PDA

View Full Version : 1ο ταξιδι συμβουλεσ...



noble
30/12/2004, 12:10
θελω να ξεκινησω να ταξιδευω με τη μηχανη μου και θελω τισ συμβουλεσ σασ...
ειναι πιστευετε καλυτερο τισ πρωτεσ φορες να παω με παρεα?
κι ο,τι αλλο μπορειτε να μου πειτε θα μου ηταν πολυ χρησιμο!φιλακια,ευχαριστω εκ των προτερων!

angels_gr
30/12/2004, 13:25
Όσο πιο μεγάλη η παρέα τόσο το καλύτερο (για μένα). Θέλω να ταξιδεύω με παρέα και να γνωρίζω νέα πράγματα και νέες εμπειρίες με άλλους ανθρώπους. Μόνος ταξίδι μόνο όταν έκανα κάποιο κοντινό έτσι για να ξεσκάσω.

Στο πρώτο μου ταξίδι το έκανα με έναν φίλο για καλή μου τύχη. Ήμασταν σε κάποιο επαρχιακό δρόμο και ξαφνικά έμεινα από βενζίνη. Ήθελα από ώρα να βάλω αλλά δεν έβρισκα. Ευτυχώς ο φίλος μου είχε μεγαλύτερο ρεζερβουάρ και έφτασε μέχρι σ’ ένα βενζινάδικο.

Όπως και να έχει το πράγμα, να φεύγεις πάντα με γεμάτη μπαταρία στο κινητό, να έχει το κινητό μονάδες, και πάντα μαζί σου αδιάβροχα γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Καλό είναι επίσης και ένα set για επιδιόρθωση ελαστικού (μακριά από εμάς) να βρίσκεται κάτω από την σέλα της μηχανής. Και φυσικά να φεύγεις πάντα γεμάτος χαρά και λεφτά. Καλά χιλιόμετρα. :wave2:

idi
30/12/2004, 13:28
1 πραμα μονο

οταν κουρασυεις σταματα κανε 2 τσιγαρα πιες καφε φαε

ΠΟΤΕ μη λες πρεπει να φτασω στις 3 και θα αργησω

η κουραση ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος


καλο ταξιδι και καλα να περασεις:wave2:

hornet
30/12/2004, 13:51
Θα προτιμουσα να ηξερα μοτοσυκλεττα αλλα και προορισμο για να ειμαστε πιο ακριβεις!

Αλλα θα το παω γενικα.
1.Ελεγχος μηχανης εαν ειναι κοντα στο σερβις καντο αλλα τουλαχιστον δυο μερες πιο πριν την αναχωρηση ετσι ωστε εαν εχει κανει καμια μαλακια ο μηχανικος (ωχ ξεχασα την ταναλια μες τα καρτερ) να το εχει παρει χαμπαρι
2.Προσπαθησε να ταξιδεψεις οσο τον δυνατον μερα αλλα απο την αλλη οχι χαραματα (ο καιρος τετοια εποχη ειναι επικινδυνος για παγους το πρωι)
3.Παρε χαρτη μαζι εαν πας μακρυα εαν ξερεις την διαδρομη παω πασο!
4.Δεξια και αγαπημενοι εαν η μηχανη μικρη ,εαν σε περασει καμια νταλικα με 120 θα κερδισεις στιγμιαια 12 αλογα!!!!!!
5.Οταν προσπερνας νταλικες μην πλησιαζεις πολυ ασε μια ευλογη αποσταση οταν την περνας η δυνατον θα την περασεις με τη μεγιστη δυνατη ταχυτητα
6.Στον επαρχιακο δρομο προταιρεοτητα εχει .....ο μπαρμπα μητσος με το τογιοτα η το ferguson(τρακτερ) που ερχεται απο το χωραφι και παει για τσιπρα οποτε προσοχη
7.Μεσα στα χωρια αργα περα του οτι σηκωνεις σκονη ενοχλουνται και οι κοτες οι οποιες εχουν κακο συνηθειο να πεταγονται στη ροδα σου,τα σκυλια και τα λοιπα κατοικιδια το ιδιο και χειροτερο
8.Οταν δεν ξερουμε την διαδρομη καλυτερη να τη χαζευουμε παρα να την τρεχουμε
9.Κρανη μπαλασκες εξαρτησεις αδιαβροχα σε πρωτη ζητηση καλα γαντια μποτες αδιαβροχες...οι μποτες μοναστηρακιου του στυλ ...
ειναι αδιαβροχες;Ναι εννοειται τις εχουν οι συνοριοφυλακες και ειναι μια χαρα εξαιρουνται ...δεν ειναι.
10.Κουραση και αγχος φερνουν τα χαντακια πιο κοντα.Λιγοτερο κακο θα κανεις εαν καπνισεις ενα πακετο τσιγαρα μεχρι να φτασεις παρα αμα πας νον στοπ ασε που μυριζεις και το τοπο!
11.Τα μπαγκαζια καλα δεμενα και με σακουλες για τη βροχη και μακρια απο εξατμισεις δεν θελεις το καλο σου παντελονι με τρυπα αλα γαβαλας!!!
12.Μην παρεις πολλα μαζι σου λιγα και καλα!
13.Εαν στο κρανος η ζελατινα ειναι αδιαφανης απο τις πολλες γρατσουνιες αλλαξε την οπωσδηποτε

Αυτα σιγουρα κατι εχω ξεχασει αμα θυμηθω θα πω


Καλο ταξιδι

danaos75
30/12/2004, 14:06
θα συμφωνήσω απόλυτα με οτι ειπαν τα παιδια πιο πανω και θα συμπληρώσω, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΟΔΙΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ, αχρειαστη να'ναι.
:smilea:

idi
30/12/2004, 14:13
- παρε ενα πανακι μαζι σου
- ψιλα για τα διοδια (πατεντα: κολησε το ακριβες αντιτιμο με ταινια καπου και δε θα σταματας να βγαζεις τα γαντια κτλ)
- καλη παρεα οχι γκρινια
- πριν φυγεις δες τα λαστιχα (κρυα) και λαδια
- μη τσαντιζεσαι
- να εισαι ετοιμη για ολα αλλα χαλαρη
- λαδωσε την αλυσιδα τη προηγουμενη νυχτα
- καθρεπτες και φαναρια/φωτα/φλας να ειναι καθαρα
- αναμενα φωτα μερα/νυχτα και παντα φλας πριν αλλαξεις κατευθυνση

:D

adam_tsouk
30/12/2004, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
[B- ψιλα για τα διοδια (πατεντα: κολησε το ακριβες αντιτιμο με ταινια καπου και δε θα σταματας να βγαζεις τα γαντια κτλ)
-
:D [/B]

Ρε, το κόλπο είναι να σπαταλάς μισή ώρα στα διόδια για να αποφασίσουν επιτέλους να τα κάνουν (ξανά) δωρεάν για τις μηχανές.
Ξερεις, 5 λεπτά να βγει το γάντι, 2 λεπτά ξεμούδιασμα δακτύλων, 8 λεπτά ψάξιμο για ψιλά, 4 λεπτά μέτρημα, 2 λεπτά ξανάμέτρημα σε περίπτωση ρέστων, 3 λεπτά επανατοποθέτηση γαντιού, 5 λεπτά βόλεμα σε θλέση οδήγησης και με το καλό στη ρότα μας!!
:lol: :lol:

Θάνος
30/12/2004, 16:23
Πάρε μαζί 2 ζευγάρια γάντια.

Μόλις πέσει κάτω από τη μέση η βενζίνη γέμισε το.

BMW1150
05/01/2005, 19:16
Εχω κανει το τελευταιο 6μηνο 15000 χιλιομετρα στην Ηπειρο σε επαρχιακους δρομους....
Αν μπεις σε επαρχιακο δρομο μεγαλη προσοχη στα προβατα - αγελαδες κυκλοφορουν ελευθερα-ες και δεν τρεχει μια....
Προσοχη στα τσοπανοσκυλα....αν σε κυνηγησουν σταματα....αληθεια σου λεω...κομπλαρουν και σταματανε κι αυτα....ουτε εγω το ηξερα μου το ειπαν τσοπανιδες οταν την πατησα κι εγω...
Προσοχη αγροτικα - τρακτερ - τοπικα λεωφορεια... ειναι οι αρχοντες της περιοχης.....οι παραπανω καταστασεις που σου αναφερω ειναι στανταρ σε καθε επαρχιακο δρομο....
Να σταματας για ξεκουραση, αν δεν γνωριζεις το δρομο πηγαινε σιγα...και προσοχη μερικες στροφες ειναι κακοχαραγμενες και αναποδες...ασε που το χαλικακι και το χωμα εχει φτασει μεχρι την διαχωριστικη γραμμη....
Τελος απο τα 15000 χιλιομετρα που εχω κανει αυτο το 6μηνο τα 12000 τα εχω κανει μονος μου....πικρα ειναι φιλε μου.....δεν λεει μονος με τιποτα.....σ' ενα 3μερο ταξιδι που εκανα , μονος φυσικα , πηγαινοντας για Καστορια εκανα μια παρακαμψη και μπηκα στο βουνο Γραμμος.....χωματοδρομος καλος εκεινη την εποχη και δασος φοβερο....ηταν να κανω 35 χιλιομετρα.....οταν εκανα 7 χιλιομετρα αρχισα να τα παιζω φοβηθηκα.....μονος μες την ερημια .....ασε που ηταν γεματο εικονοστασια απο τον εμφιλιο πολεμο.....μεταβολη και τον πουλ.....
Ακολουθησε και οτι σου γραφουν και τα παραπανω μελη και σου ευχομαι καλα ταξιδια.

periklisk
05/01/2005, 19:58
Τα περισσότερα -αν όχι όλα- τα είπατε ήδη...

Να τονίσω μερικά που εγώ θεωρώ σημαντικά!

-Σωστά συντηρημένο μηχανάκι.
-Σωστή φόρτωση των πραγμάτων για να μην πάει η συμπεριφορά περίπατο. Τα βαριά πράγματα όσο το δυνατόν χαμηλότερα στο έδαφος (στα σαμάρια, πλαϊνές βαλίτσες αν υπάρχουν) και ζυγισμένα.
-Στάσεις όταν χρειάζεται για βενζίνη και ξεκούραση. Καλύτερα να φτάσεις αργότερα παρά να κινδυνεύσεις.
-Σωστός ρουχισμός - κράνος.
-Εργαλεία και σετ επιδιόρθωσης ελαστικών στη θέση τους για τα μεγάλα ταξίδια.
-Καλή διάθεση......

Καλή παρέα!!!!

Άντε και καλά ταξίδια!!!!

BMW1150
05/01/2005, 20:37
Κοιτα κι αυτο:

http://www.motoridersclub.com/informations.htm