PDA

View Full Version : ενα τσιγάρο...



Cpt. Haddock
24/04/2008, 12:32
Ασφυξία χθες βράδυ. Έχω μεινει μόνος στη μπάρα, η γκινες πιάνει πάτο, ο άλλος ο παπαρας την έκανε γι' αλλου, μια άλλη απόπειρα πέφτει στο κενό. Ώρα να φεύγουμε, προσοχή, όχι απο Κολοκοτρώνη, υπάρχει αλκοτεστ αν και ειμαι εντός ορίων.

Λεφτά, ρέστα, κλειδιά, μπουφάν, έξοδος...ανάσα. Αττική ανάσα, βαθιά, περίεργη, ζέστη και δροσιά μαζί με μια νοτίλα. Αδιαφορώ, ετσι νομίζω. Μίζα, κράνος, γάντια, πρώτη και δρόμο για...

Οδός (και όχι λεωφόρος για καποιο λόγο) Σταδίου και μου έρχεται η πρωτη ειδοποίηση απο καπου βαθια πίσω "φυγε, προχώρα", κλεινω τ' αυτια, δεν κάνω αριστερα στην Οθωνος - πρώτο λαθος. Βγαίνω Αμαλίας και στη δευτερη σειρήνα "πηγαινε ευθεία κι όπου σε βγάλει" δεν αντιστέκομαι... Συγγρού όλο κατω μ' ενα καλό άνοιγμα, αριστερό ρεύμα και παραλιακη προς Πειραιά.
Εκείνη η μεγάλη πράσινη ταμπελα που δείχνει προς τα βόρεια, προς εκείνη την πόλη που...σα να μου γνέφει.

- Ελα...

- Ελα...

Φρένα και μπαστουνιά στο τιμόνι δεξια λιγο πριν την έξοδο, αποτομα αλλαζω ρεύμα, κορνες, βλαστήμιες πίσω και μπαινω στον παράδρομο. 5η, 6η κι οι εικόνες φέυγουν, Ρεντης, Λαχαναγορά, αλλου φανπαρκ, Ικεα, Κτελ, Μετρό, Αυρα...

Επρεπε να έχω στρίψει πιο πριν, αλλα για μισο, δεν παω στο Γαλάτσι πλέον, ας παω απο Αττική οδο...Φεύγει η Ρενώ κι η επόμενη ταμπέλα λέει Παρνηθα, καλα πάμε. Εχω ξεχάσει το ipod shuffle στο σπίτι ο μαλακας, ίσως καλύτερα, αν ακουγα και μουσική η επόμενη ταμπέλα θα έλεγε τελωνείο ευζώνων...

Ανηφόρα, όσο πάει και δροσίζει, φτάνω Αγ. Στέφανο, ή Μπογιάτι κατα το αρβανίτικο, ή Οίον κατα το αρχαιοπρεπέστερο, ή Θυμαριά κατα τη γνωστή ελληνική ταινια. Δεξια στον παράδρομο, όλο ροδιές απο φρένα είναι τώρα που την κάνουν όλοι απο εκεί να γλυτώσουν το κερατιάτικο του εργολάβου. Το κράνος ανοίγει, ο κρύος αέρας κι οι μυρωδιές του πεύκου μου τρυπάν τα ρουθούνια. Σχεδόν μηχανικά, το μοτόρι πάει μονο του όπως τα παλιά άλογα που ήξεραν που είναι τα χάνια. Τελευταία στροφή, υδατόπυργος, το καφε εκεί, ανοιχτό με λιγα τραπέζια έξω και καθόλου κόσμο - όλοι μέσα, έχει ψύχρα ειναι η αλήθεια - για πόσο ακόμα θα έχει ψύχρα στην Παρνηθα;

Δε με εμπνέει να κάτσω, μονος ήμουν και πριν, άλλωστε τι να πιω; Δεν έχει και μπαρα comme il faut να πεις δυο κουβέντες και τι να πεις άλλωστε "γεια ήρθα απο το κέντρο της Αθήνας με τη μηχανή γιατι δεν είχα τι να κανω...". Άσε που ειναι κάλπηδες όλοι τους...

Προτιμώ τον καθαρό αέρα. Το κράνος στο χέρι και περπατάω στη γνώριμη αποβάθρα. Αφίδναι επισήμως, Κιουρκα το αρβανίτικο. Πολύ φως εκεί γύρω, άτιμες ευρωπαϊκές νορμες που επιβάλλουν προβολείς με φωτεινότητα χιλιαδες λουξ. Αράζω στο παγκάκι, άδειος ο σταθμός, γνώριμες οσμές απο πισόλαδο μαζί με ρετσίνι. Το βλέμμα ασυναισθητα βόρεια, με μπερδεύουν τα φωτοσήματα λιγο, γιατι πράσινο αριστερά και κοκκινο δεξια; Μετά θυμάμαι, έχει μονογράμμιση απο Αγ. Στεφανο, "εισέρχεσθε με ένδειξη φωτοσημάτων στη γραμμή καθόδου και πορεία εξ' αντιθέτου μεχρι έξοδο σταθμου..."

Πάνω στην ώρα, μακρινός ήχος απο κόρνα, ένας προβολέας φέγγει. Αμαξοστοιχια 504, μια Bombardier μπροστά και πίσω βαγόνια κλινοθέσια, κλινάμαξες, το βουλγάρικο και τα δυο αυτοκινήτων....Συντομη χλαπαταγή, ο σταθμάρχης εχει βγει για το τυπικό οκ με το φανάρι κι αμέσως όλα ησυχάζουν, τα πίσω φαναρια ξεμακραίνουν και χάνονται στη δεξια στροφή. Πολυδένδρι, Σφενδάλη, Αυλών, Οινόφυτα, Αγ. Θωμάς, Οινόη και η συνέχεια ακόμα βορειότερα. Φέρνω στο νου ταξίδια μ' αυτό το τρένο, αργώ να κοιμηθώ, συνήθως διαλέγω μεσαία κουκέτα με το κεφάλι στο παράθυρον να βλέπω έξω.

Απόλυτη ησυχία, ψυχή δεν υπάρχει, ακόμα κι οι ταβέρνες ειναι ήσυχες - λες κι ετοιμάζονται για τη μαχη της Κυριακής...

Θέλω πολύ ένα τσιγάρο τώρα ας ειναι κι αυτή η απάτη που λέγεται davidoff slim lights, αλλα αν έχω πακέτο μαζί μπορεί να το ξαναρχίσω... Κρούση στο σταθμάρχη, δεν καπνίζει (!)

Γυρω ερημια...

Τα μαζεύω και φεύγω, tomorrow is another day :wave2:

Gandalf dr685sm
24/04/2008, 12:43
Είναι οι μικρές στιγμές μοναξιάς , σε ιδιαίτερα σημεία που έχεις πάει μετά απο αυθόρμητες αποφάσεις που μας δείχνουν πόσο γεμάτη είναι η ζωή και πόσο πνιγόμαστε καθημερινά σε μια κουταλιά νερό.

Όντως είναι άλλη μια μέρα και δεν ξέρεις τι μπορεί να σου επιφυλάσσει.

Την επόμενη φορά θυμίσου το , και πήγαινε μια βόλτα απο την μονή στον περιφερειακό της Πεντέλης απο την μεριά της Πολιτείας-Κεφαλάρι.

Gandalf

makis206
24/04/2008, 12:57
Φανταστικές στιγμές..

:beer: :beer: :beer:

devil's animal
24/04/2008, 13:12
:beer:

filipp0s
24/04/2008, 13:50
Ευτυχώς που εισαι α-διάθετος καμιά φορά... και διαβάζουμε και κανένα κείμενο της πρόκοπης...:lol:









:a013: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

Cpt. Haddock
24/04/2008, 14:06
κι όμως, όταν είμαι ευδιάθετος γράφω καλύτερα :wacko:


απλά δύσκολο να με πετύχεις στις καλές μου :sad:


:lexotanil: :lexotanil: :lexotanil:

:lol:

road spirit
24/04/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
απλά δύσκολο να με πετύχεις στις καλές μου :sad:
να αυξήσεις τη δοσολογία απο triumphox-tigeril των 1000 σε 2000 mg και βλέπουμε...

αμα δεν πιάσει, θα σκεφτούμε και το ενδεχόμενο να σου αλλάξουμε εντελώς φάρμακο... :wacko:


ωραία η αφήγηση σου

:beer:

Cpt. Haddock
24/04/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
να αυξήσεις τη δοσολογία απο triumphox-tigeril των 1000 σε 2000 mg και βλέπουμε...

:lol: :lol:

doctor x
24/04/2008, 15:13
:nono:

















:wave2:


128562

trigger
24/04/2008, 15:22
Ηλία το είχε το βράδυ εχθές....

Aν ερχόσουν προς Σούνιο θα έβρισκες παρέα για καφέ πάνω σε ένα βράχο...
ταξίδια του μυαλού για θάλασσες και λιμάνια που έχουν περάσει στη σφαίρα της ανάμνησης...
αλλά και πάλι χωρίς τσιγάρο...

:wave2:

Tpap
24/04/2008, 15:37
σωστός είσαι, καπ10.

apav
24/04/2008, 16:24
:wave2:

KRITIKOS1981
24/04/2008, 18:39
:) :) :)

Fireball400
24/04/2008, 19:50
Αυτά τραβάμε όσοι κόβουμε το τσιγάρο:lol:
Και αν έχει τύχει να έχουμε και βενζίνη στο τεπόζιτο φύγαμε:winka:

tai
24/04/2008, 21:01
αμα ειναι να κανω τοσα χλμ το βράδι,.............................





















ΔΕΝ ΤΟ ΚΌΒΩ ΡΕΕΕ :mad: :sick:










:lol: :lol: :lol:




για σου ρε 'Λιάκο με τα ντέρτια σου:beer: :beer: :beer:

jen
26/04/2008, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θέλω πολύ ένα τσιγάρο τώρα[/I] ας ειναι κι αυτή η απάτη που λέγεται davidoff slim lights, αλλα αν έχω πακέτο μαζί μπορεί να το ξαναρχίσω... Κρούση στο σταθμάρχη, δεν καπνίζει (!)


Και που να πηγαίνεις Εθνική οταν έχεις μαυρίλες... και να έχεις τσιγαρα αλλά όχι αναπτήρα....
Ευτυχώς ειχε η καθαρίστρια :) Της άφησα το πακέτο μετά και με κοιταζε σαν να μουν εξωγήινη... Ασε δεν ξέρεις τί έκανες... με έσωσες...
Παντα ξημερώσει μια άλλη μέρα ;)

Z-rider
05/06/2008, 21:47
Boltes_afthormites....OI_kaliteres.....
Ton_genari_pou_mas_perase_ena_savato_
eipa_na_mazepsw_ligw_thn_alisida_apo_to_Z_
kai_molis_plithika_apo_ta_grasa_foresa_mpoufan_
kai_gantia(giati_ekane_kai_psixroula)Kai_eipa_na_
thn_paw_mia_volta-dokimi___________
E,apo_Agrinio_eftasa_sta_Giannena_xwris_na_
skeftw_k_polla.
Ipia_ena_kafedaki_olomonaxos_kai_kapaki_epistrofh.

Htan_isws_h_kaliterh_mou_volta.H_apolith_hremia_
apo_tis_fores_pou_h_monaksia_einai_evlogia.

Oso_gia_to_tsigaro................................
To-tsigaro_pou_ekana_eksw_apo_thn_filipiada_
sto_romaiko_idragogio_mesa_sta_platania_tha_to_
thimame_gia_panta.

Twra_prospathw_na_to_kopsw_o_m@l@k@s....
afou_mou_aresei_re_gamoto.

DimChios
07/06/2008, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Z-rider
Boltes_afthormites....OI_kaliteres.....
Ton_genari_pou_mas_perase_ena_savato_
eipa_na_mazepsw_ligw_thn_alisida_apo_to_Z_
kai_molis_plithika_apo_ta_grasa_foresa_mpoufan_
kai_gantia(giati_ekane_kai_psixroula)Kai_eipa_na_
thn_paw_mia_volta-dokimi___________
E,apo_Agrinio_eftasa_sta_Giannena_xwris_na_
skeftw_k_polla.
Ipia_ena_kafedaki_olomonaxos_kai_kapaki_epistrofh.

Htan_isws_h_kaliterh_mou_volta.H_apolith_hremia_
apo_tis_fores_pou_h_monaksia_einai_evlogia.

Oso_gia_to_tsigaro................................
To-tsigaro_pou_ekana_eksw_apo_thn_filipiada_
sto_romaiko_idragogio_mesa_sta_platania_tha_to_
thimame_gia_panta.

Twra_prospathw_na_to_kopsw_o_m@l@k@s....
afou_mou_aresei_re_gamoto.


sorry κιολας ρε φιλαρακι, αλλα spacebar δεν εχει το πληκτρολόγιό σου?
Ουτε ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

:confused:



Ωραιο κειμενο by the way, captain!

:beer: :beer: :beer:

Z-rider
07/06/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
sorry κιολας ρε φιλαρακι, αλλα spacebar δεν εχει το πληκτρολόγιό σου?
Ουτε ΕΛΛΗΝΙΚΑ?

:confused:



Ωραιο κειμενο by the way, captain!

:beer: :beer: :beer:



An_eixa_tha_ta_xrisimopiousa_kiolas.
Ena_xalasmeno_laptop_einai_re_paidia_
mhn_eiste_ratsistes.:nono:

rsp
12/06/2008, 03:30
Ηλια..Διαβαζοντας αυτο το κειμενο..Οπως και αλλα δικα σου..
Ξερω πως θα ειναι η βολτα μας..
Οταν εχεις χρονο, διαβασε αυτο που σου ειχα πει στην υπογραφη μου...:beer:

Cpt. Haddock
12/06/2008, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ηλια..Διαβαζοντας αυτο το κειμενο..Οπως και αλλα δικα σου..
Ξερω πως θα ειναι η βολτα μας..
Οταν εχεις χρονο, διαβασε αυτο που σου ειχα πει στην υπογραφη μου...:beer:

Το διάβασα.... :beer: :beer: :beer:

Και περιμένω τη συνέχεια :winka:


Επρεπε να έχεις γνωρίσει τον πατέρα μου :sad:

hercul
12/06/2008, 10:25
Πολύ ωραία αφήγηση cpt!!!! :beer: :beer:

catmaster
12/06/2008, 10:26
Ηλία ... μόνο ιντερνετικές :beer: :beer: για τώρα .... τα υπόλοιπα απο κοντά...


:wave2: