PDA

View Full Version : Tourance ή Battlewing?



harlek
23/04/2008, 19:00
Θα με ενδιέφερε η άποψη και οι εντυπώσεις όσων έχουν δοκιμάσει και τα δύο λάστιχα. Ας μη γίνει το θρεντ γενικό περί ελαστικών (π.χ. βάλε Anakee). Σύγκριση αποκλειστικά μεταξύ των συγκεκριμένων (παλιό Tourance [όχι το EXP] και Battlewing 501/502). Καλό είναι να αναφέρετε και τη μηχανή όπου έγινε η σύγκριση.

Όποιος έχει τη συγκεκριμένη εμπειρία και δε βαριέται, ας γράψει δυο λόγια λοιπόν...

dirtbird
23/04/2008, 19:03
Τοurance σε ΧΤ660.
Καλό μόνο σε καλή άσφαλτο και σε φρενάρισμα, συμπαθητικά από κορώνα, άχρηστα σε νερό.

Δεν έχω δοκιμάσει τα BW.:wave2:

Cpt. Haddock
24/04/2008, 09:18
Είχα και τα δύο αλλα σε διαφορετικές μηχανές (BMW F650 τα tourance, Tiger 955 τα Battlewing)

Τα ΒΤ τα θεωρω καλυτερα για άσφαλτο απο τα Τουρανς, ενώ τα τελευταία ειχαν λιιιγο καλύτερο γκριπ σε χωμα

Αυτα... :wave2:

liakaros
24/04/2008, 10:12
Πολυ καλα τα BW αρκει να τα ζεστανεις καλα...

Προσωπικη μου γνωμη, καλυτερα τα tourance exp αλλα με μιση διαρκεια ζωης...

Βεβαια το θεμα ελαστικου σηκωνει πολυ κουβεντα...ειναι και το τι ταιριαζει στο στυλ οδηγησης του καθε ενα...

harlek
30/04/2008, 12:46
Τελικά εβαλα τα BW και έκανα μόνος μου τη σύγκριση.

Με δυο λόγια, το BW είναι ένα Tourance με λιγο καλύτερη ποιότητα κύλισης, σαφώς πιο αργή κορώνα, μεγαλύτερη σταθερότητα στις ευθείες και πιο αργό πέσιμο στις στροφές (άρα μικρότερη ευελιξία σε απότομους ελιγμούς στην πόλη).

hercul
06/06/2008, 19:35
Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής!! Αυτή τη στιγμή φοράω Metzeler Tourance σε BMW F 650!
Αλλά σε χώμα δεν πηγαίνω ιδιαίτερα! Τα χιλιόμετρα που κάνω είναι κυρίως ασφάλτινα! Έτσι σκέφτομαι να βάλω και γω την επόμενη φορά τα Battlewing!
Εσείς που είχατε και τα 2 τι συμπέρασμα έχετε βγάλει?
Επίσης πρέπει να πω ότι σε βρεγμένο το Tourance με έχει απογοητεύσει!

Τέλος θα ήθελα να μάθω αν παίζει κάποιο δίγομο λάστιχο (ασφάλτινο) για τέτοιου είδους μοτοσικλέτα για να έχω καλύτερο κράτημα στις στροφές και ομοιόμορφο λιώσιμο του ελαστικού! Τα προηγούμενα tourance που είχα είχαν φαγωθεί κυρίως στη μέση!!:wave2:

Φχαριστώ! :D

Tigas
06/06/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Τα προηγούμενα tourance που είχα είχαν φαγωθεί κυρίως στη μέση!!:wave2:

Φχαριστώ! :D

Αυτό μάλλον έχει να κάνει με τον αναβάτη και όχι το ελαστικό :D εγώ τα πρώτα tourance που φόραγε το GS1200 τα πέταξα σύντομα γιατί στράβωσε το μπροστινό, εάν θέλεις street ελαστικό για το μοτόρι σου τα metzeler exp μάλλον είναι μονόδρομος

harlek
06/06/2008, 22:32
Το Tourance EXP δεν βγαίνει στις διαστάσεις του F650.

Τόσο το απλό Tourance όσο και το Battlewing είναι πολύ καλά λάστιχα.
Οι διαφορές που εντόπισα είναι οι εξής:

Τα BattleWing έχουν λίγο καλύτερη ποιότητα κύλισης. Επίσης, πέφτουν πιο γλυκά/ομαλά στις στροφές λόγω της πιο ήπιας κορώνας. Και είναι πιο σταθερά στην ευθεία.
Τα Tourance (με πισινό Radial, γιατί βγαίνει και σε Cross ply που δεν εχω δοκιμάσει) έχει πιο άγρια κορώνα, οπότε πέφτει στο πλάι πιο εύκολα και κάνει τη μηχανή πιο ευέλικτη. Κρατάει καλά, περίπου όσο το BattleWing και προειδοποιεί πριν γλιστρήσει στο στεγνό.

Τέλος, το Tourance κρατάει αρκετά περισσότερα χιλιόμετρα - το BattleWing τρώγεται σαφώς πιο γρήγορα.