PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

jpk chios
10/07/2008, 13:17
Aπ' όσο μου είπε ο τοπικός αντιπρόσωπος το πρώτο μηχανάκι θα είναι αύριο ΧΙΟ.:eek:

peskandritsos
10/07/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Aπ' όσο μου είπε ο τοπικός αντιπρόσωπος το πρώτο μηχανάκι θα είναι αύριο ΧΙΟ.:eek: Ωραια τενερε με αρωμα μαστιχας..:D :beer: :rotflmao: :lol: :sun: :sun: :sun:

XJR_Billy
10/07/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ωραια τενερε με αρωμα μαστιχας..:D :beer: :rotflmao: :lol: :sun: :sun: :sun:



Χα χα χα χα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bawl:

ΤΕΛΕΙΟ!!!

peskandritsos
10/07/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Χα χα χα χα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry: :bigcry: :bawl:

ΤΕΛΕΙΟ!!! ΜΠΟΥΟΥΟΥ.:ninja: :ninja: :ninja:

Anty12
10/07/2008, 18:08
Λοιπόν η μηχανή είναι Μ@ΥΝΑΡΟΣ.........

Πρώτη εντύπωση , όπως ήταν λυμένη στην κούτα ….
Compact και συμμαζεμένος κινητήρας και καλωδιώσεις που δεν κρέμονται και δεν περνάνε από ‘που να ναι.
Η φάτσα της είναι όλα τα λεφτά , εντελώς διαφορετικό design , καθηλώνει , όσο για τα οπίσθια της τύφλα να χει η Sylvia Saint…..

Το ντεπόζιτο δεσπόζει σ’όλο το μπροστινό τμήμα της μηχανής , τα όργανα τα περίμενα λίγο μεγαλύτερα ( το display δεν το είδα σε λειτουργία, μόνο το στροφόμετρο).
Τα πλαϊνά πλαστικά είναι αρκετά μεγάλα για να προστατεύουν , αλλά θα τα ήθελα πιο γεροδεμένα και καλύτερα στερεωμένα…Ελπίζω να μην είναι ακριβά……:rolleyes:

Η σέλα μαλακή και με περίεργη αίσθηση στην αφή.
Το ελατήριο της πίσω ανάρτησης καλά προστατευμένο πίσω από πλαστικό για προστασία από της λάσπες, και σε άσπρο χρώμα…:hypnotize

Δεν κατάλαβα τι νταλκά βαράει η μεταλλική αλουμινένια πλάκα κάτω από την σέλα στο ύψος του πίσω τροχού.:confused:

Το χρώμα (χακί) πιο εντυπωσιακό και ζωντανό από τις φωτογραφίες , με δικαίωσε που δεν προτίμησα το άσπρο.
Μεγάλη μ@λακία που δεν έχει βάση η μηχανή για μπαγαζιέρα πίσω. Έχει κάτι περίεργες εγκοπές , μάλλον για σχάρα –μπαγαζιέρα αποκλειστικά της μαμάς (ξύπνησε και η ΥΑΜΑΠΑ, και άρχισε τις μ@λακίες των Γερμανών).:a31:

Παραγγέλθηκαν και θα είναι εδώ σε 20 μέρες max κεντρικό σταντ, ποδιά και κάγκελα (backorder αεροπορική παραγγελία παρακαλώ…έχει ξεβρακωθεί εντελώς η εταιρία με αυτό το μοντέλο).

Τελική τιμή με τα παραπάνω έξτρα:7940

Στράτο , πλακώσου στο ψάξιμο , να δούμε τι παίζει aftermarket από μπαγαζιέρα-σχάρα για πίσω.Αυτή της μαμάς είναι πανάκριβη και θα μιάζει η μηχανή deliver-άδικη……

H.A.Balafoutre
10/07/2008, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12

.......................................................................

Δεν κατάλαβα τι νταλκά βαράει η μεταλλική αλουμινένια πλάκα κάτω από την σέλα στο ύψος του πίσω τροχού.:confused:

........................................................................

[/B]


Έχω την εντύπωση πως μιλάς για την εξάτμιση.

Anty12
10/07/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Έχω την εντύπωση πως μιλάς για την εξάτμιση.

Λες να αλλάξανε από φέτος οι εξατμήσεις....:confused:

Από το 83 που είδα εξάτμηση για πρώτη φορά , μέχρι τώρα, ίδιο πανω κάτω σουλούπι είχαν όλες .....:confused: :confused:

peskandritsos
10/07/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν η μηχανή είναι Μ@ΥΝΑΡΟΣ.........

Πρώτη εντύπωση , όπως ήταν λυμένη στην κούτα ….
Compact και συμμαζεμένος κινητήρας και καλωδιώσεις που δεν κρέμονται και δεν περνάνε από ‘που να ναι.
Η φάτσα της είναι όλα τα λεφτά , εντελώς διαφορετικό design , καθηλώνει , όσο για τα οπίσθια της τύφλα να χει η Sylvia Saint…..

Το ντεπόζιτο δεσπόζει σ’όλο το μπροστινό τμήμα της μηχανής , τα όργανα τα περίμενα λίγο μεγαλύτερα ( το display δεν το είδα σε λειτουργία, μόνο το στροφόμετρο).
Τα πλαϊνά πλαστικά είναι αρκετά μεγάλα για να προστατεύουν , αλλά θα τα ήθελα πιο γεροδεμένα και καλύτερα στερεωμένα…Ελπίζω να μην είναι ακριβά……:rolleyes:

Η σέλα μαλακή και με περίεργη αίσθηση στην αφή.
Το ελατήριο της πίσω ανάρτησης καλά προστατευμένο πίσω από πλαστικό για προστασία από της λάσπες, και σε άσπρο χρώμα…:hypnotize

Δεν κατάλαβα τι νταλκά βαράει η μεταλλική αλουμινένια πλάκα κάτω από την σέλα στο ύψος του πίσω τροχού.:confused:

Το χρώμα (χακί) πιο εντυπωσιακό και ζωντανό από τις φωτογραφίες , με δικαίωσε που δεν προτίμησα το άσπρο.
Μεγάλη μ@λακία που δεν έχει βάση η μηχανή για μπαγαζιέρα πίσω. Έχει κάτι περίεργες εγκοπές , μάλλον για σχάρα –μπαγαζιέρα αποκλειστικά της μαμάς (ξύπνησε και η ΥΑΜΑΠΑ, και άρχισε τις μ@λακίες των Γερμανών).:a31:

Παραγγέλθηκαν και θα είναι εδώ σε 20 μέρες max κεντρικό σταντ, ποδιά και κάγκελα (backorder αεροπορική παραγγελία παρακαλώ…έχει ξεβρακωθεί εντελώς η εταιρία με αυτό το μοντέλο).

Τελική τιμή με τα παραπάνω έξτρα:7940

Στράτο , πλακώσου στο ψάξιμο , να δούμε τι παίζει aftermarket από μπαγαζιέρα-σχάρα για πίσω.Αυτή της μαμάς είναι πανάκριβη και θα μιάζει η μηχανή deliver-άδικη…… Εσυ το εψαξες σε πολυ μεγαλο βαθος αδερφακι μου.(Και καλα εκανες γιατι εγω ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο και ολο την χαιδευα):D

Απο εξτρα αυτα που με ενδιαφερουν ειναι τα καγκελα, η σχαρα για να βαλω το δικο μου βαλιτσακι, οι χουφτες και το κεντρικο σταντ.

Ποδια αυτη που εχει η πλαστικη απο μανα νομιζω οτι ειναι οκ.:smokin:

Αυτο το μεταλλικο που λες κατω απο την σελα δεν το προσεξα και ναι, εχεις δικιο για το χρωμα...Ειναι ολα τα λεφτα το σιμπιζακι.:beer: :beer: :beer:

Anty12
11/07/2008, 13:37
Πρώτη επαφή-πρώτη βόλτα......
Μέχρι το βενζινάδικο , δυο τετράγωνα πιο κάτω....και πρώτη κρυάδα.........

Είναι ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ το ντεπόζιτο Άρη.......23 Ευρόπουλα για να τιγκάρει ο δεινόσαυρος......:eyepop:

Συμβουλή για όλους τους νέους κατόχους...... αλλάξτε με τη μία το Ο-ring της τάπας των λαδιών...δακρύζει και χάνει λάδια. Στο δικό μου το έκανε στα 500 μέτρα μόλις......
Κατα τα άλλα ...........
I AM ONE HAPPY ΜΟΔΕΦΑΚΑ.........


136343

peskandritsos
11/07/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πρώτη επαφή-πρώτη βόλτα......
Μέχρι το βενζινάδικο , δυο τετράγωνα πιο κάτω....και πρώτη κρυάδα.........

Είναι ΜΕΓΑΑΑΑΑΛΟ το ντεπόζιτο Άρη.......23 Ευρόπουλα για να τιγκάρει ο δεινόσαυρος......:eyepop:

Συμβουλή για όλους τους νέους κατόχους...... αλλάξτε με τη μία το Ο-ring της τάπας των λαδιών...δακρύζει και χάνει λάδια. Στο δικό μου το έκανε στα 500 μέτρα μόλις......
Κατα τα άλλα ...........
I AM ONE HAPPY ΜΟΔΕΦΑΚΑ......... Ι ΑΜ ΤWO ΜΟΔΕΦΑΚΑ:beer:

Ας δακρυζει καλυτερα να το περναν για χαλασμενο...:wave2:

Τεστ ραιντ θα σας πω αλλη ωρα γιατι τωρα προσπαθω να κανω χωρο στο κρεβατι μου για τρεις:wave2: :rotflmao: :rotflmao:

XJR_Billy
11/07/2008, 13:46
:a08: :a08: :a08: :a08: :a08: :a08: :a08: :a08:

ΜΕΓΕΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:beer:

peskandritsos
11/07/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:a08: :a08: :a08: :a08: :a08: :a08: :a08: :a08:

ΜΕΓΕΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:beer: ΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!:beer: :a44:

varaderokav11
11/07/2008, 17:11
Καλοταξιδο σε οσους το πηραν κιολας!!!!!!!!!:a18: :a18: :a18:

Ρε παιδια μ'εχετε κατακ@υλωσει!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Το δικο μου ερχετε αυριο(..μω την επαρχια μου!!!) και δεν μπορω να βγαλω πινακιδες....!!!:bawl: :bawl: :bawl:

Μιλαμε πολυ γκαντεμης!!! Υπομονη μεχρι την δευτερα;;; Πειτε μου πως;;;

Και παλι καλοταξιδη με πολλες καλες βολτες!!!!!!!!

:wave2: :wave2: :wave2: :beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
11/07/2008, 17:14
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
[B]Καλοταξιδο σε οσους το πηραν κιολας!!!!!!!!!:a18: :a18: :a18:

Μιλαμε πολυ γκαντεμης!!! Υπομονη μεχρι την δευτερα;;; Πειτε μου πως;;;


Υπομονή φιλαράκι!!! 2 και σήμερα!!!:beer: :beer:

peskandritsos
12/07/2008, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Καλοταξιδο σε οσους το πηραν κιολας!!!!!!!!!:a18: :a18: :a18:

Ρε παιδια μ'εχετε κατακ@υλωσει!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Το δικο μου ερχετε αυριο(..μω την επαρχια μου!!!) και δεν μπορω να βγαλω πινακιδες....!!

Μιλαμε πολυ γκαντεμης!!! Υπομονη μεχρι την δευτερα;;; Πειτε μου πως;;;

Και παλι καλοταξιδη με πολλες καλες βολτες!!!!!!!!

Το μονο που μπορω να σου πω αδερφε ειναι οτι αξιζει η αναμονη...

Κανε υπομονη.:beer: :beer: :beer:

Bavarian
12/07/2008, 18:28
Καλορίζικο και καλοτάξιδο στα παιδιά που το πήραν.Το μηχανάκι είναι απίθανο εμφανισιακά και η τιμή του τα σπάει κυριολεκτικά.Μη ξεχνάμε πως η Yamaha έχει παράδοση στις μοτοσυκλέτες ον οφ και μακρά ιστορία στο ραλυ Ντακάρ οπότε κάποια από τα γονίδια θα έχουν περάσει και σε αυτό.Μου αρέσει τρελλά και το θέλω αν γίνεται τώρα :D αλλά δεν γίνεται καθώς πρέπει να μαζέψω μερικά λεφτά πρώτα...αλλά σε λίγους μήνες θα γίνει σίγουρα δικό μου :D ...ειδικά το χακί το χρωματάκι είναι μούρλια...σαν να με βλέπω να περνάω σούζα στο χωματόδρομο αεροπορία και να ρίχνω σκόνη στα μπαβαρέζικα υπερτιμημένα μπάζα :lol:

peskandritsos
12/07/2008, 19:48
Μετα απο την συντομη μεχρι τωρα συμβιωση μαζι του μπορω να πω τα εξης...

Ειναι ψηλο, μα παρα πολυ ψηλο.

Ειναι ομορφο, μα παρα πολυ ομορφο.

Η σελα αν και δεν εκανα πολλα χλμ συνεχομενα δειχνει πολυ ανετη, μια ενσταση εχω για το τιμονι το οποιο για τα δικα μου γουστα μου φαινεται πολυ φαρδυ και φοβαμαι οτι μπορει να ειναι λιγο κουραστικο στο πολυωρο ταξιδι με τοσο ανοιχτα τα χερια.

Καποιους τριγμους ακουω απο την πινακιδα και απο το πλαστικο μπροστα αλλα ακομη δεν μπορω να το προσδιορισω ακριβως το σημειο.

Το μοτερ μου φαινεται πιο ελαστικο απο το παλιο ΧΤR που ειχα αλλα περισοτερα για αυτο οταν στρωθει και μπορω να το ανοιξω.

Τα φρενα ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ για τον χαρακτηρα της μηχανης και μαλιστα σε στιγμη τσαρουχωματος που χρειαστηκε να κανω ουτε μπλοκαραν ουτε με προδωσαν.

Απο καταναλωση μαλλον ειναι τα ιδια με τα παλια ΧΤ 660.

Αυτα προς το παρον και θα επανελθω οταν θα εχω πιο πολλα χλμ...:sun:

kostasfazer
12/07/2008, 21:40
Το καβάλησα και ένιωσα κοντός … ρε γαμώτο 180 είμαι και πατάω στις μύτες (όταν έχω και τα 2 πόδια κάτω)……δηλαδή πόσο ύψος πρέπει να χεις ????:bigcry:

p@nos
12/07/2008, 21:50
σμερα ειδα ενα μαυρο στν εθνικ με κατευθυνσ προς Πατρα.Φαινοταν πολυ ομορφο αλλα δεν ανταποκριθκε στο συνιαλο.Μαλλον δε θα προλαβε :p


Ρε συ peskandritsos απο καζι τι λεει το μχανακι σε σχεσ με το απλο 66Ο?

:D



Υ.ια τα ραματα που λειπουν φταιει το πλκτρολοιο:lol:

peskandritsos
13/07/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
σμερα ειδα ενα μαυρο στν εθνικ με κατευθυνσ προς Πατρα.Φαινοταν πολυ ομορφο αλλα δεν ανταποκριθκε στο συνιαλο.Μαλλον δε θα προλαβε :p


Ρε συ peskandritsos απο καζι τι λεει το μχανακι σε σχεσ με το απλο 66Ο?

:D



Υ.ια τα ραματα που λειπουν φταιει το πλκτρολοιο:lol: Πρωτη σχετικα μεγαλη βολτα μεχρι Σουνιο σημερα το πρωι...

Απο γκαζι εκ πρωτης οψεως περιπου το ιδιο με ολα τα ΧΤ αν και δεν το ανοιξα λογω στρωσιματος.Μεχρι 95 πηγα περιπου 3500 στροφες αλλα φαινεται πολυ ροπατο μοτερακι.

Απο κραδασμους οκ δεν ενοχληθηκα.

Σταση μετα απο μιαμιση ωρα χρειαζεται οπωσδηποτε εκτος και αν ειναι καποιος σιδεροκ@λος.

Σε αυτα τα χιλιομετρα με πλαγιο αερα περιπου 6 μποφωρ δεν καταλαβαινει Χριστο.

Ξαναγραφω για τα φρενα γιατι ειναι εκπληκτικα σε συγκριση τουλαχιστον με το ΧΤR.

Καταναλωση ακομα δεν γραφω γιατι το τεποζιτο ακομα δεν εχει φτασει ουτε στην μεση.:wave2:

peskandritsos
13/07/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Το καβάλησα και ένιωσα κοντός … ρε γαμώτο 180 είμαι και πατάω στις μύτες (όταν έχω και τα 2 πόδια κάτω)……δηλαδή πόσο ύψος πρέπει να χεις ????:bigcry: Ασε Κωστας κι εγω 1,80 ειμαι και νομιζω οτι θα αρχισω να φοραω τακουνια στα 41 μου. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Anty12
13/07/2008, 15:31
Είμαστε στα 550klm........
Μερικές εντυπωσεις στα γρήγορα γιατί ξαναφεύγω..........:D

Το πίσω φρένο μπλοκάρει εύκολα, το μπροστά πάρα πολύ καλό.
Ο δείκτης βενζίνης μ@λακίζεται.Στην τελευταία γραμμή στο display,το ντεπόζιτο έχει αλλά 10 λίτρα περίπου καύσιμο, δηλ. σχεδόν το μισό.:eyepop:
Οι κραδασμοί είναι λίγοι , αλλά σε γαργαλάνε στα χέρια μόνο μετά από 3 ώρες σερί στην σέλα.Η ίδια η σέλα είναι άνετη.
Τα λάστιχα και η γεωμετρία βοηθούν στα κλειστά κομάτια.
Στο χώμα στην κατηφόρα το μπροστινό ψαρεύει λίγο.
Οι αναρτήσεις θα κολώσουν μόνο σε λακούβες gran canyon, όπου ίσως κάτι νιώσεται στο ποπουδάκι σας ...
Αυτά....... και φώτο από αύριο.....:beer:

peskandritsos
14/07/2008, 10:57
Ολα καλα και ανεκτα, αλλα ρε παιδια αμα σε πιασει κινηση το αριστερο ποδι γινεται τηγανιτο. Απαπαπαπαπα...:a29: :a29:

