PDA

View Full Version : Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?



SeNNinhA
24/04/2008, 12:04
Έχω λίγο μπερδευτεί. Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?

Και το λέω αυτό με αφορμή τον χρήστη Kalafan ο οποίος από τότε που βρίσκεται εδώ μέσα δεν έχει ποστάρει τίποτε άλλο παρα ΜΟΝΟ ΑΓΓΕΛΙΕΣ πώλησης πραγμάτων το 90% των οποίων είναι κιτάκια Xenon.

Και μήν μου πείτε ότι όλα είναι πράγματα του ίδιου που για κάποιο λόγω δεν τα θέλει και τα πουλάει, γιατί πόσα φανάρια να έχει η μηχανή του (εαν έχει) και το αυτοκίνητό του μαζί....???

Δεν νομίζω ότι είναι ο πιο έξυπνος εδώ μέσα. Κι εγώ όπως και πολλοί άλλοι φυσικά ξέρουμε από που να αγοράσουμε κιτάκια xenon για 60 ευρώ το ζευγάρι και να τα πουλάω εδώ μέσα 60 ευρώ το ένα.

Πέστε μου όμως ότι το Moto.gr μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως ηλεκτρονικό κατάστημα για να βγάζουμε χρήματα και να αρχίσω να το κάνω κι εγώ. Εύκολο είναι. Απλά είχα την αντίθετη εντύπωση για το forum και τις αγγελίες. Ότι δεν έχουν αυτό το σκοπό και αυτή την χρησιμότητα. Τουλάχιστον αν είναι να το χρησιμοποιήσουμε έτσι, ας βγάζουμε και ενα ποσοστό για το moto.gr, για τα παιδιά που αφιλοκερδώς έχουν στήσει και συντηρούν αυτή την κοινότητα. Αλλιώς ας πάει ο καθένας στο ebay και να τα πουλάει εκεί όπου δεν είναι και τζάμπα.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πάντως.

kalgeorge
24/04/2008, 12:17
υπαρχει καποιος κανονας που πρεπει να ακολουθουμε οσο ειαμστε μελη;;;
πχ...σε ποια ποστακια η θρεντακια πρεπει να συμμετεχουμε και σε ποια οχι;;

:confused:

byron
24/04/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας πάντως.

Στάκα λίγο ρε senninha.

Την πιθανότητα να μην τον πήρε κάποιος mod χαμπάρι την αποκλείεις δλδ;
Θα το δούμε το θέμα. No worries. :wave2:

byron
24/04/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
υπαρχει καποιος κανονας που πρεπει να ακολουθουμε οσο ειαμστε μελη;;;
πχ...σε ποια ποστακια η θρεντακια πρεπει να συμμετεχουμε και σε ποια οχι;;

:confused:

Δεν επιτρέπεται η πώληση από εμπόρους :wave2:

Operater
24/04/2008, 12:20
Αναφορά σε κάποιο διαχειριστή του εν λόγω θρέντ έγινε? :confused:

xrlantz
24/04/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Έχω λίγο μπερδευτεί. Έγινε το moto.gr χώρος για να βγάζουμε λεφτά τελικά?
....

Δεν καταλαβαίνω πού μπορεί να είναι το πρόβλημα...
Επειδή ίσως κάποιος δεν ενδιαφέρεται να μοιραστεί εμπειρίες, να πει κάτι ή και να spamάρει μερικές φορές είναι άδικο??

Από την στιγμή που υπάρχουν οι Αγγελίες αυτόματα έχει δικαίωμα ο κάθε χρήστης να «πουλήσει» και όποιος ενδιαφέρεται να «αγοράσει»
όσο για τις τιμές, εάν θέλει ο ενδιαφερόμενος προχωράει στην αγορά ή όχι...

Και μου χτυπάει άσχημα που ανέφερες και το nick του ανθρώπου και με BOLD . Ότι και να είναι, όποιος και εαν είναι...


Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.

Cpt. Haddock
24/04/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
Από την στιγμή που υπάρχουν οι Αγγελίες αυτόματα έχει δικαίωμα ο κάθε χρήστης να «πουλήσει» και όποιος ενδιαφέρεται να «αγοράσει»
όσο για τις τιμές, εάν θέλει ο ενδιαφερόμενος προχωράει στην αγορά ή όχι...
Και μου χτυπάει άσχημα που ανέφερες και το nick του ανθρώπου και με BOLD . Ότι και να είναι, όποιος και εαν είναι...
Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.

Χριστίνα, άλλο έχω κατι και το πουλάω, άλλο φέρνω πράγματα σαν έμπορος και τα προωθώ στο φόρουμ εν είδει αγγελίας

Οι ιδιοκτήτες του σάιτ και του φόρουμ έχουν ξεκαθαρίσει οτι δε θέλουν το δεύτερο, οπότε...

Τα συγκεκριμένα ποστ που αναφέρει ο senninha πάντως δεν τα πήρε το μάτι μου :look:

kalgeorge
24/04/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν επιτρέπεται η πώληση από εμπόρους :wave2:

α οκ, σορρυ δεν καταλαβα οτι ειναι εμπορος :wave2:

SeNNinhA
24/04/2008, 12:50
1) Τα ίδια ακριβώς είχα αναφέρει πριν να γράψω αυτό και σε ποστ του ίδιου. Μιλώντας μάλιστα σε πρώτο πρόσωπο για να τα διαβάσει και αν θέλει να απαντήσει. Δεν το βρίσκω το εν λόγω ποστ και πιθανόν να το έσβησε ο ίδιος. Γι αυτό και έγραψα αυτό. Οπότε θεωρώ ότι είμαι εντάξει με την δεοντολογία.

2) Δεν έχω να κρυφτώ από κανέναν και λέω τα πράγματα με το όνομά τους όπως θεωρώ ότι είναι το καλύτερο. Όπως αναφέρω θέλω τις γνώμες όλων (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου) και έχω αποδείξει ότι όταν κάνω λάθος έχω το θάρος να ζητήσω συγνώμη. Οπότε εδώ είμαστε και θα δείξει. Θα ήταν καλύτερα να μην το γράψω να αναφέρω τα σχετικά, όλοι να το έχουν καταλάβει στο τέλος και εγώ να το αφήνω απλά να εννοείται? Θα ήταν καλύτερο αυτό? Για εμένα όχι.

3) Δεν τα έχω με τους διαχειριστές και συγνώμη εαν κάποιος κατάλαβε αυτό. Μια παρατήρηση για όλους έκανα. Φυσικά και οι εθελοντές διαχειριστες δεν μπορούν να προλάβουν τα πάντα μόνοι τους.

4) Δεν είμαι υπέρ του να κάνω μια καταγγελία κατευθείαν χωρίς να έχω ακούσει τον άλλο πρώτα γιατί πάντα μπορεί να κάνεις και λάθος.

5) Τίποτε δεν απαγορεύεται και τυπικώς νομίζω ότι όλοι έιναι ΟΚ. Επίσης δεν απαγορεύεται να spamαρεις αγγελίες ή να τις υπονομεύεις αλλα όλοι σας νομίζω ότι πιστεύετε ότι αυτό δεν πρέπει να γίνεται. Ανάλογα πιστεύω ότι δεν πρέπει να εκμεταλεύεσαι τον χώρο ενος ελεύθερου forum για να κερδίσεις χρήματα. Μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας έμπορος αλλα το να αγοράζεις κάτι με Χ ευρώ και να το πουλάς 2Χ ευρώ κατ'εξακολούθηση σε κάνει κάτι περίπου τέτοιο. Ειδικά εαν δεν έχεις συμμετέχει σε τίποτε αλλο εδώ μέσα.

6) Και δεν κατάλλαβα γιατί ρε xrlantz γιατί μου την λές? Εαν όλα είναι καλά με τον kalafan εμένα γιατί με κατηγορείς? Δεν τον έβρισα, δεν τον κακοχαρακτήρησα. Είπα απλώς ότι εαν όντως επιτρέπεται (ηθικά έστω) να γίνεται κάτι τέτοιο εδώ μέσα, να το ξέρω να το κάνω κι εγώ. Τι το κακό βρίσκεις σε αυτό? Ή κάτι γίνεται αποδεκτό γενικά ή δεν γίνεται. Εσύ τι λες μπορώ να το κάνω κι εγώ? Και θα σας τα πουλάω 40ευρώ το ένα να σας κάνω και σκόντο να είμαι και ανταγωνιστικός.....

6) Μπορεί να έχω παρεξηγήσει την όλη υπόθεση γι αυτό και ρωτάω τους υπόλοιπους.

notakos600
24/04/2008, 14:16
Θα πρέπει να απαντήσει ο περί ου ο λόγος για να μας πει και την δική του άποψη.

ΜΟΖΑΡΤ
24/04/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
1) Τα ίδια ακριβώς είχα αναφέρει πριν να γράψω αυτό και σε ποστ του ίδιου. Μιλώντας μάλιστα σε πρώτο πρόσωπο για να τα διαβάσει και αν θέλει να απαντήσει. Δεν το βρίσκω το εν λόγω ποστ και πιθανόν να το έσβησε ο ίδιος. Γι αυτό και έγραψα αυτό. Οπότε θεωρώ ότι είμαι εντάξει με την δεοντολογία.

2) Δεν έχω να κρυφτώ από κανέναν και λέω τα πράγματα με το όνομά τους όπως θεωρώ ότι είναι το καλύτερο. Όπως αναφέρω θέλω τις γνώμες όλων (συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου) και έχω αποδείξει ότι όταν κάνω λάθος έχω το θάρος να ζητήσω συγνώμη. Οπότε εδώ είμαστε και θα δείξει. Θα ήταν καλύτερα να μην το γράψω να αναφέρω τα σχετικά, όλοι να το έχουν καταλάβει στο τέλος και εγώ να το αφήνω απλά να εννοείται? Θα ήταν καλύτερο αυτό? Για εμένα όχι.

3) Δεν τα έχω με τους διαχειριστές και συγνώμη εαν κάποιος κατάλαβε αυτό. Μια παρατήρηση για όλους έκανα. Φυσικά και οι εθελοντές διαχειριστες δεν μπορούν να προλάβουν τα πάντα μόνοι τους.

4) Δεν είμαι υπέρ του να κάνω μια καταγγελία κατευθείαν χωρίς να έχω ακούσει τον άλλο πρώτα γιατί πάντα μπορεί να κάνεις και λάθος.

5) Τίποτε δεν απαγορεύεται και τυπικώς νομίζω ότι όλοι έιναι ΟΚ. Επίσης δεν απαγορεύεται να spamαρεις αγγελίες ή να τις υπονομεύεις αλλα όλοι σας νομίζω ότι πιστεύετε ότι αυτό δεν πρέπει να γίνεται. Ανάλογα πιστεύω ότι δεν πρέπει να εκμεταλεύεσαι τον χώρο ενος ελεύθερου forum για να κερδίσεις χρήματα. Μπορεί να μην είσαι επαγγελματίας έμπορος αλλα το να αγοράζεις κάτι με Χ ευρώ και να το πουλάς 2Χ ευρώ κατ'εξακολούθηση σε κάνει κάτι περίπου τέτοιο. Ειδικά εαν δεν έχεις συμμετέχει σε τίποτε αλλο εδώ μέσα.

6) Και δεν κατάλλαβα γιατί ρε xrlantz γιατί μου την λές? Εαν όλα είναι καλά με τον kalafan εμένα γιατί με κατηγορείς? Δεν τον έβρισα, δεν τον κακοχαρακτήρησα. Είπα απλώς ότι εαν όντως επιτρέπεται (ηθικά έστω) να γίνεται κάτι τέτοιο εδώ μέσα, να το ξέρω να το κάνω κι εγώ. Τι το κακό βρίσκεις σε αυτό? Ή κάτι γίνεται αποδεκτό γενικά ή δεν γίνεται. Εσύ τι λες μπορώ να το κάνω κι εγώ? Και θα σας τα πουλάω 40ευρώ το ένα να σας κάνω και σκόντο να είμαι και ανταγωνιστικός.....

6) Μπορεί να έχω παρεξηγήσει την όλη υπόθεση γι αυτό και ρωτάω τους υπόλοιπους.
εχεις δικαιο σε ολα αλλα δεν προκειτε να το βρεις για κατι καποτε το προσπαθησα και εγω και τελικα διαγραφηκα απο μονος μου :wave2:
μου δωσανε να καταλαβω οτι ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει

rsp
25/04/2008, 09:18
Να εξηγησω κατι που ισως δεν εχετε καταλαβει, εγω ειμαι που συνηθως σβηνω το σπαμ και τα λοιπα ασχετα στις αγγελιες, εγω ειμαι που προσπαθω να μην υπαρχουν επαγγελματιες που εμπορευοντε μεσα απο το μοτο, το κανω αυτο ακολουθωντας καποιες οδηγιες, αλλα ισως δεν εχετε καταλαβει οτι ουτε εγω, ουτε κανενας αλλος μοντ δεν το κανει αυτο σαν δουλεια, εχω την δουλεια μου και την οικογενεια μου, και στο λιγο ελευθερο χρονο που εχω προσπαθω να καθαριζω και τις αγγελιες. Γινοντε λαθη και ξεχναω καμια φορα, αλλα τι να κανουμε ρε παιδια.
βοηθηστε ολοι ακολουθωντας τις οδηγιες που υπαρχουν στις αγγελιες και θα ειναι ολα πολυ καλυτερα:wave2:

vangelis 64
25/04/2008, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ

μου δωσανε να καταλαβω οτι ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει Δεν είναι ακριβώς έτσι.Κι εγώ είχα στραβώσει παλιότερα με κάποιον-έμπορο όπως αποδείχθηκε-τον έδωσα κανονικά,όπως τώρα ο Seninha και,απ' ό,τι φαίνεται,πήρε κίτρινη.
Τι άλλα;Α ναι!Ο θείος ο Εφιάλτης όπως σάς έλεγα...:lol:

SeNNinhA
25/04/2008, 09:27
Το είπα και πιο πριν το ξαναλέω και τώρα. Δεν έχουμε τίποτε με τους mods. Πιο πολύ το έβαλα για να δείξω στον ίδιο ότι καταλαβαίνουμε τι κάνει και ίσως για να ακούσω και την άποψή του (Αν και αν ήθελε θα απαντούσε στο δικό του ποστ και δεν θα το έσβηνε). Να ξέρετε ότι όλοι μας εκτιμούμε πολύ την εθελοντική εργασία όλων όπως και των παιδιών που έστησαν και συντηρούν αυτό το χώρο.

Innersense
27/04/2008, 10:32
Δε θα μπορούσα να είμαι πιο σύμφωνος με τον SeNNinhA.

Έχω βαρεθεί να βλέπω μέσα σε χώρους συζητήσεων εξειδικευμένων ενδιαφερόντων να κινούνται με ¨πλάγιους¨τρόπους επιτήδειοι με σκοπό το προσωπικό τους κέρδος και με δήθεν πάτημα την ¨εξυπηρέτηση¨όσων δε γνωρίζουν.

Είναι τραγικό ένα τόσο φιλελεύθερο – σοσιαλιστικό στα όρια του αναρχικού – μέσο επικοινωνίας (τόσο το internet γενικότερα, όσο και τα communities ειδικότερα) να εξυπηρετεί τέτοιες σκοπιμότητες.

Θα μου πείτε, αυτό δεν συμβαίνει χρόνια; Αυτό δε συνέβαινε παλιότερα και στις έντυπες αγγελίες στις εφημερίδες; Πόσοι όμως από εμάς όταν ακούσαμε πχ ότι το σπίτι είναι από μεσίτη ή ότι το αυτοκίνητο/μηχανάκι είναι από κατάστημα κλείσαμε αμέσως το τηλέφωνο;

Γιατί όποιος χρησιμοποιεί επαγγελματικά τις αγγελίες να μην διευκρινίζει ότι είναι έμπορος/εισαγωγέας; Γιατί να μην υπάρχει διαφοροποίηση από τα υπόλοιπα πραγματικά ¨μέλη¨ της κοινότητας; Επαρχούν σε άλλα forum εξαιρετικοί δηλωμένοι επαγγελματίες που κάνουν άριστα την δουλειά τους και με υποδειγματική εξυπηρέτηση. Η προσπάθεια όμως σύγχυσης (του αγοραστή) και ανακατέματος με το πλήθος (των ενεργών μελών σε όλες τις συζητήσεις ή ακόμα και δραστηριότητες εν προκειμένο) προκαλεί απέχθεια.

Κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να απαγορεύονται οι αγγελίες από εμπόρους, αλλά σε ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να υπάρχει ειλικρινείς διαχωρισμός ανάμεσα στις αγγελίες που είναι από ιδιώτες και στις αγγελίες που είναι από εμπόρους/εισαγωγείς. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει.

the who
27/04/2008, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να εξηγησω κατι που ισως δεν εχετε καταλαβει, εγω ειμαι που συνηθως σβηνω το σπαμ και τα λοιπα ασχετα στις αγγελιες, εγω ειμαι που προσπαθω να μην υπαρχουν επαγγελματιες που εμπορευοντε μεσα απο το μοτο, το κανω αυτο ακολουθωντας καποιες οδηγιες, αλλα ισως δεν εχετε καταλαβει οτι ουτε εγω, ουτε κανενας αλλος μοντ δεν το κανει αυτο σαν δουλεια, εχω την δουλεια μου και την οικογενεια μου, και στο λιγο ελευθερο χρονο που εχω προσπαθω να καθαριζω και τις αγγελιες. Γινοντε λαθη και ξεχναω καμια φορα, αλλα τι να κανουμε ρε παιδια.
βοηθηστε ολοι ακολουθωντας τις οδηγιες που υπαρχουν στις αγγελιες και θα ειναι ολα πολυ καλυτερα:wave2:

Ειχα δει μια αγγελια που ελεγε πανω κατω τα εξης:
Πουλαει φιλος μου μηχανη ταδε,αριστο κλπ. τιμη ταδε.Εδινε το τηλ του φιλου του και σε Υ.Γ ελεγε:
Ο φιλος μου εχει αναγκη κι αν του κανετε παζαρια θα κατεβει κι αλλο,αλλα μην πειτε οτι σας το ειπα εγω!!!

Ψιλοφουρκισμενος απο το δουλεμα του απανταω.
ΩΡΑΙΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΧΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ.
Φυσικα η δικη μου απαντηση-μπηχτη εξαφανιστηκε αμεσως κι η αγγελια εμεινε.:wave2:

675
27/04/2008, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
Δεν καταλαβαίνω πού μπορεί να είναι το πρόβλημα...
Επειδή ίσως κάποιος δεν ενδιαφέρεται να μοιραστεί εμπειρίες, να πει κάτι ή και να spamάρει μερικές φορές είναι άδικο??

Από την στιγμή που υπάρχουν οι Αγγελίες αυτόματα έχει δικαίωμα ο κάθε χρήστης να «πουλήσει» και όποιος ενδιαφέρεται να «αγοράσει»
όσο για τις τιμές, εάν θέλει ο ενδιαφερόμενος προχωράει στην αγορά ή όχι...

Και μου χτυπάει άσχημα που ανέφερες και το nick του ανθρώπου και με BOLD . Ότι και να είναι, όποιος και εαν είναι...


Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω.


συμφωνω απολυτα!


το να απαγορευεται η πωληση απο εμπορους εφοσον ειναι ορος του μοτο.γρ το σεβομαι,
αλλα το καποιος να πουλαει 100 ευρω κατι που αγορασε 10 ειναι θεμα δικο του και προσωπικα ο καθενας ειναι να ψαχνει καλα την αγορα και να βρισκει συμφερουσες τιμες!

στο κατω κατω οπως προειπωθηκε δεν αναγκαζει κανεις κανεναν να αγορασει,
αμα τα κιτακια τα βρισκεις 60 ευρω λοιπον μην αγορασεις 60 το ενα και αν θελεις πες το και σε ενα φιλο σου...

επισης να ξερεις κατι αλλο απαγορευμενο (απο το νομικο δικαιο) ειναι και η δυσφημιση!:wave2:
οχι πως θα γινει και τπτ αν δυσφημισεις το προιον που πουλαει καποιος απλα ετσι για την ιστορια το λεω...

675
27/04/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ

μου δωσανε να καταλαβω οτι ο καθενας πουλαει οτι θελει οσο θελει


εγω παλι γιατι το νομιζα απο την αρχη αυτο?
ο καθενας δεν εχει ελευθερη βουληση?
βλαπτει κανεναν πουλωντας το κρανος του 1 χιλιαρικο ας πουμε?
το πολυ πολυ να μη το παρει ποτε κανενας...

φιλικα σε ρωταω για να καταλαβω, και γενικα δεν παιρνω το μερος κανενος απλα μ κανει εντυπωση..

apav
28/04/2008, 10:14
Λόστρη :evil: δηλαδή στον ελεύθερο σου χρόνο χτυπάς μαϊμούδες από το ebay και μετά τις πουλάς βγάζοντας τους καφέδες; Μαύρα όλα, γιατί ούτε έμπορας είσαι, ούτε εφορίες πληρώνεις δηλώνοντας είσοδημα, μόνο παντελόνιασμα. :nono: Και μετά λέμε για ηθικές! :bigcry:

gemiSALONIKA
28/04/2008, 10:18
Sorry αλλά το πρόβλημα που είναι. Κ ο φίλος μας που πουλάει 1 χιλιάρικο το κράνος θα δεχτεί κριτική, κ το εμπόριο είναι θεμιτό μέχρι ενός ορίου που έχει να κάνει με απάτη ή κακόβουλη συναλλαγή. Αλλά αν ικανοποιούνται αμφότερα οι συναλλάσοντες δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα που να χρειάζεται να επιληφθεί 'τριτος'. Γνώμη μου φυσικά, την οποία καταθέτω.

675
28/04/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Λόστρη :evil: δηλαδή στον ελεύθερο σου χρόνο χτυπάς μαϊμούδες από το ebay και μετά τις πουλάς βγάζοντας τους καφέδες; Μαύρα όλα, γιατί ούτε έμπορας είσαι, ούτε εφορίες πληρώνεις δηλώνοντας είσοδημα, μόνο παντελόνιασμα. :nono: Και μετά λέμε για ηθικές! :bigcry:


ο καθενας διαλεγει ομως την ποιοτητα της ζωης του...

vangelis 64
28/04/2008, 13:28
Ρε παιδιά,έχετε καταλάβει γιατί ο Senninha έφτιαξε αυτό το ποστ;Είπε ότι ο τάδε χρήστης(πώς τον είπε)μπαίνει εδώ βάζοντας ΜΟΝΟ αγγελίες.
Το γεγονός ότι πουλάει ΜΟΝΟ κιτάκια ξένον στην τάδε τιμή,αναφέρθηκε για τού λόγου το αληθές.Το ΠΟΣΟ πουλάει μάς απασχολεί;
Εφ' όσον το moto.gr δεν επιτρέπει τη χρήση αγελιών σε εμπόρους,εφ' όσον ένας "απλός" χρήστης πουλάει τα παραπάνω κιτ...καλά δεν έκανε και την ψυλλιάστηκε;Λέω.

menos
28/04/2008, 13:47
Κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να απαγορεύονται οι αγγελίες από εμπόρους, αλλά σε ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να υπάρχει ειλικρινείς διαχωρισμός ανάμεσα στις αγγελίες που είναι από ιδιώτες και στις αγγελίες που είναι από εμπόρους/εισαγωγείς. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει.

Σωστοοοοος
+1:a18:

SeNNinhA
28/04/2008, 15:17
Να ξεκαθαρίσω ότι δεν πιστεύω ότι είναι έμπορος. Πιο πιθανό το βρίσκω να το έκανε μια φορά και απλά να του έκατσε καλά και να πουλάει μερικά ακόμη. Χρήματα σοβαρά δεν κερδίζεις με 4-5 κιτακια που θα πουλήσεις. Αλλά όμως να μην νομίζουν μερικοί ότι τρώμε κουτοχορτο. Όλοι μπορούν να βάλουν αγγελίες να πουλήσουν τα πράγματά τους εδώ και δεν χρειάζεται να συμμετέχουν αλλού αλλά πόσα κιτ να έχεις;

THEOD
28/04/2008, 16:39
Εγώ θα έλεγα ότι ίσως ήρθε η ώρα για μια "γενναία" απόφαση... Να καταργηθούν εντελώς οι Αγγελίες....
ίσως έτσι το φόρουμ καταφέρει να βρεί τον δρόμο του και πάλι...

Julius
29/04/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA



Sostos o Giannis, opos exoume pei xiliades fores to forum kai to moto.gr den einai magazaki kanenos


opos apantise o Byron kai o RSP apla den to peirame xampari alla gia auto ton logo yparxei kai to link "Αναφέρετε αυτό το μήνυμα σε κάποιο διαχειριστή" etsi oste na mhn pernoune diastasi tetoies symperifores.

EPISEIS na sympliroso oti o kathenas poulaei oti thelei OSO thelei den mporoume na valoume plafon stis aggelies alla..... Prepei na einai idiotis kai na MIN to kanei kat'eksakolouthisi.

o sygkekrimenos xristis EIXE 30 post stis aggelies me lampes!!

Ktm.Prestige
05/05/2008, 12:02
Έχει τι δικαίωμα οποιοσδήποτε να βάλει ότι θέλει στο φόρουμ , η δουλεία των mod είναι να το ελέγξουν και εαν νομίζουν ότι είναι οκ να το κρατήσουν.Δεν λέω ότι θα πρέπει να είναι 15 ώρες την ημέρα πάνω απο το pc να τσεκάρουν συνέχεια τι ποστάρει ο καθένας μας , άνθρωποι είναι και αυτοί και μάλιστα εθελοντικά!Δημοκρατία έχουμε!!

Εγω πάντως δεν έχω διαβάσει κάπου και να λέει όρους για την χρήση του φόρουμ αυτού?Δλδ , δεν λέει πουθενά βάζοντας 3 θέματα μπορείτε να βάλετε και 2 αγγελίες??
Είναι όπως το λέω στην αρχή , ο καθένας μας βάζει ότι θέλει άλλοι τις σκέψεις τους , τις ανυσηχίες τους και άλλοι τα προιόντα που θέλουν να πουλήσουν!!

Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό , μάλιστα έχει μια πολύ ωραία ροή το φόρουμ!!:beer:

Ktm.Prestige
05/05/2008, 12:06
Όσο για τις τιμές γενικότερα , υπάρχει ο πωλητής και ο υποψήφιος αγοραστής ο οποίος κρίνει και ανάλογα πράτει.
Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα.