PDA

View Full Version : Suzuki address 125 ?



Σελίδες : [1] 2

alex14
30/04/2008, 13:07
Ηρθε η ωρα της αντικαταστασης του σκυλου C-90 με ενα καινουργιο παπιο.
Για την ωρα προσανατολιζομαι στο suzuki address 125.
Το εχει κανενας να πει καμια γνωμη ?

Τι αλλο παιζει καλα στην παπιοκατηγορια ? (οχι κινεζικο)



:wave2:

epp1640
30/04/2008, 15:38
δεν το έχω οδηγήσει εγώ ο ίδιος αλλά μου φαίνεται η πιο συμφέρουσα επιλογή.. από κοντά που το είδα μου έκανε καλή εντύπωση η ποιότητα κατασκευής και η τιμή του είναι μακράν η καλύτερη στα injection παπιά..αν δεν θες να δώσεις τόσα χρήματα υπάρχει πάντα και η λύση των modenas τα οποία είναι πολύ αξιόλογα μηχανάκια για τα λεφτά που δίνεις.. τώρα μάλιστα έφερε ο γκοργκόλης και ένα καινούριο μοντέλο, το http://www.modenas.gr/xcite.htm το οποίο όμως δεν έχει τιμολογηθεί ακόμα.. :beer:

epp1640
30/04/2008, 15:44
το θες για να φορτώνεις τσάντες στην λαϊκή? γιατί αν όχι σου κάνει και το ybr125 που έχω εγώ..αν δεν το έχεις ξαναδεί είναι ένα μικρό γυμνό..(commuter μάλλον το λες).. το οποίο ξεγλιστράει στην κίνηση σαν παπί και δεν καίει τπτ.. έχω το καινούριο μοντέλο με το injection και βγαίνει στα 2120.. :beer:

alex14
30/04/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
το θες για να φορτώνεις τσάντες στην λαϊκή? γιατί αν όχι σου κάνει και το ybr125 που έχω εγώ..αν δεν το έχεις ξαναδεί είναι ένα μικρό γυμνό..(commuter μάλλον το λες).. το οποίο ξεγλιστράει στην κίνηση σαν παπί και δεν καίει τπτ.. έχω το καινούριο μοντέλο με το injection και βγαίνει στα 2120.. :beer:

Δεν το θελω να φορτωνω τσαντες, αλλα δεν θελω και "μοτοσυκλετακι".
Μονο κατι σε παπι με ενδιαφερει.

:wave2:

vestromas
30/04/2008, 19:05
Το γουσταρο πολυ το το παπι σκυλι. Ειδικα σε μπλε, ειναι πολυ λεζαντα. Παρτο να γουσταρεις. :beer: :wave2:

Souza_me_240kmh
30/04/2008, 19:08
παρε το σουζουκι

βαλε και μια ολοσωμη yoshimura carbon +power commander θα πυροβολαει :lol: :rotflmao:

vestromas
30/04/2008, 19:29
+1 για τι γιοσιμουρα και τα αλλα κολπα:lol: :beer: :wave2:

alex14
30/04/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
παρε το σουζουκι

βαλε και μια ολοσωμη yoshimura carbon +power commander θα πυροβολαει :lol: :rotflmao:

Ρε δεν ντρεπεστε να κοροιδευεται γερο ανθρωπο ?

:lol: :lol:

Ειμαι suzukakias τι να κανουμε

:beer:

Souza_me_240kmh
30/04/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ρε δεν ντρεπεστε να κοροιδευεται γερο ανθρωπο ?

:lol: :lol:

Ειμαι suzukakias τι να κανουμε

:beer:


δε κοροιδευω ρε εχουνε βγει εξατμισεις yoshimura carbon για παπακια και Power commander αν θες βαζεις :D

alex14
30/04/2008, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
δε κοροιδευω ρε εχουνε βγει εξατμισεις yoshimura carbon για παπακια και Power commander αν θες βαζεις :D

:eyepop:

:wave2:

MIKE_16V
30/04/2008, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Souza_me_240kmh
δε κοροιδευω ρε εχουνε βγει εξατμισεις yoshimura carbon για παπακια και Power commander αν θες βαζεις :D


Eιναι τουμπανο λεμε:winka: :lol:


128953

Sapadak
30/04/2008, 21:05
Με οτι και να το αλλαξεις το cub θα ξενερωσεις!!

Εχω ενα στη πενα μου εδινε ενα πιτσιρικι 950 ευρα αλλα δεν το εδινα!!

Κρατα το καντο ενα ρετους, βαλτου μια εξατμιση και κανα ξωφιλτρο (αν δεν εχεις ηδη) και εισαι κομπλε

xampos
30/04/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Eιναι τουμπανο λεμε:winka: :lol:

μια δευτερα μου ειναι :cool:

vestromas
30/04/2008, 22:12
Τι μας το χαλας ρε Sapadak, αφου ειμαστε κολημενοι σουζουκακιδες, γιοσιμουρατοι.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

alex14
01/05/2008, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Με οτι και να το αλλαξεις το cub θα ξενερωσεις!!

Εχω ενα στη πενα μου εδινε ενα πιτσιρικι 950 ευρα αλλα δεν το εδινα!!

Κρατα το καντο ενα ρετους, βαλτου μια εξατμιση και κανα ξωφιλτρο (αν δεν εχεις ηδη) και εισαι κομπλε

Και το δικο μου στην πενα ειναι (μοντ. '91). Εχει κοντα στα 100.000 χλμ και εγινε γενικη επισκευη στον κινητηρα πριν 2-3.000 χλμ με γνησια ανταλλακτικα.
Το θεμα ειναι οτι θα κανω καθημερινα 80-90 χλμ τα πιο πολλα σε ανοιχτο δρομο και το 90αρι κακα τα ψεματα δεν μαζευει χιλιομετρα.

:wave2:

Sapadak
01/05/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14

Το θεμα ειναι οτι θα κανω καθημερινα 80-90 χλμ τα πιο πολλα σε ανοιχτο δρομο και το 90αρι κακα τα ψεματα δεν μαζευει χιλιομετρα.

:wave2:

:uplate:

Σε τετοια περιπτωση και το 125 θα ειναι λιγο, βεβαια καλυτερο απο το cub

Κανα ιννοβα μεταχειρω ειδες?

Κοντα στο χιλιαρικο βρισκεις

xampos
01/05/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Και το δικο μου στην πενα ειναι (μοντ. '91). Εχει κοντα στα 100.000 χλμ και εγινε γενικη επισκευη στον κινητηρα πριν 2-3.000 χλμ με γνησια ανταλλακτικα.
Το θεμα ειναι οτι θα κανω καθημερινα 80-90 χλμ τα πιο πολλα σε ανοιχτο δρομο και το 90αρι κακα τα ψεματα δεν μαζευει χιλιομετρα.

:wave2:

:uplate:

80 -90 xlm se ανοιχτο δρομο με παπι? :eyepop:

μου θυμιζεις εμενα , η μονη περιπτωση που μπορει να σε βοηθησει ειναι το crypton x :beer:

Tropeas
01/05/2008, 12:50
το χω απο τον Δεκέμβρη...
και του χω πιει το αίμα! δεν λέει ΟΥ...

alex14
01/05/2008, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
το χω απο τον Δεκέμβρη...
και του χω πιει το αίμα! δεν λέει ΟΥ...

Για πες τιποτα παρα πανω ρε Λαμπρο.
Ταχυτητα, καταναλωση, τιποτα τριξιματα κτλ, φρενα ?

:wave2:

alex14
01/05/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
:uplate:

80 -90 xlm se ανοιχτο δρομο με παπι? :eyepop:

μου θυμιζεις εμενα , η μονη περιπτωση που μπορει να σε βοηθησει ειναι το crypton x :beer:

40 + 40 , δεν ειναι και τοσα πολλα

:wave2:

btw, τι τελικη εχει το Χ ?

alex14
01/05/2008, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
:uplate:

Σε τετοια περιπτωση και το 125 θα ειναι λιγο, βεβαια καλυτερο απο το cub

Κανα ιννοβα μεταχειρω ειδες?

Κοντα στο χιλιαρικο βρισκεις

Alex και Honda ειναι ολιγον τι δυσκολο :D

:wave2:

xampos
01/05/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
40 + 40 , δεν ειναι και τοσα πολλα

:wave2:

btw, τι τελικη εχει το Χ ?


130 σε γκρεμο :lol:

120 σε ευθεια

με 100 πας ανετα :smokin:

Tropeas
01/05/2008, 22:50
Κατανάλωση με τιγκα γκάζι σχεδόν συνέχεια εντός πόλης ενα ρεζερβουάρ μέχρι την πρώτη κόκκινη γραμμή γύρω στα 120χλμ...
εξω επαρχιακό ίσως και εως 140... αν έχει πολύ συνεχόμενο ανοιχτό γκάζι και τελική, 120-130... ίσως και 90 αν είναι όλα τα χιλιόμετρα 4η και τέρμα γκάζι.
3μιση λίτρα γεμίζω σε αυτό το σημείο (απο την κόκκινη μέχρι πάνω απο την τελευταία)

τώρα κάτι κουλά όσο είναι ειδικά κρύο με το ανοιγόκλειμα του γκαζιού , το injection μου τα κάνει και σε κατέβασμα κάτι σβυσίματα, αλλά σύνολο 5 μήνες τώρα , ζήτημα 3 φορές...

σαν τελική πραγματική κοντερίσια και άνετα είναι τα 95-100, πραγματικά περίπου -5χλμ... δηλαδή 85-90...
η 3η του είναι πολύ καλή και δυνατή ταχύτητα, και η 4η του δεν το κουράζει ακόμα και στην τελική του για ώρα...
πιστεύω ότι το παπάκια αυτό μπορεί να τραβήξει και πολύ παραπάνω και ότι μαμαά είναι φτιαγμένο αρκετά συντηρητικά και σε γκάζι και σε απόδοση , για το λόγο του όρου "σκυλί".
Ώστε να μην έρχεται στα όρια του και να έχει καλύτερη διάρκεια,
άνετα πιστεύω με εξάτμιση, φίλτρο, αφαίρεση του αισθητήρα καυσίμου ή εκμετάλευσή του με προγραμματάκι θα αποδίδει πολύ καλύτερα... αλλά απο ότι έχω ακούσει η εξατμισούλα που δίνει η Yoshimura είναι βαβουριάρα...
αυτά...:wave2:

Tropeas
01/05/2008, 22:55
Αααα ξέχασα!!!
ΦΟΒΕΡΟ μπροστινο φρένο!!!
το χω ξαναπεί,
τρομερή προοδευτικότητα πώστε να μην σε ρίξει απο το απότομο και να σε φρενάρει όμορφα δίνοντας σου σαν σε δευτερο σκαλί το "παραπάνω" φρενάρισμα...
τα μπροστινά αμορτισέρ του καλά, αλλά με τις Αθηναϊκές Ελληνικές λακούβες μας ΔΥΣΤΥΧΩΣ φρεναριστά τερματίζουν και χτυπάνε , πονώντας σε ακούγωντας τα... (το σκέφτομαι να δω τι και πως μπορώ να κάνω κάτι)
Δεν φταίει φυσικά το παπί, αλλά οι δρόμοι μας, που θέλουμε παντού εντούρο αναρτήσεις...
τριξιματα και προβλήματα με πλαστικά ΤΙΠΟΤΑ,
ο μόνος θόρυβος ακούγεται όχι πάντα και ελάχιστα κάποιες φορές απο το πίσω φρένο...:beer:

kostask2008
02/05/2008, 14:05
Θα σου πω και γω τις εντυπώσεις μου από το address το οποίο έχω από πέρσι το καλοκαίρι και έχω ως τώρα 4.500 km.
το αγόρασα και εγώ αγνοώντας τα κινέζικα.ήθελα ψεκαστό και ήμουν μεταξύ αυτού και του honda ενώ απέρριψα το yamaha λόγω υδρόψυξης (πιο πολύπλοκη κατασκευή και χωρίς λόγο, υψηλότερο κόστος συντήρησης, απαράδεκτα υψηλή, για παπί, τιμή αγοράς). το honda το απέρριψα λόγω των πολλών προβλημάτων που έχουν ακουστεί για το προηγούμενο μοντέλο και γιατί ήταν και ακριβότερο.
όσον αφορά το suzuki έχει άψογη ποιότητα κατασκευής, δεν τρίζει πουθενά έως τώρα, πολύ καλή συναρμογή πλαστικών και ποιοτικά πλαστικά. η κατανάλωσή τουέίναι πραγματικά χαμηλή (και βέβαια έχει διακύμανση ανάλογα με την οδήγηση) και η τελική του είναι 110 km/h. για την ακρίβεια τα 100 τα βλέπεις άνετα ενώ μετά νιώθω την παρέμβαση του εγκεφάλου για περιορισμό της τελικής γύρω στα 110(ο κινητήρας φαίνεται να έχει καμία 10αρια km ακόμα). όσο για την εμφάνισή του, όλοι οι γνωστοί μου το θεωρούν το ομορφότερο.
επίσης και ένας γνωστός μου που το έχει και έχει κάνει περίπου 1700km, κανένα πρόβλημα. πολύ ευχαριστημένος (και αυτός έχει μεγάλη εμπειρία σε 2 τροχα - εγώ όχι)
σήμερα αν ξαναγόραζα θα ξανάπαιρνα το ίδιο αφού όμως έριχνα και μια μάτια στο νέο kawasaki 130cc.
α! και κάτι ακόμα. στα 3.700 km δεν μου έμπαινε η 4η. πήγα συνεργείο και μου άλλαξαν (σε 1 ημέρα) ένα δίσκο ο οποίος αλλάζει κυκλικά τις ταχύτητες (είχε σπάσει η υποδοχή της 4ης). μου είπαν ότι πρέπει να θεωρηθεί τυχαίο γεγονός η αστοχία υλικού καθώς δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί (και εγώ πραγματικά δεν το κακομεταχειρίζομαι!!!). η εξυπηρέτηση πάντως του συνεργείου στην Κόρινθο ήταν πολύ καλή και μου πρόσφεραν και άλλο παπί αν ήθελα για την 1 ημέρα.
αυτά και καλορίζικο!!!

GEOPS
02/05/2008, 17:35
σήμερα αν ξαναγόραζα θα ξανάπαιρνα το ίδιο αφού όμως έριχνα και μια μάτια στο νέο kawasaki 130cc.


of topic
ρε παιδια ψαχνω σε ολο το forum για το kawa 130 και δεν βρικα κατι
για ριχτε κανα link

epp1640
02/05/2008, 17:46
http://www.yingyongmotorcycle.com/Kawazaki/KazeZX130.htm

ήδη κυκλοφορεί και στην modenas εκδοχή του.. :winka: το πρασινάκι πολύ ωραίο..

Tropeas
02/05/2008, 19:31
και εμένα τα χιλιόμετρα απο 17 Δεκ 07 είναι 4200+ κ;αι μετά την περιήγηση Πελοπονήσου θα εκτοξευτούν!!! :bigcry: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: :wave2:

liospi
17/06/2008, 18:13
Το αγόρασα και γω σήμερα 2 μηνών με 3500 χλμ. (ασημί-μαύρο). πολύ καλό μου φάνηκε στα πρώτα 100χλμ. που του έκανα (χωρίς βέβαια να τα σπάει). Ελπίζω να με ανταμείψει στο θέμα κατανάλωση και ευκολία για την πόλη.

Tropeas
28/06/2008, 18:05
7400 σε 6μηνες τα χιλιόμετρά του και παραμένει σκυλί....:beer:

alex14
29/06/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
7400 σε 6μηνες τα χιλιόμετρά του και παραμένει σκυλί....:beer:

Τελικα το τσιμπησα και εγω. Εχω κανει ηδη 2500 χλμ.
Πραγματικα πολυ καλο. Αρκετα καλο στο γκαζι, δεν τριζει τιποτα και απο καταναλωση καει κατι μεταξυ τιποτα και καθολου :D

Σοβαρο μειονεκτημα ειναι η ποδια που δεν κοβει τιποτα χαμηλα. Ολα τα νερα ερχονται στα ποδια. Αλλα πανω κατω ολα τα σημερινα παπια ετσι ειναι.:yuck:

:beer:

epp1640
29/06/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Τελικα το τσιμπησα και εγω. Εχω κανει ηδη 2500 χλμ.
Πραγματικα πολυ καλο. Αρκετα καλο στο γκαζι, δεν τριζει τιποτα και απο καταναλωση καει κατι μεταξυ τιποτα και καθολου :D

Σοβαρο μειονεκτημα ειναι η ποδια που δεν κοβει τιποτα χαμηλα. Ολα τα νερα ερχονται στα ποδια. Αλλα πανω κατω ολα τα σημερινα παπια ετσι ειναι.:yuck:

:beer:

Καλορίζικο, κουκλί είναι :beer:

Elle
29/06/2008, 20:03
Καλορίζικο!

apav
29/06/2008, 22:42
:beer:

gkouzo
28/07/2008, 12:59
παιδια, εγω εχω το address εδω και 1 χρονο, εχω κανει 12000 χλμ και μου εβγαλε προβλημα στο σασμαν, το πηγα στη suzuki και μου ειπανε οτι εχει χαλασει το γραναζι της 3ης σχεσης και οτι αυτο το παρουσιασαν και αλλα address. μου αλλαξανε το σασμαν (φυσικα το καλυψε η εγγυηση), μου ειπανε οτι μου εβαλαν ενα τελειως καινουργιο. αλλα τι γινεται αν στα επομενα 12000 χλμ, το σασμαν τα ξαναπαιξει; εκτος απο αυτο, ο κινητηρας εχει γινει αποτομος και ο ψεκασμος δεν λειτουργει σωστα, παρ'ολο που εκανα και το σερβις στα 12000, οπου συμπεριλαμβανεται και ο καθαρισμος και η επαναρυθμιση του ψεκασμου. ειλικρινα, αρχιζω και αμφιβαλω για το "παπι σκυλι" και για την αξιοπιστια του. σκεφτομαι να το πουλησω και να παρω το crypton-x.

xampos
28/07/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
σκεφτομαι να το πουλησω και να παρω το crypton-x.


το μονο που με φοβιζει στο κριπτον ξ ειναι οτι δεν εχει βγαλει το παραμικρο κοντα στους 11 μηνες και 23000 και θα μου βγαλει καμια μ@λακια οταν τελειωσει η εγγυηση :uplate:

κατα τ αλλα οταν ανοιγεται θεματα και ρωτατε για το πιο παπι να παρετε αναμεσα σε διαφορα και λεω πως δεν υπαρχει συγκρηση δεν ακουτε ρε γμτ δεν ακουτε :(

και ασε το αντρες , εδω αλλοι πανε και περνουνε ινοβα :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gkouzo
28/07/2008, 13:31
ωραια τα λες εσυ, αλλα την εποχη που βγηκε το address, ποιον να βρεις να ρωτησεις; εγω το πηρα στις αρχες και δεν υπηρχε κανεις για να μου πει μια γνωμη. αληθεια, ποτε κιολας καταφερες να κανεις 23000 χλμ με το crypton x; αυτο βγηκε φετος.

xampos
28/07/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
ωραια τα λες εσυ, αλλα την εποχη που βγηκε το address, ποιον να βρεις να ρωτησεις; εγω το πηρα στις αρχες και δεν υπηρχε κανεις για να μου πει μια γνωμη. αληθεια, ποτε κιολας καταφερες να κανεις 23000 χλμ με το crypton x; αυτο βγηκε φετος.

11 μηνες το εχω

gkouzo
28/07/2008, 14:44
και; σου βγηκε καλο;

xampos
28/07/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
και; σου βγηκε καλο;

kalo

nik7119
28/07/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
παιδια, εγω εχω το address εδω και 1 χρονο, εχω κανει 12000 χλμ και μου εβγαλε προβλημα στο σασμαν, το πηγα στη suzuki και μου ειπανε οτι εχει χαλασει το γραναζι της 3ης σχεσης και οτι αυτο το παρουσιασαν και αλλα address. μου αλλαξανε το σασμαν (φυσικα το καλυψε η εγγυηση), μου ειπανε οτι μου εβαλαν ενα τελειως καινουργιο. αλλα τι γινεται αν στα επομενα 12000 χλμ, το σασμαν τα ξαναπαιξει; εκτος απο αυτο, ο κινητηρας εχει γινει αποτομος και ο ψεκασμος δεν λειτουργει σωστα, παρ'ολο που εκανα και το σερβις στα 12000, οπου συμπεριλαμβανεται και ο καθαρισμος και η επαναρυθμιση του ψεκασμου. ειλικρινα, αρχιζω και αμφιβαλω για το "παπι σκυλι" και για την αξιοπιστια του. σκεφτομαι να το πουλησω και να παρω το crypton-x. τοκαλητερο που εχεις να κανεις

kostask2008
29/07/2008, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
παιδια, εγω εχω το address εδω και 1 χρονο, εχω κανει 12000 χλμ και μου εβγαλε προβλημα στο σασμαν, το πηγα στη suzuki και μου ειπανε οτι εχει χαλασει το γραναζι της 3ης σχεσης και οτι αυτο το παρουσιασαν και αλλα address. μου αλλαξανε το σασμαν (φυσικα το καλυψε η εγγυηση), μου ειπανε οτι μου εβαλαν ενα τελειως καινουργιο. αλλα τι γινεται αν στα επομενα 12000 χλμ, το σασμαν τα ξαναπαιξει; εκτος απο αυτο, ο κινητηρας εχει γινει αποτομος και ο ψεκασμος δεν λειτουργει σωστα, παρ'ολο που εκανα και το σερβις στα 12000, οπου συμπεριλαμβανεται και ο καθαρισμος και η επαναρυθμιση του ψεκασμου. ειλικρινα, αρχιζω και αμφιβαλω για το "παπι σκυλι" και για την αξιοπιστια του. σκεφτομαι να το πουλησω και να παρω το crypton-x.

φίλε με προβλημάτισες..... έχω το address 14 μήνες (έγραψα και γνώμη πιο πάνω) και έχω 5.500 km περιπου. αν και με τον ψεκασμό κανένα πρόβλημα(προσέχω και που βάζω βενζίνη) ούτε καν δισταγμούς, σβησίματα. το πρόβλημα όμως με γρανάζι ταχύτητας το έβγαλε και εμένα (έσπασε ο οδηγός της 4ης και δεν έμπαινε η ταχύτητα). βέβαια αντικαταστάθηκε αλλά ποιός μου λέει ότι δεν θα ξανασπάσει αργότερα, αν η κατασκευή είναι προβληματική απτην μάνα της.... και αν είμαι εκτός εγγύησης;;;;;;
κρίμα γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την λειτουργία του και από την ποιότητα κατασκευής του και δεν θα ήθελα να το αλλάξω. μήπως άλλοι φίλοι που το έχουν μπορούν να μας δώσουν απόψεις; tropeas πια είναι η γνώμη σου;

gkouzo
29/07/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
φίλε με προβλημάτισες..... έχω το address 14 μήνες (έγραψα και γνώμη πιο πάνω) και έχω 5.500 km περιπου. αν και με τον ψεκασμό κανένα πρόβλημα(προσέχω και που βάζω βενζίνη) ούτε καν δισταγμούς, σβησίματα. το πρόβλημα όμως με γρανάζι ταχύτητας το έβγαλε και εμένα (έσπασε ο οδηγός της 4ης και δεν έμπαινε η ταχύτητα). βέβαια αντικαταστάθηκε αλλά ποιός μου λέει ότι δεν θα ξανασπάσει αργότερα, αν η κατασκευή είναι προβληματική απτην μάνα της.... και αν είμαι εκτός εγγύησης;;;;;;
κρίμα γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την λειτουργία του και από την ποιότητα κατασκευής του και δεν θα ήθελα να το αλλάξω. μήπως άλλοι φίλοι που το έχουν μπορούν να μας δώσουν απόψεις; tropeas πια είναι η γνώμη σου;
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
φιλε κωστα, τι βενζινη χρησιμοποιεις; και κατι αλλο, η μπροστινη αναρτηση δεν ειναι για τα μπαζα;

kostask2008
29/07/2008, 12:25
Με την μπροστινή ανάρτηση δεν έχω πρόβλημα. κοπανάει βέβαια κάπως στις απότομες ανωμαλίες, αλλά έτσι συμπεριφέρονται όλα τα παπιά που έχω οδηγήσει. η πίσω αντίθετα θεωρώ ότι είναι πολύ μαλακή. αν βάλεις 2ο άτομο....πλέει!
βενζίνη βάζω από 2 βενζινάδικα που άπόσο ξέρω δεν νοθεύουν. βάζω 2 γεμίσματα απλή, 1 super plus. απτον ψεκασμό και γενικότερη λειτουργία του κινητήρα δεν έχω κανένα παράπονο.
βεβαια μένω επαρχία, παίζει κι αυτό το ρόλο του, αλλά και σε ταξιδάκι πρόσφατο 85 km προς πειραια - νησί - πίσω δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (έγραψα και σχετικά στο forum- γενικες). όπως είπα και πριν έσπασε ο οδηγός της 4ης. δεν ξέρω μήπως εσύ εννοούσες ότι έβγαλε γενικότερο πρόβλημα το σασμάν σου;

gkouzo
29/07/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
Με την μπροστινή ανάρτηση δεν έχω πρόβλημα. κοπανάει βέβαια κάπως στις απότομες ανωμαλίες, αλλά έτσι συμπεριφέρονται όλα τα παπιά που έχω οδηγήσει. η πίσω αντίθετα θεωρώ ότι είναι πολύ μαλακή. αν βάλεις 2ο άτομο....πλέει!
βενζίνη βάζω από 2 βενζινάδικα που άπόσο ξέρω δεν νοθεύουν. βάζω 2 γεμίσματα απλή, 1 super plus. απτον ψεκασμό και γενικότερη λειτουργία του κινητήρα δεν έχω κανένα παράπονο.
βεβαια μένω επαρχία, παίζει κι αυτό το ρόλο του, αλλά και σε ταξιδάκι πρόσφατο 85 km προς πειραια - νησί - πίσω δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (έγραψα και σχετικά στο forum- γενικες). όπως είπα και πριν έσπασε ο οδηγός της 4ης. δεν ξέρω μήπως εσύ εννοούσες ότι έβγαλε γενικότερο πρόβλημα το σασμάν σου;


εμενα μου χαλασε το γραζι της 3ης σχεσης. δεν ξερω ρε γμτ, και ειναι πολυ ομορφο το μηχανακι, κριμα που βγαζει τετοια προβληματα. να μπορουσε τουλαχιστον να μας πει καποιος επισημα οτι μονο μια συγκεκριμενη σειρα παρουσιαζει προβλημα, θα ηταν καλο και καθησυχαστικο.

gkouzo
29/07/2008, 12:53
μολις τωρα πηρα τη Suzuki τηλεφωνο και μιλησα με τον μηχανικο που μου αλλαξε το σασμαν. τον ρωτησα αν τα προβληματικα σασμαν που αλλαζουν αντικαθισοτουνται με καινουργια σασμαν νεας σχεδιασης και μου ειπε πως δεν η Suzuki δεν εχει σχεδιασει νεο βελτιομενο σασμαν και οτι απλα σου βαζουν ενα ιδιο οπως το χαλασμενο, απλα καινουργιο. οποτε παλι η ιδια μ@λ@κια. και να φανταστειτε οτι αν χαλασει μετα την εγγυηση, σε περιπτωση που ξαναχαλασει το σασμαν, πραγμα πολυ πιθανον, κοστιζει 500 ευρουλακια, τα οποια εγω προσωπικα δεν δεν τα βρισκω καθε μερα στο δρομο, φανταζομαι πως ουτε κι εσεις. παιδια εγω θα το πουλησω το ρημ@δι και θα παρω αλλο. ειμαι αναμεσα στο Yamaha crypton x και στο Lifan sport 125.

kostask2008
29/07/2008, 13:15
φίλε εμένα το μηχανάκι μου αρέσει πολύ για να το δώσω και επειδή δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα, αντιθέτως είμαι ευχαριστημένος, δεν σκέφτομαι κάτι για την ώρα. άλλωστε έχει εγγύηση 2 χρονάκια, οπότε έχω καιρό ακόμα. βλέποντας και κάνοντας.....
κανένας άλλος με address παιδιά; η γνωμη σας είναι καλοδεχούμενη! :)

liospi
29/07/2008, 13:23
Και εγώ το έχω ένα 4μηνο τώρα, 5.000 χλμ.
Δεν μου έχει κάνει "κιχ", και ο κινητήρας δουλεύει "χαρτί"

-το θεωρώ και το πιο όμορφο παπί

micele
29/07/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
μολις τωρα πηρα τη Suzuki τηλεφωνο και μιλησα με τον μηχανικο που μου αλλαξε το σασμαν. τον ρωτησα αν τα προβληματικα σασμαν που αλλαζουν αντικαθισοτουνται με καινουργια σασμαν νεας σχεδιασης και μου ειπε πως δεν η Suzuki δεν εχει σχεδιασει νεο βελτιομενο σασμαν και οτι απλα σου βαζουν ενα ιδιο οπως το χαλασμενο, απλα καινουργιο. οποτε παλι η ιδια μ@λ@κια. και να φανταστειτε οτι αν χαλασει μετα την εγγυηση, σε περιπτωση που ξαναχαλασει το σασμαν, πραγμα πολυ πιθανον, κοστιζει 500 ευρουλακια, τα οποια εγω προσωπικα δεν δεν τα βρισκω καθε μερα στο δρομο, φανταζομαι πως ουτε κι εσεις. παιδια εγω θα το πουλησω το ρημ@δι και θα παρω αλλο. ειμαι αναμεσα στο Yamaha crypton x και στο Lifan sport 125.

μισό λεπτάκι ρε φιλαράκι όταν φτιάχνεις κάτι εντός εγγυησης το ξέρεις οτι αυτοματα ανανεώνετε για άλλον 1 χρόνο τουλάχιστον η συγκεκριμένη εργασία-ανταλλακτικό??διορθώστε με εάν κάνω λάθος .

gkouzo
29/07/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από micele
μισό λεπτάκι ρε φιλαράκι όταν φτιάχνεις κάτι εντός εγγυησης το ξέρεις οτι αυτοματα ανανεώνετε για άλλον 1 χρόνο τουλάχιστον η συγκεκριμένη εργασία-ανταλλακτικό??διορθώστε με εάν κάνω λάθος .


οκ, ας πουμε οτι εχεις δικιο και οτι η εγγυηση ανανεωνεται στο σασμαν. δεν ειναι ομως χαζομαρα καθε τοσο να πηγαινεις να σου ανοιγουν το μοτερ σαν πεταλουδα για να σου αλλαξουν το σασμαν;
πιστευεις οτι κανει καλο το συνεχες ανοιξε-κλεισε του κινητηρα;

micele
29/07/2008, 13:32
σίγουρα δεν κάνει καλό όπως επίσης μπορει να σου πει ο μηχανικός κοιταξε να δεις αλλαξα κατι αλλο αυτην την φορά στο σασμάν που δεν ειναι στην εγγυηση κτλ κτλ κτλ και να σε βάλει να πληρώσεις και καλά.
το ξέρω είναι σπασιμο νέυρων :sick:

kostask2008
29/07/2008, 13:38
Παιδιά σε μένα δεν πειράχτηκε ο κινητήρας. ούτε καν το κιβώτιο. ένα στρογγυλό εξάρτημα άλλαξαν το οποίο μου είπαν είναι ο δηγός που μπαίνουν οι ταχύτητες. δεν πρέπει να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ακριβό.
ρώτησα και άλλον ένα με address, 2500 km 8 μήνες. μέχρι τώρα τίποτα....

gkouzo
29/07/2008, 13:40
εχει κανεις σας αποψη για το kymco straight 150?

gkouzo
29/07/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
Παιδιά σε μένα δεν πειράχτηκε ο κινητήρας. ούτε καν το κιβώτιο. ένα στρογγυλό εξάρτημα άλλαξαν το οποίο μου είπαν είναι ο δηγός που μπαίνουν οι ταχύτητες. δεν πρέπει να μιλάμε για το ίδιο πράγμα. δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ακριβό.
ρώτησα και άλλον ένα με address, 2500 km 8 μήνες. μέχρι τώρα τίποτα....

με 2500 χλμ ειναι ακομα μωρο το μηχανακι, κανε αλλα 10000 και τα ξαναλεμε αν θα εχεις την ιδια γνωμη. κι εγω ημουν πολυ ενθουσιασμενος μεχρι τα 12000 που με εγκατελειψε το σασμαν.

gkouzo
29/07/2008, 13:43
αααααααχχχχ ρε kaze-r, αθανατο.......

kostask2008
29/07/2008, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
με 2500 χλμ ειναι ακομα μωρο το μηχανακι, κανε αλλα 10000 και τα ξαναλεμε αν θα εχεις την ιδια γνωμη. κι εγω ημουν πολυ ενθουσιασμενος μεχρι τα 12000 που με εγκατελειψε το σασμαν.
δεν έχεις άδικο σαυτό που λες.απλά λέω ότι αφού σαρέσει το παπι μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.
μπορεί πράγματι να είναι τυχαίο γεγονός....
μην νονίζεις, και γω προβληματίζομαι. γι αυτό και ζήτησα γνώμες...

gkouzo
29/07/2008, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
δεν έχεις άδικο σαυτό που λες.απλά λέω ότι αφού σαρέσει το παπι μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.
μπορεί πράγματι να είναι τυχαίο γεγονός....
μην νονίζεις, και γω προβληματίζομαι. γι αυτό και ζήτησα γνώμες...

φιλε κωστα, ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. σκεφτομαι και το αλλο, οτι οσο περναει ο καιρος, το μηχανακι χανει την μεταπωλητικη του αξια. δεν ξερω, να ζω συνεχεια με το αγχος οτι μπορει να μου ξαναχαλασει; δεν ξερω.....

kostask2008
29/07/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
φιλε κωστα, ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω. σκεφτομαι και το αλλο, οτι οσο περναει ο καιρος, το μηχανακι χανει την μεταπωλητικη του αξια. δεν ξερω, να ζω συνεχεια με το αγχος οτι μπορει να μου ξαναχαλασει; δεν ξερω.....
στη θέση σου θα έπερνα και στον sfakianaki/εξυπηρ.πελατών θα έλεγα την περίπτωση να δω τι πολιτική έχουν για την κάλυψη επαναλαμβανόμενης ζημιάς, εκτός εγγύησης. και αν ισχύει αυτό που έγραψε ο micele πιο πάνω. έτσι για να ξέρω τουλάχιστον.

kostask2008
29/07/2008, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
στη θέση σου θα έπερνα και στον sfakianaki/εξυπηρ.πελατών θα έλεγα την περίπτωση να δω τι πολιτική έχουν για την κάλυψη επαναλαμβανόμενης ζημιάς, εκτός εγγύησης. και αν ισχύει αυτό που έγραψε ο micele πιο πάνω. έτσι για να ξέρω τουλάχιστον.
έπΑΙρνα παιδιά, όχι έπΕρνα. μου βγήκε το μάτι!!!

gkouzo
29/07/2008, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
έπΑΙρνα παιδιά, όχι έπΕρνα. μου βγήκε το μάτι!!!

δηλαδη;

xampos
29/07/2008, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
Yamaha crypton x και στο Lifan sport 125.

παρε το λιφαν :rolleyes: :mad: :mad:

OzZzZzY
29/07/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
παρε το λιφαν :rolleyes: :mad: :mad:


να και κατι σωστο που ειπες :smokin: :lol:

xampos
29/07/2008, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
να και κατι σωστο που ειπες :smokin: :lol:

ας βαλω τα γυαλια ηλιου μου :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

gkouzo
30/07/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ας βαλω τα γυαλια ηλιου μου :cool: :cool: :cool: :cool: :cool:


ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑΤΟ LIFAN;

xampos
30/07/2008, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑΤΟ LIFAN;

οχι ρε φιλε ελεος, ειρωνικα το λεω , καταρχην η συγκρηση που κανεις απο πανω απλα δεν υπαρχει :cry: :cry: :cry:

epp1640
30/07/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
οχι ρε φιλε ελεος, ειρωνικα το λεω , καταρχην η συγκρηση που κανεις απο πανω απλα δεν υπαρχει :cry: :cry: :cry:

έλα ρε φίλε, μην κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου, τουλάχιστον παραδέξου ότι και το lifan και το τζονγκτσενγκ είναι καλύτερα από το παρτάλι σου.. :rotflmao:

gkouzo
30/07/2008, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
έλα ρε φίλε, μην κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου, τουλάχιστον παραδέξου ότι και το lifan και το τζονγκτσενγκ είναι καλύτερα από το παρτάλι σου.. :rotflmao:


ΚΑΛΑ, ΤΟ ADDRESS ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ, Ή ΑΛΛΙΩΣ "ΠΑΠΙ-ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ", ΘΑ ΦΑΕΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ. YAMAHA ΣΟΥ'ΡΧΟΜΑΙ.

epp1640
30/07/2008, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
ΚΑΛΑ, ΤΟ ADDRESS ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ, Ή ΑΛΛΙΩΣ "ΠΑΠΙ-ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ", ΘΑ ΦΑΕΙ ΕΝΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ. YAMAHA ΣΟΥ'ΡΧΟΜΑΙ.

Ρίξε μια ματιά και στο νέο kawasaki.. σε προτρέπω πρώτα να παρακολουθήσεις τον αγώνα xampos vs makis και μετά να αποφασίσεις.. :rotflmao:



















Και που να σφίξουν οι ζέστες... το έχω χάσει λέμεεεεεεεεεεεεεεεεε

gkouzo
30/07/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Ρίξε μια ματιά και στο νέο kawasaki.. σε προτρέπω πρώτα να παρακολουθήσεις τον αγώνα xampos vs makis και μετά να αποφασίσεις.. :rotflmao:

ΠΟΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΝΕΟ KAWASAKI; ΑΡΑΓΕ ΕΧΕΙ ΨΕΚΑΣΜΟ ΕΚΕΙΝΟ;



















Και που να σφίξουν οι ζέστες... το έχω χάσει λέμεεεεεεεεεεεεεεεεε

apav
30/07/2008, 15:25
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=63279

Tropeas
02/08/2008, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
παιδια, εγω εχω το address εδω και 1 χρονο, εχω κανει 12000 χλμ και μου εβγαλε προβλημα στο σασμαν, το πηγα στη suzuki και μου ειπανε οτι εχει χαλασει το γραναζι της 3ης σχεσης και οτι αυτο το παρουσιασαν και αλλα address. μου αλλαξανε το σασμαν (φυσικα το καλυψε η εγγυηση), μου ειπανε οτι μου εβαλαν ενα τελειως καινουργιο. αλλα τι γινεται αν στα επομενα 12000 χλμ, το σασμαν τα ξαναπαιξει;
όταν αλλάζει ένα αντικείμενο εντός εγγύησης αυτόματα επαναπροσδιορίζεται ο χρόνος της εγγύησης απο την ημέρα της αλλαγής και για τον χρόνο που η εγγύηση δινόταν για το αντικείμενο αυτό αρχικά.
Δηλαδή τα 2 χρόνια! αν και εφόσον τα σερβις γίνονται σε εξουσιοδοτημένο ή και συμβεμβλημένο συνεργείο του συλλόγου αναγνωρισμένων μηχανικών για τις μη εξειδικευμένες εργασίες καθώς αν υπάρχουν εξειδικευμένες πέραν των βασικών (αλλαγών λαδιών , μπουζί, συνηθισμένες ρύθμίσεις) τότε και μόνο , ο εξουσιοδοτημένος πρέπει να το κάνει και είναι ο μόνος που σε κατοχυρώνει.
Αν π.χ. η μηχανή έχει σύστημα YPVS (αν θυμάστε παλιά Yamaha (http://www.yamaha-motor.ca/technology/technology.php?group=M&tech=YPVS)) που είναι πατέντα Yamaha αν πάει σε οποιοδήποτε μηχανικό που δεν είναι εξουσιοδοτημένος Yamaha ή/και που δεν έχει χαρτί παρακολουθήσεως του ειδικού σεμιναρίου για αυτήν την τεχνολογία, ο κάτοχος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κατοχυρωμένος.


Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
και εκτος απο αυτο, ο κινητηρας εχει γινει αποτομος και ο ψεκασμος δεν λειτουργει σωστα, παρ'ολο που εκανα και το σερβις στα 12000, οπου συμπεριλαμβανεται και ο καθαρισμος και η επαναρυθμιση του ψεκασμου. ειλικρινα, αρχιζω και αμφιβαλω για το "παπι σκυλι" και για την αξιοπιστια του. σκεφτομαι να το πουλησω και να παρω το crypton-x.
σε ΚΑΘΕ! μα ΚΑΘΕ!!! σερβις 4000χλμ γίνεται ρύθμισμα βαλβίδων και έλεγχος -ρύθμισμα αν χρειαστεί Injection...
ΔΕΝ είναι τυχαίο, ούτε προληπτικό ή "αν χρειάζεται" ιδιαίτερα με την ποιότητα των βενζινών που έχουμε εδω... για ρώτα τον μηχανικό σου αν στα κάνει πάντα... και αν σου τα μασάει... τότε έχω κάποιον καλύτερο να σου προτείνω! μιας και κάθε φορά που το πέρνω απο το σερβις πάει και πάλι ποιο στρωτά και ποιο γλυκά!
ααα επίσης , αλυσίδα λαδώνει και ρυθμίζεις ανα 500χλμ? γιατί εγω αυτό δεν το είχα κάνει ούτε μια φορά και τώρα μετά απο το "πήδημα" της ΑΧΛΕΜΟ και τα 660 μαζεμένα χλμ χωρίς συντήρηση την άλλαξα στην τρομερή τιμή των 43? αν θυμάμαι καλά όλα μαζί με τα αλυσιδογράνα μαμα SUZUKI και αυτό ήταν που επηρέαζε και την αμεσότητα του γκαζιού αλλά και το πόσο απότομα το έδινε και ξαφνικά, μιας και ήταν χαλαρή και είχε κάνει και κόμπο...:wave2:

Tropeas
02/08/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
φίλε με προβλημάτισες..... έχω το address 14 μήνες (έγραψα και γνώμη πιο πάνω) και έχω 5.500 km περιπου. αν και με τον ψεκασμό κανένα πρόβλημα(προσέχω και που βάζω βενζίνη) ούτε καν δισταγμούς, σβησίματα. το πρόβλημα όμως με γρανάζι ταχύτητας το έβγαλε και εμένα (έσπασε ο οδηγός της 4ης και δεν έμπαινε η ταχύτητα). βέβαια αντικαταστάθηκε αλλά ποιός μου λέει ότι δεν θα ξανασπάσει αργότερα, αν η κατασκευή είναι προβληματική απτην μάνα της.... και αν είμαι εκτός εγγύησης;;;;;;
κρίμα γιατί είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την λειτουργία του και από την ποιότητα κατασκευής του και δεν θα ήθελα να το αλλάξω. μήπως άλλοι φίλοι που το έχουν μπορούν να μας δώσουν απόψεις; tropeas πια είναι η γνώμη σου;
παιδιά εμένα ακόμα δεν μου χει βγάλει κανένα πρόβλημα με γρανάζι...
δώσε μας μερικές λεπτομέρειες τι αίσθηση σου έδινε λίγο πριν σου σπάσει , να το έχουμε υπόψην μας, και πως σου έσπασε? ξαφνικά? σε αλλαγή? μετά? πόσο χρόνο σου πήρε στο συνεργείο κλπ...
για την εγγύηση θα δεις τι γράφω και παραπάνω. :winka: απλά να έχετε τα αποδεικτικά - τιμολόγια , αναγράφοντας τι είδους εργασία έγινε και αν ήταν μέσα στην εγγύηση για να είσαστε κατοχυρωμένοι.



Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
φιλε κωστα, τι βενζινη χρησιμοποιεις; και κατι αλλο, η μπροστινη αναρτηση δεν ειναι για τα μπαζα;
Εγω βάζω ΠΑΝΤΑ 100άρα όχι ότι είμαι σίγουρος για τα "παραπάνω οκτάνια" απλά γιατί ξέρω ότι έχει πρόσθετα καθαρισμού και θέλω να πιστεύω ότι βοηθάνε... ανα 5 ή και 10 γεμίσματα βάζω και μια παλιά Super , μιας και απο μηχανικό είχα ακούσει ότι λιπαίνει λίγο πιο καλά τον κινητήρα (αν και έχω ένστανση ότι λογικά και οι καινούριες θα έχουν υποκατάστατα λιπανσης...)


Αρχικά δημιουργήθηκε από kostask2008
Με την μπροστινή ανάρτηση δεν έχω πρόβλημα. κοπανάει βέβαια κάπως στις απότομες ανωμαλίες, αλλά έτσι συμπεριφέρονται όλα τα παπιά που έχω οδηγήσει. η πίσω αντίθετα θεωρώ ότι είναι πολύ μαλακή. αν βάλεις 2ο άτομο....πλέει!
βενζίνη βάζω από 2 βενζινάδικα που άπόσο ξέρω δεν νοθεύουν. βάζω 2 γεμίσματα απλή, 1 super plus. απτον ψεκασμό και γενικότερη λειτουργία του κινητήρα δεν έχω κανένα παράπονο.
βεβαια μένω επαρχία, παίζει κι αυτό το ρόλο του, αλλά και σε ταξιδάκι πρόσφατο 85 km προς πειραια - νησί - πίσω δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα (έγραψα και σχετικά στο forum- γενικες). όπως είπα και πριν έσπασε ο οδηγός της 4ης. δεν ξέρω μήπως εσύ εννοούσες ότι έβγαλε γενικότερο πρόβλημα το σασμάν σου;
παιδιά η ανάρτηση μπορεί να "ακούγεται" ... αλλά σε σχέση και με κρύπτον που οδηγώ καθημερινά του πατέρα μου, καζεR ενός φίλου & Innova που είχαμε στην δουλειά , στις ίδιες λακούβες ανταποκρίνεται πολύ πιο καλά και πιο όμορφα... (γνώμη μου)
Μακάρι να είχαμε επιλογές να την κάνουμε εντούρο για τους δρόμους της Αθήνας ...

Tropeas
02/08/2008, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
μολις τωρα πηρα τη Suzuki τηλεφωνο και μιλησα με τον μηχανικο που μου αλλαξε το σασμαν. τον ρωτησα αν τα προβληματικα σασμαν που αλλαζουν αντικαθισοτουνται με καινουργια σασμαν νεας σχεδιασης και μου ειπε πως δεν η Suzuki δεν εχει σχεδιασει νεο βελτιομενο σασμαν και οτι απλα σου βαζουν ενα ιδιο οπως το χαλασμενο, απλα καινουργιο. οποτε παλι η ιδια μ@λ@κια. και να φανταστειτε οτι αν χαλασει μετα την εγγυηση, σε περιπτωση που ξαναχαλασει το σασμαν, πραγμα πολυ πιθανον, κοστιζει 500 ευρουλακια, τα οποια εγω προσωπικα δεν δεν τα βρισκω καθε μερα στο δρομο, φανταζομαι πως ουτε κι εσεις. παιδια εγω θα το πουλησω το ρημ@δι και θα παρω αλλο. ειμαι αναμεσα στο Yamaha crypton x και στο Lifan sport 125. λογικά μπορεί το θέμα να δουλεύεται στο να βελτιωθεί και στο μέλλον να βγεί κάποια αναβάθμιση για αυτό...
αλλά απο την στιγμή που αλλαξε μες την εγγύηση του, και απο τότε ξαναισχύει με βάση τα τιμολόγια αποδεικτικά αλλάγής εγγύηση για άλλα 2 χρόνια ,
όσο στο κάνει εντός της διετίας δεν έχεις εσύ να ασχοληθείς με κάτι... θα προτιμούσες να σου το παίζανε ότι εσυ φταίς απο το να το αποδεχτούν και να στο αλλάζουνε? τέτοια προβλήματα βγαίνουν σε όλες τις μάρκες και το θέμα είναι να λύνονται έτσι και όχι να γίνονται λαμογιές στην πλάτη του κατόχου, είτε απο συνεργεία είτε απο αντιπροσώπους για να έχουν καλά στατιστικά χρόνου προς το εξωτερικό... περιέργως τελευταία το σερβις της Suzuki έχει λιγο καλύτερη ανταπόκριση απο ότι είχε παλιότερα ... μήπως έχει σχέση η αλλαγή του τεχνικού διευθυντή και της νοοτροπίας του? θα φανεί...


Αρχικά δημιουργήθηκε από micele
μισό λεπτάκι ρε φιλαράκι όταν φτιάχνεις κάτι εντός εγγυησης το ξέρεις οτι αυτοματα ανανεώνετε για άλλον 1 χρόνο τουλάχιστον η συγκεκριμένη εργασία-ανταλλακτικό??διορθώστε με εάν κάνω λάθος . όσο χρόνο ίσχυε και πριν...


Αρχικά δημιουργήθηκε από gkouzo
οκ, ας πουμε οτι εχεις δικιο και οτι η εγγυηση ανανεωνεται στο σασμαν. δεν ειναι ομως χαζομαρα καθε τοσο να πηγαινεις να σου ανοιγουν το μοτερ σαν πεταλουδα για να σου αλλαξουν το σασμαν;
πιστευεις οτι κανει καλο το συνεχες ανοιξε-κλεισε του κινητηρα;
τα σασμάν δεν έχει σχέση με το άνοιγμα του κινητήρα... καμία σχέση... μάλιστα κάθε φορά οι τσιμούχες επαφής αλλάζοντε αρα είναι σαν καινούριο (αν ο μηχανικός ξέρει απο καλό και προβλεπόμενο σφύξιμο)

Tropeas
02/08/2008, 13:17
Αααα παρεπιπτώντος επειδή έψαξα το θέμα φωτισμού λίγο παραπάνω.
το Address μας φοράει HS1 λάμπα αλογόνου (HS1 12V 35W 35W PX43T38 ECE) με 2 σκάλες των 35W η κάθε μία.
Στην ψιλή σκάλα απλά αλλάζει η γωνία και φέγγει λίγο ποιο γεμάτα και ψηλά .
Για να αντικατασταθεί με Xenon ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξουμε να αγοράσουμε κιτ για H1 μιας και δεν είναι ίδιας κατηγορίας λάμπες ποιο συγκεκριμένα:
δεν έχουν την ίδια βάση προσαρμογής,
η Η1 δεν είναι αλογόνου
και το βασικότερο!
η Η1 ΔΕΝ έχουν 2 σκάλες!!!
στην ουσία και απο πληροφορίες απο το site της Bosch (http://www.boschindia.com/content/language1/html/7812.htm):

HS1 bulb
HS1 is a new range halogen bulb with a PX 43t fitting. The only difference between the HS1 and an H4 halogen bulb, is that the middle pin at the base is 1-2mm thicker.
αρα για να βάλουμε κιτ xenon κοιτάμε να πάρουμε Η4 χενον κιτ με δυο σκάλες 35W/35W και λογικά θα φάμε λίγο το ένα πιν της συνδεσης για να χωρέσει στο fitting της HS1
:winka: :rolleyes: :D

αναμένετε νέα...:wave2:

xampos
02/08/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas


αρα για να βάλουμε κιτ xenon κοιτάμε να πάρουμε Η4 χενον κιτ με δυο σκάλες 35W/35W και λογικά θα φάμε λίγο το ένα πιν της συνδεσης για να χωρέσει στο fitting της HS1
:winka: :rolleyes: :D

αναμένετε νέα...:wave2:

θα παρεις h4 BIXENON 35 watt , ειναι το συστημα με μια λαμπα που απλα για μεγαλη σκαλα αλλαζει η θεση της μεσω μαγνητισμου και φεγγει πιο ψηλα , ενναλακτικα μπορεις να παρεις την h4 με δυο σκαλες οπως λες παραπανω :wave2:

Tropeas
02/08/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
θα παρεις h4 BIXENON 35 watt , ειναι το συστημα με μια λαμπα που απλα για μεγαλη σκαλα αλλαζει η θεση της μεσω μαγνητισμου και φεγγει πιο ψηλα , ενναλακτικα μπορεις να παρεις την h4 με δυο σκαλες οπως λες παραπανω :wave2:
εχεις εμπειρία να μας πεις πλεονεκτήματα συγκριτικά των 2?
1 λάμπα Xenon H4 με την σκάλα να αλλάζει με μοτέρ ή (bixenon)
1 λάμπα xenon H4 με δυο σκάλες? (2 scale xenon):confused:

Αραγε τι χρειαζόμαστε? ή ακόμα καλύτερα , ποιο μας κάνει και ποιο είναι καλύτερο αν μας κάνουν και τα δυο?
αυτό το Η4 for moto (http://img.auctiva.com/imgdata/5/0/3/9/2/6/webimg/142467492_o.jpg) http://cgi.ebay.com.au/Kit-De-XENON-HID-H1-H3-H4-H7-FOR-MOTORCYCLE-bike-moto_W0QQitemZ310071644603QQihZ021QQcategoryZ119187QQcmdZViewItem
ή αυτό το H4-3 for moto (http://img.auctiva.com/imgdata/5/0/3/9/2/6/webimg/142467540_o.jpg) http://cgi.ebay.com/BI-XENON-HID-CONVERSION-KIT-H4-3-6000K-MOTOCYCLE-BIKE-B_W0QQitemZ130237069752QQihZ003QQcategoryZ131644QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262
:confused:

apav
02/08/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
όταν αλλάζει ένα αντικείμενο εντός εγγύησης αυτόματα επαναπροσδιορίζεται ο χρόνος της εγγύησης απο την ημέρα της αλλαγής και για τον χρόνο που η εγγύηση δινόταν για το αντικείμενο αυτό αρχικά. Δηλαδή τα 2 χρόνια!


Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
όσο χρόνο ίσχυε και πριν

Έχεις πολύπλοκο και μπερδεμένο τρόπο γραφής.

Το μηχανάκι έχει 2 χρόνια εγγύηση. Εάν πάθει βλάβη στους 14 μήνες, τι νέα εγγύηση θα έχεις; 10 ή 24 μήνες;

Tropeas
02/08/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Έχεις πολύπλοκο και μπερδεμένο τρόπο γραφής.

Το μηχανάκι έχει 2 χρόνια εγγύηση. Εάν πάθει βλάβη στους 14 μήνες, τι νέα εγγύηση θα έχεις; 10 ή 24 μήνες; πόσο χρόνο πρέπει να δουλεύει σωστά απο μόνο του?
2 χρόνια.
αρα όταν θα σταματήσει να δουλεύει σωστά λόγω ελατώματος,
θα πρέπει να αντικατασταθεί με νεο με ευθύνη της εταιρείας,
συνεπώς απο την στιγμή αντικατάστασης
ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΝΕΟ
το νέο έχει πάλι 2 χρόνια εγγύησης :winka:

μάλιστα να σας δωσω και ένα tip:
όσο καιρό η μοτοσυκλέτα είναι στο σερβις και όσο διαρκεί αυτό η εγγύηση "παγώνει"!
τι σημαίνει πρακτικά αυτό?
π.χ. έχω μοτοσυκλέτα που έχει 2 χρόνια εγγύηση αλλά ατον ενάμιση χρόνο μπήκε για μια βλάβη εξαρτήματος εντος ή εκτός εγγύησης στο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ συνεργείο και βγήκε μετά απο ένα μηνα. Σε αυτήν την περίπτωση πέρνω απο τον ιδιοκτήτη του συνεργείου απόδειξη παραλαβής οχήματος την τάδε ημερομηνία και παράδοσης την τάδε που μου κατοχυρώνει την επέκταση της εγγύησής μου στο τέλος της εγγυηση συνολικά τόσο όσο η μηχανή ήταν εντός συνεργείου!

Αυτά τα παραπάνω είναι ευρωπαϊκοί κανονισμοί τεχνικών διαδικασιών και σερβις και ισχύουν σε όλα τα αντικείμενα που εχουν τις ίδιες διαδικασίες! Περισσότερα στο Ινστιτούτο Καταναλωτή για τις ακριβείς αποφάσεις που πιστοποιούν αυτά που σας λέω. :beer: :wave2:

xampos
02/08/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
εχεις εμπειρία να μας πεις πλεονεκτήματα συγκριτικά των 2?
1 λάμπα Xenon H4 με την σκάλα να αλλάζει με μοτέρ ή (bixenon)
1 λάμπα xenon H4 με δυο σκάλες? (2 scale xenon):confused:

Αραγε τι χρειαζόμαστε? ή ακόμα καλύτερα , ποιο μας κάνει και ποιο είναι καλύτερο αν μας κάνουν και τα δυο?
αυτό το Η4 for moto (http://img.auctiva.com/imgdata/5/0/3/9/2/6/webimg/142467492_o.jpg) http://cgi.ebay.com.au/Kit-De-XENON-HID-H1-H3-H4-H7-FOR-MOTORCYCLE-bike-moto_W0QQitemZ310071644603QQihZ021QQcategoryZ119187QQcmdZViewItem
ή αυτό το H4-3 for moto (http://img.auctiva.com/imgdata/5/0/3/9/2/6/webimg/142467540_o.jpg) http://cgi.ebay.com/BI-XENON-HID-CONVERSION-KIT-H4-3-6000K-MOTOCYCLE-BIKE-B_W0QQitemZ130237069752QQihZ003QQcategoryZ131644QQtcZphotoQQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262
:confused:

εγω στο παπι εβαλα h4 bi xenon, telescopic δηλαδη : μια λαμπα που αλλαζει θεση (παει σε μεγαλη σκαλα) με μαγνητισμο

μειονεκτημα θα ελεγα πως σε καμια λακουβα η καποιον εντονο κραδασμο μπορει να μετακινηθει στιγμιαια μονη της και να παει στη μεγαλη σκαλα

μπορεις να βαλεις h4 aplo bixenon dhladh : μια λαμπα που εχει μεσα της δυο προβολης (εναν για μεσαια σκαλα εναν για μεγαλη ) πατοντας εσυ να αναψει η μεγαλη δεν μετακινητε τιποτα, απλα σβηνει ο ενας προβολεις και αναβει ο αλλος


ayto ειναι το bi xenon telespopic, pou forao ego sto papi


138378

xampos
02/08/2008, 15:27
και αυτο το απλο bi xenon

katalaboy?:D :confused:


138379

Tropeas
02/08/2008, 15:38
Μάλιστα!
λινκ για αγορά? ebay?

xampos
02/08/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Μάλιστα!
λινκ για αγορά? ebay?

γι αυτα θα ρωτησεις τον προσωπικο μου βοηθω , το Lamoun :lol: :lol: :lol: :smokin:

Vstrommer71
02/08/2008, 17:05
Nα πω κι εγω τις εντυπωσεις μου απο το Address...
Αγοραστηκε πριν τεσσερις μηνες κι εχω ηδη 6500χλμ...
Σκορπιες παρατηρησεις:
1)Καλο πηρουνι μπροστα,ελατηριο μαπα πισω(συνηθης κατασταση στα παπια)
2)Υπεροχα φρενα,τα καλυτερα που εχω οδηγησει σε παπι
3)ψεκαμος καλος,αλλα οχι τελειος.Κανει κατα καιρους καποια τσαφ
4)Καταναλωση μικρη,δεικτης βενζινης για τα μπαζα.Δειχνει οτι θελει,στο τερμα αδειο εχει μισο λιτρο βενζινη ακομα μεσα
5)Γκαζι λιγοτερο του ανταγωνισμου.Επιδοσεις χαμηλοτερες απο το Ιnnova που ειχα πριν.Αλλα ετσι κι αλιιως δεν ειναι το πρωταρχικο κριτηριο αγορας
6)Το μηχανακι εχει σοβαρα φωτα,φλας,κορνα.Ειδα επιτελους σε παπι φωτα της προκοπης
7)Σαζμαν σκληρο,μαλακωσε καπως με τα χιλιομετρα.Μου εδωσε κι εναν λεβιε ταχυτητων στο χερι που αλλαχτηκε στην εγγυηση

Εν καιρω θα ανακατευτω με κανα κιτακι Χenon.Εχει το DRZ μου,να μην εχει κι ο ταπεινος εργατης?:smokin:

apav
02/08/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
ανα 5 ή και 10 γεμίσματα βάζω και μια παλιά Super

Δεν έχει καταλύτη;

Tropeas
02/08/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Δεν έχει καταλύτη; :blush: έχει...

lamoun
09/08/2008, 13:50
Για τις λάμπες.

Στο ebay θα τις βρείτε ώς H4-3 αυτές με τον ηλεκτρομαγνήτη και Η4-4 αυτές με τις δυο αμπούλες.

Οι πρώτες είναι φθηνές μπορείς να βρείς με 25 - 30? το σετ με μια λάμπα αλλά πρέπει να έχεις λίγο έξτρα χώρο πίσω απο τον προβολέα, για να χωρέσει ο ηλεκτρομαγνήτης. (To crypton X είχε αρκετό χώρο, η αγορά έγινε απο ΑΥΤΟ (http://stores.ebay.com/diane-shop) το μαγαζί. )
http://global.ebay.com/gbh/search?browse=0&Query=hid+h4-3&SortBy=11&PageNumber=1&SiteIdFilterType=3&ItemTypeFilter=2&ipp=25

Οι άλλες είναι μάλλον ακριβές, http://global.ebay.com/gbh/search?browse=0&Query=hid+h4-4&SortBy=11&PageNumber=1&SiteIdFilterType=3&ItemTypeFilter=2&ipp=25, και χρειάζονται δυο ballast για μια λάμπα, που σημαίνει extra χώρος... :sick:

Υπάρχουν και άλλες παραλλαγές, όπως μια σκάλα xenon και μια αλογόνου αλλά δε νομίζω οτι ενδιαφέρουν.

HBK
19/11/2008, 18:06
paidia pio einai pio vary to suzuki address h to Crypton X?

carjunkie
24/11/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από HBK
paidia pio einai pio vary to suzuki address h to Crypton X?

Επειδή είδα να κάνεις την ίδια ερώτηση και σε άλλο thread ομολογώ δε σε κατανοώ... Τι σε νοιάζει ποιο είναι πιο βαρύ; Και να διαφέρουν 5 κιλά πάνω 5 κάτω τι σε πειράζει, μήπως θα το καταλάβεις ή πιστεύεις ότι θα έχει αντίκτυπο στις επιδόσεις; Για παπί μιλάμε.

Δες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του address:
http://www.suzuki.gr/motos/model.php?cat=71

Δες και του yamaha:
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/fun_utility/Crypton_X.jsp?view=techspecs

Kαι άμα βαριέσαι να δεις σου λέω ότι το suzuki είναι 104kg και το crypton 107kg. Δηλαδή τρία κιλά...
Εγώ το βλέπω αμελητέα διαφορά για παπί(αλλά και γενικά). Υπάρχουν ένα σωρό άλλες διαφορές ανάμεσα στα δύο αυτά παπιά για να μπορέσεις να καταλήξεις κάπου αν είσαι σε δίλημμα.

HBK
24/11/2008, 18:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Επειδή είδα να κάνεις την ίδια ερώτηση και σε άλλο thread ομολογώ δε σε κατανοώ... Τι σε νοιάζει ποιο είναι πιο βαρύ; Και να διαφέρουν 5 κιλά πάνω 5 κάτω τι σε πειράζει, μήπως θα το καταλάβεις ή πιστεύεις ότι θα έχει αντίκτυπο στις επιδόσεις; Για παπί μιλάμε.

Δες και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του address:
http://www.suzuki.gr/motos/model.php?cat=71

Δες και του yamaha:
http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/fun_utility/Crypton_X.jsp?view=techspecs

Kαι άμα βαριέσαι να δεις σου λέω ότι το suzuki είναι 104kg και το crypton 107kg. Δηλαδή τρία κιλά...
Εγώ το βλέπω αμελητέα διαφορά για παπί(αλλά και γενικά). Υπάρχουν ένα σωρό άλλες διαφορές ανάμεσα στα δύο αυτά παπιά για να μπορέσεις να καταλήξεις κάπου αν είσαι σε δίλημμα.
pw re filaraki milame eleos xerw pos einai to ka8ena alla den polipisteuw auta pou grafoun stis selides tous.goustarw na ma8w pio einai pio elafry uparxei provlima?

ypopsifios
25/11/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από HBK
pw re filaraki milame eleos xerw pos einai to ka8ena alla den polipisteuw auta pou grafoun stis selides tous.goustarw na ma8w pio einai pio elafry uparxei provlima?
Και σε συμβουλεύει να ξεκολήσεις από το βάρος, που το πρόβλημα;

HBK
25/11/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από ypopsifios
Και σε συμβουλεύει να ξεκολήσεις από το βάρος, που το πρόβλημα;
diladi katse toso eleino einai pou exw mia aporia kai rwtaw as einai kai vlakeia egw aplws rwtisa autous pou exoun dokimasei kai ta 2 pio einai pio vary.8elw na ma8w an sas peirazei mhn apantate

Lazio
25/11/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από HBK
diladi katse toso eleino einai pou exw mia aporia kai rwtaw as einai kai vlakeia egw aplws rwtisa autous pou exoun dokimasei kai ta 2 pio einai pio vary.8elw na ma8w an sas peirazei mhn apantate


Φιλαρακι καταρχην κουλαρισε λιγακι ο ανθρωπος δε σε εβρισε.... και κατα δευτερον γιατι δε πας να τα κανεις ενα τεστ ραιντ να μας πεις και εμας πιο ειναι πιο βαρυ :wave2:

HBK
25/11/2008, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Φιλαρακι καταρχην κουλαρισε λιγακι ο ανθρωπος δε σε εβρισε.... και κατα δευτερον γιατι δε πας να τα κανεις ενα τεστ ραιντ να μας πεις και εμας πιο ειναι πιο βαρυ :wave2:
nai entaxei den eipa egw oti me evrise alla toso kako einai pou exw mia aporia k egw(mia apo tis polles:D )pisteye me file an borousa 8a pigaina alla den paizei egw aplws rwtisa gt exw ena lifan lf-100a kai sto site ths lifan leei oti einai 90 kg kai meta apo kati meres pernw to crypton sta xeria mou pou leei pw seinai 107 kg kai htan poupoulo gi auto aporw an auta pou lene stis istoselides isxuoun

ypopsifios
25/11/2008, 19:42
Εντάξει, όλα οκ, φάνηκε πως αγριέυτικες χωρίς λόγο....
Ειρήνη ημίν :a15:

Lazio
25/11/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από HBK
nai entaxei den eipa egw oti me evrise alla toso kako einai pou exw mia aporia k egw(mia apo tis polles:D )pisteye me file an borousa 8a pigaina alla den paizei egw aplws rwtisa gt exw ena lifan lf-100a kai sto site ths lifan leei oti einai 90 kg kai meta apo kati meres pernw to crypton sta xeria mou pou leei pw seinai 107 kg kai htan poupoulo gi auto aporw an auta pou lene stis istoselides isxuoun



Λογικα το κρυπτον θα ειναι πιο στιβαρο και καλοστημενο που μπορει να σου δινει την εντυπωση
οτι ειναι ελαφρυτερο....εγω γιαυτο σου ειπα το καλυτερο που θα κανεις ειναι τεστ ραιντ εκει τα βλεπεις ολα

Δεν εχεις διπλωμα γιαυτο δε παιζει τεστ ραιντ? :lol:

HBK
26/11/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Λογικα το κρυπτον θα ειναι πιο στιβαρο και καλοστημενο που μπορει να σου δινει την εντυπωση
οτι ειναι ελαφρυτερο....εγω γιαυτο σου ειπα το καλυτερο που θα κανεις ειναι τεστ ραιντ εκει τα βλεπεις ολα

Δεν εχεις διπλωμα γιαυτο δε παιζει τεστ ραιντ? :lol: :rotflmao: :rotflmao: den exw diplwma alla den einai auto egw menw koroni kai ola ta magazia me mhxanakia einai sthn kalamata diladi apostash 55km gi auto den paizeis test ride

carjunkie
02/12/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από HBK
nai entaxei den eipa egw oti me evrise alla toso kako einai pou exw mia aporia k egw(mia apo tis polles:D )pisteye me file an borousa 8a pigaina alla den paizei egw aplws rwtisa gt exw ena lifan lf-100a kai sto site ths lifan leei oti einai 90 kg kai meta apo kati meres pernw to crypton sta xeria mou pou leei pw seinai 107 kg kai htan poupoulo gi auto aporw an auta pou lene stis istoselides isxuoun

Χα χα, δεν περίμενα να εκνευριστείς τόσο. Κι εγώ μια ερώτηση-σχόλιο έκανα. Ευτυχώς που απάντησαν κάποια παιδιά παραπάνω και είχα υποστήριξη... Επομένως από ότι κατάλαβα αυτό που θέλεις να μάθεις είναι πιο έχει πιο ελαφριά αίσθηση στην οδήγηση. Ε... αυτό δεν το ξέρω!:D :cool:
Υ.Γ.:Βγάλε πρώτα δίπλωμα,βγάλε πρώτα δίπλωμα, βγάλε πρώτα δίπλωμα. Αν ο δάσκαλος έχει και ένα από τα δύο παπιά που σε ενδιαφέρουν ακόμα καλύτερα.Ρε πως τα λέω!

HBK
03/12/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από carjunkie
Χα χα, δεν περίμενα να εκνευριστείς τόσο. Κι εγώ μια ερώτηση-σχόλιο έκανα. Ευτυχώς που απάντησαν κάποια παιδιά παραπάνω και είχα υποστήριξη... Επομένως από ότι κατάλαβα αυτό που θέλεις να μάθεις είναι πιο έχει πιο ελαφριά αίσθηση στην οδήγηση. Ε... αυτό δεν το ξέρω!:D :cool:
Υ.Γ.:Βγάλε πρώτα δίπλωμα,βγάλε πρώτα δίπλωμα, βγάλε πρώτα δίπλωμα. Αν ο δάσκαλος έχει και ένα από τα δύο παπιά που σε ενδιαφέρουν ακόμα καλύτερα.Ρε πως τα λέω!
:rotflmao: :rotflmao: ai sto kalo sou.koita epeidh eimai apo xwrio to teleutaio provlima einai to diplwma mexri kai paidakia pou pane prwth gumnasiou kukloforoun me mhxanaki.aplws rwtaw gt etoimazomai na parw thn suzukara alla ama einai paparia na mhn to parw katalaves my friend
Υ.Γ den neuriasa eseis me kakopeirate kurioi:eyepop:

pepes1gr
01/07/2009, 13:45
Εχω το shogun 110FD εδώ και 6 χρόνια.Εκανα 21500χιλ και το έχω μόνο για την πόλη.Τόσα χρόνια μόνο λάδια και τα βασικά.Το μηχανάκι "βαρβάτο" από θέμα λειτουργίας.
Τώρα όμως που ο μεγάλος γιος έφτασε σε ηλικία διπλώματος είπα να πάρω ένα address και να παραμείνω στην suzuki.
Διαβάζοντας την συζήτηση σας έμπλεξα περισσότερο.
Τελικά να την κάνω την κίνηση ή να την "κάνω" από την suzuki.?

ΥΣ.Πληροφοριακά έχω και ένα FX125 για δουλειά.

sometimes
22/02/2010, 21:30
Ρε παιδιά στα service ...πρέπει να πληρώνω και εργατικά ή μόνο τα ανταλλακτικά;
Εχω το Suzuki Address και ετοιμάζομαι να κάνω το service sta 12000 χμ . Από οτι μου ειπανε χρειάζεται έλεγχος στο ijection και ρύθμηση , αλλαγή φίλτρου , λαδιού , γενικότερος έλεγχος κλπ και δε θυμάμαι και τι άλλο.
Για τα εργατικά μου ζητήσανε συνολικά 50ε + το λάδι και το φίλτρο .
Είναι λογικό ποσό; Περιμένω απόψεις ....