PDA

View Full Version : νεος οδηγος ρωτα για xt660x



tik
23/04/2008, 15:07
καλησπερα.θελω μερικες αποψεις για εναν νεο οδηγο.πριν κανα χρονο που ειχα γραψει το πρωτο μου ποστ εγραφα οτι ειμαι νεος οδηγος και ακομα ειμαι και τρελα ερωτευμενος με το TDM 990..ΤΕΛΙΚΑ δεν εκανα την αγορα καθως εχωσα λεφτα για αγορα ενος κουτιου που λετε και σεις μιας bmw ci.τωρα ομως θελω να μπω στον χωρο των δυο τροχων για τα καλα και ξερω τι ζηταω.<αν και κοιταγα για αρχη ενα scooter xmax250 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΗ KAI ειναι και πολλα τα λεφτα για scooter 4.500 ευρω +οτι θαχω χασει και 2-3 χρονια την επαφη με μηχανη πραγματικη-φρενα-βαρος-ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ και αλλα πολλα.>οποτε εχω επιλεξη για τα ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ "ΒΗΜΑΤΑ" Στον χωρο της μοτοσυκλετας μια yamaha XT 660 X MOTARD.ΝΟΜΙΖΩ οτι ειναι μια σωστη επιλογη για πρωτη επιλογη μηχανης και να μαθω να κινουμε με αυτην.
αν και θαθελα καινουργια ..7.000. παει ,θεωρω οτι σωστοτερο ειναι ενα μεταχειρισμενο,σε ποιες χρονολογιες και πανο με εναν αξιοπρεπη αριθμο χιλιομετρων πρεπει να κοιταξω και σε τι τιμες να εχω στο νου μου???επισης δεν θαθελα π.μ. με φιλους που πουλανε δικα τους xt η φιλων, το "μπαξιμο"θα γινει σε κανα μηνα,και χρηματικος και παιχτη με διακανονισμο.
ευχαριστω εκ των προτερων για οποιες απαντησεις.

tik
24/04/2008, 00:29
μα κανενας???????περιμενα εστω μια απαντηση ,βρε παιδι μου....μαλλον επρεπε να γραψω οτι ενδιαφερωμαι για κανενος απο δω μεσα το χτ τοτε θα χα περισσοτερες απαντησεις.το εχω διαπιστωση και σε πολλα αλλα θεματα που διαβασα οτι δεν απαντανε καθολου,μελοι.ισως αν αναφερωμουνα για κανα δυνατο εργαλειο η για κανα "superman"α ειχα καλητερη τυχη.
καλο πασχα-καλη Ανασταση να ρχετε.

apav
24/04/2008, 13:47
Αληθώς ο Κύριος. :dizzy:

Χαλλλάρωσε ωρέ τικ, απλά δεν πουλάει κανείς.

Μέχρι το 2005 κυκλοφορούσαν με προηγούμενες προδιαγραφές ρύπων και τους έχουν ξεμείνει και μερικά καινούργια τα οποία αγοράζεις φτηνότερα.

Τα χιλιόμετρα σε μεταχειρισμένο μην τα πιστέψεις. Δόσεις θα βρεις σε έμπορα ή σε τράπεζα.

Προτίμησε το R.

:wave2:

trigger
24/04/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Προτίμησε το R.

:wave2:
Γιατί να προτιμήσει το R; Είπε ο κολλημένος ιδιοκτήτης του Χ :D

Φίλε μη ταράζεσαι, δε σε γειώσαμε απλά δεν έτυχε να το δούμε :(

Πιστεύω οτι το ΧΤ-R ή XT-X (αυτό να πάρεις :D ) είναι άρκετά καλή επιλογή. Έχει αρκετό γκάζι αλλά όχι τόσο που θα τρόμαζε κάποιον. Όπως κάθε κάθε καινούριος οδηγός με κάθε μηχανή πρέπει να έχεις αυτοσυγκράτηση και έλεγχο του δεξιού σου χεριού ;)
Αν μας πείς το ποσό που είσαι διατεθειμένος να δώσεις θα σου προτείνουμε και χρονολογία.

Για να δικαιώσω και τον apav κάποιοι λένε οτι τα Χ τα έχουν λιώσει γιατί σε προκαλούν από μόνα τους σε αντίθεση με τα R. Όσο για το θέμα χιλιομέτρων δε θα συμφωνήσω. Το δικό μου είναι αγορασμένο τον 11/2004 και έχει 23000 km παρόλο που ένα χρόνο δεν το καβάλησα καθόλου λόγω ατυχήματος. Αν το πας σε ένα συνεργείο να το κοιτάξουν θα σου πουν περίπου αν ανταποκρίνονται τα χιλιόμετρα στην πραγματικότητα.

:wave2:

peskandritsos
24/04/2008, 21:12
Εγω νομιζω οτι το καθενα εχει τα πλεονεκτηματα του και τα μειονεκτηματα του.Αλλα για μεταχειρισμενο σαφως και θα προτιμουσα το R.Εκτος απο καλυτερη τιμη που θα το βρεις,ειναι σιγουρο οτι δεν εχει φαει σκισιμο οσο τα Χ που εγω δεν εχω δει κανεναν να πηγαινει νορμαλ στον δρομο.Επισης θα σου προτεινα οτι παρεις να το παρεις απο ιδιωτη που λογικα πιο δυσκολα θα εχει πειραξει τα χλμ στο κοντερ οποτε μαλλον οτι γραφει θα ειναι αληθινο.Αυτονοητο ειναι να προτιμησεις να ειναι πρωτο χερι.Αυτα απο μενα και καλη ανασταση.

Steve_athens
25/04/2008, 11:05
Απο μενα επειδη κ γω το ψαξα πριν 4 μηνες που πηρα μηχανη παρε το χτχ,οδηγησα κ το R κ το Χ πριν το παρω κ η γνωμη μου ειναι οτι το Χ εχει καλυτερο στησιμο(ειδικα για μεσα στη πολη) κ ειναι πιο ευκολο κ παιχνιδιαρικο κ αν δεν εχεις πολυ εμπειρια(οπως κ γω) ειναι η πιο καταλληλη επιλογη.Τωρα για το θεμα μεταχειρισμενο καινουργιο θα σου ελεγα καλυτερα μεταχειρισμενο εντος εγγυησης για να εισαι κ καλλυμενος αμα σου βγαλει τιποτα κ να ξερεις σιγουρα ποσα χιλιομετρα εχει,προτιμησε ιδιωτες :sun:

tik
26/04/2008, 19:06
ειληκρινα ευχαριστω για τις απαντησεις.επειδη δεν γνωριζω και πολλα ,θαθελα να βρω μηχανακι απο 06 και πανω.ακουσα οτι τα πιο παλια profacelift ειχανα πολλα θεματακια με διαφορα προβληματα,δεν ξερω αν ειναι αληθεια...χρηματικος δεν ξερω αλλα 5.οοο ευρω ειναι πολλυ καλα ??? λιγα ,η πολλα???κανενα μαγαζι να εχει xtx motard στοκ γνωριζετε???

SiLveRciTy
27/04/2008, 23:59
πιστευω αρκετες αντιπροσωπειες εχουν στοκ. που μενεις? στην καλαμακιου που ειχα δει ειχε παντως πριν λιγο καιρο.

mai_tai
28/04/2008, 08:39
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους-το μονο που πρεπει να προσεξεις φιλε μου ειναι να μην ειναι παραεισαγωγης...-εγω το πηρα Δεκεμβρη-και απο τιμες ακριβως το ιδιο μηχανακη το βρηκα μεχρι και 500 ευρω κατω...-ρωτησα την μοτοδυναμικη για τους αντιπρωσοπους της και μου ειπαν οτι οι φτινιαρηδες που βρηκα-εκαναν δικη τους εισαγωγη απεξω με αποτελεσμα να χανουν την εγγυηση της αντιπρωσοπειας...-τωρα αν τα καλυπτουν οι ιδιοι!!!!δεν ξερω-καλη επιλογη φιλε μου οτι και να παρεις κ να ξερεις οτι ειναι πολυ φιλοτιμο μηχανακι και αρκετα μουρατο-καλωσηλθες στην παρεα μας

tik
10/05/2008, 17:26
επανερχωμαι στο θεμα,μετα απο μερικες βολτουλες πηγα σημερα στην μοτοδυναμικη στην καλλιθεα στην περιοχη μου.εχει ενα χτχ μοταρ μαυρο μοντελο του 07 με 17.000 χιλιομ. σε τιμη 5.300. εχει και συναγερμο πολλυ καλο αλλα δεν το θυμαμαι να τον γραψω τωρα.εξωτερικα φαινεται οκ αλλα βολτα δεν μπωρω να το κανω μου ειπε οτι ειναι ανασφαλιστρο.ειναι μεσα στην εγγυηση αλλα θα κανατε μια αγορα χωρις να το οδηγησετε???δεν ξερω τι μπωρω να κανω για αυτο ,για την τιμη μου ειπε κατι μπωρουμε να κανουμε και επειδη ειμαι του παζαριου 200-300 δεν πρεπει να τα κοψει???

Steve_athens
10/05/2008, 17:40
μοντελο του 07 με 17000χλμ?σαν πολλα δεν ειναι?(ουτε εγω δεν κανω τοσα)χωρις να το δει μηχανικος δεν θα συνιστουσα να το παρεις γιατι η εγγυηση καλυπτει ζημιες απο προβληματικο υλικο οχι ζημιες που εχει κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.Αυτα για να μην τρεχεις μετα :D

tik
10/05/2008, 18:13
δεν ξερω αν ειναι πολλα η λιγα,νεος καβαλαρης ειμαι οποτε ουτε απο τιμες ξερω ουτε απο χιλμ.και πως πρεπει να ειναι η κατασταση ενος μεταχειρησμενου.για αυτο κοντευω να διαβασω σχεδον ολα τα θεματα του φορουμ.ειναι ευκολο απο επισημη αντιπροσωπια να του πω του πωλητη να παω την μηχανη σε δικο μου μαστορα???????δυσκολο και περιεργο μου φαινεται.εδω ουτε βολτα 2-3 τετραγονα να την πας δεν σε αφηνει μου ειπε ειναι ελεγμενο το μηχανημα κανενα φοβο.παντος η γενικη κριση στο οικονομικο που υπαρχει ειναι φανερο μου ζητησε τηλ.δικο μου και μου εδωσε καρτα με τα στοιχεια τιμη-χρονολ.μοντελο και μου πε αν το αποφασησο θα τα βρουμε στο οκονομικο.

Steve_athens
10/05/2008, 18:25
Αμα παρεις μια χρυση ευκαιρια θα δεις που παιζουν περιπου οι τιμες αναλογα την χρονολογια και τα χιλιομετρα,με τον μηχανικο μπορεις να της ριξει μια ματια να ακουσει το μοτερ η να την τσεκαρει σε ενα δυο σημεια κ να σου πει αν εχει πεσει η αν βαραγε κοφτες αυτος που την ειχε πριν κλπ πραγματα που δεν θα σου πει αυτος που την αγοραζεις κ μπορουν να αποτρεψουν μια κακη αγορα

αιγαιοπλόος
11/05/2008, 11:42
Ως κάτοχος εδώ και τρία χρόνια του XT 660 R σε διαβεβαιώνω ότι είναι εξαιρετικό μηχανάκι: Φιλικό, σχετικά ελαφρύ, οικονομικό στην αγορά και τη χρήση, με πολύ αραιά διαστήματα συντήρησης (ρύθμιση βαλβίδων στα 20.000 χλμ.), ικανό για ταξίδια (αφού όμως του βάλεις ψηλότερη ζελατίνα), εύχρηστο μέσα στην πόλη, ανθεκτικό στις λακούβες και τις κακοτεχνίες των δρόμων και πολύ αξιόπιστο στα μηχανικά μέρη του.

Τα ίδια περίπου ισχύουν και για το XT 660 X αλλά υπάρχουν και κάποιες διαφορές. Στα ΧΤ-Χ από το 2007 και μετά έχει αλλάξει η μάσκα και δεν μπορείς να βάλεις ψηλότερη ζελατίνα (άρα ξεχνάς τα ταξίδια, εκτός κι αν πηγαίνεις με 120 χλμ/ώρα). Επιπλέον, οι εξαιρετικές ομολογουμένως ζάντες της EXCEL που φοράει το ΧΤ-Χ δεν είναι τόσο ανθεκτικές σε λακούβες, χαντάκια, καπάκια υπονόμων και λοιπές κακοτεχνίες των δρόμων. Τέλος το ΧΤ-R είναι πιο οικονομικό στην αγορά του από το ΧΤ-Χ.

Από την άλλη όμως (θέλω να είναι αντικειμενικός) το ΧΤ-Χ μπορεί να κινείται καλύτερα σε καλό οδόστρωμα (μαύρη καλή άσφαλτος σε στροφιλίκι), γιατί έχει πιο σφιχτές αναρτήσεις και με μικρότερες διαδρομές καθώς και 17άρες ζάντες της EXCEL που είναι και πολύ όμορφες και πολύ ποιοτικές και ελαφριές. Τέλος, το ΧΤ-Χ έχει και δυνατότερα φρένα από το R (μεγαλύτερος δίσκος μπροστά και μεγαλύτερη δαγκάνα) ενώ έχει και γέφυρα στο πιρούνι για μεγαλύτερη αντοχή στις στρεβλώσεις (απότομο φρενάρισμα, endo κλπ). Ωστόσο, όταν οδήγησα μια δυό φορές το ΧΤ-Χ διαπίστωσα ότι το μπροστινό φρένο ναί μεν ήταν πολύ δυνατό αλλά δεν είχε καλή αίσθηση, γεγονός που δε μου άρεσε και συγκρίνοντάς το με το δικό μου (ΧΤ-R) νομίζω ότι μου ενέπνεε λιγότερη εμπιστοσύνη, ειδικά σε δρόμους με χαμηλή πρόσφυση (γυαλισμένους από τη χρήση).

Πάντως, και οι 2 μοτοσικλέτες είναι κατάλληλες για τις ελληνικές συνθήκες και είναι φιλικές και εύχρηστες, ώστε να βοηθήσουν έναν νέο οδηγό να μπεί με ασφάλεια στο χώρο της (πραγματικής) μοτοσικλέτας και να βελτιώσει το οδηγικό του επίπεδο.

mbatsi
11/05/2008, 11:49
παρε ενα SH300 καλυτερα
το XT εχει τα θεματακια του (το χει ενα ξαδελφακι)
εξαλλου δεν ειναι το ΧΤ που ηταν καποτε
τωρα φτιαχνετε στην ευρωπη και δεν εχη καμια σχεση με το παλιο γιαπωνεζικο-δεν σπαω δεν χαλαω μοντελο

αιγαιοπλόος
11/05/2008, 12:21
Και το SH300 στην Ιταλία φτιάχνεται. Κι εκτός αυτού ο άνθρωπος δε θέλει σκούτερ, θέλει μοτοσικλέτα.

Το νέο ΧΤ 660 σαφώς και δεν είναι το ΧΤ που "ήταν κάποτε". Είναι πολύ καλύτερο. Πλαίσιο, αναρτήσεις, κινητήρας είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με το ΧΤ600.

Εγώ προσωπικά πήγα το ΧΤ 660 R μου το περασμένο καλοκαίρι στην Κωνσταντινούπολη και τη Μαύρη Θάλασσα, με συνεπιβάτιδα (τη γυναίκα μου), με αποσκευές (Top Case και δύο μικρά πλαϊνά), κάνοντας μέχρι και 650 χλμ. την ημέρα (κυριολοκτώ), και διατηρώντας απίστευτα υψηλές ταχύτητες για μονοκύλινδρο, με κραδασμούς τόσο ελάχιστους που το παλιό (και τίμιο) ΧΤ 600 ούτε στο όνειρό του δε θα έβλεπε. Δε λέω, καλό μηχανάκι το παλιό ΧΤ αλλά δε θα μπορούσε να ταξιδεύει τόσο ΑΝΕΤΑ και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ σε τόσο μεγάλες αποστάσεις. Σέβομαι το made in Japan του παλιού ΧΤ 600 (αν και η ποιότητα των πλαστικών του δεν ήταν και ανάλογη της καταγωγής του, ενώ ήταν και ευπαθές στις μικροσκουριές) αλλά μη φτάνουμε στο σημείο να υμνούμε κάθε τι παλιό και να υποτιμούμε κάθε τι καινούριο, με μόνο επιχείρημα το πού κατασκευάζεται.

Και για να ακριβολογούμε: Το νέο ΧΤ 660 (R και Χ) κατασκευάζεται στο αγορασμένο από τη Yamaha εργοστάσιο της γαλλικής MBK στην περιοχή St. Quentin λίγο έξω από το Παρίσι. Ο κινητήρας του είναι σχεδιασμένος από την ίδια τη Yamaha και έχει την ίδια αρχιτεκτονική και διαστάσεις (100Χ84) με τον παλιό κινητήρα του ΧΤΖ660 Tenere, με μόνη διαφορά ότι ο τωρινός κινητήραε έχει νέα κεφαλή με 4 βαλβίδες αντί 5 του παλιού. Ο νέος κινητήρας του ΧΤ 660 κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της ιταλικής Minarelli (θυγατρική της Yamaha στην Ευρώπη). Ο κινητήρας αυτός πωλείται και σε άλλες μάρκες (Aprilia, Derbi). Τα φρένα του νέου ΧΤ είναι της ιταλικής Brembo, ενώ η τροφοδοσία της ιαπωνικής Micuni. Τέλος, το πιρούνι είναι της ιταλικής Paioli. Κοινή συνισταμένη όλων αυτών των εταιριών είναι η ιαπωνική Yamaha. Αυτή τις επιλέγει και ορισμένες μάλιστα είναι δικές της εταιρίες.

Ποιός είναι ο λόγος για όλα αυτά; Το να έχει ο αγοραστής ένα μηχανάκι καλύτερο από ό,τι στο παρελθόν σε τιμή προσιτή. Διαφορετικά, αν το νέο ΧΤ660 με τις προδιαγραφές που προανέφερα κατασκευαζόταν στην Ιαπωνία θα είχε τιμή ασύμβατη με το χαρακτήρα του, που είναι μια απλή, εύχρηστη, καθημερινή μοτοσικλέτα με δυνατότητες όμως να ταξιδέψει.

Ως προς την αξιοπιστία: Το νέο ΧΤ (όπως και το παλιό) είναι το ίδιο αξιόπιστο. Ούτε σπάει ούτε χαλάει. Στα 2.500 χλμ. στην απίστευτη ζέστη και μποτιλιάρισμα της Κων/πολης δεν έκαψε σταγόνα λάδι. Και δε γνωρίζω κανέναν με ΧΤ660 που να του έβγαλε μηχανική βλάβη. Σε παλαιότερο τέυχος του ΜΟΤΟ ένας τύπος με τη γυναίκα του ταξίδεψαν με το ΧΤ660R στην Γεωργία και την Αρμενία και ανέβηκαν σε τεράστια υψόμετρα χωματόδρομου καίγοντας σούπερ βενζίνη γιατί δεν είχε αμόλυβδη. Ολα λειτούργησαν άψογα. Ο κινητήρας του είναι απλός και δοκιμασμένος από το παλιό Tenere XTZ 660 και έχει ιστορία ετών και μάλιστα και σε σκληρούς αγώνες (Dakar). Μηχανική βλάβη για το νέο ΧΤ δεν έχω ακούσει.

peskandritsos
11/05/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
Και το SH300 στην Ιταλία φτιάχνεται. Κι εκτός αυτού ο άνθρωπος δε θέλει σκούτερ, θέλει μοτοσικλέτα.

Το νέο ΧΤ 660 σαφώς και δεν είναι το ΧΤ που "ήταν κάποτε". Είναι πολύ καλύτερο. Πλαίσιο, αναρτήσεις, κινητήρας είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με το ΧΤ600.

Εγώ προσωπικά πήγα το ΧΤ 660 R μου το περασμένο καλοκαίρι στην Κωνσταντινούπολη και τη Μαύρη Θάλασσα, με συνεπιβάτιδα (τη γυναίκα μου), με αποσκευές (Top Case και δύο μικρά πλαϊνά), κάνοντας μέχρι και 650 χλμ. την ημέρα (κυριολοκτώ), και διατηρώντας απίστευτα υψηλές ταχύτητες για μονοκύλινδρο, με κραδασμούς τόσο ελάχιστους που το παλιό (και τίμιο) ΧΤ 600 ούτε στο όνειρό του δε θα έβλεπε. Δε λέω, καλό μηχανάκι το παλιό ΧΤ αλλά δε θα μπορούσε να ταξιδεύει τόσο ΑΝΕΤΑ και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ σε τόσο μεγάλες αποστάσεις. Σέβομαι το made in Japan του παλιού ΧΤ 600 (αν και η ποιότητα των πλαστικών του δεν ήταν και ανάλογη της καταγωγής του, ενώ ήταν και ευπαθές στις μικροσκουριές) αλλά μη φτάνουμε στο σημείο να υμνούμε κάθε τι παλιό και να υποτιμούμε κάθε τι καινούριο, με μόνο επιχείρημα το πού κατασκευάζεται.

Και για να ακριβολογούμε: Το νέο ΧΤ 660 (R και Χ) κατασκευάζεται στο αγορασμένο από τη Yamaha εργοστάσιο της γαλλικής MBK στην περιοχή St. Quentin λίγο έξω από το Παρίσι. Ο κινητήρας του είναι σχεδιασμένος από την ίδια τη Yamaha και έχει την ίδια αρχιτεκτονική και διαστάσεις (100Χ84) με τον παλιό κινητήρα του ΧΤΖ660 Tenere, με μόνη διαφορά ότι ο τωρινός κινητήραε έχει νέα κεφαλή με 4 βαλβίδες αντί 5 του παλιού. Ο νέος κινητήρας του ΧΤ 660 κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της ιταλικής Minarelli (θυγατρική της Yamaha στην Ευρώπη). Ο κινητήρας αυτός πωλείται και σε άλλες μάρκες (Aprilia, Derbi). Τα φρένα του νέου ΧΤ είναι της ιταλικής Brembo, ενώ η τροφοδοσία της ιαπωνικής Micuni. Τέλος, το πιρούνι είναι της ιταλικής Paioli. Κοινή συνισταμένη όλων αυτών των εταιριών είναι η ιαπωνική Yamaha. Αυτή τις επιλέγει και ορισμένες μάλιστα είναι δικές της εταιρίες.

Ποιός είναι ο λόγος για όλα αυτά; Το να έχει ο αγοραστής ένα μηχανάκι καλύτερο από ό,τι στο παρελθόν σε τιμή προσιτή. Διαφορετικά, αν το νέο ΧΤ660 με τις προδιαγραφές που προανέφερα κατασκευαζόταν στην Ιαπωνία θα είχε τιμή ασύμβατη με το χαρακτήρα του, που είναι μια απλή, εύχρηστη, καθημερινή μοτοσικλέτα με δυνατότητες όμως να ταξιδέψει.

Ως προς την αξιοπιστία: Το νέο ΧΤ (όπως και το παλιό) είναι το ίδιο αξιόπιστο. Ούτε σπάει ούτε χαλάει. Στα 2.500 χλμ. στην απίστευτη ζέστη και μποτιλιάρισμα της Κων/πολης δεν έκαψε σταγόνα λάδι. Και δε γνωρίζω κανέναν με ΧΤ660 που να του έβγαλε μηχανική βλάβη. Ο κινητήρας του είναι απλός και δοκιμασμένος από το παλιό Tenere XTZ 660 και έχει ιστορία ετών και μάλιστα και σε σκληρούς αγώνες (Dakar). Μηχανική βλάβη για το νέο ΧΤ δεν έχω ακούσει. ΣΩΣΤΟΣ ο παικτης +1000

trigger
11/05/2008, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από αιγαιοπλόος
.........

Μηχανική βλάβη για το νέο ΧΤ δεν έχω ακούσει.

Μετά από 3,5 χρόνια που το έχω στα χέρια μου και αρκετά ταξίδια θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλά για να είμαι ειλικρινής θα πω οτι στο συνεργείο που πάω έχω δει στα 4 χρόνια 2 να βαράνε διωστήρα εκ των οποίων το ένα ήταν από κακή χρήση (σχεδόν καθόλου λάδι) και ένα στο οποίο έσπασε το γρανάζι της δευτέρας... (3 μηχανές δεν είναι και μεγάλο ποσοστό, έτσι; )

Το επάγελμα μου είναι ναυτικός και λείπω αρκετό καιρό, έχω το ΧΤ-Χ 3,5 χρόνια εκ των οποίων τον ένα δεν το χρησιμοποίησα λόγω ατυχήματος παρόλα αυτά η μηχανή έχει 25.000 km (τα 15.000 σε ταξίδια) και δεν μου εμφάνισε ΠΟΤΕ κάποιο μηχανικό πρόβλημα!

tik τα συμπεράσματα δικά σου

gkmaggas
12/05/2008, 13:47
Φιλε μου τι να σου πω...παρτο και αν απογοητευτεις πουλα το...
Οποιος ξερει τι πραγματικα ζηταει απο αυτο το μηχανακι δεν το δινει ποτε...γεραματα μαζι κτλ...:wave2:

tik
12/05/2008, 16:33
πολλες αποψεις....και ειναι καλο αυτο.
σκεφτωμουνα να παρω σκουτερ (yamaha xmax250- sh300)αλλα δεν ειναι μηχανες ,καταλαβανετε οτι θα εχανα 2-3 χρονια πανο σε σκουτερ και θα ειχα χασει σημαντικες διαφορες σε σχεση με μια μοτοσυκλετα.
αν ειχα εμπειρια 2-3 χρονων σε μηχανη τυπου χτχ μετα θα ηταν πιο ομαλη η επαφη και περισσοτερος εμπειρος για μια βαρυτερη -δυνατοτερη π.χ.v-strom-z750-r6-r1 κ.τ.λ.
οι εποχες ειναι δυσκολες δεν γινεται να αλλαζω μηχανακια (οπως και για τον καθενα ...)καθε χρονο ακολουθωντας την λογικη σειρα .Ξεκηνω με παπακι μετα σε κανα cbf 250 ξερω γω,μετα παω σε κανα χτχ μετα σε κανα v-stroma μετα σε κανα bmw g και ενα σωρο αλλες μηχανες.δεν ξερω αν τα λεω σωστα.......!!!!!!! αλλα ειμαι ενας τυπος πολλυ προσγειωμενος ,πριν κανα χρονο μεσα εδω ειχαμε γραψει 3 σελιδες για αγορα ΠΡΩΤΗΣ MHXANHΣ μια TDM900 που μου ειχε κολληση να παρω,τελικαπηρα αμαξι αλλα δεν εχει το κουτι ,την αισθηση ελευθεριας και την ανεση που σου χαριζη ενα ποδηλατο λεμε τωρα...χαχαχα ποσο μαλλον μια μηχανη.
επισης καλο θα ηταν να γινει μια συζητηση (new thred) νεος οδηγος και επιλογη μηχανης...
πραγματικα παρρα πολλα τα θεματα απο φιλους που δεν εχουν καβαληση ουτε ποδηλατο και θελουν να ξεκινησουν επειδη ειναι η αγαπη τους με μηχανες τυπου r1 bussa ....οχι οτι δεν υπαρχουν και ατομα εεε!!!
στο θεμα τωρα γιατι ξεφυγα,κοιταω για μοντελα απο 06 και πανο χτχ 660 μοταρ και στην τιμη που αξιζει να κοιτω ειναι μεχρι 4.500 5.000 χιλιαρικα???Δεν κοιταζω ιδιωτες σαφως και θα το προτιμουσα γιατι δεν υπαρχει ολο το μετρητο για cash οποτε μαγαζι η αντιπροσοπια.

Tost
19/05/2008, 02:31
Χαιρετω ολους τους φιλους του forum.
Ειμαι κι εγω ακριβως στην ιδια φαση με το φιλο tik επομενως
οποια απαντηση σας θα βοηθησει αρκετα και εμενα .
Εχω καταληξει οτι ειναι η μηχανη που μου αρεσει κι ειμαι στη φαση αναζητησης
πληροφοριων ωστε οταν ερθει η στιγμη της αγορας να επιλεξω με ορθα κριτηρια.
Ομως δεν εχω καταληξει σε ποιο μοντελο γιατι δεν ξερω ακριβως πως ειναι εξωτερικα(χρωμα πλαστικων,αυτοκολητα κ.λ.π.) το καθε ενα ανα χρονολογια.
Γι'αυτο ρωτω μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω φωτογραφιες και πληροφοριες
για τα μοντελα απο το 2004 μεχρι σημερα...

Desperado
19/05/2008, 16:04
Κι εγώ ένας ευτυχής κάτοχος εδώ και 2 χρόνια σχεδόν του XTR 660 με 10500 χλμ μόνο. Το μηχανάκι είναι πολύ καλό και συμφωνώ με τους προλαλήσαντες σε αυτά που είπαν. Έχε υπόψιν σου και τα εξής : το ΧΤΧ λόγω στησίματος (πηρούνι-ζάντες-τροχοί) είναι πιο "ευαίσθητο" σε λακούβες και στην αίσθηση όμως, δηλαδή με το XTR την λακούβα την περνάς πιο άνετα με λιγότερο "γκουπ", επίσης στις μεγάλες ταχύτητες έχει καλύτερη σταθερότητα λόγω μεγαλύτερου μπροστινού τροχού. Βέβαια αυτά είναι ψιλολεπτομέρειες, στην τελική διαλέγεις αυτό που γουστάρεις!!! Καλές αγορές:)

gkmaggas
19/05/2008, 17:15
Φιλε desperado δεν νομιζω το R να εχει καλυτερη σταθεροτητα απο το Χ ειδικα κοντα στην τελικη.:wave2:

Desperado
19/05/2008, 18:30
Ένα συγκριτικό τεστ πάντως του ΜΟΤΟ, μεταξύ των δύο, αυτό άφηνε να φανεί σαν συμπέρασμα, εαν δεν οδηγήσεις κ τα δύο πάντως δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα με ασφάλεια.

gkmaggas
19/05/2008, 19:09
Τα εχω οδηγησει γιαυτο το λεω και επισης στο R εχω την εντυπωση πως το μπροστινο φτερο
δημιουργει ταλαντωσεις στο αερα.:wave2:

XJR_Billy
19/05/2008, 20:04
Εγώ έχω το R και είναι ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΟ σε όλες τις ταχύτητες.
Ούτε κραδασμοί, ούτε ταλαντώσεις του μπροστινού, σούπερ μηχανή...

Όντως ο 21ρης τροχός δίνει σταθερότητα στα πολλά (γνώμη μου).

Τα αμορτισέρ του είναι άψογα σε λακούβες και πιο γενικά.

Αλλά δεν μπορώ να αμφισβητήσω την υπεροχή του Χ στα στροφιλίκια...

Όποιο ΧΤ και να πάρεις θα το ευχαριστηθείς γιατί είναι μηχανές μανούλα για την Ελλάδα.
Αξιόπιστες, αντέχουν σε πίεση, χωράνε παντού, πας και ταξιδάκια...

Σκέψου το.:wave2:

SiLveRciTy
19/05/2008, 20:31
orma tik! egw den eixa kavalisei pote mou mixani oute papi! 2-3 fores sti zwh mou mono kana kalokairi. piga kai pira to XT to motard. einai apisteuta eukolodigito... den einai poly neuriko gia na to fovasai. apo tin allh omws exei gkazi ikanopohtiko! poly kalo. tha deis oti tha to voleuteis!

gkmaggas
19/05/2008, 20:39
Πριν αγορασεις το R η το Χ σκεψου τις αναγκες μετακινησης σου.Το R κινειται χωμα και ασφαλτο,σε αντιθεση το Χ μονο ασφαλτο....

Εγω πηρα το Χ γιατι για χωμα σε λιγο καιρο θα εχω ενα Husqvarna TE250.....

Το ΧΤ ειναι εγγυηση μην φοβασαι την αγορα του....

Tost
20/05/2008, 01:04
Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος απο τις υπαρχουσες φωτογραφιες
στο το θεμα xt photos για να δω πως ειναι εμφανισιακα καθε μοντελο.

xampos
20/05/2008, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tost
Μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος απο τις υπαρχουσες φωτογραφιες
στο το θεμα xt photos για να δω πως ειναι εμφανισιακα καθε μοντελο.

:wave2: http://www.bikepics.com/yamaha/xt660x/

Tost
20/05/2008, 13:07
Σ'ευχαριστω φιλε χαμπο...

orion_delta
10/06/2008, 16:54
Καλησπερα και καλως σας βρήκα !

Κι εγω λεω να αγορασω xt 660 (για το χ λεω), αν και με περιοριζει το μπατζετ (γυρω στα 4)
εχω βρει ένα με 30.000χλμ σε αυτα τα λεφτα
ειναι πολλά τα χλμ Άρη? Να επιλεξω το R οπου με αυτα τα λεφτα θα βρω κατι καλύτερο?