PDA

View Full Version : VFR 800 vs Sprint St



tbaris
29/04/2008, 17:55
Παιδιά τα φώτα σας...

:confused:


128839

tbaris
29/04/2008, 17:56
Vfr 800


128840

Sapadak
29/04/2008, 17:58
Futura

To φερνεις και τζαμπα απο οξω


128841

tbaris
29/04/2008, 18:04
thanks,

Αλλά θέλω γνώμη για ένα από τα 2..

icex
30/04/2008, 00:23
Φιλε μου αναψες παλι φωτιες

ειμαι ακριβως στο ιδιο διλλημα vfr η sprint st.

Aν και το sprint ειναι καλυτερο μαλλον παντου εγω προς vfr μερια με βλεπω!

Για πειτε καμια γνωμη.

vestromas
30/04/2008, 01:02
Ολη η τεχνολογια της honda, ειναι επανω σ αυτη την μοτοσυκλετα. Καλα ρε μαγκες τι διλληματα ειναι αυτα; Αν δεν ημουν γομαρι θα ητανε η πρωτη μου επιλογη. Το αλλο που λετε μπροστα στο honda ειναι πολυ χλιαρο μηχανακι.:beer: :wave2:

kostasdirt
30/04/2008, 09:47
Το VFR για μένα ήταν όνειρο ζωής αυτό τα λέει όλα πιστεύω...

Cpt. Haddock
30/04/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Ολη η τεχνολογια της honda, ειναι επανω σ αυτη την μοτοσυκλετα. Καλα ρε μαγκες τι διλληματα ειναι αυτα; Αν δεν ημουν γομαρι θα ητανε η πρωτη μου επιλογη. Το αλλο που λετε μπροστα στο honda ειναι πολυ χλιαρο μηχανακι.:beer: :wave2:

Εχεις οδηγήσει κανένα απ' τα δύο; :winka:

vestromas
30/04/2008, 11:23
Oχι, αλλα εχω φαντασια καπταιν! :lol: :beer: :wave2:

McGyver
30/04/2008, 11:38
Χωρίς να έχω οδηγήσει το VFR και με μόλις 13.500 χιλιόμετρα στο Sprint, έχω να πω τα εξής:

Οδηγική συμπεριφορά:
- Εξαιρετικά γραμμικός και ροπάτος κινητήρας, χωρίς ξεσπάσματα.
- Απόκριση στο γκάζι από τις 3.000 στροφές μέχρι τα κόκκινα.
- Στρίβει πολύ άνετα, τηρουμένων των αναλογιών όγκου / κυβικών (δεν είναι supersport).
- Τα πολύ κλειστά στροφιλίκια δεν είναι η καλύτερή του (δεν είναι supermotard).
- Σε ανοιχτούς δρόμους κινείται άνετα με υψηλές ταχύτητες (180 - 200 με βαλίτσες χαλαρά).
- Αν επιλέξεις "κορωνάτα" λάστιχα θα στρίβει πιο άνετα αλλά θα έχεις "κουνήματα" στις ευθείες.
- Φρένα μια χαρά.

Συντήρηση:
- Αλλαγή λαδιών/φίλτρου κάθε 5.000 χλμ.
- Service κάθε 10.000 χλμ.
- Προτίμησε ένα ελεύθερο φίλτρο K&N για να μην ασχολείσαι με αλλαγές.

Ανταλλακτικά:
- Χωρίς να έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, υποθέτω πως η μέγιστη αναμονή είναι 15 ημέρες αν δεν υπάρχει σε stock (παραγγελίες μπαίνουν κάθε Τρίτη και έρχονται μετά 15 ημέρες).

Εξοπλισμός:
- Πλήρης (trip computer & πλαϊνές βαλίτσες standard).
- Προτίμησε μοντέλο με ABS.
- Από 2007 και μετά έρχεται με ψηλά clipons και ζελατίνα.
- Από 2008 και μετά με μεταλλικό τεπόζιτο (δηλαδή παίζει μαγνητικό tank bag)

Aftermarket:
- Όχι πάρα πολλά στην Ελλάδα, περισσότερα στο εξωτερικό.

Περισσότερες πληροφορίες:
- Εντός, ρίψατε p.m. με τις ερωτήσεις σας...
- http://www.triumprat.net/sprint-forum/

:wave2:

dirtbird
30/04/2008, 11:50
Σε τι χρωματάκια βγαίνει, παληκάρ'μ'?




- Προτίμησε ένα ελεύθερο φίλτρο K&N για να μην ασχολείσαι με αλλαγές.


φαντάσου να γεννήσει κιόλας.....:confused: :confused:

tbaris
30/04/2008, 12:03
Το sprint παίρνει top case για την καθημερινή ευκολία?

(ερώτηση ήταν)

Δεν ξέρω ρε παιδιά, δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχω ρωτήσει για το VFR και να μου έχει πει άσχημα λόγια. Όλοι λένε οτι ειναι απο τα καλυτερα μηχανακια σε ολα.

Φρένα,Κρατήματα,Ανεση τα πάντα.

Απο την άλλη το Sprint έχει κάτι..θέλεις η μούρη του, θέλεις το ύφος.

Μεγάλο δίλημμα. Χθές που πήγα στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως η τιμή για το VFR έχει πάει στα 12090 ενώ το Sprint στα 13.500 μαζί με βαλίτσες μαμάς.

Είναι μεγάλο το δίλημμα. Για αυτό ζητάμε τα φώτα σας λέμε..

sniper
30/04/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
....
... Όλοι λένε οτι ειναι απο τα καλυτερα μηχανακια σε ολα.

Φρένα,Κρατήματα,Ανεση τα πάντα.

....


Μάλλον εννοείς στην κατηγορία του.... (Μόνο του παίζει έτσι κι αλλιώς..)

McGyver
30/04/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Το sprint παίρνει top case για την καθημερινή ευκολία?

Ναι...

Είτε το original top box της Triumph (με τη σχετική βάση), είτε με τη βάση της SW-Motech και οποιοδήποτε aftermarket top case...

Αλλά, τι εννοείς "καθημερινή" ευκολία;

Προορίζεις το Sprint και μέσο καθημερινής μετακίνησης στην πόλη;

Αν ναι, ξανασκέψου το...

McGyver
30/04/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σε τι χρωματάκια βγαίνει, παληκάρ'μ'?

2005 : Μπλε (ανοιχτό), ασημί και μπορντώ (μόνο με ABS).
2006 : Τα ίδια
2007 : Τα ίδια + μαύρο (δεν ήρθε στην Ελλάδα)
2008 : Μπλε σκούρο, ανθρακί και μπορντώ


Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
φαντάσου να γεννήσει κιόλας.....:confused: :confused:

Γεννήσαμε...

dirtbird
30/04/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

Είτε το original top box της Triumph (με τη σχετική βάση), είτε με τη βάση της SW-Motech και οποιοδήποτε aftermarket top case...

Αλλά, τι εννοείς "καθημερινή" ευκολία;

Προορίζεις το Sprint και μέσο καθημερινής μετακίνησης στην πόλη;

Αν ναι, ξανασκέψου το...

Ή πάρε κάτι με ποιό όρθια οδήγησης...

dirtbird
30/04/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver




Γεννήσαμε... :D :D

tbaris
30/04/2008, 12:45
Εννοείται οτι το προσδιορίζω και για καθημερινά, είτε το ένα είτε το άλλο.

Δεν σου είπα οτι θα κάνω το courier μέσα στην πόλη. Αλλά ναι θα κάνω και μετακινήσεις.

Γιατι πιστεύεις οτι δεν κάνει?

Κάτοχος VFR μου είπε οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Cpt. Haddock
30/04/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Oχι, αλλα εχω φαντασια καπταιν! :lol: :beer: :wave2:

H φαντασία δεν ειναι αρκετή όταν καποιος σου ζητάει τη γνώμη του για μια μηχανή...

Το να εκθειάζεις τη μια και να θαβεις την άλλη χωρις να έχεις οδηγήσει καμία ειναι απλοϊκό... :wave2: :wave2:

Αλλα δεν προσφέρει και κατι στον ερωτώντα. Ειδικά οταν τα πραγματα δεν ειναι όπως τα λές

:winka:

McGyver
30/04/2008, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Εννοείται οτι το προσδιορίζω και για καθημερινά, είτε το ένα είτε το άλλο.

Δεν σου είπα οτι θα κάνω το courier μέσα στην πόλη. Αλλά ναι θα κάνω και μετακινήσεις.

Γιατι πιστεύεις οτι δεν κάνει?

Κάτοχος VFR μου είπε οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Να κάνω ένα rephrase...

Για ποια χρήση προορίζεις τη μηχανή;

80% πόλη και 20% ταξίδια / βόλτες / διασκέδαση ή ανάποδα;

Αν η βασική της χρήση θα είναι εντός πόλης (ευκολία στην κίνηση, παρκάρισμα, κλπ) δε νομίζω πως ένα μεγάλο sport tourer ενδείκνυται...

Δεν ελίσσεται ανάμεσα στα αυτοκίνητα
Δεν "καβαλάει" πεζοδρόμια...
Το βάρος σου πέφτει στους καρπούς στην κίνηση...

Αυτό νομίζω ισχύει γενικά και όχι μόνο για το Sprint (VFR, Hayabusa, Blackbird, κλπ)...

McGyver
30/04/2008, 13:05
Αλλά επειδή το θέμα της συζήτησης είναι η επιλογή σου μεταξύ των δύο και όχι κάτι άλλο, αν κάνεις ένα Google search για "Sprint ST 1050 vs VFR 800" θα βρεις αρκετά θέματα...

http://londonbikers.com/forums/Topic222163-44-1.aspx
http://www.triumphrat.net/sprint-forum/75797-sprint-vs-vfr.html

tbaris
30/04/2008, 13:47
Thanks,

Τα έχω δει αυτά. Θέλω την προσωπική εμπειρία σας γιατι αυτή ειναι πιο αληθινη.

Γιατί πήρες το sprint και όχι το VFR? Ηταν καθαρά για λόγους αισθητικής?

McGyver
30/04/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Γιατί πήρες το sprint και όχι το VFR? Ηταν καθαρά για λόγους αισθητικής?

Το VFR δεν υπήρξε ποτέ στα options μου λόγω αντιπροσωπείας...

Cpt. Haddock
30/04/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Το VFR δεν υπήρξε ποτέ στα options μου λόγω αντιπροσωπείας...

Θωμά, αν και δεν ειναι στις επιλογές του tbaris δε λες και εναντι ποιου άλλου επελεξες(..αμε :lol: ) το sprint

:winka:

McGyver
30/04/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θωμά, αν και δεν ειναι στις επιλογές του tbaris δε λες και εναντι ποιου άλλου επελεξες(..αμε :lol: ) το sprint

:winka:

BMW F800ST

vestromas
30/04/2008, 17:54
Πιστεψε με! Η φαντασια μου ειναι πολυ πιο πανω απο του μεσου ανθρωπου.:lol: Το vfr ομως ετσι και αλλιως, ειναι απο τα καλυτερα μηχανακια που εχουν βγει. Αυτο το ξερει και η κουτση Μαρια. Τα τραιαμφ μετα απο καμποσα χιλιομετρα κανουν σαν κουδουνιστρες. Εχω ακουσει παμπολα στα φαναρια να κουδουνανε σαν ξεχαρβαλωμενα. Τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Αν θελετε παμε στις διαμαχες να τα ζυγισουμε καλυτερα τα πραγματα.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

dimdoc
30/04/2008, 18:37
Το VFR ειναι το πιο βαρυ της κατηγοριας, το πιο αδυναμο (ψοφιμι ομως...βεβαια αν καβαλας 650V μπορει να σου φανει διαστημοπλοιο) και με τη χειροτερη καλυψη αερα για οδηγο+συνεπιβατη
Συντηρηση πανακριβη και δυσκολη προσβαση στις κεφαλες
Κρατημα καρσιλαμα με μπροστινο που καταρρεει στην πρωτη σοβαρη πιεση, ενω πισω περιεργως ειναι σκληρο και κοπαναει με ενα ατομο
Αχορταγο απο βενζινη (παραδοσιακο μειονεκτημα ολων των V4 της εταιριας...)
Φρενα οκ
Αξιοπιστια οκ
Μεταπωληση δυσκολη, δεν υπαρχει ζητηση στην Ελλαδα τουλαχιστον και οι ιδιοκτητες εξακολουθουν να ζητανε την Αρτα κ τα Γιαννενα...

Το Τriumph ειναι πιο φρεσκο και οι τουριστικες του ικανοτητες, αν κρινουμε και απο τον προγονο του, ειναι αποδεδειγμενες. Απο αξιοπιστια κατι ειχε ακουστει για κομπλερ μιζας στα παλιοτερα μοντελα, κατα τα λοιπα ουδεν....
Ειναι περιπου 20 αλογα περισσοτερα απο το Honda και 10 κιλα λιγοτερα. Βεβαια απο μεταπωληση κ αυτο δε παει καλα
Φρενα πολυ καλα
Καταναλωση στο μεσο ορο της κατηγοριας


Θα επαιρνα καλομεταχειρισμενο Triumph για τετοια χρηση, καθως βρισκεις καλα μηχανακια σε χαμηλες τιμες και παιρνεις πολυ μηχανη για τα λεφτα σου

SOL-VFR-VTEC
30/04/2008, 19:25
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc

Φρενα οκ
Αξιοπιστια οκ
[/QUOTE


ΟΥΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ..ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ.....ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΟΤΟΡΙ ΜΟΥ..

:a55: :a55: :a55:

katana
30/04/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Θα επαιρνα καλομεταχειρισμενο Triumph για τετοια χρηση, καθως βρισκεις καλα μηχανακια σε χαμηλες τιμες και παιρνεις πολυ μηχανη για τα λεφτα σου

Εχοντας 4 χρόνια Triumph και πολλούς φίλους με Honda VFR, οι οποίοι έχουν ψάξει πάρα πολύ τα προβλήματα το Vtec και κατέληξαν ότι δεν υπάρχει μηχανικός στην Ελλάδα που να είναι βαθύς γνώστης της τεχνολογίας της Honda, συμφωνώ απολύτως με τον dimdoc, είναι η καλύτερη πρόταση που έχω ακούσει μέχρι τώρα.

Το Sprint για να ξέρεις έχει 3 θέματα:
1. θερμοκρασία στον συνεπιβάτη μέσα στην κίνηση --> λύνεται εύκολα από την ίδια την Triumph
2. Μπορεί τα φρένα να έχουν μια μείωση της απόδοσης μετά από 10.000 klm --> λύνεται δια παντός με ανταλλακτικά από το Daytona 675
3. Τα φώτα πριν το 2008 μοντέλο δεν είναι αρκετά όταν ταξιδεύεις νύχτα με ταχύτητες μεγαλύτερες από 180 klm --> λύνεται με τοποθέτηση xenon.

Αυτά, και μην ξεχνάς πήγαινε και οδήγησε τα μηχανάκια και μετά θα έχουμε να πούμε πάρα πολλά.

McGyver
30/04/2008, 21:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από katana
Το Sprint για να ξέρεις έχει 3 θέματα:
1. θερμοκρασία στον συνεπιβάτη μέσα στην κίνηση --> λύνεται εύκολα από την ίδια την Triumph
2. Μπορεί τα φρένα να έχουν μια μείωση της απόδοσης μετά από 10.000 klm --> λύνεται δια παντός με ανταλλακτικά από το Daytona 675
3. Τα φώτα πριν το 2008 μοντέλο δεν είναι αρκετά όταν ταξιδεύεις νύχτα με ταχύτητες μεγαλύτερες από 180 klm --> λύνεται με τοποθέτηση xenon.

1. Αν δεν απατώμαι έχει ήδη λυθεί στα 06+ μοντέλα με την τοποθέτηση θερμικής "ασπίδας" πάνω από την εξάτμιση (το δικό μου τουλάχιστον έχει, αλλά βασικά σκασίλα μου αν ζεσταίνεται το tailpack :lol: )...

2. Εννοείς φαντάζομαι το θέμα της τρόμπας. Έχει βγει recall για αλλαγή της τρόμπας του μπροστινού φρένου, έχει διορθωθεί...
Αν εννοείς κάτι άλλο για περαιτέρω βελτίωση, παίζουν και οι εξαπίστονες Tokico από eBay (Hayabusa κλπ) που μπαίνουν αμέσως...

3. Συμφωνώ απολύτως, έχω βάλει κι εγώ HID's και έχω δει μεγάλη διαφορά...

H.A.Balafoutre
01/05/2008, 00:34
Και κάτι τελευταίο από εμένα, γνωστός αντιχοντάκιας, που διάβασα κάτι τελευταία σε γνωστό χόντα περιοδικό σε πολύ σοβαρό άρθρο και τελικά....επιβεβαιώθηκα.....

Τα V4 πρώτη η Yamaha τα ανακάλυψε τοποθετόντας τα I4 σε διάταξη V4 με 2 στροφάλους....και φυσικά η χονδα τι έκανε....αντέγραψε και απλώς το έκανε "δικό" της με έναν στρόφαλο.....αφού η Yamaha κοιμήθηκε (ώρες ώρες μου κάνει εντύπωση το γιατί!) τον ύπνο του δικαίου και άφησε στην χονδα τη δόξα, περιέργως πως.....διότι με το Fazer600 σας κόβω στα 2 με μια γκαζιά.....παντού και πάντα. :rotflmao:

Τέσπα, να το ξαναπω, τα τελευταία χρόνια η Triumph έχει κάνει πολύ σωστά βήματα ως εταιρεία αλλά και ως αντιπροσωπία στην Ελλάδα και πιστεύω πως η καλή δουλειά πρέπει να ανταμοίβεται, στο παρατσάκ και κυρίως λόγω τιμής δεν αγόρασα Tiger955i, αηδιασμένος με τα βαρκαντέρα και τα ρέστα, κούτα το 2005.

Εδώ, μιας κι ο τοπικός αντιπρόσωπος είναι φυσικά μηχανολόγος μηχανικός, τα Triumph κεντάνε.

EDIT: Έχω κάνει τεστ ride όλα τα Triumph (εκτός των καινούριων street triple & Tiger1050), βαρκαντέρο, άφρικα και μπορώ να πω πως το Sprint St έχει πολύ ομαλή λειτουργία με ξεκούραστη θέση οδήγησης και όσο χρειάζεται γκάζι.

Ένας γνωστός (πιο έμπειρος) με V-Strom 1000, εκτός του Futura....το Sprint St του στοιχιώνει τα όνειρα...τελευταία.

tbaris
02/05/2008, 10:26
McGyver η θέση οδήγησης πως είναι στο Sprint?

Είναι ξεκούραστη? Ποτέ δεν ήμουν της "ξαπλώνω" οδήγησης και δεν θέλω να οδηγάω και μετά απο 100 χιλιόμετρα να πονάνε τα χέρια μου.

Ρωτάω γιατί εδώ Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει το sprint στην αντιπροσωπεία να το δω.

gregorgeous89
02/05/2008, 11:20
Το ST έχει ποιο όρθια θέση οδήγησης!
Στο ίδιο δήλιμα πέρσι απάντησα με vfr! :wave2:

tam
02/05/2008, 11:45
Χαιρετώ.
Έχω οδηγήσει και τα δύο εν λόγω μηχανάκια από λίγο.
Το Triumph είναι πιο δυνατό,πιο ταξιδιάρικο μηχανάκι,
εξαιρετικά ευκολοδήτο και πιο οικονομικό.Από την άλλη πλευρά το Honda
έχει μακράν καλυτερη ποιότητα κατασκευής,πιο προσεγμένο πίνακα οργάνων,
καλύτερα φρένα,φοβερά φώτα και πιο σκυφτή θέση οδήγησης.
Ο κινητήρας το Spirit είναι όντως πιο δυνατός και ροπάτος,αλλά όταν
ξεπερνά στο Vfr τις ~6800rpm και αλλάζει ο χρονισμός,πραγματικά
χάνεις τη μπάλα.Φοβερή αίσθηση.
Το κακό και στα δύο είναι ότι βράζουν εύκολα με τα τόσα πλαστικά
που κουβαλάνε πάνω τους.To καλό τους:θα τα εκτιμήσεις με το καιρό.
Πάντως,κακά τα ψέματα,αν δεν πας να τα οδηγήσεις σε μια
οικεία και ευχαριστή διαδρομή για σένα,ότι και να σου λέμε
δεν έχεις καμία αξία.Είναι ότι σου ταιριάζει περισσότερο.
Εμένα ας πούμε,μου αρέσει η αίσθηση του Vfr.Αλλά πότε
δεν θα το έπερνα.Με κουράζουν τα clip ons.
Οπότε ξα σου.

McGyver
02/05/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
McGyver η θέση οδήγησης πως είναι στο Sprint?

Είναι ξεκούραστη? Ποτέ δεν ήμουν της "ξαπλώνω" οδήγησης και δεν θέλω να οδηγάω και μετά απο 100 χιλιόμετρα να πονάνε τα χέρια μου.

Ρωτάω γιατί εδώ Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει το sprint στην αντιπροσωπεία να το δω.

Αρκετά όρθια...

Με 1.90 ύψος (ζωή νά 'χω) και τα ψηλά clipon (standard στα 07+ μοντέλα) το μόνο που με απασχολεί είναι ο αέρας, ο οποίος μου σκάει ακριβώς πάνω στο κράνος...

Έχω τη μεσαία ζελατίνα της Triumph...

Με την κοντή ο αέρας μου σκάει στο λαιμό...

Σε λίγες μέρες θα βάλω την Airflow, ελπίζω τα πράγματα να διορθωθούν (αλλιώς θα βάλω το παρμπρίζ της Zero Gravity και στ' @@ μου το look)...

:wave2:

tbaris
02/05/2008, 12:47
Αν είναι αρκετά όρθιο γιατί νομίζεις οτι δεν θα με βολεύει καθόλου μέσα στην πόλη?

Βάλε και καμια φωτογραφία να δούμε...

McGyver
02/05/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Αν είναι αρκετά όρθιο γιατί νομίζεις οτι δεν θα με βολεύει καθόλου μέσα στην πόλη?

Αρκετά όρθια για sport tourer, συγκριτικά με VFR800, ΧΧ κλπ.

Δεν τα έχω οδηγήσει, σε στατική θέση έχω μέτρο σύγκρισης...


Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Βάλε και καμια φωτογραφία να δούμε...

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52056

NikosR
05/05/2008, 12:00
To Σπριντ κάνει τα εξής 3 πράγματα καλύτερα απ' το VFR:

1. Πάει (από χαμηλά έως ψηλά καμμιά σύγκριση)
2. Στρίβει
3. Καίει λιγότερα (κυρίως αν τα συγκρίνεις σε γρήγορη οδήγηση).

Ολα τα υπόλοιπα είναι συζητήσιμα...

Εγώ στο δίλημμα μπήκα τα 1999 όταν πήρα το πρώτο Sprint ST 955. Οταν πήρα το δεύτερο το 1050 το 2006 δεν είχα κανένα δίλημμα...

ΒΤW Πωλείται ενα μεταχειρισμένο με ABS '06 11.000χλμ (καινούργιο δηλαδή) 9.000 Ευρώ εδώ http://www.mainstreet.gr/ForumTriumph/viewtopic.php?f=4&t=260

hornet
08/05/2008, 09:19
Να πω και εγω τα δικα μου!
δεν εχω οδηγησει sprint St αλλα εχω οδηγησει αρκετα vfr :lol:

Εξ αρχης και απο φιλους δοκιμαστες περιοδικων γνωριζα τα εξης:
Οτι οι αναρτησεις του vfr ζεσταινονται και χανουν την αρχικη τους αποδοση στα χιλιομετρα..κοινως μαλακωνει λιγουλακι,αλλα εγω δεν ειδα καταρευση σε πιεση...(πιστα),αλλα ακομα και αυτο δεν εχει ακριβο κοστος αφου με καμια 200 αρα ευρα το πολυ βαλεις ohlins ελατηρια λαδια και τελειωσες

Το δευτερο προβλημα λεγεται συντηρηση ...ναι εχει περιεργη συντηρηση και ακριβο σερβις λογω της ιδιαιτεροτητας του vtec χρειαζεται να βγαλεις και να βαλεις δυο φορες εκκεντροφορους το οποιο θελει αρκετη ωρα αρα και πληρωνεις εργατωρες.Αλλα το κανεις στα 48000 χλμ για πρωτη φορα χωρις ιδιαιτερα προβληματα πριν τουλαχιστον εγω εκει ειμαι τωρα.

Η ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι σε αλλο πλανητη οποιος παει κοντα και παρατηρησει sprint θα καταλαβει

Η καταναλωση μεσα στην πολη ειναι τραγικη τριγυρναει στα 10 λιτρα αλλα στο ταξιδι με ταχυτητες 160-180 κυμαινεται στα 6.5 με 7 λιτρα ανα 100χλμ,σε ταχυτητες περαν των 200 σταθερα ανεβαινει οπως καθε αλλο μηχανακι

Τα φρενα ειναι υποδειγματικα και συμφωνα με διαφορα reviews εξωτερικου η λειτουργια του abs κρινεται ως μετρο αναφορας στο πως θα επρεπε να δουλευουν τα abs συστηματα

Θερμοκρασιες υπαρχουν και αρκετες μαλιστα απλα συνηθιζεις ,ετσι δουλευει δεν υπαρχει καποιο αλλο ζητημα.

Η θεση οδηγησης ειναι ενας συγκερασμος μετα sport και touring ουτε πολυ σκυφτο ουτε πολυ ορθιο.

Η μεταπωληση στην ελλαδα ειναι ανεκδοτο αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι στην καταντια της triumph ειναι εμφανες δηλαδη δειτε ποσα vfr κυκλοφορουν και μετα δειτε ποσα sprint

Η ισχυς ειναι ενα ζητουμενο αλλα πιστευω οτι παλι πεφτουμε σε παγιδα του ποιος την εχει πιο μεγαλη και δεν συζηταμε για την ομοιγενεια ενος συνολου.Το vfr βγαλει 93 αλογα στον τροχο δυναμομετρημενα κατα ec/95 (για να προλαβω αυτους που θα πουν λιγα η ec/95 ειναι πιο αυστηρη και δεν εχει καμια σχεση με din η sae).Ναι το triumph εχει παραπανω αλογα αλλα στον δρομο φαινονται ολα τα υπολοιπα αλλα και ειναι λογικο ρε παιδια ειναι 1000 και το αλλο 800 η παγκοσμια ταση των κατοχων vfr θελει 1000 αλλα η honda κωφευει.

Επειδη μακρυγορουμε αναλογα τι θελει ο καθενας αισθητικα οδηγικα και στην τσεπη...ποτε μου δεν συμπαθησα τα κειμενα vs γιατι ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του απο φιλους απο περιοδικα απο προσωπικη εμπειρια και τελικα ειτε θα παρεις σωστες απαντησεις ειτε λαθος γιατι οι μισοι θα ειναι κομπλεξικοι ας πουμε με την εταιρια την μια η την αλλη για δικους του λογους

Δυστυχως στην honda δεν μπορεις πλεον να κανεις τεστ ride σε vfr ενδεχομενα στην triumph να μπορεις (και γιατι οχι αφου κυνηγανε τον πελατη μετα δικανα,ιδιως για πελατη sprint st)

Και εγω ειμαι πολωμενος διοτι εχω vfr και δεν θα το αλλαζα με sprint st για θα μου σπαγαν τα νευρα να εβλεπα τα γρεζια της εργαλειομηχανης πανω στο μπρατσο του πισω μασπιε εστω και αν παει πιο γρηγορα Παρε οτι σου αρεσει αισθητικα και οδηγικα (για το δευτερο ειπαμε) διοτι εαν το παρεις με βαση το σκεπτικο μου αρεσει αυτο αλλα ο αλλος μου πε οτι εχει καλυτερη ποιοτητα κατασκευης η παει καλυτερα θα μεινεις στεναχωρημενος στο τελος!!


Αυτα!!!

NikosR
08/05/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Να πω και εγω τα δικα μου!
δεν εχω οδηγησει sprint St



Εκεί είναι το πρόβλημά σου... Μη το κάνεις όμως, θα στεναχωρηθείς...

:wave2:

dimdoc
08/05/2008, 14:23
Aφου δεν εχεις οδηγησει το Triumph πως ξερεις οτι τα "σωθικα του ακουγονται σα να θελουν να φυγουν"?
Απο κανα δοκιμαστη μηπως?

Εν πασει περιπτωσει εχεις παραδεχθει ολα τα μειονεκτηματα του VFR (παλι καλα) και σαν αντισταθμισμα αναφερεις κατι που δεν αποδεικνυεται απο πουθενα. Γνωριζεις οτι το συγκεκριμενο Sprint ειναι ευαισθητο και επιρρεπες σε βλαβες και αν ναι, σε ποιες?
Εχεις στατιστικα που να δειχνουν οτι ειναι λιγοτερο αξιοπιστο απο οποιοδηποτε αλλο της κατηγοριας?
Παντως καλο και αγιο το Χοντα απο αξιοπιστια μηχανικων μερων, αλλα κρατα και κανα δευτερο ανορθωτακο αν πας κανα μακρινο ταξιδακι...

Ο κοσμος προχωραει και εξελισσεται, οι εταιριες βελτιωνουν τα μηχανακια τους σε ολα τα επιπεδα (βλεπε 675 και το τελευταιο Tiger) και εσεις επιμενετε σε σχεδιαση 8 ετιας, ιπποδυναμη 600αριου, βαρος ελεφαντα και καταναλωση τανκς...η τελευταια ειναι πολυ σημαντικη για τουριστικο μηχανακι (οπως και η αξιοπιστια βεβαιως βεβαιως...)

hornet
08/05/2008, 14:39
Η επιμονη μου δεν βασιζεται στα σημεια που αναφερεις ..και δεν προκειται για επιμονη αλλα πλεον για επιλογη...αυτο δεν αλλαζει,ουτε εχω και καμια διαθεση αντιπαραθεσης.

Ας παρει ο καθενας οτι θελει και να ειναι ευτυχισμενος με την επιλογη του και εφοσον σας χαλει η αναφορα στηα θεματα ακουστικης την αποσυρω...δεν τιθεται θεμα

Τελος νικο δεν θελω το triumph διοτι δεν μου αρεσει αισθητικα...εαν ηθελα να εχει τελεια οδικη συμπεριφορα και γρηγορο και δυνατο κλπ θα επαιρνα gsxr ολα ειναι παντα θεμα επιλογης εν κατακλειδι.

Υ.Γ επιμενω οτι το vfr δεν εχει καταναλωση τανκ και νομιζω πως το τεκμηριωσα εκτος εαν το spint καει στο ταξιδι 5 λιτρα στα 100 και ανορθωτης σε vfr800a4 δεν υφισταται ως προβλημα πλεον

NikosR
08/05/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet

Τελος νικο δεν θελω το triumph διοτι δεν μου αρεσει αισθητικα...εαν ηθελα να εχει τελεια οδικη συμπεριφορα και γρηγορο και δυνατο κλπ θα επαιρνα gsxr ολα ειναι παντα θεμα επιλογης εν κατακλειδι [/B]

Η αιθητική είναι προσωπικό πράγμα και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ π.χ. βρίσκω το Sprint ομορφότατο και το VFR παραφορτωμένο και αισθητικά αποδεκτό μόνο από το πλάι.

Στο άλλο όμως να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω διότι μπερδεύεις τις ... με τις βούρτσες. Για μεσαία/ελαφρά sport touring μιλάμε. Η απόδοση του Sprint (και αν κοιτάς μόνο τα 20 άλογα παραπάνω χάνεις μεγάλο μέρος της ουσίας που είναι το υψίπεδο της ροπής από τις 3.500 μέχρι τις 8.000 και το ξέσπασματάκι από εκεί μεχρι τις 10.000, με ότι αυτό συνεπάγεται και για την οδηγισιμότητα και για την ευχαρίστηση) είναι ιδανικότατη και κάτι παραπάνω για τον χαρακτήρα του.

Ποιός σου είπε ότι στη κατηγορία αυτή πρέπει το μηχανάκι να είναι ταυτοχρόνως ανιαρό αλλά και με ενοχλητικά σκαλιά (βλέπε vtec) στη ροπή ακριβώς στη μέση της χρησιμοποιούμενης κλιμακας στροφών (6500 - 6800)?

Αλλωστε με μια ματια στο forum των VFR εδω μέσα θα βρεί κάποιος πάμπολα posts που ζητάνε 20-30 άλογα παραπάνω ή γκρινιάζουν για τον 'περίεργο' χαρακτήρα του vtec...

Ας ανανεώσει τον κινητήρα η Honda και τότε τα ξαναλέμε. (Π.χ. ο inline 4 του νέου γυμνού CB1000R ακούγεται ιδανικός. Αλλά δεν θάταν V τότε και θα αρχίζατε όλοι να βρίζετε.).

Εγώ προσωπικά ελπίζω η Χόντα όπως βγάζει τώρα το CB1000R για να χτυπήσει κυρίως το Speed Triple να βγάλει και μια ST έκδοση. Ολους οφελεί ο ανταγωνισμός γιατί αυτη τη στιγμη η Triumph παίζει μόνη στη κατηγορία και αυτό δεν είναι καλό.

Μέχρι τότε...

ΥΓ. Η κατανάλωση του Sprint (με 1050 κυβικά και πολύ αφθονότερη ροπή και ιπποδύναμη) κυμαίνεται από 6.5 έως 7.5 με ΟΠΟΙΕΣ συνθήκες και ΟΠΟΙΑ οδήγηση. Εγώ προσωπικά έχω μόνιμα μέση κατανάλωση στο 6.8 - 7 με πολλή γρήγορη Αττική οδό, λίγο πόλη και αρκετή επαρχιακή οδό καθημερινά. Τα '07 και '08 λένε πως καίνε και λίγο λιγότερο.

hornet
08/05/2008, 15:10
δεν μιλαω για κατι αποκοσμο λεω για εμενα ...δεν με ενδιαφερει κανενα αλλο μηχανακι στην κατηγορια αυτη με ενδιεφερε μονο το συγκεκριμενο.
Και εδω τελειωνει η κουβεντα για εμενα δεν ειμαι ουτε εμπορος ουτε αποσκοπω να αλλαξω γνωμη σε κανεναν σας ,τις δικες μου παρατηρησεις εγραψα και ενα πραγμα που δανειστηκα απο αλλον ως σχολιο το απεσυρα

Αυτα

gixxerpap
08/05/2008, 15:14
ρε ξεκολατε λιγο με τα γιαπωνεζικα και οδηγηστε και τιποτα αλλο ....αντε, εχουμε βαρεθει να βλεπουμε τα ιδια και τα ιδια ....

μου αρεσε πολυ αυτο που γραφτηκε για το τι συμβαινει μολις μπαινει σε λειτουργτια το vtec...
πως γινεται να χανεις τη μπαλα με 90 αλογατα ρε παιδια?
είναι πραγματικα αστειο να συγκρινουμε αυτα τα δυο μοτερ...

το 1050 της triumph ειναι πραγματικα ασυγκριτο σε λειτουργια και αρκετα πιο δυνατο απο το vfr...

hornet
08/05/2008, 15:18
αι φυγε ρε συ με το ζετορ που πηγες και αγορασες!!

idomeneas
08/05/2008, 15:40
Ένας φίλος μου που είχε το vfr πάντως όταν χρειάστηκε ανταλακτικά λόγω πτώσης το μετάνιωσε που το πήρε...
εν συντομία ακόμα πονάνε τα πισινά του...
πάραυτα σαν μοτοσυκλέτα είναι πάρα πολύ καλή και υπερβολικά hi-tech...
από αξιοπιστία δεν το συζητάμε, μπροστά στην honda δεν μπορεί να σταθεί κανείς κατ' εμέ...

ermisVFR
08/05/2008, 16:20
Δύο μικρά σχόλια

Στην Ιταλία που ήμουν την προηγούμενη βδομάδα, φορτωμένος με βαλίτσες και με ταχύτητες νόμιμες (130-140) κατανάλωσε 6,2/100. Με καμιά χρήση δεν μου ξεπέρασε τα 8,5/100. Πέρυσι στην εκδρομή του moto.gr για 300χλμ έβαλα 18 λίτρα άρα 6/100. Βέβαια είμαι συντηρητικός οδηγός.

Η ποιότητα κατασκευής είναι σε άλλη διάσταση, όχι μόνον σε ότι φαίνεται αλλά και εσωτερικά αφού βγάλω το φερινγκ. Καλύτερο φινίρισμα έχω δει μόνον στο CB1300. Αυτό ήταν κάτι που με χάλασε όταν κοιτούσα την ST βλέποντας το φινίρισμα του κινητήρα, όσο φαίνεται δηλαδή. Bέβαια αυτό δεν επηρεάζει την απόδοση παρά μόνον την φαντασίωσή μου. Είναι πασιφανές ότι το ST είναι ταχύτερο.

Τέλος για την εξυπηρέτηση της αντιπροσωπίας μόνον θετικά έχω να πω. Έχω μιλήσει με τον ίδιο τον διευθυντή πωλήσεων για ένα πρόβλημα με την μπαταρία, εξυπηρετικότατος, καθώς και με κάποιον τεχνικό για τον συναγερμό, το ίδιο εξυπηρετικός.

NikosR
08/05/2008, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Δύο μικρά σχόλια

Στην Ιταλία που ήμουν την προηγούμενη βδομάδα, φορτωμένος με βαλίτσες και με ταχύτητες νόμιμες (130-140) κατανάλωσε 6,2/100. Με καμιά χρήση δεν μου ξεπέρασε τα 8,5/100. Πέρυσι στην εκδρομή του moto.gr για 300χλμ έβαλα 18 λίτρα άρα 6/100. Βέβαια είμαι συντηρητικός οδηγός.

Η ποιότητα κατασκευής είναι σε άλλη διάσταση, όχι μόνον σε ότι φαίνεται αλλά και εσωτερικά αφού βγάλω το φερινγκ. Καλύτερο φινίρισμα έχω δει μόνον στο CB1300. Αυτό ήταν κάτι που με χάλασε όταν κοιτούσα την ST βλέποντας το φινίρισμα του κινητήρα, όσο φαίνεται δηλαδή. Bέβαια αυτό δεν επηρεάζει την απόδοση παρά μόνον την φαντασίωσή μου. Είναι πασιφανές ότι το ST είναι ταχύτερο.

Τέλος για την εξυπηρέτηση της αντιπροσωπίας μόνον θετικά έχω να πω. Έχω μιλήσει με τον ίδιο τον διευθυντή πωλήσεων για ένα πρόβλημα με την μπαταρία, εξυπηρετικότατος, καθώς και με κάποιον τεχνικό για τον συναγερμό, το ίδιο εξυπηρετικός.


Κανείς δεν αμφισβητεί το 'perceived' quality της VFR. Έπί της ουσίας όμως (χαλάει? σπάει?) δεν έχουν προβλήματα τα ST και η ποιότητα βαφής είναι εξαιρετική. Ο κινητήρας στα 05-07 είναι άβαφος ο μισός (αυτός που δε φαίνεται εύκολα, δηλαδή οι κύλινδροι και η κεφαλή), πιστεύω σε αυτό θα αναφέρεσαι. Στά 08 είναι όλος βαμένος.

tbaris
08/05/2008, 17:08
1

atom_smasher
08/05/2008, 17:31
μιλωντας για εξωτερικη ομορφια το vfr ειναι απο τα λιγα της συγκεκριμενης εταιριας που με αρεσουν.ωστοσο το triumph ειναι ομορφοτερο.

tbaris
08/05/2008, 17:39
Παιδιά πήγα απο την Triumph και στεναχωρέθηκα,

Δεν υπάρχει το sprint σε ανθρακί παρα μόνο τέλη Ιουλίου...

Τώρα υπάρχει μόνο σε κόκκινο και έχω σκάσει...

Ωραίο και το κόκκινο αλλά δεν ξέρω έχω μπερδευτεί.

Αν είναι δυνατόν ρε παιδιά. Σε 3 μήνες ??? Είναι καλά αυτοί οι Άγγλοι??

dimdoc
08/05/2008, 19:01
Γιατι να ξοδευτει με το 1250?

Εχει κατι CBR 1000F ωραιοτατα...πολυ τουριστικα και ειναι και Χοντα...τι και αν ειναι 15ετιας, ασπαστα λεμε

NikosR
09/05/2008, 10:34
BTW το Sprint ψηφίστηκε από τους γερμαναράδες αναγνώστες του Motorrad Magazin σαν το καλύτερο tourer για το 2008

Για τους γερμανομαθείς

http://www.motorradonline.de/test/vermischtes/blickpunkt-leserwahl-motorrad-des-jahres-2008---triumph-fuer-europa.285204.htm

NikosR
09/05/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από atom_smasher
μιλωντας για εξωτερικη ομορφια το vfr ειναι απο τα λιγα της συγκεκριμενης εταιριας που με αρεσουν.ωστοσο το triumph ειναι ομορφοτερο.


Κοίτα φίλε πώς δουλεύουν ολοι οι μικροι κατασκευαστές:

Κάπου στο τέλος του προηγούμενου model year ζητούν προβλέψεις από τους κατα τοπους διανομείς για πόσα κομμάτια από το κάθε μοντέλο προβλέπουν να αποροφήσουν. Μαγειρεύουν κάπως τα νούμερα αυτά και μετά προβαίνουν σε προγραμματισμένη παραγωγή. Ταυτόχρονα οι διανομείς κανουν το ίδιο πράγμα τοπικά με τους dealers.

Οι παραγγελίες τώρα γίνονται πάλι με βάση την πρόβλεψη. Αν η Ηλιοφίλ προβλέπει ότι θα πουλήσει Χ κομμάτια προ-παραγγέλνει Χ-κάτι κομμάτια. Δεν παραγγέλνει παραπάνω για 2 λόγους. να μην μήνει στοκ KAI γιατί αν πάρει παραπάνω και δε πουλήσει θα έχει πρόβλημα με την μαμά στις προβλέψεις / παραγγελίες της επόμενης χρονιάς.

Τώρα, αν η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την προβλέπόμενη αναγκαστικά μπαίνει στην ουρά για το επόμενο batch. Από την ουρά αυτή εξυπηρετούνται πρώτα οι διανομείς που έχουν προβλέψει παραγγελίες και οι μεγάλες αγορές και ότι μείνει, αν μείνει πάει στους μικρούς.

Τα Σπριντ φεύγουν κυρίως Αμερική και κατα δεύτερο λόγο Γερμανία, Αγγλία και Αυστραλία. Οπότε αν η τοπική Ηλιοφίλ θέλει παραπάνω μηχανάκια από τη πρόβλεψή της, ζήσε Μάη μου, εκτός κι αν καταφέρει να 'γυρίσει' κανένα που έχει ξεμείνει σε άλλη χώρα (αλλά αυτό μόνο πρός το τέλος της χρονιάς).

Τι να γίνει, αν περισσότεροι στη Ελλάδα ζητούσαν μηχανάκι τύπου ST θα ήταν και πιο εύκολη η κάλυψη της ζήτησης.

Μοντέλα 2008 (που ήρθαν Ελλάδα στο τέλος Ιανουαρίου) έχουν φύγει τουλάχιστον από το μαγαζί της Μιχαλακοπούλου νομίζω 2 και τουλάχιστον άλλο 1 από άλλο μαγαζί που γνωρίζω. Αντε να χουν φύγει max και άλλα 1-2 από αλλού, max. 4-5 και ένα κόκκινο που υπάρχει έτοιμο όπως και εσύ ξέρεις, ίσον 6.

Πόσα νομίζεις πώς θα έχει προβλέψει να πουλήσει η Ηλιοφίλ μεσα στο 2008? Περισσότερα από τόσα? Και αυτά πολλά είναι και ό λόγος είναι ότι υπήρχε ζήτηση από το 2007 ( που για διάφορους λόγους δεν ήρθαν μοντέλα '07 στην Ελλάδα).

bentouza
09/05/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
Γιατι να ξοδευτει με το 1250?

Εχει κατι CBR 1000F ωραιοτατα...πολυ τουριστικα και ειναι και Χοντα...τι και αν ειναι 15ετιας, ασπαστα λεμε
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

McGyver
09/05/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Κοίτα φίλε πώς δουλεύουν ολοι οι μικροι κατασκευαστές:

...

για διάφορους λόγους δεν ήρθαν μοντέλα '07 στην Ελλάδα.

Γι' αυτό και το ΜΑΥΡΟ '07 δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και πήραμε το μπούλο όταν σταμάτησε η παραγωγή του...

NikosR
09/05/2008, 11:39
Τι είναι ο 'μπούλος' που πήρες ρε Θωμά?
:a27: :a27:

NikosR
09/05/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Γι' αυτό και το ΜΑΥΡΟ '07 δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα και πήραμε το μπούλο όταν σταμάτησε η παραγωγή του...

Cpt. Haddock
09/05/2008, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Τι είναι ο 'μπούλος' που πήρες ρε Θωμά?
:a27: :a27:

Sprint ST 1050 μπλε.. :D

McGyver
09/05/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Sprint ST 1050 μπλε.. :D

:winka:

NikosR
09/05/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Sprint ST 1050 μπλε.. :D

Μια χαρά είναι το μπλέ:a012:

Ασε τον Θωμά, πήρε το μπλέ και τό κανε κομπλέ:a8:

simeon
09/05/2008, 12:17
νομιζω οτι τους πρωτους μήνες του 2008 ειχε σταματησει η παραγωγη για μια αλλαγη που ηταν υποχρεωμενη να κανει η triumph στο τεποζιτο.... (δεν γνωριζω λεπτομερειες αλλα κατι τετοιο ειχε παιχτει...)

NikosR
09/05/2008, 12:29
Αυτό έγινε στη μέση του 2007 και σταμάτησε το μοντέλο. Τα 08 με το σιδερένιο ντεπόζιτο (τα προηγούμενο έχουν πλαστικό) πρωτοβγήκαν τέλη φθινοπώρου.

tbaris
09/05/2008, 16:25
Στην Αθήνα μου είπαν 30-40 μέρες παράδοση.


Εγώ τώρα τι να πιστέψω????

NikosR
12/05/2008, 10:29
Τι από τα παραπάνω σου δημιουργούν την εντύπωση ότι πρέπει να πιστέψεις ή το ένα ή το άλλο:confused:

tbaris
13/05/2008, 10:21
Ακόμα δεν την έχω αγοράσει και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν είναι να γίνεται έτσι και να πληρώσω και 14000 ε όχι δεν θα πάρω.

Θέλω Εξυπηρέτηση και όχι χαμαλίκι.

Η μηχανή είναι όνειρο ζωής και όχι γαριδάκια για μην μπορούν να βγάζουν άκρη.

Δεν παίρνω Triumph τέλος.

Cpt. Haddock
13/05/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Ακόμα δεν την έχω αγοράσει και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Αν είναι να γίνεται έτσι και να πληρώσω και 14000 ε όχι δεν θα πάρω.
Θέλω Εξυπηρέτηση και όχι χαμαλίκι.
Η μηχανή είναι όνειρο ζωής και όχι γαριδάκια για μην μπορούν να βγάζουν άκρη.
Δεν παίρνω Triumph τέλος.

Ακριβώς σε τι στράβωσες; :confused:

NikosR
13/05/2008, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακριβώς σε τι στράβωσες; :confused:

Ελα ντε:confused: :confused:

mixalakis
13/05/2008, 10:42
Ποιο ήταν το πρόβλημά σου;


Ωχ δεν πρόλαβα τους άλλους!:blush:

tbaris
13/05/2008, 10:56
Λοιπόν,

Στην Θεσσαλονίκη μου λένε θα μπορείς να το έχεις σε 3 μήνες, εδώ έχει μόνο κόκκινο. Παίρνω στη Αθήνα μου λένε θα μπορείς να το έχεις σε 1 μήνα. Βγάλε άκρη.

Παω στην αντιπροσωπεία και αντί να με εξυπηρετήσουν, να μου πουν κάτσε ρε φίλε να ψάξουμε να βρούμε άκρη, μου λένε ότι το κόκκινο είναι το πιο ωραίο χρώμα.

Εξυπηρέτηση Θεσσαλονίκης απαράδεκτη! Ύφος 10 καρδιναλίων και αντιμετώπιση ερασιτέχνη.

To V-strom μου το παίρνουν 5.500? ενώ σε αντιπροσωπείες όπως Honda, Yamaha, Suzuki 6.300?.

Επίσης το ότι υπάρχει ένας μόνο στην Θεσσαλονίκη με Triumph και είναι και ερασιτέχνης εμένα με προβληματίζει αυτό. Δηλαδή αν θέλω κανα ανταλλακτικό πόσο καιρό θα κάνει να έρθει? 1 μήνα, 3, 5? 10 ? πόσο.

Και επίσης ρε παιδιά, όταν πας να σκάσεις 13.500 χιλιάρικα θέλεις να σε αντιμετωπίζουν επαγγελματικά και όχι έτσι.

NikosR
13/05/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Επίσης το ότι υπάρχει ένας μόνο στην Θεσσαλονίκη με Triumph και είναι και ερασιτέχνης εμένα με προβληματίζει αυτό. Δηλαδή αν θέλω κανα ανταλλακτικό πόσο καιρό θα κάνει να έρθει? 1 μήνα, 3, 5? 10 ? πόσο.



15 μέρες ΜΑΧ από Αγγλία σύμφωνα με την εμπειρία μου αν δεν υπάρχει στην Αθήνα. Με πίεση, 1 βδομάδα.

Στα περί Θεσσαλονίκης δεν σχολιάζω γιατί δεν γνωρίζω. Τα παιδιά στην Ηλιοφίλ στη Μιχαλακοπούλου είναι πολύ εντάξει και εξηγημένα.

Cpt. Haddock
13/05/2008, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Στα περί Θεσσαλονίκης δεν σχολιάζω γιατί δεν γνωρίζω. Τα παιδιά στην Ηλιοφίλ στη Μιχαλακοπούλου είναι πολύ εντάξει και εξηγημένα.

+955

Συμφερει να κατέβεις Αθήνα να το πάρεις :beer:

mixalakis
13/05/2008, 11:03
Αφού είναι έτσι τα πράγματα και αφού σκοπεύεις να δώσεις 13.500, ίσως είναι καλύτερα να πάρεις το μηχανάκι από Αθήνα.

Είναι πιθανό να έχει μοντέλα η αντιπροσωπεία της Αθήνας και όχι της Θεσσαλονίκης.

Για Θεσσαλονίκη πάντως ξέρω ότι υπάρχουν 2 μηχανικοί και έχω ακούσει και για τους δύο τα καλύτερα λόγια.

tbaris
13/05/2008, 11:07
Ρε παιδιά εγώ δεν λέω για τους μηχανικούς, μπορεί να είναι οι καλύτεροι στον κόσμο.

Αυτό που λέω είναι οτι πρέπει να σε εξυπηρετούν σωστά και να σου λένε την αλήθεια και όχι χαζομάρες.

Αθήνα δεν μπορώ να κατέβω λόγω χρόνου. Αλλά για αυτό κάνουν καταστήματα και σε άλλες πόλεις, για να μην κατεβαίνει ο κόσμος στην Αθήνα.

Anyway, απλά δεν μου αρέσουν αυτά.

NikosR
13/05/2008, 11:08
Ξάνθη - Κομοτηνή είναι οι φίλοι του Mainstreet που έχουν καλή φήμη (www.mainstreet.gr).

Μήπως να κάνεις κάνα τηλ.?

mixalakis
13/05/2008, 11:10
Σωστός Νίκο!

Ο Γιώργος σίγουρα θα μπορέσει να σε βοηθήσει.

H.A.Balafoutre
13/05/2008, 14:02
Μια στιγμή ρε παιδιά να πεταχτώ από το γραφείο μέχρι την αντιπροσωπία να δω αν έχουν SprintST ετοιμοπαράδοτο.

H.A.Balafoutre
13/05/2008, 14:21
Λοιπόν, πάρε τηλέφωνο στο 2541021180 κάνε τα κουμάντα σου. Έχει και μια σούπερ προσφορά αλλά αυτά θα σου τα πει ο ίδιος.

Υπάρχει ένα DeepBlue 2008 ετοιμοπαράδοτο.

tbaris
22/05/2008, 13:59
Παιδιά τελικά κατέληξα σε VFR Black.

Ο κυριότερος λόγος είναι το οικονομικό καθώς στην Honda μου παίρνουν πιο καλά το V-strom και επίσης έχει πέσει και η τιμή της Vefas στα 12090. Ένας άλλος λόγος είναι το χρώμα, πέρα απο τα υπέρ και κατά της κάθε μηχανής, καθώς το ήθελα σε μαύρο και το spint δεν βγαίνει.

Αυτά. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

sniper
22/05/2008, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Παιδιά τελικά κατέληξα σε VFR Black.

Ο κυριότερος λόγος είναι το οικονομικό καθώς στην Honda μου παίρνουν πιο καλά το V-strom και επίσης έχει πέσει και η τιμή της Vefas στα 12090. Ένας άλλος λόγος είναι το χρώμα, πέρα απο τα υπέρ και κατά της κάθε μηχανής, καθώς το ήθελα σε μαύρο και το spint δεν βγαίνει.

Αυτά. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Να 'σαι καλά ρε φιλαράκι....

:bawl: :lol: :bawl: :lol: :lol:

tbaris
22/05/2008, 17:24
Δεν κατάλαβα το αστείο σου ρε παλικάρι.

Μπορείς να μας εξηγήσεις?

sotokan
22/05/2008, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Δεν κατάλαβα το αστείο σου ρε παλικάρι.

Μπορείς να μας εξηγήσεις?


Καλά μην δίνεις και πολύ βάση.......

Καλοτάξιδος μάγκα και πάντα όρθιος.ότι χρειαστείς από βοήθεια εδώ είμαστε......

vestromas
22/05/2008, 19:05
Ωραιο εργαλειο, πολυ καλη επιλογη και σε μαυρο πολυ σουπερ. Και απο μενα καλοταξιδος.:beer: :beer: :wave2:

tbaris
24/05/2008, 12:47
Είναι γεγονός!


131732

Sapadak
24/05/2008, 12:57
Διακαεις ποθος :cry:


Να το χαιρεσε και να το συμπεριφερθεις οπως του αρμοζει

tbaris
24/05/2008, 13:06
Ευχαριστώ...

Πως του αρμόζει??

Sapadak
24/05/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Ευχαριστώ...

Πως του αρμόζει??


Χιλιαδες χιλιομετρα στην Ελλαδα και στας Ευρωπας (και οχι μονο)

sniper
24/05/2008, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Δεν κατάλαβα το αστείο σου ρε παλικάρι.

Μπορείς να μας εξηγήσεις?

Κι αφού έγινε τις πόρνης στην κόντρα ST-VFR πήγες και πήρες VFR (αυτό που από την αρχή μάλλον ήθελες)..... Σωστός! :beer: Καλοτάξιδο!

icex
25/05/2008, 00:17
Καλοταξιδο αρχηγε να το χαιρεσε :beer:

hornet
26/05/2008, 08:47
καλωςηλθες στην οικογενεια...καλοταξιδος παντα ορθιος και πολλα πολλα και ωραια χιλιομετρα

ermisVFR
26/05/2008, 10:23
Καλοτάξιδο και από μένα.:wave2:

tbaris
26/05/2008, 13:28
Παιδιά δεν ξέρω πως είναι το st αλλα το vfr στο δρόμο είναι απόλαυση..

Δεν θέλεις κατέβεις!

Ευχαριστώ πολύ

NikosR
27/05/2008, 09:28
Αστο, χάλια είναι το Sprint στο δρόμο. Μπλιάχ:yuck:
:smokin: :smokin:

Να χαρείς το νέο σου μοτόρι και άσε τα άλλα τώρα.

thelazaran
27/07/2009, 16:00
VFR ftw! Δεν χωράει συζήτηση!

thelazaran
27/07/2009, 16:03
Και δοκίμασα μια πολύ πρόσφατα και τα σπάει στη κυριολεξία.


www.tokotoukan.gr
Online T-Shirt Shop