Anty12
14/07/2008, 11:35
Το ταχύμετρο κλέβει του κερατά. Στα 112 klm/h display, το Gps έδειχνε 102 klm/h:rolleyes:

Δηλαδή πόσο να διορθώσει όταν φαγωθούν κάπως τα λάστιχα.:confused:

Όσο για την ζέστη Στράτο , απ΄όσο ξέρω είναι χαρακτηριστικό όλων των ΧΤ.Η μηχανή δεν είναι για την Κηφισίας , αλλά για "εις το βουνό ψηλά εκεί .........":a13: , που έχει και δροσερό αεράκι να μην ζεσταίνονται τα μπούτια μας.....:beer:

peskandritsos
14/07/2008, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το ταχύμετρο κλέβει του κερατά. Στα 112 klm/h display, το Gps έδειχνε 102 klm/h:rolleyes:

ΑΑΑΑ γιαυτο γραφανε τα περιοδικα κατι για ανω των 180 τελικη

Δηλαδή πόσο να διορθώσει όταν φαγωθούν κάπως τα λάστιχα.:confused:

Όσο για την ζέστη Στράτο , απ΄όσο ξέρω είναι χαρακτηριστικό όλων των ΧΤ.Η μηχανή δεν είναι για την Κηφισίας , αλλά για "εις το βουνό ψηλά εκεί .........":a13: , που έχει και δροσερό αεράκι να μην ζεσταίνονται τα μπούτια μας.....:beer: ΧΤ ειχα πριν απο αυτο αλλα τετοια ζεστη δεν την ειχα ξανανιωσει.

Τουλαχιστον τον χειμωνα ξερω οτι απο αριστερα δεν θα παθω ψυξη...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

peskandritsos
14/07/2008, 12:47
Παντως το display λεει πολλα με το χρωματακι του την νυχτα:a07: :a07: :a07:

dirtbird
14/07/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή πόσο να διορθώσει όταν φαγωθούν κάπως τα λάστιχα.:confused:

Tι θα κάνει λέει? :confused: :o

Anty12
14/07/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Tι θα κάνει λέει? :confused: :o

Το χα παρατηρήσει στο Kawasaki που είχα πριν.
Όσο φαγωνόταν το πέλμα από τα Tourance τόσο η απόκλιση ταχύμετρου – GPS μειωνόταν

dirtbird
14/07/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το χα παρατηρήσει στο Kawasaki που είχα πριν.
Όσο φαγωνόταν το πέλμα από τα Tourance τόσο η απόκλιση ταχύμετρου – GPS μειωνόταν

Ξανασκέψου το.....

hint: όταν τρώγεται το πέλμα, μειώνεται η κυλιόμενη περίμετρος :winka:

peskandritsos
14/07/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το χα παρατηρήσει στο Kawasaki που είχα πριν.
Όσο φαγωνόταν το πέλμα από τα Tourance τόσο η απόκλιση ταχύμετρου – GPS μειωνόταν ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ GPS. :smokin:

peskandritsos
14/07/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ξανασκέψου το.....

hint: όταν τρώγεται το πέλμα, μειώνεται η κυλιόμενη περίμετρος :winka: Aρα περισοτερες στροφες για το ιδιο εργο...Σωστοοος:(

the_passenger
14/07/2008, 15:06
E! Εσύ φιλαράκο με το Tenere!.. στείλε μιά φωτόοοο... ;)

:D :D :D

kostasfazer
14/07/2008, 15:26
Ναι στείλτε και καμία με οδηγό 180 ύψος , να δω αν φτάνει, γιατί έχω αγχωθεί ότι με το που σταματήσω σε δρόμο με κλίση θα φάω τούμπα. :bigcry:

Bavarian
14/07/2008, 15:39
Σήμερα το έκανα βόλτα...πήγα μέχρι την Κινέτα :D απίθανο είναι και ροπάτο.Αν και μονοκύλινδρο ΔΕΝ έχει κραδασμούς στα γκριπς :D :D :D !!!!!! μια χαρά το είχα και για το ύψος μου (1.77) δεν με δυσκόλεψε καθόλου ούτε στις επιτόπιες μανούβρες μια χαρά ακουμπούσα κάτω.Μήπως θέλει κάποια ρύθμιση η ανάρτηση για τα ύψη ? Οντως αριστερά καίγεσαι αλλά συνηθίζεται :winka: ...

Anty12
14/07/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ξανασκέψου το.....

hint: όταν τρώγεται το πέλμα, μειώνεται η κυλιόμενη περίμετρος :winka:

Έχεις δίκαιο , σας έδωσα να καταλάβετε , ακριβώς το αντίθετο από αυτό που εννοούσα:smilea:

Anty12
14/07/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Ναι στείλτε και καμία με οδηγό 180 ύψος , να δω αν φτάνει, γιατί έχω αγχωθεί ότι με το που σταματήσω σε δρόμο με κλίση θα φάω τούμπα. :bigcry:

Είμαι 1.81.Πατάω με τις άκρες των πελμάτων (μισό πόδι) όταν έχω και τα δύο πόδια κάτω. Δεν του έχω πάρει ακόμα τον αέρα, και είμαι επιφυλακτικός.
Το ύψος σου δεν είναι απαγορευτικό , αλλά θέλει εξοικείωση, στις μανούβρες και στην κίνηση.
Σε πορεία αν σκύψω λίγο το σώμα μου , είμαι στην ιδανική θέση , από άποψη προστασίας αέρα από την ζελατίνα.Σε νορμάλ θέση είμαι στο όριο , και τρωω όλα τα ανεμοσούρια από τα μάτια και πάνω.

Πρόβλημα:Η σέλα είναι ιδανική για 1.85+ , ενώ η ζελατίνα για 1.75-.
Λύση:το κιτ χαμηλώματος που έχει ποσταριστεί μερικές σελίδες πριν , και αναμονή μέχρι να βγάλει η MRA καμία τσόντα-έξτρα προσθετικό για την ζελατίνα της μαμάς.

Anty12
14/07/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ GPS. :smokin:

Εκεί που πάω (η θέλω να πάω τρομάρα μου....:blush: ) , μόνο οι δορυφόροι με βλέπουν , αδελφέ.Πως θα γυρίσω άμα νυχτωθώ χωρίς τεχνολογία.....:bigcry: :bigcry:

peskandritsos
14/07/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εκεί που πάω (η θέλω να πάω τρομάρα μου....:blush: ) , μόνο οι δορυφόροι με βλέπουν , αδελφέ.Πως θα γυρίσω άμα νυχτωθώ χωρίς τεχνολογία.....:bigcry: :bigcry: Να κοιτας τα αστερια, τον ηλιο και να εμπιστευεσαι το ενστικτο σου..:D :D

Χεχε πλακα κανω καλη η τεχνολογια αλλα αφου τωρα στο συγκεκριμενο θεμα δεν μας συμφερει δεν την κοιταμε...:winka: :winka:

XJR_Billy
14/07/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Να κοιτας τα αστερια, τον ηλιο και να εμπιστευεσαι το ενστικτο σου..:D :D

Χεχε πλακα κανω καλη η τεχνολογια αλλα αφου τωρα στο συγκεκριμενο θεμα δεν μας συμφερει δεν την κοιταμε...:winka: :winka:

Άφού κλέβει τόσο το κοντέρ της Τενερέ, σκέψου πόσο θα κλέβει το βεστρομ για να πιάνει 220+...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kostasfazer
14/07/2008, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Είμαι 1.81.Πατάω με τις άκρες των πελμάτων (μισό πόδι) όταν έχω και τα δύο πόδια κάτω. Δεν του έχω πάρει ακόμα τον αέρα, και είμαι επιφυλακτικός.
Το ύψος σου δεν είναι απαγορευτικό , αλλά θέλει εξοικείωση, στις μανούβρες και στην κίνηση.
Σε πορεία αν σκύψω λίγο το σώμα μου , είμαι στην ιδανική θέση , από άποψη προστασίας αέρα από την ζελατίνα.Σε νορμάλ θέση είμαι στο όριο , και τρωω όλα τα ανεμοσούρια από τα μάτια και πάνω.

Πρόβλημα:Η σέλα είναι ιδανική για 1.85+ , ενώ η ζελατίνα για 1.75-.
Λύση:το κιτ χαμηλώματος που έχει ποσταριστεί μερικές σελίδες πριν , και αναμονή μέχρι να βγάλει η MRA καμία τσόντα-έξτρα προσθετικό για την ζελατίνα της μαμάς.


