PDA

View Full Version : Μετατροπη Drz 400 Sm σε χωματινο....



apenadi
28/04/2008, 12:00
Κατ'αρχην χρονια πολλα σε ολλους!!!

Εχω ενα DRZ400 SM '07 και θελω να παρω ενα ζευγαρι
χωματινους τροχους, κομπλε με δισκοπλακες και γραναζια για αμεση και
ευκολη μετατροπη. (συχνη εναλλαγη)


Το εχει κανεις καποιος? Απο ποιο μοντελο κανουν οι τροχοι?

Ξερω οτι υπαρχουν διαφορες στις διαδρομες των αναρτησεων,
αλλα ο σκοπος και οι απαιτησεις ειναι για χαλαρες εντουροβολτες και μονοπαταδες.

Να ρουφιξουμε καμια τζουρα καθαρο αερα!!!


Ευχαριστω προκαταβολικα

Stergios69
28/04/2008, 14:01
Δες από κανα RMZ μπας και ταιριάζουν κατευθείαν...
Αλλιώς, θα χρειαστείς πατέντα...

elmariacci
28/04/2008, 14:27
Απο DRZ400E:confused: :confused: :confused:

drmel
28/04/2008, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από apenadi
Κατ'αρχην χρονια πολλα σε ολλους!!!

Εχω ενα DRZ400 SM '07 και θελω να παρω ενα ζευγαρι
χωματινους τροχους, κομπλε με δισκοπλακες και γραναζια για αμεση και
ευκολη μετατροπη. (συχνη εναλλαγη)


Το εχει κανεις καποιος? Απο ποιο μοντελο κανουν οι τροχοι?

Ξερω οτι υπαρχουν διαφορες στις διαδρομες των αναρτησεων,
αλλα ο σκοπος και οι απαιτησεις ειναι για χαλαρες εντουροβολτες και μονοπαταδες.

Να ρουφιξουμε καμια τζουρα καθαρο αερα!!!


Ευχαριστω προκαταβολικα

απο RMZ μπροστά απο DRZ γενικώς ο πίσω.
Τα χώματα και τα πολλά μονοπάτια τα ξεχνάς με αυτές τις αναρτήσεις, σκοτώνουν.

apenadi
29/04/2008, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
απο RMZ μπροστά απο DRZ γενικώς ο πίσω.
Τα χώματα και τα πολλά μονοπάτια τα ξεχνάς με αυτές τις αναρτήσεις, σκοτώνουν.


Ευχαριστω:beer:

OldMan
30/04/2008, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
Τα χώματα και τα πολλά μονοπάτια τα ξεχνάς με αυτές τις αναρτήσεις, σκοτώνουν.
Με λίγο πιο "ψιλό" λαδάκι, κάτι παλεύεται ... :wave2:

drmel
30/04/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με λίγο πιο "ψιλό" λαδάκι, κάτι παλεύεται ... :wave2:

revalving, λάδια και ελατήρια είναι η λύση, ξεκινά απο τα λάδια και το revalving και βλέπεις, πάντως κάποιο CCM SM που έγινε enduro χωρίς αλλαγές, είδε απο κοντά ότι γκρέμια υπάρχουν στην Ελλάδα.

apenadi
30/04/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Με λίγο πιο "ψιλό" λαδάκι, κάτι παλεύεται ... :wave2:

Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
revalving, λάδια και ελατήρια είναι η λύση, ξεκινά απο τα λάδια και το revalving και βλέπεις, πάντως κάποιο CCM SM που έγινε enduro χωρίς αλλαγές, είδε απο κοντά ότι γκρέμια υπάρχουν στην Ελλάδα.

Thks :wave2: :beer:

Να πω την μαυρη αληθεια δεν ειχα σκοπο να κανω κατι
παραπανω απ'το να χαλαρωσω αποσβεσεις.:D

Αλλα με τα παραπανω που διαβασα, θα το κοιταξω οπως λετε.

Φιλε drmel ειναι στανταρ οτι μου κανει ο μπροστα τροχος απο RMZ?

Σε ρωταω γιατι η αγορα μαλλον θα γινει απο εξω και δεν θα εχω την
δυνατοτητα να τον δοκιμασω ή να τον αλλαξω.

Στην Suzuki που ρωτησα δεν ηξεραν να μου πουν. :sick:

drmel
30/04/2008, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από apenadi
Thks :wave2: :beer:

Να πω την μαυρη αληθεια δεν ειχα σκοπο να κανω κατι
παραπανω απ'το να χαλαρωσω αποσβεσεις.:D

Αλλα με τα παραπανω που διαβασα, θα το κοιταξω οπως λετε.

Φιλε drmel ειναι στανταρ οτι μου κανει ο μπροστα τροχος απο RMZ?

Σε ρωταω γιατι η αγορα μαλλον θα γινει απο εξω και δεν θα εχω την
δυνατοτητα να τον δοκιμασω ή να τον αλλαξω.

Στην Suzuki που ρωτησα δεν ηξεραν να μου πουν. :sick:


http://www.suzukicycles.com/Products/DRZ400SMK8/Features/Default.aspx

δες τι λέει η μαμά, απο RM250 το μπροστινό, οπότε κατα 99% ιδια διάμετρο κέντρου και άξονα μπροστά με τα RMZ άλλωστε όλα Showa είναι.
πίσω μία απο τα ίδια με όλα τα 400

πάρε ένα μέτρο και μέτρα την διάμετρο του άξονα και στο 400 και σε ένα 450 και θα δείς

dirtbird
30/04/2008, 20:20
Aν και προσωπικά δεν το συστήνω, συνεχίζοντας στο πνεύμα του drmel μπες εδώ (http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/2/Make/Suzuki/YearID/48/Year/2007) και σύγκρινε κωδικούς ανταλλακτικών.:)

ullyses
30/04/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
revalving, λάδια και ελατήρια είναι η λύση, ξεκινά απο τα λάδια και το revalving και βλέπεις, πάντως κάποιο CCM SM που έγινε enduro χωρίς αλλαγές, είδε απο κοντά ότι γκρέμια υπάρχουν στην Ελλάδα.

Μελέτη λάθος να τα γενικεύεις όλα :nono:

spam on

το CCM DS (μοντέλο SM δεν υπάρχει) από μαμά έχει τις ίδιες αναρτήσεις είτε το αγοράζεις με μεγάλους τροχούς, είτε με motard. Το manual λέει ότι απλά είναι άλλες ρυθμίσεις και εξηγούμαι...

Μπρος :
rebound από 0 σε 19 clicks και
compression από 10 σε 18 click
το λαδάκι είναι το ίδιο (5άρι), όπως και όλα τα λοιπά - και ελατήρια και προφόρτιση και αέρας

Πίσω :
low-speed compression από 8 σε 24 clicks και
rebound από 10 σε 18
πάλι όλα τα άλλα είναι ίδια - high speed compression damping, ελατήριο, πίεση, προφόρτιση

spam off

:rolleyes:


απέναντι... ότι θα γίνεται γίνεται, το θέμα είναι πρώτον με πόσα (revalving -που έκανα- κοστίζει 150?, ελατήρια -αν χρειάζεσαι- 100?, λαδάκι 15?) και κατά δεύτερον αν θα είσαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα

έψαξες αν το έχει κάνει κάποιος άλλος ?

π.χ http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=559951

δες και αυτό http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=637149


καλό ψάξιμο!!

ό,τι βρεις πόσταρε το να υπάρχει!! :winka:

dirtbird
30/04/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses
ό,τι βρεις πόσταρε το να υπάρχει!! :winka:

what I have done to deserve this......?:( :(

drmel
30/04/2008, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
http://www.suzukicycles.com/Products/DRZ400SMK8/Features/Default.aspx

δες τι λέει η μαμά, απο RM250 το μπροστινό, οπότε κατα 99% ιδια διάμετρο κέντρου και άξονα μπροστά με τα RMZ άλλωστε όλα Showa είναι.
πίσω μία απο τα ίδια με όλα τα 400

πάρε ένα μέτρο και μέτρα την διάμετρο του άξονα και στο 400 και σε ένα 450 και θα δείς

DirtBird :beer: to link

τελικά είναι ίδια με του Ε όλα.
αν χρειαστείς ετοιμους τροχούς απο Ε κάτι παίζει να δεν απατώμαι..... μου λές αν θές

ullyses
30/04/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
what I have done to deserve this......?:( :(

έλα ρε συ... άστο να υπάρχει :lol: για μελλοντική αναφορά από άλλους που θέλουν..... να γίνουν χωμάτινοι!!

πόσα χρεώνεις για τέτοια ? :lol:

πάντως μου κάνει εντύπωση........βοηθάς κάποιον με........DRZ !!! :look: :hypnotize: :rotflmao:

drmel
30/04/2008, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ullyses
έλα ρε συ... άστο να υπάρχει :lol: για μελλοντική αναφορά από άλλους που θέλουν..... να γίνουν χωμάτινοι!!

πόσα χρεώνεις για τέτοια ? :lol:

πάντως μου κάνει εντύπωση........βοηθάς κάποιον με........DRZ !!! :look: :hypnotize: :rotflmao:

κάποιους δεν είμαστε και λίγοι!!!!

παντως ulysses ψάξτο λίγο δεν είναι ίδιες οι αναρτήσεις έχουν 20mm διαφορά εμπρός και 24 πισω, αλλά και άλλο ίχνος μεταξύ τους.
sorry admin...

ullyses
30/04/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από drmel
παντως ulysses ψάξτο λίγο δεν είναι ίδιες οι αναρτήσεις έχουν 20mm διαφορά εμπρός και 24 πισω, αλλά και άλλο ίχνος μεταξύ τους.
sorry admin...

βρε Μελέτη μην μπερδεύεις το DS με το E :smokin:


....γιαταγάνι είναι αυτό που βλέπω ? :eek: :lol: :wave2:

apenadi
30/04/2008, 22:03
Thks :beer:

To link του dirtbird ειναι τουμπανο:beer:

Αν δεν κανω λαθος, κεντρα-αξονες-ρουλεμαν και αποστατες ειναι οι ιδιοι κωδικοι, DRZ-s/m και DRZ-s.:D

http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/2/Make/Suzuki/YearID/48/Year/2007/ModelID/7548/Model/DRZ400SM/GroupID/357632/Group/FRONT_WHEEL_(MODEL_K7)_

http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/2/Make/Suzuki/YearID/48/Year/2007/ModelID/7548/Model/DRZ400SM/GroupID/357661/Group/REAR_WHEEL_(MODEL_K7)_

http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/2/Make/Suzuki/YearID/48/Year/2007/ModelID/7547/Model/DRZ400S/GroupID/357553/Group/FRONT_WHEEL_

http://fiche.ronayers.com/Index.cfm/Module/Main/TypeID/26/Type/Motorcycle/MakeID/2/Make/Suzuki/YearID/48/Year/2007/ModelID/7547/Model/DRZ400S/GroupID/357590/Group/REAR_WHEEL_


Του Ε και στα δυο κεντρα η διαφορα ειναι στο προτελευταιο νουμερο που αντι για (1) ειναι (0)

Ετσι οπως βλεπω τους κωδικους των κεντρων δεν θα εχω προβλημα με την θεση της μπροστινης δαγκανας που ειναι τοποθετημενη για την πιο μεγαλη δισκοπλακα του s/m.

Απλα θα αναγκαστω να εχω και στις δυο περιπτωσεις την δισκοπλακα του s/m.



Μακαρι να γινει δουλεια ετσι για αρχη, να μπορεσω να κανω τις χωματερες βολτουλες μου και το οικονομικο πακετο της ιστοριας να παει σε καλο δικο μου εξοπλισμο .;)

Αν υπαρχει χρονος και θεληση για κατι παραπανω, σιγουρα η λυση θα ειναι ενα ''σωστο'' μηχανακι.:D

VIDAS
05/05/2008, 12:35
Ταιριαζουν και απο wr400f '98-'99 . Απο thumpertalk το βρηκα γιατι ψαχνω + γω ενα σετ '21-'18 , πηγαινε thumpertalk και κανε ερευνα , hub= κεντρο τροχου , rim= στεφανι -ζαντα , και wheel=τροχος . Παρτου και ενα πλαστικο τεποζιτο απο το 'Ε , τα δινουν οσο οσο , με 60ε μαζι με μεταφορικα εχω βρει ενα απο Αμερικη .

apenadi
06/05/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Ταιριαζουν και απο wr400f '98-'99 . Απο thumpertalk το βρηκα γιατι ψαχνω + γω ενα σετ '21-'18 , πηγαινε thumpertalk και κανε ερευνα , hub= κεντρο τροχου , rim= στεφανι -ζαντα , και wheel=τροχος . Παρτου και ενα πλαστικο τεποζιτο απο το 'Ε , τα δινουν οσο οσο , με 60ε μαζι με μεταφορικα εχω βρει ενα απο Αμερικη .


Ωραιος:beer: