PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

peskandritsos
17/07/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Λοιπόν, για να επιστρέψουμε στο τόπικ, ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΕΝΕΡΕ.

Κατ, αρχάς, είναι ΚΟΥΚΛΑΡΑ!!

Όταν έβλεπα τον προβολέα του Στράτου στους καθρέπτες κατάλαβα ότι είναι μοναδικός, με πολύ καλό φώς και δεν μπερδεύεται με άλλον. Ξέρεις τι είναι αυτό που σε ακολουθεί.

Το πίσω μέρος...... ίσως τέλειο???

Ο συνδυασμός των πανέμορφων εξατμίσεων με τα λεντάκια του στοπ λένε πάρα πολύ.

Επίσης μου έκανε εντύπωση ο θόρυβος των εξατμίσεων που είναι λιγότερος από του ΧΤ, άρα λιγότερο κουραστικός σε μεγάλη διαδρομή.

Η θέση οδήγησης............ απλά ΤΕΛΕΙΑ. Η σέλα πιο μαλακή από του ΧΤ και κουμπώνεις όμορφα πάνω της. Τα χέρια είναι σε φυσιολογική θέση με καλό μοχλικό και πιστεύω πως θα βολεύει πολύ για ανώμαλες διαδρομές. Δεν ξέρω για μεγάλες αποστάσεις όμως. Τα πόδια σε φυσιολογικές γωνίες σε καλά τοποθετημένα μαρσπιέ.

Ο κινητήρας έχει μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος σχετικά με το ΧΤ και είναι πιο προστατευμένος. Η υπερβολική ζέστη που ανάφεραν τα παιδιά δεν μου φάνηκε υπερβολική. Τώρα, δεν ξέρω μεσημέρι με 40 βαθμούς τί γίνεται...

Η μηχανή δεν είναι καθόλου ογκώδης. Άνετα περνάει όπου και το ΧΤ, πλην το λίγο φαρδύτερο τιμόνι της. Για το ύψος, μμμμμ..... την περίμενα πιο ψηλή. Δεν βρήκα μεγάλη διαφορά από το ΧΤ στο καβάλημα (ΝΑΙ, την οδήγησα λέμεεεεε!!!:beer: ). Είμαι και 1.83 βέβαια.

Το βάρος της επίσης δεν μου προξένησε φόβο όπως είχα προετοιμαστεί. Η μηχανή, γεμάτη, κουμαντάρεται εύκολα (πρώτη φορά ανέβηκα) και σίγουρα ακόμα πιο εύκολα όταν την συνηθίσεις. Λίγη προσοχή στην αρχή, οδηγώντας με μικρή ταχύτητα, μέχρι να τη μάθεις χρειάζεται.

Το καντράν όμορφο και το μπουρδελέ κόκκινο φως δείχνει πολύ, δεν ξέρω όμως αν κουράζει στις μεγάλες διαδρομές νύχτα.

ΣΤΡΟΦΟΜΕΤΡΟ!!!!

Γιατί ρε καλή μου Yamaha δεν έβαλες και στο ΧΤάκι σου ένα ωραίο στροφομετράκι???

Αχχχχχχχ.......:(

Γενικά, πολύ περιποιημένη και όμορφη, καλά εξοπλισμένη και προστατευμένη, και με την αξιοπιστία του κινητήρα 660...

Μια χαρά αγορά παιδιά!!! Καλοτάξιδες!!!

:beer: :beer: :beer: Συμφωνω οτι ειναι κουκλαρα!!!

Η θεση οδηγησης του ΧΤR ειναι λιγο πιο επιθετικη απο του τενερε με λιγο πιο χαμηλα το τιμονι.

Για την ζεστη που αναβλυζει απο τις εξατμισεις εχθες το βραδακι ητανε πολυ δροσερο για να το καταλαβει κανεις αλλα και σημερα το πρωι με την δροσουλα μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι δεν ενοχληθηκα καθολου.Μαλιστα μου αρεσε κιολας.

Για το υψος ο Βασιλακης εχθες φοραγε 12 ποντους τακουνι και δεν δυσκολευτηκε.:rotflmao:

Το βαρος, ε, 7 κιλα διαφορα με τα αλλα ΧΤ δεν ειναι και τραγικα πολλα, αλλα σε συνδιασμο με το πιο ψηλο κεντρο βαρους το ψιλοκαταλαβαινεις.

:beer: :beer: :beer:

trigger
17/07/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ρε τριγκερ μαλλον εχεις πολυ βαρυ χερι:lol: E.... έτοιμος ήμουν να βγάλω το στοπ της γκαζιέρας μήπως γυρίσει κι άλλο :D
Δεν έχετε άδικο το τσίτωνα λιιιιίγο :p απλά μου φάνηκαν πολλά τα χιλιόμετρα και μάλλον θα κάτσω να το δοκιμάσω μια μέρα γιατί στην πόλη μου ανάβει η ρεζέρβα στα 140-150 χιλιόμετρα.
Τέλος του οφφ τόπικ
Axxx αυτά τα tenere :a07:

peskandritsos
17/07/2008, 19:25
Παντως ρε παιδια ειμαστε παρα πολυ λιγοι..

Εκτος απο το δικο μου δεν εχω δει αλλο στον δρομο και κυκλοφορουν μια εβδομαδα τωρα:sun:

kachius
17/07/2008, 19:44
Μόλις το οδήγησα :D
Γαμάτο το μηχανάκι παίδες, να το χαίρεστε :beer:
Από KLE και DAKAR (τα άλλα -off που έχω οδηγήσει) είναι πολύ μπροστά!!


Θέλω μηχανάκι...:bigcry:

peskandritsos
18/07/2008, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από kachius
Μόλις το οδήγησα :D
Γαμάτο το μηχανάκι παίδες, να το χαίρεστε :beer:
Από KLE και DAKAR (τα άλλα -off που έχω οδηγήσει) είναι πολύ μπροστά!!


Θέλω μηχανάκι...:bigcry: Thanks:beer:

Και στα δικα σου:beer: :beer: :beer:

peskandritsos
18/07/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πως σας φαίνεται αυτή η σέλα του Εγγλέζου..........:confused:
Περισσότερο αφρώδες υλικό - για ευαίσθητα ποπουδάκια.- αλλά χωρίς σκαλοπάτι...:smilea: Ως γνωστον τα Εγγλεζικα ποπουδακια ειναι λιγο ευαισθητα. :rotflmao: :lol: :rotflmao:

id12586
18/07/2008, 15:10
Ωραίο μηχάνημα! Ό,τι πιο κοντινό υπάρχει σε σύγχρονη Africa. (τηρουμένων των αναλογιών, έτσι ;) )
Λέτε να βγεί και Super Tenere να τρελαθούμε τελείως? :wacko:

Anty12
18/07/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από id12586
Λέτε να βγεί και Super Tenere να τρελαθούμε τελείως? :wacko:

Φήμες αναφέρουν ότι έχει ήδη κατασκευαστεί το προτότυπο, βασισμένο σε κινητήρα TDM 950.Δοκιμάζεται κάπου στην Ιταλία (θερμά κλίματα), με μυστικότητα , και φθινόπωρο θα δοκιμαστεί στην Σουηδία (ψυχρά κλίματα).
Αν προλάβουν θα την παρουσιάζουν στις μεγάλες εκθέσεις στο Μιλάνο και στο Παρίσι.Οπότε στους δρόμους από την Άνοιξη...(λέμε τώρα.......:lol: )

id12586
18/07/2008, 15:33
Αμην!