Thanks για την απάντηση , το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε πότε θα φέρουνε κανένα για test ride :beer:

the_passenger
14/07/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Thanks για την απάντηση , το μόνο που μένει είναι να περιμένουμε πότε θα φέρουνε κανένα για test ride :beer:

+1, Δεύτερος για Test Ride παρακαλώ!

ps: Για το πρόβλημα της ζέστης αριστερά, καμιά πατέντα υπάρχει; (ίσως κάποιος με την ανάλογη τεχνογνωσία / εμπειρία με XT?)

:beer:

peskandritsos
15/07/2008, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Άφού κλέβει τόσο το κοντέρ της Τενερέ, σκέψου πόσο θα κλέβει το βεστρομ για να πιάνει 220+...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ε, ενταξει ειναι και 20 αλογα παραπανω, δεν θα ειναι και λιγο πιο γρηγορο??:evil:

Zid
15/07/2008, 08:07
Ρε καμια photo δεν θα βάλετε? Αντε αντε....:smokin:

varaderokav11
15/07/2008, 08:26
Επιτελους!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τελευταιος και καταιδρωμενος αλλα αξιζε!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Να και οι φωτο... (προχειρες!!!)

varaderokav11
15/07/2008, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
Επιτελους!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τελευταιος και καταιδρωμενος αλλα αξιζε!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Να και οι φωτο... (προχειρες!!!)




Ουπς!!! Λαθος!!!


136638

varaderokav11
15/07/2008, 08:55
Συμφωνω οσον αφορα τη ζεστη στο αριστερο ποδι αλλα η αληθεια ειναι οτι απο καπου επρεπε να περασουν και αυτοι οι λαιμοι...!!! :wave2: :wave2: :wave2:

Ο αντιπροσωπος μου ειπε οτι η ζεστη που βγαζει θα μειωθει γιατι τωρα η μηχανη εχει κερια και φαρμακο τα οποια θα φυγουν με τον καιρο!!!:confused: :confused: :confused:
(Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο...!!!):D :D :D

Οι φουστηδες της γιαμαχα αφησαν υποδοχες στη σχαρα μονο για τη μαμα βαλιτσα!!!
:evil: :evil: :evil:

Για να πληρωνει ο κοσμακης για σχαρες κ.τ.λ.

Αν κανεις ξερει τιμες απο AFTERMARKET ας δωσει καμια ιδεα!!!:wave2: :wave2: :wave2:

varaderokav11
15/07/2008, 08:56
Και κατι "ασημαντο" αλλα φανταζομαι θα ταιριαζε τρελα...

Ενα μπαρακι με κανα καλο λογοτυπο ΤΕΝΕRE... θα ελεγε πολυ!!! :a09: :a09:

Τα υπολοιπα αργοτερα... παω να γραψω χιλιομετρα!!!:a25: :a25: :a25:


136639

nikoteng
15/07/2008, 10:12
Καλορίζικες οι μηχανές παιδιά ... :beer:


εχετε βάλει και δεύτερο ατομο επάνω για να δείτε πόσο το ενοχλεί η ζέστη από τις εξατμίσεις σε κίνηση;
(να υποθέσω ότι αυτό θα καιγεται πολυ περισσότερο από τον οδηγό :smokin: !!!)

στο ΧΤ 600 που έχω η ζέστη είναι ανεκτή στο δεύτερο ατομο. Για τον οδηγό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

SiLveRciTy
15/07/2008, 10:35
Στο 660 μιλατε για τη ζεστη που βγαζουν οι εξατμισεις? γιατι εγω εχω προβλημα με το ανεμιστηρακι οποτε αναβει..

nikoteng
15/07/2008, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SiLveRciTy
Στο 660 μιλατε για τη ζεστη που βγαζουν οι εξατμισεις? γιατι εγω εχω προβλημα με το ανεμιστηρακι οποτε αναβει..

για τη ζεστη που βγαζουν οι εξατμισεις και από ότι λένε τα παιδιά είναι αρκετή ...

Anty12
15/07/2008, 11:17
Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα σε ότι αφορά την θερμοκρασία που δέχεται ο οδηγός.

Είναι και από τις δύο πλευρές και έρχεται από το πάνω μέρος του κινητήρα , κατά πάσα πιθανότητα από το σημείο των λαιμών των εξατμίσεων.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟ.

Με την μηχανή σε κίνηση , μέχρι τα 50 , ίσα που το αντιλαμβάνεσαι, και μετά ο αέρας κάνει την δουλειά του.
Να σημειώσω ότι στα ξένα φόρα , κανένας ΒόρειοΕυρωπαίος δεν διαμαρτυρήθηκε , πράγμα που σημαίνει ότι εν μέρη οφείλεται και στις υψηλές θερμοκρασίες εδώ. Ας δροσίσει και βλέπουμε και το φθινόπωρο.

Το ότι οι περισσότεροι το αντιλαμβανόμαστε στο αριστερό πόδι , προφανώς οφείλεται στο ότι , η ζέστη γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτή, όταν είμαστε σταματημένοι στα φανάρια , όπου βράζει ο τόπος , και έχουμε το πόδι πάνω στο μαρσπιέ, έτοιμοι να κουμπώσουμε την πρώτη.

Συνεπιβάτες έβαλα δύο φορές στην μηχανή (δύο φορές διαφορετική γυναίκα......:cool: ), και δεν μου παραπονέθηκαν για ζέστη , παρόλο που φορούσαν κάτι μίνι μέχρι τον αφαλό........ :cool: :D :winka:

Τώρα αυτό με τα κεριά και τα φάρμακα ...πρώτη φορά το ακούω .
Αυτά στα 750 Χλμ που έχω κάνει ως τώρα.

Adventure – ντεμέκ μηχανή πείραμε....
Θα τα ξεχάσετε όλα μόλις μπείτε σε καλό χωματόδρομο, σηκωθείτε όρθιοι, φορτίσετε το μπροστινό και αρχίσει να ντριφτάρει ο κώλος της ....σας τ’ ορκίζομαι......
:beer:


136642

Anty12
15/07/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Έχω την εντύπωση πως μιλάς για την εξάτμιση.
Αδελφέ , τελικά είχες απόλυτο δίκαιο , είναι το κάτω μέρος από το καζανάκι των εξατμίσεων...

Αμα γεράσει ο άνθρωπος..... :blush:

Anty12
15/07/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα σε ότι αφορά την θερμοκρασία που δέχεται ο οδηγός.

Είναι και από τις δύο πλευρές και έρχεται από το πάνω μέρος του κινητήρα , κατά πάσα πιθανότητα από το σημείο των λαιμών των εξατμίσεων.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΝΥΠΟΦΟΡΟ.

Με την μηχανή σε κίνηση , μέχρι τα 50 , ίσα που το αντιλαμβάνεσαι, και μετά ο αέρας κάνει την δουλειά του.
Να σημειώσω ότι στα ξένα φόρα , κανένας ΒόρειοΕυρωπαίος δεν διαμαρτυρήθηκε , πράγμα που σημαίνει ότι εν μέρη οφείλεται και στις υψηλές θερμοκρασίες εδώ. Ας δροσίσει και βλέπουμε και το φθινόπωρο.

Το ότι οι περισσότεροι το αντιλαμβανόμαστε στο αριστερό πόδι , προφανώς οφείλεται στο ότι , η ζέστη γίνεται ιδιαίτερα αντιληπτή, όταν είμαστε σταματημένοι στα φανάρια , όπου βράζει ο τόπος , και έχουμε το πόδι πάνω στο μαρσπιέ, έτοιμοι να κουμπώσουμε την πρώτη.

Συνεπιβάτες έβαλα δύο φορές στην μηχανή (δύο φορές διαφορετική γυναίκα......:cool: ), και δεν μου παραπονέθηκαν για ζέστη , παρόλο που φορούσαν κάτι μίνι μέχρι τον αφαλό........ :cool: :D :winka:

Τώρα αυτό με τα κεριά και τα φάρμακα ...πρώτη φορά το ακούω .
Αυτά στα 750 Χλμ που έχω κάνει ως τώρα.

Adventure – ντεμέκ μηχανή πείραμε....
Θα τα ξεχάσετε όλα μόλις μπείτε σε καλό χωματόδρομο, σηκωθείτε όρθιοι, φορτίσετε το μπροστινό και αρχίσει να ντριφτάρει ο κώλος της ....σας τ’ ορκίζομαι......
:beer:

Λοιπόν ...μετά από μία πιο προσεκτική παρατήρηση, μερικές διορθώσεις.
Το πρόβλημα εντοπίζεται στο σημείο (κόκκινος κύκλος) πίσω από το ασημί προστατευτικό.
Είναι το σημείο όπου οι δύο λαιμοί των εξαγωγών γίνονται ένα, και συνεχίζουν προς τα πίσω περνώντας στο πλάι του κινητήρα.
Είναι το πιο κοντινό σημείο ανάμεσα στην γάμπα του αναβάτη και στην εξάτμιση.
Το προστατευτικό έχει εσωτερικά προστασία , αλλά ίσως θα έπρεπε να ήταν πιο φαρδύ.
Αν παραπονεθεί πολύς κόσμος , όλο και κάτι θα βγει σε aftermarket….


136646

XJR_Billy
15/07/2008, 12:23
Ρε συ Αντυ12, που το πας το μωράκι άστρωτο? Δεν το λυπάσαι?:D

Σε παραδέχομαι ρε μπαγάσα!!!:a013: :a013:

:beer: :beer: :beer:

kostasfazer
15/07/2008, 12:44
Νομίζω ότι η φωτο είναι από φορουμ του εξωτερικού…...... α , είναι και λευκό ! ;)

XJR_Billy
15/07/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasfazer
Νομίζω ότι η φωτο είναι από φορουμ του εξωτερικού…...... α , είναι και λευκό ! ;)

ΕΕΕΕΕΕΕχχχχχχχχμμμμμμμμμ!!!!


Εεεεεεεε, ναι,,,,,, το είχα καταλάβει...... πλάκα έκανα.........

(Τι ψάρι είμαι ρε πστμ...)

Ώρα είναι να μας στείλει κι ο pescandritsos καμιά φωτό από κανά γκρεμο...:lol: :lol: :D

Anty12
15/07/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ρε συ Αντυ12, που το πας το μωράκι άστρωτο? Δεν το λυπάσαι?:D



Ο κινητήρας έκανε κανονικό θερμικό κύκλο , την πρώτη μέρα, ο οποίος ετηρήθει με θρησκευτική ευλάβεια.( να σαι καλά DirtBird).
Και για τον φόβο των Ιουδαίων μέχρι τα 1000 Χλμ δεν ξεπερνάει τις 4000rpm, και μετά το service , μέχρι τα 1600 Χλμ δεν θα ξεπεράσει τις 5500rpm
Σε στρωτό χωματόδρομο μπήκε για λίγο και χαλαρά, μακριά από άμμο, και με ήρεμο δούλεμα , ίσα – ίσα για να δω πως πάει , και ελάχιστο παιχνίδι :D

dirtbird
15/07/2008, 14:42
Για το πως στρώνουμε ΧΤ.... ρώτα τον oldman.....:winka:

Anty12
15/07/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για το πως στρώνουμε ΧΤ.... ρώτα τον oldman.....:winka:

Oldman.....πως στρώνουν το ΧΤ(Ζ) :confused: :smilea:

peskandritsos
15/07/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ο κινητήρας έκανε κανονικό θερμικό κύκλο , την πρώτη μέρα, ο οποίος ετηρήθει με θρησκευτική ευλάβεια.( να σαι καλά DirtBird).
Και για τον φόβο των Ιουδαίων μέχρι τα 1000 Χλμ δεν ξεπερνάει τις 4000rpm, και μετά το service , μέχρι τα 1600 Χλμ δεν θα ξεπεράσει τις 5500rpm
Σε στρωτό χωματόδρομο μπήκε για λίγο και χαλαρά, μακριά από άμμο, και με ήρεμο δούλεμα , ίσα – ίσα για να δω πως πάει , και ελάχιστο παιχνίδι :D 4000rpm 5η σχεση στο κιβωτιο 104 χλμ κοντερισια

Anty12
15/07/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Ρε καμια photo δεν θα βάλετε? Αντε αντε....:smokin:

Φωνή λαού............


136670

Anty12
15/07/2008, 16:51
....οργή Θεού.....:)


136671

Anty12
15/07/2008, 16:52
ο απ' αυτός της , είναι όλα τα λεφτά.....


136672

Anty12
15/07/2008, 16:54
..........


136673

XJR_Billy
15/07/2008, 17:05
Κούκλα φίλε, ΣΟΥΠΕΡ!!!

Να τη χαίρεσαι Αντυ μου!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Anty12
15/07/2008, 17:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Κούκλα φίλε, ΣΟΥΠΕΡ!!!

Να τη χαίρεσαι Αντυ μου!!!

:beer: :beer: :beer: :beer:

Thanks m8.....:beer:

p@nos
15/07/2008, 17:54
μαμει το εργαλειο αντυ!!!!

να την χαιρεσαι...

:beer: :beer:

peskandritsos
15/07/2008, 18:38
Πληροφορια προς ενδιαφερομενους..

Στην Λ.Καλαμακιου κοντα στο υψος της Θεομητορος εχει μια αντιπροσωπεια γιαμασα και εχει ενα μαυρακι τενερε αποξο.Δεν ξερω αν το εχει για πουλημα η για τεστ ραιντ.Οποιος θελει και ενδιαφερεται ας ρωτηξει.:smilea:

SiLveRciTy
16/07/2008, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Γιατι, σου αρεσουν αυτες οι χουφτες???

Στο ΧΤR οι χουφτες απο μαμα εταιρεια βιδωνανε επανω στα αντιβαρα απο την εξω μερια

Στην φωτο που εχουν βαλει αυτοι οντως δεν βλεπω αντιβαρα:eyepop: :eyepop:

ki egw autes exw valei sto mati gia to xtaki mou;)

peskandritsos
16/07/2008, 07:00
Παιδες σημερα Αττικη οδο πανω απο 80 χλμ δεν πας γιατι θα χορευεις καρσιλαμα.Εχουν πιασει και φωτιες και ειναι very romantic.

Eιδα παλι τον τρελο με το ΧΤ και πηγαινε με καμια 120αρα

Μηπως εισαι εσυ Billy??

Καθε μερα που περναει το τενερε το ερωτευομαι και περισοτερο αλλα πρεπει να βρουμε λυση για την ζεστη γ@μω τους καταλυτες μου μεσα.

XJR_Billy
16/07/2008, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Παιδες σημερα Αττικη οδο πανω απο 80 χλμ δεν πας γιατι θα χορευεις καρσιλαμα.Εχουν πιασει και φωτιες και ειναι very romantic.

Eιδα παλι τον τρελο με το ΧΤ και πηγαινε με καμια 120αρα

Μηπως εισαι εσυ Billy??

Καθε μερα που περναει το τενερε το ερωτευομαι και περισοτερο αλλα πρεπει να βρουμε λυση για την ζεστη γ@μω τους καταλυτες μου μεσα.

Αν ήταν μπλε (Yamaha racing:D ) το ΧΤR, και ο πιλότος ήταν ένας ομορφάντρας:rolleyes: με άσπρο κράνος και μπλε καλοκαιρινό Bering, εγώ ήμουν.

Μιλάμε για 7:40-7:50 περίπου.

Πήγα με 110 περίπου μέχρι το μεγάλο τούνελ της μαύρης ώρας:look: . Απο εκεί και πέρα δεν ξεπέρασα τα 80-100 γιατί ήμουν καρυδότσουφλο.

Οι φάκιν πλευρικοί άνεμοι σκότωναν σήμερα. Το σώμα σε ετοιμότητα, οι κοιλιακοί σφιγμένοι, ελαφρύ σκύψιμο, σφίξιμο της μηχανής με τα πόδια και χαλαρά το τιμόνι. Οι σφαλιάρες ανέμου που τρως λίγο πριν και λίγο μετά το μεγάλο τούνελ είναι πολύ επικίνδυνες...

Βλέπω και γω σχεδόν κάθε μέρα έναν με ένα μαύρο XTR να σκίζεται. Δοκίμασα να τον ακολουθήσω μερικές φορές αλλά ο τύπος πάει συνεχώς με τέρμα γκαζι...:look:

Όσο για τη ζέστη Στρατέγκο μου, είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βγει σύντομα. Ίσως και από την ίδια τη Yamaha. Δες και τη θετική του πλευρά. Το χειμώνα θα'σαι άρχοντας...

Τα ΧΤ φίλε (όλα τα μοντέλα), είναι ένας έρωτας που όσο περνάει ο καιρός θεριεύει...:a07:

Happy βολτάρειν...

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Anty12
16/07/2008, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
αλλα πρεπει να βρουμε λυση για την ζεστη γ@μω τους καταλυτες μου μεσα.

Ρε συ Στράτο ....με το μαγιό καβαλάς την μηχανή.:confused: :D
Εγώ γιατί δεν καίγομαι?....τόσο αρκουδιάρης είμαι ρε πτμ ? :smilea:

peskandritsos
16/07/2008, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αν ήταν μπλε (Yamaha racing:D ) το ΧΤR, και ο πιλότος ήταν ένας ομορφάντρας:rolleyes: με άσπρο κράνος και μπλε καλοκαιρινό Bering, εγώ ήμουν.

Μιλάμε για 7:40-7:50 περίπου.

Πήγα με 110 περίπου μέχρι το μεγάλο τούνελ της μαύρης ώρας:look: . Απο εκεί και πέρα δεν ξεπέρασα τα 80-100 γιατί ήμουν καρυδότσουφλο.

Οι φάκιν πλευρικοί άνεμοι σκότωναν σήμερα. Το σώμα σε ετοιμότητα, οι κοιλιακοί σφιγμένοι, ελαφρύ σκύψιμο, σφίξιμο της μηχανής με τα πόδια και χαλαρά το τιμόνι. Οι σφαλιάρες ανέμου που τρως λίγο πριν και λίγο μετά το μεγάλο τούνελ είναι πολύ επικίνδυνες...

Βλέπω και γω σχεδόν κάθε μέρα έναν με ένα μαύρο XTR να σκίζεται. Δοκίμασα να τον ακολουθήσω μερικές φορές αλλά ο τύπος πάει συνεχώς με τέρμα γκαζι...:look:

Όσο για τη ζέστη Στρατέγκο μου, είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βγει σύντομα. Ίσως και από την ίδια τη Yamaha. Δες και τη θετική του πλευρά. Το χειμώνα θα'σαι άρχοντας...

Τα ΧΤ φίλε (όλα τα μοντέλα), είναι ένας έρωτας που όσο περνάει ο καιρός θεριεύει...:a07:

Happy βολτάρειν...

:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2: O τυπος ειναι με ενα ΧΤ 600 και πηγαινει κοματια ακομα και σημερα που φυσαγε στο σημειο που λες κι εσυ δαιμονισμενα κατα τις 7,15

Εγω με το τενερε πηγαινα σφιγμενος οπως λες κι εσυ και με κουναγε με 80 χλμ.Αυτος με χτ 600 και τουλαχιστον 120 χλμ πως θα ενιωθε??

Οσο αφορα την ζεστη οταν με το καλο συναντηθουμε για να σε κομπλεξαρω θα σου την δωσω να την οδηγησεις για λιγη ωρα μεσα στην κινηση για να δεις.:lol: :lol:

Μονο φροντισε να φορας πυριμαχο παντελονι.:rotflmao: :wave2: :evil:

XJR_Billy
16/07/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε συ Στράτο ....με το μαγιό καβαλάς την μηχανή.:confused: :D
Εγώ γιατί δεν καίγομαι?....τόσο αρκουδιάρης είμαι ρε πτμ ? :smilea:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

Και μου το λέγανε ότι η Τενερέ είναι για άντρες!!!

:beer:

XJR_Billy
16/07/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
O τυπος ειναι με ενα ΧΤ 600 και πηγαινει κοματια ακομα και σημερα που φυσαγε στο σημειο που λες κι εσυ δαιμονισμενα κατα τις 7,15

Εγω με το τενερε πηγαινα σφιγμενος οπως λες κι εσυ και με κουναγε με 80 χλμ.Αυτος με χτ 600 και τουλαχιστον 120 χλμ πως θα ενιωθε??

Οσο αφορα την ζεστη οταν με το καλο συναντηθουμε για να σε κομπλεξαρω θα σου την δωσω να την οδηγησεις για λιγη ωρα μεσα στην κινηση για να δεις.:lol: :lol:

Μονο φροντισε να φορας πυριμαχο παντελονι.:rotflmao: :wave2: :evil:

Για λέγε για συμπεριφορά μηχανής στον άνεμο...

Εγώ σε περιπτώσεις δυσκολευόμουν να μείνω στη λωρίδα μου!!:eyepop: Όλο με πέταγε αριστερά. Μόνο με το σώμα την έφερνα.

Λες η ιστορία για το Φιατάκι που το πέταξε ο άνεμος αριστερά να'ναι αληθινή?

Πστμ, τα ψιλοχρειάστηκα σήμερα...:blush: :look:

peskandritsos
16/07/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Για λέγε για συμπεριφορά μηχανής στον άνεμο...

Εγώ σε περιπτώσεις δυσκολευόμουν να μείνω στη λωρίδα μου!!:eyepop: Όλο με πέταγε αριστερά. Μόνο με το σώμα την έφερνα.

Λες η ιστορία για το Φιατάκι που το πέταξε ο άνεμος αριστερά να'ναι αληθινή?

Πστμ, τα ψιλοχρειάστηκα σήμερα...:blush: :look: Mιλαω παντα για 80-85 χλμ την ωρα.

Τιμονι αψογο, με κουναγε βεβαια αλλα οχι σε σημειο να μου αλαξει λωριδα, και υποψιν μιας και μιλαμε για το ιδιο σημειο μετα εκοψε λιγο ο αερας.

Ομως δεν παυει να ειναι επικινδυνο σημειο.Οποτε οποιος περναει απο Αττικη οδο στην μαυρη ωρα ΜΕΓΑΛΗ προσοχη. :alien: :alien: :alien:

peskandritsos
16/07/2008, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε συ Στράτο ....με το μαγιό καβαλάς την μηχανή.:confused: :D
Εγώ γιατί δεν καίγομαι?....τόσο αρκουδιάρης είμαι ρε πτμ ? :smilea: Η δεν σταματας σε πολλα φαναρια η εισαι πιο κ@υλωμενος η εισαι πιο αντρας απο εμενα:D

Anty12
16/07/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
.
Ο δείκτης βενζίνης μ@λακίζεται.Στην τελευταία γραμμή στο display,το ντεπόζιτο έχει αλλά 10 λίτρα περίπου καύσιμο, δηλ. σχεδόν το μισό.:eyepop:


Λοιπόν .......
According to the manual, page 3 – 12, όταν αρχίσει να αναβοσβήνει ο δείκτης βενζίνης , τελευταία μπάρα, τότε απομένουν 6,7 λίτρα , οπότε με προσεκτική οδήγηση έχεις ακόμη 120-140 Χλμ.
Άρα ο δείκτης βενζίνης δεν μ@λακίζεται....απλά η ΥΑΜΑΗΑ ήταν συντηρητική στο σχεδιασμό.

peskandritsos
16/07/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν .......
According to the manual, page 3 – 12, όταν αρχίσει να αναβοσβήνει ο δείκτης βενζίνης , τελευταία μπάρα, τότε απομένουν 6,7 λίτρα , οπότε με προσεκτική οδήγηση έχεις ακόμη 120-140 Χλμ.
Άρα ο δείκτης βενζίνης δεν μ@λακίζεται....απλά η ΥΑΜΑΗΑ ήταν συντηρητική στο σχεδιασμό. Εγω σημερα γεμισα 16 λιτρα βενζινη ο δεικτης ηταν στην τελευταια μπαρα αλλα δεν αναβοσβηνε.

XJR_Billy
16/07/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Λοιπόν .......
According to the manual, page 3 – 12, όταν αρχίσει να αναβοσβήνει ο δείκτης βενζίνης , τελευταία μπάρα, τότε απομένουν 6,7 λίτρα , οπότε με προσεκτική οδήγηση έχεις ακόμη 120-140 Χλμ.
Άρα ο δείκτης βενζίνης δεν μ@λακίζεται....απλά η ΥΑΜΑΗΑ ήταν συντηρητική στο σχεδιασμό.

Σωστός ο παίχτης! Έτσι και στο XTR, όταν ανάψει το λαμπάκι βενζίνης έχεις το 1/3 άρα 5 λίτρα βενζίνη, άρα γύρω στα 80-90χλμ με προσοχή.

Για adventure μηχανάκι χρειάζεται λίγη παραπάνω ειδοποίηση απ' ότι π.χ. ένα στριτ!

Δε λέει να μείνεις σε καμιά βουνοκορφή!:D :beer:

Anty12
16/07/2008, 12:00
Το παρακάτω κείμενο αφιερώνεται με υπεροπτικό βλέμμα και ειρωνικό χαμόγελο στο μικρό-χαριτωμένο-προπελόπλικτο-πέφτουλα και μέλλοντα ΠΑΤΕΡΑ του forum, κατά κόσμο γνωστό και ως dukeandthecity......:smokin:

.................................................................................................... ............................................
Good Swedish review, duel Teneré vs 800 GS

In the latest issue of BIKE #8.2008, Swedens biggest motorcycle magazine, they had a really interesting duel between Yamaha Ténéré and BMW F800GS. They took them out in the Swedish "desert" and tried to figure out which one they would prefer to take furthest away from civilization. To cut to the chase; they picked the Teneré (off course ).

A quick translation of the summary (excuse bad grammar and swenglish):

"These kind of bikes will inspire the adventurer in you, be sure of that. For the really tough trips the Yamaha fits best, even though the BMW got a stronger engine. The shorter wheelbase of the Yamaha makes it feel much smoother in tight sections and the bigger fuel tank, that combined with less thirst, gives you confidence to go further away from civilization.

More that makes the choice even easier are details like the roadbook mount at the top of the instruments. Solemn and intelligent for them who want to explore more. The rider position is mature and the 5 kilos more compared to the BMW doesn't feel at all.

Both models have a strong reputation to live up to and the Yamaha does it best, at least when your path is filled with big rocks and dung. That it costs 30000Skr less then the German doesn't hurt either, if you invest that money into some performance boost and accessories you will always be a step ahead"

Worth mentioning is that the BMW was equipped with TKC80 tires while the Ten had the std tourance tires. Things they mentioned was the 2-up seat that they found a bit limiting, and the big step between 2nd and 3rd gear. The only point where the GS really kicked the Ten's ass was on the wide gravel roads where it could make use of the hp and leave the Ten in the dust. Other then that they couldn't find much where the BMW was better then the Yamaha.

The reliable components and the rock steady engine was the finishing touch that made the Yamaha their choice if they would go where no man gone before.

Can scan the article if anyone want, but since it's in Swedish I figured it wouldn't tell most of you much and the ones who can read should go and buy the magazine instead.

.................................................................................................... ...............................................

Χαιρετίσματα στους δεινόσαυρους μικρέ...:lol: :wave2:


Πηγή ΧΤ660.com

Zid
16/07/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Σωστός ο παίχτης! Έτσι και στο XTR, όταν ανάψει το λαμπάκι βενζίνης έχεις το 1/3 άρα 5 λίτρα βενζίνη, άρα γύρω στα 80-90χλμ με προσοχή.

Για adventure μηχανάκι χρειάζεται λίγη παραπάνω ειδοποίηση απ' ότι π.χ. ένα στριτ!

Δε λέει να μείνεις σε καμιά βουνοκορφή!:D :beer: πολλά μου΄φαίνονται... τα 80....

XJR_Billy
16/07/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
πολλά μου΄φαίνονται... τα 80....

Έχω κάνει προσωπικά 64χλμ με αναμένο λαμπάκι (πηγαίνοντας μέχρι 100) και όταν έβαλα βενζίνη πήρε κάτι παρακάτω από 14 λίτρα (13,7.. ,8).

Με κατανάλωση γύρω στα 20+χλμ. το λίτρο λογικά πρέπει να είχα άλλα 20+χλμ.

Δεν το διακινδύνευσα, αλλά, λογικά, τόσο περίπου πρέπει να είναι.

Λογικά...:smilea:

Zid
16/07/2008, 14:36
Μου φαίνονται πολλά... γιατι κατέβαινα Πάτρα με γεμάτο ρεζερβουαρ.. και οταν έφτανα μου άναβε πάντα το λαμπάκι της ρεζέρβας

Αθήνα Πάτρα.. ειναι 215 χλμ... εντωμεταξύ....


Και δεν νομίζω οτι βγάζει 300 χλμ αυτονομία 15άρι ρεζερβουαρ...:winka:

XJR_Billy
16/07/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Μου φαίνονται πολλά... γιατι κατέβαινα Πάτρα με γεμάτο ρεζερβουαρ.. και οταν έφτανα μου άναβε πάντα το λαμπάκι της ρεζέρβας

Αθήνα Πάτρα.. ειναι 215 χλμ... εντωμεταξύ....


Και δεν νομίζω οτι βγάζει 300 χλμ αυτονομία 15άρι ρεζερβουαρ...:winka:

Δεν μας είπες όμως ΠΩΣ κατέβαινες:lol:

Κι εμένα μου ανάβει λαμπάκι γύρω στα 220-230 (ανάλογα με τη χρήση:D ) και ξέρω ότι έχω άλλα 60+ για να γεμίσω.

Η σύνήθης ταχύτητα που πάω είναι 110-130+, χωρίς τέρμα ανοίγματα γκαζιού.
Στο κέντρο δεν πολυκατεβαίνω, ίσως γι' αυτό η μειωμένη κατανάλωση.

Εγώ πιστεύω ότι άν πας με 90-110 σε ταξίδι, ίσως 300αρίσει...

Δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο θα πάει η Τενερέ με 22 λίτρα...:bawl: :bawl:

Ίδωμεν συνάδελφε :beer: :beer:

Zid
16/07/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Δεν μας είπες όμως ΠΩΣ κατέβαινες:lol:

Κι εμένα μου ανάβει λαμπάκι γύρω στα 220-230 (ανάλογα με τη χρήση:D ) και ξέρω ότι έχω άλλα 60+ για να γεμίσω.

Η σύνήθης ταχύτητα που πάω είναι 110-130+, χωρίς τέρμα ανοίγματα γκαζιού.
Στο κέντρο δεν πολυκατεβαίνω, ίσως γι' αυτό η μειωμένη κατανάλωση.

Εγώ πιστεύω ότι άν πας με 90-110 σε ταξίδι, ίσως 300αρίσει...

Δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο θα πάει η Τενερέ με 22 λίτρα...:bawl: :bawl:

Ίδωμεν συνάδελφε :beer: :beer: Καλά δε παίζει να πηγαίνεις με 90..... χεχε

Πρέπει να φτάσεις ΄και κάποτε...:bigcry:

XJR_Billy
16/07/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Καλά δε παίζει να πηγαίνεις με 90..... χεχε

Πρέπει να φτάσεις ΄και κάποτε...:bigcry:

E, ναι!! Εννοείται!

Με νορμάλ χρήση βγάζει γύρω στα 260-280. Δεν θα τα χαλάσουμε για 20-30 ψωροχιλιόμετρα έτσι? :D :winka:

Το θέμα είναι ότι όταν έχεις 60+ χιλιόμετρα ρεζέρβα είναι μια χαρά.

Οι Τενεράκηδες που το στρώνουν τώρα και πάνε με 90, θα ξεχνάνε να το γεμίζουν!!:lol: :lol:

Anty12
16/07/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy

Οι Τενεράκηδες που το στρώνουν τώρα και πάνε με 90, θα ξεχνάνε να το γεμίζουν!!:lol: :lol:

Όταν γεμίζουμε , με 1.20 Ευρώ το λίτρο, και 22 λίτρα ντεπόζιτο, να δεις τι γέλιο πέφτει....:rolleyes:

XJR_Billy
16/07/2008, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όταν γεμίζουμε , με 1.20 Ευρώ το λίτρο, και 22 λίτρα ντεπόζιτο, να δεις τι γέλιο πέφτει....:rolleyes:

:lol: :lol: :lol: ?

ή

:bawl: :bawl: :bawl: ?

:beer: :beer: όμως σίγουρα!!

peskandritsos
16/07/2008, 18:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Όταν γεμίζουμε , με 1.20 Ευρώ το λίτρο, και 22 λίτρα ντεπόζιτο, να δεις τι γέλιο πέφτει....:rolleyes: Κατοσταρα πανω απο 1,50/λιτρο
Αρα απο στεγνος 33 ουρα:eyepop:

trigger
16/07/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Μου φαίνονται πολλά... γιατι κατέβαινα Πάτρα με γεμάτο ρεζερβουαρ.. και οταν έφτανα μου άναβε πάντα το λαμπάκι της ρεζέρβας

Αθήνα Πάτρα.. ειναι 215 χλμ... εντωμεταξύ....


Και δεν νομίζω οτι βγάζει 300 χλμ αυτονομία 15άρι ρεζερβουαρ...:winka: Aν θυμάμαι καλά από Πάτρα μέχρι τα McDonalds στο Κιάτο είναι 105 km... ερχόμενος με μια ταχύτητα 120 km έβαζα 9 λίτρα που σημαίνει οτι αν συνέχιζα για Αθήνα, που ο δρόμος γίνεται καλύτερος και η ταχύτητα ανεβαίνει, θα είχα μείνει στην καλύτερη περίπτωση στην Ελευσίνα να ΖΜΠρώχνω... :( Εσείς πως το πετύχατε αυτό;
Από τότε βέβαια άλλαξα ηλεκτρονική και η κατανάλωση έπεσε αλλά δε θα το διακινδύνευα:sick:

trigger
16/07/2008, 20:35
ΒΤW καλορίζικες οι κούκλες παίδες! :beer: :beer: :beer:

peskandritsos
16/07/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
ΒΤW καλορίζικες οι κούκλες παίδες! :beer: :beer: :beer: Eυχαριστουμε φιλε trigger:beer:

XJR_Billy
17/07/2008, 07:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Aν θυμάμαι καλά από Πάτρα μέχρι τα McDonalds στο Κιάτο είναι 105 km... ερχόμενος με μια ταχύτητα 120 km έβαζα 9 λίτρα που σημαίνει οτι αν συνέχιζα για Αθήνα, που ο δρόμος γίνεται καλύτερος και η ταχύτητα ανεβαίνει, θα είχα μείνει στην καλύτερη περίπτωση στην Ελευσίνα να ΖΜΠρώχνω... :( Εσείς πως το πετύχατε αυτό;
Από τότε βέβαια άλλαξα ηλεκτρονική και η κατανάλωση έπεσε αλλά δε θα το διακινδύνευα:sick:

Φίλε Trigger, χτες βρεθήκαμε με τον peskandritso και είδα από κοντά την καινούργια Τενερέ του!!:D

Είχα κάνει 65 χλμ. με ρεζέρβα όταν βρεθήκαμε. Πάντα μηδενίζω τον χιλιομετρητή όταν βάζω βενζίνη και χτες το απόγευμα ο χιλιομετρητής έγραψε 314 χλμ!!!:eyepop: :D :D

Πηγαίνω κάθε πρωί ΟΑΚΑ-Μαγούλα μέσω Αττικής Οδού, με μέση ωριαία 120+- περίπου και χωρίς τρελλές επιταχύνσεις.

314χλμ!!! Ο peskandritsos είναι μάρτυρας!

Τελικά 300αρίζει το 15αρι τεπόζιτο αν κρατήσεις το γκάζι σταθερό.:winka:

Ο Zid διαβάζει?:D :winka:

Εντυπώσεις για την Τενερέ σε λίγο μόλις βρω χρόνο...:wave2:

peskandritsos
17/07/2008, 07:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε Trigger, χτες βρεθήκαμε με τον peskandritso και είδα από κοντά την καινούργια Τενερέ του!!:D

Είχα κάνει 65 χλμ. με ρεζέρβα όταν βρεθήκαμε. Πάντα μηδενίζω τον χιλιομετρητή όταν βάζω βενζίνη και χτες το απόγευμα ο χιλιομετρητής έγραψε 314 χλμ!!!:eyepop: :D :D

Πηγαίνω κάθε πρωί ΟΑΚΑ-Μαγούλα μέσω Αττικής Οδού, με μέση ωριαία 120+- περίπου και χωρίς τρελλές επιταχύνσεις.

314χλμ!!! Ο peskandritsos είναι μάρτυρας!

Τελικά 300αρίζει το 15αρι τεπόζιτο αν κρατήσεις το γκάζι σταθερό.:winka:

Ο Zid διαβάζει?:D :winka:

Εντυπώσεις για την Τενερέ σε λίγο μόλις βρω χρόνο...:wave2: Αυτο σημαινει κατι λιγοτερο απο 5 λιτρα ανα 100 χλμ ειναι νομιζω νουμερο εφικτο με ηπια οδηγηση.

Αλλα μαγκες μην αφηνεται τα τεποζιτα να τερματιζουν γιατι η βενζινη αφηνει κατακαθια και οταν το τεποζιτο φτανει στο τελος μπορει να ρουφηξει ο κινητηρας κανενα σκουπιδακι και μετα...:smokin:

Η χαρα του συνεργιατζη..:lol: :lol:

p@nos
17/07/2008, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Aν θυμάμαι καλά από Πάτρα μέχρι τα McDonalds στο Κιάτο είναι 105 km... ερχόμενος με μια ταχύτητα 120 km έβαζα 9 λίτρα που σημαίνει οτι αν συνέχιζα για Αθήνα, που ο δρόμος γίνεται καλύτερος και η ταχύτητα ανεβαίνει, θα είχα μείνει στην καλύτερη περίπτωση στην Ελευσίνα να ΖΜΠρώχνω... :( Εσείς πως το πετύχατε αυτό;
Από τότε βέβαια άλλαξα ηλεκτρονική και η κατανάλωση έπεσε αλλά δε θα το διακινδύνευα:sick:



ρε τριγκερ μαλλον εχεις πολυ βαρυ χερι:lol:

εγω σε αυτη τη διαδρομη που την εχω κανει και πολλες φορες,με ΧΤ500 που φανταζομαι καιει περισσοτερο και ζοριζεται και περισσοτερο απο το 660, κρατωντας 110-120 στη διαδρομη φτανει να μου τη βγαζει καιγοντας γυρω στα 9,5 λιτρα βενζινη...

βεβαια στην τελευταια φορα που γυρισα απο π\Πατρα την τελευταια βδομαδα περα απο το οτι λογω πολυ δυνατου αερα ταλαιπωρηθηκα ΠΑΡΑ πολυ και σε καποια σημια αναγκαστηκα να πεσω κατω απο 90(δε τραβαγε:lol: ) εκαψα 13 λιτρα βενζινη:sick:

XJR_Billy
17/07/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε τριγκερ μαλλον εχεις πολυ βαρυ χερι:lol:

εγω σε αυτη τη διαδρομη που την εχω κανει και πολλες φορες,με ΧΤ500 που φανταζομαι καιει περισσοτερο και ζοριζεται και περισσοτερο απο το 660, κρατωντας 110-120 στη διαδρομη φτανει να μου τη βγαζει καιγοντας γυρω στα 9,5 λιτρα βενζινη...

βεβαια στην τελευταια φορα που γυρισα απο π\Πατρα την τελευταια βδομαδα περα απο το οτι λογω πολυ δυνατου αερα ταλαιπωρηθηκα ΠΑΡΑ πολυ και σε καποια σημια αναγκαστηκα να πεσω κατω απο 90(δε τραβαγε:lol: ) εκαψα 13 λιτρα βενζινη:sick:

13 λίτρα??:confused:

Έίναι πολλά τα λίτρα Άρη!!:lol:

Αν δεν κόψεις μερικά λίτρα θα τα σκοτώσω όλα!!!:lol: :lol: :lol: :D

p@nos
17/07/2008, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
13 λίτρα??:confused:

Έίναι πολλά τα λίτρα Άρη!!:lol:

Αν δεν κόψεις μερικά λίτρα θα τα σκοτώσω όλα!!!:lol: :lol: :lol: :D



κι ομως λογω του δυνατου αερα και πολυ αργα πηγαινα(αν και το ζορισα πολυ σε καποια σημια για να μεινω στα 120) και ανοιγα και πολυ το γκαζι...

εκαψε τα αντερα του ρε γμτ και μου εβγαλε και την πιστη:sick:

peskandritsos
17/07/2008, 10:05
Νομιζω οτι εισαστε ολιγο :a6:

XJR_Billy
17/07/2008, 10:08
Λοιπόν, για να επιστρέψουμε στο τόπικ, ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΝΕΡΕ.

Κατ, αρχάς, είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!

Όταν έβλεπα τον προβολέα του Στράτου στους καθρέπτες κατάλαβα ότι είναι μοναδικός, με πολύ καλό φώς και δεν μπερδεύεται με άλλον. Ξέρεις τι είναι αυτό που σε ακολουθεί.

Το πίσω μέρος...... ίσως τέλειο???

Ο συνδυασμός των πανέμορφων εξατμίσεων με τα λεντάκια του στοπ λένε πάρα πολύ.

Επίσης μου έκανε εντύπωση ο θόρυβος των εξατμίσεων που είναι λιγότερος από του ΧΤ, άρα λιγότερο κουραστικός σε μεγάλη διαδρομή.

Η θέση οδήγησης............ απλά ΤΕΛΕΙΑ. Η σέλα πιο μαλακή από του ΧΤ και κουμπώνεις όμορφα πάνω της. Τα χέρια είναι σε φυσιολογική θέση με καλό μοχλικό και πιστεύω πως θα βολεύει πολύ για ανώμαλες διαδρομές. Δεν ξέρω για μεγάλες αποστάσεις όμως. Τα πόδια σε φυσιολογικές γωνίες σε καλά τοποθετημένα μαρσπιέ.

Ο κινητήρας έχει μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος σχετικά με το ΧΤ και είναι πιο προστατευμένος. Η υπερβολική ζέστη που ανάφεραν τα παιδιά δεν μου φάνηκε υπερβολική. Τώρα, δεν ξέρω μεσημέρι με 40 βαθμούς τί γίνεται...

Η μηχανή δεν είναι καθόλου ογκώδης. Άνετα περνάει όπου και το ΧΤ, πλην το λίγο φαρδύτερο τιμόνι της. Για το ύψος, μμμμμ..... την περίμενα πιο ψηλή. Δεν βρήκα μεγάλη διαφορά από το ΧΤ στο καβάλημα (ΝΑΙ, την οδήγησα λέμεεεεε!!!:beer: ). Είμαι και 1.83 βέβαια.

Το βάρος της επίσης δεν μου προξένησε φόβο όπως είχα προετοιμαστεί. Η μηχανή, γεμάτη, κουμαντάρεται εύκολα (πρώτη φορά ανέβηκα) και σίγουρα ακόμα πιο εύκολα όταν την συνηθίσεις. Λίγη προσοχή στην αρχή, οδηγώντας με μικρή ταχύτητα, μέχρι να τη μάθεις χρειάζεται.

Το καντράν όμορφο και το μπουρδελέ κόκκινο φως δείχνει πολύ, δεν ξέρω όμως αν κουράζει στις μεγάλες διαδρομές νύχτα.

ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ!!!!

Γιατί ρε καλή μου Yamaha δεν έβαλες και στο ΧΤάκι σου ένα ωραίο στροφομετράκι???

Αχχχχχχχ.......:(

Γενικά, πολύ περιποιημένη και όμορφη, καλά εξοπλισμένη και προστατευμένη, και με την αξιοπιστία του κινητήρα 660...

Μια χαρά αγορά παιδιά!!! Καλοτάξιδες!!!

:beer: :beer: :beer: