι σε αγορα tenere που πιστευω οτι παρολο που εχει τα κιλα του παει ανετα σε χωματοδρομο και ειναι ισως απο τα πιο χωματινα μηχανακια της κατηγοριας του.
αξιοπρεπεστατο μοτερ και μπορει και καποιος να κανει και τις διαδρομες του-εκδρομουλες του ανετα σε εθνικο δικτυο.

και περναω στο ερωτημα,εχει γινει τιποτα σχετικα με το χαμηλωμα της πισω αναρτησης?ειμαι 1,81 και 100 κιλα κι ομως δεν το εφτανα και τοσο ανετα,πατουσα κατω ομως οχι και τοσο σταθερα.εχει διορθωθει αυτο?

NickolasV
25/04/2010, 07:47
Καλώς τον ταξιδιώτη :wave2:

Θα συμφωνήσω μαζί σου, στην κατηγορία των on/off - touring είναι ότι πιο χωμάτινο σε προσιτή τιμή
(εκτός αν το KTM 690 Rallye είναι προσιτό για σένα :sick: ).

Το χαμήλωμα είναι εφικτό και εύκολο, αρκεί να αλλάξεις τα σιδεράκια που κρατάν το μοχλικό.
Αυτό γίνεται με τρεις τρόπους:
(1) βάζεις αυτά του TDM (αυτό κάνουν οι περισσότερες αντιπροσωπίες αν τους το ζητήσεις)
(2) τα παραγγέλνεις από το ebay
(3) τα κατασκευάζεις σε ένα μηχανουργείο

Επιπλέον χαμηλώνεις και το μπροστινό ανυψώνοντας τις μπουκάλες πάνω από την τιμονόπλακα.
Έτσι διατηρείς την γεωμετρία και το χαμηλώνεις 2-3cm (αν δεν κάνω λάθος).

Από την άλλη εγώ είμαι 1,78m και 75kg και δεν το χαμήλωσα, στο χώμα το ύψος χρειάζεται - όπως σίγουρα ξέρεις - , μετά από λίγο καιρό θα το συνηθίσεις, πιο εύκολα από μένα που προερχόμουν από street (χαμηλές) μοτοσυκλέτες.

THEOD
25/04/2010, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
και περναω στο ερωτημα,εχει γινει τιποτα σχετικα με το χαμηλωμα της πισω αναρτησης?ειμαι 1,81 και 100 κιλα κι ομως δεν το εφτανα και τοσο ανετα,πατουσα κατω ομως οχι και τοσο σταθερα.εχει διορθωθει αυτο?

Διαβασε μερικά ποστ εδώ... http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=67982&perpage=15&pagenumber=72

Χαμηλώει ευκολα 3-5 εκατοστά με θαυμάσια αποτελέσματα...Και μιλάμε για αναβάτη 1,75....

Anty12
27/04/2010, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
και περναω στο ερωτημα,εχει γινει τιποτα σχετικα με το χαμηλωμα της πισω αναρτησης?ειμαι 1,81 και 100 κιλα κι ομως δεν το εφτανα και τοσο ανετα,πατουσα κατω ομως οχι και τοσο σταθερα.εχει διορθωθει αυτο?

Εχουμε το ίδιο ύψος , θα το συνηθήσεις

Anty12
27/04/2010, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ο προεδρας το ειπε ξεκαθαρα οτι εχει αλλαξει απο δυο φορες σε καθε τροχο...


Σωστά




Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Να δουμε ποσο θα κοστισει αν βαλουμε τιποτα καλυτερο...

WP αν θυμάμαι καλά γύρω στα 150 ....ρώτα τον ψηλό

daz
28/04/2010, 05:56
Για όσους δεν μπόρεσαν ακόμα να το βρουν...

http://www.xt660.cz/katalogy/XT66Z-08_DM021_11D1.pdf

Anty12
17/05/2010, 09:04
Κορίτσια γεια σας........:)

Service 20000 , και γενικός έλεγχος - προετοιμασία για ταξίδι

Λαδια και φίλτρο λαδιού
Μπουζί
Σετ αλυσίδα και γρανάζια μπρος -πίσω
Και.......τακάκια πίσω ΞΑΝΑ ......:D

Σύνολο με εργατικά 320 Εβρόπουλα........:bigcry:

XJR_Billy
17/05/2010, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κορίτσια γεια σας........:)

Service 20000 , και γενικός έλεγχος - προετοιμασία για ταξίδι

Λαδια και φίλτρο λαδιού
Μπουζί
Σετ αλυσίδα και γρανάζια μπρος -πίσω
Και.......τακάκια πίσω ΞΑΝΑ ......:D

Σύνολο με εργατικά 320 Εβρόπουλα........:bigcry:

Γεια σου πρόεδρα!:wave2:

Σέρβις στην XTR στα 40000χλμ

Λάδια, φίλτρα, μπουζί, τακάκια πίσω, ρύθμιση βαλβίδων, πλήρες σέρβις μπροστινού (λάδια, τσιμούχες) αλλαγή εξαρτήματος στη μάσκα που ξεράθηκε τελείως και έτριζε, ενίσχυση πινακίδας που ήταν στα όρια να κοπεί....

270 το μαλλί...:o ΄

Χαλάλι ρε μάγκα !!!:beer: :beer: :beer:

daz
17/05/2010, 10:04
Πρόεδρε νομίζω πως είναι πολύ καλή η τιμή για όλα αυτά.
Γρανάζια αλυσίδα τι έβαλες?
Πάλι τακάκια ρε? Μήπως ξεκινάς με φρένο για να μην σηκώνεται σούζα? :winka:

Anty12
17/05/2010, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Γεια σου πρόεδρα!:wave2:

Σέρβις στην XTR στα 40000χλμ

Λάδια, φίλτρα, μπουζί, τακάκια πίσω, ρύθμιση βαλβίδων, πλήρες σέρβις μπροστινού (λάδια, τσιμούχες) αλλαγή εξαρτήματος στη μάσκα που ξεράθηκε τελείως και έτριζε, ενίσχυση πινακίδας που ήταν στα όρια να κοπεί....

270 το μαλλί...:o ΄

Χαλάλι ρε μάγκα !!!:beer: :beer: :beer:


Α ναι ρε Bill ξέχασα....και βαλβίδες, όπως επίσης διεξοδικός έλεγχος και γρασσαρισμα ρουλεμάν λαιμού....:beer:

Anty12
17/05/2010, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Πρόεδρε νομίζω πως είναι πολύ καλή η τιμή για όλα αυτά.
Γρανάζια αλυσίδα τι έβαλες?
Πάλι τακάκια ρε? Μήπως ξεκινάς με φρένο για να μην σηκώνεται σούζα? :winka:

Και γω έτσι πιστεύω ....αν σκεφτείς ότι τα 100 Ε ήταν εργατικά (κατέβασε και το μπροστινό για να δει τα ρουλεμάν του λαιμού)

Αλυσσογράναζα όλα μαμά ....δεν είμαστε για DID ....λιτότης.....:smilea:

Με τα τακάκια έχω ένα θέμα.......λες και πλακώνομαι στα φρένα απ' τα 220......σαν vstrom ένα πράμα...:lol:

Πρέπει να ξεχνάω την ποδάρα μου στο φρένο, δεν εξηγείται αλλίως....το παράξενο είναι ότι ο δίσκος είναι τζιζτί.....ούτε νύχι ούτε τίποτε......:confused:

Anty12
17/05/2010, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Α ναι ρε Bill ξέχασα....και βαλβίδες, όπως επίσης διεξοδικός έλεγχος και γρασσαρισμα ρουλεμάν λαιμού....:beer:


Edit: Πέρασε και δεύτερη ντίζα συμπλέκτη και φρένου μπροστά , δεμένες στις κανονικές....οι ντίζες ήταν δικές μου...

daz
17/05/2010, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Edit: Πέρασε και δεύτερη ντίζα συμπλέκτη και φρένου μπροστά , δεμένες στις κανονικές....οι ντίζες ήταν δικές μου...

Το κάνεις πιο λιανά αυτό.

Tpap
17/05/2010, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Edit: Πέρασε και δεύτερη ντίζα συμπλέκτη και φρένου μπροστά , δεμένες στις κανονικές....οι ντίζες ήταν δικές μου...


:eyepop: :eyepop:

Anty12
17/05/2010, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το κάνεις πιο λιανά αυτό.

Όπως έχεις τις κανονικές ντίζες, περνάς και δεύτερες, και τις δένεις με δεματικά μαζί με τις κανονικές , σε όλη την διαδρομή.

Έτσι, αν σου κοπεί καμιά καριόλα ντίζα στην μέση του πουθενά, νύχτα , και κοντά σε μαντρί ....απλά περνάς τα βαρελάκια με ένα μυτοτσίμπιδο μέσα στις εσοχές , και έφυγες......

Anty12
17/05/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
:eyepop: :eyepop:

Τι 'ναι ρε αφεντικό...???? τι δεν κατάλαβες.....?????

daz
17/05/2010, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όπως έχεις τις κανονικές ντίζες, περνάς και δεύτερες, και τις δένεις με δεματικά μαζί με τις κανονικές , σε όλη την διαδρομή.

Έτσι, αν σου κοπεί καμιά καριόλα ντίζα στην μέση του πουθενά, νύχτα , και κοντά σε μαντρί ....απλά περνάς τα βαρελάκια με ένα μυτοτσίμπιδο μέσα στις εσοχές , και έφυγες......


Καλή μαγκιά!

Πρόεδρε για που ετοιμάζεσαι?

Ο ταμίας το ξέρει? Κάτι ψιθύριζε τις προάλλες για τις συνδρομές μας.

Tpap
17/05/2010, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τι 'ναι ρε αφεντικό...???? τι δεν κατάλαβες.....?????

Την ντίζα συμπλέκτη το πιάνω. ΟΚ.

αλλά τα μπροστινά είναι ντιζάτα, στο ντενεκέ...??? :confused: (εχμ, τενερέ ήθελα να πώ...)

Anty12
17/05/2010, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Την ντίζα συμπλέκτη το πιάνω. ΟΚ.

αλλά τα μπροστινά είναι ντιζάτα, στο ντενεκέ...??? :confused:


Νταξ....νταξ.....:blush:


του γκαζιού....mea culpa

Tpap
17/05/2010, 10:41
:beer: :beer: :beer:

Anty12
17/05/2010, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Καλή μαγκιά!

Πρόεδρε για που ετοιμάζεσαι?

Ο ταμίας το ξέρει? Κάτι ψιθύριζε τις προάλλες για τις συνδρομές μας.

Τον ταμία θα τον πάρει και θα τον σηκώσει....χειρότερος και απ' το ΔΝΤ έγινε το ρεμάλι....

από Χριστοφοράκο θα τον λέω Ντομινίκ (Σ)-Τρώς Σκαν

Το 3μερο θα τριγυρίζω στην Ροδόπη και τον Εβρο....γενικό check εξοπλισμού και στρώσιμο στο πραπρά ενός κολλητού.

Μετά τα πάντα θα εξαρτηθούν, από την ημερομηνία αποχώρησης ενός συναδέλφου από την δουλειά......δεν λέω που μην το γκαντεμιάσω........:beer:

pyromaniacs
17/05/2010, 11:22
Ρουλεμάν λαιμού εμένα τα βγάλανε σε εγγυηση γιατι είναι σκουριασμένα. Το παράξενο είναι ότι με τον κλασσικό έλεγχο (διπλό σταντ - πατάμε το πίσω μερος και κοιτάμε αν σκαλώνει τιμόνι) δεν φαίνεται τιποτα.Το μηχανάκι απλα δεν στρίβει το τιμόνι είναι πάρα πολύ βαρυ.Ανοίξαμε το μπροστινό και είδαμε ρουλεμάν αγρασάριστα και σκουριασμένα (οχι χτυπημένα) Μου έχουν σπάσει τα νευρα είναι η 6 φορα που θα πάω για χρηση εγγυησης!!!!!!

1 βαλίτσα
2 καλωδίωση που καταλήγει στα φώτα (εκαιγε λάμπες )
3 breather
4 συναγερμός
5 διακόπτες (κάποιες φορές απλα δεν γυρναγε το κλειδί!!!!!)

και εκτη και ελπίζω τελευταία (αλλιως πάω να πάρω ktm η bmw)

6 ρουλεμάν λαιμού!!!!!!!!!!!!!!
το καλό είναι ότι δεν σε ταλαιπωρούν, βγαζουν κατευθειαν σε εγγυηση χωρις να χρειαστει να το πολυ κουβεντίασεις.

daz
17/05/2010, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12


Το 3μερο θα τριγυρίζω στην Ροδόπη και τον Εβρο....γενικό check εξοπλισμού και στρώσιμο στο πραπρά ενός κολλητού.

Μετά τα πάντα θα εξαρτηθούν, από την ημερομηνία αποχώρησης ενός συναδέλφου από την δουλειά......δεν λέω που μην το γκαντεμιάσω........:beer:



Μην πεις τώρα αλλά θα πεις μετά. Αλλιώς έχω ένα βιβλίο με κινέζικα βασανιστήρια. Κανόνισε να το ξεσκονίσω.

Καλό δρόμο. :beer:

peskandritsos
17/05/2010, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

Αλυσσογράναζα όλα μαμά ....δεν είμαστε για DID ....λιτότης.....:smilea: .:confused: Tα AFAM που εβαλα εγω τα χρυσα ηταν πιο φτηνα απο τα μαμισια (με την εκπτωση που εχω στα μαμισια).
Μονο που τωρα δεν ειναι πια χρυσα αλλα μαυρα...:D


και μην ξεχνιομαστε για τις 6μηνες συνδρομες εεε??

peskandritsos
17/05/2010, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Τον ταμία θα τον πάρει και θα τον σηκώσει....χειρότερος και απ' το ΔΝΤ έγινε το ρεμάλι....

από Χριστοφοράκο θα τον λέω Ντομινίκ (Σ)-Τρώς Σκαν

Το 3μερο θα τριγυρίζω στην Ροδόπη και τον Εβρο....γενικό check εξοπλισμού και στρώσιμο στο πραπρά ενός κολλητού.

Μετά τα πάντα θα εξαρτηθούν, από την ημερομηνία αποχώρησης ενός συναδέλφου από την δουλειά......δεν λέω που μην το γκαντεμιάσω........:beer: Κοιταξτε ποσο επηρεασμενος ειναι ο προεδρας απο τα εκτακτα οικονομικα μετρα που ολο βολτουλες και τριημερακια με παρεουλες μου ειναι!!!!
Α ρε πως σε ζηλευουμε εμεις οι φτωχοι παντρεμενοι ταμιες!!! :lol: :lol: :lol:

Anty12
17/05/2010, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pyromaniacs

5 διακόπτες (κάποιες φορές απλα δεν γυρναγε το κλειδί!!!!!)

Λοιπόν ...άκου και μην γελάς...:lol:

1.Μην αφήνεις την μηχανή -αν μπορείς βέβαια- στην βροχή.
2.Όταν βγάζεις το κλειδί, να σιγουρεύεις ότι το γλωσσάκι, από πάνω έχει κλείσει, και ότι δεν θα πάρει μέσα νερό και σκόνη.
3.Το γυρνάς μαλακά, με ελαφρύ τράβηγμα προς τα πάνω.
4.Ποτέ μην βάλεις μέσα στην οπή όπου μπαίνει το κλειδί, WD40 ή λιπαντικό αλυσίδας, ή λάδι μηχανής.
5.Θα πας να πάρεις (:D :D :D ) ένα μπουκαλάκι -είναι σαν τα ντενεκεδένια του zippo- λαδάκι για ραπτομηχανή, και θα βάζεις 1-2 σταγόνες.
6.Έχε ένα πανάκι μαζί σου, και μετά από βροχή, σκούπιζε τον διακόπτη, πριν βάλεις μέσα το κλειδί