PDA

View Full Version : Pegaso ή Freewind μεταχείρα;



anf125
26/04/2008, 22:36
Μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς έχω διαπιστώσει πως είναι διαθέσιμα προς πώληση αρκετά μεταχειρισμένα, 5-7 ετών με λογικά χλμ γύρω στο 3χίλιαρο σε αυτά τα 2 μοντέλα, που ταιριάζουν και στις απαιτήσεις και ανάγκες μου, δλδ κίνηση στην πόλη κυρίως, μερικά κοντινά ταξίδια, κίνηση σε άσφαλτο 90% + δυνατότητα για βατό χωματόδομο (νησιού ας πούμε), αξιόπιστο, οικονομικό, όχι πολύ γκάζι (μέχρι 50 αλογάκια), όχι πολύ ψηλό, ελαφρύ σχετικά, άνετη σέλα, δυνατότητα γι μεταφορά δεύτερου ατόμου και φορτώματος. Υποθέτω λόγω Japan υπερτερεί το Suzuki σε αξιοπιστία και δυνατότητα συντήρησης (ανταλλακτικά, συνεργεία), από την άλλη το Pegaso λόγω μικρότερης ζήτησης προφανώς μπορεί να βρέθεί σε καλύτερες τιμές με λιγότερα χλμ ή/και περισσότερα αξεσουάρ...

Κάτι άλλο που δεν έχω υπόψη, από κατόχους ή υποψήφιους κατόχους;

Τέλος, επειδή είμαι άσχετος μηχανολογικά, αξίζει τον κόπο να αγοράσω από μαγαζί που υποτίθεται το έχει ελέγξει και ίσως δίνει και κάποια εγγύηση, λίγο πιο ακριβά (500 ευρώ π.χ.) ή πιο φτηνά από ιδιώτη με το ανάλογο ρίσκο;

Αυτά και καλές γιορτές και έξτρα προσοχή στους δρόμους αυτές τις μέρες :wave2:

FJ
27/04/2008, 20:39
Αν και φουλ γιαπωνεζοφιλος, θα σου ελεγα τον πηγασο ως καλυτερο μηχανακι συνολικα. Τα 3 χιλιαρικα μου φαινονται πολλα και για τα δυο. Ψαξτο λιγο καλυτερα το θεμα τιμης.

krama22
27/04/2008, 23:22
Πραγματι, μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες.
Αν και προκειται για πραγματικα καλα μηχανακια οι τιμες τους εχουν κατρακυλησει.

Καποια pegaso εχουν νομιζω πρβλημα με τον ανωρθωτη, οποτε εφοσον πας σε μεταχειρισμενο προσεξε να τον εχουν αλλαξει ή μετατοπισει σε "ασφαλες" σημειο.

Για το freewind οπου και αν κοιταξεις (το εψαχνα και εγω καποια χρονια πριν οταν πηρα freewind) θα διαβασεις οτι ειναι "τιμιο μηχανακι", αυτο τα λεει ολα. Φροντισε βεβαια να εχει αλλαγμενη φλαντζα στον κινητηρα. Κατα τα αλλα, στην εθνικη δεν θα σε παει πανω απο 150-160 (ανετα μεχρι τα 140) ενω στην πολη και σε κακοτραχαλες διαδρομες δεν θα σε προβληματισει καθολου.

Σε καθε περιπτωση προσεξε να ειναι περιποιημενο και φροντισμενο το μηχανακι που θα παρεις, ριξε μαι ματια σε αναρτησεις, φρενα, αλυσιδα και γραναζια για να γλυτωσεις απο "στραβα" εξοδα που μπορει να φτασουν και το 1/4 της τιμης που θα αγορασεις!

Αναμεσα στα δυο, θα επερνα -ξανα- suzuki.

nelson
28/04/2008, 19:59
γειά χαρά

δεν είχα ποτέ στηυν κατοχή μου τον πήγασο, δεν τον έχω οδηγήσει ποτέ μάλιστα.

αλλά είχα freewind - για αυτο μπορώ να σου πω 2 πράγματα...

θεωρώ οτι είναι πολύ καλή επιλογή, είναι γενιικά αξιόπιστο, τίμιο και ικανοποιητικό
μηχανάκι, ενώ μπορεί να γίνει και αρκετά διασκεδαστικό στην οδήγηση, τηρουμένων
των αναλογιών πάντα. Εϊναι εξαιρετικό για καθημερινή χρήση, πατάει άνετα χώμα και
πάει και ενα διπλοκάβαλο ταξιδάκι

όποια και αν πάρεις έχε υπ'όψιν οτι μια μηχανή τέτοιας ηλικίας θα πρέπει να
τη τσεκάρεις καλά και αρκετά λεπτομερώς. Καλύτερα να έχει φρέσκα αλυσιδογράναζα,
λάστιχα, γρανάζια κλπ κλπ - με άλλα λόγια αναλώσιμα που άμα τα αλλάξεις όλα μαζί μιλάμε για κανα 500αρι και - παρά να έχει λίγότερα χλμ.

αυτά...

καλά χλμ όποια κι αν πάρεις

TROOPER
29/04/2008, 11:43
ελα ρε αδερφε που θα μπλεξεις με ιταλικα....:smokin:

Cpt. Haddock
29/04/2008, 11:48
To freewind εχει το πλεονέκτημα του σημαντικά μικρότερου βάρους καθ' οτι αερόψυκτο

Θα σε πάει παντού κι απροβλημάτιστα

Πουλάμε κι ενα καλό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47805&highlight=%2Afreewind%2A)

:wave2:

Operater
29/04/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ελα ρε αδερφε που θα μπλεξεις με ιταλικα....:smokin:

Μη μπλέξεις με ιταλικά... Ανεβαίνουν τις κροκάλες και τα κοτρώνια σαν κατσίκια...
Έχουν και USD :D Έχουν και την πιο γ@ματη θέση οδήγησης (all-around tourism)...
Άμα τους βάλεις και ρεμους και φιλτρο Κ&Ν, είναι χάλια μαύρα..

Μη μπλέξεις, θα τα πάρουμε εμείς... :lol:


:look:

yannis24
29/04/2008, 12:27
στα λεφτα που λες πιστευω οτι ενα Transalp 650 ειναι μονοδρομος !

dgrgtc
29/04/2008, 12:52
και πριν κανα μηνα αγορασα ενα freewind 2001 με 38000χλμ βεβαια ζαχαρωνα το pegaso και παραπολυ η το f650, το freewind σχεδον δεν το σκεφτομουνα καν στις επιλογες μου αλλα το ειδα σε ενα μαγαζι,η τιμη ηταν πολυ καλη 2300euro και κανοντας το μια βολτα μπορω να πω οτι το συμπαθησα αμεσως.Ειναι ευκολοδηγητο με καλη ροπη χαμηλα καταναλωση 5λτ/100χλμ στην επαρχια οπου το οδηγω και τα κρατηματα-φρενα ειναι καλα για τη χρηση που προοριζεται το μηχανακι.....τωρα περι ορεξεως.. :cool:

TROOPER
29/04/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μη μπλέξεις με ιταλικά... Ανεβαίνουν τις κροκάλες και τα κοτρώνια σαν κατσίκια...
Έχουν και USD :D Έχουν και την πιο γ@ματη θέση οδήγησης (all-around tourism)...
Άμα τους βάλεις και ρεμους και φιλτρο Κ&Ν, είναι χάλια μαύρα..

Μη μπλέξεις, θα τα πάρουμε εμείς... :lol:


:look:

αυτα ειναι συμπερασματα εμπειρου μοτοσυκλετιστη, με εμπειριες απο διαφορα μηχανακια και πολλα χλμ στη σελα ειπες ????

:smokin:

ελα σοβαρα τωρα φωτη....ο ανθρωπος ενδιαφερεται για μηχανη και οχι για αποθηκευτικο χωρο καλλυντικων :lol:

Cpt. Haddock
29/04/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μη μπλέξεις με ιταλικά... Ανεβαίνουν τις κροκάλες και τα κοτρώνια σαν κατσίκια...
Έχουν και USD :D Έχουν και την πιο γ@ματη θέση οδήγησης (all-around tourism)...
Άμα τους βάλεις και ρεμους και φιλτρο Κ&Ν, είναι χάλια μαύρα..

έχουν και ωραίο πλαϊνό στάντ :evil:

road spirit
29/04/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτα ειναι συμπερασματα εμπειρου μοτοσυκλετιστη, με εμπειριες απο διαφορα μηχανακια και πολλα χλμ στη σελα ειπες ????

:smokin:

ελα σοβαρα τωρα φωτη....ο ανθρωπος ενδιαφερεται για μηχανη και οχι για αποθηκευτικο χωρο καλλυντικων :lol:

:mad:

μηχανή του γκαζόν?

γύρισες ρε?

trumpet
29/04/2008, 13:08
Ρε σεις παίδες...

Κοντοζυγώνει και για μένα η ώρα να πάρω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την πρώτη μου μηχανή!!!

Βρήκα στον Τρικαλιώτη στην Θεσσαλονίκη μια funduro του 99 ή 98 αν θυμάμαι καλά με 3200 ευρά αλλά έχει και ένα freewind δεν θυμάμαι ποιας χρονολογίας με 2300....


Τι σκατά να προτιμήσω γαμώτο...???:confused: :confused: :confused:


Η αλήθεια είναι ότι θα ζοριστώ λίγο οικονομικά για το BMW (και μου αρέσει και περισσότερο...) αλλά η τιμή για το suzuki ειναι δελεαστική..

Το κακό είναι ότι ο εν λόγω πωλητής δίνει 3 μηνες εγγύηση ή 3000 χιλιόμετρα....ΜΟΝΟ!!! Οτι περάσει πρώτο...
Δεν είναι λίγο ρε σεις??

Περιμένω τα φώτα σας παρακαλώ...!:confused: :confused:

road spirit
29/04/2008, 13:09
@ ανφ125 : μη δίνεις σημασία στους εγκάθετους, το πέγκασο μια χαρα μηχανάκι είναι....

πέρνα μια βόλτα απο apriliabikers.gr και ρίξε μια ματιά στο αντίστοιχο section για πεγκασο

και ένας φίλος πουλάει ένα, περιοχή πειραιά... : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50661&highlight=pegaso

TROOPER
29/04/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:mad:

μηχανή του γκαζόν?

γύρισες ρε?

:nono:

:D

TROOPER
29/04/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Ρε σεις παίδες...



funduro

:wave2:

Dodok edessa
29/04/2008, 13:17
οπως και να τα βαλεις ειναι πολυ καλυτερο το aprilia.
Θες αναρτηση ,θες πλαισιο ,θες κινητηρα ,θες φρενα ,θες ομορφια ,θες ανεση ...οτι και να θες ειναι τουλαχιστον δυο κλικ πανω απο το suzuki με το απεριγραπτο μπροστινο που ειναι για γελια και για κλαματα ,τα υποτιθεμενα φρενα,την απαισια οψη του η τον αρχαιο κινητητρα ....
Αν σε ενδιαφερει αυτη η καθε αυτη η μοτοσυκλετιστικη αποψη ειναι ξεκαθαρη .αν θες να κουσκουδιασουμε περι ιταλιας και γιαπωνιας ειναι αλλο...

αλλα και στο κους κους παλι ανυπαρκτοι ειναι οι σχιστοματιδες ...:lol: :rotflmao: :lol:
το funduro φοραει περιπου τον ιδιο κινητηρα με το πηγασσο ...αλλα πασχει παρα πολυ απο μιζα.
FORZA ITALIA......:beer: :wave2:


128799

TROOPER
29/04/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
οπως και να τα βαλεις ειναι πολυ καλυτερο το aprilia.
Θες αναρτηση ,θες πλαισιο ,θες κινητηρα ,θες φρενα ,θες ομορφια ,θες ανεση ...οτι και να θες

θες μηχανικους, θες συνεργεια, θες καθυστερηση στα ανταλακτικα, θες εξυπηρετηση, θες δυκτιο???

:lol: :lol: :lol: :lol:

Dodok edessa
29/04/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
θες μηχανικους, θες συνεργεια, θες καθυστερηση στα ανταλακτικα, θες εξυπηρετηση, θες δυκτιο???

:lol: :lol: :lol: :lol:

εγω παντως δεν ειχα ουτε μια βλαβη...(στον πηγασσο ε :mad: )και δεν ειμαι και ο πιο ευγενικος με τα μηχανακια ....:D ρωτα τον old σε τι κατασταση εβγαλε το 4ημερο στα αγραφα ...και εβγαλε ακομα μερικες χιλιαδες χιλιομετρα σε αυτην την κατασταση χωρις να ζητησει τιποτα ...:nono:
οσο για το δικτυο ναι ...αυτο ειναι ενα προβλημα ,που νομιζω οτι ειναι και το μοναδικο μειον
:wave2:

road spirit
29/04/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
..οσο για το δικτυο ναι ...αυτο ειναι ενα προβλημα ,που νομιζω οτι ειναι και το μοναδικο μειον
:wave2: έχει αλλάξει αρκετά προς το καλύτερο το τελευταίο καιρό, και θα βελτιωθεί και άλλο (βλ. μαμά piaggio και χρήση του δικτύου της)

Dodok edessa
29/04/2008, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έχει αλλάξει αρκετά προς το καλύτερο το τελευταίο καιρό, και θα βελτιωθεί και άλλο (βλ. μαμά piaggio και χρήση του δικτύου της)

μακαρι...γενικοτερα η aprilia εχει αδικησει τα μοντελα της λογω του κακου δικτυου της..παρολο που εχει καταπληκτικα μοντελα ...
Τωρα μπαινουμε στον κοπο να συγκρινουμε μια μοτοσυκλετα 5βαλβιδη με υδροψυξη με brebo με ακλοντητο σκελετο ,με πολυ ομορφο σχεδιασμο με αλουμινενιο ψαλιδι με με με με ....με το suzuki που νομιζεις οτι βγηκε στην παραγωγη το 1983.
Με αεροψυκτο κινητηρα που και αυτο καιει φλατζες κεφαλης ...:lol: :rotflmao:

TROOPER
29/04/2008, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
εγω παντως δεν ειχα ουτε μια βλαβη...(στον πηγασσο ε :mad: )και δεν ειμαι και ο πιο ευγενικος με τα μηχανακια ....:D ρωτα τον old σε τι κατασταση εβγαλε το 4ημερο στα αγραφα ...και εβγαλε ακομα μερικες χιλιαδες χιλιομετρα σε αυτην την κατασταση χωρις να ζητησει τιποτα ...:nono:


καλα αντιλαμβανεσαι οτι αν καλεσουμε εδω τον αντωνη σε ξεφτυλισε μονο και μονο λογω ιταλιας ετσι???:lol: :lol:

κατα τα αλλα τι να ζητησει ενα τιποτα???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

trumpet
29/04/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Ρε σεις παίδες...

Κοντοζυγώνει και για μένα η ώρα να πάρω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ την πρώτη μου μηχανή!!!

Βρήκα στον Τρικαλιώτη στην Θεσσαλονίκη μια funduro του 99 ή 98 αν θυμάμαι καλά με 3200 ευρά αλλά έχει και ένα freewind δεν θυμάμαι ποιας χρονολογίας με 2300....


Τι σκατά να προτιμήσω γαμώτο...???:confused: :confused: :confused:


Η αλήθεια είναι ότι θα ζοριστώ λίγο οικονομικά για το BMW (και μου αρέσει και περισσότερο...) αλλά η τιμή για το suzuki ειναι δελεαστική..

Το κακό είναι ότι ο εν λόγω πωλητής δίνει 3 μηνες εγγύηση ή 3000 χιλιόμετρα....ΜΟΝΟ!!! Οτι περάσει πρώτο...
Δεν είναι λίγο ρε σεις??

Περιμένω τα φώτα σας παρακαλώ...!:confused: :confused:






Μάλλον δεν χρειάζεται απάντηση...ε??? :rolleyes:

TROOPER
29/04/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
έχει αλλάξει αρκετά προς το καλύτερο το τελευταίο καιρό, και θα βελτιωθεί και άλλο (βλ. μαμά piaggio και χρήση του δικτύου της)

ωραια...πειτε τωρα στο παλικαρι να παρει ταιφοον που εχει και απ σαιντ νταουν εν αντιθεση με το σουζουκι !!!!:lol: :lol: :lol:

TROOPER
29/04/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από trumpet
Μάλλον δεν χρειάζεται απάντηση...ε??? :rolleyes:

σου απαντησα στην αρχη της σελιδας.

:wave2:

Dodok edessa
29/04/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ωραια...πειτε τωρα στο παλικαρι να παρει ταιφοον που εχει και απ σαιντ νταουν εν αντιθεση με το σουζουκι !!!!:lol: :lol: :lol:

δηλαδη πιστευεις οτι ειναι καλυτερο το σουτζουκι !??σοβαρα τωρα ?:confused:

TROOPER
29/04/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
μακαρι...γενικοτερα η aprilia εχει αδικησει τα μοντελα της λογω του κακου δικτυου της..παρολο που εχει καταπληκτικα μοντελα ...
Τωρα μπαινουμε στον κοπο να συγκρινουμε μια μοτοσυκλετα 5βαλβιδη με υδροψυξη με brebo με ακλοντητο σκελετο ,με πολυ ομορφο σχεδιασμο με αλουμινενιο ψαλιδι με με με με ....με το suzuki που νομιζεις οτι βγηκε στην παραγωγη το 1983.
Με αεροψυκτο κινητηρα που και αυτο καιει φλατζες κεφαλης ...:lol: :rotflmao:


το μηχανακι του 83 κυκλοφορει ακομα.

το αλογακι δεν το βλεπω και πολυ συχνα παντως....χμμμμ τι να σημαινει αυτο αραγεΣ????

TROOPER
29/04/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
δηλαδη πιστευεις οτι ειναι καλυτερο το σουτζουκι !??σοβαρα τωρα ?:confused:

ωραια....να οριοθετησουμε τη λεξη ΄΄καλυτερο΄΄ ???

The_TROOPER
29/04/2008, 13:45
Είχα freewind παλια και είχα και aprilia πιο πρόσφατα. Αν μιλάς για τον παλιό Πήγασο είναι ούτως ή άλλως πολύ κατώτερος απο το freewind . Αλλα γενικότερα δε βλέπω το λόγο να μπλέξεις με ιταλικό εργοστάσιο για να πάρεις ενα μηχανάκι χρηστικό / πόλης. Αμα μου έλεγες για κανα tuono η mille να το καταλάβω. Αλλα τώρα να θές να πάς στη δουλειά σου και να σου κάνουνε κόλπα τα ηλεκτρικά του πήγασου δε λέει καθόλου.

Το freewind τότε , ήτανε το πιο καλο στημένο on-off by the way.

Operater
29/04/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
αυτα ειναι συμπερασματα εμπειρου μοτοσυκλετιστη, με εμπειριες απο διαφορα μηχανακια και πολλα χλμ στη σελα ειπες ????

:smokin:

ελα σοβαρα τωρα φωτη....ο ανθρωπος ενδιαφερεται για μηχανη και οχι για αποθηκευτικο χωρο καλλυντικων :lol:

Δεν χρειάζεται να μου υπενθυμίζεις την μικρή μου εμπειρία στις μηχανές.
Παραθέτω την μέχρι τώρα μου συναναστροφή με το μηχανάκι που διαπραγματεύται εν αρχη του thread. Ούτε έμπειρος είμαι, ούτε θέλω να κάνω τον "καμπόσο".
Απλά, παραθέτω την """"εμπειρία""" μου με το μηχανάκι τους τελευταίους 2,5 μήνες, τα τελαυταία 7000 χλμ που έχω κάνει μαζί του. Αυτό είναι όλο.... :) :) :)

Όσο για τα πλαϊνά σταντ και τα λοιπά, λύνονται πάρα μα πάρα πολύ εύκολα (ασχέτως δικιάς μου ραθυμίας).Και μη ξεχνάμε ότι σε Άφρικα βρέθηκε ανορθωτής απο Ducati.

Γνώμη μου είναι το λοιπόν, ότι εφ'όσον σκέφτεσαι για μεταχειρισμένο μηχανάκι, πρέπει να επομιστείς και τα ρίσκα.

Και μη με κοροϊδεύετε...... :( :sad: :sad: :(

Dodok edessa
29/04/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ωραια....να οριοθετησουμε τη λεξη ΄΄καλυτερο΄΄ ???

συνολικα βρε παιδι μ.
οταν πληρωνεις 2 χιλιαρικα για να παρεις μια μοτο,δεν κοιτας τι αγοραζεις ?
Εγω ας πουμε τα πρωτα που εξεταζω ειναι ο κινητηρας το πλαισιο η αναρτηση και τα φρενα..και οπωσδηποτε η ομορφια...
ενταξει την ομορφια την βγαζω απο εξω γιατι ο καθενας εχει αλλο γουστο...
αυτο ειναι που λεω καλυτερο .....
Τα χαρακτηριστικα το free ειναι της περασμενης δεκαετιας ...τωρα αν θες σε λεω να κανουμε καλαμπουρι περι τζαπαν και ιταλιας ειναι αλλο ....
δυστυχως σχολαω και δεν θα μπορεσω να απαντησω ...
καλο μεσημερι :wave2:


τι ευγενικος ειμαι ο @@@@στης !!!:rotflmao: :lol:

TROOPER
29/04/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
Είχα freewind παλια και είχα και aprilia πιο πρόσφατα. Αν μιλάς για τον παλιό Πήγασο είναι ούτως ή άλλως πολύ κατώτερος απο το freewind . Αλλα γενικότερα δε βλέπω το λόγο να μπλέξεις με ιταλικό εργοστάσιο για να πάρεις ενα μηχανάκι χρηστικό / πόλης. Αμα μου έλεγες για κανα tuono η mille να το καταλάβω. Αλλα τώρα να θές να πάς στη δουλειά σου και να σου κάνουνε κόλπα τα ηλεκτρικά του πήγασου δε λέει καθόλου.

Το freewind τότε , ήτανε το πιο καλο στημένο on-off by the way.

:rolleyes: ωχ...μπηκε ο αντικειμενικος...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
29/04/2008, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dodok edessa
συνολικα βρε παιδι μ.
οταν πληρωνεις 2 χιλιαρικα για να παρεις μια μοτο,δεν κοιτας τι αγοραζεις ?
Εγω ας πουμε τα πρωτα που εξεταζω ειναι ο κινητηρας το πλαισιο η αναρτηση και τα φρενα..και οπωσδηποτε η ομορφια...
ενταξει την ομορφια την βγαζω απο εξω γιατι ο καθενας εχει αλλο γουστο...
αυτο ειναι που λεω καλυτερο .....
Τα χαρακτηριστικα το free ειναι της περασμενης δεκαετιας ...τωρα αν θες σε λεω να κανουμε καλαμπουρι περι τζαπαν και ιταλιας ειναι αλλο ....
δυστυχως σχολαω και δεν θα μπορεσω να απαντησω ...
καλο μεσημερι :wave2:


τι ευγενικος ειμαι ο @@@@στης !!!:rotflmao: :lol:

οταν πληρωνω 2000 δε παιρνω μηχανη θοδωρη, αρα δε κοιταω τπτ!!!

και μην ξεχνας οτι και εμεις προηγουμενων δεκαετιων χαρακτηριστικα εχουμε :lol:

και αφου σε ολα ειναι καλυτερα τα ιταλικα γιατι ο κοσμος προτιμαει τα γιαπωνεζικα ποτε δεν το καταλαβα.φυσικα προσπαθεια γινεται απο την ευρωπη αλλα και παλι το best value for money το εχουνε οι ιαπωνες και σε συνδυασμο με το δικτυο τους και τα συνεργεια τους και τις ελαχιστες παραξενιες στα μοντελα τους ειναι μιλια μπροστα απο τα ιταλικα χαλια.

καλο μεσημερι ρε :wave2:

Operater
29/04/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από The_TROOPER
..... Αλλα τώρα να θές να πάς στη δουλειά σου και να σου κάνουνε κόλπα τα ηλεκτρικά του πήγασου δε λέει καθόλου.

Το freewind τότε , ήτανε το πιο καλο στημένο on-off by the way.

Και να φανταστείς ότι κάθε μέρα γυρίζω το λεκανοπέδιο με τον πήγασο!

Και να φανταστείς επίσης, ότι άνοιξα μια μέρα τα ηλεκτρικά του Πήγασου και έγραφε ΗΙΤACHI...

:lol:

TROOPER
29/04/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Και να φανταστείς ότι κάθε μέρα γυρίζω το λεκανοπέδιο με τον πήγασο!

Και να φανταστείς επίσης, ότι άνοιξα μια μέρα τα ηλεκτρικά του Πήγασου και έγραφε ΗΙΤACHI...

:lol:

εσυ εχεις δει το χιτατσι του δλδ???

εδω κολαει η εκφραση του θου-βου...ετσι οπως πας, θα το δεις και το πουλακι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

elmariacci
29/04/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
To freewind εχει το πλεονέκτημα του σημαντικά μικρότερου βάρους καθ' οτι αερόψυκτο
:wave2:

Αεροψυκτο...+ καλοκαιρι στην Αθηνα...καλη φαση :dizzy: :dizzy: :dizzy:

Operater
29/04/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εσυ εχεις δει το χιτατσι του δλδ???

εδω κολαει η εκφραση του θου-βου...ετσι οπως πας, θα το δεις και το πουλακι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

για να το λέω... :rolleyes:

elmariacci
29/04/2008, 14:01
Αμα εχεις σαδομαζοχιστικες τασεις...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
29/04/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
για να το λέω... :rolleyes:

τι???

εχεις δει και το πουλακι ?????:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
29/04/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Αεροψυκτο...+ καλοκαιρι στην Αθηνα...καλη φαση :dizzy: :dizzy: :dizzy:

εχεις ιδεα ποσα μοντελα εβγαλες οφ αυτη τη στιγμη?

Cpt. Haddock
29/04/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εχεις ιδεα ποσα μοντελα εβγαλες οφ αυτη τη στιγμη?

+1 :rolleyes:

elmariacci
29/04/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εχεις ιδεα ποσα μοντελα εβγαλες οφ αυτη τη στιγμη?

Πολλα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι και η αληθεια,ε?

Cpt. Haddock
29/04/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Πολλα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι και η αληθεια,ε?

Oxi απαραίτητα....

Δεν άκουσα ποτε τον ιδιοκτήτη του εν λόγω freewind να παραπονιέται

TROOPER
29/04/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Oxi απαραίτητα....

Δεν άκουσα ποτε τον ιδιοκτήτη του εν λόγω freewind να παραπονιέται

ουτε τους κατοχους των gs,xt και τοσων αλλων μοντελων.

elmariacci
29/04/2008, 14:20
Captain μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες,αλλα στις προηγουμενες 3 σελιδες τουλαχιστον 2 φορες αναφερεται "φλαντζα κεφαλης" και "αλλαγη φλαντζας".Σιγουρα δεν την καινε ολα τα freewind αλλα ποιος ειναι διατεθειμενος να παρει το ρισκο γνωριζοντας εξ'αρχης οτι θα δουλευει τον κινητηρα ακριβως στις συνθηκες που δεν πρεπει (ζεστη,μποτιλιαρισμα).Εγω δεν θα ημουν...

sapila racing
29/04/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Πολλα,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι και η αληθεια,ε?

Εγω προσωπικά πήρα υδρόψυκτο πρωτη φορά το 2005.
Τα προηγούμενα 23 χρονια ειχα αερόψυκτα, και δεν ειχα πρόβλημα ουτε εγω ούτε αυτα.
Αντίθετα το πρόβλημα με τα αερόψυκτα είναι στην Εθνική τέρμα γκάζι και 35+ βαθμούς.
Μεγαλύτερο πρόβλημα εχω οταν ανάβει το βεντιλατερ στα φαναρια και λούζομαι στον ιδρώτα.

Εσυ ειχες αερόψυκτα η το λες απο εμπειρίες φίλων φίλου κλπ ?

road spirit
29/04/2008, 14:22
καλή η πλάκα αλλά και το ραδιοαρβυλα εχει κάποια όρια. Το πεγκασο είναι ανώτερο μηχανάκι απο το φρεεγουιντ οσον αφορα πλαίσιο και αναρτήσεις, απόδοση κινητηρα, ποιότητα κατασκευής

το σουτζουκι είναι κατα τα φαινόμενα* πιο αξίοπιστο και έχει καλύτερη υποστήριξη (ανταλλακτικά κλπ).

*Λέω κατα τα φαινόμενα, γιατί έχω ακούσει ουκ ολίγα περιστατικά με freewind, αλλά επειδή ακριβως τα έχω "ακούσει" και δεν έχω προσωπική εμπειρία, δεν παίρνω θέση.

Για το πέγκασο λένε ένα σωρό... λοιπόν, τα προβλήματα που έβγαζε το παλιό μοντέλο ειναι 2 και είναι ηλεκτρολογικής φύσεως. Είναι γνωστά, καταγεγραμένα στο apriliabikers.gr και αντιμετωπίζονται μια φορά και τέλος.

Πέρα απο αυτα τα 2 προβλήματα, ότι άλλο αναφέρεται, εντάσσεται στο στατιστικό δείγμα αστοχίας που μπορεί να εμφανιστεί σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΜΟΤΟ.

Όσοι γνωστοί μου το είχαν/ έχουν, δεν έχουν αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα πέραν απο μια μπαταρία... (που είναι και θέμα ιδιοκτήτη, και όχι μαρκας)

@ ανφ125, μιας και απο ότι βλέπω εισαι αθήνα, αν βρείς μεταχειρό πέγκασο θα πας στον γνωστό ντόκτορ (aka bill) και εκεινος θα σου πει σταράτα σε τι κατάσταση είναι το μοτορι που θα έχεις βρει, και να θα αξίζει τα λεφτα του, τι προβλήματα θα έχει (αν έχει κλπ).

TROOPER
29/04/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Captain μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες,αλλα στις προηγουμενες 3 σελιδες τουλαχιστον 2 φορες αναφερεται "φλαντζα κεφαλης" και "αλλαγη φλαντζας".Σιγουρα δεν την καινε ολα τα freewind αλλα ποιος ειναι διατεθειμενος να παρει το ρισκο γνωριζοντας εξ'αρχης οτι θα δουλευει τον κινητηρα ακριβως στις συνθηκες που δεν πρεπει (ζεστη,μποτιλιαρισμα).Εγω δεν θα ημουν...

σωστα προτιμας να μην παιρνει καν μπρος λογω ηλεκτρικων.(που φυσικα δεν παρουσιαζουνε ολα τα πηγασακια τετοιο προβλημα αλλα μη θαρεις οτι ειναι και απειρα...):winka:

Cpt. Haddock
29/04/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
Captain μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες,αλλα στις προηγουμενες 3 σελιδες τουλαχιστον 2 φορες αναφερεται "φλαντζα κεφαλης" και "αλλαγη φλαντζας".Σιγουρα δεν την καινε ολα τα freewind αλλα ποιος ειναι διατεθειμενος να παρει το ρισκο γνωριζοντας εξ'αρχης οτι θα δουλευει τον κινητηρα ακριβως στις συνθηκες που δεν πρεπει (ζεστη,μποτιλιαρισμα).Εγω δεν θα ημουν...

Γιατι θεωρείς δεδομένο οτι ο κινητήρας θα δουλευει σε αυτές τις συνθήκες; :winka:

Δεν ειναι απαραίτητο να κανει διανομές στο κέντρο μεσημεριάτικα. Αν πηγαίνει πρωι σε μια δουλειά και φεύγει το απογεμα, δεν παθαίνει τίποτα :wave2:

TROOPER
29/04/2008, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
καλή η πλάκα αλλά και το ραδιοαρβυλα εχει κάποια όρια.

ο αγανακτισμενος πολιτης !!!!

ρε...μας ειπες τα μειον του πηγασου και τους τροπους αντιμετωπισης.

θα μας πεις και τα μειον του σουζουκιου η να κρατησουμε το ειναι αξιοπιστο που εγραψες και να στειλουμε τα ιταλικα στον μπιλ???


:lol:

Operater
29/04/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ο αγανακτισμενος πολιτης !!!!

ρε...μας ειπες τα μειον του πηγασου και τους τροπους αντιμετωπισης.

θα μας πεις και τα μειον του σουζουκιου η να κρατησουμε το ειναι αξιοπιστο που εγραψες και να στειλουμε τα ιταλικα στον μπιλ???


:lol:

Εσύ τα έχεις με τα ευρωπαϊκά ή μόνο με τα ιταλικά? :evil:

TROOPER
29/04/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Εσύ τα έχεις με τα ευρωπαϊκά ή μόνο με τα ιταλικά? :evil:

εγω βασικα φωτη μου τα εχω με τη φωτεινη :rotflmao:

Operater
29/04/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω βασικα φωτη μου τα εχω με τη φωτεινη :rotflmao:
Είσαι οφ-τοπικ....:rotflmao: :lol: :rotflmao:

road spirit
29/04/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ο αγανακτισμενος πολιτης !!!!

ρε...μας ειπες τα μειον του πηγασου και τους τροπους αντιμετωπισης.

θα μας πεις και τα μειον του σουζουκιου η να κρατησουμε το ειναι αξιοπιστο που εγραψες και να στειλουμε τα ιταλικα στον μπιλ???


:lol:
θα σε κάτσουμε με το ζόρι πάνω σε απριλια, δεμένο να μη μπορείς να κατέβεις, να γράφει χιλιόμετρα μέχρι να χαλάσει ρε....

και αμα χαλάσει σφύρα μου :lol:

τα μειον του σουζουκιου ειναι σουτζουκια, τα είπαμε, δε στρίβει, δε κρατάει, εχει λιγότερο γκάζι... αλλά είναι τίμιο μηχανάκι, η αλήθεια να λέγεται... στα λεφτά που ζητά είναι αξιοπρεπέστατο και αν σε μεταχειρο κατάσταση είναι οκ, οποιος το βρίσκει το χτυπάει...

:beer:

TROOPER
29/04/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Είσαι οφ-τοπικ....:rotflmao: :lol: :rotflmao:

out of greece ειμαι βασικα αλλα τελος παντων !!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

TROOPER
29/04/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
θα σε κάτσουμε με το ζόρι πάνω σε απριλια, δεμένο να μη μπορείς να κατέβεις, να γράφει χιλιόμετρα μέχρι να χαλάσει ρε....

και αμα χαλάσει σφύρα μου :lol:

τα μειον του σουζουκιου ειναι σουτζουκια, τα είπαμε, δε στρίβει, δε κρατάει, εχει λιγότερο γκάζι... αλλά είναι τίμιο μηχανάκι, η αλήθεια να λέγεται... στα λεφτά που ζητά είναι αξιοπρεπέστατο και αν σε μεταχειρο κατάσταση είναι οκ, οποιος το βρίσκει το χτυπάει...

:beer:

μη με απειλεις εμενα γιατι θα γυρισω και θα τα πουμε απο κοντα:smokin:

ουσιαστικα το σουτζουκι δεν εχει μειον λοιπον.

αντιθετως ο πηγασος πρεπει να ρχεται στον μπιλ για σελλωμα,πεταλωμα,κλισμα με τζατζικι κλπ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

elmariacci
29/04/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σωστα προτιμας να μην παιρνει καν μπρος λογω ηλεκτρικων.(που φυσικα δεν παρουσιαζουνε ολα τα πηγασακια τετοιο προβλημα αλλα μη θαρεις οτι ειναι και απειρα...):winka:

TROOPER διακρινω μια εμπαθεια...?Ποια ειναι τα προβληματα ηλεκτρικων του Πηγασου ξερεις?Γιατι εγω ξερω παρολο που δεν ειχα ποτε πηγασο.Οπως ξερουν και οι σοβαροι μηχανικοι.Αμα τα πατε τα μηχανακια σε ποδηλαταδες μην περιμενετε να κανουν δουλεια...
Τα προβληματα των πηγασων ειναι γνωστα,συνηθως διορθωμενα και αν οχι,το κοστος επισκευης ειναι μικρο εως ελαχιστο.Το παλικαρι ζητησε γνωμες.Ο Πηγασος ειναι σαφως ανωτερο μηχανακι απο το Freewind,αυτη ειναι η γνωμη μου.Τελος απο μενα.:beer:

Operater
29/04/2008, 14:45
E ρε και σε ακούσει ο power-φωτης... :rolleyes: :lol:

road spirit
29/04/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit τα μειον του σουζουκιου ειναι σουτζουκια, τα είπαμε, δε στρίβει, δε κρατάει, εχει λιγότερο γκάζι...


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
ουσιαστικα το σουτζουκι δεν εχει μειον λοιπον.

:sick: μα τι πίνει αυτό το παιδί εκεί πάνου στο βορρά?? αφου δεν έχουν ρακές οι σουηδοί....

αυτά παθαίνει φίλοι συμφορουμήτες όποιος καβαλάει φριτέζα

tansap
29/04/2008, 22:49
λοιπον απο εναν που εχει pegaso:

τα προβληματα που εχουν βγει στη συντριπτικη πλειοψηφια των μηχανων ειναι 2
και τα δυο ηλεκτρικα....

ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ + ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ

αλλαζεις τη θεση στον ανορθωτη ή βαζεις αλλον καλυτερης ποιοτητας

και τοποθετεις ενα ρελε στον κεντρικο διακοπτη και................


ΤΕΛΟΣ...




οτι αλλο μπορει να ειναι αστοχια που θα συνεβαινε σε οποιοδηποτε μηχανακι

εννοειται οτι ο πηγασος ειναι καλυτερο μηχανακι απο το freewind

anf125
30/04/2008, 00:29
Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. :beer:

Συνοψίζοντας, πήγασος πλεονεκτεί σε πιο προηγμένο κινητήτα, φρένα, περιφερειακά και εμφάνιση. Freewind σε καλύτερη αξιοπιστία (made in Japan) και υποστήριξη αντιπροσωπείας. Δεν κρύβω ότι είμαι φαν της Aprilia και πέρσι σκεφτόμουν να αγοράσω το καινούριο Pegaso (Strada). Μετά από ωριμότερη σκέψη και αλλαγή οικονομικών προτεραιοτήτων άλλαψαν τα δεδομένα. Συνήθως όποιος αγοράζει μεταχειρισμένο επιλέγει οικονομία και χρηστικότητα και θυσιάζει τα όνειρα για τη μοτοσυκλέτα των ονείρων του. Υπό αυτό το πρίσμα επομένως θα ληφθεί η τελική απόφαση. Θα εξετάσω τα υποψήφια μοντέλα και θα αποφασίσω αναλόγως, αφού γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι και οδηγικό τεστ εννοείται.

Από τις άλλες προτάσεις που έπεσαν στο τραπέζι, απορρίπτω Transalp γιατί είναι πιο βαρύ και τουριστάδικο από ότι θέλω, της δε BMW δεν είμαι καθόλου φαν, αν και το GS650 είναι όμορφο και δημοφιλές.

Υπάρχει μια ακόμα σκέψη στη σκοτεινή πλευρά του μυαλού μου, αν και μάλλον θα ξενερώσετε :rolleyes: Το DR125 (καινούριο εννοείται). Μου άρεσε στην έκθεση και θα κοστίζει γύρω στο 3χίλιαρο. Βέβαια καμιά σχέση 125 κυβικά και 600, αλλά το είχα από καιρό απωθημένο ένα μικρό εντουράκι ή μοταρντακι... αντί για το παπί. Και σαν ενδιάμεσο στάδιο πριν κάτι καλύτερο. Θα χάσω βέβαια έτσι σίγουρα σε μεταπωλήσεις... Δεν υπάρχει ρε γμτ και κάτι καλύτερο σε 250. Τα μεταχειρισμένα είναι όλα αρχαιολογίες πλέον (AX, NX, KLE κλπ).

ΥΓ: Δεν περίμενα τέτοια συμμετοχή... με ευνόησε μάλλον η βεντέτα Italy v. Japan :D

stefanosER
30/04/2008, 00:47
φίλε μου δεν εχει νόημα απο το παπί να πας στο dr125.
Τα λεφτά σου θα χάσεις..σαν μηχανάκι δεν θα σου προσφέρει τπτ, ίσως μόνο την εξοικίωση με τον συμπλέκτη...σε ένα μήνα το πολύ θα το έχεις βαρεθεί κ θα έχεις μετανοιώσει για την αγορά σου..

stefanosER
30/04/2008, 00:49
επίσης στα 250 κυβικά υπάρχει κ το D-tracker που τηρουμένων των αναλογιών είναι πολύ καλό μηχανάκι

TROOPER
30/04/2008, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από elmariacci
TROOPER διακρινω μια εμπαθεια...?Ποια ειναι τα προβληματα ηλεκτρικων του Πηγασου ξερεις?Γιατι εγω ξερω παρολο που δεν ειχα ποτε πηγασο.Οπως ξερουν και οι σοβαροι μηχανικοι.Αμα τα πατε τα μηχανακια σε ποδηλαταδες μην περιμενετε να κανουν δουλεια...
Τα προβληματα των πηγασων ειναι γνωστα,συνηθως διορθωμενα και αν οχι,το κοστος επισκευης ειναι μικρο εως ελαχιστο.Το παλικαρι ζητησε γνωμες.Ο Πηγασος ειναι σαφως ανωτερο μηχανακι απο το Freewind,αυτη ειναι η γνωμη μου.Τελος απο μενα.:beer:

ασε με ρε φιλε να πειραξω τους φιλους μου με τα παρταλια που εβγαλες και συμπερασμα για το αν ειμαι εμπαθης,για το αν ο μαστορας μου ειναι ποδηλατας και ζητας και αποδειξεις για το τι ξερω και τι ξερουν οι σοβαροι μηχανικοι....αμα χρειαστω ψυχολογο εχουνε αλλοι εδω μεσα προτεραιοτητα.δυστυχως δε θα προτιμισω εσενα εκτος αν ολοι οι προηγουμενοι ειναι διακοπες.

:wave2:

TROOPER
30/04/2008, 01:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
:sick: μα τι πίνει αυτό το παιδί εκεί πάνου στο βορρά?? αφου δεν έχουν ρακές οι σουηδοί....

αυτά παθαίνει φίλοι συμφορουμήτες όποιος καβαλάει φριτέζα

και οποιος ειναι μαζοχας δεν του φτανει ο πηγασος παιρνει και ενα χονδα να μενει απο ανωρθωτες η πηνια και να γουσταρει...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
30/04/2008, 11:34
το freewind ΔΕΝ ειναι αεροψυκτο

ειναι αεροελαιοψυκτο δηλ εχει ψυγειο λαδιου που κανει πολυ καλη δουλεια πιστεψτε με....

σα μηχανακι δε λεει και πολλα μπορει να ειναι λιιιιγο καλυτερο το pegaso αλλα η τιμη του ειναι δελεαρ και ειναι σε γενικες γραμμες ασπαστο

εχει και αυτο μερικα ψεγαδια οπως οτι εχουν ακουστει οτι πολλα απο τα πρωτα μοντελα (τα παλιοτερα) ειχαν ενα θεμα με τη φλατζα κεφαλης και σχεδον ολα θελουν σε καποια στιγμη αλλαγη στο ρουλεμαν λαιμου

κατα τα αλλα οκ, φιλικο και ευκολο, ελαφρυ και ευελικτο, πολυ οικονομικο

δεν εχει καλη καλυψη απο τον αερα και το πισω αμορτισερ δε κανει πολυ καλη δουλεια

ολα αυτα αν τα βαλεις απο τη μια και απο την αλλη τη καλη τιμη... ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ μεχρι το τελευταιο λεπτο του ευρω.+_

sakt
30/04/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dgrgtc
και πριν κανα μηνα αγορασα ενα freewind 2001 με 38000χλμ βεβαια ζαχαρωνα το pegaso και παραπολυ η το f650, το freewind σχεδον δεν το σκεφτομουνα καν στις επιλογες μου αλλα το ειδα σε ενα μαγαζι,η τιμη ηταν πολυ καλη 2300euro και κανοντας το μια βολτα μπορω να πω οτι το συμπαθησα αμεσως.Ειναι ευκολοδηγητο με καλη ροπη χαμηλα καταναλωση 5λτ/100χλμ στην επαρχια οπου το οδηγω και τα κρατηματα-φρενα ειναι καλα για τη χρηση που προοριζεται το μηχανακι.....τωρα περι ορεξεως.. :cool:

Psit... Γιώργο.......βάψτο μπλέ και πέτα το στη θάλασσα..........είναι και δίπλα σου.
Παίζει να περάσω την Κυριακή 4Μαίου απο εσένα για καφέ. Θα πάρω τηλ...
:wave2: :wave2:


Παιδιά sorry για :a27: .... αλλά δεν κρατήθηκα...:smilea:

anf125
30/04/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanosER
επίσης στα 250 κυβικά υπάρχει κ το D-tracker που τηρουμένων των αναλογιών είναι πολύ καλό μηχανάκι

Προφανώς εννοείς το παλιό. Κάτι είχε πάρει τ' αυτί μου το χειμώνα και για καινούριο, αλλά μάλλον ράδιο αρβύλα. Ελεγε και για... 40 άλογα:eyepop: , πράγμα εξωπραγματικό, εκτός αν πρόκειται για αγωνιστικό μοντέλο.