PDA

View Full Version : στρητάδικο enduro



free rider
29/12/2004, 22:18
επειδή γίνεται τελικά πάρα πολύς λόγος για το στρετ και τα ενδουρο
αποφάσισα να φτιάξω μια μηχανή που να τα περιέχει και τα δύο

το project θα ξεκινήσει λίαν συντόμως και ελπίζω στην ευτυχή κατάληξή του
τα απαραίτητα υλικά έχουν βρεθεί, να δω ποιόν θα αγγαρέψω για βοήθειες….

Είναι μια ιδέα που μου κατέβηκε ενώ είχα κοπανήσει μερικά τσιπουράκια, όχι ότι δεν την σκεφτόμουνα πιο παλιά.
Δεν είμαι καθόλου σίγουρος για το αποτέλεσμα που μπορεί και να είναι μια πατάτα…

Η παρέα εξέφρασε ήδη τις αντιρρήσεις της λέγοντας ότι το στρητάδικο μοτέρ του 400 δεν θα έχει ροπή αν το κατασκεύασμα κινείται στο χώμα..
Από την άλλη ένα στρεετ των 180 κιλών δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί με μπροστινό και ψαλίδι από ψευτοεντούρο ..αλλά και ένα μαστόδοντο σαν αυτά που κυκλοφορούν δεν ζυγίζουν λιγότερο. πάντως κανένα από αυτά δεν έχει το γκάζι του τετρακύλινδου

Η φωτο είναι κάπως απαίσια αλλά δείχνει περίπου το σκεπτικό..


7159

KaTaNaS
30/12/2004, 00:31
xrhsto, ektos apo th roph pou den exei xamhla wste na piasei to lastixo sto xwma, opote kai tha spiniarei san trelo molis tolmhseis na gyriseis ton deji karpo, einai kai poly pshla to kentro barous.

pws tha isorrophsei kaneis se ayto?

idi
30/12/2004, 00:52
μη κανετε παρεα του Ταναση του βρωμιαρη ρεεεεε!!!! θα σας τρελανει ολους ...

:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sotpag
30/12/2004, 08:20
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
[B]μη κανετε παρεα του Ταναση του βρωμιαρη ρεεεεε!!!! θα σας τρελανει ολους ...



κακε τον ζηλευεις για τις ιδεες του.:mad:

ολοι εχουμε δικαιωμα στο ονειρο εγω για παραδιγμα το ειχα κανει σε ποδιλατο, δυο τιμονια (ψιλο-χαμιλο) εξατμισεις μανταλακι στις ακτινες μεχρι και πισω στοπ ειχε.........


ασε τον κοσμο να διμιουργει και μην τον αποτρεπεις, μερες που ειναι.

:wave2: :wave2:

NAKANO-1100
30/12/2004, 09:10
ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ ΕΧΟΝΤΑΣ 2 ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΤΡΙΤΦΑΚΕΡ ΜΕ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑ 750(37ΡΙΑ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ) ΚΑΙ ΜΟΤΕΡ ΖΟΥΖΟΥΡΟΥ-1100 ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΚΑΖΙΑ ΘΑ ΕΛΙΩΝΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΜΠΡΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΤΩ

ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΠΑΛΙ ΜΑΛΛΟΝ
(ΜΑΛΛΟΝ ΚΙ ΟΧΙ Μ'ΑΛΛΟΝ)

ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΤΟΝ Α5


7163

free rider
30/12/2004, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAKANO-1100
ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΩΤΟΥ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ ΕΧΟΝΤΑΣ 2 ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΤΡΙΤΦΑΚΕΡ ΜΕ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΡΧΑΡΙΑ 750(37ΡΙΑ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ) ΚΑΙ ΜΟΤΕΡ ΖΟΥΖΟΥΡΟΥ-1100 ΑΛΛΑ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΚΑΖΙΑ ΘΑ ΕΛΙΩΝΕ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΔΕΝ ΘΑ ΕΦΕΥΓΕ ΜΠΡΟΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΠΕΦΤΕ ΚΑΤΩ

ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑΚΙ ΠΑΛΙ ΜΑΛΛΟΝ
(ΜΑΛΛΟΝ ΚΙ ΟΧΙ Μ'ΑΛΛΟΝ)

ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΟΥ ΚΑΡΧΑΡΙΑ ΤΟΝ Α5

re migoxesma me ta kolokawa soy...
afoy ola doyleyoyn se uermokrasia foyrnoy me to poy mplekeis se kinisi arxizeis kai tiganizeis psaria ti ta thes kai den girnas sta suzukia poy kai pio grigora einai kai pio anthektika kai pio kalo doylema exoyn?


ase poy to kawa otan exei na kanei service paei san pethameno pio na protothymitho..

apo ton z1r84 ton karxaria to unitrak h to nitza ...
ola moy spagane ta neyra....

ante re ela sta suzukia

hornet
30/12/2004, 10:40
Χρηστο κακη απαντηση.....ωχχχ!!!

afrotwin
30/12/2004, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
re migoxesma me ta kolokawa soy...
afoy ola doyleyoyn se uermokrasia foyrnoy me to poy mplekeis se kinisi arxizeis kai tiganizeis psaria ti ta thes kai den girnas sta suzukia poy kai pio grigora einai kai pio anthektika kai pio kalo doylema exoyn?


ase poy to kawa otan exei na kanei service paei san pethameno pio na protothymitho..

apo ton z1r84 ton karxaria to unitrak h to nitza ...
ola moy spagane ta neyra....

ante re ela sta suzukia

giati mori mpirmpilo to vrizis to palikari?:rotflmao: :rotflmao:
mou aresi omos pou meta 8elis na ton sosis ke tou protinis suzuki
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ise gia ta sidera psileeeeee
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

NAKANO-1100
30/12/2004, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
re migoxesma me ta kolokawa soy...
afoy ola doyleyoyn se uermokrasia foyrnoy me to poy mplekeis se kinisi arxizeis kai tiganizeis psaria ti ta thes kai den girnas sta suzukia poy kai pio grigora einai kai pio anthektika kai pio kalo doylema exoyn?


ase poy to kawa otan exei na kanei service paei san pethameno pio na protothymitho..

apo ton z1r84 ton karxaria to unitrak h to nitza ...
ola moy spagane ta neyra....

ante re ela sta suzukia

ΤΑ KAWA ΜΟΝΟ ΛΑΔΑΚΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝΕ,ΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΝΕΙ ΦΑΣΑΡΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΛΑΔΑΚΙ.
ΠΟΙΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΑΕΡΟΨΥΚΤΟ 8ΒΑΛΒΙΔΟ 750 (ΤΟ 4ΚΥΛΙΝΔΡΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΙΠΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ)? ΠΟΥ ΓΑΜΟΥΣΕ ΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΜΠΟΛΝΤΟΡ ΤΑ 900???
ΝΑΙ
ΝΑΙ
ΝΑΙ
ΤΟ GPZ750!!!
ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΤΟΥΡΜΠΟ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΠΟΤΕ=ΤΟ ΑΔΕΛΦΑΚΙ ΤΟΥ
ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΤΗΣ (ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΩΣ)


7169

OldMan
30/12/2004, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Η παρέα εξέφρασε ήδη τις αντιρρήσεις της λέγοντας ότι το στρητάδικο μοτέρ του 400 δεν θα έχει ροπή αν το κατασκεύασμα κινείται στο χώμα..
Από την άλλη ένα στρεετ των 180 κιλών δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί με μπροστινό και ψαλίδι από ψευτοεντούρο ..αλλά και ένα μαστόδοντο σαν αυτά που κυκλοφορούν δεν ζυγίζουν λιγότερο. πάντως κανένα από αυτά δεν έχει το γκάζι του τετρακύλινδου

Αν κάνεις πλάκα σχετικά με το project, έχει καλώς!
Αν μιλάς σοβαρά, ακόμη καλύτερα!!!

Σχετικά με την ροπή, οι παραπάνω έχουν απόλυτο δίκιο.
Μπορείς να βελτιώσεις λίγο τα πράγματα, παίζοντας με τα γρανάζια της τελικής μετάδοσης και βάζοντας stop στην γκαζιέρα ή στο slide του καρπυρατέρ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ πιάσει την μέγιστη ροπή το μοτέρ!!

Το βάρος είναι ένας παράγοντας που στην περίπτωσή σου είναι ΚΑΙ θετικός (καλύτερη πρόσφυση).
Εννοείται ότι λασπωμένα μονοπάτια και άτσαλες ανηφοροκατηφόρες τύπου V ούτε να τις σκεφτείς!!!:nono:

Το μπροστινό που θα βάλεις, αν είναι πάνω από 43 mm με normal για χώμα διαδρομή (πάνω από 220 mm) δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα (αναγκαστική πατέντα στις πλάκες).
Εννοείται ότι το μπροστινό θα πάει κομπλέ με τροχό και φρένα.

Το πρόβλημα είναι στο ψαλίδι, γιατί το μοχλικό των street δεν είναι φτιαγμένο για δυναμικές πλευρικές καταπονήσεις, οπότε στην καλύτερη περίπτωση θα αλλάζεις συνέχεια κουζινέτα έδρασης (για την χειρότερη θα σου στείλω photo από ψαλίδι Fazer 600 που έκανε 35 χλμ σε άτσαλο χωματόδρομο).:confused:

...........................................
...........................................

Καλό κουράγιο!!!:wave2:

free rider
30/12/2004, 15:43
Αγαπητοί φίλοι,

Παρ όλες τις αντιθέσεις μας και τον κατά καιρό και κέφι χαβαλέ που πέφτει εδώ...

εχω να σας πω ότι το project ξεκινάει ήδη γιατί έκανα την προμήθεια των βασικών ανταλλακτικών. Τι εκανα δηλ αγόρασα ένα ακόμη το δεύτερο δηλ.Suzuki gsxf400 που θα αποτελέσει την βάση .
Κατ΄ αρχάς έχει τα μαύρα χάλια του και είναι ότι πρέπει για τέτοιες πατέντες.

Α Σταύρο θα περισσέψουν πολλά ανταλλακτικά οπότε ετοιμάσου.
Το πιο δύσκολο σημείο για το εγχείρημα είναι πως θα μοντάρω τα μπροστινό και το πίσω ψαλίδι από το χτ550 που κάποτε είχα..(παρελθόν) πάνω στο σκελετό του gsxf.

Κώσταααα ετοιμάσου θέλω βοήθειες…..

Τέλος πάντων προχοράμε….

free rider
30/12/2004, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν κάνεις πλάκα σχετικά με το project, έχει καλώς!
Αν μιλάς σοβαρά, ακόμη καλύτερα!!!

Σχετικά με την ροπή, οι παραπάνω έχουν απόλυτο δίκιο.
Μπορείς να βελτιώσεις λίγο τα πράγματα, παίζοντας με τα γρανάζια της τελικής μετάδοσης και βάζοντας stop στην γκαζιέρα ή στο slide του καρπυρατέρ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ πιάσει την μέγιστη ροπή το μοτέρ!!

Το βάρος είναι ένας παράγοντας που στην περίπτωσή σου είναι ΚΑΙ θετικός (καλύτερη πρόσφυση).
Εννοείται ότι λασπωμένα μονοπάτια και άτσαλες ανηφοροκατηφόρες τύπου V ούτε να τις σκεφτείς!!!:nono:

Το μπροστινό που θα βάλεις, αν είναι πάνω από 43 mm με normal για χώμα διαδρομή (πάνω από 220 mm) δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα (αναγκαστική πατέντα στις πλάκες).
Εννοείται ότι το μπροστινό θα πάει κομπλέ με τροχό και φρένα.

Το πρόβλημα είναι στο ψαλίδι, γιατί το μοχλικό των street δεν είναι φτιαγμένο για δυναμικές πλευρικές καταπονήσεις, οπότε στην καλύτερη περίπτωση θα αλλάζεις συνέχεια κουζινέτα έδρασης (για την χειρότερη θα σου στείλω photo από ψαλίδι Fazer 600 που έκανε 35 χλμ σε άτσαλο χωματόδρομο).:confused:

...........................................
...........................................

Καλό κουράγιο!!!:wave2:

Φίλε old man
Σε ευχαριστώ γιατί από όλους τους χαβαλέδες εδώ μέσα μόνο από σένα ακουσα κάτι ουσιώδες.

Και απαντώ.
Η αλλαγή θα ξεκινήσει με όλο το μπροστινό του χτ550 πού μου έχει μείνει από το παλιό χτακι μου ….κάποιοι μετετρέπανε τα χτ μπρος πίσω …
Τώρα τα προβλήματα μου είναι : τιμονόπλακες και μπροστινό να πέσουν και να εφαρμόσουν στο λαιμό του Suzuki.
Αντίστοιχα και στο ψαλίδι πίσω αλλά αυτό έπεται..
Ας καταφέρω το μπροστινό και βλέπουμε…

wolfman13
30/12/2004, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
xrhsto, ektos apo th roph pou den exei xamhla wste na piasei to lastixo sto xwma, opote kai tha spiniarei san trelo molis tolmhseis na gyriseis ton deji karpo, einai kai poly pshla to kentro barous.

pws tha isorrophsei kaneis se ayto?

θα σε βοηθησω και εγω στο τολμημα (τερας) με δοτει τον ελεφαντα μου το ψαλιδι του ειναι αθικτο και καθος και το αμορτισερ του (white power)

free rider
30/12/2004, 16:09
Και συνεχίζω από ιδέες για πατέντες άλλο τίποτα σκεφτείτε αυτό μόνο:

Ένα αυτοκίνητο πισωκίνητο ήταν πριν χρόνια το καθιερωμένο και το λογικό…σιγά σιγά όλα γίνανε μπροστοκίνητα…
Οι μοτο ως τώρα είναι πισωκίνητες και ποτέ εκτός από εξαιρέσεις δεν σκέφτηκε κανείς ότι η μπορστοκ΄πινηση είναι μια πολύ καλή λύση,
Η τεσι της βιμοτα το δοκίμασε αν θυμάμαι καλά και έκανε μια επανάσταση στο μπροστινό
Τώρα ήρθε η Yamaha με το wr 450 και έβαλε κίνηση και στους δύο τροχούς .
Εγώ λοιπόν βλέπω ότι στο μέλλον όπως γυρίσανε τα αυτοκίνητα από πισωκίνητα σε μπροστοκίνητα έτσι θα γυρίσουν και οι μηχανές
Και θα είναι μάλλον πιο ασφαλείς.
Πώς ? με μετάδοση της κίνησης από μοτέρ με αλυσίδα στον μπροστινό τροχό που θα μπορεί να έχει σταθερο γρανάζι και να επιτυγχάνει το στρίψιμο με υδραυλικό μοχλικό σύστημα πολλοί έχουν δώσει καλές ιδέες..

Τώρα όλα αυτά φαντάζονται λίγο εξωτικά σήμερα αλλά και ποιος πίστευε το 2χ2 της γιαμάχα?

Όσο αναφορά το στρετοενδούρο να σας πώ ότι αν το μοτέρ δουλεύει καθαρά σαν στρήτ όπως έτσι το σκέφτομαι οτι πρέπει να είναι θα μοιάζει με το δούλεμα των μοτοκρός που δουλεύουν μόνο από τα τρία τέταρτα του γκαζιού και μετά
Και επίσης θέλω να μπορώ να τσακίζω σαν στρητάδικο τετρακόσια στο δρόμο…
Τέλος πάντων κάτσε να αρχίσω το λύσιμο του ερείπιου και τα λέμε …


:wave2:

free rider
30/12/2004, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από wolfman13
θα σε βοηθησω και εγω στο τολμημα (τερας) με δοτει τον ελεφαντα μου το ψαλιδι του ειναι αθικτο και καθος και το αμορτισερ του (white power)

κάτσε να ξεκινήσω το λύσιμο και να μπέι το νερό στ αυλάκι και όλοι οι καλοί ευπρόσδεκτοι...
φαντάσου μόνο πώς θα σηκώνεται με τις μαλακές αναρτήσεις απο ψευτοεντούρο...
:smokin:

tai
30/12/2004, 19:34
Ρε συ Χρήστο, έχω δη ένα κασόνι από ΒΜW σε καλή κατάσταση.

Να το φέρω ?
έτσι για να συνεισφέρω και εγώ στην κατασκευή.
Να την κάνουμε
endourostreetταξιδιάρα ΜΕΤΑΦΟΡΑΙ Ο ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ.


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
31/12/2004, 11:32
Φιλε free rider, πραγματικά το εννοείς και θα το κάνεις (η θα προσπαθήσεις τουλάχιστον)!!! Ειλικρινά ΜΠΡΑΒΟ για την όρεξη και το κουράγιο σου.

Τώρα, σχετικά με τις τιμονόπλακες, δεν νομίζω να χρειστεί ιδιαίτερη πατέντα (μια εύκολη λύση είναι το κόψιμο και κόλλημα του λαιμού του XT - αν υπάρχει).

Για το ψαλίδι...:confused: :confused: :confused: :confused:

Εννοείται ότι θα σκληρήνεις τις αναρτήσεις (ελατήρια, λάδια) και όχι μόνο προφόρτιση.

Βάζε και καμιά photo με την πρόοδο των εργασιών, έτσι για να γουστάρουμε εξ αποστάσεως.:wave2: :wave2:

free rider
31/12/2004, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φιλε free rider, πραγματικά το εννοείς και θα το κάνεις (η θα προσπαθήσεις τουλάχιστον)!!! Ειλικρινά ΜΠΡΑΒΟ για την όρεξη και το κουράγιο σου.

Τώρα, σχετικά με τις τιμονόπλακες, δεν νομίζω να χρειστεί ιδιαίτερη πατέντα (μια εύκολη λύση είναι το κόψιμο και κόλλημα του λαιμού του XT - αν υπάρχει).

Για το ψαλίδι...:confused: :confused: :confused: :confused:

Εννοείται ότι θα σκληρήνεις τις αναρτήσεις (ελατήρια, λάδια) και όχι μόνο προφόρτιση.

Βάζε και καμιά photo με την πρόοδο των εργασιών, έτσι για να γουστάρουμε εξ αποστάσεως.:wave2: :wave2:

δυστιχώς δεν υπάρχει λαιμός και άλλα καλά...τότε θα έπρεπε να υπάρχει και ο σκελετός...δυσκολο...

αλλά δεν με νοιάζει

πατένταααα

ετσι φτιάχνονται οι μηχανές...

για να δούμε...

kosdros
02/01/2005, 17:54
να είμαι ο δοκιμαστής του εγχειρήματος !:D
Αλλά δεν θέλω αντιδράσεις τύπου :bawl:

periklisk
03/01/2005, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
μη κανετε παρεα του Ταναση του βρωμιαρη ρεεεεε!!!! θα σας τρελανει ολους ...

:lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

κανονικά!!!!!:lol: