PDA

View Full Version : Xt 660 Z



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

peskandritsos
21/04/2008, 16:25
Εδωσα προκαταβολη για να ειμαι απο τους πρωτους.(μη χασω:cool: )Ποια η γνωμη σας?Καλα εκανα η θα κλαιω?:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry:

peskandritsos
21/04/2008, 16:37
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/adventure/xt660z.jsp Να και το επισημο

byron
21/04/2008, 16:44
Γιατί να κλαίς; Μια χαρά μηχανάκι φαίνεται.

Αντε με το καλό να σου ΄ρθει. :beer:

el_hymador
21/04/2008, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εδωσα προκαταβολη για να ειμαι απο τους πρωτους.(μη χασω:cool: )Ποια η γνωμη σας?Καλα εκανα η θα κλαιω?:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry:

δηλαδη αμα σου πουμε οτι ειναι μαπα θα πας να τη ακυρωσεις; :lol:

Τι εχεις να βοβηθεις φιλε; Ιαμαϊα ειναι το μηχανακι, δοκιμασμενο κινητηρα εχει, μια χαρα...αν γνωριζεις τι αγοραζεις και γιατι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι

:wave2:

peskandritsos
21/04/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Γιατί να κλαίς; Μια χαρά μηχανάκι φαίνεται.

Αντε με το καλό να σου ΄ρθει. :beer: Ευχαριστω φιλε μου.Πριν απο αυτο ειχα το 660R και δεν ειχα κανενα προβλημα.Απλα φοβαμαι τις παιδικες ασθενειες.

byron
21/04/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Απλα φοβαμαι τις παιδικες ασθενειες.

Τι παιδικές ασθένειες να έχει; Το πολύ πολύ να τρίζουν τα (νεα) πλαστικά. Ίδιο με το ΧΤR δεν είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά; :confused:

peskandritsos
21/04/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι παιδικές ασθένειες να έχει; Το πολύ πολύ να τρίζουν τα (νεα) πλαστικά. Ίδιο με το ΧΤR δεν είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά; :confused: Κατι διαβασα για διαφορετικο πλαισιο και για καινουργιες ρυθμισεις κινητηρα λογω καυσαεριων.

gkmaggas
21/04/2008, 17:22
Νιωσε την ευχαριστηση της αναμονης φιλαρακι............:wave2:

motaba
22/04/2008, 08:40
Καλορίζικη!!! Νομίζω ότι πρέπει να λέει πολλά! Αν σκεφτείς και την ιστορία που έχει το μοντέλο :winka:

:beer:

Zid
22/04/2008, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εδωσα προκαταβολη για να ειμαι απο τους πρωτους.(μη χασω:cool: )Ποια η γνωμη σας?Καλα εκανα η θα κλαιω?:bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: Τιμή τελική πόσο βγαίνει ?:)

AngelRBT
22/04/2008, 11:08
Mamati fenete :) kai ti xromataki epele3es? (ego ti mavri 8a eperna)

ante kai panta or8ios!!!!!kalota3idi!!!! :)

:sun: :wave2: :wave2: :wave2: :sun:

peskandritsos
22/04/2008, 12:06
Τελικη τιμη ακομα δεν ξερω.Αλλα εχω εναν ξαδερφο μεσα στην γιαμασα και θα εχω καποια εκπτωση.Το παρηγγειλα σιμπιζακι :lol:

Anty12
22/04/2008, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Κατι διαβασα για διαφορετικο πλαισιο και για καινουργιες ρυθμισεις κινητηρα λογω καυσαεριων.

Το πλαίσιο είναι ολοκαίνουργιο, και έχει νέες ρυθμίσεις λόγω καινούργιου FI (εκεί τα προηγούμενα μοντέλα πονούσαν).
Δε με Λες....τι χρόνο παράδοσης έχει.....:confused:

peskandritsos
22/04/2008, 16:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Το πλαίσιο είναι ολοκαίνουργιο, και έχει νέες ρυθμίσεις λόγω καινούργιου FI (εκεί τα προηγούμενα μοντέλα πονούσαν).
Δε με Λες....τι χρόνο παράδοσης έχει.....:confused: Κοιτα η επισημη YAMAHA λεει τελος Μαιου αλλα ο ξαδερφος με ειπε οτι μαλλον κοντα στις 10 Ιουνιου να το περιμενω...Μεχρι τοτε τετρατροχος γμτ.

peskandritsos
29/04/2008, 16:12
Πηρα σημερα ενα περιοδικο (δεν γραφω ποιο για να μην θεωρηθει διαφημιση:D )που κανανε επισημο τεστ στο Μαροκο.Ο τυπος που εκανε το τεστ εδειξε ενθουσιασμενος και το μοναδικο ελατωμα που εγραψε ηταν οτι του μπλοκαρε ευκολα το πισω φρενο.:sun:

peskandritsos
16/05/2008, 16:25
Σημερα μπηκα στην ιστοσελιδα της ΥΑΜΑΗΑ Ιταλιας και Γερμανιας.Το ΤΕΝΕRE εκει εχει τιμη πωλησης 6995,00 ουρα και μαλλον για να εχουνε βαλει τιμη το πουλανε κιολας.Εδω???:nono: :confused: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

dimitrioskosmas
16/05/2008, 21:51
στην εκθεση που ρωτησα
μου ειπαν γυρω στα 7500

peskandritsos
17/05/2008, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
στην εκθεση που ρωτησα
μου ειπαν γυρω στα 7500 Αυτο το λενε εδω και πολυ καιρο αλλα το θεμα δεν ειναι μονο η τιμη αλλα και ποτε θα ερθει.Η αρχικη ημερομηνια αφιξης ηταν 22 Απριλιου.Και για την τιμη μαλλον ακριβουτσικα θα το δινουν αφου με λιγοτερα μπορεις να παρεις το V-STROM με πολυ περισοτερα αλογα και πολυ καλο γενικα μηχανακι.

Zid
17/05/2008, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Αυτο το λενε εδω και πολυ καιρο αλλα το θεμα δεν ειναι μονο η τιμη αλλα και ποτε θα ερθει.Η αρχικη ημερομηνια αφιξης ηταν 22 Απριλιου.Και για την τιμη μαλλον ακριβουτσικα θα το δινουν αφου με λιγοτερα μπορεις να παρεις το V-STROM με πολυ περισοτερα αλογα και πολυ καλο γενικα μηχανακι.

Χμμ έχεις πάει με v-strom σε χωματόδρομο???:rolleyes: χχεχε

Το tenere ειναι μονοκύλινδρο και πολύ πιο off από όλα τα υπόλοιπα.. βλέπε Transalp v-strom κτλ..

Αν η τιμή ειναι στα 7300..δλδ κανα 500ρικο παραπάνω από το xt τότε καλά ειναι...

Πάντα για κάποιον που θέλει ενα μονοκύλινδρο on-off με ότι αυτο συνεπάγεται....

:)

peskandritsos
17/05/2008, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Χμμ έχεις πάει με v-strom σε χωματόδρομο???:rolleyes: χχεχε

Το tenere ειναι μονοκύλινδρο και πολύ πιο off από όλα τα υπόλοιπα.. βλέπε Transalp v-strom κτλ..

Αν η τιμή ειναι στα 7300..δλδ κανα 500ρικο παραπάνω από το xt τότε καλά ειναι...

Πάντα για κάποιον που θέλει ενα μονοκύλινδρο on-off με ότι αυτο συνεπάγεται....

:) Εγω συμφωνω μαζι σου γιαυτο και το εχω παραγγηλει αλλα αν το δει καποιος αντικειμενικα τα transalp και τα v-strom ειναι πιο καλα εξοπλισμενα ειναι δικυλινδρα πιο γρηγορα και σε τιμη αν οχι ιδια ειναι και πιο φτηνα.Μην ξεχναμε η αντιπροσωπεια εδω λεει γυρω στα 7500...δλδ κανα 700 παραπανω απο το xt.Ειδομεν λοιπον.Και ειναι και πιο ομορφο το Tenere απο ολα αυτα...:blush:

Zid
17/05/2008, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εγω συμφωνω μαζι σου γιαυτο και το εχω παραγγηλει αλλα αν το δει καποιος αντικειμενικα τα transalp και τα v-strom ειναι πιο καλα εξοπλισμενα ειναι δικυλινδρα πιο γρηγορα και σε τιμη αν οχι ιδια ειναι και πιο φτηνα.Μην ξεχναμε η αντιπροσωπεια εδω λεει γυρω στα 7500...δλδ κανα 700 παραπανω απο το xt.Ειδομεν λοιπον.Και ειναι και πιο ομορφο το Tenere απο ολα αυτα...:blush: Θα το φέρουν τέλος του μήνα τελικα τι σου έχουν πει?

peskandritsos
17/05/2008, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Θα το φέρουν τέλος του μήνα τελικα τι σου έχουν πει? Τελος Μαιου με αρχες Ιουνιου αλλα πιστευω μεσα στην βδομαδα να εχω πιο συγκεκριμενη ημερομηνια.Ελπιζω οτι τωρα που η Honda μειωσε την τιμη του transalp μηπως και αυτο το βγαλουνε λιγο πιο φτηνο:smilea:

Anty12
20/05/2008, 09:41
Γνωρίζει κανείς αν φοράει λάστιχα με ή χωρίς σαμπρέλα.......
Προσωπικά δεν μπόρεσα να βρω πουθενά αυτή την πληροφορία..:confused: :confused:

XJR_Billy
20/05/2008, 10:02
Αδέλφια, το Τενερέ φοράει λάστιχα με σαμπρέλα όπως το ΧΤR. Είναι λίγο πιο ψηλό, και θεωρητικά λίγο πιο άνετο λόγω σέλας. Διαθέτει και στροφόμετρο, και δείκτη βενζίνης.
(Πράγματα που λείπουν από το ΧΤ)

Αν είχα τη δυνατότητα να περιμένω κι άλλο, ίσως την αγόραζα αντί του ΧΤ.
Αλλά βασικά είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα μηχανολογικά (με μεγαλύτερη τιμή).

Από εμφάνιση σκίζει όμως...

Με το καλό να την πάρεις, και πάντα όρθιος:beer:

Anty12
20/05/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αδέλφια, το Τενερέ φοράει λάστιχα με σαμπρέλα όπως το ΧΤR.

Να ρωτήσω από που το καταλαβαίνει κάποιος αυτό , γιατί από τα χαρακτηριστικά του μοντέλου, μόνο διαστάσεις , και μέγιστη επιτρεπόμενη ταχύτητα αναφέρεται....:confused:

Tube ή tubeless δεν είδα πουθενά....

XJR_Billy
20/05/2008, 10:16
Ο προιστάμενός μου είχε πάει Ιταλία, το είδε και ρώτησε τα πάντα στην έκθεση εκεί.
Από εκεί το γνωρίζω αυτό...;)

Anty12
20/05/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ο προιστάμενός μου είχε πάει Ιταλία, το είδε και ρώτησε τα πάντα στην έκθεση εκεί.
Από εκεί το γνωρίζω αυτό...;)

Merci ...και κρίμα, θα έπρεπε να είχε tubelless....:beer:

XJR_Billy
20/05/2008, 10:41
Νομίζω ότι παντού μπορείς να βάλεις tubeless, με κάποιο κόστος βέβαια...

Αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος...

Antwnis
20/05/2008, 17:37
Είναι με σαμπρέλα!
Tubeless για να βάλεις, πρέπει να έχεις την ανάλογη ζάντα που να το δέχεται.
Οι ζάντες που φοράνε ακτίνες δεν δέχονται tubeless (εκτός από τα BMW gs 1200 και Aprilia Caponard που έχουν ειδική κατασκευή και διάταξη ακτίνων που πιάνουν σχεδόν στο χείλος της ζάντας).
:beer:

peskandritsos
21/05/2008, 22:36
Ας ειναι και με ερπυστριες.Το θελω ΤΩΡΑ.Μου εχει στριψει χωρις μηχανη ενα μηνα τωρα:dizzy: :hypnotize :uplate: :cry:

Zid
21/05/2008, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ας ειναι και με ερπυστριες.Το θελω ΤΩΡΑ.Μου εχει στριψει χωρις μηχανη ενα μηνα τωρα:dizzy: :hypnotize :uplate: :cry: Kανα νέο?

Αντε να το φέρουν να κάνω κανα test ride...:)

Anty12
22/05/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Kανα νέο?

Αντε να το φέρουν να κάνω κανα test ride...:)

Test ride ΔΕΝ....:mad:

Η Μαμά YAMAHA έχει μπερδέψει τους αντιπροσώπους και αυτοί με την σειρά τους εμάς....
Αυτά που γράφονται στα διάφορα φόρα λένε:

Οι Ιταλοί δεν μπορούν να κατασκευάσουν πάνω από 6000 κινητήρες τον χρόνο, οπότε θα βγουν λίγα μοντέλα αρχικά για κυκλοφορία.

Από την άλλη μεριά υπάρχουν –πάντα κατά τα γραφόμενα σε κάποια φόρα- αντιπρόσωποι στο Βέλγιο που έχουν ήδη δύο και τρία μοντέλα στα μαγαζιά τους , ενώ στην Φιλανδία οι μηχανή πουλήθηκε και κυκλοφορεί στον δρόμο....Έβγαλε μάλιστα και το πρώτο της κουσούρι....
Το Οring που σφραγίζει το ματάκι από όπου ελέγχεται η στάθμη λαδιών, δεν εφαρμόζει καλά , με αποτέλεσμα να δακρύζει. Διορθώνεται εύκολα με μία αλλαγή από άλλο μοντέλο (π.χ. XTR)
Στην Αγγλία από την άλλη μεριά , το μοντέλο είναι sold out , μέχρι τον Οκτώβριο.

Κάποιοι , πηγαίνοντας ακόμη ένα βήμα παραπέρα προτείνουν κιόλας πακέτα (Power commander, KN φίλτρο , αφαίρεση καταλύτη, και slip on εξατμίσεις) που θα φτάνουν –και καλά - την απόδοση στα 57 Hp.

Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς , είναι να παραγγείλει στα τυφλά , και να πάρει κάποιο από τα πρώτα μοντέλα που δικαιούται ο εκάστοτε αντιπρόσωπος , τα οποία λένε ότι θα είναι ελάχιστα.
Στην Θες/κη για παράδειγμα δεν θα κυκλοφορήσουν πάνω από 5-6 μοντέλα μέχρι το τέλος του χρόνου.
Επίσημα η YAMAHA Ελλάδος, κάνει μούγκα στην στρούγκα, και η έλλειψη κατά τον ένα αντιπρόσωπο είναι τα προβλήματα στο τελωνείο, κατά τον άλλον , ότι προηγούνται οι άλλες Ευρωπαϊκές αγορές.:a31:

Αυτά......

Anty12
22/05/2008, 10:43
Ξέχασα........

Τα πρώτα μοτόρια , θα φτάσουν στους επίδοξους ιδιοκτήτες , τέλη Ιουνίου....

XJR_Billy
22/05/2008, 11:02
Αγόρασα μια μπλε ΧΤ660R τον Μάρτιο.

Ένας φίλος μου έχει δώσει προκαταβολή από τον Νοέμβριο του 2007 για την XT660R 2008, την ολόμαυρη. Η Yamaha τον πάει μήνα-μήνα, μία του λέει ή παραγωγή έχει δώσει βάρος στην καινούργια Tenere, μία τα τελωνεία,΄κ.λ.π.

Ο άνθρωπος έχει φάει κόλλημα με το μαύρο ΧΤ (το οποίο είναι πολύ όμορφο και κακό!!!) και δεν θέλει να ακούσει κουβέντα για το ΧΤ του 2007 που είναι ετοιμοπαράδοτο και δεν έχει καμία απολύτως διαφορά (μηχανικά) με το μοντέλο του 2008. Απλά είναι μαύρο!!!

Πιστός μέχρις εσχάτων!!!:lol:

Αυτά τα γράφω για να ενημερώσω τους επίδοξους αγοραστές Tenere να δώσουν προκαταβολή και να κλέισουν μία από τώρα (αν δεν το έχουν κάνει ήδη) γιατί κάτι παίζεται με τη Yamaha.

Είτε έχει στοκ ΧΤ που θέλει να διώξει, είτε είναι τελευταία στη λίστα της Ευρώπης, είτε στα @@ρια τους, γιατί όταν έρθουν οι καινούργιες θα πουληθούν σαν φρέσκα ψωμάκια...

Παρόλα αυτά, παραμένει η καλύτερη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα...

Υ.Γ.
Τη ζαχάρωνα την Tenere!!!;)

Anty12
22/05/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Μηπως να τα ακυρωσουμε οσοι παραγγειλαμε και να παρουμε τιποτα αλλο???Και εβριζα την BMW που ειχε παραδοση περιπου ενα μηνα στο 650 GS (800):confused:

Σαν τι δηλαδή ρε Στράτο....:confused: :confused:

peskandritsos
22/05/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Σαν τι δηλαδή ρε Στράτο....:confused: :confused: Εχω αρχισει και σκεφτομαι πολυ σοβαρα το 1200 GS

Anty12
22/05/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Εχω αρχισει και σκεφτομαι πολυ σοβαρα το 1200 GS

Εντελώς διαφορετική κατηγορία , και εντελώς διαφορετικό βαλάντιο....:D

hararm123
23/05/2008, 16:46
Σημερα ρωτησα στην Yamaha εδω και μου ειπαν οτι σε πρωτη φαση θα ερθουν στην Ελλαδα περιπου 300 κομματια μαλλον τελος Ιουνιου αρχες Ιουλιου.Τιμη μου ειπαν γυρω στα 7500 Ε.Σε περιπτωση πληρωμης με μετρητο υπαρχει μικρη εκπτωση η λιγο μεγαλυτερη οικονομικα προσφορα σε εξτρα...Εγω παντως θα επαιρνα το καφετι.....Καλες βολτες στον φιλο που το παραγγειλε .....

Anty12
23/05/2008, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Σε περιπτωση πληρωμης με μετρητο υπαρχει μικρη εκπτωση η λιγο μεγαλυτερη οικονομικα προσφορα σε εξτρα...

Για πες....για πες :rolleyes: :rolleyes: :beer: :beer:

peskandritsos
23/05/2008, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Σημερα ρωτησα στην Yamaha εδω και μου ειπαν οτι σε πρωτη φαση θα ερθουν στην Ελλαδα περιπου 300 κομματια μαλλον τελος Ιουνιου αρχες Ιουλιου.Τιμη μου ειπαν γυρω στα 7500 Ε.Σε περιπτωση πληρωμης με μετρητο υπαρχει μικρη εκπτωση η λιγο μεγαλυτερη οικονομικα προσφορα σε εξτρα...Εγω παντως θα επαιρνα το καφετι.....Καλες βολτες στον φιλο που το παραγγειλε ..... Αδερφε σε ποια ΥΑΜΑΗΑ στο ειπανε αυτο γιατι εγω αλλα εχω μαθει?

hararm123
23/05/2008, 22:36
Στην Κερκυρα....Εκπτωση 300Ε στο μετρητο η γυρω στα400Ε δωρα....

peskandritsos
25/05/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Στην Κερκυρα....Εκπτωση 300Ε στο μετρητο η γυρω στα400Ε δωρα.... Καλα σου ειπανε για εκπτωση και δωρα χωρις να εχει διαμορφωθει η τιμη ακομα απο την αντιπροσωπεια?Νομιζω οτι επεσες σε ανευθυνο πωλητη.

hararm123
25/05/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Καλα σου ειπανε για εκπτωση και δωρα χωρις να εχει διαμορφωθει η τιμη ακομα απο την αντιπροσωπεια?Νομιζω οτι επεσες σε ανευθυνο πωλητη.


Σιγουρα οχι Το παλικαρι ειναι μια ζωη στην εταιρεια Εδω ο κοσμος των 2 τροχων ειναι μικρος.Ο καθενας ξερει καλα τον αλλον και δεν μπορει καποιος πωλητης να πει π@π@ρια αν θελει να ξαναμπει πελατης στο μαγαζι

peskandritsos
25/05/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Σιγουρα οχι Το παλικαρι ειναι μια ζωη στην εταιρεια Εδω ο κοσμος των 2 τροχων ειναι μικρος.Ο καθενας ξερει καλα τον αλλον και δεν μπορει καποιος πωλητης να πει π@π@ρια αν θελει να ξαναμπει πελατης στο μαγαζι Δεν αμφιβαλω οτι ειναι καλος πωλητης.Αλλα οταν η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει αναφερει τελικη και οριστικη τιμη σε καποιο μοντελο το να σου λεει αυτος απο μονος του οχι μονο την τιμη αλλα και την εκπτωση που θα σου κανει δεν ειναι λιγακι ανευθυνο?Το καλυτερο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι τα λεει αυτα κατα προσεγγιση.

XJR_Billy
26/05/2008, 13:30
Παλληκάρια, πήγα την ΧΤάρα για σέρβις και ενημερώθηκα ότι στην Μοτοδυναμική Αγίας Παρασκευής θα υπάρχει 1 (μία) λευκή Τενερέ εντός της εβδομάδος.

Όσοι πιστοί προσέλθετε...:wave2:

Τηλ. Yamaha: 210-6005083

Zid
26/05/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Παλληκάρια, πήγα την ΧΤάρα για σέρβις και ενημερώθηκα ότι στην Μοτοδυναμική Αγίας Παρασκευής θα υπάρχει 1 (μία) λευκή Τενερέ εντός της εβδομάδος.

Όσοι πιστοί προσέλθετε...:wave2:

Τηλ. Yamaha: 210-6005083 Αντε να δούμε...

Anty12
26/05/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Παλληκάρια, πήγα την ΧΤάρα για σέρβις και ενημερώθηκα ότι στην Μοτοδυναμική Αγίας Παρασκευής θα υπάρχει 1 (μία) λευκή Τενερέ εντός της εβδομάδος.

Όσοι πιστοί προσέλθετε...:wave2:

Τηλ. Yamaha: 210-6005083

Τελική τιμή? Extras ?

XJR_Billy
26/05/2008, 14:08
Λυπάμαι παιδιά, δεν ρώτησα για τιμή, αλλά το συγκεκριμένο κατάστημα (εκεί αγόρασα το ΧΤ) κάνει τιμές...

Τώρα για extras, κάτσε να'ρθει για τα καλά ή μηχανή...

Είδα και ένα εξώφυλλο στο ΜΟΤΟ που λέει για την Τενερέ: "To καλύτερο ΧΤ660 ως τώρα..."

Επειδή έχει τεθεί θέμα για την αξιοπιστία του περιοδικού, σιγά μην το αγοράσω!!!

Θα παρουσιάζει τα ΧΤ σαν ερείπια και την Τενερέ σαν το όνειρο του μοτοσυκλετιστή...

hararm123
26/05/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Δεν αμφιβαλω οτι ειναι καλος πωλητης.Αλλα οταν η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει αναφερει τελικη και οριστικη τιμη σε καποιο μοντελο το να σου λεει αυτος απο μονος του οχι μονο την τιμη αλλα και την εκπτωση που θα σου κανει δεν ειναι λιγακι ανευθυνο?Το καλυτερο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι τα λεει αυτα κατα προσεγγιση.

Η μοναδικη λυση ειναι η αναμονη των εξελιξεων.Οπωσδηποτε θα ενημερωσω οταν εχω νεοτερα και αν κανω λαθος οταν ερθω αθηνα θα κερασω:a014: :a014: :a014:

peskandritsos
26/05/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Η μοναδικη λυση ειναι η αναμονη των εξελιξεων.Οπωσδηποτε θα ενημερωσω οταν εχω νεοτερα και αν κανω λαθος οταν ερθω αθηνα θα κερασω:a014: :a014: :a014: :beer: :beer: :beer:

Anty12
04/06/2008, 14:16
Μία πιο αναλυτική παρουσίαση του νέου Tenere…..
Εντύπωση προκαλούν οι αναφορές στο νέο πλαίσιο , και στην προσπάθεια να μειωθούν οι κραδασμοί.....

...........................................................................................
“We think it’s time to come back with a renewed concept,” says Ténéré project leader Hiroo Saito. “Yamaha has been absent from the Rally touring segment for a long time. The first Ténéré (see Ténéré history) has influenced the category heavily in 1983. The new XT660Z Ténéré has everything the original concept’s success was made of: It is simple, unbreakable, practical, light and has a reliable, strong single cylinder engine and we made it deliberately fit for off-road as well.”

Lightweight Rally Touring
“In the last decade, Rally Touring has changed quite a bit. Most bikes today are big multi-cylinder machines with excellent touring qualities. But the lightweight segment around 650 cc is almost forgotten,” explains product planner Takeshi Higuchi, who was one of the leading forces behind the new XT660Z Ténéré. He is convinced: “As a real multi purpose machine, our new light weight single cylinder is a perfect choice because of its road touring qualities and excellent controllability on gravel roads or small tracks.”

Bring good classic values back
Higuchi explains the concept behind the new XT660Z: ”In the eighties, when adventure touring, particular through Africa, was at its peak, the first choice was either an XT 500 with a big tank, or later the XT 600 Ténéré. The reasons were obvious. The bike was relatively light and its big tank offered over 400 km range. The air-cooled single engine has been very reliable and economical. The bike was made in a simple way and you could service or repair the machine next to the road if you carried tools. It was the ideal bike to go to remote places. At the same time, the all round function made the Ténéré a favourite choice for commuting and even qualified as first bike for young riders. The motorcycle industry today, and that includes us as Yamaha, has forgotten some of these qualities. The XT660Z Ténéré will bring them back. Whether you want to go on a round-the-world-tour, or travel through mountain areas, or go to work every day, the new Ténéré will be a reliable and practical companion.”

What we mean with practicality
Project chief Alessandro Ghezzi has his view about the Ténéré’s advantages: ”Practicality is simply a sum of many little qualities. To ride several hundred kilometres without worrying about the next fuel station for example. The single cylinder engine is practical, because of its economy in consumption and maintenance. And still the 660cc engine has enough power to be superior in today’s traffic and it ensures a good enough cruising speed in today’s highway traffic. The little windscreen is quite efficient and with the comfortable riding position, long trips are never a hassle. Now at 183 kg dry weight, the Ténéré is comparatively light in its segment and therefore has a very nice handling character both in city traffic and on mountain trails. The luggage carrier is, and always has been, standard equipment. With the optional accessory top case or side panniers you can carry more than enough. For me the Ténéré is the best all-rounder concept.”

New frame and chassis
Hiroo Saito adds: “The Ténéré has a new frame and chassis, quite different from the XT660R. We had different priorities and started from scratch. The Ténéré is an all-round touring bike, and has to cover all kinds of usage, so we needed to develop a wide range of qualities like comfort for longer trips, a strong rear frame to carry luggage and passenger, and also some off road capability for gravel paths in mountains or use in the desert sand.”
How much stiffness and compactness was important in the new Ténéré’s design may be highlighted best with the fact, that even different manufacturing places and processes were considered in order to achieve the results engineering was looking for.
Alessandro Ghezzi explains further:” On the XT660R, we build the chassis first and install the engine at the end of the assembly line. The Ténéré is produced just the opposite way. We have the engine first on the line and build frame and components around the engine. This allows us to have a frame which is stiffer and also tighter wrapped around the engine. The new, stronger swing arm is kept in place by a massive forged single pivot holder, which is another contribution.”


Function comes first
The development team was convinced, that function was the key to a new successful Ténéré concept. Against designers’ first resistance, the harmonica type fork protectors are protecting the fork against dust mud and stones. “These may look old-fashioned, but they are so effective, that we decided to use them“, says Alessandro Ghezzi.
Serious off-road testing next to the usual road tests were part of the development process. ”One day our test team came back from a 1000 Kilometre off-road trip with 30 kg weight strapped to the rear part of the prototype. They were pretty exhausted and one of them said, it would be much easier to recommend a suspension setting for high performance sport bikes.” As all-rounder, the Ténéré’s use is very wide, from heavy loaded off road to high speed highway.

Proven engine technology
The new Ténéré’s engine is based on the same power plant, which is used in the XT 660 R. Changes include new muffler and different air box. Consequently the electronic engine management (injection, ignition etc.) was altered. The new air box is located under the seat and is very easy to reach. The dry filter element can be taken out to be cleaned just by opening a few screws. Literally it could be done in the shadows of a palm tree. The filter element itself has a bigger surface comparing to XT 660 R for higher cleaning capacity.
“We made big efforts to reduce vibration felt by the rider,” says Ghezzi. “The bike will be used on long distances also on highways and we wanted no fatigue for the rider in every respect.”

Form follows function
Designer Olivier Béboux confesses: ”The new bike has many design elements from the original Ténéré. But still it looks quite different. We tried to keep history and family image of the Ténéré line, but also adopt modern lines. And not only the looks itself played a major role. We had lots of attention to functional parts as well. Take the protectors bolted left and right side of the massive tank: in case the bike falls over, these protectors will help to keep the damage minimal. And in the worst case, they are easy to be changed.
And because we felt necessary to have better comfort for the passenger, we increased the seat cushion on the rear end and made it a step shape, even when from styling point of view this is a bit less sporty.”
The new sixth generation Ténéré is as practical and reliable as it has always been. And it is a perfect all-rounder for the expert as well as for the novice rider.



Πηγή:www.xt660.com

XJR_Billy
04/06/2008, 14:39
Ωραίος ο Andy12, πολύ καλό review...

:wave2:

Anty12
04/06/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ωραίος ο Andy12, πολύ καλό review...

:wave2:

Ρε μανία όλοι με το AnDy , αντί για AnTy........:mad: :lol: :lol: :beer:

Anty12
04/06/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Έβγαλε μάλιστα και το πρώτο της κουσούρι....
Το Οring που σφραγίζει το ματάκι από όπου ελέγχεται η στάθμη λαδιών, δεν εφαρμόζει καλά , με αποτέλεσμα να δακρύζει. Διορθώνεται εύκολα με μία αλλαγή από άλλο μοντέλο (π.χ. XTR)


Διορθώνω....
Δεν είναι το "ματάκι" , αλλά η τάπα πλήρωσης λαδιού όπου χρειάζεται αλλαγή το o-ring.


132719

peskandritsos
04/06/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Διορθώνω....
Δεν είναι το "ματάκι" , αλλά η τάπα πλήρωσης λαδιού όπου χρειάζεται αλλαγή το o-ring. Πω πω μεγαλο κουσουρι...Ετσι μουρχεται να την ακυρωσω :a01:

XJR_Billy
04/06/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πω πω μεγαλο κουσουρι...Ετσι μουρχεται να την ακυρωσω :a01:


:lol: :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl:

MikeG
04/06/2008, 16:17
Άραγε λέτε να δούμε κανά Tenere 800 ή πιο πάνω?

:wave2:

Anty12
04/06/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:lol: :lol: :lol: :lol: :bawl: :bawl:

Λες.....?:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :D

Anty12
04/06/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άραγε λέτε να δούμε κανά Tenere 800 ή πιο πάνω?

:wave2:


Ξανά-μανά τα ίδια, όπως με το 800GS Μικέ...αναμονή.....:rolleyes: :rolleyes:

Τέλος του έτους μεταλλαγμένος 900ρης από TDM στα 1200 με 100+ άλογα , σε ίδιο πλαίσιο και φιλοσοφία

MikeG
04/06/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Ξανά-μανά τα ίδια, όπως με το 800GS Μικέ...αναμονή.....:rolleyes: :rolleyes:

Τέλος του έτους μεταλλαγμένος 900ρης από TDM στα 1200 με 100+ άλογα , σε ίδιο πλαίσιο και φιλοσοφία

Αν είναι όπως το περιγράφεις, αποτυχία θα είναι κατεμέ.. Τι να τα κάνεις τα 1200.... 80 αλογάκια να έχεις να είσαι αρχηγός.. Τελικά το KTM 950 adventure συνεχίζει να επικρατεί νομίζω.:wave2:

Anty12
04/06/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πω πω μεγαλο κουσουρι...Ετσι μουρχεται να την ακυρωσω :a01:

15 του μηνού ξεφορτώνουμε λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε.......................:beer: :beer: :beer:

peskandritsos
04/06/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Άραγε λέτε να δούμε κανά Tenere 800 ή πιο πάνω?

:wave2: Νομιζω οτι επειδη το 660 Ζ ειναι πολυ καινουργιο οτιδηποτε βγαλει η ΥΑΜΑΗΑ πανω απο 660 τα επομενα δυο χρονια λαμβανοντας υποψιν και την ζητηση που φαινεται να εχει το 660 θα το ονομαζε super tenere.Αλλα κατσε να ερθει πρωτα και το 660 και βλεπουμε...

peskandritsos
04/06/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
15 του μηνού ξεφορτώνουμε λεμεεεεεεεεεεεεεεεεε.......................:beer: :beer: :beer: Ειχες τιποτα νεο κι εσυ???

Anty12
04/06/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν είναι όπως το περιγράφεις, αποτυχία θα είναι κατεμέ.. Τι να τα κάνεις τα 1200.... 80 αλογάκια να έχεις να είσαι αρχηγός.. Τελικά το KTM 950 adventure συνεχίζει να επικρατεί νομίζω.:wave2:

Κυνηγάνε το 1200Gs και όχι το 800...
Ζαλίστηκαν από τις 100000 πωλήσεις του , οι σχιστομάτηδες φένεται.....:D :D

Τώρα -αν και ξέρω ότι είσαι ΚΤΜακιας-........μηχανή που γράφει στο μάνιουαλ...500ml λάδι κάθε 1000χλμ.....ΔΕΝ.... :nono: :nono:

Anty12
04/06/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Ειχες τιποτα νεο κι εσυ???

ΝΑΔΑ.....:( :(
Αλλά, όσο ζω........

MikeG
04/06/2008, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Κυνηγάνε το 1200Gs και όχι το 800...
Ζαλίστηκαν από τις 100000 πωλήσεις του , οι σχιστομάτηδες φένεται.....:D :D

Τώρα -αν και ξέρω ότι είσαι ΚΤΜακιας-........μηχανή που γράφει στο μάνιουαλ...500ml λάδι κάθε 1000χλμ.....ΔΕΝ.... :nono: :nono:


& BMW έχω & KTM έχω:lol: :lol:
& που να δεις τι γράφει για τα boxer
Το να καίνε λάδι είναι υγεία :winka: :wave2:

peskandritsos
04/06/2008, 16:31
Θα μαθω με ποιο καραβι θα ερθουν τα ΤΕΝΕΡΕ και θα παω με παπα να κανει αγιασμο:a024:

Anty12
04/06/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Θα μαθω με ποιο καραβι θα ερθουν τα ΤΕΝΕΡΕ και θα παω με παπα να κανει αγιασμο:a024:

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

Είσαι όλα τα λεφτά ρε Στράτο.....:lol: :lol:

XJR_Billy
04/06/2008, 16:54
Αύριο μάγκες πάω Yamaha να βάλω χούφτες στην ΧΤάρα!

Ο υπεύθυνος μου είχε πει ότι από την προηγούμενη εβδομάδα θα είχε μία λευκή Τενερέ στο μαγαζί...

Θα ελέγξω και θα ενημερώσω σχετικώς αύριο!

Μείνετε συντονισμένοι...

660 λέμεεεεεεεεεεε...........

:beer:

Anty12
04/06/2008, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Αύριο μάγκες πάω Yamaha να βάλω χούφτες στην ΧΤάρα!

Ο υπεύθυνος μου είχε πει ότι από την προηγούμενη εβδομάδα θα είχε μία λευκή Τενερέ στο μαγαζί...

Θα ελέγξω και θα ενημερώσω σχετικώς αύριο!

Μείνετε συντονισμένοι...

660 λέμεεεεεεεεεεε...........

:beer:

Μάθε τελική τιμή, τιμές για extras, ότι μπορείς τέλοσπάντων....:beer: :beer:

XJR_Billy
04/06/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μάθε τελική τιμή, τιμές για extras, ότι μπορείς τέλοσπάντων....:beer: :beer:

Yes sir!!!

:beer:

peskandritsos
04/06/2008, 19:06
Πηγα και πηρα ενα περιοδικο για μοτο σημερα το μεσημερι και ειδα διαφημιση του ΤΕΝΕΡΕ.Λετε να σημαινει κατι αυτο????:sun: :sun: :sun:

XJR_Billy
04/06/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Πηγα και πηρα ενα περιοδικο για μοτο σημερα το μεσημερι και ειδα διαφημιση του ΤΕΝΕΡΕ.Λετε να σημαινει κατι αυτο????:sun: :sun: :sun:

E, E, Έρχεται!!!

Ε, Ε, Έρχεται!!!

XJR_Billy
05/06/2008, 11:46
Πήγα σήμερα Yamaha και έβαλα χούφτες.

Λυπάμαι, αλλά δεν είναι ΑΚΟΜΑ σίγουροι για την τελική τιμή...

Μου είπαν ότι θα παίξει ανάμεσα σε 7500-8000...

Για έξτρας ούτε λόγος...

Έχουν εισαχθεί γύρω στα 10 κομμάτια που είναι προ-παραγωγής και ΔΕΝ διατίθενται στο εμπόριο...

Περιμένουν, λένε, τις πρώτες αφίξεις στα μέσα Ιουλίου.

Οι περισσότερες, 8 στις 10, απ'ότι μου είπε θα είναι λευκές...

ΔΕΝ έφερε Τενερέ στην έκθεση όπως μου είχε πει...

Η δικαιολογία είναι ότι δεν έχουν προλάβει να κατασκευαστούν αρκετές, και ότι σε άλλες χώρες έχουν γίνει προ-παραγγελίες πολύ πριν από την Ελλάδα, και ότι πιάστηκαν στον ύπνο και δεν προέβλεψαν την αυξημένη ζήτηση από άτομα που γυρίζουν σε μοτοσυκλέτες...

Δικαιολογίες... Μάλλον περιμένουν να διώξουν το στοκ... Νομίζω...

Υπομονή αδέλφια...


(Και επειδή αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... που να δείτε το ΧΤ μου με τις racing χούφτες :sun: )

Τα λέμε σύντροφοι! :wave2:

Anty12
05/06/2008, 12:16
Την κάτσαμε την βάρκα....:( :(
Μια εταιρία είχε σωστό customers care, και τα έκανε σκ@τ@ κι' αυτή....:mad: :mad:

Billy Thx:beer:

XJR_Billy
05/06/2008, 12:37
Αδερφέ μην χολοσκάς...

Λόγω οικονομικών προβλημάτων κυκλοφορούσα με μιά πάπια και περίμενα 2 χρόνια για να πάρω το ΧΤ!!!

Και ξέρεις τι λέω τώρα, που το πήρα καινούργιο και λαμπερό;

ΧΑΛΑΛΙ το περίμενε!!!!!!!!!!

Η γνώμη μου είναι μην βιαστείς και πάρεις κάτι που δεν σε τρελαίνει...

Λίγος χρόνος έμεινε, κάνε υπομονή...

Άντε, να πάμε και καμιά βολτίτσα, όταν την πάρεις με το καλό!!!:sun:

Η Yamaha όντως μας τα χαλάει με τις παραδόσεις, είναι ίσως η καλύτερη όμως στο customer care και το after-sales...

Ε, για τα μηχανάκια της, τι να πει κανείς :smokin:


:beer: :beer:

ggs
05/06/2008, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Πήγα σήμερα Yamaha και έβαλα χούφτες.

Λυπάμαι, αλλά δεν είναι ΑΚΟΜΑ σίγουροι για την τελική τιμή...

Μου είπαν ότι θα παίξει ανάμεσα σε 7500-8000...

Για έξτρας ούτε λόγος...

Έχουν εισαχθεί γύρω στα 10 κομμάτια που είναι προ-παραγωγής και ΔΕΝ διατίθενται στο εμπόριο...

Περιμένουν, λένε, τις πρώτες αφίξεις στα μέσα Ιουλίου.

Οι περισσότερες, 8 στις 10, απ'ότι μου είπε θα είναι λευκές...

ΔΕΝ έφερε Τενερέ στην έκθεση όπως μου είχε πει...

Η δικαιολογία είναι ότι δεν έχουν προλάβει να κατασκευαστούν αρκετές, και ότι σε άλλες χώρες έχουν γίνει προ-παραγγελίες πολύ πριν από την Ελλάδα, και ότι πιάστηκαν στον ύπνο και δεν προέβλεψαν την αυξημένη ζήτηση από άτομα που γυρίζουν σε μοτοσυκλέτες...

Δικαιολογίες... Μάλλον περιμένουν να διώξουν το στοκ... Νομίζω...

Υπομονή αδέλφια...


(Και επειδή αν δεν παινέψεις το σπίτι σου... που να δείτε το ΧΤ μου με τις racing χούφτες :sun: )

Τα λέμε σύντροφοι! :wave2:


Δηλαδή ,στην υπόλοιπη Ευρώπη που το δίνουν 6900€ (εδώ και τρεις-τέσσερις μήνες) πρέπει να είναι μεγάλα κορόιδα…
Εμάς εδώ στην Βόριο-Αφρικάνικη Δημοκρατία του ελλαδισταν μας το κρατάν κρυφό να μας το κάνουν έκπληξη…πρέπει να τους μιλήσει κάποιος για το internet…
Ααα , εδώ το μαγαζί ΔΕΝ είναι YAMAHA…είναι ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ…
:sad:

XJR_Billy
05/06/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Δηλαδή ,στην υπόλοιπη Ευρώπη που το δίνουν 6900€ (εδώ και τρεις-τέσσερις μήνες) πρέπει να είναι μεγάλα κορόιδα…
Εμάς εδώ στην Βόριο-Αφρικάνικη Δημοκρατία του ελλαδισταν μας το κρατάν κρυφό να μας το κάνουν έκπληξη…πρέπει να τους μιλήσει κάποιος για το internet…
Ααα , εδώ το μαγαζί ΔΕΝ είναι YAMAHA…είναι ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ…
:sad:

Φίλε, απ'ότι ξέρω έχουν κυκλοφορήσει μερικές ΔΕΚΑΔΕΣ κομμάτια μόνο στη βόρεια Ευρώπη.

Τώρα, για την τιμή, δεν νομίζω με τίποτα ότι θα είναι 6900. 6900 κάνει το ΧΤ! ΣΙΓΟΥΡΑ παραπάνω!

Τώρα, υπάρχει και η άλλη περίπτωση, να το διαφημίζουν ότι θα πουληθεί γύρω στις 8000 για να το βάλουν στις 7500 και να μας κάνουν να νομίζουμε ότι τους πιάσαμε κότσο!:lol:

Για μένα, το μεγαλύτερο λάθος της εταιρείας είναι ότι δεν έχουν άνακοινώσει συγκεκριμένη ημερομηνία αφίξεως! Δεν μπορείς να έχεις υποψήφιους αγοραστές να περιμένουν από τον Οκτώβριο του 2007, να έχει μπει Ιούνιος 2008 και να μην έχεις ακόμα μηχανές.

Πες τίμια, κύριοι, θα έρθει τότε! Κάντε το κουμάντο σας! Και όχι να τραβάνε τον κόσμο μήνα-μήνα, τώρα έρχεται, αύριο έρχεται κ.λ.π.

Anty12
05/06/2008, 14:32
Βέλγιο 6900, η μηχανή κυκλοφορεί......
Αγγλία περίπου 6125, την πήρε στα χέρια του ο ιδιοκτήτης το Σάββατο.......

Αν δεχθούμε τα 600 Ευρό καπέλο που έχουν συνήθως τα μοντέλα, με κανένα τρόπο δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 7500

ggs
05/06/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Φίλε, απ'ότι ξέρω έχουν κυκλοφορήσει μερικές ΔΕΚΑΔΕΣ κομμάτια μόνο στη βόρεια Ευρώπη.

Τώρα, για την τιμή, δεν νομίζω με τίποτα ότι θα είναι 6900. 6900 κάνει το ΧΤ! ΣΙΓΟΥΡΑ παραπάνω!

Τώρα, υπάρχει και η άλλη περίπτωση, να το διαφημίζουν ότι θα πουληθεί γύρω στις 8000 για να το βάλουν στις 7500 και να μας κάνουν να νομίζουμε ότι τους πιάσαμε κότσο!:lol:

Για μένα, το μεγαλύτερο λάθος της εταιρείας είναι ότι δεν έχουν άνακοινώσει συγκεκριμένη ημερομηνία αφίξεως! Δεν μπορείς να έχεις υποψήφιους αγοραστές να περιμένουν από τον Οκτώβριο του 2007, να έχει μπει Ιούνιος 2008 και να μην έχεις ακόμα μηχανές.

Πες τίμια, κύριοι, θα έρθει τότε! Κάντε το κουμάντο σας! Και όχι να τραβάνε τον κόσμο μήνα-μήνα, τώρα έρχεται, αύριο έρχεται κ.λ.π.

Φιλαράκι ,μην σε παραμυθιαζουν από την εδώ αντιπροσωπεία….
Τα μηχανάκι κυκλοφορεί στην Ευρώπη (τουλάχιστον Γερμανία και Ιταλία) κανονικά εδώ και καιρό…
Μάλιστα πριν δυο μήνες είδα ΕΔΩ στηνΑΘΗΝΑ Tenere (το λευκο) σε ένα δρόμο στους Αμπελόκηπους με ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ πινακίδες και περίμενα τον τύπο που το είχε για να τον ρωτήσω από πού το πήρε….μου είπε ότι το είχε αγοράσει από την Ιταλία και το είχε φέρει στην Ελλάδα (εκτελωνισμός) ,γιατί το μηχανάκι το γούσταρε και δεν ήθελε να περιμένει πότε θα δεήσουν οι ντόπιοι…ααα ,και η τιμή του ήταν αυτή που λέει στο site και του έκαναν και κάποια δώρα…


http://www.yamaha-motor.de/products/motorcycles/adventure/xt660z.jsp

http://www.yamaha-motor.it/products/Motocicli/adventure/xt660z.jsp


:wave2:

ggs
05/06/2008, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Βέλγιο 6900, η μηχανή κυκλοφορεί......
Αγγλία περίπου 6125, την πήρε στα χέρια του ο ιδιοκτήτης το Σάββατο.......

Αν δεχθούμε τα 600 Ευρό καπέλο που έχουν συνήθως τα μοντέλα, με κανένα τρόπο δεν πρέπει να ξεπεράσει τα 7500

Έτσι...

ΑΓΓΛΙΑ 6125(μηπως ειναι λίρες? λιγα μου φενονται)
ΒΕΛΓΙΟ 6900
ΓΕΡΜΑΝΙΑ 6900
ΙΤΑΛΙΑ 6900


Αντε να δουμε και στο Ελλαντα...

Anty12
05/06/2008, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Έτσι...

ΑΓΓΛΙΑ 6125(μηπως ειναι λίρες? λιγα μου φενονται)


Εδώ (http://www.xt660.com/showthread.php?t=6734)

ggs
05/06/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Εδώ (http://www.xt660.com/showthread.php?t=6734)


£4750 = 6013€ !!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

θα παω να ψωνισω στην Αγγλια και με τα ρεστα θα παρω μπύρες
:beer: :beer: :beer:

XJR_Billy
05/06/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
£4750 = 6013€ !!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop:

θα παω να ψωνισω στην Αγγλια και με τα ρεστα θα παρω μπύρες
:beer: :beer: :beer:


:lol: :lol: :lol:

Το ΧΤ θα το δώσεις?

ggs
05/06/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
:lol: :lol: :lol:

Το ΧΤ θα το δώσεις?


Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα…
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι ο μεγάλος έρωτας της ζωής μου (στις μοτοσικλέτες) ήταν το Super Tenere 750….το είχα 7 χρόνια …
Το μεγάλο λάθος της ζωής μου (στις μοτοσικλέτες) είναι ότι το πούλησα…
Περιμένω να βγάλει η YAMAHA το νέο TENERE πάρα πολλά χρόνια…

Τώρα ,το XT660R κάνει την δουλεία που θέλω άψογα …
Το ΧΤ660Ζ είναι , ίσως ,το ίδιο με άλλα ρουχαλάκια…ΑΛΛΑ όταν το είδα ένιωσα πάλι ερωτευμένος….δεν ξέρω…ας έλθει. , ας τσουλήσει και βλέπουμε…
Επίσης, υπάρχουν και οι φήμες για το νέο Super Tenere…
;)

Anty12
05/06/2008, 15:17
Εεεεεε.....Χαιβάνια στην ΓιαΜάπα , ξυπνάτε.....

Θέτε λεφτά ή όχι....???????
Ο άλλος έχει κάνει 3000χλμ ...και μεις κοιτάμε την Πίνδο μόνο απ΄τον χάρτη......


132817

Anty12
05/06/2008, 15:24
Αυτό δεν το ήξερα......!!!!!!
Μόλις γλύτωσα 120 Ευρό....:D :D :D


132818

XJR_Billy
05/06/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα…
Καταρχήν θέλω να σου πω ότι ο μεγάλος έρωτας της ζωής μου (στις μοτοσικλέτες) ήταν το Super Tenere 750….το είχα 7 χρόνια …
Το μεγάλο λάθος της ζωής μου (στις μοτοσικλέτες) είναι ότι το πούλησα…
Περιμένω να βγάλει η YAMAHA το νέο TENERE πάρα πολλά χρόνια…

Τώρα ,το XT660R κάνει την δουλεία που θέλω άψογα …
Το ΧΤ660Ζ είναι , ίσως ,το ίδιο με άλλα ρουχαλάκια…ΑΛΛΑ όταν το είδα ένιωσα πάλι ερωτευμένος….δεν ξέρω…ας έλθει. , ας τσουλήσει και βλέπουμε…
Επίσης, υπάρχουν και οι φήμες για το νέο Super Tenere…
;)

Εγώ, φίλε, θα είχα την 600άρα Τενερέ που την γούσταρα σαν τρελλός...

Αλλά είχε προβλήματα λόγω κακής συντήρησης και δεν την πήρα.:sad:

Κι εγώ όταν είδα την Τενερέ (φωτό), κάτι μ'έπιασε...

Είχα βάλει χρόνια το ΧΤR στο μάτι... Με τράβαγε... Μ'έπιασε τελικά!!!:D
Δεν μπορούσα και να περιμένω άλλους 6-7 μήνες να δω ζωντανά την Τενερέ...

Είμαι τρισευτυχισμένος με το ΧΤ, αλλά όπως λες, όσα φέρνει ο χρόνος...

Έχω όμως ένα φίλο (32 χρόνια φίλοι, απ'το νήπιο), που την περιμένει σαν τρελός και άντε λέμε να κάνουμε καμιά βόλτα...

Άντε να δούμε...

:beer: :wave2:

XJR_Billy
05/06/2008, 15:37
Ποιά Πίνδο; Την Ελληνική;:lol: :lol:

Είναι από Ελλάδα δηλαδή οι φωτό;:confused:

Χώσε κι άλλες φωτό :beer:

(Θα τον παλαβώσω τον δικό μου!!!) :evil: :smokin:

p@nos
05/06/2008, 15:46
πω ρε γμτ μας αναβει φωτιες το θηριο τωρα....



:bawl: :bawl: :bawl:

Anty12
05/06/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από XT_Billy
Ποιά Πίνδο; Την Ελληνική;:lol: :lol:

Είναι από Ελλάδα δηλαδή οι φωτό;:confused:

Χώσε κι άλλες φωτό :beer:

(Θα τον παλαβώσω τον δικό μου!!!) :evil: :smokin:

Όχι , ενός Βέλγου


132819

Anty12
05/06/2008, 15:50
:cool:


132820

Anty12
05/06/2008, 15:51
:bigcry:


132821

Anty12
05/06/2008, 15:53
Το ντεπίζιτο είναι πλαστικό....είμαστε για να αλλάζουμε tank bag......:mad:


132822

ggs
05/06/2008, 16:58
Τελικά, την πατησαν και οι Αγγλοι που το πουλουσαν φτηνα...
http://www.visordown.com/motorcyclenews/view/yamaha_tenere_sells_out/3825.html

FANCY THE new Yamaha XT660Z Tenere? Well don't hang around, stocks are short and there aren't anymore coming into the UK until September. And even then it's not sure if any more will arrive.

Yamaha's dealers have snapped up every Tenere that will be brought into the UK, meaning that if you can't find one in a dealer then you ain't going to get one. Period.

“There are no free dealer orders of the Tenere until September,” confirmed Yamaha UK's Simon Belton. “And even then we are not 100% sure if we will get any more bikes.”

Much like it did with the Fazer 600 last year Yamaha seem to have underestimated the demand for its new model, leaving dealers short on stock.

“The demand was unexpected, but I would say we got it spot on. If at the end of the year we have two bikes left in the UK then I would say we planned it perfectly, but until then it's difficult to say,” said Belton.

According to dealers we spoke to the situation isn't quite as bad as it first sounds. While Yamaha has sold all its stock dealers haven't taken many pre-orders on the bike, but this could soon change when it arrives in the UK in April. “I wouldn't be surprised if they do sell out,” said one dealer, “reaction has been mental from the public.”

So, if you are interested in buying a new Tenere the best advice seems to be don't hang around, get a deposit down now.


Τουλαχιστον ,πηραν μια μυρωδιά...
:wave2:

XJR_Billy
05/06/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τελικά, την πατησαν και οι Αγγλοι που το πουλουσαν φτηνα...
http://www.visordown.com/motorcyclenews/view/yamaha_tenere_sells_out/3825.html

FANCY THE new Yamaha XT660Z Tenere? Well don't hang around, stocks are short and there aren't anymore coming into the UK until September. And even then it's not sure if any more will arrive.

Yamaha's dealers have snapped up every Tenere that will be brought into the UK, meaning that if you can't find one in a dealer then you ain't going to get one. Period.

“There are no free dealer orders of the Tenere until September,” confirmed Yamaha UK's Simon Belton. “And even then we are not 100% sure if we will get any more bikes.”

Much like it did with the Fazer 600 last year Yamaha seem to have underestimated the demand for its new model, leaving dealers short on stock.

“The demand was unexpected, but I would say we got it spot on. If at the end of the year we have two bikes left in the UK then I would say we planned it perfectly, but until then it's difficult to say,” said Belton.

According to dealers we spoke to the situation isn't quite as bad as it first sounds. While Yamaha has sold all its stock dealers haven't taken many pre-orders on the bike, but this could soon change when it arrives in the UK in April. “I wouldn't be surprised if they do sell out,” said one dealer, “reaction has been mental from the public.”

So, if you are interested in buying a new Tenere the best advice seems to be don't hang around, get a deposit down now.


Τουλαχιστον ,πηραν μια μυρωδιά...
:wave2:


Ρε θα πουλήσει τρελλά λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεε...!!!

Προλάβετεεεεεεεεεεεεεε......

peskandritsos
05/06/2008, 21:12
EΠΙΣΗΜΟ SITE THΣ YAMAHA EΛΛΑΣ (ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ) ΤΙΜΗ 7490,00
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/adventure/xt660z.jsp

peskandritsos
05/06/2008, 22:21
Τωρα που ξαναβλεπω το ασπρουλι Νικο δεν ειν κακουλιη:a07:

Anty12
06/06/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
Τωρα που ξαναβλεπω το ασπρουλι Νικο δεν ειν κακουλιη:a07:

Η αλήθεια είναι ότι το race white της Yamaha είναι ωραίο...
Αλλά έχεις άντερα να αλλάξεις παραγγελία, με το χαμό που γίνεται:D :D

Αλλά βέβαια....... εσύ, είσαι και βισματίας.....:a01: :a13: :rolleyes:

XJR_Billy
06/06/2008, 10:34
Να αναφερθούν οι βισματίες!!!

:lol: