PDA

View Full Version : δισκόφρενα



cityfly
08/12/2003, 15:28
εχώ μια απορία,

βλέπω πολλές μηχανές και κυρίως με αγωνιστικό στήσιμο S/M να έχουν δίσκο πεταλούδα (έτσι λέγεται?) μπροστά.

πχ
http://community.webshots.com/s/image4/8/80/76/69788076pHpNlp_ph.jpg

Τι διαφορές έχει από το απλό; Τι παραπάνω προσφέρει

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Tmaniac ναί το μπροστινό είναι από το TM600 SMX 2003

Julius
08/12/2003, 15:49
Oxi petalouda alla margarita

ligotero varos kai vasika KALYTERH apogogi tis thermokrasias



A! h foto den fenete

DIT
08/12/2003, 16:18
φθορά στα τακάκια!

NLS
08/12/2003, 16:20
σιγά μην είναι και δίσκοι σουγιάς :)

ή δίσκοι μελισσούλα

για το βάρος παίζεται (εγώ δεν έχω πειστεί), απαγωγή σίγουρα

επίσης μετράνε πολύ για παπάτζα

cityfly
08/12/2003, 16:22
ουπς
τώρα πρέπει να είναι εντάξει

http://community.webshots.com/photo/69787657/69788076pHpNlp

cityfly
08/12/2003, 16:24
ευχαριστώ Julius
και DIT (sorry στραβωμάρα δεν είδα την απάντησή σου πριν)

Γιατί όχι και βάρος NLS?

Αν μιλάμε για αγωνιστική χρήση και το τελευταίο γραμμάριο είναι σημαντικό

NLS
08/12/2003, 16:27
γιατί δεν νομίζω ότι έχει λιγότερο εμβαδόν τελικά

Julius
08/12/2003, 16:37
den exei megalytero emvadon, to 320mm tis sygekrimenhs diskoplakas einai apo ftero se ftero (!!!) kai ean thhn valeis dipla se mia strieetadikh 320mm the deis oti exei kai megalyteres-perisoteres trypes

stefanos
08/12/2003, 19:05
Σε 320 οτι και να βάλεις καλό θα είναι. Τώρα για την μαργαρίτα λέγεται οτι παραμορφώνεται καλύτερα λόγο διαστολής απο τους στρογγυλούς.
Βέβαια όλα αυτά θεωρητικά.Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι οτι δίσκοι σε αυτές τις διαμέτρους είναι floating οπότε έχουν τεράστια διαφορά απορόφησης παραμορφώσεων χωρίς να πετσικάρουνε συγκριτικά με τους απλούς.
Και λόγω μεγέθους αποβάλουν θερμότητα με τους ρυθμούς που απαιτούνται για εφορμογές όπως το SM.

michalispap
09/12/2003, 16:23
κάπου διάβασα ότι καθαρίζουν ευκολότερα και από τη λάσπη και τα νερά...

SeNNinhA
09/12/2003, 19:31
Λοιπόν, για να βάζουμε τα πράγματα στην θέση τους

Οι δίσκοι μαργαρίτα
α) έχουν μικρότερη επιφάνεια τριβής από ένα ιδίας διαμέτρου (συγκριτικά με την μεγιστη διάμετρο τους) νορμαλ δίσκο και φυσικά μικρότερο βάρος

β) έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής από ένα ίδιας διαμέτρου (μη προσμετρώντας τα φτερά της μεργαρίτας) δίσκο αλλά το ίδιο βάρος με αυτόν

γ) Ο ρυθμός απαγωγής της θερμότητας είναι μεγαλύτερος γιατί η περίμετρός τους είναι μεγαλύτερη

δ) όντως παραμορφώνονται λιγότερο γιατί στην ουσία ο δίσκος δεν είναι μασιφ όπως οι νορμαλ και έτσι οι επιμέρους διαστολές γίνονται τοπικά στα φτερά και όχι στο σώμα του δίσκου ώστε να παραμορφωθεί.

ε) αναλόγως πως μετράς και συγκρίνεις (σύμφωνα με το (α) ή το (β)) υπάρχει και διαφορά στην σύγκριση της φθοράς από τα τακάκια. ΠΑΝΤΑ η μεγαλύτερη επιφάνεια τριβής σημαίνει μεγαλύτερη φθορά. Αν και πιστεύω ότι λόγω μικρότερων θερμοκρασιών λειτουργίας του δίσκου η φθορά θα πρέπει να είναι μικρότερη.

στ) Καθαρίζουν ευκολότερα από λάσπη γιατί τους βοηθάει το σχήμα τους. Για τα νερά (και για την λάσπη βέβαια) πάντως έχεις μεγαλύτερο κέρδος από ένα σετ τακάκια με τεφλόν (νομίζω... ή κάτι τέτοιο τελος πάντων).

ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