PDA

View Full Version : abs



jimakos10
26/04/2008, 08:42
Γειά σας παιδιά και καλό Πάσχa.
Εχω πρόβλημα με το abs. Ακούστε πώς εχει η κατάσταση...
Πρίν λίγο καιρό μου επεσε αντισκουριακό στα πίσω φρένα και απο εκείνη την στιγμή αναψε το λαμπάκι του abs για λίγο και ξαναέσβησε και τα πίσω φρένα δεν πιάνανε οπως πρίν.
Η επόμενη ενέργεια ήταν να το πλύνω με πίεση και σαπουνάδα και αφού δεν είδα αποτέλεσμα πήγα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο και άλλαξα τα πίσω τακάκια. (Νόμιζα οτι φτάγανε τα τακάκια)
Αυτο που καταλαβαίνω είναι οτι με το που πατάς το πίσω φρένο πιάνει το abs. το έδωσα σε ενα φίλο που εχει το ιδιο μηχανάκι και διαπίστωσε και αυτός αυτό που συμβαίνει.
Με λίγα λόγια πατάς πίσω φρένο και καταλαβαίνεις το κράκ που κανει το abs.
Καμιά συμβουλή μέχρι να το πάω σε συνεργείο της προκοπής.:)

dimdoc
26/04/2008, 12:26
Ριξε στην πισω δισκοπλακα μεγαλη ποσοτητα ειδικου καθαριστικου υγρου για φρενα (υπαρχουν διαφορες μαρκες, motorex, Bellray κλπ, brake cleaner γραφουν πανω). Ριχνε ποσοτητα και απο τις 2 πλευρες του δισκου, σκουπιζε, αστο να στεγνωνει και παλι ξανα, 3-4 φορες. Αν και παλι δεν συνελθει πας για δισκοπλακα, αν και πιστευω οτι θα ειναι οκ

jimakos10
26/04/2008, 13:45
Στο συνεργείο που αλλαξα τα τακάκια μου ειπε οτι οι δίσκοι ειναι μια χαρά.Και τα τακάκια ηταν σε καλή κατάσταση αλλά του είπα να τα αλλάξει γιατί νόμιζα οτι αυτά διμιουργούσαν το πρόβλημα.
Υπάρχει περιπτωση να εχει μπλοκάρει το abs και αντι να πιάνει οταν το πατάς με δύναμη να πιάνει με το που το ακουμπάς?

dimdoc
26/04/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimakos10
Στο συνεργείο που αλλαξα τα τακάκια μου ειπε οτι οι δίσκοι ειναι μια χαρά.Και τα τακάκια ηταν σε καλή κατάσταση αλλά του είπα να τα αλλάξει γιατί νόμιζα οτι αυτά διμιουργούσαν το πρόβλημα.
Υπάρχει περιπτωση να εχει μπλοκάρει το abs και αντι να πιάνει οταν το πατάς με δύναμη να πιάνει με το που το ακουμπάς?

Δοκιμασε τα απλα πρωτα που σου εγραψα και μετα βλεπεις. Το να εχει μπλοκαρει το ABS δεν αποκλειεται μεν, αλλα ειναι πολυ σπανιο (και θα σου κοστισει ακριβα-το σπρευ κανει 10 ευρω...)

jimakos10
26/04/2008, 18:18
ok μερσί. Θα το δοκιμάσω και θα σου πω τα αποτελέσματα:beer:

domiemic65
27/04/2008, 20:23
Mήπως έπλυνες την μοτο με πίεση;

Ενας φίλος μάστορας εξουσιοδοτημένος Suzuki μου είπε οτι θέλει προσοχή στο πλύσιμο γιατι μπορεί να περάσει στο κουτι του ABS και να διμιουργήσει πρόβλημα!!

Μπορεί να είναι και να είναι άσχετο με το πρόβλημα σου αλλά σκέφτηκα να το πω μιας και το θέμα έχει να κάνει με το ABS...

jimakos10
28/04/2008, 08:21
Σωστό!! Αλλά εγώ την πάτησα χωρίς πλύσημο. Την μιά είναι κανονικό το φρένο την αλλη με το που το ακουμπάς πιάνει το abs και ενοείται βέβαια μετα την μακακία που εκανα με το αντισκουριακό.
Πάντως αυριο θα δοκιμάσω αυτόπου μου πρότεινε ο φιλος dimdoc και βλέπουμε:)

gemiSALONIKA
28/04/2008, 10:09
To αντισκουριακό δεν έχει κάνει την βλάβη. Μάλλον η πίεση σου την έκανε. Το αντισκουριακό μετά από λίγα χιλιόμετρα φεύγει κ στη συνέχεια τα φρένα επανέχονται όπως ήταν. Το έχω βάλει πάμπολες φορές κ καθαρίζω έτσι τις δαγκάνες. Βέβαια δεν έχω ΑΒΣ..

domiemic65
28/04/2008, 14:13
Ρε παιδιά σόρυ, αλλά προς θεού όχι αντισκουριακό στα φρένα....:nono: :eyepop: :nono:
Κατ' αρχήν διαβρώνει τα τακάκια και τις πλάκες και το βασικότερο...
σίγουρα θα φύγει κάποια στιγμή αλλά μέχρι να φύγει απλά δεν έχεις φρένα.... για αυτή τη δουλειά υπάρχουν είδικά σπρέυ που καθαρίζουν τα φρένα χωρίς να αφήνουν λιπαντικά κατάλοιπα...
για τον καθαρισμό των εμβόλων των δαγκάνων οκ αλλά με πολύ προσοχή να μην πέσει στα τακάκια... ενοείται οτι για να γίνει αυτό θέλει ξεμοντάρισμα η δαγκάνα...

platoni
28/04/2008, 14:15
Πήγαινε στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο να στο βάλει στον υπολογιστή για να διαβάσει την βλάβη αν υπάρχει.
Αν είσαι σε εγγύηση, και χρειαστεί αλλαγή ABS τότε είσαι τυχερός, είναι λένε πανάκριβο.
Εγώ το άλλαξα μαζί με όλη την πλεξούδα εντός εγγύησης, από βραχυκύκλωμα που εκδηλώθηκε ποιος ξέρει που και πως, το έβγαλε off και έκαψε την φύσα της πλεξούδας που κουμπώνει πάνω στο κουτί.

εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.


:smilea:

jimakos10
02/05/2008, 16:41
Μόλις γύρισα απο τον ελεγχο του Αbs σε συνεργείο της suzuki και τα αποτελέσματα ειναι οτι βρίσκεται σε αριστη κατάσταση. Εκτός του ελέγχου με μηχάνημα το κάνανε και βόλτα και δεν βρήκανε τίποτα. Η επόμενη και τελευταία κίνηση είναι να καβαλήσω κανα 2-3 v-strom με abs
ωστε να μου φύγει η ιδέα μου η να συνηθήσω τα καινούργεια μου φρένα.
Ευχαριστώ ολα τα παιδιά για τις συμβουλές τους!!!!!!!!!!!
:)