PDA

View Full Version : τζετάρισμα keihin PWK38



kordix
30/04/2008, 20:47
Πρόσφατα άλλαξα τον σιγαστήρα σε ΥΖ 250 2Τ με ένα FMF ήσυχο 96db, πιο μακρύ (με το μπαρδόν).

Με το προηγούμενο "τελικό" όλα οκ αν και πάλι, το μπουζί έδειχνε αρκετά λαδωμένο χειμώνα - καλοκαίρι δηλαδή το μηχανάκι δούλευε με πλούσιο μίγμα και μάλιστα καθαρά, κοινώς ξύριζε στις χαμηλομεσαίες (λογω τύπου εξάτμισης που δίνει τη ροπή πιο χαμηλά)


Το πρόβλημα:
Με την καινούργια εξάτμιση χωρίς να αλλάξω το τζετάρισμα, έμεινα από βενζινη στα 52 Km και παράλληλα το μηχανάκι έσβηνε χαμηλά και δεν δούλευε καθαρά. Το μπουζί μούσκεμα από λάδι άρα το μηχανάκι δούλευε με πολύ πλούσιο μίγμα. (μου λάδωσε και το μπουζί)

Άλλαξα το pilot jet από 52 σε 50 και τώρα δουλεύει πολύ καλά στις χαμηλές στροφές και κρατάει ρελαντί μια χαρά, αλλά ψηλά σα να δουλεύει λίγο μπουκωμένα χωρίς να κάνει όμως κάτι ενοχλητικό. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι ο σιγαστήρας γεμίζει λάδια ακόμα και αν κάνω μίξη 1.8% αντί για 2% που είναι το σωστό. Επίσης το μπουζί εξακολουθεί να δείχνει λαδωμένο.

Η θέση της βελόνας είναι στη 4η με στάνταρτ τη 3η θέση. (συνολικά έχει 5 θέσεις)

Το main jet είναι 172 με μαμά 175.

Ερώτηση 1
Για να φτωχύνω και άλλο το μείγμα να κατεβάσω τη θέση της βελόνας άλλη μια θέση ή να αλλάξω το main jet ένα νούμερο πιο κάτω, π.χ. 170;


Ερώτηση 2
Είναι δυνατόν να καταναλώσει 8 λίτρα βενζίνης σε 52 χιλιόμετρα επειδή ήταν υπερβολικά πλούσιο το μείγμα ή κάτι άλλο δεν πάει καλά;
(εκείνη τη μέρα είχε πολύ ζέστη σε συνδυασμό με την κίτρινη σκόνη από την Αφρική)

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

dirtbird
30/04/2008, 20:54
Ο μόνος τρόπος να επηρέασε το pilot, είναι να έχει καθαρίσει η απόκριση απο ρελαντί προς χαμηλές και να έχει γίνει πιο γραμμικό.

Βελόνα 4η θέση από πάνω? (πλούσιο μΕ ακούγεται....:confused: :confused: )

kordix
30/04/2008, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ο μόνος τρόπος να επηρέασε το pilot, είναι να έχει καθαρίσει η απόκριση απο ρελαντί προς χαμηλές και να έχει γίνει πιο γραμμικό.

Βελόνα 4η θέση από πάνω? (πλούσιο μΕ ακούγεται....:confused: :confused: )



Έχεις δίκιο μπερδεύτηκα, αν το κλιπ που κρατάει τη βελόνα είναι στη 4η θέση της βελόνας, αυτή ανεβαίνει προς τα πάνω οπότε περνάει πιο πολύ βενζίνη. :rolleyes:

Θα φέρω τη βελόνα στη στανταρτ 3η θέση και αν εξακολουθεί να είναι πλούσιο θα αλλάξω main jet από 172 σε 170. :beer:

reinmeister
02/05/2008, 09:13
ασφαλεια 2η θεση απο πανω και main 175...

trust me...:a47:

dirtbird
02/05/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ασφαλεια 2η θεση απο πανω και main 175...

trust me...:a47:

Για τη χρήση που κάνουμε, προτιμάται η προς το φτωχό ρύθμιση παρά προς το πλούσιο.

Επίσης αυτή η επιλογή -στα δίχρονα πάντα- καλό είναι να γίνεται σε σχέση με την εμπειρία του αναβάτη....:winka:

reinmeister
02/05/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για τη χρήση που κάνουμε, προτιμάται η προς το φτωχό ρύθμιση παρά προς το πλούσιο.

Επίσης αυτή η επιλογή -στα δίχρονα πάντα- καλό είναι να γίνεται σε σχέση με την εμπειρία του αναβάτη....:winka:

ειμαι σε θεση να βαλω ακομη και στοιχημα οτι θα κανει κολωτουμπες με αυτη την ρυθμιση που προτεινω...:ninja:

υ.γ. για να μην μιλησω για την μειωση της καταναλωσης...

dirtbird
02/05/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ειμαι σε θεση να βαλω ακομη και στοιχημα οτι θα κανει κολωτουμπες με αυτη την ρυθμιση που προτεινω...:ninja:

υ.γ. για να μην μιλησω για την μειωση της καταναλωσης...

Eίναι άλλο το τελικό man:winka: και είπαμε...
One step @ a time....:smilea:


ήδη κάνει, μην σβαρνιστεί κιόλας.... :lol: :lol:

reinmeister
02/05/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eίναι άλλο το τελικό man:winka: και είπαμε...
One step @ a time....:smilea:


ήδη κάνει, μην σβαρνιστεί κιόλας.... :lol: :lol:

εξακολουθεις να επιμενεις ομως και με συγχιζεις...:mad:

dirtbird
02/05/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εξακολουθεις να επιμενεις ομως και με συγχιζεις...:mad:

Kάτι θα ξέρω....:a9: :lol:

reinmeister
02/05/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kάτι θα ξέρω....:a9: :lol:

εχε χαρη ρε μπαγασα που σε συμπαθω...

kordix
02/05/2008, 23:29
Τελικά η ασφάλεια ήταν στη 3η θέση και την πήγα στη 2η.

Main jet άφησα το 172.


Το μηχανάκι δουλεύει καθαρά χαμηλομεσαίες και ανεβάζει γρήγορα ψηλά, έχει φοβερή απόκριση, και η πρόχειρη βόλτα μου εξελίχθηκε σε ένα ατελείωτο ντριφτ... :sun:

Το μπουζί το τσέκαρα αρκετές φορές και είναι καφετί προς μαύρο άρα οκ.



Από περιέργεια θα δοκιμάσω κάποια στιγμή την ασφάλεια στην 1η θέση (αφού ήταν 3η τελικά) και 175.

Ευχαριστώ και τους δύο για τις συμβουλές... :beer: :beer: :beer:

reinmeister
03/05/2008, 00:25
κανονικα στην πρωτη δεν προβλεπεται να σου δουλεψει...θα ισιωσει παντου κανοντας ενα ξεσπασμα αποτομο ψηλα...αν τυχον παιξει,τοτε εχεις προβλημα σε βελονοθηκη, η βελονα, η το μοτοσακο εχει τετοιου ειδους εκτεταμενες μετατροπες,που χρειαζεται βελονα με διαφορετικο tapper...

υ.γ. τελικα ειμαι πολυ καλος ο πουστης...:rotflmao:

dirtbird
03/05/2008, 05:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κανονικα στην πρωτη δεν προβλεπεται να σου δουλεψει...θα ισιωσει παντου κανοντας ενα ξεσπασμα αποτομο ψηλα...αν τυχον παιξει,τοτε εχεις προβλημα σε βελονοθηκη, η βελονα, η το μοτοσακο εχει τετοιου ειδους εκτεταμενες μετατροπες,που χρειαζεται βελονα με διαφορετικο tapper...


+1


υ.γ. τελικα ειμαι πολυ καλος ο πουστης...:rotflmao:
Δουλειά για πάρτη σου βγάζεις παληκάρι. Ετοιμάσου να παίξεις με σπρέυ πολυουρεθάνης. Αν είναι να γίνουν μαντάρα, τουλάχιστον να φταίνε 2....... :bigcry: :lol: :rotflmao:

reinmeister
03/05/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1


Δουλειά για πάρτη σου βγάζεις παληκάρι. Ετοιμάσου να παίξεις με σπρέυ πολυουρεθάνης. Αν είναι να γίνουν μαντάρα, τουλάχιστον να φταίνε 2....... :bigcry: :lol: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kordix
04/05/2008, 17:06
:confused: :confused: :confused:

dirtbird
05/05/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
:confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

kordix
05/05/2008, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
+1Δουλειά για πάρτη σου βγάζεις παληκάρι.


Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε μένα, αλλά αν είναι για μένα δεν κάνω κάτι άλλο, μια χαρά είναι.



[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]+1
Ετοιμάσου να παίξεις με σπρέυ πολυουρεθάνης.
Αν είναι να γίνουν μαντάρα, τουλάχιστον να φταίνε 2.......[/SIZE] :bigcry: :lol: :rotflmao:


Αυτό δεν καταλαβαίνω...
αλλά δεν έχει σημασία πια, τα λέμε κάποια στιγμή από κοντά. :wave2:


Έυχαριστώ για τις συμβουλές.

dirtbird
05/05/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Αυτό δεν καταλαβαίνω...
αλλά δεν έχει σημασία πια, τα λέμε κάποια στιγμή από κοντά. :wave2:


Έυχαριστώ για τις συμβουλές. :beer: :wave2:

OldMan
05/05/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τελικα ειμαι πολυ καλος ο πουστης...
Το "καλός ο" περιττεύει ...!!! :wave2: