PDA

View Full Version : θόρυβο στο εμπρός σύστημα



alex-vstrom
29/04/2008, 11:44
Προχθές το πρωί καθώς άραζα το μοτορι μου στο garage σβησμένο άκουσα ένα θόρυβο στο εμπρός σύστημα στα καλαμιά μέσα από τα ελατήρια ακουγόταν σαν να γρατζουνάνε τα καλαμιά εσωτερικά λες και έβρισκαν δεν ξερώ εάν το έκανε από παλιά η εάν έτσι πρέπει να κάνει.
[[[Λοιπόν πηγαίνατε όλοι στις μηχανές σας και κάντε αυτό το test και δώστε απαντήσεις]]]


Παρακαλώ τα φωτά σας

vestromas
29/04/2008, 11:59
Νομιζω οτι ξερω για τι μιλας. Μαλλον ειναι απο τις καλωδιωσεις που τριβονται μεταξυ τους. Κανα σπρευ θα θελει. Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο. Μου το κανε κ εμενα πριν κανα μηνα. Ακουγεται κατι σαν να τριβοντε καλωδια με σφουγγαρια, καπως ετσι μπορω να στο περιγραψω. Μαλλον απο υγρασιες και πλυσιματα. Αν δεν ειναι κατι τετοιο, γινε πιο συγκεκριμενος.:beer: :wave2:

alex-vstrom
29/04/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Νομιζω οτι ξερω για τι μιλας. Μαλλον ειναι απο τις καλωδιωσεις που τριβονται μεταξυ τους. Κανα σπρευ θα θελει. Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι κατι το ανησυχιτικο. Μου το κανε κ εμενα πριν κανα μηνα. Ακουγεται κατι σαν να τριβοντε καλωδια με σφουγγαρια, καπως ετσι μπορω να στο περιγραψω. Μαλλον απο υγρασιες και πλυσιματα. Αν δεν ειναι κατι τετοιο, γινε πιο συγκεκριμενος.:beer: :wave2:

Έχω την εντύπωση ότι είναι από τα καλαμιά λες και τρυβοντε τα ελατήρια εκτός και εάν καθώς πιέζονται όταν έχω πατημένο το φρένο ακούγεται ο θόρυβος αυτός.
Αυτό γίνετε όταν είμαι σταματημένος έτσι το μότο είναι σβηστό δεν έχει ταχητυτα ΚΑΘΟΛΟΥ ΘΟΡΥΒΟ κ.τ.λ

DPF
30/04/2008, 12:44
ΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΕΤΣΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ.
ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΛΙΓΟ. ΜΕΡΙΚΟΙ ΒΑΖΟΥΝ ΤΑ WP ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ.


:beer:

alex-vstrom
30/04/2008, 17:19
Ο θόρυβος δεν προέρχεται από τα εμπρός ελατήρια αλλά από τους δικούς γιατί όπως ξέρουμε είναι πλευστή.
Δηλ. έχουμε 2 δίσκους που ενώνεται με δαχτυλίδια εκεί έπιασε σκουριά η βρωμά και έκανε τον θόρυβο αυτό
απλα θελουν δουλεμα τα φρενα για να φυγει το ξενω σωμα