PDA

View Full Version : Ερώτηση για αγορα μεταχειρησμενου vfr



pkemmos
01/05/2008, 13:24
Χρόνια πολλά παιδιά Χριστός ανέστη.Εδώ και αρκετές ημέρες βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης μοτοσυκλέτας.Πριν 2 μέρες είδα στη βιτρίνα του καταστήματος αυτό ακριβώς το κουκλί
http://www.moto-mania.gr/product.asp?pid=1226&ord=1
Πήγα το είδa ,το καβάλησα φοβερό,δεν πήγα βόλτα όμως.Έχω τα εξής ερώτηματα.. αξίζει για μοντέλο 03 και τα χλμ που έχει 7000? και αν ναι λέτε να βγάλει κανένα προβλημα.Πείτε μου τι να προσέξω πάνω στο μηχανάκι περισσοτερο ,θα του πω να βάλει μπροστά να το ακούσω.Επίσης μου δίνει 12 μήνες εγγυηση για μηχανικά και ηλεκτρικά.
Η χρήση που το θέλω είναι μόνο για ταξίδια.Είμαι κατοχος xr650r για χώμα και cub 50(100cc moded):D για καθημερινή χρήση.

gregorgeous89
01/05/2008, 19:36
Η τιμή που το δίνει είναι πολύ καλή.Αμφιβάλω λίγο για τα χιλιόμετρα αλλά αν είναι σε καλή κατάσταση τότε οκ. Την εγγύηση να την πάρεις γραπτή. :wave2:

simeon
02/05/2008, 16:27
νομιζω με τοσα λιγα χιλιομετρα οι δισκοπλακες του θα πρεπει να φαινονται ακομη καινουριες!!!

aporitos
09/05/2008, 03:29
γεια σας παιδια.θελω βοηθεια κ η γνωμη σας ειναι χρυσος...ειχα cbr 600f 02 πριν 2 χρονια κ μετα απο ατυχημα καταστραφικε τελειως!τωρα μετα απο καιρο (λογο <<οικογενειας>> γονεις...) αποφασισα να ξανακανω μια προσπαθεια να παρω ενα εργαλειο να μου βγει η καψουρα.βρηκα κ ερωτευτικα ενα vfr 800Fi 2001 μοντελο το οποιο ειναι πιπιλα κ ο τυπος το δινει 5000 με εικοσικατι χιλιαδες χιλιομετρα.το μηχανακι βρισκεται απουλητο στο μαγαζι απο πριν ακομα παρω τοτε το σχορεμενο κ ειναι περιπου 2 χρονια στη βιτρινα ακινητο ή με κανενα 2 βολτες.αυτος λεει οτι δεν εχει αγοραστικο κοινο το μηχανακι γιαυτο κ δεν εφυγε... ακουω οτι πινει πολυ,οτι ειναι πολυ πιο ακριβα τα σερβις του/ανταλακτικα,οτι τρεμει κ δεν κανεις ευχαριστο ταξιδι γιατι ο κινητηρας ειναι για πολη και τελος οτι αν το παρω το παντρευομαι.αν αληθευουν ολα αυτα πειτε μου κατι καλο για να το παρω γιατι κανενα αλλο δεν μου λεει τιποτα πλεον....εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο μεχρι 5000 με τα πολυ βιας...υποψιν οτι το παιρνω για ταξιδακια κ οχι κοντρες κ γιατι οχι δεν γουσταρω αλλα δεν μπορω να με φανταστω 25 χρονο πανω σε transalp k varadero..... ΕΥΧΑΙΣΤΩ κ ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες:smokin:

Sapadak
09/05/2008, 07:15
Θα χρειαστεις σιγουρα λαστιχα μετα απο 2 χρονια ακινησησιας και ενα καλο σερβισακη

aporitos
09/05/2008, 17:44
παιδια ειληκρινα ευχαριστω για την βοηθεια...

pkemmos
15/05/2008, 22:46
Παιδιά το έκλεισα σημερα!έκανα ένα τεστ drive πρώτα.'ολα καλα απο δευτέρα βγαίνει και η άδεια
:smilea:

http://www.moto-mania.gr/product.asp?pid=1226&ord=1

ermisVFR
15/05/2008, 23:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από pkemmos
Παιδιά το έκλεισα σημερα!έκανα ένα τεστ drive πρώτα.'ολα καλα απο δευτέρα βγαίνει και η άδεια
:smilea:

http://www.moto-mania.gr/product.asp?pid=1226&ord=1

Καλοτάξιδο να ευχαριστηθείς χιλιόμετρα :sun:

kprearis
18/05/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από aporitos
ακουω οτι πινει πολυ,οτι ειναι πολυ πιο ακριβα τα σερβις του/ανταλακτικα,οτι τρεμει κ δεν κανεις ευχαριστο ταξιδι γιατι ο κινητηρας ειναι για πολη και τελος οτι αν το παρω το παντρευομαι.αν αληθευουν ολα αυτα πειτε μου κατι καλο για να το παρω γιατι κανενα αλλο δεν μου λεει τιποτα πλεον....εκτος αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο μεχρι 5000 με τα πολυ βιας...υποψιν οτι το παιρνω για ταξιδακια κ οχι κοντρες κ γιατι οχι δεν γουσταρω αλλα δεν μπορω να με φανταστω 25 χρονο πανω σε transalp k varadero..... ΕΥΧΑΙΣΤΩ κ ολες οι συμβουλες ευπροσδεκτες:smokin:

Το ότι το παντρέυεσαι είναι αλήθεια, αλλά γιατί να μην το παντρευτείς άλλωστε.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα:
Τα σερβις του δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά (Πάντως είναι πολύ πιο φθηνά από το V-tec). Αν πίανουν τα χέρια σου, το FI σηκώνει προσωπική εργασία (λάδια, μπουζί, φίλτρα, τακάκια, εξαέρωση, (άν έχεις υπομονή αφού μαζί με τον συμπλέκτη έχει 8 βαλβλιδες για έξαέρωση), κτλ. Γενικά δεν ζητάει πολλά.

Κάνεις ευχάριστο ταξίδι ακόμη και φορτωμένος και με συνεπιβάτη. Εγώ τουλάχιστον τα έχω ευχαριστηθεί πολύ τα χιλιόμετρα σε ταξίδι. Στα μεγάλα ταξίδια κουραζόμουν αρκετά προς το τέλος, αλλά αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με την ανάρτηση που έχει φάει τα ψωμιά της. Στην κίνηση είναι βέβαια κουραστικό, αλλά δεν νομίζω πως σε αυτήν την κατηγορία υπάρχει μηχανή που να μην σε κουράζει εντός πόλης.

Οι μετρήσεις μου στην κατανάλωση είναι μεταξύ 13-15km/lt, δηλαδή 270-315 χλμ/ντεπόζιτο αναλόγως αν οδηγείς εντός ή εκτός πόλεως. Πρόσφατα έβαλα μπουζί ιριδίου, αλλά δεν έχω κοιτάξει αν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, γιατί την χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο από πριν και κυρίως εντός πόλης.

Τα φρένα του είναι άψογα, παρόλο που δεν έχει ABS. Αν συνδυάζεις και τα δύο φρένα, θα εκπλάγείς από τις επιδόσεις του.

Εν ολίγοις, είναι ίσως η μόνη μηχανή σε αυτά τα χρήματα που είναι τόσο τεχνολογικά εξελιγμένη και σου προσφέρει τόσα πολλά. Αν ρωτήσεις οποιονδήποτε μηχανικό θα σου πει τα καλύτερα λόγια. Δυστυχώς το συγκεκριμένο μοντέλο δεν περπάτησε στην Ελλάδα, αλλά αυτό σημαίνει περισσότερα πράγματα για μας παρά για το VFR. Στην υπόλοιπη Ευρώπη είχε γίνει ανάρπαστο και ακόμη και τώρα βλέπεις πολλά VFR FI με πολλά, πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν. Εγώ έχω το FI του 1998 (χωρίς καταλύτη και με κάτι λιγότερα πλεονεκτήματα, αλλά σε γενικές γραμμές το ίδιο πράγμα) εδώ και 3 χρόνια και νομίζω ότι πάμε όντως για γάμο. Η δική μου έχει 71000χλμ και ελπίζω να της κάνω πολλά ακόμη. Εκείνη πάντως είναι πρόθυμη.

kprearis
19/05/2008, 14:10
Αααα και να μην ξεχάσω φίλε Απόρητε ότι θα εκτιμήσεις την απόλυτα γραμμική επιτάχυνση που θα σε ικανοποιήσει σε όλες τις συνθήκες.