PDA

View Full Version : cross bones



Tpap
22/04/2008, 14:19
πραγματικά, το βρίσκω πανέμορφο...
ποτέ άλλοτε δεν μου άρεσε τόσο χαρλευ τελευταίας τεχνολογίας..:sun:


128285

Tpap
22/04/2008, 14:23
καπ10, γι αυτό (το αποπάνω) σου έλεγα τις προάλλες...:)

(το έβαλα εδώ μιας και θεωρώ οτι μπορεί να χαρακτηρισθεί σαν κλασσικό κομμάτι...)

και με ένα τιμόνι παρόμοιο με τού flathead θα ήταν :wave2: :eyepop:

Tpap
22/04/2008, 14:36
αντιπαρέρχομαι κ συνεχίζω..:
μεγάλο ν2, σπρινγκεράκι εμπρός -όπως παλαιά-, μονόσελο με ελατηριάκια...δυνατή γεύση από '40ς. :)

hlektronio
22/04/2008, 22:09
πολυ ωραιο το χαρλευ
απλα θα προτιμουσα η ουρα να παει πιο κατω και ενα πιο χαμιλο τιμονι:beer:

Tpap
23/04/2008, 02:21
@srx: όσο για το flathead είμαι πολύ συναισθηματικά δεμένος με αυτό και εξηγώ γιατί αν και κάπου τοχω ματαγράψει:

Ο παππούς μου υπηρέτησε από το '45-'47 πάνω σε ένα wla ως αγγελιοφόρος.
Σαν πιτσιρίκος, αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι, πόσο μου άρεσε να κάθομαι και να ακούω τις ιστορίες του..[..]
(και μάλιστα από κάποιον που δεν του έπερνες κουβέντες για την εποχή εκείνη εύκολα)

Έπειτα ο πατέρας μου κάπου το '56 ή '57 (δεν θυμάται ακριβώς.. ήταν μικρούλης και αυτός τότε), ψαρέυοντας σε ένα ποτάμι κοντά στο σπίτι (στο χωριό του) εντόπισε μια μηχανή μέσα στο νερό.
Φώναξε τον παππού μου, την βγάλαν και διαπίστωσαν οτι ήταν μια στρατιωτική wla...η οποία πρέπει να ήταν στην κοίτη τουλάχιστον 8-10 έτη....
Μετα 3-4 χρόνια περίπου ήταν έτοιμη κ μάθαινε τον πατέρα μου πως να την οδηγεί...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ πουλήθηκε από τον πατέρα μου λίγο πριν το '70....Αυτά για την ιστορία.

Τώρα όσον αφορά στο cross bones o λόγος που το έβαλα είναι διότι πλησιάζει κατά πολύ στον σχεδιασμό του το flathead για πρώτη φορά ίσως....γι αυτό κ μου αρέσει τόσο.

o dirtbird με κατάλαβε νομίζω. :wave2:

the who
23/04/2008, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
@srx: όσο για το flathead είμαι πολύ συναισθηματικά δεμένος με αυτό και εξηγώ γιατί αν και κάπου τοχω ματαγράψει:

Ο παππούς μου υπηρέτησε από το '45-'47 πάνω σε ένα wla ως αγγελιοφόρος.
Σαν πιτσιρίκος, αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι, πόσο μου άρεσε να κάθομαι και να ακούω τις ιστορίες του..[..]
(και μάλιστα από κάποιον που δεν του έπερνες κουβέντες για την εποχή εκείνη εύκολα)

Έπειτα ο πατέρας μου κάπου το '56 ή '57 (δεν θυμάται ακριβώς.. ήταν μικρούλης και αυτός τότε), ψαρέυοντας σε ένα ποτάμι κοντά στο σπίτι (στο χωριό του) εντόπισε μια μηχανή μέσα στο νερό.
Φώναξε τον παππού μου, την βγάλαν και διαπίστωσαν οτι ήταν μια στρατιωτική wla...η οποία πρέπει να ήταν στην κοίτη τουλάχιστον 8-10 έτη....
Μετα 3-4 χρόνια περίπου ήταν έτοιμη κ μάθαινε τον πατέρα μου πως να την οδηγεί...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ πουλήθηκε από τον πατέρα μου λίγο πριν το '70....Αυτά για την ιστορία.

Τώρα όσον αφορά στο cross bones o λόγος που το έβαλα είναι διότι πλησιάζει κατά πολύ στον σχεδιασμό του το flathead για πρώτη φορά ίσως....γι αυτό κ μου αρέσει τόσο.

o dirtbird με κατάλαβε νομίζω. :wave2:

Δεν ηξερα ολα αυτα που γραφεις.Ειμαι κι εγω ενας δυστυχης πρωην κατοχος μιας wla καθως και μιας electra glide του 68.Καταλαβαινεις λοιπον οτι οταν βλεπω αυτα τα "τερατα" που βγαζει πια η χαρλευ τα ψιλοπαιρνω.Εχω κολλησει στο παρελθον βλεπεις.
Για την ιστορια να σου πω οτι ο πατερας μου ειχε πουλησει το 75? το r12 bmw του και το σκεφτομαι ακομα.
Συγνωμη λοιπον αν ημουν αγενης.

Υ.Γ Θελει πολυ μαζεμα το cross bones για να μοιασει στο wla
:wave2:

sapila racing
23/04/2008, 10:48
Ωραία τα παλιά Harley, κι εγω τα θαύμαζα μικρός στο συνεργείο του θείου μου του Ευριπίδη στου Ψυρρή.
Στην λέσχη Κλασσικών υπάρχουν αρκετά και τα βγάζουν και βόλτες και στα Rally.

Εγω θα προτιμούσα το R12 πάντως... :wave2:

Tpap
23/04/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Θελει πολυ μαζεμα το cross bones για να μοιασει στο wla
:wave2:

ο σκοπός δεν είναι να το κάνεις να μοιάσει στο παλιό customαροντάς το.

ο σκοπός είναι όταν το αντικρύζεις να καταλαβαίνεις από ποιον είναι απόγονος ...
και σε αυτήν το αντιλαμβάνεσαι πουθε έρχεται..

Και πιστεύω αυτό αρκεί για ένα μοντέλο τελευταίας γενειάς...
προσδιορισμός ταυτότητος/χαρακτήρος, κάτι που νομίζω είχε χασει η χαρλευ αρκετά χρόνια τώρα.

Cpt. Haddock
23/04/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hlektronio
πολυ ωραιο το χαρλευ
απλα θα προτιμουσα η ουρα να παει πιο κατω και ενα πιο χαμιλο τιμονι:beer:

Οντως θέλει το τιμόνι του flathead :wave2:

the who
23/04/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ωραία τα παλιά Harley, κι εγω τα θαύμαζα μικρός στο συνεργείο του θείου μου του Ευριπίδη στου Ψυρρή.
Στην λέσχη Κλασσικών υπάρχουν αρκετά και τα βγάζουν και βόλτες και στα Rally.

Εγω θα προτιμούσα το R12 πάντως... :wave2:

Απο το θειο σου πηρες το μικροβιο?Εχω ενα φιλο με wla στη λεσχη(Κωστας Π).
Για το R12 τι να πουμε ?
:wave2:

Tpap
23/04/2008, 15:43
μΕ αρέσουν τα bmw αυτής της εποχής --ακόμα να τελειώσω το ρ26 μου..-- αλλά κλίνω προς το wla σε σύγκριση με το ρ12.

Πουλαέι και ένας γνωστός ένα shovelhead του '71 ρε γ@μώτο...
σε άψογη κατάσταση και με ένα κάρο αντ/κα σε σφραγισμένες κούτες...:sick: :sick:

the who
24/04/2008, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
μΕ αρέσουν τα bmw αυτής της εποχής --ακόμα να τελειώσω το ρ26 μου..-- αλλά κλίνω προς το wla σε σύγκριση με το ρ12.

Πουλαέι και ένας γνωστός ένα shovelhead του '71 ρε γ@μώτο...
σε άψογη κατάσταση και με ένα κάρο αντ/κα σε σφραγισμένες κούτες...:sick: :sick:

shovelhead του '71:eek: ΠΑΡΤΟ ΜΕ 1000.Το R12 του πατερα μου ηταν παρατημενο σ ενα οικοπεδο στη γειτονια απο το 67 ως την "μεταπολιτευση".Οταν γυρισε ο πατερας μου ηθελε να το βαλει μπροστα.Εβγαλε το ντεποζιτο,το καθαρισε,αλλαξε σωληνακια βενζινης,"καθαρισε" καρμπιρατερ με πετρελαιο,αλλαξε μπουζι,μαζευτηκαν τα πιτσιρικια της γειτονιας,εσπρωξαν και η γρια αρχισε να κελαηδαει.Απιστευτο ???
Μετα απο εφτα χρονια πληρους ακινησιας,δεν ειχε κολησει,δεν ειχε τρυπησει το ντεποζιτο και το μοτερ κραταγε ρελαντι.Να σημειωσω επισης οτι μεχρι που την πουλησε ο πατερας μου η μηχανη δεν ηξερε τη λεξη συνεργειο.:wave2:

hdbiker
13/06/2008, 14:09
Ean allakseis ta ftera k timoni mazi me ta sidera plaina pou sigratoun ta ftera k tou valeis ftera se styl wl sigoura tha moiazei arketa me ton progono tou.
K se mena mou aresoun poly ta flathead k knuklehead.Ostoso to geriko kokkalo mou einai to Ironhead sportster 1000 toy 73,etsi gia na exw kati na ftiaxmnw ektos apo ta morini mou...

hdbiker
29/06/2008, 07:10
my old bone!IROHEAD rule!:beer:


135001

Tpap
30/06/2008, 15:32
ωραίο ρε το κιτρινάκι σου.


:eyepop: για δες και αυτό:


135154

Tpap
30/06/2008, 15:32
:eyepop: και εδώ:


135156

hdbiker
03/07/2008, 02:28
RED&teleio!!!:beer:

hdbiker
03/07/2008, 02:38
:beer:


135432

manos187
28/12/2008, 22:00
Ωραιο και αλητικο old style bobber oι μονες συγχρονες αρλευ ποy μ΄αρεσουν και θα αγοραζα αν μπορουσα