Αν βγεί τελικά, πουλάω το CBR και αλλάζω κατηγορία! :a23: :a25:

XJR_Billy
18/07/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ως γνωστον τα Εγγλεζικα ποπουδακια ειναι λιγο ευαισθητα. :rotflmao: :lol: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :beer:

jpk chios
19/07/2008, 17:38
Σήμερα έκανα κι εγώ το πρώτο μου τεστ ραϊντ της μηχανής εδώ στη Χίο.
Καταρχήν να πω ότι ο αγοραστής είναι ένας φίλος μου 1.65 ύψος.Το μηχανάκι το έχουν χαμηλώσει με πατέντα στην επίσημη αντιπροσωπεία της YAMAHA με πατέντα και έτσι εγώ που έχω ύψος 1.75 πάτησα κάτω όταν το οδήγησα όπως πατάω στο ΤΡΑΝΣ650 που έχω!Μου είπαν ότι αφαίρεσαν δύο λαμάκια και έβαλαν δύο άλλα, αλλά δεν πολυκατάλαβα τί έκαναν ακριβώς για να σας το περιγράψω σωστά...
Οδηγικά να αναφέρω ότι το οδήγησα αμέσως μετα από πολύωρη οδήγηση ΤΑ650.Λοιπόν ΔΕΝ περίμενα ποτέ ότι ένας μονοκύλινδρος κινητήρας θα έφτανε τόσο κοντά σε απόδοση έναν δικύλινδρο...!Πάντα ήμουν με μια ταχύτητα μείον στο κιβώτιο αλλά το μηχανάκι δεν βαρυγκομούσε ακόμα κι όταν προσπάθούσα να το οδήγήσω όπως οδηγώ το ΤΑ δηλαδή με μια ταχύτητα συν.Τραβούσε σχεδόν σαν δικύλινδρος!Απίστευτη λειτουργία!Είπα όμως σχεδόν σαν γιατί ΔΕΝ είναι δικύλινδρος...Αλλαγή πορίας έκανε για πλάκα!!!Τόσο εύκολα που έχω την εντύπωση ότι κάτι cbf 600 με μια καλή αναβάθμηση θα τα έχω για πλάκα... :D
Το κιβώτιο ήταν τόσο μαλακό που δεν κατέβαλα καμία προσπάθεια για να αλλάξω σχέση!Τόσο μαλακό δεν το περίμενα!!!Απο πλευράς κάλυψης αέρα είχα την ίδια κάλυψη με του ΤΑ που του έχω βάλει την μεσαία ζελατίνα της καπα κι όχι την ψηλή.Πολύ καλή κάλυψη και δεν το περίμενα!
Στο δρόμο είναι σταθερό σα βράχος.Τόσο όσο και το ΤΑ!Καταπίνει ανωμαλίες όπως το ΤΑ ή και καλύτερα...Ο κινητήρας του έιναι ζωντανός από την ώρα που θα βάλεις πρώτη και θα φύγεις!Άλλαξα όλες τις σχέσεις στις 3.000 στροφές με μεγιστη ταχύτητα αν δεν κάνω λάθος τα 82 χλμ και δεν σκόρτσαρε ο κινητήρας πουθενά!Ηλειτουργία του με εντυπωσίασε!Είναι απόλυτα γραμμική!Ο φιλος μου έχει χτ660r και το πρώτο πράγμα που μου είχε πει πριν το οδηγήσει έχοντας κάνει βόλτα το ΤΑ μου ήταν να ξεχάσω τη ροπή του ΤΑ γιατί το ΤΕΝΕΡΕ είναι μονοκύλινδρο....Όταν οδήγησε το ΤΕΝΕΡΕ έπαθε πλάκα (όπως κι εγώ μετά) από τον τρόπο απόδοσης της ροπής!Στα πλαίσια της μονοκύλινδρης λειτουργίας του αποκρινόταν σχεδόν όπως το ΤΑ!Το ωραίο είναι ότι συνήθησα τόσο γρήγορα και τόσο όμορφα πάνω στο μηχανάκι αυτό πού όταν ανέβηκα πάνω στο ΤΑ και πήγα να ξεκινήσω νόμιζα ότι προσπαθούσα να φύγω με δευτέρα...!
Α!Τα φρένα του είναι τόσο καλά που και αυτά με εντυπωσίασαν.Η θέση οδήγησης φέρνει το σώμα πιο μπροστά από ότι το ΤΑ650 και λόγο σκαλοπατιού δε μπορείς να τοποθετήσεις το σώμα λίγο πιο πίσω (ισώς βέβαια να φταίει και το ότι οδηγώντας ένα μηχανάκι από το 2002 έχω συνηθήσει πάνω σε αυτό...).
Από ποιότητα...Ξεχάστε τα BMW...Τόσο κάλη μιλάμε...
Αν τελικά αποφασίσω να το πάρω (γιατί έφαγα κόλλημα με το μηχανάκι...) θα κάνω τα εξής πράγματα:
Θα βάλω χούφτες touring της accerbis για καλύτερη προστασία των χεριών από τον αέρα και το κρύο.
Φίλτρο Κ&Ν και εξάτμηση arrow.Ίσως και power and commander...
Aν δεν κυκλοφορήσουν στην αγορά μπορεί να φτιάξω κάγκελα για να προσαρμόζονται πάνω τα σαμάρια της colori που έχω.
Θα προσαρμώσω το magellan explorist 500 που έχω πάνω στο μηχανάκι.
ΘΑ ΠΛΗΘΩ ΘΑ ΝΤΥΘΩ ΘΑ ΧΤΕΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΑ ΓΑΜΠΡΟΣ!!! :smilea: :lol: :rotflmao:

jpk chios
19/07/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Φήμες αναφέρουν ότι έχει ήδη κατασκευαστεί το προτότυπο, βασισμένο σε κινητήρα TDM 950.Δοκιμάζεται κάπου στην Ιταλία (θερμά κλίματα), με μυστικότητα , και φθινόπωρο θα δοκιμαστεί στην Σουηδία (ψυχρά κλίματα).
Αν προλάβουν θα την παρουσιάζουν στις μεγάλες εκθέσεις στο Μιλάνο και στο Παρίσι.Οπότε στους δρόμους από την Άνοιξη...(λέμε τώρα.......:lol: )
ΝΑΙ! Στα 1200 κυβικά και θα χτυπάει στο ψαχνό τα ktm, bmw και guzzi...To μοντέλο είναι ήδη έτοιμο και κάνει εξαντλητικές δοκιμές!Θα παρουσιαστεί του χρόνου (ανάλογα βέβαια και με τις ορέξεις του τμήματος μάρκετινγκ της ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗΣ...).:mad:

peskandritsos
21/07/2008, 07:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Φήμες αναφέρουν ότι έχει ήδη κατασκευαστεί το προτότυπο, βασισμένο σε κινητήρα TDM 950.Δοκιμάζεται κάπου στην Ιταλία (θερμά κλίματα), με μυστικότητα , και φθινόπωρο θα δοκιμαστεί στην Σουηδία (ψυχρά κλίματα).
Αν προλάβουν θα την παρουσιάζουν στις μεγάλες εκθέσεις στο Μιλάνο και στο Παρίσι.Οπότε στους δρόμους από την Άνοιξη...(λέμε τώρα.......:lol: ) Και αν ακολουθησουν την ιδια διαδικασια με το τενερε και τις επακολουθες καθυστερησεις....παει για ανοιξη του 2010 :rotflmao:

peskandritsos
21/07/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Πρώτο service 1000 Χλμ
Αλλαγή λαδιών , φίλτρου, έλεγχος-λίπανση αλυσίδας, γενικός έλεγχος-συσφίξεις.
Κόστος 50 Ε.


Στράτο έλεγξε αν οι φυσαρμόνικες στις μπροστινές αναρτήσεις, έχουν τις τρύπες προς τα πίσω.Αλλιώς θα γεμίζουν σκόνη... Eνταξει οι τρυπουλιτσες.

Αερα στα λαστιχα ποσο βαζεις??

Τι λαδια σου βαλανε??

Απο εξτρα ειχες κανενα νεοτερο??

Anty12
21/07/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Eνταξει οι τρυπουλιτσες.

Αερα στα λαστιχα ποσο βαζεις??

Τι λαδια σου βαλανε??

Απο εξτρα ειχες κανενα νεοτερο??

Άμα σου πω ότι δεν ασχολήθηκα ακόμη με τον αέρα και τα λάδια....:D :D

Έξτρα έβαλα σήμερα κεντρικό και ποδιά. Περιμένω τα κάγκελα (παρόλο που τα παρήγγειλα μαζί με κεντρικό και ποδιά) και ακόμη τις χούφτες και το προστατευτικό του προβολέα.

peskandritsos
21/07/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Άμα σου πω ότι δεν ασχολήθηκα ακόμη με τον αέρα και τα λάδια....:D :D

Έξτρα έβαλα σήμερα κεντρικό και ποδιά. Περιμένω τα κάγκελα (παρόλο που τα παρήγγειλα μαζί με κεντρικό και ποδιά) και ακόμη τις χούφτες και το προστατευτικό του προβολέα. Μεγιες, μεγιες, καλοριζικα.:beer:

Τωρα θα τους παρω κι εγω τηλεφωνο να δω τι γινεται με τα δικα μου:sad:

peskandritsos
21/07/2008, 12:11
Μου ειπανε οτι η ειχε η εχει απεργεια το τελωνειο...

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια αυτο.

Μονο το τανκ παντ εχει ερθει για μενα.

Αυτο λες να ειναι εγχωριο???

Τες πα ελπιζω μεχρι να κανω κι εγω το σερβις (730 χλμ εχω κανει) να εχουν ερθει για να μην τρεχω δυο φορες.

Anty12
21/07/2008, 14:27
Πιέσεις ελαστικών (from the manual).


137283

Anty12
21/07/2008, 14:30
Και επειδή πολλά γράφτηκαν για το βάρος της (from the manual)


137284

nikoteng
22/07/2008, 12:32
Τιμές Tenere στην ευρώπη

Ισπανία: 6.799 ευρώ :cool:
Ιταλία: 6.995 ευρώ :smilea:
Γερμανία: 6.995 ευρώ :smilea:
Γαλλία: 6.999 ευρώ :smilea:
Ελλάδα: 7.490 ευρώ :bigcry:

peskandritsos
22/07/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoteng
Τιμές Tenere στην ευρώπη

Ισπανία: 6.799 ευρώ :cool:
Ιταλία: 6.995 ευρώ :smilea:
Γερμανία: 6.995 ευρώ :smilea:
Γαλλία: 6.999 ευρώ :smilea:
Ελλάδα: 7.490 ευρώ :bigcry: Ετσι ειμαστε εμεις...

Τα εχουμε και το δειχνουμε... :a31: :a31: :smokin: :smokin: :smokin:

peskandritsos
22/07/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Να και τα πρώτα καλούδια (http://www.givi.it/per_la_tua_moto.asp?co_id=27163&lang=en) από τους μακαρονάδες.....:D Τι σαι συ βρε αδερφακι μου,μην σου πουμε κατι και αμεσως να το ψαξεις...σωστοοοοςςς:beer: :beer:

Anty12
22/07/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τι σαι συ βρε αδερφακι μου,μην σου πουμε κατι και αμεσως να το ψαξεις...σωστοοοοςςς:beer: :beer:

To serve and protect......:D

Anty12
22/07/2008, 13:42
Αλήθεια πόσοι ευτυχείς κάτοχοι είμαστε :confused:

Για να μετρηθούμε λίγο να δούμε άμα βγάζουμε καμιά ομαδική παραγγελία :rolleyes:

1.peskandritsos
2.Anty ο δωδέκατος
3.gliout
4.Varaderokav11
5.taksidiotis25
6.jpk chios
7.ggs


and counting
:beer:

Ας αναφέρουν και αυτοί που θα την αποκτήσουν σύντομα...

peskandritsos
22/07/2008, 14:02
Λοιπον συναδελφοι καταναλωση ΧΤΖ:Μετα απο 355 χιλιομετρα στο δευτερο γεμισμα,(γιατι στο πρωτο δεν μετρησα λιτρα)φουλαρα το εργαλειο με δεκατρια λιτρα βενζινη,δηλαδη ειχε ακομη μεσα 9 λιτρα.

Πραγμα που σημαινει 3,66l/100χλμ????:confused:

Ειναι δυνατο??

:confused: :confused:

Ενταξει το οδηγαω πολυ συντηρητικα λογω στρωσιματος αλλα τοσο λιγο??

Δηλαδη αν υσχιει αυτο μιλαμε για 600 χλμ αυτονομια :eyepop:

Anty12
22/07/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Λοιπον συναδελφοι καταναλωση ΧΤΖ:Μετα απο 355 χιλιομετρα στο δευτερο γεμισμα,(γιατι στο πρωτο δεν μετρησα λιτρα)φουλαρα το εργαλειο με δεκατρια λιτρα βενζινη,δηλαδη ειχε ακομη μεσα 9 λιτρα.

Πραγμα που σημαινει 3,66l/100χλμ????:confused:

Ειναι δυνατο??

:confused: :confused:

Ενταξει το οδηγαω πολυ συντηρητικα λογω στρωσιματος αλλα τοσο λιγο??

Δηλαδη αν υσχιει αυτο μιλαμε για 600 χλμ αυτονομια :eyepop:

Είναι πιο πιθανά από 4,5 έως 5,5 λίτρα σε νορμάλ συνθήκες Στράτο.........

peskandritsos
22/07/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Είναι πιο πιθανά από 4,5 έως 5,5 λίτρα σε νορμάλ συνθήκες Στράτο......... Το μηδενισα και θα το ξαναμετρησω για να ειμαι σιγουρος και θα επανελθω:winka:

the_passenger
22/07/2008, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Το μηδενισα και θα το ξαναμετρησω για να ειμαι σιγουρος και θα επανελθω:winka:

Πιστεύω οτι σε στρώσιμο ναι σωστά μέτρησες 3,66 λτ/100χλμ
Με το Varadero 1000 έχω πετύχει (με xtreme χαμηλόστροφο/στρωτό οδήγημα στις απεργίες καυσίμων) 5,6λτ με το Varadero σε πόλη (Θεωρητικά πόλη, με πολύ εθνική/αττική οδό) με 1000αρι κινητήρα, οπότε με 660cc why not? :cool:

varaderokav11
23/07/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αλήθεια πόσοι ευτυχείς κάτοχοι είμαστε :confused:

Για να μετρηθούμε λίγο να δούμε άμα βγάζουμε καμιά ομαδική παραγγελία :rolleyes:

1.peskandritsos
2.Anty ο δωδέκατος
3.gliout




and counting
:beer:

Ας αναφέρουν και αυτοί που θα την αποκτήσουν σύντομα...


4.Varaderokav11

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Anty12
23/07/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
4.Varaderokav11

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Κάτοχος ή μελλοντικός κάτοχος.....? :)

peskandritsos
23/07/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αλήθεια πόσοι ευτυχείς κάτοχοι είμαστε :confused:

Για να μετρηθούμε λίγο να δούμε άμα βγάζουμε καμιά ομαδική παραγγελία :rolleyes:

1.peskandritsos
2.Anty ο δωδέκατος
3.gliout
4.Varaderokav11*



and counting
:beer:

Ας αναφέρουν και αυτοί που θα την αποκτήσουν σύντομα... Εγω επειδη θα ηθελα να την εχω σε ολα τα χρωματα μηπως θα επρεπε να μετραω για τρεις??:blush: :blush: :blush:

gliout
23/07/2008, 14:24
Ωραίες οι εξατμίσεις...Να δούμε ομως που θα βάλουμε τα πράγματα φέτος στις διακοπές!

peskandritsos
24/07/2008, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Ωραίες οι εξατμίσεις...Να δούμε ομως που θα βάλουμε τα πράγματα φέτος στις διακοπές! Στο αυτοκινητο μας...:D :D :eyepop: :alien: :bawl:

XJR_Billy
24/07/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Στο αυτοκινητο μας...:D :D :eyepop: :alien: :bawl:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Anty12
24/07/2008, 10:14
Τελικά δεν είναι θέμα μονταρίσματος της τριπλέτας.
Μάλλον το manual το απαγορεύει , λόγο συμπεριφοράς της μηχανής με φορτίο.
Τι θέλουν να πουν άραγε οι ποιητές της ΥΑΜΑΠΑ :confused:


137572

Anty12
24/07/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Που τα ανακαλυπτεις ολα ρε μπαγασα?:smilea: :eyepop:

Θα μας τρελλανεις.:beer: :beer:

Από εδώ (http://www.off-the-road.de/799.html?&L=1) αφεντικό.....:beer:

Bavarian
24/07/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Σήμερα έκανα κι εγώ το πρώτο μου τεστ ραϊντ της μηχανής εδώ στη Χίο.
Καταρχήν να πω ότι ο αγοραστής είναι ένας φίλος μου 1.65 ύψος.Το μηχανάκι το έχουν χαμηλώσει με πατέντα στην επίσημη αντιπροσωπεία της YAMAHA με πατέντα και έτσι εγώ που έχω ύψος 1.75 πάτησα κάτω όταν το οδήγησα όπως πατάω στο ΤΡΑΝΣ650 που έχω!Μου είπαν ότι αφαίρεσαν δύο λαμάκια και έβαλαν δύο άλλα, αλλά δεν πολυκατάλαβα τί έκαναν ακριβώς για να σας το περιγράψω σωστά...
Οδηγικά να αναφέρω ότι το οδήγησα αμέσως μετα από πολύωρη οδήγηση ΤΑ650.Λοιπόν ΔΕΝ περίμενα ποτέ ότι ένας μονοκύλινδρος κινητήρας θα έφτανε τόσο κοντά σε απόδοση έναν δικύλινδρο...!Πάντα ήμουν με μια ταχύτητα μείον στο κιβώτιο αλλά το μηχανάκι δεν βαρυγκομούσε ακόμα κι όταν προσπάθούσα να το οδήγήσω όπως οδηγώ το ΤΑ δηλαδή με μια ταχύτητα συν.Τραβούσε σχεδόν σαν δικύλινδρος!Απίστευτη λειτουργία!Είπα όμως σχεδόν σαν γιατί ΔΕΝ είναι δικύλινδρος...Αλλαγή πορίας έκανε για πλάκα!!!Τόσο εύκολα που έχω την εντύπωση ότι κάτι cbf 600 με μια καλή αναβάθμηση θα τα έχω για πλάκα... :D
Το κιβώτιο ήταν τόσο μαλακό που δεν κατέβαλα καμία προσπάθεια για να αλλάξω σχέση!Τόσο μαλακό δεν το περίμενα!!!Απο πλευράς κάλυψης αέρα είχα την ίδια κάλυψη με του ΤΑ που του έχω βάλει την μεσαία ζελατίνα της καπα κι όχι την ψηλή.Πολύ καλή κάλυψη και δεν το περίμενα!
Στο δρόμο είναι σταθερό σα βράχος.Τόσο όσο και το ΤΑ!Καταπίνει ανωμαλίες όπως το ΤΑ ή και καλύτερα...Ο κινητήρας του έιναι ζωντανός από την ώρα που θα βάλεις πρώτη και θα φύγεις!Άλλαξα όλες τις σχέσεις στις 3.000 στροφές με μεγιστη ταχύτητα αν δεν κάνω λάθος τα 82 χλμ και δεν σκόρτσαρε ο κινητήρας πουθενά!Ηλειτουργία του με εντυπωσίασε!Είναι απόλυτα γραμμική!Ο φιλος μου έχει χτ660r και το πρώτο πράγμα που μου είχε πει πριν το οδηγήσει έχοντας κάνει βόλτα το ΤΑ μου ήταν να ξεχάσω τη ροπή του ΤΑ γιατί το ΤΕΝΕΡΕ είναι μονοκύλινδρο....Όταν οδήγησε το ΤΕΝΕΡΕ έπαθε πλάκα (όπως κι εγώ μετά) από τον τρόπο απόδοσης της ροπής!Στα πλαίσια της μονοκύλινδρης λειτουργίας του αποκρινόταν σχεδόν όπως το ΤΑ!Το ωραίο είναι ότι συνήθησα τόσο γρήγορα και τόσο όμορφα πάνω στο μηχανάκι αυτό πού όταν ανέβηκα πάνω στο ΤΑ και πήγα να ξεκινήσω νόμιζα ότι προσπαθούσα να φύγω με δευτέρα...!
Α!Τα φρένα του είναι τόσο καλά που και αυτά με εντυπωσίασαν.Η θέση οδήγησης φέρνει το σώμα πιο μπροστά από ότι το ΤΑ650 και λόγο σκαλοπατιού δε μπορείς να τοποθετήσεις το σώμα λίγο πιο πίσω (ισώς βέβαια να φταίει και το ότι οδηγώντας ένα μηχανάκι από το 2002 έχω συνηθήσει πάνω σε αυτό...).
Από ποιότητα...Ξεχάστε τα BMW...Τόσο κάλη μιλάμε...
Αν τελικά αποφασίσω να το πάρω (γιατί έφαγα κόλλημα με το μηχανάκι...) θα κάνω τα εξής πράγματα:
Θα βάλω χούφτες touring της accerbis για καλύτερη προστασία των χεριών από τον αέρα και το κρύο.
Φίλτρο Κ&Ν και εξάτμηση arrow.Ίσως και power and commander...
Aν δεν κυκλοφορήσουν στην αγορά μπορεί να φτιάξω κάγκελα για να προσαρμόζονται πάνω τα σαμάρια της colori που έχω.
Θα προσαρμώσω το magellan explorist 500 που έχω πάνω στο μηχανάκι.
ΘΑ ΠΛΗΘΩ ΘΑ ΝΤΥΘΩ ΘΑ ΧΤΕΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΣΑ ΓΑΜΠΡΟΣ!!! :smilea: :lol: :rotflmao:







Πάγια τακτική είναι να αλλάζουν τα λαμάκια στο μοχλικό όταν ο αναβάτης δεν έχει το κατάλληλο ύψος και το ζητάει.Υπάρχουν κιτ στην αγορά για όλα σχεδόν τα μηχανάκια.




Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις περί CBF απλά τα προσπερνάω γιατί μάλλον δεν θα είδες καλό όνειρο το βράδυ :lol:

Bavarian
24/07/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
να 'ναι καλά ο Bavarian...





Καλά είμαι http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63392




:D :D :D :D :D



:beer:

Anty12
24/07/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Καλά είμαι http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63392




:D :D :D :D :D



:beer:

Να χαρώ εγώ , μεγαλεία.........:beer: :beer:
Άντε και ετοιμάζω στο Garmin κάτι 200άρες όλο χώμα μόλις γυρίσω από τις διακοπές....:evil:

gliout
24/07/2008, 15:04
Τα σαμάρια θα ακουμπάνε όμως στις εξατμίσεις.!!!!

peskandritsos
24/07/2008, 16:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Τα σαμάρια θα ακουμπάνε όμως στις εξατμίσεις.!!!! Ε, και??

varaderokav11
24/07/2008, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κάτοχος ή μελλοντικός κάτοχος.....? :)

ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΣΠΡΟΥ ΤΕΝΕRE!!! :beer: :beer: :beer: :beer:


Εχω ποσταρει και φωτο απ'τη μηχανη!!!:confused: :confused: :confused:

peskandritsos
25/07/2008, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΣΠΡΟΥ ΤΕΝΕRE!!! :beer: :beer: :beer: :beer:


Εχω ποσταρει και φωτο απ'τη μηχανη!!!:confused: :confused: :confused: Καλοριζικο και καλοταξιδο συναδελφε... :beer: :beer:

Μαλλον δεν το πηραμε ειδηση πιο πριν.

Το ασπρο ειναι ενα απο τα τρια χρωματα που σκεφτομουνα να παρω.:D :rotflmao: :lol:

XJR_Billy
25/07/2008, 07:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
ΚΑΤΟΧΟΣ ΑΣΠΡΟΥ ΤΕΝΕRE!!! :beer: :beer: :beer: :beer:


Εχω ποσταρει και φωτο απ'τη μηχανη!!!:confused: :confused: :confused:

Κι από μένα καλορίζική και αγρατζούνιστη φίλε!!:beer:

Καλές βόλτες!!:beer: :beer:

peskandritsos
25/07/2008, 08:33
Απευθυνομαι σε ολους τους κατοχους του νεου τενερε.(ειμαστε 5-6 νομιζω).

Με αναρτησεις και ρυθμισεις αυτων δοκιμασε κανεις??

Ετσι για να δουμε τι παιζει...

Anty12
25/07/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Απευθυνομαι σε ολους τους κατοχους του νεου τενερε.(ειμαστε 5-6 νομιζω).

Με αναρτησεις και ρυθμισεις αυτων δοκιμασε κανεις??

Ετσι για να δουμε τι παιζει...

Άμα δεν έρθει μανιουάλι στα χέρια μας , δεν τα πειράζουμε αυτά.
Εκτός άμα βρεις το μανιουάλι της Sachs.....:smilea:

peskandritsos
25/07/2008, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Άμα δεν έρθει μανιουάλι στα χέρια μας , δεν τα πειράζουμε αυτά.
Εκτός άμα βρεις το μανιουάλι της Sachs.....:smilea: Η αληθεια ειναι οτι το μανιουαλι το εχω αλλα ειναι εις την αγγλιστην και επειδης εχει πολλες ορολογιες δεν βγαζω ακρη ο γκαβακας... :D :D :D

Bavarian
25/07/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Άντε και ετοιμάζω στο Garmin κάτι 200άρες όλο χώμα μόλις γυρίσω από τις διακοπές....:evil:






μΕ τρέχουν τα σάλια :D αυστροΙαπωνική χωματάδα Iwata-Matinghofen :D




:beer:

Anty12
25/07/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Η αληθεια ειναι οτι το μανιουαλι το εχω αλλα ειναι εις την αγγλιστην και επειδης εχει πολλες ορολογιες δεν βγαζω ακρη ο γκαβακας... :D :D :D

Περίμενε μέχρι να το καβαλήσει κάνας dirt , και θα μας πει τι θέλει για άσφαλτο, τι θέλει για άσφαλτο με την κυρά από πίσω, τι θέλει για άσφαλτο με την κυρά από πίσω και την πραμάτια της, και τι (επιτέλους ) για το βουνό ψηλά εκεί.......:lol:

Anty12
25/07/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
μΕ τρέχουν τα σάλια :D αυστροΙαπωνική χωματάδα Iwata-Matinghofen :D
:beer:

Stand by .........:D


137698

peskandritsos
25/07/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Stand by .........:D Που ειναι τουτο το μερος και ποσα χλμ διαδρομη??:D

Anty12
25/07/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Που ειναι τουτο το μερος και ποσα χλμ διαδρομη??:D

Πάνω από την Δράμα , περίπου 220 Χλμ.......

XJR_Billy
25/07/2008, 12:41
Είναι πολλά τα χλμ Άρη!!!:D :D :D :beer:

varaderokav11
25/07/2008, 14:26
Ευχαριστω και ανταποδιδω σε ολους τους κατοχους!!!:beer: :beer: :beer:

Για τις αναρτησεις ακομα τιποτα αλλα εχω την εντυπωση (μετα απο 800χλμ) οτι
τα καλαμια εκτονωνονται πολυ αποτομα... :confused: :confused: :confused:

Η πισω και με την κυρα χωρις μπαγαζια... για μενα ειναι μια χαρα!!!

Μηπως βρηκε κανεις χουφτες που να ταιριαζουν χωρις να βγαινουν τα αντιβαρα;;;


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Anty12
25/07/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11

Μηπως βρηκε κανεις χουφτες που να ταιριαζουν χωρις να βγαινουν τα αντιβαρα;;;


Σελίς 15 , του παρόντος θρεντ......:winka:

varaderokav11
25/07/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Απευθυνομαι σε ολους τους κατοχους του νεου τενερε.(ειμαστε 5-6 νομιζω).

Με αναρτησεις και ρυθμισεις αυτων δοκιμασε κανεις??

Ετσι για να δουμε τι παιζει...



ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ.......... :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


137718

varaderokav11
25/07/2008, 14:43
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


137719

Anty12
25/07/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderokav11
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Ρε varadero......έχεις manual στα ελληνικά.......από που....???:eyepop: :eyepop:

Θα τον σκίσω τον δικό μου...... :mad:

varaderokav11
25/07/2008, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ρε varadero......έχεις manual στα ελληνικά.......από που....???:eyepop: :eyepop:

Θα τον σκίσω τον δικό μου...... :mad:



Παληκαρια σορρυ αν καθυστερω στις απαντησεις αλλα δεν εχω συνδεση ΙΝΤΕΡΝΕΤ
προς το παρον και καταλαβαινετε... :D :D :D

Το manual ηρθε απο yamaha ταχυδρομικως μαζι με τα χαρτια της μηχανης στην αντιπροσωπια!!!

Κοινως πρεπει να εχουν οι αντιπροσωποι να σας δωσουν!!!:wave2: :wave2: :wave2:

Αν δεν πηρατε να πατε να τους :a1: :a1: :a1:

Οτι χρειαστειτε παντως... στη διαθεση σας!!!

:beer: :beer: :beer:

gliout
26/07/2008, 08:04
εμένα μου το έδωσε ο αντιπρόσωπος με την παραλαβή της μηχανής!!

peskandritsos
28/07/2008, 07:58
Σημερα πρωι επισκεψη στον γιατρο για πρωτο σερβις.

Μαζι με το σερβις θα γινει και τοποθετηση των εξτρα που εχω παραγγειλει οποτε το απογευμα θα ξερω να σας πω και τιμη για τις χουφτες.:cool: :winka: :beer:

XJR_Billy
28/07/2008, 14:18
Καλοφόρετα βρε παλιάνθρωπε!!:beer:

Αχ αυτό το τσατσιλίκι...:rolleyes: :rolleyes:

peskandritsos
28/07/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Καλοφόρετα βρε παλιάνθρωπε!!:beer:

Αχ αυτό το τσατσιλίκι...:rolleyes: :rolleyes: ΣΤΩΩΩΩΩΩ:beer: :beer: :beer:

peskandritsos
30/07/2008, 07:40
Ρε παιδια ο υπερπληροφοριοδοτης οσον αφορα θεματα αγορας εξοπλισμου μηχανων ο μοναδικος Anty12 μας αφησε και πηγε διακοπες χωρις να πει τιποτα???:D

Το παλιοπαιδο.:mad:

taksidiotis25
30/07/2008, 12:13
παω αγιο νικολαο σε λιγο να το δω και μαλλον θα το παρω κι αμεσως,το χουν σε λευκο χρωμα,ηρακλειο δεν υπαρχει.

peskandritsos
30/07/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
παω αγιο νικολαο σε λιγο να το δω και μαλλον θα το παρω κι αμεσως,το χουν σε λευκο χρωμα,ηρακλειο δεν υπαρχει. Αυξανεσθαι και πληθυνεσθαι.:lol:

Αντε με το καλο!!!:beer: :beer: :beer:

varaderokav11
30/07/2008, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
παω αγιο νικολαο σε λιγο να το δω και μαλλον θα το παρω κι αμεσως,το χουν σε λευκο χρωμα,ηρακλειο δεν υπαρχει.



Ωραιο χρωμα το ασπρο... (το εχω και γω...:wave2: :wave2: :wave2: )

Αντε με το καλο!!!:winka: :winka: :winka:

Bavarian
30/07/2008, 23:00
Κιαρατάδες :D :D το έχω κάνει φόντο στο κομπιούτερ το μηχανάκι τόσο πολύ το γουστάρω :smokin: κι ας έχω το 990 :beer: :beer:


138149

taksidiotis25
31/07/2008, 02:02
well well,λοιπον,το μηχανακι το πηρα στα 7.400.η τιμη τιυ για μενα ειναι καλη.
λοιπον καποιες πρωτες εντυπωσεις.
σε καμια περιπτωση δεν ηταν αυτο που περιμενα,ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο αυτο που περιμενα.
η ποιοτητα κατασκευης του για μενα ειναι πολυ καλη κι οπως πρεπει.τα πλαστικα του καπακια ειναι μια χαρα απο θεμα ποιοτητας και φαινοντε να αντεχουν κιολας στο θεμα κακουχιων,μακρια απο μας βεβαια ομως αν η χρηση του ειναι για χωμα καλο ειναι να αντεχουν.
η θεση οδηγησης πολυ καλη,εκανα μια αποσταση 100χλμ,πιαστηκα λιγο ομως λογικο μιας κι εχω ξεσυνηθισει καπως.
απο θεμα υψους οντως η μηχανη ειναι πολυ ψηλη κι αναρωτιεμαι αν χαμηλωνει καως,ειμαι 1,80 και την φτανω ισα ισα,πολυ υψος.
τα χειρηστηρια στο τιμονι ιδια ακριβως με του xt,καμια διαφορα,ο πινακς οργανων πανεμορφος κι επιτελους yamaha με στροφομετρο,α ρε xt γιατι δε σου εβαλαν.την νυχτα ειναι απολυτα ευαγνωστος.
το μοτερ το ξερουμε ηδη οποτε δε θελει συστασεις,αν κι αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα σκορτσαρισματα λειπουν παντελως κατι που αν θυμαμαι καλα στ xt Υπηρχε.
σκασιματακια κατα το κλεισιμο του γκαζιου υπαρχουν,οχι ομως και μπερδεματα,θετικο προς το παρον.
στον δρομο απλα καμια σχεση με xt,μερα με νυχτα,η απολυτη ξενερα σιγουρα για καποιον που θα οδηγησει το tenere κι επειτα ενα xt,το εκανα και το ενιωσα οπως ακριβως το γραφω,ασε που το xtaki φωναζει φτηνια παντου.
ο κινητηρας του tenere δεχνει να λειτουργει λιγο πιο γραμμικα και δειχνει η μαλλος δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι λιγο πιο ροπατο παρα τα παραπανω του κιλα.
για την αναρτηση ειναι νωρις ακομα να μιλησω ομως δειχνει τουλαχιστον στο θεμα <<ασφαλτος>> να συνεργαζεται πολυ καλα.
στη διαδρομη φυσουσε κι ομως το μηχανακι πηγαινε απτοητο και με διχως ασκοπες κι επικυνδυνες ταλαντωσεις,τραβαει πορεια και την ακολουθει ευκολα και υπακουα ανλογα με τα κεφια του οδηγου της.
το μπροστινο φρενο το δουλεψα περισσοτερο εννοειται και ειναι αψογο απλα,το πισω το δουλεψα ελαχιστα,δειχνει αδυναμο καπως ομως ισως ειναι και νωρις για προγνωση.
προστασιααπο την ζελατινα αρκετα καλη παρολο που οταν την ειδα αναρωτηθηκα αν αυτο το κομματακι πλαστικου περα απο την ομορφια που δινει κανει κι αλλη δουλεια,ο αερας με επιανε απο το μετωπο και πανω,ψηλα δηλαδη.
παντως στο θεμα διαδρομης με αφησε απολυτα ικανοποιημενο.
το τιμονι με καραβολευει μιας και δεν μου αρεσουν τα μικρα τιμονακια,σταματημενος με αμεση στροφη υπακουει κι εχει και πολυ καλο κοψιμο.
οι εξατμισεις,ομορφες,του πανε,ομως δουλευει λιγο σαν παπακι νομιζω,κρυβει τον κυβισμο και φιμωνει την μηχανη,ειδομεν στην συνεχεια για το τι θα κανουμε.
το πισω μερος παντως ειναι ολα τα λεφτα,απλα πανεμορφο.
το χω μονο 1 ημερα ομως το βρισκω ακρως ερωτευσιμο προς το παρον.
μηχανη που σιγουρα θα γινει best seller.
πανεμορφη,γεματουλα κι αγρια στο θεμα εμφανισης,παραμετροποιησιμη στο θεμα βελτιωσης,οποτε μια χαρουλα.
οταν παντως την δει κανεις και να μην θελει να την βαλει χωμα ειναι σαν να του το ζηταει η ιδια,ΘΕΛΩ ΧΩΜΑ....
αυτες ηταν οι πρωτες μου εντυπωσεις,ελπιζω να βοηθησα κι εγω οπως μπορω τους υποψηφιους αγοραστες.

peskandritsos
31/07/2008, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Κιαρατάδες :D :D το έχω κάνει φόντο στο κομπιούτερ το μηχανάκι τόσο πολύ το γουστάρω :smokin: κι ας έχω το 990 :beer: :beer: Και στο σωστο χρωμα!!!! :a08: :a08: :a08: :a07:

XJR_Billy
31/07/2008, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25


στον δρομο απλα καμια σχεση με xt,μερα με νυχτα,η απολυτη ξενερα σιγουρα για καποιον που θα οδηγησει το tenere κι επειτα ενα xt,το εκανα και το ενιωσα οπως ακριβως το γραφω,ασε που το xtaki φωναζει φτηνια παντου.



Φίλε καλορίζικο, αγρατζούνιστο και καλοτάξιδο!!!:beer: :beer:

Να τη χαίρεσαι τη μηχανάρα σου αλλά... :rolleyes: :sick:

Πολλά και καλά χιλιόμετρα!!!:beer: :beer: :wave2:

peskandritsos
31/07/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από taksidiotis25
well well,λοιπον,το μηχανακι το πηρα στα 7.400.η τιμη τιυ για μενα ειναι καλη.
λοιπον καποιες πρωτες εντυπωσεις.
σε καμια περιπτωση δεν ηταν αυτο που περιμενα,ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ απο αυτο που περιμενα.
η ποιοτητα κατασκευης του για μενα ειναι πολυ καλη κι οπως πρεπει.τα πλαστικα του καπακια ειναι μια χαρα απο θεμα ποιοτητας και φαινοντε να αντεχουν κιολας στο θεμα κακουχιων,μακρια απο μας βεβαια ομως αν η χρηση του ειναι για χωμα καλο ειναι να αντεχουν.
η θεση οδηγησης πολυ καλη,εκανα μια αποσταση 100χλμ,πιαστηκα λιγο ομως λογικο μιας κι εχω ξεσυνηθισει καπως.
απο θεμα υψους οντως η μηχανη ειναι πολυ ψηλη κι αναρωτιεμαι αν χαμηλωνει καως,ειμαι 1,80 και την φτανω ισα ισα,πολυ υψος.
τα χειρηστηρια στο τιμονι ιδια ακριβως με του xt,καμια διαφορα,ο πινακς οργανων πανεμορφος κι επιτελους yamaha με στροφομετρο,α ρε xt γιατι δε σου εβαλαν.την νυχτα ειναι απολυτα ευαγνωστος.
το μοτερ το ξερουμε ηδη οποτε δε θελει συστασεις,αν κι αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα σκορτσαρισματα λειπουν παντελως κατι που αν θυμαμαι καλα στ xt Υπηρχε.
σκασιματακια κατα το κλεισιμο του γκαζιου υπαρχουν,οχι ομως και μπερδεματα,θετικο προς το παρον.
στον δρομο απλα καμια σχεση με xt,μερα με νυχτα,η απολυτη ξενερα σιγουρα για καποιον που θα οδηγησει το tenere κι επειτα ενα xt,το εκανα και το ενιωσα οπως ακριβως το γραφω,ασε που το xtaki φωναζει φτηνια παντου.
ο κινητηρας του tenere δεχνει να λειτουργει λιγο πιο γραμμικα και δειχνει η μαλλος δινει την ψευδαισθηση οτι ειναι λιγο πιο ροπατο παρα τα παραπανω του κιλα.
για την αναρτηση ειναι νωρις ακομα να μιλησω ομως δειχνει τουλαχιστον στο θεμα <<ασφαλτος>> να συνεργαζεται πολυ καλα.
στη διαδρομη φυσουσε κι ομως το μηχανακι πηγαινε απτοητο και με διχως ασκοπες κι επικυνδυνες ταλαντωσεις,τραβαει πορεια και την ακολουθει ευκολα και υπακουα ανλογα με τα κεφια του οδηγου της.
το μπροστινο φρενο το δουλεψα περισσοτερο εννοειται και ειναι αψογο απλα,το πισω το δουλεψα ελαχιστα,δειχνει αδυναμο καπως ομως ισως ειναι και νωρις για προγνωση.
προστασιααπο την ζελατινα αρκετα καλη παρολο που οταν την ειδα αναρωτηθηκα αν αυτο το κομματακι πλαστικου περα απο την ομορφια που δινει κανει κι αλλη δουλεια,ο αερας με επιανε απο το μετωπο και πανω,ψηλα δηλαδη.
παντως στο θεμα διαδρομης με αφησε απολυτα ικανοποιημενο.
το τιμονι με καραβολευει μιας και δεν μου αρεσουν τα μικρα τιμονακια,σταματημενος με αμεση στροφη υπακουει κι εχει και πολυ καλο κοψιμο.
οι εξατμισεις,ομορφες,του πανε,ομως δουλευει λιγο σαν παπακι νομιζω,κρυβει τον κυβισμο και φιμωνει την μηχανη,ειδομεν στην συνεχεια για το τι θα κανουμε.
το πισω μερος παντως ειναι ολα τα λεφτα,απλα πανεμορφο.
το χω μονο 1 ημερα ομως το βρισκω ακρως ερωτευσιμο προς το παρον.
μηχανη που σιγουρα θα γινει best seller.
πανεμορφη,γεματουλα κι αγρια στο θεμα εμφανισης,παραμετροποιησιμη στο θεμα βελτιωσης,οποτε μια χαρουλα.
οταν παντως την δει κανεις και να μην θελει να την βαλει χωμα ειναι σαν να του το ζηταει η ιδια,ΘΕΛΩ ΧΩΜΑ....
αυτες ηταν οι πρωτες μου εντυπωσεις,ελπιζω να βοηθησα κι εγω οπως μπορω τους υποψηφιους αγοραστες. Κατ αρχας καλοριζικο, καλοταξιδο κλπ.:beer:

Απο θεμα υψους κι εγω 1,80 ειμαι και το εχω ψιλοσυνηθισει οποτε μην βιαστεις να το χαμηλωσεις.

Τα φρενα, το εχω ξαναγραψει, τα βρισκω τελεια για τον χαρακτηρα της μηχανης.

Η θεση οδηγησης οντως ζηταει χωμα ορθοπεταλια..:rolleyes: :D :D

Και ναι, ειναι κουκλαρα και ακρως ερωτευσιμη...:blush: :a07: :a07: :a07:

dukeandthecity
31/07/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ρε παιδια ο υπερπληροφοριοδοτης οσον αφορα θεματα αγορας εξοπλισμου μηχανων ο μοναδικος Anty12 μας αφησε και πηγε διακοπες χωρις να πει τιποτα???:D

Το παλιοπαιδο.:mad:

μάγκες απο 18 αυγουστου θα είναι παλι μαζι σας να τα λέτε για τα κουβαδακια σας. Πηγε παραλία και χαζευει :a03: μια που ειναι :a024: και δεν τα καταφερνει στο :a021:


:lol: :lol: :lol:

peskandritsos
31/07/2008, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
μάγκες απο 18 αυγουστου θα είναι παλι μαζι σας να τα λέτε για τα κουβαδακια σας. Πηγε παραλία και χαζευει :a03: μια που ειναι :a024: και δεν τα καταφερνει στο :a021:


:lol: :lol: :lol: Κι εγω :a024: ειμαι αλλα εχεις ακουσει αυτο που λεει μαλλι βαμβακι ψ@λη φαρμακι???:a22: :a22: :a22:

XJR_Billy
31/07/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Κι εγω :a024: ειμαι αλλα εχεις ακουσει αυτο που λεει μαλλι βαμβακι ψ@λη φαρμακι???:a22: :a22: :a22:

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao:

:beer: :beer:

jpk chios
31/07/2008, 16:09
Kαλησπέρα κι από εμένα.Λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας!Έχω το ΤΑ650 και έχω τρελαθεί κι εγώ με το μηχανάκι αυτό.Τί να κάνω?Ν α το πάρω?Το έχω οδηγήσει και παρόλο που το ένα είναι μονοκυλινδρο και το άλλο δικύλινδρο οφέιλω να ομολογήσω πως ο κινητήρς του δε μου κακοφάνηκε...Η θέση του θέλει λίγο συνήθεια γιατί με βάζει να κάθομαι λίγο πιο όρθια από το ΤΑ650.Είμαι 1,75 και ήδη έχω βρει τρόπο να το κατεβάσω λίγο [παρέμβαση στο μοχλικό με λαμάκια που φτιάχνει ένας φιλός που το αγόρασε και έχει ύψος 1,68 (...!) καθώς και λίγο χαμήλωμα μπρος πίσω με έγκριση του εδώ αντιπρόσωπου].Αν το πάρω τί χρώμα να διαλέξω?Το μαύρο μου αρέσει περισσότερο ενώ το άσπρο σχεδόν καθόλου...Το καφε με αφήνει σχτικά αδιάφορο μιας και έχω την εντύπωση ότι θα επιδιορθώνεται πιο δυσκολα σε περίπτωση ζημιάς...

peskandritsos
31/07/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Kαλησπέρα κι από εμένα.Λοιπόν θέλω τη βοήθειά σας!Έχω το ΤΑ650 και έχω τρελαθεί κι εγώ με το μηχανάκι αυτό.Τί να κάνω?Ν α το πάρω?Το έχω οδηγήσει και παρόλο που το ένα είναι μονοκυλινδρο και το άλλο δικύλινδρο οφέιλω να ομολογήσω πως ο κινητήρς του δε μου κακοφάνηκε...Η θέση του θέλει λίγο συνήθεια γιατί με βάζει να κάθομαι λίγο πιο όρθια από το ΤΑ650.Είμαι 1,75 και ήδη έχω βρει τρόπο να το κατεβάσω λίγο [παρέμβαση στο μοχλικό με λαμάκια που φτιάχνει ένας φιλός που το αγόρασε και έχει ύψος 1,68 (...!) καθώς και λίγο χαμήλωμα μπρος πίσω με έγκριση του εδώ αντιπρόσωπου].Αν το πάρω τί χρώμα να διαλέξω?Το μαύρο μου αρέσει περισσότερο ενώ το άσπρο σχεδόν καθόλου...Το καφε με αφήνει σχτικά αδιάφορο μιας και έχω την εντύπωση ότι θα επιδιορθώνεται πιο δυσκολα σε περίπτωση ζημιάς... Τωρα δηλαδη εδω που ρωτας τι περιμενεις να σου πουμε ????Μην το παρεις??

Για χρωμα αφου το ασπρο δεν σου αρεσει καθολου και το desert chaki (ωραια δεν το εγραψα??)σε αφηνει αδιαφορο τοτε εχεις τις εξης επιλογες:ΜΑΥΡΟ :D :beer: :beer:

dgrgtc
01/08/2008, 17:56
παιδια μεγεια σε ολους και καλοταξιδα τα Tenere σας.....:wave2: Θα ηθελα να ρωτησω πως ειναι τα φωτα για οδηγηση νυχτα σε επαρχιακους δρομους με ελλιπη η καθολου φωτισμο????



:beer:

peskandritsos
02/08/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgrgtc
παιδια μεγεια σε ολους και καλοταξιδα τα Tenere σας.....:wave2: Θα ηθελα να ρωτησω πως ειναι τα φωτα για οδηγηση νυχτα σε επαρχιακους δρομους με ελλιπη η καθολου φωτισμο????



:beer: Προσωπικη παντα αποψη, πολυ καλος φωτισμος.
Σημερα που θα κινηθω σε τετοιο επαρχιακο δρομο θα τα τεσταρω καλυτερα και θα επανελθω.:sun: :beer: :wave2:

peskandritsos
03/08/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Το σκέφτηκα αυτό αλλά δεν μου άρεσαν γιατί δεν κόβουν καθόλου κρύο, κι εδώ στο νησί η ψύχρα και το κρύο το χειμώνα ξυρίζουν...Θέλω μεγάλες χούφτες όπως του ΤΑ650 που έχω.Από την άλλη είπα στον εδώ αντιπρόσωπο ότι τις παραγγέλω με την προϋπόθεση ότι θα μείνουν τα αντίβαρα και εκείνος μου είπε μη σε νοιάζει για αυτό...Ήμουν ξεκάθαρος σε αυτό...!Για εξατμήσεις έχεις κάτι υπόψη σου?Ένας γνωστός μου μού είπε ότι οι καλύτερες για τον κινήτηρα αυτόν , σύμφωνα με τους αμερικάνους, είναι της arrow.Θα ήθελα να του αλλάξω τις μαμίσιες γιατί κάνει σα παπί αλλά θέλω να βάλω εξατμήσεις που δε θα ενοχλούν από πλευράς θερμότητας,θα μπορώ να βάζω σαμάρια χωρίς να τα καίω, αλλά και θα βγάζουν ενάν ωραίο ήχο χωρίς να βλάπτουν τα αυτιά των γύρω (στα 33 που είμαι σκέφτομαι λίγο διαφορετικά...:D ).
Α!Οι ακραπες είναι ακριβές...Οι arrow έχουν κοντά στα ?960 οι ανθρακονημάτινες (αυτές που μοίαζουν με carbon απ'έξω εννοώ,δεν ξέρω βέβαια αν το λέω καλά...).Οι scorpion κοντά στα ?860 αλλά δεν ξέρω αν είναι οι ανθρακονημάτινες ή οι τιτανίου ή οι απλές.:) :) Ποσο κρυο νομιζεις οτι θα σου κοβουν οι φαρδυτερες χουφτες???
Κατα την ταπεινη μου αποψη τιποτα.
Τον χειμωνα χοντρα γαντακια και θερμαινομενα γκριπ ειναι η μονη λυση.:)
Απο εξατμιση πρεπει να το ψαξουμε λιγο ακομα.
Κατσε να δουμε τι θα βγαλει και η τερμινιονι.
Κι εμενα δεν μου αρεσει ο ηχος του και αμα σκυψεις και δεις και απο κατω θα απογοητευτεις πληρως.
Ενα τσιγκινο καζανι ειναι με δυο τρυπες δεξια και αριστερα και αυτο που βλεπουμε απεξω δεν ειναι τιποτα παραπανω απο καλυμα για την θερμοκρασια.:sick: :sick:
Βεβαια εμφανισιακα για οποιον δεν ξερει τι παιζει απο μεσα ειναι ομορφη εξατμιση αλλα απεξω εμφανιση και απο μεσα εξαφανιση.:wave2: :yuck::cool: :smokin: :smokin:

jpk chios
03/08/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ποσο κρυο νομιζεις οτι θα σου κοβουν οι φαρδυτερες χουφτες???
Κατα την ταπεινη μου αποψη τιποτα.
Τον χειμωνα χοντρα γαντακια και θερμαινομενα γκριπ ειναι η μονη λυση.:)
Απο εξατμιση πρεπει να το ψαξουμε λιγο ακομα.
Κατσε να δουμε τι θα βγαλει και η τερμινιονι.
Κι εμενα δεν μου αρεσει ο ηχος του και αμα σκυψεις και δεις και απο κατω θα απογοητευτεις πληρως.
Ενα τσιγκινο καζανι ειναι με δυο τρυπες δεξια και αριστερα και αυτο που βλεπουμε απεξω δεν ειναι τιποτα παραπανω απο καλυμα για την θερμοκρασια Βεβαια εμφανισιακα για οποιον δεν ξερει τι παιζει απο μεσα ειναι ομορφη εξατμιση αλλα απεξω εμφανιση και απο μεσα εξαφανιση .:sick: :sick:
.:wave2: :yuck::cool: :smokin: :smokin:
Τί εννοείς???

peskandritsos
04/08/2008, 07:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ενα τσιγκινο καζανι ειναι με δυο τρυπες δεξια και αριστερα και αυτο που βλεπουμε απεξω δεν ειναι τιποτα παραπανω απο καλυμα για την θερμοκρασια.:sick: :sick:

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ

jpk chios
04/08/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ
Δεν διαφωνώ καθόλου...Το θέμα είναι τί εξάτμηση να βάλουμε, αν αξίζει το κόστος για οποιαδήποτε εξάτμηση κι αν βάλουμε, πόσο θόρυβο θα κάνει, γιατί κακά τα ψέματα αν μια εξάτμηση βγάζει πολύ θόρυβο τότε θα είναι πολύ κουραστική στα ταξίδια...Αλήθεια υπαρχει κάποιο site που μπορούμε να δούμε μετρήσεις, επίπεδα θορύβου κλπ?Α!Κάτι άλλο bagster θα βάλεις?

peskandritsos
04/08/2008, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Δεν διαφωνώ καθόλου...Το θέμα είναι τί εξάτμηση να βάλουμε, αν αξίζει το κόστος για οποιαδήποτε εξάτμηση κι αν βάλουμε, πόσο θόρυβο θα κάνει, γιατί κακά τα ψέματα αν μια εξάτμηση βγάζει πολύ θόρυβο τότε θα είναι πολύ κουραστική στα ταξίδια...Αλήθεια υπαρχει κάποιο site που μπορούμε να δούμε μετρήσεις, επίπεδα θορύβου κλπ?Α!Κάτι άλλο bagster θα βάλεις? Περιμενε να γυρισει απο τις διακοπες του ο Anty 12 ο πιο ενημερωμενος σε τετοια θεματα.:D :wave2:
Bagster προς το παρον δε θα βαλω.
Βαλιτσακι θελω αλλα περιμενω να βγαλει σχαρα η givi για να βαλω αυτο που εχω γιατι το μαμισιο ειναι και ακριβο και ασχημο και μονο 30 λιτρα.:yuck:

peskandritsos
05/08/2008, 07:10
Νεα μετρηση καταναλωσης εχοντας κανει πλεον 1500 χλμ, βαζοντας και δευτερο ατομο και δουλευοντας το μοτερ μεχρι 4800 στροφες μεικτα Αθηνα και εθνικη 4,2 λιτρα/100 χλμ:smokin:

XJR_Billy
05/08/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Νεα μετρηση καταναλωσης εχοντας κανει πλεον 1500 χλμ, βαζοντας και δευτερο ατομο και δουλευοντας το μοτερ μεχρι 4800 στροφες μεικτα Αθηνα και εθνικη 4,2 λιτρα/100 χλμ:smokin:

ΣΟΥΠΕΡ!!!!:beer:

XJR_Billy
05/08/2008, 09:14
Στις 4800 σε τι χιλιόμετρα είσαι?

peskandritsos
05/08/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Νεα μετρηση καταναλωσης εχοντας κανει πλεον 1500 χλμ, βαζοντας και δευτερο ατομο και δουλευοντας το μοτερ μεχρι 4800 στροφες μεικτα Αθηνα και εθνικη 4,2 λιτρα/100 χλμ:smokin: Οχι...Αμολυβδη..:rotflmao: :rotflmao: :lol:

peskandritsos
05/08/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Στις 4800 σε τι χιλιόμετρα είσαι? Αφου εσυ δεν εχεις στροφομετρο τι σε νοιαζει??? :p :a48: :a22:
Τελος παντων ετσι πληροφοριακα περιπου 115-117...:smokin:

jpk chios
05/08/2008, 22:08
Παιδιά μιας και σας βρήκα και μιας και "μου τη λένε" αρκετοί επειδή από δικύλινδρο πάω σε μονοκύλινδρο, για πείτε μου, το μηχανάκι στην εθνική για ένα ταξίδι πχ μέχρι την Χαλκίδα τί λέει?
Το ΤΑ650που έχω ήταν αρκέτα άνετο.Έχοντας κάνει κάποια χλμ στο νησί βρίσκω αρκετά καλό και το ΤΕΝΕΡΕ κι ας το δούλευα μια ταχύτητα πάνω από το ΤΑ.Τί λέτε?:confused:

peskandritsos
05/08/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Παιδιά μιας και σας βρήκα και μιας και "μου τη λένε" αρκετοί επειδή από δικύλινδρο πάω σε μονοκύλινδρο, για πείτε μου, το μηχανάκι στην εθνική για ένα ταξίδι πχ μέχρι την Χαλκίδα τί λέει?
Το ΤΑ650που έχω ήταν αρκέτα άνετο.Έχοντας κάνει κάποια χλμ στο νησί βρίσκω αρκετά καλό και το ΤΕΝΕΡΕ κι ας το δούλευα μια ταχύτητα πάνω από το ΤΑ.Τί λέτε?:confused: Αν εννοεις απο Αθηνα μεχρι Χαλκιδα την εχω κανει την αποσταση και με παπι.
Τωρα με το τενερε ειναι αστειο να το σηζηταμε για μια αποσταση που θα κανεις περιπου 45 λεπτα.:beer:

gliout
05/08/2008, 23:20
Εγώ εκανα Ιωάννινα Αθήνα..

Μεχρι να το συνηθίσω κουράστηκα λίγο..
Αλλά μετά με ταχύτητες μέχρι 120 (λόγω στρωσίματος)

είναι πολύ καλο....
Και στο τέλος της εβδομάδας θα ξανακατέβω!

jpk chios
06/08/2008, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αν εννοεις απο Αθηνα μεχρι Χαλκιδα την εχω κανει την αποσταση και με παπι.
Τωρα με το τενερε ειναι αστειο να το σηζηταμε για μια αποσταση που θα κανεις περιπου 45 λεπτα.:beer:
Δεν αντιλέγω, αλλά κάνω συγκρίσεις μέσα στο μυαλό μου μιας και είναι κάποια σημάντική αλλαγή από δικύλινδρο σε μονοκύλινδρο κι όσο να 'ναι παρόλο που το έχω παραγγείλει (δεν έχω δώσει λεφτά) διστάζω λίγο...Βέβαια έχω ήδη παραγγείλει και αξεσουάρ...:D

XJR_Billy
06/08/2008, 07:53
Φίλε μου, αν εννοείς λόγω κραδασμών, θα σε τιμήσουν ιδιαιτέρως δια της απουσίας τους.

Τα μονοκύλινδρα (αρκετά από αυτά), δεν είναι πια όπως ήταν κάποτε, που έφτανες στον προορισμό σου με πάρκινσον.

Έχοντας πάει μέχρι Κομοτηνή με την XTR, δεν είχα κανένα πρόβλημα να ταξιδεύω με 130-140.
Συζητάς εσύ με τη σελάρα της Τενερέ?:beer: :beer: :wave2:

peskandritsos
07/08/2008, 06:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από jpk chios
Δεν αντιλέγω, αλλά κάνω συγκρίσεις μέσα στο μυαλό μου μιας και είναι κάποια σημάντική αλλαγή από δικύλινδρο σε μονοκύλινδρο κι όσο να 'ναι παρόλο που το έχω παραγγείλει (δεν έχω δώσει λεφτά) διστάζω λίγο...Βέβαια έχω ήδη παραγγείλει και αξεσουάρ...:D Τι χρονο παραδοσης σου εχει πει ο αντιπροσωπος??

peskandritsos
07/08/2008, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αφου εσυ δεν εχεις στροφομετρο τι σε νοιαζει??? :p :a48: :a22:
Τελος παντων ετσι πληροφοριακα περιπου 115-117...:smokin: Λαθος 4.800 στροφες 120 χλμ/ωρα

XJR_Billy
07/08/2008, 07:59
Άρχισες και την ανοίγεις πια?:beer:

Στα πόσα χλμ είσαι?

Βρε παλαβιάρη, ρωτάω ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί δεν έχω στροφόμετρο.:lol: :lol: :wave2:

peskandritsos
07/08/2008, 08:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Άρχισες και την ανοίγεις πια?:beer:

Στα πόσα χλμ είσαι?

Βρε παλαβιάρη, ρωτάω ΑΚΡΙΒΩΣ γιατί δεν έχω στροφόμετρο.:lol: :lol: :wave2: Γιατι εχεις δεικτη βενζινης???

Μπου χαχαχαχαχα..:cool: :a5: :a028:

XJR_Billy
07/08/2008, 08:19
:alien: :alien: :alien: :alien: :evil: :blush: :blush: :D

Bavarian
07/08/2008, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gliout
Εγώ εκανα Ιωάννινα Αθήνα..

Μεχρι να το συνηθίσω κουράστηκα λίγο..
Αλλά μετά με ταχύτητες μέχρι 120 (λόγω στρωσίματος)

είναι πολύ καλο....
Και στο τέλος της εβδομάδας θα ξανακατέβω!




Μήπως είναι το άσπρο κόκκινο που ήταν παρκαρισμένο χθές έξω από το νέο πάρκινγκ ? Είμαι αυτός με το 990 που το κοίταζε και μάλλον μιλήσαμε παρέα :D



Καλοτάξιδο :beer:


138701