PDA

View Full Version : 1000ara Super Sport Gia Kathimerini Xrisi



jp79
30/12/2004, 10:59
Apo tote poy me epiase kai emena ayto to kati me tis mixanes dimioyrgithike to oneiro na apoxtiso kai ego kapote ena xiliari super sport. Arxisa apla apla ta bimata moy me ena bros gia kana 8amino meta piga sto z750 kai tora moy kaforthike ena xiliari (zx10r or yzf r1) to thema einai oti ean apofasiso na to paro iparxei megali pithanotita na meino mono me ayto kathos mporei na min katafero na sintiro kai to z750. Tin mixani tin xrisimopoio kai gia diaskedasi ( apodraseis ta sabatokiriaka se soynio epidayro tripoli ktl) alla kai gia doyleia (30 km palio faliro neo psixiko kai piso kathe mera) oxi pos den to diaskedazo otan pao stin doyleia moy. Gia mesa stin poli to z750 einai ekpliktiko gia ekso apo tin poli pera apo ton aera antimetopizo merikes astathies otan prospatho na pigaino feta stis strofes. Den moy empneei kai para poli empistosini. Fisika den eimai o epagkelmatias oute o empeiros alla ksero pos mia super sport mixani exei megaliteri statherotita stis strofes (eixa dokimasei mia 636 me stock anartiseis kai katalaba megali diafora). Epidi den thelo na mpo sto louki na arxizo na allazo pragmata pano sto z moy kai den leei tora na paro ena 600ari. Moy exei kolisei ena xiliari.
Erotimata poy dimioyrgontai. Pos einai na pigaineis kathe mera stin doyleia soy me ena xiliari, ti problimata mporei na dimioyrgithoyn mesa sti kinisi. O toso skiftos tropos odigisis poy exei mia tetoia mixani poso koyrastiko mporei na einai gia mia diadromi misi oras mesa stin poli. I eksatmisi kato apo tin sela poso anipofori mporei na einai to kalokairi gia ton odigo (sinodigos elaxistes fores) kai poso anipofori otan eisai kolimenos stin kinisi.
Se kathe review oloi milane gia pos simperiferetai stis pistes... edo stin ellada diskola tha bretho se kapoia pista, 70% ton xiliometron ta kano mesa stin poli kai ta 30% ekso apo aytin opote ta review den boithane kai para poli.
Prospatho na bro logiki stin kataktisi enos oneiroy... to z750 exei arketa apo ola ayta poy mporei na thelisei kapoios (kai ego mazi me ayton ton kapoion) alla otan soy kolisei kati... ayta exo na rotiso...

idi
30/12/2004, 11:23
για μενα 2 περιπτωσεις υπαρχουν

1. θα παρεις το SS αλλα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα εχεις και παπι ή σκουτερ για τη πολη... με τιποτα δε θα ηθελα να πηζω στη κινηση με το 1000ρι... οι καρποι σου θα πονεσουν και η μεση σου θα κουραζεται (οσο και αν το συνηθίσεις οτι και να σου λενε αλλοι...) ασε τα εξοδα και τις φθορες που θα σου βγαζει. τα μηχανηματα αυτα ΔΕΝ ειναι για τη πολη. ποσο μαλιστα ενα τερας σαν το ZX10 πχ.... ολο με τη 1η και 2α θα εισαι, δεν ειναι κριμα?
τα λάστιχα θα γινουν τετραγωνα απο τα 5000 χλμ...

2. κρατας το Ζ750 και βαζεις αναρησεις απο 636... εναι σε αλλη διασταση θα νομιζεις οτι αλλαξες μηχανακι

τεσπα ο περι ορεξεως κολοκυθόπιτα

hornet
30/12/2004, 11:31
Λοιπον...
Καθε μηχανη εχει και κατι που δεν κανει καλα!
Ε οι SS δεν κανουν για πολη ιδιως τα 1000αρια.Εγω θα σου πω να κανεις κατι αλλο.Οκ πουλα το Ζ και παρε το γκαζι που θες αλλα συνηθισε στην ιδεα του οτι τις καθημερινες θα ειναι στο γκαραζ.Παρα πολλοι απο εμας εχουν και ενα μικροτερο μηχανακι για κινηση στη πολη.Οι λογοι πολλοι:

1.Συντηρηση-καυσιμα- λαστιχα (το τριπτυχο της οικονομικης σου καταστροφης)
2.Μεσα στην αθηνα οι πιθανοτητες μιας πτωσης ειναι μεγαλες.Οι επιπτωσεις αυτης της εστω και απλης πτωσης στα πανακριβα πλαστικα σου θα ειναι σημαντικες
3.Κουραστικο πολυ οι γεωμετρια των SS ειναι αντιδιαμετρικη με καθημερινη οδογηση σε πυκνη κινηση
4.Το μοτερακι θα υποφερει ιδιως το καλοκαιρι μεσα στη κινηση αφου βρισκεται μεσα στα φαιρινκ και η αεροδυναμικη μελετη για την ψυξη αυτου απλα δεν δουλευει

Τωρα η εξατμιση ειναι το λιγοτερο που μπορει να σκεφτεις σκεψου ομως το βεντιλατερ οπου ριχνει καυτο αερα στο ποδι σου το καλοκαιρι
Οι σκληρες αναρτησεις ειναι ενα θεμα αλλα οχι τοσο πολυ.
Εγω στη θεση σου θα σκεφτομουνα και τη λυση ενος παπιου,ενος σκουτερ η καποιου αλλου μικρου διτροχου γαι την πολη

Αυτα

gmakris
30/12/2004, 11:51
Συμφωνω απολυτα με IDI & Hornet

Θα συμπληρωσω οτι το καλοκαιρι οταν σταματας το 1000-αρι στην κινηση θα καιγονται τα ποδια σου απο την θερμοτητα του κινητηρα εκτος και εαν φορας μποτες - οταν το βιωσεις θα καταλαβεις.....
Εαν η διαδρομη που ακολουθεις σε αναγκαζει να σταματας συχνα το μηχανακι λογω κινησης σκεψου εναλλακτικες διαδρομες απο ποιο ανετους δρομους, ακομη και εαν κανεις περισσοτερα χλμ εφοσον θα ψηνεται το μηχανακι και θα πρεπει να αλλαζεις λαδια κλπ αρκετα ποιο συχνα ενω θα ταλαιπωρεισαι και εσυ μαζι του.....
Απο τα 1000-αρια σε ποιο χαμηλες λειτουργει το CBR επειδη εχει το μεγαλυτερο ψυγειο ολων με αποτελεσμα να λειτουργει - 5 βαθμους κατω απο τα υπολοιπα.....

Το προβλημα των καρπων ισχυει κυριως στα CBR & ZXR λογω θεσης οδηγησης ενω στο R1 ο συνοδηγος θα ζεσταινεται στο θερμαινομενο σελακι το χειμωνα (το καλοκαιρι δεν παιζει συνοδηγος...!)

Εγω που εχω χιλιαρι κατεβαινω κεντρο με το τραινο.....

:wave2:

Κανένας
30/12/2004, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Λοιπον...
Ε οι SS δεν κανουν για πολη ιδιως τα 1000αρια

Συμφωνώ με όλα τα υπόλοιπα εκτός από αυτό
Οι ss (ανεξάρτητα από κυβικά), δεν κάνουν όχι μόνο για πόλη, αλλά ούτε για Ελλάδα και γενικά φτιάχτηκαν, για να ομολογκαρονται για πίστες και να τρέχουν οι ιδιώτες σε αυτές
Ελέω θεού μάρκετινγκ και διάφορων ελαττωμάτων, αγοραστικού προσανατολισμού, καταναλωτικής μανίας και επιδείξεως, των ελλήνων οδηγών (αλλά και αλλού ανά τον κόσμο ), οι μηχανές αυτές, ταλαιπωρούν τους οδηγούς τους στην καθημερινή χρήση και γενικότερα στις οδικές συνθήκες που επικρατούν στην χώρα μας
Αν θέλει κάποιος να αγοράσει μηχανή για την χώρα μας και προσανατολίζεται στην street κατηγορία
Καταλληλότερες είναι οι sport touring Kai οι naked με την προσθήκη ενός μισού fairing
Βέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και καθένας παίρνει ότι θέλει, απλά λεω ότι την οδηγικη ευχαρίστηση, μπορείς να την βρεις σε πολλές μηχανές και όχι μόνο στην ss κατηγορία

Άσχετο σχετικό
Στάθη το hornet που είχες, φωτογραφίζει τις μηχανές, που λεω ως κατάλληλες , όπως και αυτό που έχεις τώρα (ο κατάλογος είναι ευτυχώς μεγάλος και σε κάθε μάρκα )

jp79
30/12/2004, 12:16
Malista... opote sosta ayta ta mixanakia ta eixa baptisei "mixanes toy sabatokiriakoy" mallon gia to kontino mellon tha epikratisei i logiki. Einai megali apofasi na skaseis 15000 gia ton eayto soy mono gia tis apodraseis... an ta exeis bebaia asiziti ta skas!!! eyxaristo poli kai kala xiliometra!

hornet
30/12/2004, 12:18
Αυτο ακριβως εχει πιασει και η yamaha με το FZ6!
Μηχανη μεσαιου κυβισμου με επιδοσεις...κριμα που η honda εγκατελειψε στο συγκεκριμενο τομεα.
Τα Ζ,hornet κλπ ειναι μονο για παιχνιδια,κινηση στη πολη και ταξιδια αλλα με υποχωρησεις.
Τερμα ταξιδι ανετο ισον sport touring οτι και να μου λενε.....η street αλλα με φαιρινκ ολα τα αλλα ειναι απλοι συμβιβασμοι

afrotwin
30/12/2004, 12:24
i megales mixanes ine gia na pigenoun grigora
mesa stin poli poso grigora na pas?

sniper
30/12/2004, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Αυτο ακριβως εχει πιασει και η yamaha με το FZ6!
Μηχανη μεσαιου κυβισμου με επιδοσεις...κριμα που η honda εγκατελειψε στο συγκεκριμενο τομεα.
Τα Ζ,hornet κλπ ειναι μονο για παιχνιδια,κινηση στη πολη και ταξιδια αλλα με υποχωρησεις.
Τερμα ταξιδι ανετο ισον sport touring οτι και να μου λενε.....η street αλλα με φαιρινκ ολα τα αλλα ειναι απλοι συμβιβασμοι


ΕΠ!!!!!

Υπάρχουν και τα 600 SS τα οποία είναι η χρυσή τομή μεταξύ κάποιου που θέλει και να έχει SS μηχανή αλλά και να κάνει ταξιδάκια....

Ο μόνος συμβιβασμός που εγώ κάνω είναι ότι δεν μπορώ να το φορτώσω όπως θα έκανα σε ένα Sport Touring.... αλλά η μηχανή δεν είναι και Station Wagon....


:wave2:

hornet
30/12/2004, 12:32
Οταν λεμε ταξιδια νικο εννοουμε ταξιδια...οχι μεχρι τη ναυπακτο ..αυτο ειναι βολτα!
Και στο ταξιδι θα πας και με τα πραγματα σου.Εαν ειναι να χουμε τα μηχανακια για βολτες μονο και να πηγαινω στη θεσσαλονικη με το τραινο η με το αυτοκινητο αστο καλυτερα!
Μην μπερδευεστε

Επισης κανεις τραγικο σφαλμα σε αυτο που λες δεν εχει καμια σχεση η χρυση τομη που λες......
Χρυση τομη ειναι το cbr600rr η το zx6r η το r6 η το gsxr600 η το 748 κλπ κλπ;;;;;;;
Σε καμια περιπτωση!!Εχετε μπερδεψει εννοιες και πρακτικα θεματα.

gdevelek
30/12/2004, 12:33
Κάτι ακόμη που δεν έχει αναφερθεί είναι το θέμα του τιμονιού: στα SS δεν κόβει παρά ελάχιστα, συνεπώς στο κόκκινο φανάρι ενώ θα μπορούσες να φτάσεις μπροστά-μπροστά και να φύγεις πρώτος, θα μένεις πίσω γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις τον ελιγμό ανάμεσα στα σταματημένα κουτιά. Αυτό σε σύγκριση με Ζ750, Hornet, Fazer.

Σχετικά με το βάρος στους καρπούς, νομίζω πως υπάρχουν μοντέλα που βάζουν λιγώτερο βάρος στους καρπούς, όπως το CBR600F, το YZF-1000 Thunderace και το VTR Firestorm.

Σχετικά με τη μετάβαση από 750 σε 600, θυμίζω ότι οι περισσότεροι έμπειροι αναβάτες που έχουν δοκιμάσει και 600άρια και 1000άρια συμφωνούν πως στις στροφές - που ο φίλος μας γουστάρει να απολαμβάνει - τα 600άρια υπερτερούν.

Κανένας
30/12/2004, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jp79
Malista... opote sosta ayta ta mixanakia ta eixa baptisei "mixanes toy sabatokiriakoy" mallon gia to kontino mellon tha epikratisei i logiki. Einai megali apofasi na skaseis 15000 gia ton eayto soy mono gia tis apodraseis... an ta exeis bebaia asiziti ta skas!!! eyxaristo poli kai kala xiliometra!
έτσι είναι
στο εξωτερικό έχουν και δρόμους- πίστες και πίστες
αν θέλεις 1000 και βαλε Και καβασακι με το z 1000 και zxr 1200 ς μπορείς να βρεις ατελείωτη ευχαρίστηση και τόνους αδρεναλίνης, σε πολυ λιγοτερα λεφτα

DUKASII
30/12/2004, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

ΕΠ!!!!!

Υπάρχουν και τα 600 SS τα οποία είναι η χρυσή τομή μεταξύ κάποιου που θέλει και να έχει SS μηχανή αλλά και να κάνει ταξιδάκια....

Ο μόνος συμβιβασμός που εγώ κάνω είναι ότι δεν μπορώ να το φορτώσω όπως θα έκανα σε ένα Sport Touring.... αλλά η μηχανή δεν είναι και Station Wagon....


:wave2:

ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ??ΩΡΕ ΣΝΙΠΕΡ ...ΠΑΣ ΚΑΛΑ???
ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ Ρ6 ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ...

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΦΤΑΣΕ...ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ 2 ΠΩΛΗΤΗΡΙΑ ΧΑΡΤΙΝΑ.. ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΠΑΝΩ!!!

ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΙΟΛΑΣ...ΝΑΙ ΑΥΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ..ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


















Υ.Γ.¨Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ...:lol: :rotflmao: :rotflmao:

hornet
30/12/2004, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Κάτι ακόμη που δεν έχει αναφερθεί είναι το θέμα του τιμονιού: στα SS δεν κόβει παρά ελάχιστα, συνεπώς στο κόκκινο φανάρι ενώ θα μπορούσες να φτάσεις μπροστά-μπροστά και να φύγεις πρώτος, θα μένεις πίσω γιατί δεν θα μπορείς να κάνεις τον ελιγμό ανάμεσα στα σταματημένα κουτιά. Αυτό σε σύγκριση με Ζ750, Hornet, Fazer.

Σχετικά με το βάρος στους καρπούς, νομίζω πως υπάρχουν μοντέλα που βάζουν λιγώτερο βάρος στους καρπούς, όπως το CBR600F, το YZF-1000 Thunderace και το VTR Firestorm.

Σχετικά με τη μετάβαση από 750 σε 600, θυμίζω ότι οι περισσότεροι έμπειροι αναβάτες που έχουν δοκιμάσει και 600άρια και 1000άρια συμφωνούν πως στις στροφές - που ο φίλος μας γουστάρει να απολαμβάνει - τα 600άρια υπερτερούν.

Συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι!
Καταρχην πρεπει να μαθουμε να οδηγαμε και να μην βαζουμε ολο το βαρος στα χερια πρεπει να κραταμε και το βαρος με τα ποδια σφιγγοντας ντεποζιτο
Τωρα τα δυο απο τα τρια μοντελα που αναφερες ειναι παροχυμενα πλεον,νομιζω πως μονο το cbr βγαινει ακομα;(δεν ειμαι σιγουρος)

sniper
30/12/2004, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ??ΩΡΕ ΣΝΙΠΕΡ ...ΠΑΣ ΚΑΛΑ???
ΚΟΛΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ Ρ6 ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΡΕΒΕΖΑ...

ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΦΤΑΣΕ...ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΑΓΟΡΑΣΕ 2 ΠΩΛΗΤΗΡΙΑ ΧΑΡΤΙΝΑ.. ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΛΛΗΣΕ ΠΑΝΩ!!!

ΑΝ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΙΟΛΑΣ...ΝΑΙ ΑΥΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ..ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Υ.Γ.¨Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΩΡΑΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ...:lol: :rotflmao: :rotflmao:

ΤΙ λε ρε αυστριακέ;

Να τους προσέχεις τους φίλους σου...... και μέχρι την Πρέβεζα έχει δίκιο ο Στάθης... βόλτα είναι ;)


:wave2:

sniper
30/12/2004, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι!
Καταρχην πρεπει να μαθουμε να οδηγαμε και να μην βαζουμε ολο το βαρος στα χερια πρεπει να κραταμε και το βαρος με τα ποδια σφιγγοντας ντεποζιτο
Τωρα τα δυο απο τα τρια μοντελα που αναφερες ειναι παροχυμενα πλεον,νομιζω πως μονο το cbr βγαινει ακομα;(δεν ειμαι σιγουρος)

Φυσικά και βγαίνει το F

εγώ έχω το FS (με τα 2 σελάκια) και φυσικά δεν έχει καμμία σχέση με το RR που θα συμφωνήσω δεν κάνει για πάνω από 500 χλμ την μέρα ΜΟΝΟΣ και χωρίς πολλά πράγματα μαζί......

gdevelek
30/12/2004, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Συμφωνω αλλα και διαφωνω μαζι!
Καταρχην πρεπει να μαθουμε να οδηγαμε και να μην βαζουμε ολο το βαρος στα χερια πρεπει να κραταμε και το βαρος με τα ποδια σφιγγοντας ντεποζιτο
Τωρα τα δυο απο τα τρια μοντελα που αναφερες ειναι παροχυμενα πλεον,νομιζω πως μονο το cbr βγαινει ακομα;(δεν ειμαι σιγουρος)

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παίρνουμε τα τελευταία και ακριβώτερα μοντέλα αν υπάρχει οικονομική στενότητα... Σ' αυτό το λούκι αρνούμαι πεισματικά να μπώ. Τα 143 άλογα μιας Thunderace (στα 6000Ε το πολύ σύμφωνα με αγγελίες που είδα πρόσφατα) 8α μου έφταναν μια χαρά αν είχα την κ@υλα για 1000άρι. Το ίδιο και τα 110 άλογα μιας CBR600F του 2000, που είναι και κούκλα, στα ίδια περίπου φράγκα, ίσως 6500.

Με ιδιαίτερη θλίψη διαβάζω στο φόρουμ για παιδιά που έχασαν τη δουλειά τους ή τους έκλεψαν τη μηχανή, και ξέμειναν με το βαρύτατο δάνειο που πήραν για να αγοράσουν την super-duper R1 του 2005. Μεγάλο κρίμα, για μένα.

sniper
30/12/2004, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παίρνουμε τα τελευταία και ακριβώτερα μοντέλα αν υπάρχει οικονομική στενότητα... Σ' αυτό το λούκι αρνούμαι πεισματικά να μπώ. Τα 143 άλογα μιας Thunderace (στα 6000Ε το πολύ σύμφωνα με αγγελίες που είδα πρόσφατα) 8α μου έφταναν μια χαρά αν είχα την κ@υλα για 1000άρι. Το ίδιο και τα 110 άλογα μιας CBR600F του 2000, που είναι και κούκλα, στα ίδια περίπου φράγκα, ίσως 6500.

Με ιδιαίτερη θλίψη διαβάζω στο φόρουμ για παιδιά που έχασαν τη δουλειά τους ή τους έκλεψαν τη μηχανή, και ξέμειναν με το βαρύτατο δάνειο που πήραν για να αγοράσουν την super-duper R1 του 2005. Μεγάλο κρίμα, για μένα.


Δεν είναι απόλυτα θέμα μάρκετινγκ γιατί όταν δεν μιλάμε για αισθητικές και μόνο αλλαγές τότε υπάρχουν διαφορές....

Tο πλαίσιο και το ψαλίδι του Thunderrace δεν έχει καμμία σχέση με αυτά του R6 όπως και του CBR600F με το CBR600RR....

Και το το CBR600F4 toy 2000 βγάζει 105 άλογα (ενημερωτικά και μόνο ;) )

alex14
30/12/2004, 13:38
Συμφωνω περισοτερο με τον ΚΑΝΕΝΑΣ.

Νομιζω οτι το z750s (εαν θελεις να μεινεις σε kawasaki) θα σε καλυπτε.

:wave2:

angels_gr
30/12/2004, 13:55
Τι είναι αυτά που λέτε για τα ss600???? Τα φορτώνεις σαν γαϊδούρια στις πλαϊνές βαλίτσες, βάζεις και στο πίσω κάθισμα τον συνοδηγό με μια ελαφριά τσάντα στην πλάτη του και βάζεις και το tank bag και είσαι έτοιμος για τρελά ταξίδια. Εξάλλου ταξίδι θα κάνεις δεν θα μετακομίσεις!!! Πόσα πράγματα θα χρειαστείς!!! Αν βέβαια η σύντροφος θέλει όλα τις τα αξεσουάρ τότε καλύτερα με αυτοκίνητο ειδάλλως πρέπει να βάλεις τρέιλερ στην μηχανή. :lol:

Όσο για κούραση δεν το συζητώ. Τα ταξίδια με γυμνά με κούραζαν πιο πολύ. Βέβαια ο καθένας όπως την βρίσκει.

Για την Αθήνα βέβαια θα συμφωνήσω με όλους τους προηγούμενους ότι είναι δύσκολη μια SS για καθημερινή χρήση. Άσε που υπάρχει και ο κίνδυνος της κλοπής. Όσο γίνεται πιο κοντά για να την βλέπω.

hornet
30/12/2004, 14:15
Ρε γιωργο πιστευεις οτι παιρνουμε καινουρια μονο απο κ#@λα,εχεις αυτη την αμυδρα εντυπωση!!!!!

Οταν θα παρεις κανα στροφαλο στα χερια απο σκισμενο μοτερακι τοτε θα μιλησουμε για καινουρια και μεταχειρισμενα!!!!!!

Δεν ειμαστε χαζοι που παιρνουμε καινουρια σημειωτεον ειναι το τριτο καινουριο απο τα 7 που ειχα εχω εως τωρα.

Ενα πιστονι τρυπιο-δυο μοτερ διαλυμενα-και απειρο σπρωξιμο στο τριτο κα πολλα και αν εχεις σχεση και πιανει το χερι σου εχει καλως!(εμενα πιανει!!) αλλοι ομως θα το κοιτανε και θα τους κοιταει....!!!


Καλα angels η μπαλα στα μνηματα!!!!!!!

sporky
30/12/2004, 14:50
THE BIKE

s..


7172

gdevelek
30/12/2004, 15:11
Φίλε Hornet, δεν έχω την "αμυδρά εντύπωση" αλλά τη βεβαιότητα ότι από κ@ύλα παίρνετε καινούρια μηχανή. Η υπεροχή των νέων μοντέλων είναι πάντα σταδιακή ως προς τα προηγούμενα μοντέλα, και ενδιαφέρει τελικά μόνο όσους μπορούν να σπρώξουν στα όριά τους το παρόν μοντέλο σε πίστα και αυτό δεν τους αρκεί, όχι για τους χομπίστες που πάνε μια βόλτα τα Σαββατοκύριακα αν ο καιρός είναι καλός.

Όσο για τα περί βλαβών, αν το μηχανάκι είναι Honda/Yamaha/Suzuki/Kawasaki και το δουλεύεις εντός προδιαγραφών και του κάνεις τα service σε σωστό μηχανικό (όχι μαγκιές του τύπου "δεν το πάω σε μηχανικό, ξέρω να το φροντίζω μόνος μου!") τότε πολύ, πάρα πολύ δύσκολα θα σου δώσει μοτέρ στα χέρια. Κι αν σου δώσει, αγοράζεις νέο μοτέρ/πιστόνι/στρόφαλο. Ούτε νέα μηχανή αγοράζεις επειδή η παλιά σου χάλασε, ούτε προληπτικά παίρνεις καινούρια κάθε 2 χρόνια για να προλάβεις τη ζημιά, που ούτως ή άλλως μπορεί κάλλιστανα συμβεί και σε καινούριο, ιδιαίτερα αν είναι τόσο καινούριο που να μην έχει δοκιμαστεί και πείσει για την αξιοπιστία του.

Αυτά βέβαια άν δεν ανάβεις το πούρο Αβάνας από το μαρμαρένιο τζάκι χρησιμοποιώντας 20ευρο. Διαφορετικά...

Τελικά, λοιπόν, είτε το συνειδητοποιείτε είτε όχι, από πάθος με το θέμα αγοράζετε διαρκώς νέα μοντέλα, χωρίς το πάθος αυτό, θα βρίσκατε εύκολα τον τρόπο να μείνετε με το μοντέλο του 98, και δεν θα σας πείραζε καθόλου αν ήταν "παρωχημένο".

Το δικό μου το μηχανάκι, που είναι μουσειακό με τα δικά σου κριτήρια, είναι στην καλύτερη περίπτωση του 97, αλλά το κρατάω κουκλί, το πάω για λάδια κάθε 3500χλμ. και το δουλεύω πάντα κάτω από τις 9000 στροφές, παρότι ο μηχανικός μου με προτρέπει να το στίψω και πέρα από τις 12500 που κοκκινίζει. Η πιθανότητα να μου δώσει το μοτέρ στο χέρι είναι όση και να χτυπήσει τσουνάμι το Φάληρο.

Βέβαια τα παραπάνω απηχούν τη δικιά μου φιλοσοφία, ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, αν θέλει να πάρει δάνειο με μηνιαίο επιτόκιο 1% για να πάρει το νέο GSX-1000R επειδή το αντίστοιχο μοντέλο του 2000 του πέφτει λίγο, με γεια του με χαρά του.

idi
30/12/2004, 15:25
εστι ειναι σε γενικες γραμμες

αλλα η μηχανη ειναι κυριως ΚΑΥΛΑ φιλε
:beer: :beer: :beer:

σωστος παντος!;)

afrotwin
30/12/2004, 15:45
i mixani ine kavla erotas ke ala sinafi
ke an paro to sprint mou as poume 8a to exo dipla sto krevati mou na to vlepo
ke epidi 8a to latrevo
sto kolokentro ke se kontines apostasis 8a pigeno me to papi me ta podia mpousoulontas
ala pote me to moro mou
mono na to zestano opos prepi protou valo tin proti sto sasman prepi na perasoun merika lepta
ke oso zestenete na to skoupiso ligo
den ine mixani tin kavalas ke fevgis 8eli storgi protou to kseskisma
prepi na tis diksis oti tin agapas protou tis ferfis dinamika
tora afti pou kavalane ta 600-1000 ss ke trexoun mesa stin poli fevgoun xoris ola ta parapano ine varvari ke tous aksizoun oles i grames ston kilindro apo ton krio ke aladoto kinitira
otan vazis mpros ke ksekinas gkazomenos katastrefis to moro sou ke se ligo kero 8a keei to ema tou ke argotera 8a emoragi kiolas
mesa stin kinisi me ton kinitira na vrazi kanena lipantiko den ine ikano na ton voi8isi to stelnis adiavasto
na kserete opote xriasti na pari mprosta to vantilater tote tou skizete ta ramata tou kinitira

hornet
30/12/2004, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε Hornet, δεν έχω την "αμυδρά εντύπωση" αλλά τη βεβαιότητα ότι από κ@ύλα παίρνετε καινούρια μηχανή. Η υπεροχή των νέων μοντέλων είναι πάντα σταδιακή ως προς τα προηγούμενα μοντέλα, και ενδιαφέρει τελικά μόνο όσους μπορούν να σπρώξουν στα όριά τους το παρόν μοντέλο σε πίστα και αυτό δεν τους αρκεί, όχι για τους χομπίστες που πάνε μια βόλτα τα Σαββατοκύριακα αν ο καιρός είναι καλός.

Όσο για τα περί βλαβών, αν το μηχανάκι είναι Honda/Yamaha/Suzuki/Kawasaki και το δουλεύεις εντός προδιαγραφών και του κάνεις τα service σε σωστό μηχανικό (όχι μαγκιές του τύπου "δεν το πάω σε μηχανικό, ξέρω να το φροντίζω μόνος μου!") τότε πολύ, πάρα πολύ δύσκολα θα σου δώσει μοτέρ στα χέρια. Κι αν σου δώσει, αγοράζεις νέο μοτέρ/πιστόνι/στρόφαλο. Ούτε νέα μηχανή αγοράζεις επειδή η παλιά σου χάλασε, ούτε προληπτικά παίρνεις καινούρια κάθε 2 χρόνια για να προλάβεις τη ζημιά, που ούτως ή άλλως μπορεί κάλλιστανα συμβεί και σε καινούριο, ιδιαίτερα αν είναι τόσο καινούριο που να μην έχει δοκιμαστεί και πείσει για την αξιοπιστία του.

Αυτά βέβαια άν δεν ανάβεις το πούρο Αβάνας από το μαρμαρένιο τζάκι χρησιμοποιώντας 20ευρο. Διαφορετικά...

Τελικά, λοιπόν, είτε το συνειδητοποιείτε είτε όχι, από πάθος με το θέμα αγοράζετε διαρκώς νέα μοντέλα, χωρίς το πάθος αυτό, θα βρίσκατε εύκολα τον τρόπο να μείνετε με το μοντέλο του 98, και δεν θα σας πείραζε καθόλου αν ήταν "παρωχημένο".

Το δικό μου το μηχανάκι, που είναι μουσειακό με τα δικά σου κριτήρια, είναι στην καλύτερη περίπτωση του 97, αλλά το κρατάω κουκλί, το πάω για λάδια κάθε 3500χλμ. και το δουλεύω πάντα κάτω από τις 9000 στροφές, παρότι ο μηχανικός μου με προτρέπει να το στίψω και πέρα από τις 12500 που κοκκινίζει. Η πιθανότητα να μου δώσει το μοτέρ στο χέρι είναι όση και να χτυπήσει τσουνάμι το Φάληρο.

Βέβαια τα παραπάνω απηχούν τη δικιά μου φιλοσοφία, ο καθένας κάνει ό,τι γουστάρει, αν θέλει να πάρει δάνειο με μηνιαίο επιτόκιο 1% για να πάρει το νέο GSX-1000R επειδή το αντίστοιχο μοντέλο του 2000 του πέφτει λίγο, με γεια του με χαρά του.


Χαχαχ ξερεις γιατι γελαω διοτι μιλας χωρις να ξερεις διοτι θα προτιμουσα να εβαζες μια υποθετικη πινελια στο παρον κειμενο.....διοτι απλουστατα δεν γνωριζεις πραγματα και καταστασεις.
Και για να σου απαντησω εμπρακτως και οχι θεωρητικως οπως μαλλον εσυ απαντας τωρα, θα σου πω οτι δεν καταλαβες καλα τι εγραψα
Αυτα που λες τα χω κανει .........εδω και πολλα χρονια οποτε ολα αυτα μου ειναι καπως αστεια (χωρις παρεξηγηση) γιατι μου θυμιζουν την παροιμια ελα παπου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου.

sniper
30/12/2004, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
............

Αυτα που λες τα χω κανει .........εδω και πολλα χρονια οποτε ολα αυτα μου ειναι καπως αστεια (χωρις παρεξηγηση) γιατι μου θυμιζουν την παροιμια ελα παπου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου.


ΧΕ χε χε ... εδώ ταιριάζει κι όλας :)

Ρε φίλε gdevelek δεν πάνε όλοι μία βόλτα το ΣΚ....

Εγώ προσωπικά κυκλοφορώ με το CBR μου κάθε μέρα....

και μην είσαι και πολύ βέβαιος για τις επιλογές των άλλων. Ίσως εκπλαγείς κάποια μέρα.....

Τώρα αν εσύ είσαι ευχαριστημένος με αυτό που έχεις, πολύ καλά κάνεις αλλά μην μας λες γιατί αγοράζουμε μηχανή και γιατί κάνουμε τις επιλογές που κάνουμε.

Στο κάτω κάτω δεν σε υποχρεώνει κανένας να κάνεις κάτι


:wave2:

DimST
30/12/2004, 17:22
...κάπου είναι λάθος το σκεπτικό σου.... το περι ορέξεος σπανακόπιτα το ξέρεις;


Ο καθένας ιεραρχεί διαφορετικά τις επιλογές στην ζωή του και την τσέπη του, την μηχανή που θα αγοράσει και πώς θα την οδηγεί, σωστό;
Δεν έχει να κάνει με το αν την τελείωσε-ποτέ δεν μπορείς να το πείς αυτό εξάλλου-οπότε και μπορείς να το αλλάξεις!

Εχεις οδηγήσει 1000 του '95 και 1000 του 04? Το πιο πιθανό όχι... ε λοιπόν δεν έχουν ΚΑΜΙΑ απολύτος σχέση...

Περι βλαβών.... εγώ σου πουλάω R1 '98 με 45.000χλμ και σου λέω πως άλλαζα λάδια κάθε 5.000χλμ (πολύ εντός προδιαγραφών) με όλα τα σέρβις να έχουν γίνει στην επίσημη αντιπροσωπεια, πάμε στοίχημα πως δύσκολα θα βγάλει άλλες 10.000 χωρίς να ζητήσει κάτι σημαντικό ΕΙΔΙΚΑ αν το οδηγάς όπως φτιάχτηκαν να οδηγούντε αυτά τα μηχανάκια.
Και όχι μόνο R1, αλλά και FZR, thunderace ZX6-7-9R, SRAD και πολλά άλλα


Τέλος, νομίζω πως το να έχεις ένα μηχανάκι και να κρατάς τις 3,5τελευταίες χιλιάδες οφέλημες στροφές για να μην σπάσει είναι πραγματικά αστείο... τις στροφές τις έχει για να τις πηγαίνει και τον κόφτη για να μην σε αφήσει να πάς παραπάνω...

:rotflmao:

jp79
30/12/2004, 17:29
otan exeis mia mixani prepei na tin xairesai kathe stigmi kai na tin xrisimopoieis. Latreyo tin mia ora poy eimai kathe mera pano tis kai pao kai erxomai apo tin doyleia moy. Einai oti pio diaskedastiko... feygo ligo pio noris min bro poli kinisi kai to apogeyma i kinisi exei katsei. Dialego dromoys me treis lorides oste na min koliso kai to mono poy me stamataei einai merika fanaria. Latreyo kathe stigmi epitaxinsis kai kathe stigmi epibrandinsis...
Xronos Eleytheros polis den iparxei ta sabatokiriaka to ena meta to allo mporoyn eykola na xathoyn...
Einai Kai to allo. kathe mera ti na perno... ena papi...den to briskete poli epikindino? den exei oyte tin epitaxinsi oyte ta frena oyte tin statherotita... na paro to metro kai leoforia? poli katathlipsi... olo ksinismena moytra giro soy... na paro aytokinito... den xreiazetai sxolio...ase poy me opoiodipote tetratroxo kano mia ora na ftaso stin doyleia moy. opote perno tin mixanoyla moy kai to eyxaristiemai

gdevelek
30/12/2004, 20:16
Προς hornet:
Φίλε μου σου φαίνονται αστεία όσα γράφω, αλλά πέραν του ότι εσύ είσαι έμπειρος και εγώ δεν είμαι, άλλο επιχείρημα δεν εκφέρεις. Δεν χρειάζεται να έχει περάσει κανείς 10 μηχανάκια για να καταλάβει πώς λειτουργεί ο Έλληνας μηχανόβιος. Βλέποντας τα μηνύματα του φόρουμ φτάνει και παραφτάνει. Βλέπω τα παιδιά που, ενώ έχουν μια χαρά μηχανή, ξερογλείφονται για το νέο καραμουράτο μοντέλο. Δεν λένε ότι η μηχανή τους έχει αρχίσει να χαλάει, ούτε ότι δεν τους αρκεί, απλά ότι βλέπουν το νέο μοντέλο και τρελαίνονται. Σχεδόν κάθε μέρα βλέπουμε τέτοια μηνύματα. Γι' αυτό και οι αγγελίες είναι γεμάτες από πωλήσεις μοντέλων 2001-2003. Και οι περισσότεροι που θέλουν να αναβαθμίσουν σε κυβικά κοιτάνε σε καινούριο μοντέλο, όχι σε μοντέλο 3-4 χρόνων. Κι αυτό παρότι συχνά δεν έχουν τα φράγκα να το πληρώσουν, και παρότι την τωρινή τους θα την πουλήσουν (σκοτώσουν) σε τιμή σαφώς χαμηλώτερη της αντικειμενικής της αξίας! Και μετά έρχεται ο δύστυχος που του κλέψανε τη μηχανή τις προάλλες και γράφει ότι την κλεμμένη θα την ξεχρεώσει σε τρισήμισυ χρόνια...

Προς sniper:
η άποψη που εξέφρασα αφορά τον μέσο μηχανόβιο. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Ούτε εξάλλου ήθελα να προσβάλω κανένα. Την κ@ύλα για την οποία μίλησα την έχω πρώτος εγώ: αποφάσισα να αφήσω το κουτί και να ανέβω σε δίκυκλο για να λυτρωθώ από την κίνηση και τον εφιάλτη του παρκαρίσματος, αλλά ενώ θα μπορούσα να πάρω scooter/παπί, πήρα CB400, και σύντομα θα περάσω στα 600 κυβικά, φυσικά με μεταχειρισμένη (ας είναι καλά οι εισαγωγές μεταχειρισμένων από Γερμανία).

Προς dimST:
για να με ρωτάς αν ξέρω τα περί ορέξεως, δεν έχεις διαβάσει την τελευταία παράγραφο του μηνύματός μου. Όσο για σύγκριση μοντέλων 1995 και 2004, εγώ δεν έφτασα τόσο πίσω, για 1998 και 2000 μίλησα. Για την R1 ,στοίχημα ότι "δύσκολα θα βγάλει πρόβλημα" δεν στέκει, το στοίχημα είναι ότι ΘΑ βγάλει ή ότι ΔΕΝ θα βγάλει. Και δεν θα βγάλει, γιατί αν μου πουλήσεις τη συγκεκριμένη R1 του '98 που περιγράφεις, πρώτα θα την πάω σε μηχανικό να την ξεψαχνίσει και έτσι θα προλάβω τις σοβαρές ζημιές. Και όταν βγάλει κάτι δεν θα με χαλάσει, γιατί θα την έχω αγοράσει από σένα στο 50% της τιμής της περίπου.

Προς jp79:
Συμφωνώ με κάθε σου λέξη. Γι' αυτό μου φαίνεται αστείο να έχει κανείς παπί για την κίνηση και SS για βόλτες. Θέλω να χαίρομαι τη μηχανή μου σε κάθε περίπτωση. Από τότε που πήρα μηχανή, η διαδρομή σπίτι-δουλειά-σπίτι είναι απόλαυση. Αλίμονο αν την έκανα με παπί, μετά θα καβαλούσα την SS μια Κυριακή και από τη λαχτάρα θα σφιχταγκάλιαζα καμιά κολώνα.

Προς όλους μια προτροπή:
μην νομίζετε πως επειδή κάποιος έχει 400κ.εκ. είναι 2.5 φορές λιγώτερο σωστός ή έξυπνος από κάποιον που έχει καβαλήσει κάθε 1000άρι που έχει βγεί μετά τη μεταπολίτευση. Τα σχόλιά μου αφορούσαν την ανθρώπινη φύση και τον τρόπο που λειτουργεί σε ό,τι αφορά την αγορά της μοτοσυκλέτας, όχι τις μηχανές τις ίδιες. Για τις μηχανές ό,τι μου πείτε θα το δεχθώ, και παρακολουθώντας το φόρουμ έχω μάθει ήδη πάρα πολλά από σας. Για την ανθρώπινη φύση όμως έχω προσωπική άποψη.

THEOD
30/12/2004, 23:47
Παιδιά διάβασα όλες τις απαντήσεις σε αυτό το πόστ πράγμα που δεν συνηθίζω τώρα τελευταία. Με άλλα συμφωνώ με άλλα όχι.

Ας αρχίσω από την διαμάχη του γιατί αλλάζουμε μηχανές.
Η πικρή αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι αλλάζουμε (και εγώ μέσα σε αυτούς...) γιατί είμαστε θύματα του marketing των εταιριών. Κακά τα ψέματα και μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας... Τουλάχιστον να το κάνουμε συνειδητά και να το φχαριστιόμαστε, όχι να το αρνούμαστε...
Δεν πιστεύω ότι οι κάτοχοι μηχανών χρονολογίας 03-04 (και με λίγα χιλιόμετρα στο κοντέρ οι περισσότεροι) εξελίχθηκαν οδηγικά τόσο πολύ και καταφεύγουν στο καινούργιο μοντέλο για να βρουν την μικρή παραπέρα βελτίωση στο κράτημα ή μερικά δέκατα λιγότερα στις επιταχύνσεις....Και είναι αξιοπερίεργο πόσα σχεδόν καινούργια μηχανάκια υπάρχουν στις αγγελίες. Στην πραγματικότητα δεν προλαβαίνει καλά-καλά να κυκλοφορήσει κάποιο μοντέλο και αμέσως εμφανίζονται στις αγγελίες μεταχειρισμένα...Αυτό μόνο στις μοτοσικλέτες παρουσιάζεται σε τέτοια έκταση.

Τώρα για τον τίτλο του πόστ τι να πώ ?
Ακου 1000άρα σούπερσπόρ για καθημερινή χρήση....Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουν μερικοί... Και τέλος πάντων επειδή εγώ σέβομαι τα θέλω και την κάβλα του καθενός, αν σου αρέσει τόσο πολύ και θες να πάρεις κάποιο κτήνος των 170 αλόγων για να πηγαίνεις στην δουλειά (συνήθως Φιλολάου-Αλεξάνδρας), κάντο. Σεβαστή η κάβλα σου. Μην βγαίνεις και ζητάς και γνώμες...Να ήσουν και κάποιος άσχετος να το καταλάβω… Αλλά έχεις μοτοσικλέτα, και μάλιστα καινούργιο 750…

Α… μην το ξεχάσω γιατί ήθελα και άλλη φορά να το πώ.
Ρε παιδιά ο διαχωρισμός μεταξύ ταξιδιού και βόλτας ΔΕΝ μπορεί να είναι μόνο με χιλιομετρικά κριτήρια... Έλεος, βαρέθηκα να ακούω αν η Ναύπακτος ή η Πρέβεζα είναι ταξίδι ή βόλτα. Αφού μπορεί να είναι ΚΑΙ τα δύο αναλόγως των συνθηκών και της διάθεσης. Εγώ προσωπικά έχω κάνει την ίδια διαδρομή άλλοτε θεωρώντας την ταξίδι και άλλοτε βόλτα. Δεν είναι το χιλιομετρικό όριο (μέσα σε λογικά πλαίσια) που κάνει την διαφορά.

hornet
31/12/2004, 10:05
Γιωργο δεν ξερω γιατι δεν με καταλαβαινεις και γιατι δεν βλεπεις αυτο που γραφω!
Αλλα θα μπω και στη διαδικασια να σου εξηγησω ακριβως τι εχω περασει και τι εχει περασει απο τα χερια μου.....
Οταν ημουν 22 ειχα δικο μου ενα RD 50 το οποιο το ειχα παρει τριτο χερι.Εκανα αρκετα χιλιομετρα με το ερντακι το οποιο ομως με αφηνε στη βροχη απο κακη μπουζοπιπα ωσπου ανακαλυψα οτι το γρασσο στο μπουζι ειναι απιστευτο μονωτικο!Εμεινα απο πηνια καποια στιγμη αντε σπρωξιμο παλι και στο τελος εμεινα απο πιστονι εκανα μια τρυπα ναααα!Με τα πολλα το πουλησα ας παει στο καλο λεω να παρω κατι μεγαλυτερο και να δουλευει ρε παιδακι μου
Παιρνω ενα VT250F πολυ ομορφο εισαγωγη απο Ιαπωνια μεταχειρισμενο ,αγνωστο ποσο αλλα μιαν ομορφια ενα πραγμα ασπρο-μπλε,πολλα και καλα χιλιομετρα και τα σερβις του κυρια,μιαν ωραια ημερα βροντηξε μεταλλα στροφαλου με 11500 στροφες (για να μην πεις κατι περι στροφων ειχε κοκκινο 14000)και το πηρα ολο το μοτερ στο χερι,αλλαξα μοτερ και μετα απο καποια χιλιομετρα αιντε παλι το μοτερ στο χερι (αυτο το γαμ#@$!νο λαμπακι της πιεσης του λαδιου μου ειχε γινει εφιαλτης το βλεπα στο υπνο μου να αναβει,οπως εκανε και στην πραγματικοτητα).
Λεω νισαφι ας το καλο και συ.
Παιρνω ενα καρχαρια παλιο με ουτε το ιδιο δεν ηξερε τι χιλιομετρα ειχε αλλα ηταν ομορφος καρχαριας παλιος =gpz550 kawasaki 83 μοντελο,τι ηταν αυτο απιστευτη ιστορια και ομορφο με το φαιρινκακι του αυτο το μηχανακι εφαγε ολο το βιασμο που ειχα φαει εγω απο τα υπολοιπα,μονο λαδια του αλλαζα ωσπου το τελος δεν επαιρνε μπροστα,τι σπρωξιμο εριχνα τα πρωινα,ξυπναγα και ελεγα ωχου θα παρει να παω στη δουλεια η θα λιωσω παλι (ειναι φοβερο να σπρωχνεις στην ανηφορα 230+ κιλα).Λεω αμαν και εσυ σε πουλαω δεν αντεχω αλλο θα παρω παπι!!!!!
Παιρνω παπι καινουριο λεω δεν ξαναπαιρνω μεταχειρισμενο οτι και να γινει πλεον.Το παπι modenas 115 μια χαρα αλλα πηγαινα με πολλα συνεχεια και το παπι ηταν επιφοβο ετσι το πουλησα για να παρω κατι πιο ασφαλες το...
CB400SF V-R Το περτικαλι ωρε γλεντια (κατα παραβαση το πηρα μεταχειρα τριτο χερι)τι ωραιο μηχανακι με το φαιρινκακι του τις κοκκινες αναρτησεις,αυτο δεν παρουσιασε τιποτα το τραγικο αλλα μου κανε κατι κολπακια το στροφομετρο και τεσπα μετα αρχισε να φαινεται λιγο αφου ειμαι και χιλιομετροφαγος στα ταξιδια ηταν λιγο.Το πουλαω και αυτο να παρω 600 να παω βολτες ανετα...λεω με φαιρινκ αλλα οχι φουλ γιατι το θελω και για τη πολη,βλεπω στο νετ το CB600SF version S,το hornet καινουριο
Αυτο ηταν και ειναι αειθαλες ο μονος λογος που το πουλησα ηταν το στυλ οδηγησης μου ο τροπος που θελω πλεον τη μηχανη και ο μεγαλος μου καημος απο τα 25 μου χρονια να παρω επιτελους VFR...(δεν μπορουσα εως και περισυ να το παρω πολλα τα λεφτα ακομα και για μεταχειρισμενο ασε που το θελα καινουριο).
Αμα θες σου εξηγω και τους λογους οι οποιοι οπως θα δεις δεν εχουν καμια σχεση με τους διαφορους ισχυρισμους σου οτι ειμαι εγω θυμα marketing...
Ειμαι οδηγος χιλιομετροφαγος μπορω να κανω 700χλμ σε μια μερα αγραντσουνιστος-ακουραστα-αβιαστα το χω κανει πολλακις η μικρη αυτονομια του hornet μου εκνευριζε.
Απο μικρος οταν ακουγα V μου εφευγαν τα μυαλα ποσο μαλλον ο V4 του vfr που ειναι ενα τεχνολογικο διαμαντι.
Ηθελα το abs αφου εγιναν διαφορες μαχες με τους μηχανικους ακομα και ο κολλητος μου (ο εμπορος της honda) μου λεει ασε ρε μ#@!κα παρε non abs.Λεω οχι θα το παρω γιατι ειναι κοκκινο γιατι ειναι με την γκρι ζαντα και γιατι ειναι μαγκια το γ@!μημενο
Βρισκω γνωστους μου δοκιμαστες περιοδικων και τους μιλαω....
Σταθη μ@λ@κα παρτο ειναι ολα τα λεφτα εσενα σου κανει εμεις ειμαστε καυλογκαζοι και δεν μας παει εσυ θα το ευχαριστηθεις και θα το ευχαριστηθει και το μηχανακι.Ετσι φιλε γιωργο καβαλαω πλεον ενα VFR -ABS (Θα σου πω και τι σημαινει τα αρχικα)

VFR=Very Fine Ride αμα θελω να πηγαινω ομορφα και ωραια
VFR=Very Fucking Ride αμα θελω να του πιω το αιμα

Και τελος λεω οτι οπου και αν θελησω να παω θα με παει χωρις να κανει κιχ...το trip master κατω απο το hornet δεν μου το κολλησαν για πλακα!
Παρε και μια φωτο απο το μωρο μου ετσι για το γαμωτο μου γιατι καταφερα στα 37 μου να κανω ενα ονειρο πραγματικοτητα και κανενας εδω μεσα δεν εχει δικαιωμα να με θεωρησει θυμα του marketing η καυλογκαζακια που αλλαζει τα μοντελα σαν τα πουκαμισα ιδιως εαν ειναι ιδια!!!!!!!


7185

hornet
31/12/2004, 10:07
Και για να καταλαβετε εμενα αυτο μου αρεσει να κανω......!!!!!
Ενα τσιγαρο σε ενα τετοιο τοπιο..ολα τα αλλα ωχριουν κυριοι!


7186

gdevelek
31/12/2004, 12:31
Στάθη:

Πρώτα πρώτα, δεν έγραψα ΠΟΤΕ ότι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος είναι θύμα του μάρκετινγκ, μη μου βάζεις λόγια στο στόμα, την έκφραση αυτή τη χρησιμοποίησε ο THEOD. Εγώ έγραψα για κ@ύλα μπροστά στην αίγλη του καινούριου μοντέλου. Επίσης δεν έγραψα για κ@υλόγκαζους, αυτούς τους γουστάρω αφού και γω κατά κει βαδίζω, θα αναβαθμίσω μέσα στο 2005 στα 600 κυβικά παρότι τα 400 καλύπτουν απόλυτα όλες τις ανάγκες μου.

Μην εκπλήσσεσαι που δεν σε καταλαβαίνω, μόλις τώρα μου εξήγησες τι παίζει με τις μηχανές που έχεις περάσει, συνεπώς μόλις τώρα μπορούμε να μιλήσουμε σε κάποια βάση.

Έχεις τραβήξει ζόρια με μηχανάκια, αλλά τα ζόρια τα τράβηξες με πολύ παλιά μοντέλα με πολύ λίγα κυβικά, δηλαδή με μοντέλα που δεν ήταν αξιόπιστα. Όσα εγώ έγραψα αφορούν στους σημερινούς μηχανόβιους και τα σημερινά μοντέλα. Έγραψα "καινούριες αγοράζετε", στον ενεστώτα χρόνο.

Πιστεύω πως και με τον καρχαρία δεν έψαξες πολύ τα πράγματα, δεν μπορεί να μην υπήρχε τεχνική λύση στο πρόβλημα να μην παίρνει μπροστά. Μάλλον τον είχες βαρεθεί μετά από τόσα χιλιόμετρα.

Το παπάκι δεν σου έβγαλε ζημιά. Η Super4 μεταχειρισμένη τρίτο χέρι, το ίδιο. Η Hornet βγήκε μια χαρά, και την άλλαξες πριν σου βγάλει προβλήματα. Και τη βέφα να έπαιρνες μεταχειρισμένη, σχεδόν σίγουρα επίσης δεν θα σου έβγαζε ζημιά. Επίσης, για να πάρεις τη βέφα καινούρια ζορίστηκες οικονομικά, όπως ακριβώς έγραψα και γώ, ότι δηλαδή οι έλληνες μηχανόβιοι κάνουν μεγάλες οικονομικές θυσίες για να πάρουν καινούρια μηχανή.

Συμπέρασμα: τα τελευταία αρκετά χρόνια, τα μηχανάκια σου δεν σου βγάζουν ζημιές. Τα αλλάζεις λόγω αναβάθμισης και μόνο. Και το κυριώτερο: παράπονο από μεταχειρισμένο δεν έχεις στην περίοδο αυτή. Αν είχες πάρει και τη Hornet και τη βέφα μεταχειρισμένες, είναι σχεδόν βέβαιο πως δεν θα το είχες μετανοιώσει, η Honda δεν έχει αντίπαλο σε αξιοπιστία. Αν ήσουν φανατικός της Aprilia, τότε ναι, βεβαίως, κατ' ανάγκη μόνο καινούρια μοντέλα.

Άντε και Χρόνια μας Πολλά και ΄Ορθια!

tsoukas77
01/01/2005, 15:11
Σαφως,το ταξιδι ειναι μεγαλυτερη απολαυση απο την καθημερινη διαδρομη προς και απο την δουλεια.
Ομως,καποιος που αγαπα την οδηγηση,βρισκει μεγαλη απολαυση και στην καθημερινη διαδρομη.Μπορει και αυτη η φαινομενικα αχαρη διαδρομη,να σε κανει να χαμογελας.
Οποιος περιοριζει την απολαυση της οδηγησης σε μερικα ειδη μονο,δεν ειναι πραγματικος οδηγος.

DOOM
01/01/2005, 19:42
apo to argos eisai?????:beer: DUKASII

GeeZer
12/01/2005, 11:33
Για να πω κι εγω την ταπεινη μου γνωμη γιατι περιεργα μου φαινονται μερικα. Εχω μια hornet που την πηρα τον Ιουλιο και εχει ηδη 11000 χλμ ενω τη χρησιμοποιω μονο ΣΚ λογω δουλειας (δε μενω Αθηνα καθημερινες). Φιλτατε hornet η απορια που μου εμεινε ειναι τι εννοεις ταξιδι και τι βολτα? Γιατι η Ελλαδα ειναι μια μικρη χωρα αν κανεις 600χλμ (λιγοτερα απο τα 700 που λες οτι κανεις ανετα σε μια μερα) εχεις φτασει στα σεινορα, εκτος αν σου αρεσει να πηγαινεις Αλβανια για καφε. Εγω με τη δικια μου εχω παει Λευκαδα non stop και μετα για μπανιο στη θαλασσα ολη μερα αλλα ειμαι ακομα πυρικαβλος και σε λιγο η μαχη με τον αερα θα με κουρασει.
Ασχετο σχολιο, ταξιδι κανεις με οτι μηχανη θες, αλλοι πανε Γερμανια με vespa οποτε το ζητημα ειναι τι συμβιβασμους ειναι διατεθημενος να κανει ο καθενας