PDA

View Full Version : Προσοχή Νέος (ενδιαφερόμενος)



mazestix
23/04/2008, 21:51
Καταρχήν "Καλώς σας βρήκα",

Πέρασα τις τελευταίες 4 περίπου ώρες διαβάζοντας θέματα του φόρουμ (βρε πως περνάει η ώρα) και απέκτησα μια σχετική ιδέα για το τι εστί μηχανή (με όλη την έννοια της μηχανής-εξοπλισμού κτλ) και προσεκτική οδήγησή της. Πάρα πολύ καλή η δουλειά των μέλων :)

Ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι είμαι άσχετος με την έννοια της μηχανής. Πέρα από το παπάκι που οδηγούσα στα 14-15 σε αγροτικούς δρόμους, και των εμπειριών ως συνεπιβάτης, η υπόλοιπη ζωή μου περιλαμβάνει μόνο τιμόνι ποδηλάτου, αυτοκινήτου ή φορτηγού (αρκετή εμπειρία σε αυτά παρά τα 23 μου χρόνια).

Ενδιαφέρομαι να μάθω περισσότερα για τις μηχανές και πιθανόν να καταλήξω με μία.
Έχω μετακομίσει στην Ολλανδία και το ΙΧ το άφησα Ελλάδα. Με την κίνηση που είδαν τα μάτια μου εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να το φέρω (πέρα του ότι τα 1,60 ευρώ/λίτρο για την βενζίνη σε κάνουν ακόμα πιο διστακτικό). Προς το παρόν τη βγάζω με ποδήλατο (όχι δεν είναι για γέλια!!! Πολλές φορές πάω πολύ πιο γρήγορα από τα αυτοκίνητα :P )αλλά για μακρινές αποστάσεις θα πρέπει να γίνεις μέλος της ολυμπιακής ομάδας ποδηλασίας :D Βέβαια τα λεοφωρεία/τραίνα εδώ δουλεύουν ιδανικά! Σε πάνε παντού...και σε αφήνουν εκεί...σε ένα σημείο...για να πας σε άλλο λες τις μαγικές λέξεις "εμπρός καλά μου πόδια"...
Συνεπώς, η μηχανή είναι μονόδρομος εδώ για μεγάλες αποστάσεις....

Η πιο εύκολη λύση λέγεται scouter. Είναι αρκετά διαδεδομένο εδώ και εύχρηστο. Όμως δεν βολεύει να κάνεις αποστάσεις 300-400 klm τις οποίες θα ήθελα να καλύψω μέσα στο καλοκαίρι...
Γενικότερα εδώ πάνω όλα είναι επίπεδα, οι δρόμοι καλοφτιαγμένοι, οι οδηγοί προσεχτικοί και εξοικειωμένοι και τα τροχαία σπάνια. Εδώ και 2 βδομάδες έφτιαξε ο καιρός και όλο και περισσότερες μηχανές εμφανίζονται. Είναι γεγονός ότι Νοέμβριο-Μάρτιο τις κρατάς καλά κλειδωμένες λόγω @$*καιρου...

Οπότε, σκεφτόμουν να έψαχνα για ευκολοδήγητες μηχανές, αξιόπιστες και με καλή οδηγική συμπεριφορά για έναν πρωτάρη. Όχι κάτι πολύ απλό μόνο και μόνο για να μάθω να οδηγώ μηχανή, αλλά κάτι που θα μπορέσει να με πάει με άνεση όπου θέλω (off-road διαδρομές εδώ απλά δεν υπάρχουν) και όταν σε μερικούς μήνες θα έχω μάθει να το χειρίζομαι να αρχίσω να ψάχνω τα όρια μου/του και να ευχαριστώ το ... πάθος :)

Ξέρω ότι τα μοντέλα για την κατηγορία που ζητάω είναι απλά εκατοντάδες... Μερικές ιδέες γενικά για το θέμα και συμβουλές του τι να κοιτάζω (πχ στα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε μηχανής) και τι να προσέχω περισσότερο θα ήθελα. Αν υπάρχει και καμιά πρόταση για μηχανή καλά θα ήταν (με συζήτηση μαθαίνεις περισσότερα). Το πιο πιθανό είναι να πάω για μεταχειρισμένη. Τα μεταχειρισμένα είναι αρκετά φτηνά εδώ...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

mazestix

cityfly
23/04/2008, 22:03
καλώς ήρθες καταρχήν

για τα λοιπά και τι ταιριάζει καλύτερα στο εκεί κλίμα θα σε κατατοπίσει το ολλανδικό κλιμάκιο

:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

el_hymador
23/04/2008, 22:09
Δεδομενου του οτι στην Ολλανδια δεν παιζουν βουνα και δεδομενου οτι το να διαχσχιζεις χωματοδρομους σε απεραντες φλαταδουρες καλιεργειων με τα γελαδια να σε κοιτουν ειναι οπως και να το κανουμε βαρετο, εγω θα ελεγα να αποκλεισεις ολα τα on-off.

Καποιο μεσαιο street ειναι μαλλον αυτο που ζητας.

Θα ελεγα ενα Kawasaki ER-6F για να σε βολεψει και στα ταξιδακια που θες να κανεις. Δικυλινδρο, ροπατο, με ελαφρυα αισθηση και ευκολοδηγητο...αν σε ξενερωνει για καποιο λογο, υπαρχει και το Versys που ειναι αδερφακι του αλλα πιο ψηλο-ανετο.

Απο εκει και περα υπαρχουν ενα σωρο επιλογες κυριως τετρακυλινδρα σε σειρα τα οποια ομως δεν ειναι τοσο ευκολα και μανιτζεβελα οσο το Kawasaki.

Ηonda CBF600S
Yamaha Fazer 600 S2
Suzuki Bandit 650

ολα τα παραπανω (και το ER) βγαινουν και σε γυμνες εκδοσεις, αλλα μα ξερεις οτι θα τρως αερα πανω απο τα 120- 130.

Τωρα βεβαια καλο θα ειναι να γνωριζεις οτι υπαρχουν και scooter 500+ κυβικων που ταξιδευουν πολυ πιο ανετα απο τις περισσοτερες μοτοισικλετες και εχουν δυναμη να πηγοινουν συνεχεια με 160...ασε που η προστασια του οδδηγου ειναι καθολικη, βαλε και τπο γεγονος πως καθεσαι σε θρονο...μηπως να κοιταξεις και εκει;

Yamaha T-MAX 500
Suzuki Burgman 650
Honda Silverwing 600
και το νεο (αλλα υπερβολικο πιστευω)
Gilera GP800

ψαξε να βρεις τι σου αρεσει αισθητικα για αρχη, τι θα σου αρεσε να οδηγας δηλαδη και τα ξαναλεμε

καλως ηρθες.
:beer: :wave2:

mazestix
23/04/2008, 22:22
Έχει και άλλους Έλληνες στη Villampafo το φόρουμ? :D

για περίπου 1-1,5 χρόνο με βλέπω εδώ...μετά λέω να επαναπατριστώ και αν τώρα πάρω κάποια κούκλα θα την ήθελα και στην μαμά πατρίδα...Επομένως, κάθε ιδέα θα ήταν χρήσιμη φίλε cityfly :)

el_hymador το πρώτο που έψαξα ήταν το σκούτερ (και το μόνο ως τώρα) αλλά όσο διάβαζα τα πολύ θετικά χαρακτηριστικά του Gillera φανταζόμουν τον εαυτό μου πάνω σε street έκδοση... Σκούτερ μου πρότειναν και κάτι φίλοι μοτοσυκλετιστές "δεν βρέχονται τα πόδια σου, ευκολοδήγητο, θα κάνεις τη δουλειά σου", αλλά δε σκέφτομαι τη μηχανή μόνο ως εργαλείο και μόνο για όσο θα είμαι εδώ... αν με καταλαβαίνεις :)
Από εκεί και πέρα, ως design εμένα μου αρέσουν πολλές (πανέμορφη η kawasaki, κούκλα η yamaha κτλ). Όμως στερούμε βασικών γνώσεων (πχ ξέρω την μηχανολογική διαφορά 2κύλινδρου και 4κύλινδρου αλλά όχι και την οδηγική) και φοβάμαι μήπως κάποια τέτοια μηχανή είναι too much για πρωτάρη σαν και μένα (άσχετο ότι μου τρέχουν τα σάλια βλέποντάς την :sad: )

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!

tifoefs
23/04/2008, 22:36
πσσσσσστ ....

για ριξε μας ενα ΠΜ να μας πεις σε πιο καναλι κοντα εισαι ...

αχα... καλως μας βρηκες ... :beer:

vestromas
23/04/2008, 22:36
Θα παρεις ενα vstrom 650 και θα πινεις νερο στ ονομα μου μια ζωη. Ειδικα για Ολανδια, ειναι κουφετο. Ειναι ιδανικο για την περιπτωση σου. Ανετο ροπατο γρηγορο αξιοπιστο οικονομικο, φορτωνετε και παταει και χωματακι ανετα. Επισης ειναι πολυ ευκολο για αρχαριο. Εχει και πολυ καλη προστασια για τον αερα και την βροχη σε σχεση με αλλα μηχανακια. Ο μονος λογος να μην το παρεις, ειναι να μην σου αρεσει εμφανισιακα, η να εχεις βαλει στο ματι κατι αλλο που σου παει καλυτερα. Περιμενω ξεφωνημα τωρα απο τους περισοτερους, γιατι τοχω κανει λυσα με το vstrom, αλλα τι φταιω εγω, που ειναι και γ@μω τα μηχανακια και τα κανει ολα σωστα και οικονομικα;:beer: :wave2:

mazestix
24/04/2008, 20:01
Ως εντελώς άσχετος, έχω την φοβία ότι πηγαίνοντας απευθείας στα 600-650 θα φάω πολλές φορές τα μούτρα μου... Βέβαια το ίδιο φοβόμουν όταν έπαιρνα αμάξι και είδα ότι το γεγονός πως ήταν αρκετά δυνατό για πρωτάρη με έκανε να προσέχω 10 φορές περισσότερο...

Πάντως μάλλον το όνειρο θα καθυστερήσει 2 μήνες γιατί εδώ το δίπλωμα κοστίζει 1500 ευρώ :bigcry: Αντί να σκάσω 1000 ευρώ στο ολλανδικό κράτος καλύτερα να τα κρατήσω για να πάρω μια καινούρια κούκλα... αν και πάλι είναι ζόρικο οικονομικά...

Ξέρετε αν υπάρχουν διαφορές στις τιμές ανάλογα με την άγορα που βρίσκεσαι (εννοώ φυσικά για καινούρια μηχανή)? για παράδειγμα, κάποιοι λένε ότι μερικές BMW στοιχίζουν 3-4000 φθηνότερα στις Γερμανικές αντιπροσωπείες απο ότι στην Ελλάδα (δεν το έχω δει προσωπικά βεβαίως)...

apav
25/04/2008, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από mazestix
Ξέρετε αν υπάρχουν διαφορές στις τιμές ανάλογα με την άγορα που βρίσκεσαι

Εννοείται! :wave2:

SUZUKAKIAΣ
25/04/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mazestix
..............διαβάζοντας θέματα του φόρουμ..........................και απέκτησα μια σχετική ιδέα για το τι εστί μηχανή....................

Καλο καλο!!!

:lol: :lol: :lol:

700_Thespieis
02/05/2008, 15:02
το βερσις δε βγαινει στην ολλανδια;)

CIRUS
02/05/2008, 15:22
καλωσόρισες φίλε :wave2: :beer: :beer:

πιστεύω ότι ένα honda cbf 600 είναι αυτό που ζητάς!!!!!!

επίσης πολύ καλό είναι το Vstrom 650

τέλος τη δουλεία σου την κάνεις άνετα και με ένα scooter αλλά ένα άλλο που μπορείς να πάρεις και είναι τέλειο για αυτά που θες είναι αυτό κατα την γνώμη μου:

http://www.apriliamana.com/index.html?lang=eng

devil's animal
02/05/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από mazestix
Ως εντελώς άσχετος, έχω την φοβία ότι πηγαίνοντας απευθείας στα 600-650 θα φάω πολλές φορές τα μούτρα μου... Βέβαια το ίδιο φοβόμουν όταν έπαιρνα αμάξι και είδα ότι το γεγονός πως ήταν αρκετά δυνατό για πρωτάρη με έκανε να προσέχω 10 φορές περισσότερο...

Πάντως μάλλον το όνειρο θα καθυστερήσει 2 μήνες γιατί εδώ το δίπλωμα κοστίζει 1500 ευρώ :bigcry: Αντί να σκάσω 1000 ευρώ στο ολλανδικό κράτος καλύτερα να τα κρατήσω για να πάρω μια καινούρια κούκλα... αν και πάλι είναι ζόρικο οικονομικά...

Ξέρετε αν υπάρχουν διαφορές στις τιμές ανάλογα με την άγορα που βρίσκεσαι (εννοώ φυσικά για καινούρια μηχανή)? για παράδειγμα, κάποιοι λένε ότι μερικές BMW στοιχίζουν 3-4000 φθηνότερα στις Γερμανικές αντιπροσωπείες απο ότι στην Ελλάδα (δεν το έχω δει προσωπικά βεβαίως)...

κατ'αρχην καλως ηρθες!
:beer: :beer:

κατα δευτερον μην νομιζεις οτι τα 600 ή τα 650cc ειναι απαραιτητως και γρηγορα.
π.χ. το v-strom που σου προτεινε ο φιλος vestromas απο πανω ειναι 650cc και το περναει 10χρονο παιδακι σε ποδηλατο στην ανηφορα!!
:rotflmao: :rotflmao:

περα απο την πλακα τωρα δες μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις και αν πηγαινεις για μεταχειρο ή καινουργιο μετα μια περιηγηση στο νετ στις διαφορες αντιπροσωπιες για να δεις αν σου κανει τιποτα "κλικ" και εδω ειμαστε.
:wave2:

mazestix
02/05/2008, 21:55
Το βασικό είναι να μάθω να το οδηγάω πρώτα βέβαια :D

Απλά κοιτάω δεξιά - αριστερά για να μαθαίνω τίποτα προς το παρόν μιας και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο! Ως τώρα ένα ελαφρύ κολληματάκι το έχω φάει με kawasaki er-6 (Both n/f) αλλά είμαι αρκετά noob ακόμα

Ελπίζω να μπορέσω να πάω προς καινούρια αν και το πιθανότερο είναι να κινηθώ προς κάτι μεταχειρισμένο. Έχω ένα αυτοκινητο που κάθεται τσάμπα στην Αθήνα γμτο...

tifoefs
03/05/2008, 13:41
Και στο χωριο που εισαι :lol: :lol: :lol: μονο ετσι τη βγαζεις στεγνος !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mazestix
04/05/2008, 22:22
Ποιός καλός χρήστης του φόρουμ είπε ότι ο tifoefs έχει Yamaha, Kawasaki κτλ ??? Εγώ αυτά εδώ συνάντησα να τα γυρνάει βόλτα... Και μάλιστα το δεξιά είναι χαλασμένο από το 1946, τότε που το είχε φορτώσει με 3 Γερμανίδες.... :lol: :lol:

όμως έχει μια σέξυ οθόνη Asus στο pc απο την οποία δεν ξεκολλάς εύκολα...ή μάλλον δεν ξεκολλάς καθόλου :D :D :D :D


129488

tifoefs
05/05/2008, 00:07
εφτασες εεεε ;;;

εκει εγινε ψιλομπερδεμα στα λαστιχα ... θελανε αναγομωση .....


:beer: :beer: :rotflmao: :rotflmao: