PDA

View Full Version : Όνομα χώρου...



Ktm.Prestige
22/04/2008, 07:45
Καλημέρα μας...
Ερώτηση μήπως γνωρίζετε.
Έχω καταχωρήσει ενα όνομα χώρου (Domain name) εδω και κανα μήνα και με έγκριση απο την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων) .

Χθές το βράδυ με πήρε ο καταχωρητής μου τηλ και μου είπε ότι το όνομα χώρου που έχω το θέλει πίσω ο παλιός ιδιοκτήτης!
Εγω δεν ήξερα ότι το είχε άλλος , απλά μπήκα να δω εαν είναι ελεύθερο , ήταν και το αγόρασα!
Μου είπε λοιπόν ότι λόγω του ότι το είχε και παλαιότερα εαν δεν τα βρούμε και κινηθεί δικαστικά , θα το κερδίσει λόγω παλαιότητας!!!
Μα πως γίνονται αυτα ρε παιδιά??Απο την στιγμή που ψάχνεις ενα domain name και είναι ελεύθερο και το αγοράζεις , πως γίνεται να έρθει όποιος και να είναι και να στο πάρει πίσω?

Ο καταχωρητής δεν θέλει να πάρει θέση στο θέμα γιατί εξαρχής δεν είχε το συγκεκριμένο domain name αλλά ήταν απο άλλον καταχωρητή!!

Ρε παιδιά , μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις?
Να του το πουλήσω , να του κάνω απλά μεταβίβαση γιατί θα με τρέξει στα δικαστήρια?
Υπενθυμίζω ότι το domain αυτή τη στιγμή έχει τα δικά μου προσωπικά στοιχεία!

HELP!!!:sick:

schumacher_
22/04/2008, 09:28
Δεν ψάχνεις καλύτερα κανένα δικηγόρο σχετικό με θέματα ίντερνετ κλπ?

:wave2:

Ktm.Prestige
22/04/2008, 09:44
Τι να πώ?
Μου φαίνεται ότι θα καταλήξω στον δικηγόρο!!

xrlantz
22/04/2008, 09:54
Δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα... απλά να σε «φοβίσουν» θέλουν. Και ίσως να προλάβουν τους πιθανούς εκβιασμούς, δώσε τόσα και πάρτο...

Από την στιγμή που ήταν ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ μπορούσε ο καθένας να το πάρει.

Η μόνη κύρωση θα είναι τυχόν ΑΠΟ τον ΠΡΩΗΝ ιδιοκτήτη ΠΡΟΣ τον ΚΑΤΑΧΩΡΗΤΗ με τον οποίο συνεργαζόταν γιατί εκείνος (κανονικά) θα έπρεπε έγκαιρα να ενημερώσει τον πελάτη του ότι λήγει το domain…

Μην φοβάσαι τίποτα... μια εποχή έβγαζαν τρελά λεφτά μερικοί αγοράζοντας popular ονόματα...

Ktm.Prestige
22/04/2008, 10:06
Από την στιγμή που ήταν ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ μπορούσε ο καθένας να το πάρει.

Ακριβώς!!!!
Όπως τα λες φίλε μου είναι.

Τότε ρε παιδιά για τι έλεγχο ονόματος μιλάμε??
Ένα απόσπασμα απο τον καταχωρητή μου
σας παρέχει Έλεγχο Αίτησης Κατοχύρωσης για τα Ονόματα Χώρου που κατοχυρώνετε. Έτσι μειώνεται σημαντικά την πιθανότητα απόρριψης της αίτησης κατοχύρωσης του Ονόματος Χώρου από την ΕΕΤΤ.

Κάποιος δικηγόρος εδω στο φόρουμ υπάρχει να μας βοηθήσει λίγο?

Daemon
22/04/2008, 10:08
Αν και δεν ειμαι σιγουρος για τα .gr γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο, σε .com,.net,.org που ειχα αρκετα παλιοτερα δεν ισχει, απ'την στιγμη που εφυγε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη τελειωσε, ανηκει σε αυτον που θα το προλαβει. Βεβαια μιλαμε υπο κανονικες συνθηκες γιατι αν μιλαμε οτι τους ξεφυγε η ανανεωση του google.com (λεμε τωρα) και το παρω εγω σιγουρα δεν θα το αφησουν ετσι, θα το κυνηγησουν μεχρι εκει που δεν παει, μιλαμε για ενα ονομα που εχει πολλα εκατομυρια..
Καλυτερα μιλα με δικηγορο.. Εχει τυχει υποθεση που μεγαλη εταιρια κυνηγισε ενα παιδι που το ονομα του σιτε του εμοιαζε "φωνητικα" με το δικο τους, και τελικα συμβιβαστικανε (Mike Rowe)

Ktm.Prestige
22/04/2008, 10:17
Για να είχαν ξεχάσει να ενημερώσουν τον πελάτη τους (μιλάω για τον καταχωρητή) λίγο δύσκολο.
Εγω που έχω και ενα άλλο όνομα χώρου , 15 μέρες πριν λήξη με είχαν ταράξει καθημερινά στα e-mail μέχρι που τις τελευταίες 3 μέρες με πήραν και τηλέφωνο να μου το πουν για να κάνω την ανανέωση.

Οπότε δε παίζει να το ξέχασαν , ο τύπος που το είχε το έγραψε στα @@ του και τώρα το ζητά πίσω.

Παρόμοιο γεγονός έχει συμβεί και με την Wind.
Όταν προσπάθησε να πάρει το όνομα wind.gr , δεν μπόρεσε γιατι το έχει ήδη κλείσει κάποιος άλλος.
Και φυσικά μιλάμε και για trademark.

Εαν δεν μπόρεσε να το διεκδικήσει ολόκληρη εταιρεία κινητής , δεν νομίζω να μπορεί να το διεκδικήσει ατομική επιχειρήση.

:nono:

xaris_sm
22/04/2008, 10:20
θα σου κλασει ενα μυδι..μην ανυσηχεις καθολου...αλητεια και τρομοκρατια να σε φοβισουν στο παιζουν οποτε γειωσε τους...αν το θες κρατα το αλλιως πουλησε το σε μια τιμη που θα τον τσουξει

:wave2:

MikeG
22/04/2008, 10:23
Ρώτα & σε κανά ανάλογο forum, πχ insomnia.gr .

:wave2:

VanDiemen
22/04/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από xaris_sm
θα σου κλασει ενα μυδι..

Εγώ το ξέρω αυτό με μια μάντρα @@.. Αλλά συμφωνώ πως.. μην κάνεις καμμιά βλακεία και το παραχωρήσεις! Τράβηξέ το όσο πάει και βγάλε όσα μπορείς περισσότερα από τον @@ρα που πήγε με ύπουλο τρόπο να σου το παίξει κεχαγιάς στα @@ σου. Αν ήταν ευθύς και τίμιος απέναντί σου τότε ναι..να ήσουν λογικός κι εσύ! Αλλά έτσι.. :nono:

Zid
22/04/2008, 10:31
Αν το χρειάζεται όντως το domain name ας πληρώσει και το ανάλογο πακέτο...

Πούλα Πούλαααααα!!! χεχε:wave2:

xaris_sm
22/04/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Εγώ το ξέρω αυτό με μια μάντρα @@..

αλλου το πηγαινα αλλα δεν με επιασες... για να μην πω the α.. word

:D

xrlantz
22/04/2008, 10:37
Να ξέρεις ότι μπορεί να παίζουν διάφορα σενάρια από πίσω...

• Να βρήκαν το καταχωριστή σου και να του έταξαν money...
• Να είχε ζητήσει ο πρώην ιδιοκτήτης να του το γυρίσουν σε park (εάν δεν το χρησιμοποιούσε) και να μην το έκανε η εταιρία... και για λόγους συναδελφικής αλληλεγγύης να τα κάνουν πλακάκια οι 2 καταχωρητές για να σε πείσουν να το δώσεις..


Εσύ πάντως είσαι ΟΚ... ήταν διαθέσιμο, το ψώνισες ΤΕΛΟΣ.

Και εάν τελικά υπάρχει κανα παραθυράκι και όντως μπορούν να στο πάρουν, εσύ είσαι clear… ήταν διαθέσιμο... δεν έκανες κανένα έγκλημα... και το όποιο ΜΠΕΛΑ θα τον βρει ο καταχωρητής σου που ίσως δεν έκανε σωστά την δουλειά του....
Ας σου στείλουν μία ΑΠΟΦΑΣΗ για να το παραδώσεις και φαντάζομαι ότι θα αποζημιωθείς κιόλας....

Τώρα... εάν θες να πας κατευθείαν στον πρώην ιδιοκτήτη και να «τα βρείτε» δεν ξέρω πόσο φρόνιμο θα είναι.. (.......)

Απλά εάν όντως το θέλεις και το χρησιμοποιείς το όνομα ΦΡΟΝΤΙΣΕ να είσαι ο πρώτος σε σειρά για όταν θα λήξει .... αν και φοβάμαι πως θα το φρόντισε ήδη ο παλιός...


Χτύπα ανανέωση τώρα....!!! ελάχιστα τα ?

xrlantz
22/04/2008, 10:39
και μιάσ και μπήκεσ στο χορό.... χτύπα και τα .net .org .com .eu .diafora...

;) :rotflmao:

Ktm.Prestige
22/04/2008, 10:40
Παιδιά θα το τρέξω το θέμα με δικηγόρο.
Θα κάνω ενα τελευταίο τηλέφωνο στο ΙΤΕ μήπως ξέρουν τίποτα περισσότερο να μου πουν και θα σας πω.

Gandalf dr685sm
22/04/2008, 10:47
http://www.hostsun.gr/gr-domain-registration-faq.html#12_gr_domain_registration

Απολύτως τίποτα δεν μπορεί να σου κάνει. Το μόνο που μπορεί να κάνει , είναι μια πρόταση αγοράς που θα κρίνεις εσύ αν είναι συμφέρουσα ή οχι.

Επίσης πονηρέψου λίγο μιας και η ειδοποιήση έγινε τηλεφωνικά και θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μια τακτική social engineering απο κανά εξυπνοπούλι που να παριστάνει την ΕΕΤΤ ή τον εκχωρητή για να αποσπάσει στοιχεία έτσι ώστε να κάνει "κατάληψη" στο όνομα που αγόρασες στο web, με παράνομους τρόπους (βλ. Social Engineering - DNS hijacking)

Αν πραγματικά υπάρχει κάτι νομικό που μας διαφέυγει ... ΑΠΑΙΤΗΣΕ , επίσημο και έγκυρο έγγραφο με σφραγίδα απο τον Καταχωρητή και αριθμό πρωτοκόλλου απο την ΕΕΤΤ οτι το συγκεκριμένο domain name λανθασμένα δόθηκε , και αγοράστηκε απο σένα, καθώς ανήκει στην λίστα απαγορευμένων ονομάτων προς εκχώρηση (π.χ. Hellas.gr).

Αυτά και αδιαφόρησε πλήρως για ότι άλλο δεχθείς σαν κρούση απο τον οποιοδήποτε.

Gandalf

Ktm.Prestige
22/04/2008, 11:08
Gandalf , σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

Όντως δεν το είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο της λαμογιάς μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας!
Μάλιστα με κάλεσε απόγευμα και απο κινητό.

Όσο για το εαν είναι απαγορευμένο όνομα , δεν παίζει.Επικαλέστηκε στο τηλέφωνο ο καταχωρητής μου ότι επειδή έχει προφανώς κάποια ατομική επ/ση και ίσως δεν ξέρω να έχει το ίδιο όνομα με αυτο που έκλεισα εγω και επειδη το έχει καταχωρήσει στο επιμελητήρειο , θέλει να το πάρει πίσω!!

Και με την Wind , ολόκληρη εταιρεία , πως δεν μπόρεσε να πάρει το όνομα χώρου?

Μήπως με δουλευουν και προσπαθούν να μου το φάνε?

Το ΙΤΕ δεν απαντά!

tifoefs
23/04/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ktm.Prestige
Καλημέρα μας...
Ερώτηση μήπως γνωρίζετε.
Έχω καταχωρήσει ενα όνομα χώρου (Domain name) εδω και κανα μήνα και με έγκριση απο την ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων) .

Χθές το βράδυ με πήρε ο καταχωρητής μου τηλ και μου είπε ότι το όνομα χώρου που έχω το θέλει πίσω ο παλιός ιδιοκτήτης!
Εγω δεν ήξερα ότι το είχε άλλος , απλά μπήκα να δω εαν είναι ελεύθερο , ήταν και το αγόρασα!
Μου είπε λοιπόν ότι λόγω του ότι το είχε και παλαιότερα εαν δεν τα βρούμε και κινηθεί δικαστικά , θα το κερδίσει λόγω παλαιότητας!!!
Μα πως γίνονται αυτα ρε παιδιά??Απο την στιγμή που ψάχνεις ενα domain name και είναι ελεύθερο και το αγοράζεις , πως γίνεται να έρθει όποιος και να είναι και να στο πάρει πίσω?

Ο καταχωρητής δεν θέλει να πάρει θέση στο θέμα γιατί εξαρχής δεν είχε το συγκεκριμένο domain name αλλά ήταν απο άλλον καταχωρητή!!

Ρε παιδιά , μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις?
Να του το πουλήσω , να του κάνω απλά μεταβίβαση γιατί θα με τρέξει στα δικαστήρια?
Υπενθυμίζω ότι το domain αυτή τη στιγμή έχει τα δικά μου προσωπικά στοιχεία!

HELP!!!:sick:

Πουλα το για μερικα εκατομυρια γιουργια και σκορπα τα μετα σε μηχανακια !

:beer:

Ktm.Prestige
23/04/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Πουλα το για μερικα εκατομυρια γιουργια και σκορπα τα μετα σε μηχανακια !

:beer:


:lol: :lol:
Δεν νομίζω να αξίζει τόσο πολύ!Μακάρι αλλά δεν αξίζει.