PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24

daz
19/08/2010, 09:35
Εγώ έχω άσπρο τσίλικο τενερέ αλλά..

πολύ θα ήθελα να είμαι Κεφαλλονιά παραμονές 15Άυγουστου.

Πάντως και να δει το ποστ σου μη περιμένεις να πει τίποτα γιατί ο ταμίας μας δεν αστειεύεται.

Όσοι ποστάρουν ταξιδιωτικές φωτό και έχουν Τενερε καλύτερα να απενεργοποιήσουν τα πμ τους και να μπαίνουν στο φόρουμ μόνο τις ώρες που ένας παντρεμένος δε θα μπορεί να τους πετύχει.

:winka:

NickolasV
19/08/2010, 10:22
Βρε Gelcat,
δεν έχεις αφήσει νησί για νησί φέτος! :wave2:

gelcat
19/08/2010, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ έχω άσπρο τσίλικο τενερέ αλλά..

πολύ θα ήθελα να είμαι Κεφαλλονιά παραμονές 15Άυγουστου.

Πάντως και να δει το ποστ σου μη περιμένεις να πει τίποτα γιατί ο ταμίας μας δεν αστειεύεται.

Όσοι ποστάρουν ταξιδιωτικές φωτό και έχουν Τενερε καλύτερα να απενεργοποιήσουν τα πμ τους και να μπαίνουν στο φόρουμ μόνο τις ώρες που ένας παντρεμένος δε θα μπορεί να τους πετύχει.

:winka:
Φίλε DAZ σου απαντώ ως παντρεμένος, Σου εύχομαι να γυρίσεις όλα τα νησιά πολύ πιο νωρις απ΄πο ότι το καταφέρνω εγώ τώρα (ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ)
Πάντως το καμάρωσα:sun: το παλικάρι με την μηχανή του την κοπελιά του και τα νιάτα του :a024:

ΥΓ Και το άσπρο ωραίο είναι

gelcat
19/08/2010, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Βρε Gelcat,
δεν έχεις αφήσει νησί για νησί φέτος! :wave2:
Νικολή ευτυχώς που υπάρχουν και τα φερυμποτ και γλυτώνουν κραδασμούς τα κοκαλάκια μου:D

daz
19/08/2010, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Φίλε DAZ σου απαντώ ως παντρεμένος, Σου εύχομαι να γυρίσεις όλα τα νησιά πολύ πιο νωρις απ΄πο ότι το καταφέρνω εγώ τώρα (ΟΧΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ)
Πάντως το καμάρωσα:sun: το παλικάρι με την μηχανή του την κοπελιά του και τα νιάτα του :a024:

ΥΓ Και το άσπρο ωραίο είναι

Ρε μη λέτε πολλά σας λέω. Θα γυρίσει ο ταμίας απ' τις καλοκαιρινές του διακοπές και δε μας σώνει τίποτα μετά. :ninja:

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή φίλε μου. :beer:

Όχι και ωραίο, όχι και ωραίο! Το πιο ωραίο θες να πεις. :smokin: :lol: :lol:

gelcat
19/08/2010, 14:52
Oλα κι όλα σαν το μπεζάκι δεν έχει, :nono: και είναι και πιο γρήγορο:lol: :wave2:

varaderokav11
20/08/2010, 17:40
Eλα να αναψουν λιγο τα αιματα... :a014: :a014: :a014:

+660 στο ασπρο λεμε!!!:wave2: :wave2: :wave2:

:a13: :a13: :a13:

z.k.a.p.
21/08/2010, 04:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Eλα να αναψουν λιγο τα αιματα... :a014: :a014: :a014:

+660 στο ασπρο λεμε!!!:wave2: :wave2: :wave2:

:a13: :a13: :a13:


ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΝΥΦΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΠΛΕ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ................

ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ.:beer: :beer: :beer:

peskandritsos
22/08/2010, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ρε μη λέτε πολλά σας λέω. Θα γυρίσει ο ταμίας απ' τις καλοκαιρινές του διακοπές και δε μας σώνει τίποτα μετά. :ninja:

Ευχαριστώ πολύ για την ευχή φίλε μου. :beer:

Όχι και ωραίο, όχι και ωραίο! Το πιο ωραίο θες να πεις. :smokin: :lol: :lol: Honey,

























i' m homeeeeee!!!!!!!
:evil: :evil: :evil: :smokin: :smokin: :smokin:

peskandritsos
22/08/2010, 13:32
Καλως σας βρηκα ολους μαγκες, υγιεις και με τα μοτορια μας ελπιζω ολα απροβληματιστα.

Ευχομαι να μην ειχαμε τιποτα ευτραπελα στις διακοπες (για να μπορειτε να πληρωνετε προστιμα και συνδρομες):D

Εγω συναντησα και ενα μελος απο το φλωρουμ, για πολυ λιγη ωρα, αλλα δεν πειραζει αφου ηταν καλα και ειχε και δουλειες θα βρουμε αλλη ευκαιρια.

Να ειστε ολοι καλα και καλο χειμωνα σε οσους γυρισαμε!!!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

daz
22/08/2010, 14:00
Εγώ λέω να την ξανακάνω για καμιά 15άρια μέρες, φανταστικέ ταμία, για να αποχαιρετήσω το καλοκαίρι. :ninja:

Ο πρόεδρος που χάθηκε ρε παιδιά?

χεχε.. Νομίζω πως ξέρω που είναι η κουφαλίτσα! :a46:

Anty12
22/08/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

Ο πρόεδρος που χάθηκε ρε παιδιά?

χεχε.. Νομίζω πως ξέρω που είναι η κουφαλίτσα! :a46:


Σας παρακολουθώ από ψηλά (http://www.romanianmonasteries.org/romania/fagaras-mountains) κουφάλες........:evil: :lol: :wave2:

peskandritsos
22/08/2010, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Εγώ λέω να την ξανακάνω για καμιά 15άρια μέρες, φανταστικέ ταμία, για να αποχαιρετήσω το καλοκαίρι. :ninja:

Ο πρόεδρος που χάθηκε ρε παιδιά?

χεχε.. Νομίζω πως ξέρω που είναι η κουφαλίτσα! :a46: για πε για πε...;)

daz
22/08/2010, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
για πε για πε...;)

Οι πληροφορίες μου λένε πως κινείτε Βόρεια.

gliout
29/08/2010, 17:34
Μόλις γύρισα απο 18 μέρες με την μηχανή (συμπ. 7 μέρες Τοσκάνη) με συνοδηγό.
Υποσχέθηκε οτι θα γράψει ταξιδιωτικό απο την πλευρά τις συνοδηγού (:a26: :a26: :a26: )
H μηχανή φορτώθηκε πάρα πολύ (ιδίως στην επιστροφή!!!!), πήγε καλά με ταχύτητες μέχρι 130 κοντέρ, αλλά εχω ενα πρόβλημα τεράστιο...
Την σέλα...
Είναι χάλια ..
(καλά δεν μιλάω για την συνοδηγό!!!! Αναφέρω περιστατικό με εναν Ιταλό και την γυναίκα του, ο οποίος μόλις μας είδε φώναξε την γυναίκα του της έδειξε που κάθεται η δικιά μου, γυρίζει και μου λέει...... καλά θέλεις να σε σκοτώσει??? Ο τύπος είχε το GTR!!!!)
Τεσπά αυτά τα ολίγα για σήμερα!

jpk chios
29/08/2010, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Μόλις γύρισα απο 18 μέρες με την μηχανή (συμπ. 7 μέρες Τοσκάνη) με συνοδηγό.
Υποσχέθηκε οτι θα γράψει ταξιδιωτικό απο την πλευρά τις συνοδηγού (:a26: :a26: :a26: )
H μηχανή φορτώθηκε πάρα πολύ (ιδίως στην επιστροφή!!!!), πήγε καλά με ταχύτητες μέχρι 130 κοντέρ, αλλά εχω ενα πρόβλημα τεράστιο...
Την σέλα...
Είναι χάλια ..
(καλά δεν μιλάω για την συνοδηγό!!!! Αναφέρω περιστατικό με εναν Ιταλό και την γυναίκα του, ο οποίος μόλις μας είδε φώναξε την γυναίκα του της έδειξε που κάθεται η δικιά μου, γυρίζει και μου λέει...... καλά θέλεις να σε σκοτώσει??? Ο τύπος είχε το GTR!!!!)
Τεσπά αυτά τα ολίγα για σήμερα!
:bigcry: :bigcry: :bigcry: κι εγώ θέλωωωωωωω... :bigcry: :bigcry: :bigcry:















ε πες και για τη σέλα. Καλώς επέστρεψες και καλή συνέχεια ( το καλό χειμώνα ποτέ δε μου ακούστηκε καλά στα αυτιά)

gliout
29/08/2010, 18:10
Η σέλα για το δικό μου σωματότυπο (1.86,96 κιλά) είναι χάλια.
Μετά απο μισή ώρα, άρχισε να με πονάει και έπρεπε να κουνιέμαι...
ΕΠίσης το πισω μέρος είναι μικρό και η συνοδηγός (1.84 60 κιλά) άρχισε να γκρινιάζει.

S.Nikos
30/08/2010, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
η συνοδηγός (1.84 60 κιλά) άρχισε να γκρινιάζει. 1.84




:look:

Δεν πειράζει που σου γκρίνιαξε, άξιος :lol: :lol: :beer:

jpk chios
30/08/2010, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
1.84




:look:

Δεν πειράζει που σου γκρίνιαξε, άξιος :lol: :lol: :beer:

+660 :lol: :lol::beer: :beer: :beer:

daz
30/08/2010, 10:14
Στα 08 μοντέλα η σέλα είναι αρκετά μαλακή με αποτέλεσμα, το αφρώδες υλικό να βουλιάζει και να καθηλώνει τον οδηγό σε μια θέση, μην αφήνοντας τις μικρομετατοπίσεις που είναι απαραίτητες για να μην πιανόμαστε . Σε πιο βαριούς αναβάτες σταδιακά υποχωρεί όλο και περισσότερο μέχρι τα μαλακά μόρια του οδηγού να ακουμπούν στην βάση της σέλας.

Στα 09 μοντέλα το αφρώδες είναι πιο σκληρό, όπως και το κάλυμμα είναι πιο χοντρό και πιο ποιοτικό.

Edit. Εγώ μου είμαι φτερό στον άνεμο την παλεύω αρκετές ώρες μέχρι να αρχίσω να πιάνομαι. Μάλλον η ζελατίνα έχει σειρά και μετά βλέπουμε. (αμήν και πότε!)

gliout
30/08/2010, 13:24
Το ξέρω για το μοντέλο το 09.
Απλά εγώ θα κοιτάξω να φτιάξω, μια με gel, και για τον οδηγό και για τον συνοδηγό.

Να δω εάν μπορεί να αλλάξει η επιφάνεια (να μεγαλώσει πιο πολύ) για τον συνοδηγό.

Πάντως το πρόβλημα είναι πολύ έντονο.

jpk chios
30/08/2010, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Το ξέρω για το μοντέλο το 09.
Απλά εγώ θα κοιτάξω να φτιάξω, μια με gel, και για τον οδηγό και για τον συνοδηγό.

Να δω εάν μπορεί να αλλάξει η επιφάνεια (να μεγαλώσει πιο πολύ) για τον συνοδηγό.

Πάντως το πρόβλημα είναι πολύ έντονο.
Υποθέτω θα ξηλώσεις αυτή που έχεις και θα βάλεις άλλο υλικό μέσα. Επειδή έσκισα κι εγώ τη σέλα με τα παπούτσια μου (1,75 είμαι ο καημένος) ένας φίλος που είναι και ταπετσιέρης μου είχε πει ότι θα έβαζε δερματίνη θαλάσσης (αυτό που βάζουν στα καθισματα των φουσκωτών). Πάντως κι εγώ πιάνομαι πολύ στη σέλα σε μεγάλες πορείες. Το κόστος βέβαα δεν είναι μικρό...

daz
30/08/2010, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout

Πάντως το πρόβλημα είναι πολύ έντονο.

Για τον οδηγό ή τον συνεπιβάτη?

Εγώ δεν άκουσα παράπονα ούτε μετά από 7 μέρες!

Του οδηγού θέλει σίγουρα βελτιωσούλα τουλάχιστον στο εσωτερικό.

sky7
30/08/2010, 14:41
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
[B]Υποθέτω θα ξηλώσεις αυτή που έχεις και θα βάλεις άλλο υλικό μέσα. Επειδή έσκισα κι εγώ τη σέλα με τα παπούτσια μου (1,75 είμαι ο καημένος)

ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 1,72 ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΩΝΗΣΩ..????:bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:

gliout
30/08/2010, 14:43
Απο τον συνεπιβάτη, είχα παράπονα. Μετά απο 40 λεπτά, άρχισε να έχει πρόβληματα.

Θα κοιτάξω να δώ για ολική ανακατασκευή.....!!!!!!!!!!

Σε 2 εβδομάδες θα κατέβω με την μηχανή Αθήνα, να δώ!!!

Οχι τίποτε άλλο αλλά ήδη σχεδιάζω το επόμενο ταξίδι!!!

daz
30/08/2010, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Απο τον συνεπιβάτη, είχα παράπονα. Μετά απο 40 λεπτά, άρχισε να έχει πρόβληματα.

Θα κοιτάξω να δώ για ολική ανακατασκευή.....!!!!!!!!!!

Σε 2 εβδομάδες θα κατέβω με την μηχανή Αθήνα, να δώ!!!

Οχι τίποτε άλλο αλλά ήδη σχεδιάζω το επόμενο ταξίδι!!!


Αν δεν ήταν 1,84 θα σου έλεγα να αλλάξεις συνεπιβάτη και όχι τη σέλα. :rotflmao: :rotflmao:

Δλδ εγώ ήμουν τυχερός ε? :lol: :lol: Ούτε κιχ δεν έβγαλε! Αφού στο τέλος τη ρώτησα αν την ενοχλεί η σέλα η ο αέρας, και μου είπε τίποτε απ' τα δύο. Το μόνο που θα ήθελε ήταν να είχα πίσω, αντί για ρολ-μπαγκ, βαλίτσα για να ακουμπάει!!! :lol: :rotflmao: :rotflmao:

gelcat
30/08/2010, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Απο τον συνεπιβάτη, είχα παράπονα. Μετά απο 40 λεπτά, άρχισε να έχει πρόβληματα.

Θα κοιτάξω να δώ για ολική ανακατασκευή.....!!!!!!!!!!

Σε 2 εβδομάδες θα κατέβω με την μηχανή Αθήνα, να δώ!!!

Οχι τίποτε άλλο αλλά ήδη σχεδιάζω το επόμενο ταξίδι!!!

Δες εδώ (http://www.off-the-road.de/XT-660-Z-Tenere/)

daz
30/08/2010, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Δες εδώ http://www.off-the-road.de/XT-660-Z-Tenere/ (http://) είναι ακριβά αλλά αλλάζουν και το υλικό


Δεν δουλεύει.

Αυτό εννοείς?

http://www.off-the-road.de/XT-660-Z-Tenere/Bodywork/Seat-modification-XT-660-Z-Tenere.html

gelcat
30/08/2010, 15:33
Αυτό ακριβώς τώρα προσπαθώ να βρώ που κάνω λάθος και δεν δουλεύει

daz
30/08/2010, 15:35
Δεν αξίζει τόσα λεφτά. Μπορείς να κάνεις και εδώ στο Ελλάdα εξίσου καλή δουλειά σε κάποιον που ξέρει.

Αυτή που δείχνει είναι πολύ πιο ψηλή έτσι? Δεν το έχουν κάνει έτσι για άνεση αλλά για να καταργήσουν το σκαλοπάτι. Άνεση μπορείς να έχεις και χωρίς να καταργήσεις το σκαλοπάτι. Εκτός και αν θέλεις να το καταργήσεις.

Πάντως δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά! Αν την φτιάξεις εδώ, μετά μπορείς να κάνεις μικροβελτιώσεις σε ότι ότι δεν σου αρέσει.

edit. και να πληρώσεις και πολύ λιγότερα. Πολύ λιγότερα!

gelcat
30/08/2010, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν αξίζει τόσα λεφτά. Μπορείς να κάνεις και εδώ στο Ελλάdα εξίσου καλή δουλειά σε κάποιον που ξέρει.

Αυτή που δείχνει είναι πολύ πιο ψηλή έτσι? Δεν το έχουν κάνει έτσι για άνεση αλλά για να καταργήσουν το σκαλοπάτι. Άνεση μπορείς να έχεις και χωρίς να καταργήσεις το σκαλοπάτι. Εκτός και αν θέλεις να το καταργήσεις.

Πάντως δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά! Αν την φτιάξεις εδώ, μετά μπορείς να κάνεις μικροβελτιώσεις σε ότι ότι δεν σου αρέσει.

edit. και να πληρώσεις και πολύ λιγότερα. Πολύ λιγότερα!

Αύριο έχω ραντεβού με εναν ταπετσέρη στην Δράμα γιατί θέλω να την κατεβάσω 3cm λεέι ότι
μπορεί να το κάνει χωρίς να μου αλλάξει το σχήμα και να βάλει ζελέ ή ότι υλικό θέλω το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν ξέρω τι θέλω.
Επειδή προφανώς θα αφαιρέσει υλικό μήπως μετά ακουμπάω στη βάση της σέλλας?

daz
30/08/2010, 16:00
Όχι αν σου βάλει αρκετά σκληρό.

Μεγέθυνε την φωτό από την σέλα της Otr και δες το σχήμα που της έχουν δώσει στο πίσω μέρος, που αναλογεί στον συνεπιβάτη. Την έχουν πλατύνει στο επάνω μέρος σε σχέση με τη βάση της.
Άσε βάζω φωτό για να υπάρχει.

και εδώ (http://www.off-the-road.de/XT-660-Z-Tenere/Seat-modification-XT-660-Z-Tenere-2-5-cm-Exchange.html) είναι τα -2,5 cm της otr.


208075

jpk chios
30/08/2010, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Δεν αξίζει τόσα λεφτά. Μπορείς να κάνεις και εδώ στο Ελλάdα εξίσου καλή δουλειά σε κάποιον που ξέρει.

Αυτή που δείχνει είναι πολύ πιο ψηλή έτσι? Δεν το έχουν κάνει έτσι για άνεση αλλά για να καταργήσουν το σκαλοπάτι. Άνεση μπορείς να έχεις και χωρίς να καταργήσεις το σκαλοπάτι. Εκτός και αν θέλεις να το καταργήσεις.

Πάντως δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά! Αν την φτιάξεις εδώ, μετά μπορείς να κάνεις μικροβελτιώσεις σε ότι ότι δεν σου αρέσει.

edit. και να πληρώσεις και πολύ λιγότερα. Πολύ λιγότερα!
Συμφωνώ απόλυτα!!!

jpk chios
30/08/2010, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Αύριο έχω ραντεβού με εναν ταπετσέρη στην Δράμα γιατί θέλω να την κατεβάσω 3cm λεέι ότι
μπορεί να το κάνει χωρίς να μου αλλάξει το σχήμα και να βάλει ζελέ ή ότι υλικό θέλω το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν ξέρω τι θέλω.
Επειδή προφανώς θα αφαιρέσει υλικό μήπως μετά ακουμπάω στη βάση της σέλλας?
Δεν θα ακουμπάς στη βάση της σέλας.Αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής προτίμησε ταπετσιέρη που να οδηγά μηχανή (εδώ στο νησί ξέρω 3 και κάποια στιγμή θα φτιάξω κι εγώ τη δική μου).

daz
30/08/2010, 16:05
Επίσης υπάρχουν κάτι μαμακίες σαν μαξιλαράκια, σαν δέρμα σαν.. δεν ξέρω και εγώ τι σκ@τά είναι, που μπορείς να το βάζεις σε μεγάλα ταξίδια και μέσα στην πόλη ή στο βουνό να το αφήνεις σπίτι σου. Νομίζω πιάνει κάτω απ' τη σέλα με ιμάντες και βγαίνει όποτε θέλεις.

Που το είχα δει?
Που το είχα δει?

Αν το ξαναβρώ θα το ποστάρω.

daz
30/08/2010, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Δεν θα ακουμπάς στη βάση της σέλας.Αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής προτίμησε ταπετσιέρη που να οδηγά μηχανή (εδώ στο νησί ξέρω 3 και κάποια στιγμή θα φτιάξω κι εγώ τη δική μου).

Ε ναι.. Σε τέτοια τιμή που παίζουν αυτές τις Otr, μόνο για να πάρεις ιδέες είναι!



EDIT Ρίξε και ένα search στο forum κάπου είχε γίνει μια συζήτηση αν δεν κάνω λάθος και είχαν αναφερθεί κάποια μαγαζιά που είχαν κάνει καλή δουλειά.

jpk chios
30/08/2010, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Επίσης υπάρχουν κάτι μαμακίες σαν μαξιλαράκια, σαν δέρμα σαν.. δεν ξέρω και εγώ τι σκ@τά είναι, που μπορείς να το βάζεις σε μεγάλα ταξίδια και μέσα στην πόλη ή στο βουνό να το αφήνεις σπίτι σου. Νομίζω πιάνει κάτω απ' τη σέλα με ιμάντες και βγαίνει όποτε θέλεις.

Που το είχα δει?
Που το είχα δει?

Αν το ξαναβρώ θα το ποστάρω.
Θεός...!:a19: :a23: :a18: :a20:

SVX
30/08/2010, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Επίσης υπάρχουν κάτι μαμακίες σαν μαξιλαράκια, σαν δέρμα σαν.. δεν ξέρω και εγώ τι σκ@τά είναι, που μπορείς να το βάζεις σε μεγάλα ταξίδια και μέσα στην πόλη ή στο βουνό να το αφήνεις σπίτι σου. Νομίζω πιάνει κάτω απ' τη σέλα με ιμάντες και βγαίνει όποτε θέλεις.

Που το είχα δει?
Που το είχα δει?

Αν το ξαναβρώ θα το ποστάρω.


:wave2: buttpads! (http://www.alaskaleatheronline.com/servlet/StoreFront)

jpk chios
30/08/2010, 16:11
Παιδιά θα σας πω κάτι. Γενικά για ό,τι θέλετε να ψωνίσετε να το ψάχνετε πολύ καλά. Σήμερα (λίγο τυχαία βέβαια) αγορασα tank bag καινουριο 25lt με το σήμα της γιαναχα 50 ευρώ.
Απλά πολύ ψάξιμο και όχι βιασίνη!
:beer:

jpk chios
30/08/2010, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:wave2: buttpads! (http://www.alaskaleatheronline.com/servlet/StoreFront)
Ίντα λές αδερφέ...! Τι παίζει στον κόσμο...:eyepop:

daz
30/08/2010, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:wave2: buttpads! (http://www.alaskaleatheronline.com/servlet/StoreFront)

Ρε είσαι φοβερός μιλάμε!!! :beer: :beer: :beer:

daz
30/08/2010, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Παιδιά θα σας πω κάτι. Γενικά για ό,τι θέλετε να ψωνίσετε να το ψάχνετε πολύ καλά. Σήμερα (λίγο τυχαία βέβαια) αγορασα tank bag καινουριο 25lt με το σήμα της γιαναχα 50 ευρώ.
Απλά πολύ ψάξιμο και όχι βιασίνη!
:beer:


Το ποστάκι έπρεπε να συνοδεύεται από φωτογραφία.


Δεν πειράζει!

Περιμένουμε. :winka:

jpk chios
30/08/2010, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Το ποστάκι έπρεπε να συνοδεύεται από φωτογραφία.


Δεν πειράζει!

Περιμένουμε. :winka:
Θα το κάνω. Σήμερα φλυαρώ γιατί τα παιδιά τα κράτησαν άλλοι...:a2:

gliout
30/08/2010, 17:07
Χαχαχ τώρα τα είδα....
Την συνεπιβάτη, δεν την αλλάζω με τίποτα. Μάλιστα σε λίγο καιρό λέω να της προτείνω να "κρεμαστούμε"..... (και όχι μόνο για το ύψος!!!)
Οπότε μάλλον για αλλαγή σέλας (η μηχανής θα πάω)

στο ORT η σέλα είναι ακριβή, Θα κάνω κάτι αντίστοιχο εδώ όντως με πολύ λιγότερα λεφτά...

Είχα κάνει μια κουβέντα (μεσω mail μόνο!) με το moto-k ...Θα περάσω όταν κατέβω Αθήνα απο εκεί να δώ τι μπορεί να γίνει.
Παντως εαν εξαιρέσεις την σέλα το υπόλοιπο συμπεριφέρθηκε υπέροχα. Αναμένω απο την συνεπιβάτη το ταξιδιωτικό (με τις φωτό, ιδίως με του γυρισμού, που λόγω αγορών είχα σάκους πάνω στις βαλίτσες!)....
Επίσης έχει ξεκινήσει και ο επόμενος σχεδιασμός (εαν όλα πάνε καλά -υγεία και δουλειά) που θα είναι ή Προβηγκία ή Ν.Ισπανία....

daz
30/08/2010, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Χαχαχ τώρα τα είδα....
Την συνεπιβάτη, δεν την αλλάζω με τίποτα. Μάλιστα σε λίγο καιρό λέω να της προτείνω να "κρεμαστούμε"..... (και όχι μόνο για το ύψος!!!)
Οπότε μάλλον για αλλαγή σέλας (η μηχανής θα πάω)

στο ORT η σέλα είναι ακριβή, Θα κάνω κάτι αντίστοιχο εδώ όντως με πολύ λιγότερα λεφτά...

Είχα κάνει μια κουβέντα (μεσω mail μόνο!) με το moto-k ...Θα περάσω όταν κατέβω Αθήνα απο εκεί να δώ τι μπορεί να γίνει.
Παντως εαν εξαιρέσεις την σέλα το υπόλοιπο συμπεριφέρθηκε υπέροχα. Αναμένω απο την συνεπιβάτη το ταξιδιωτικό (με τις φωτό, ιδίως με του γυρισμού, που λόγω αγορών είχα σάκους πάνω στις βαλίτσες!)....
Επίσης έχει ξεκινήσει και ο επόμενος σχεδιασμός (εαν όλα πάνε καλά -υγεία και δουλειά) που θα είναι ή Προβηγκία ή Ν.Ισπανία....


+1 για την συνεπιβάτη. Αφού σε ακολουθεί φίλε μου μη την αλλάξεις με τίποτα. :winka:

Αναμένουμε το ταξιδιωτικό.. :beer: :beer: :beer: :beer:

jpk chios
30/08/2010, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Χαχαχ τώρα τα είδα....
Την συνεπιβάτη, δεν την αλλάζω με τίποτα. Μάλιστα σε λίγο καιρό λέω να της προτείνω να "κρεμαστούμε"..... (και όχι μόνο για το ύψος!!!)
Οπότε μάλλον για αλλαγή σέλας (η μηχανής θα πάω)

στο ORT η σέλα είναι ακριβή, Θα κάνω κάτι αντίστοιχο εδώ όντως με πολύ λιγότερα λεφτά...

Είχα κάνει μια κουβέντα (μεσω mail μόνο!) με το moto-k ...Θα περάσω όταν κατέβω Αθήνα απο εκεί να δώ τι μπορεί να γίνει.
Παντως εαν εξαιρέσεις την σέλα το υπόλοιπο συμπεριφέρθηκε υπέροχα. Αναμένω απο την συνεπιβάτη το ταξιδιωτικό (με τις φωτό, ιδίως με του γυρισμού, που λόγω αγορών είχα σάκους πάνω στις βαλίτσες!)....
Επίσης έχει ξεκινήσει και ο επόμενος σχεδιασμός (εαν όλα πάνε καλά -υγεία και δουλειά) που θα είναι ή Προβηγκία ή Ν.Ισπανία....
Με το καλό!!!

daz
30/08/2010, 19:11
Ώστε γύρισες πουλάκι μου? :beer: :beer: :beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94324&perpage=15&pagenumber=2

Μέχρι που έφτασε η αφεντιά σου πρόεδρε? :wave2:

z.k.a.p.
31/08/2010, 04:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Παιδιά θα σας πω κάτι. Γενικά για ό,τι θέλετε να ψωνίσετε να το ψάχνετε πολύ καλά. Σήμερα (λίγο τυχαία βέβαια) αγορασα tank bag καινουριο 25lt με το σήμα της γιαναχα 50 ευρώ.
Απλά πολύ ψάξιμο και όχι βιασίνη!
:beer:

ΔΑΛΑΙ ΛΑΜΑ ΤΟΝ ΑΓΟΡΩΝ ΒΟΗΘΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΚΝΟ ΤΟΥΤΟ. ΠΟΥ ΠΩΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟ........



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

jpk chios
31/08/2010, 09:50
Έβαλα φώτο στα αξεσουάρ καθώς και σχόλιο.

Anty12
31/08/2010, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ώστε γύρισες πουλάκι μου? :beer: :beer: :beer:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=94324&perpage=15&pagenumber=2

Μέχρι που έφτασε η αφεντιά σου πρόεδρε? :wave2:


Εν ευθέτω χρόνω φίλτατε Τόλη θα τα γράψω....μην περιμένεις όμως τίποτε συγκλονιστικό ....απλά ....κρύο ...πολύ κρύο φάγαμε.....:beer:


208227

jpk chios
31/08/2010, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εν ευθέτω χρόνω φίλτατε Τόλη θα τα γράψω....μην περιμένεις όμως τίποτε συγκλονιστικό ....απλά ....κρύο ...πολύ κρύο φάγαμε.....:beer:
Μπράβο ρε φίλε. Γερός να είσαι πάντα να κάνεις τέτοια ταξίδια!

Anty12
31/08/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Μπράβο ρε φίλε. Γερός να είσαι πάντα να κάνεις τέτοια ταξίδια!


:beer: :beer:

daz
31/08/2010, 13:28
Ωχ ωχ ωχ. Αδιάβροχα και μπαλακλάβες βλέπω! Βρήκατε το χειμώνα πριν σας βρει αυτός ε? :cool:

Ωραίος ο Πρόεδρας!!! :beer: :beer: :beer: :beer:

gelcat
31/08/2010, 14:34
BRAVO ρε Πρόεδρε Παλήκαρε δείχνεις τον δρόμο
:a18: :a23: :a19: :a23:

jpk chios
06/09/2010, 17:18
spam on: Καλησπέρα παιδιά.
Έμαθα ότι ο webmaster του moto περνάει πολύ δύσκολες ώρες. Εκ βάθους καρδίας του εύχομαι να πάνε όλα καλά και να επανέλθει γερότερος και δυνατότερος. spam off:(

NickolasV
07/09/2010, 00:01
Γεια σας παιδιά! :wave2:
Αnty καλωσόρισες πίσω - η Ρουμανία είναι ιδανικός προορισμός :beer:
Το φθινόπωρο έφθασε με τις βροχές του, το νιώσαμε και εμείς στις πρέσπες χωρίς να είμαστε προετοιμασμένοι :bigcry:

3 προβλήματα
1. μερικές φορές πριν το ανάψω αναβοσβήνει/παίζει η ένδειξη της νεκράς.
2. η ένδειξη τις βενζίνης δεν είναι πια αξιόπιστη όσο ήταν παλιότερα.
3. Τα σινεμπλόκ του πίσω τροχού μάλλον χρήζουν αντικατάστασης (21000χλμ).

Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;

Ααα, και πόσο κοστίζει το μαμά φίλτρο αέρα (αν γνωρίζει κάποιος);

varaderokav11
07/09/2010, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Γεια σας παιδιά! :wave2:
Αnty καλωσόρισες πίσω - η Ρουμανία είναι ιδανικός προορισμός :beer:
Το φθινόπωρο έφθασε με τις βροχές του, το νιώσαμε και εμείς στις πρέσπες χωρίς να είμαστε προετοιμασμένοι :bigcry:

3 προβλήματα
1. μερικές φορές πριν το ανάψω αναβοσβήνει/παίζει η ένδειξη της νεκράς.
2. η ένδειξη τις βενζίνης δεν είναι πια αξιόπιστη όσο ήταν παλιότερα.
3. Τα σινεμπλόκ του πίσω τροχού μάλλον χρήζουν αντικατάστασης (21000χλμ).

Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;

Ααα, και πόσο κοστίζει το μαμά φίλτρο αέρα (αν γνωρίζει κάποιος);


Νικολα..... Εμενα εκτος απο τοτε που ειμασταν μαζι... δεν το ξαναεκανε.... (λες κατι να σημαινει αυτο??? :confused: :confused: :confused:

1.Απ'οτι ακουσα κατι παιζει με τον ανορθωτη... Λεπτομερειες μολις μαθω περισσοτερα!!!
2.+660
3. Τα ειδα και γω οταν αλλαξα λαστιχα... :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Το φιλτρο γυρω στο 35αρι αν θυμαμαι καλα... αν και δεν το αλλαξα... μια χαρα ηταν το δικο μου!!!

:beer: :beer: :beer:

ggelos
07/09/2010, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Γεια σας παιδιά! :wave2:
Αnty καλωσόρισες πίσω - η Ρουμανία είναι ιδανικός προορισμός :beer:
Το φθινόπωρο έφθασε με τις βροχές του, το νιώσαμε και εμείς στις πρέσπες χωρίς να είμαστε προετοιμασμένοι :bigcry:

3 προβλήματα
1. μερικές φορές πριν το ανάψω αναβοσβήνει/παίζει η ένδειξη της νεκράς.
2. η ένδειξη τις βενζίνης δεν είναι πια αξιόπιστη όσο ήταν παλιότερα.
3. Τα σινεμπλόκ του πίσω τροχού μάλλον χρήζουν αντικατάστασης (21000χλμ).

Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;

Ααα, και πόσο κοστίζει το μαμά φίλτρο αέρα (αν γνωρίζει κάποιος);

1)Εμενα η ενδειξη νεκρας αναβοσβηνει ανα τακτα χρονικα διαστηματα για κανα δυο μερες και μετα παλι οκ[σημειωτεον εχω αλλαξει ανορθωτη που καηκε και την καλωδιωση γυρω απο αυτον που δεν ηταν επαρκες για το ρευμα που περνουσε απο εκει]
2)η ενδειξη της βενζινης ποτε δεν μου ηταν αξιοπιστη.(μου εχει αναψει ρεζερβα με 10 λιτρα μεσα...)
3) δεν εχω φτασει τοσα χλμ... ακομα...:smilea:

και για το φιλτρο καπου ειχα δει οτι κοστιζει καπου στα 35 με 40 χωρις να ειμαι σιγουρος

varaderokav11
07/09/2010, 18:36
Εβαλες τιποτα ηλεκτρικο στο μηχανακι η οπως ειναι;;;
Ρωταω γιατι σκεφτομαι για ξενον και με αγχωσες λιγο...
Το αλλαξες στην εγγυηση;;;

papaki100
10/09/2010, 14:33
Γεια χαρά. Το καλοκαίρι δανείστηκα το Χτ 660 ενός φίλου και πήγα Αθήνα, Άστρος, Λεωνίδιο, Κοσμά, Σπάρτη και γύρισα από Τρίπολη εθνική οδό.

Κανένα παράπονο για το μηχανάκι γενικότερα εκτός από το εξής. Στην κλειστή ανηφορική διαδρομή Λεωνίδιο- Κοσμάς μιας και ήθελα να το απολαύσω πήγα σιγά αρκετά. Όμως με ενόχλησε πως χαμηλά δεν τράβαγε όσο θα ήθελα (σκορτσαρίσματα με χαμηλή τρίτη) ενώ μόλις έβαζα 2α το μηχανάκι ήταν πολύ νευρικό.
Ρωτάω τους κατόχους, είναι θέμα γραναζώματος, λάθος κλιμάκωσης στο σασμάν ή έχει πρόβλημα το μηχανάκι και χαμηλά αρχίζει και κάνει σαν άλογο?
Σημείωση πως ήμουν δικάβαλο σε όλες τις διαδρομές...Ρωτάω γιατί γενικότερα μου άρεσε και λέω να προτείνω στον φίλο να το τσιμπήσω...

daz
10/09/2010, 15:25
Ούτε λάθος κλιμάκωση, ούτε λάθος γρανάζομα έχει. Απλά στο μονοκύλινδρο σε μια τέτοια κατάσταση θα χρειαστεί να κάνεις περισσότερες αλλαγές, απ' ότι σε ένα δικύλινδρο. Θα σε υποχρεώσει να κατεβάσεις 2α και να αλλάξεις πάλι σε 3η ή να αφήσεις μια 2α και να πας πιο αργά ή την 3η και πιο γρήγορα. Δε γίνεται σε ανηφόρα, με δύο άτομα και 3η με χαμηλές στροφές να μην σκορτσάρει, οποιοδήποτε μονοκύλινδρο.

Αν δεν μπορείς να ζήσεις με αυτό μη πάρεις μονοκύλινδρο. Θα σου πω μόνο πως το versys για παράδειγμα στον ίδιο δρόμο θα το είχες με μια 3η και 1500 στροφές και θα συμπεριφερόταν σαν αυτόματο.

Το σκορτσάρισμα μπορεί να μειωθεί, ή μάλλον να μεταφερθεί λίγο χαμηλότερα με διάφορους τρόπους αλλά μην περιμένεις να αλλάξει δραματικά η συμπεριφορά του στις χαμηλές. :wave2:

NickolasV
10/09/2010, 15:31
+660 :sun:

Anty12
10/09/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV

3 προβλήματα
1. μερικές φορές πριν το ανάψω αναβοσβήνει/παίζει η ένδειξη της νεκράς.
2. η ένδειξη τις βενζίνης δεν είναι πια αξιόπιστη όσο ήταν παλιότερα.
3. Τα σινεμπλόκ του πίσω τροχού μάλλον χρήζουν αντικατάστασης (21000χλμ).

Παρατήρησε κανείς κάτι παρόμοιο;

1.Το κάνουν σχεδόν όλα...μάλλον ευαισθησία του σένσορα
2. Μια από τα ίδια........
3.Μονοκύλινδρο καβαλάς, σινεμπλόκ και αλυσογράναζα κάθε 10-12 χιλίαδες άλλαγμα , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

NickolasV
10/09/2010, 16:00
Νίκο,
ξέρεις από κόστος;

daz
10/09/2010, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
1.Το κάνουν σχεδόν όλα...μάλλον ευαισθησία του σένσορα
2. Μια από τα ίδια........
3.Μονοκύλινδρο καβαλάς, σινεμπλόκ και αλυσογράναζα κάθε 10-12 χιλίαδες άλλαγμα , για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

1. Συμφωνώ
2. Ναι ε? !!! :rolleyes:
3. Κάνεις σούζες ρε? :lol:

Anty12
13/09/2010, 09:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
Νίκο,
ξέρεις από κόστος;


Για ποιά....???

Σινεμπλόκ κανένα 30άρι .....τα αλλάζεις και μόνος εύκολα

Αλυσογράναζα μαμά- αν θυμάμαι καλά- λιγότερο από 140 Ε.....

Anty12
13/09/2010, 09:22
Ποιος έχει κάνει service για τα 30000 χλμ.......????

Ας πει λίγο εργασίες και λυπητερή παρακαλώ.....:D

jpk chios
13/09/2010, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποιος έχει κάνει service για τα 30000 χλμ.......????

Ας πει λίγο εργασίες και λυπητερή παρακαλώ.....:D
:a19: :a23:

jpk chios
13/09/2010, 21:30
Καλησπέρα παιδιά.
4-7/10 θα είμαι στην Αθήνα για σεμινάριο.Το σεμινάριο θα είναι από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 9 το βράδυ.Θα αναχωρήσω για Χίο την παρασκευή το μεσημέρι.Θα ήθελε κανείς να βρεθούμε για καφεδάκι, ουζάκι, μπυρίτσα?Οι ελευθερες μου ώρες θα είναι το πρωί και μετά τις 9...
:beer:

peskandritsos
14/09/2010, 06:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Καλησπέρα παιδιά.
4-7/10 θα είμαι στην Αθήνα για σεμινάριο.Το σεμινάριο θα είναι από τις 2 το μεσημέρι μέχρι τις 9 το βράδυ.Θα αναχωρήσω για Χίο την παρασκευή το μεσημέρι.Θα ήθελε κανείς να βρεθούμε για καφεδάκι, ουζάκι, μπυρίτσα?Οι ελευθερες μου ώρες θα είναι το πρωί και μετά τις 9...
:beer: Οταν ερθεις στειλε πμ.:wave2:

Anty12
14/09/2010, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποιος έχει κάνει service για τα 30000 χλμ.......????

Ας πει λίγο εργασίες και λυπητερή παρακαλώ.....:D


Ρεεεε......κανένας ...???

....πάλι εγώ πρώτος θα την φάω την @@τσα..... :mad: :mad:

peskandritsos
14/09/2010, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρεεεε......κανένας ...???

....πάλι εγώ πρώτος θα την φάω την @@τσα..... :mad: :mad: Ενημερωσε μας να ξερουμε τι μας περιμενει. :D :D :D :lol:

daz
14/09/2010, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ποιος έχει κάνει service για τα 30000 χλμ.......????

Ας πει λίγο εργασίες και λυπητερή παρακαλώ.....:D

Πρόεδρε θα το κάνω όταν επιστρέψω Θεσ/κη. Έχω κανα 1500άρι ακόμα. Άντε για πες να ετοιμαστώ ψυχολογικά.

$py
14/09/2010, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρεεεε......κανένας ...???

....πάλι εγώ πρώτος θα την φάω την @@τσα..... :mad: :mad:




Και εγώ έχω καμιά 500άρα ακόμα, φάτην να μας πεις την γλύκα. :lol:

tzarot
14/09/2010, 23:14
Χθές ενώ οδηγούσα άναψε πορτοκαλί λαμπάκι. Έσβησα και προσπαθησα να ξαναξεκινήσω. Ο χαρακτηριστικός ήχος της μίζας με έκανε να καταλάβω πως δεν είχα επαρκές ρεύμα στην μπαταρία. Δύο τινά. Τελικά ήταν το πιο ανώδυνο...

Ανορθωτής καπούτ. 19500 το κοντέρ. Αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

Την άλλη εβδομάδα πάω για service 20K + αλυσιδογράναζα (145 τα μαμα. Η να βάλω τίποτα καλύτερο???). Θα ενημερώσω σχετικά...

Μου έχει καρφωθεί να το βάψω όλο σε ματ μαύρο ή σε πολύ σκούρο γκρί ματ. Ούτε λογότυπα ούτε τίποτα. Το σήμα της Yamaha μόνο σε σκούρο γκρί ή μαύρο (ανάλογα) αερογράφο....

Αμφίσημος
14/09/2010, 23:33
Και μένα θα μ'άρεσε κάτι πιο μίνιμαλ στο μηχανάκι αλλά τα λογότυπα δεν θα τα ξήλωνα απλά και μόνο απο respect κι έτσι. Ένας λόγος που μ'άρεσε το μαύρο περισσότερο είναι ακριβώς γιατί δεν είχε τεράστιες γραμματοσειρές να πιάνουν ολόκληρο το τεπόζιτο αλλά απλά 2 μικρά σήματα αριστερά δεξιά. Όλο το υπόλοιπο ήταν σκέτο χρώμα και αλληλοκαλυπτόμενες επιφάνειες και έτσι αναδυκνύοταν οι σχεδιαστικές αρετές της κατασκευής του.
Εν πάσει περιπτώση πάρτε μια φωτοσοπαρία για το πώς θα μπορούσε να δείξει με δυο, τρεις παραλλαγές. Απλά πραματάκια...
Ξεκινάμε με πλήρως μαύρο:


209926

Αμφίσημος
14/09/2010, 23:35
...


209927

Αμφίσημος
14/09/2010, 23:36
...και πάει λέγοντας...


209928

gelcat
15/09/2010, 02:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Χθές ενώ οδηγούσα άναψε πορτοκαλί λαμπάκι. Έσβησα και προσπαθησα να ξαναξεκινήσω. Ο χαρακτηριστικός ήχος της μίζας με έκανε να καταλάβω πως δεν είχα επαρκές ρεύμα στην μπαταρία. Δύο τινά. Τελικά ήταν το πιο ανώδυνο...

Ανορθωτής καπούτ. 19500 το κοντέρ. Αλλάχτηκε εντός εγγύησης.

Την άλλη εβδομάδα πάω για service 20K + αλυσιδογράναζα (145 τα μαμα. Η να βάλω τίποτα καλύτερο???). Θα ενημερώσω σχετικά...

Μου έχει καρφωθεί να το βάψω όλο σε ματ μαύρο ή σε πολύ σκούρο γκρί ματ. Ούτε λογότυπα ούτε τίποτα. Το σήμα της Yamaha μόνο σε σκούρο γκρί ή μαύρο (ανάλογα) αερογράφο....
Φιλε Τ
Αν μπεις στα Γερμανικά ή στο Ιταλικό forum θα δεις ότι δεν φταίει ο ανορθωτής αλλά το βύσμα το οποίο δεν κλείνει καλά, περνει υγρασία και βρώμα και βραχυκυκλώνει τα pin και μετά καίει τον ανορθωτή στην αρχή μάλιστα στην Ιταλία αλλάζαν όλη την πλεξούδα που πάει στον αν/τη και τον αν/τή μαζύ αυτό βέβαια μέχρι να καταλάβουν ότι έφταιγε η μπρίζα (η Yamaha Ιταλιας ζητάει αποζημιώσεις από την κατασκευάστρια εταιρεία της μπρίζας!)
Στα μοντέλλα 09 έχουν την ίδια μπρίζα αλλά βελτίωσαν τη στεγανότητα της .
Σύμφωνα με τους Γερμανούς το 20% των μοντέλων 08 και αρχών 09 παρουσιάζει το πρόβλημα αργά ή γρήγορα (το ρεκόρ το έχει Ιταλός στα 350 χιλ έκαψε ανορθωτή).
Το μπριζάκι δεν πουλιέται χώρια για μας αλλά λένε ότι μπορείς να βάλεις από το Vmax.
H συνηθισμένη λύση είναι να πλύνεις την μπρίζα με ειδικό spray επαφών να βάλεις σιλικόνη στις τρύπες που μπαίνουν τα καλώδια και να τυλίξεις την πλεξούδα με μονωτικό υλικό για να στεγανοποιηθεί. Μερικοί είδα ότι τυλίγουν το καλώδιο ως κάτω με ένα κομάτι σαμπρέλας ποδηλάτου.
Αν όντως το πρόβλημα είναι αυτό που λέω λόγω της μπρίζας αργά η γρήγορα θα ξαναγίνει
Κατά σύμπτωση σήμερα έκανα την διαδικασία στο δικό μου, στο οποίο όταν έβγαλα την μπρίζα είδα χώμα και βρομιές μέσα στα βύσματα (και εγώ δεν πολυπάω off)
Ελπίζω να σε βοήθησα εσένα και όποιον άλλον πιθανά έχει τέτοιο πρόβλημα ή δεν έχει.


:wave2:

jpk chios
15/09/2010, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Φιλε Τ
Αν μπεις στα Γερμανικά ή στο Ιταλικό forum θα δεις ότι δεν φταίει ο ανορθωτής αλλά το βύσμα το οποίο δεν κλείνει καλά, περνει υγρασία και βρώμα και βραχυκυκλώνει τα pin και μετά καίει τον ανορθωτή στην αρχή μάλιστα στην Ιταλία αλλάζαν όλη την πλεξούδα που πάει στον αν/τη και τον αν/τή μαζύ αυτό βέβαια μέχρι να καταλάβουν ότι έφταιγε η μπρίζα (η Yamaha Ιταλιας ζητάει αποζημιώσεις από την κατασκευάστρια εταιρεία της μπρίζας!)
Στα μοντέλλα 09 έχουν την ίδια μπρίζα αλλά βελτίωσαν τη στεγανότητα της .
Σύμφωνα με τους Γερμανούς το 20% των μοντέλων 08 και αρχών 09 παρουσιάζει το πρόβλημα αργά ή γρήγορα (το ρεκόρ το έχει Ιταλός στα 350 χιλ έκαψε ανορθωτή).
Το μπριζάκι δεν πουλιέται χώρια για μας αλλά λένε ότι μπορείς να βάλεις από το Vmax.
H συνηθισμένη λύση είναι να πλύνεις την μπρίζα με ειδικό spray επαφών να βάλεις σιλικόνη στις τρύπες που μπαίνουν τα καλώδια και να τυλίξεις την πλεξούδα με μονωτικό υλικό για να στεγανοποιηθεί. Μερικοί είδα ότι τυλίγουν το καλώδιο ως κάτω με ένα κομάτι σαμπρέλας ποδηλάτου.
Αν όντως το πρόβλημα είναι αυτό που λέω λόγω της μπρίζας αργά η γρήγορα θα ξαναγίνει
Κατά σύμπτωση σήμερα έκανα την διαδικασία στο δικό μου, στο οποίο όταν έβγαλα την μπρίζα είδα χώμα και βρομιές μέσα στα βύσματα (και εγώ δεν πολυπάω off)
Ελπίζω να σε βοήθησα εσένα και όποιον άλλον πιθανά έχει τέτοιο πρόβλημα ή δεν έχει.


:wave2:
Den kalabainei... Δεν κατάλαβα ρε παιδιά... Τί είναι αυτό? που είναι? Μήπως υπάρχει καμία φώτο?:rolleyes:

gelcat
15/09/2010, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Den kalabainei... Δεν κατάλαβα ρε παιδιά... Τί είναι αυτό? που είναι? Μήπως υπάρχει καμία φώτο?:rolleyes:
Jim μπές εδώ (http://www.clubtenereitalia.it/viewtopic.php?t=14812&postdays=0&postorder=asc&start=15) και δες την απάντηση του Insabbiato έχει και φωτο.
Πρόσβαση έχουν μόνο τα μέλη άρα δεν έχεις πρόβλημα.


210008

gelcat
15/09/2010, 15:43
2


210013

gelcat
15/09/2010, 15:45
3


210014

gelcat
15/09/2010, 15:46
4


210015

gelcat
15/09/2010, 20:56
sorry για τις φοτο αλλά έπρεπε να φύγω βιαστικά

Anty12
15/09/2010, 21:52
Ρε κορίτσια μόνο για εξατμίσεις μπαίνετε εδώ μέσα....?????


Τάπαμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=70) και τα ξανα-μανά-παμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99829) ....αλλά....... φωνή βοώντος.....:(

gelcat
15/09/2010, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε κορίτσια μόνο για εξατμίσεις μπαίνετε εδώ μέσα....?????


Τάπαμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=70) και τα ξανα-μανά-παμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99829) ....αλλά....... φωνή βοώντος.....:( +

Μπράβο Προεδράρα, διότι:
1) με καταλαβαίνεις ! (όταν εγώ λέω μπριζα :a31: εσύ λες κοννέκτορα κλπ) :beer:
2) το πρόβλημα το έχεις λύσει από 5/12/08:smokin:
3) Θυμάσαι και ΠΟΥ είναι γραμμένη η λύση :a18: :a20:
έτσι όλοι εμείς σε :a46: :a46: :a46: και σε :a23: :a23: :a23: :

jpk chios
15/09/2010, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε κορίτσια μόνο για εξατμίσεις μπαίνετε εδώ μέσα....?????


Τάπαμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57909&perpage=15&pagenumber=70) και τα ξανα-μανά-παμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=99829) ....αλλά....... φωνή βοώντος.....:(
Έχεις δίκιο κι εσύ καλέ μου φίλε αλλά με 3 γυναίκες στο κεφάλι μου το μόνο που θυμάμαι είναι που έβαλα τα κλειδιά της μηχανής...:D

NickolasV
16/09/2010, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Έχεις δίκιο κι εσύ καλέ μου φίλε αλλά με 3 γυναίκες στο κεφάλι μου το μόνο που θυμάμαι είναι που έβαλα τα κλειδιά της μηχανής...:D
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:sun: Θεός!!! :sun:

NickolasV
16/09/2010, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gelcat
Φιλε Τ
Αν μπεις στα Γερμανικά ή στο Ιταλικό forum θα δεις ότι δεν φταίει ο ανορθωτής αλλά το βύσμα το οποίο δεν κλείνει καλά, περνει υγρασία και βρώμα και βραχυκυκλώνει τα pin και μετά καίει τον ανορθωτή στην αρχή μάλιστα στην Ιταλία αλλάζαν όλη την πλεξούδα που πάει στον αν/τη και τον αν/τή μαζύ αυτό βέβαια μέχρι να καταλάβουν ότι έφταιγε η μπρίζα (η Yamaha Ιταλιας ζητάει αποζημιώσεις από την κατασκευάστρια εταιρεία της μπρίζας!)
Στα μοντέλλα 09 έχουν την ίδια μπρίζα αλλά βελτίωσαν τη στεγανότητα της .
Σύμφωνα με τους Γερμανούς το 20% των μοντέλων 08 και αρχών 09 παρουσιάζει το πρόβλημα αργά ή γρήγορα (το ρεκόρ το έχει Ιταλός στα 350 χιλ έκαψε ανορθωτή).
Το μπριζάκι δεν πουλιέται χώρια για μας αλλά λένε ότι μπορείς να βάλεις από το Vmax.
H συνηθισμένη λύση είναι να πλύνεις την μπρίζα με ειδικό spray επαφών να βάλεις σιλικόνη στις τρύπες που μπαίνουν τα καλώδια και να τυλίξεις την πλεξούδα με μονωτικό υλικό για να στεγανοποιηθεί. Μερικοί είδα ότι τυλίγουν το καλώδιο ως κάτω με ένα κομάτι σαμπρέλας ποδηλάτου.
Αν όντως το πρόβλημα είναι αυτό που λέω λόγω της μπρίζας αργά η γρήγορα θα ξαναγίνει
Κατά σύμπτωση σήμερα έκανα την διαδικασία στο δικό μου, στο οποίο όταν έβγαλα την μπρίζα είδα χώμα και βρομιές μέσα στα βύσματα (και εγώ δεν πολυπάω off)
Ελπίζω να σε βοήθησα εσένα και όποιον άλλον πιθανά έχει τέτοιο πρόβλημα ή δεν έχει.


:wave2:
Βρέθηκα με τον Gelcat και τα είπαμε, έχει δίκαιο, πρέπει να το κάνουμε όλοι.

NickolasV
16/09/2010, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Την άλλη εβδομάδα πάω για service 20K + αλυσιδογράναζα (145 τα μαμα. Η να βάλω τίποτα καλύτερο???). Θα ενημερώσω σχετικά...

To έκανα χθες κόστος 68?.
Για αλυσιδιγράναζα λέω να παραγγείλω αυτά:
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260614914332&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1287wt_911

Ας μας πούν οι γνώστες αν αξίζουν( ; ).
Λένε πως το Χ-ring είναι καλύτερο από το O-ring. Κάνει όμως για χώμα;

daz
16/09/2010, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από NickolasV
To έκανα χθες κόστος 68?.


Τι κόστισε 68 ευρώ?

NickolasV
17/09/2010, 11:49
Λάδια-φίλτρο, μπουζί, και εργατικά για διάφορες δουλίτσες.

tzarot
24/09/2010, 22:16
Service 20K
========
= Λάδια
= Φίλτρο λαδιού
= Φίλτρο αέρα
= Μπουζί
= Τακάκια εμπρός after-market (στα 20Κ λιώσανε. Μπράβο όχι σαν το ΤΑ που τα έλιωνα κάθε 8-9Κ)
= Τακάκια πίσω μαμά (Αυτά περίπου κάθε 10 μου θέλουν)
= Λεβιέ πίσω φρένου (το είχα στραβώσει απο τούμπα) 34€
= Αλυσίδα X-Ring + Γρανάζι μπρός κάι πίσω (150€)
= Paraflu,
= Βαλβίδες και οι προβλεπόμενες εργασίες...
= Βαλβίδα-αισθητήρας νεκράς (τρεμόπαιζε - εγγύηση)
====================================
330ανταλακτικά + 110 εργασία = 440

Α και κάτι άσχετο το οποίο όμως με προβληματίζει τελευταία:
Έχει κανένας σκεφτεί να αλλάξει το πίσω στεφάνι με 18" αντί 17" που είναι τώρα, ώστε να έχει καλύτερες επιλογές ελαστικών?
Γίνεται άραγε? Είναι ασφαλές? Θα πετύχω και κάτι αλλο?

daz
25/09/2010, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tzarot
Service 20K
========
= Λάδια
= Φίλτρο λαδιού
= Φίλτρο αέρα
= Μπουζί
= Τακάκια εμπρός after-market (στα 20Κ λιώσανε. Μπράβο όχι σαν το ΤΑ που τα έλιωνα κάθε 8-9Κ)
= Τακάκια πίσω μαμά (Αυτά περίπου κάθε 10 μου θέλουν)
= Λεβιέ πίσω φρένου (το είχα στραβώσει απο τούμπα) 34€
= Αλυσίδα X-Ring + Γρανάζι μπρός κάι πίσω (150€)
= Paraflu,
= Βαλβίδες και οι προβλεπόμενες εργασίες...
= Βαλβίδα-αισθητήρας νεκράς (τρεμόπαιζε - εγγύηση)
====================================
330ανταλακτικά + 110 εργασία = 440

Α και κάτι άσχετο το οποίο όμως με προβληματίζει τελευταία:
Έχει κανένας σκεφτεί να αλλάξει το πίσω στεφάνι με 18" αντί 17" που είναι τώρα, ώστε να έχει καλύτερες επιλογές ελαστικών?
Γίνεται άραγε? Είναι ασφαλές? Θα πετύχω και κάτι αλλο?

Τα εμπρός τακάκια πόσο τα πλήρωσες? Πολύ καλά τα λεφτά που έδωσες για όλα αυτά.

Ναι εγώ το έχω σκεφτεί και ο Paraligo το έχει κάνει!

Ναι γίνεται και είναι ασφαλές. Γιατί όχι?

Θα πετύχεις το κοντερ σου να μην κλέβει αλλά μάλλον θα πρέπει μετά να αλλάξεις τα γρανάζια οπότε θα κλέβει περισσότερο. (Γιατί τις πληροφορίες τις παίρνει απ' το κιβώτιο). Εκτός και αν δεν αλλάξεις γρανάζομα πράγμα που ίσως σε κάνει να νομίζεις πως έχεις 6τάχιτο χωρίς πρώτη. Αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Θα έχεις περισσότερες επιλογές σε ελαστικά εκτός δρόμου και λιγότερες για ελαστικά δρόμου ή 50-50. Το τελευταίο είναι και ο σημαντικότερος λόγος που έβαλαν 17άρα και όχι 18".

Εκτός δρόμου η συμπεριφορά του πίσω θα βελτιωθεί ελαφρώς. (ελαφρώς?)

Η γεωμετρία της μηχανής θα αλλάξει ελάχιστα αλλά ούτε που θα το καταλάβεις, ίσως γίνει λίγο πιο στριφτερό και μάλλον το πίσω θα μπλοκάρει λίγο πιο έυκολα. Το πίσω ελατήριο θα χρειάζεται λιγότερη προφόρτιση όταν φορτώνεις τη μηχανή. Η διαφορά στη γεωμετρία θα είναι περίπου 1,κάτι cm πιο ψηλό από πίσω αφού 1" = 2.κάτι cm.

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις τη γεωμετρία μπορείς μαζί με τη ζάντα να αλλάξεις και τα δύο λαμάκια του μοχλικού και να κατέβει όσο θέλεις. Ανάμεσα στην εξάτμηση και τη ζάντα δεν νομίζω να μην επαρκεί ο χώρος για κάτι τέτοιο. Εναλλακτικά μπορείς να προ φορτίσεις το εμπρός ώστε να έρθει σχεδόν στα ίδια (αν όχι ακριβός στα ίδια επιπεδα).

tzarot
25/09/2010, 15:54
DΑΖ τα τακάκια έκαναν 56 και τα δύο ζεύγη (τα μαμά θέλαν 50 το ζευγάρι)

Τελικά σήμερα που πήγα να βάλω τα χωμάτινα ελαστικά για μια βόλτα πέτυχα στον λαστιχά μου έναν τροχό 18άρι κομπλέ (130.80.18) και δοκιμάσαμε αν βρίσκει κλπ. Μια χαρά μπαίνει και όλα είναι άψογα. Μάλλον θα είναι η επόμενη αλλαγή, μαζί με τα σωληνάκια υψηλής που σκέφτομαι...

Είδωμεν...

Για την ακρίβεια σκέφτομαι να φτιάξω 2ο έτοιμο τροχό για τις χωμάτινες βόλτες :) Θα ρίξω λίγο ψάξιμο και μεταχειρισμένα κλπ...

peskandritsos
28/09/2010, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρεεεε......κανένας ...???

....πάλι εγώ πρώτος θα την φάω την @@τσα..... :mad: :mad: Ηταν μεγαλη???
Χοντρη???
Βαζελινη εβαλε ο γιατρος η το ξεχασε και σε πονεσε???

Για πες και σε μας γιατι την αλλη Τριτη παω και εγω...:D :D :D

κουλός
05/10/2010, 10:25
ρε παιδια καλημερα....τριζει κανενος η πισω αναρτηση??αν ναι τι προτεινετε??και πως??
στο δρομο νομιζω οτι οδηγαω αυτοκινητο με σουστες!!!

daz
05/10/2010, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από κουλός
ρε παιδια καλημερα....τριζει κανενος η πισω αναρτηση??αν ναι τι προτεινετε??και πως??
στο δρομο νομιζω οτι οδηγαω αυτοκινητο με σουστες!!!

Να τρίζει? Πως τρίζει μια ανάρτηση? Τα λαδάκια της είναι εκεί που πρέπει να είναι ή την έκαναν προς τα έξω? Το μοχλικό σου πως είναι? Πόσα χλμ έχεις? Το μοχλικό και το ψαλίδι χρειάζονται και αυτά λαδάκι ε!

Για δώσε καμιά πληροφορία λοιπόν. Οι αναρτήσεις δεν τρίζουν. Τρίζουν?

STOYBI
05/10/2010, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από κουλός
ρε παιδια καλημερα....τριζει κανενος η πισω αναρτηση??αν ναι τι προτεινετε??και πως??
στο δρομο νομιζω οτι οδηγαω αυτοκινητο με σουστες!!!

Ελεγχος και πιθανον γρασαρισμα στο μοχλικο... :wave2: