PDA

View Full Version : Πρόβλημα μπαταρίας (CBF-600)



lykos7
24/04/2008, 09:54
paides kalimera!
eimai kai egw enas eytyxis katoxos CBF 600.
mexri twra....
edw kai ena xrono, menw synexws apo mpataria kai o mixanikos synexizei na leei OLA KALA!!!
EGW to sprwxnw omws otan menei, oxi aytos!!
exw allaksei 2 fores mpataria, i teleytaia gnisia Honda, 110euro....
exw allaksei kai anorthwti, omws kathe 2-3 mines to idio violi!!!
pls help!!!
an kserei kapoios kati, as to moirastei mazi moy!!!

McGyver
24/04/2008, 10:40
Είτε κάπου έχεις διαρροή και σου αδειάζει η μπαταρία (τσέκαρε συναγερμούς, κλπ)...

Είτε έχεις σοβαρότερο ηλεκτρικό πρόβλημα και δε σου φορτίζει η μπαταρία...

fantacid
24/04/2008, 10:43
ωρα να αλλαξεις μαστορα...

ψαξε ηλεκτρολογο για μοτο

κατι θα σου πουνε τα "πιαδια" για τον μπαμπη τον ηλεκτρολογο αλλα κανε πως δεν ειδες/ακουσες!

:winka:

lykos7
24/04/2008, 13:24
synagermo exw- meta system- montelo den thimamai
na ton aposyndesw na vrw tin isixia mou?
exw valei kai diakopti on/off gia ta fwta, tin deyteri fora pou emeina, mipws kai moy rixnei tin mpataria apo ekei.
tha psaksw gia moto ilektologo, ante na doume:yuck:

notakos600
24/04/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lykos7
synagermo exw- meta system- montelo den thimamai
na ton aposyndesw na vrw tin isixia mou?
exw valei kai diakopti on/off gia ta fwta, tin deyteri fora pou emeina, mipws kai moy rixnei tin mpataria apo ekei.
tha psaksw gia moto ilektologo, ante na doume:yuck:


Βγάλε τον θετικό πόλο της μπαταρίας, αφού έχεις κλείσει τον γενικό διακόπτη από το κλειδί και βάλε στον θετικό πόλο που κρατάς τον έναν ακροδέκτη ενός μιλιαμπερομέτρου και τον άλλον ακροδέκτη του οργάνου στον θετικό πόλο της μπαταρίας.
Αν όλα είναι εντάξει πρέπει να έχεις μηδενική ένδειξη, αν σηκώνεται έστω και ένα χιλιοστό η βελόνα του οργάνου από κάπου έχεις διαρροή.
Ψάξου και για τον συναγερμό, μήπως προέρχεται από εκεί το πρόβλημα.
Ελπίζω να βοήθησα.

lykos7
24/04/2008, 14:27
thnx!!!
alla pion akrodekti vazo kai pou?
syn me syn???

notakos600
24/04/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από lykos7
thnx!!!
alla pion akrodekti vazo kai pou?
syn me syn???

Το όργανο στην ένδειξη mA DC, και τον αρνητικό του οργάνου στον πόλο που έχεις βγάλει και τον θετικό στον θετικό της μπαταρίας, στο φινάλε αν δεις αρνητική ένδειξη βάλτα ανάποδα, δεν τρέχει τπτ.
Το σημαντικό είναι να δεις αν έχεις ένδειξη διαρροής, γιατί αν έχεις τότε πρέπει να ψάξεις για γδαρμένα καλώδια κλπ κλπ.

lykos7
24/04/2008, 14:45
swsta!
tha to dokimasw mipws kai vgalw akri monos mou, afou o epaggelmatias mixanikos mou leei m@l@kies!!!
kati akomi, moy eipan na valw kai 20A asfaleiodiakopti, sto meion tis mpatarias.
isxyei ayto?

notakos600
24/04/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από lykos7
swsta!
tha to dokimasw mipws kai vgalw akri monos mou, afou o epaggelmatias mixanikos mou leei m@l@kies!!!
kati akomi, moy eipan na valw kai 20A asfaleiodiakopti, sto meion tis mpatarias.
isxyei ayto?


Για ποιό λόγο θα το κάνεις αυτό?

lykos7
24/04/2008, 14:50
gia na kopsw teleiws thn paroxi apo thn mpataria kai na min xanei, to exei kanei enas filos me XR pou eixe to idio provlima

notakos600
24/04/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από lykos7
gia na kopsw teleiws thn paroxi apo thn mpataria kai na min xanei, to exei kanei enas filos me XR pou eixe to idio provlima

Πολύ σωστό αλλά, επίτρεψέ μου, λίγο μπακαλίστικο.
Να σου πω και κάτι άλλο? αν δεις ότι ο μόνος τρόπος είναι αυτός, γιατί όχι?

lykos7
24/04/2008, 15:03
tha dw prwta ta alla, kai an synexisw na min vgazw akri tha to kanw.
empeirika, poso na kanei ena dynamo?
leme twra, na proetoimazome gia ta xeirotera.....

notakos600
24/04/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από lykos7
tha dw prwta ta alla, kai an synexisw na min vgazw akri tha to kanw.
empeirika, poso na kanei ena dynamo?
leme twra, na proetoimazome gia ta xeirotera.....


Πηνία βολάν εννοείς προφανώς.
Έχεις ακουστά για τα κολαστήρια του Σαρακάκη? :lol: :lol:
Θα την βρεις την άκρη πιστεύω, αλλά δεν νομίζω να παίζουν πηνία.
Κατά 90% φταίχτης είναι ο συναγερμός κατ' εμέ.

lykos7
24/04/2008, 15:27
makari na einai o synagermos kai na isixasw mia kai kali!
tha ton aposyndesw kai tha to denw me mia kouloura kai telos!!!
oso gia ton sarakaki, exw akoysta- to xaos to idio!
min mplekseis einai ekei, ta antallaktika stin iapwnia tha ta paraggelnw direct!!:lol:

timman
08/03/2012, 22:02
Καλησπέρα.
Πριν από κανα δυο εβδομάδες και ενώ η μηχανή ήταν ακίνητη για δυο μήνες περίπου έμεινα από μπαταρία. Την έβαλα μπροστά με ένα starter, αν το λέω καλά και έκτοτε όλα πήγαιναν μια χαρά. σήμερα το απόγευμα πήγα να την βάλω εμπρός αλλά μάταια. Με το πρώτο γύρισμα του διακόπτη τα φωτά ανάβουν κανονικά. Το μιζάρισμα όμως είναι αδύναμο και ακούγεται ένας ήχος σαν ηλεκτρική διαρροή (σαν σπινθηρισμός).
Τα έπαιξε η μπαταρία ή να είναι κάτι άλλο. Η μπαταρία είναι η εργοστασιακή. 1,5 έτους περίπου και από την αρχή σχεδόν έχω συναγερμό της spyball συνδεδεμένος απευθείας με τη φύσα της Honda.
Τώρα θα μου πεις ψάχνεις γιατρειά από το net?!...
Καμιά γνώμη κανείς? Επειδή ετοιμάζομαι για ένα ταξιδάκι στην Ιταλία το Πάσχα μη βρεθώ να σπρώχνω!

p_sapelas
08/03/2012, 22:46
Αν ο συναγερμός έχει περιμετρικό και το έχεις ενεργοποιημένο είναι λογικό να σου βγήκε off. Από εκεί και πέρα άσε το starter στην άκρη και βρές από κανένα γνωστό σου κανένα αξιόλογο συντηρητή - φορτιστή και άσε την μπαταρία κανένα 24ωρο... Αν μετά από αυτό και μέχρι το Πάσχα σου κάνει το παραμικρό θα μπείς δυστηχώς σε έξοδα. Όπως και να έχει 2 χρονάκια είναι μια καλή σχετικά διάρκεια ζωής για μηχανάκι που έχει πάντα συναγερμό πάνω του..

lykos7
09/03/2012, 01:46
Φιλε μου, η μπαταρια σου σφυριξε ληξη αγωνα... 2 χρονια κρατανε οι περισσοτερες μπαταριες, αν και υπαρχουν και δειγματα με 4 χρονακια και ειναι ακμαια! Η προεργασια σε μπαταρια κλειστου τυπου, πριν τοποθετηθει στην μηχανη, ειναι ολοκληρη ιεροτελεστια, αλλα σπανιως την ακολοθουν τα συνεργεια και οι περισσοτεροι απο εμας ειτε δεν την ξερουν ειτε βαριομαστε να την κανουμε οσοι ξερουν. Ετσι ομως χανουμε 20-30% της αποδοσης της. Παντως, οπως λεει και ο φιλος επανω, βαλε την μπαταρια σου σε ενα φορτιστη και βλεπεις το αποτελεσμα... Αν τελικα αλλαξεις μπαταρια, στειλε να σου στειλω URL με οδηγιες.

p_sapelas
09/03/2012, 07:38
Δεν μας στέλνεις το URL όπως και να έχει, τουλάχιστον να ξέρουμε τί παίζει γτ και εγώ νόμιζα ότι απλά την κοτσάρουνε πάνω και έτοιμα όλα?

sapila racing
09/03/2012, 09:35
Aν εχεις πρόσβαση σε φορτιστή, καντης μια καλή φόρτιση και βλέπεις τι θα κάνεις αναλόγως πως θα ανταποκριθεί.

timman
09/03/2012, 14:02
Λοιπόν την έβγαλα πριν από λίγο για να τη πάω για φόρτιση. Θα την αφήσω ένα εικοσιτετράωρο,.

Τα χαρακτηριστικά που γραφεί επάνω είναι
12V
8.6Ah
10HR
GS YUASA
YTZ10S.

Είναι αρκετή ή να πάω να πάρω μια μεγαλύτερη?

captajohn
09/03/2012, 19:44
Η μπαταρία είναι μια χαρά.
Εγώ την άλλαξα πέρυσι μιας και είχα μια μεγάλη περίοδο ακινησίας και εμφάνιζε τα ίδια συμπτώματα.
Αν η κλειστού τύπου αρχίσει τα κόλπα, μην δοκιμάσεις καν να φορτίσεις κλπ. απλά άλλαξέ τη.
Τώρα για μάρκες-ποιότητες-τιμές θα δεις πολλές απόψεις.
Εγώ πάντως έβαλα μια κινέζικη με 28 ευρώ και εδώ και ένα χρόνο δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Την ίδια στη συνέχεια έβαλε φίλος σε F650gs και ούτε αυτός είχε πρόβλημα ποτέ.
Άποψή μου είναι μην παλεύεις να σώσεις αυτή που ηδη έχεις, θα σε προδώσει τελικά τη χειρότερη στιγμή. Ούτε να πληρώσεις για "γνήσια" (έλεος-μπαταρία είναι). Βάλε μια φτηνή ίδιου τύπου και ξεμπέρδεψες.

timman
11/03/2012, 11:43
Τελικά τη φόρτισα (αργή φόρτιση 24h). Την έβαλα επάνω και μέχρι τώρα όλα καλά. Απ ότι μου είπε ο φίλος που μου τη φόρτισε αν τελικά έχει πρόβλημα τότε θα κρατήσει λίγες μόνο μέρες και μετά τέλος. Για καλό και για κακό όμως θα πάρω μια καινούργια (μια φτηνή) για να είμαι έτοιμος.
Τη καινούργια πρέπει να τη φορτίσω πριν τη βάλω τελικά?

captajohn
11/03/2012, 12:28
Και ναι και όχι.
Μπορείς να την τοποθετήσεις κατευθείαν, αλλά μία σωστή προετοιμασία της μπαταρίας πριν την αρχική τοποθέτηση θα ανεβάσει το όριο ζωής της.
Στο μπαταριάδικο που την άλλαξα εγώ τουλάχιστον αυτό μου είπε. Αν δεν βιάζομαι, να την αφήσω για μια αρχική φόρτιση και να πάω μετά για τοποθέτηση.

πυξιδας990
11/03/2012, 12:46
μετα την επιδημια που εχει πιασει τα 950/990 με τις μπαταριες επιασε και εσας.ουτε γριππη των χοιρων να ητανε:lol::lol:

lykos7
11/03/2012, 21:37
http://www.mrbike.gr/website/odigikes-simboules/mpataria-%E2%80%93-fortisi-kai-frontida.html

Αυτο το URL εχει ορισμενες ενδιαφερουσες οδηγιες και κατα την γνωμη μου, ειναι πληρως κατατοπιστικο. Ελπιζω να βοηθησα, και αν εχω και αλλα, θα επανελθω.

timman
11/03/2012, 23:30
:beer:

xrisimix
26/04/2012, 16:03
Η πραγματικότητα είναι ότι το CBF 600 έχει σχετικά μικτή μπαταρία για τις απαιτήσεις του. Με το παραμικρό που θα πιάσει το κρύο υπάρχει η πιθανότητα να σε αφήσει. Η σωστή αρχική προετοιμασία βοηθάει σημαντικά στον χρόνο ζωής της μπαταρίας.
Αγόρασα το δικό μου CBF καλοκαίρι και με τα πρώτα κρύα με άφησε από μπαταρία. Μη γνωρίζοντας τι είχε κάνει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την άλλαξα αμέσως. Έκανα την κατάλληλη προετοιμασία στην καινούρια μπαταρία (Yuasa) και όλα καλά. Αλλά τον επόμενο χειμώνα μου έκανε πάλι κόλπα, τώρα όμως απλά την φόρτισα και όλα ΟΚ (τελικά μάλλον θα είχα γλιτώσει αρκετά ευρόπουλα αν είχα κάνει το ίδιο και την πρώτη φορά).
Εκτός από την δοκιμή για διαρροές με το αμπερόμετρο, πρέπει να γίνει έλεγχος και για την σωστή φόρτιση με ένα βολτόμετρο. Θα πρέπει με την μηχανή σε λειτουργία πάνω από 2,5Κ στροφές να έχουμε περίπου 14V. Αν είναι αρκετά πιο πάνω θα υπάρχει υπερφόρτιση και θα χαλάσει την μπαταρία, αν είναι αρκετά πιο κάτω δεν θα φορτίζει αρκετά.