PDA

View Full Version : Ποδήλατα



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

GASer
01/05/2008, 17:25
Ποιός κάνει MTB? Τι ποδήλατο έχει; Και κυρίως ποιός έχει όρεξη για ποδηλατάκι καθημερινές απόγευμα στην Πάρνηθα ή και ΣΚ πρωϊ;

KaTaNaS
01/05/2008, 21:01
ο τζουλ εχει ενα καλό!

εγω εβγαινα 2-3 φορες τη βδομαδα τωρα τελευταια αλλα εδω γειτονια (χαιδαρι) με ενα δανεικο IDEAL , τωρα μαλλον θα πάρω δικο μου!

akamarinos
01/05/2008, 22:02
συνηθως πηγαινω 3 φορες την βδομαδα προς τα βασιλικα κτηματα ξεκινωντας από μαρουσι
για cross country απλες βολτες δηλαδη

ARISPEED1
01/05/2008, 22:07
katanas ελα πάρε το sinthesi fuego xtr ,κολλάν XL ,μακό L για νάσαι ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ........

KaTaNaS
02/05/2008, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
katanas ελα πάρε το sinthesi fuego xtr ,κολλάν XL ,μακό L για νάσαι ΖΑΓΟΡΑΙΟΣ........

θα περασω σημερα... πλυντο γυαλισε το ... εχουμε πολλά να πούμε!
:D

Julius
02/05/2008, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Ποιός κάνει MTB? Τι ποδήλατο έχει; Και κυρίως ποιός έχει όρεξη για ποδηλατάκι καθημερινές απόγευμα στην Πάρνηθα ή και ΣΚ πρωϊ;


Παρών!

Κάνω συχνά, αλλά σπάνια Πάρνηθα συνήθως πάω Υμηττό ή λόγο απόστασης Χαϊδάρι, και πάντα μετά το μεσημέρι λόγο ανειλημμένων οικογενειακών υποχρεώσεων τα πρωινά του Σαββατοκύριακου.

Zid
05/05/2008, 16:36
Σε κανα 2-3 μέρες θα έχω και εγώ MTB μιας και ψάχνω κανα 2 βδομάδες για να πάρω...
Είμαι σε τελικό στάδιο... πάντως.

Καθημερινές μπορώ και πρωί αλλά και απογεύματα ανάλογα τις βάρδιες στη δουλειά... για Πάρνηθα πάντα..!!

GASer
05/05/2008, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Σε κανα 2-3 μέρες θα έχω και εγώ MTB μιας και ψάχνω κανα 2 βδομάδες για να πάρω...
Είμαι σε τελικό στάδιο... πάντως.

Καθημερινές μπορώ και πρωί αλλά και απογεύματα ανάλογα τις βάρδιες στη δουλειά... για Πάρνηθα πάντα..!!

Μόλις πάρεις ρίξε πμ

KaTaNaS
06/05/2008, 10:56
βρηκα ideal pro rider με αναρτηση που κλειδωνει στα 360... :rolleyes:

el_hymador
06/05/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
βρηκα ideal pro rider με αναρτηση που κλειδωνει στα 360... :rolleyes:

Μια χαρα τιμη ειναι...400€ το πηρα εγω

daddy78
06/05/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
βρηκα ideal pro rider με αναρτηση που κλειδωνει στα 360... :rolleyes:

Σταύρο άδειασε τα ΠΜ σου, δεν μπορώ να σου στείλω!!!!
Υπάρχει δικός μου άνθρωπος που θα του πείς τι ακριβώς θέλεις και θα σου πεί τα πάντα. Παρε με να σου δώσω το κινητό του.

6937191142 Γιάννης (aka NIEOUS) ;)

KaTaNaS
06/05/2008, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Σταύρο άδειασε τα ΠΜ σου, δεν μπορώ να σου στείλω!!!!


ta adeiasa! :wave2:

daddy78
06/05/2008, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ta adeiasa! :wave2:

Ε, τότε...


ΕΧΕΙΣ ΠΜ! :lol:

Zid
06/05/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
βρηκα ideal pro rider με αναρτηση που κλειδωνει στα 360... :rolleyes: Το pro rider οντως παίζει στα 360 ευρω μετρητά ρώτησα κα εγώ σε κανα 2 καταστήματα. Είναι πολύ καλό ποδηλατάκι με καλά περιφερειακά για τα λεφτά του.Εγώ αυτό σκόπευα να χτυπήσω αλλα το ψάχνω λίγο ακόμα μηπως βρω κανα scott 06 προσφορά στα ίδια λεφτα... 360-400 ..:)

GASer
06/05/2008, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Το pro rider οντως παίζει στα 360 ευρω μετρητά ρώτησα κα εγώ σε κανα 2 καταστήματα. Είναι πολύ καλό ποδηλατάκι με καλά περιφερειακά για τα λεφτά του.Εγώ αυτό σκόπευα να χτυπήσω αλλα το ψάχνω λίγο ακόμα μηπως βρω κανα scott 06 προσφορά στα ίδια λεφτα... 360-400 ..:)


Ρώτησε τον Λάμπρο Ζενέττο. Έχει μαγαζί με Ideal & Scott στον Αγ.Στέφανο και είχε κάποιο στοκ σε Scott. Δεν θυμάμαι το σταθερό στο μαγαζί αλλά έχω το κινητό του:

+306936185694

Zid
06/05/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Ρώτησε τον Λάμπρο Ζενέττο. Έχει μαγαζί με Ideal & Scott στον Αγ.Στέφανο και είχε κάποιο στοκ σε Scott. Δεν θυμάμαι το σταθερό στο μαγαζί αλλά έχω το κινητό του:

+306936185694 Τhanks!!!:wave2:

hararm123
06/05/2008, 15:47
Ρε GASER βαλτος εισαι να με στενοχωρεις θα κανω κανα μηνα ακομα να ανεβω στο ποδηλατο


129712

KaTaNaS
06/05/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Ρε GASER βαλτος εισαι να με στενοχωρεις θα κανω κανα μηνα ακομα να ανεβω στο ποδηλατο

ενας μηνας δεν ειναι τιποτα! :wave2:


στρητας βλεπω ε;

εχω κι εγω ενα bataglin αλλά οπως εχουμε γινει στην κ@λοπόλη στην παραμικρη ευκαιρεια προτιμω να ξεχυθω αναμεσα στα δενδρα παρα αναμεσα στα αυτοκινητα!

GASer
06/05/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από hararm123
Ρε GASER βαλτος εισαι να με στενοχωρεις θα κανω κανα μηνα ακομα να ανεβω στο ποδηλατο

Υπομονή Χάρη... αυτά έχουν τα χώματα...

Μήπως όμως κάνεις λάθος σπορ με το ποδήλατο?!?!?!?!:lol: :lol:

hararm123
06/05/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS



στρητας βλεπω ε;



Εμπλεξα με κακες παρεες και με "χαλασανε" .

veletzas
06/05/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Το pro rider οντως παίζει στα 360 ευρω μετρητά ρώτησα κα εγώ σε κανα 2 καταστήματα. Είναι πολύ καλό ποδηλατάκι με καλά περιφερειακά για τα λεφτά του.Εγώ αυτό σκόπευα να χτυπήσω αλλα το ψάχνω λίγο ακόμα μηπως βρω κανα scott 06 προσφορά στα ίδια λεφτα... 360-400 ..:)


δες κ κασσιματη βγαζει προσφορες scott συχνα πυκνα (ειχε 340 το voltage yz3 )

Zid
06/05/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
δες κ κασσιματη βγαζει προσφορες scott συχνα πυκνα (ειχε 340 το voltage yz3 ) To 07 εε? Το είδα... Εσύ τι ποδήλατο έχεις Vel?

Και by the way το XR που βλέπω κάθε φορά στη πλατεία μπροστά στο παλιό κρεοπωλείο ειναι το δικό σου??

nantin
06/05/2008, 21:36
εχω ενα ideal scrabler το οποιο γουσταρω τρελλα γιατι κανει και ωραια αλματακια ειναι λιγο βαρυ αλλα μεχρι στιγμης τα καταφερνω .θεσ/νικη που ειμαι παιζει τρελλη παρεα με ποδηλατες που οργωνουν το σειχ σου και οσο μπορω τους ακολουθω αλλα οι τυποι μπαινουν μονοπατια τελεια φαση .βοηθαει και στη μοτο σε κανει καλυτερο

el_hymador
06/05/2008, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nantin
εχω ενα ideal scrabler το οποιο γουσταρω τρελλα γιατι κανει και ωραια αλματακια ειναι λιγο βαρυ αλλα μεχρι στιγμης τα καταφερνω .θεσ/νικη που ειμαι παιζει τρελλη παρεα με ποδηλατες που οργωνουν το σειχ σου και οσο μπορω τους ακολουθω αλλα οι τυποι μπαινουν μονοπατια τελεια φαση .βοηθαει και στη μοτο σε κανει καλυτερο

ετσι,ετσι...

δεν ειναι τυχαι οτι οσοι ασχολουνται με τους χωματινοτς αγωνες εχουν το MTB ως βασικο στοχιειο στις προπονησεις τους:winka:

αν θες να αμθεις πως να χρησιμοποιεις σωστα το σωμα σου με ακριβεια εκατοστου, το ποδηλατο ειναι μονοδρομος!

veletzas
07/05/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
To 07 εε? Το είδα... Εσύ τι ποδήλατο έχεις Vel?

Και by the way το XR που βλέπω κάθε φορά στη πλατεία μπροστά στο παλιό κρεοπωλείο ειναι το δικό σου??


αυτο το scott πηρα τον περασμενο σεπτεμβρη, αν εξαιρεσεις οτι θελει αλαγη σελας κ τιμονιου (αν εχεις σκοπο να πας βαρυμπομπη σε γκεμους )κ το οτι δεν εχει διπατα στεφανια, το χτυπας , απλα στο 2ορο που εκανα την πρωτη μερα αλαξα το πισω στεφανι, γιατι ειναι dirt υποτιθετε αλλα δεν αντεχουν μεγαλα αλματα οι ροδες του...(ειμαι κ 80 κιλα βεβαια),
στα χρηματα που εισαι να προτεινω η αυτο η κανενα kona ή treck
το δικο μου ειναι απεναντι απο το καφενειο η στο θεατρο , οχι στο κρεωπολειο:wave2:

n1k3man
07/05/2008, 18:56
με 500? εφτιαξα ενα custom ποδηλατο με

Shimano LX σειρα
σκελετο double butted aluminum
πολυ καλα ελαφρια στεφανια + novatec κεντρα που ξεχνανε να σταματησουν!
ΒΒΒ λαιμο + τιμονι
carbon seat post + velo titanium σελα
και αναρτηση Marzocchi MX PRO '07 με κλειδωμα για ανηφορες κ δρομο

Συνολικο βαρος κομπλε βγαινει 11+ κιλα. Για τα λεφτα του αστερι.
τωρα λεω μηπως του βαλω XT σειρα θα δουμε.

φωτο οταν παω σπιτι.

geotriada
09/05/2008, 13:09
Ρε παιδια για βοηθειστε λεμε,,
ειναι ενα μαγαζι εδω κοντα μου και βρηκα ενα που μου αρεσε.
λοιπον ειναι canonndale με lx shimano διπλα στεφανια ,μονο μπροστα αναρτηση,
χωρις δισκοφρενα ,στα 12κιλα, 500ε, ειναι καλα?

Τελος να ρωτησω, η αναρτησεις στα ποδηλατα δουλευουν οπως στα μοτο?
το ιδιο και για τα δυσκοφρενα? thanks

GASer
09/05/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
Ρε παιδια για βοηθειστε λεμε,,
ειναι ενα μαγαζι εδω κοντα μου και βρηκα ενα που μου αρεσε.
λοιπον ειναι canonndale με lx shimano διπλα στεφανια ,μονο μπροστα αναρτηση,
χωρις δισκοφρενα ,στα 12κιλα, 500ε, ειναι καλα?

Τελος να ρωτησω, η αναρτησεις στα ποδηλατα δουλευουν οπως στα μοτο?
το ιδιο και για τα δυσκοφρενα? thanks

Ποιό μοντέλο είναι, τι χρονιά; Τι μπροστινό φοράει; πόσα mm διαδρομής; Αλουμινένιο ή σιδερένιο;

Ναι ή περίπου αλλά δεν έχουν συνήθως τις ίδιες ρυθμίσεις. Τα δισκόφρενα εφόσον είναι υδραυλικά λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο απλά έχουν μικρότερη χωρητικότητα σε όγκο υγρών. Προσοχή θέλει στην εξαέρωση καθώς τουλάχιστον τα δικά μου (Hayes 9) θέλουν σύριγκα...

geotriada
09/05/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Ποιό μοντέλο είναι, τι χρονιά; Τι μπροστινό φοράει; πόσα mm διαδρομής; Αλουμινένιο ή σιδερένιο;

Ναι ή περίπου αλλά δεν έχουν συνήθως τις ίδιες ρυθμίσεις. Τα δισκόφρενα εφόσον είναι υδραυλικά λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο απλά έχουν μικρότερη χωρητικότητα σε όγκο υγρών. Προσοχή θέλει στην εξαέρωση καθώς τουλάχιστον τα δικά μου (Hayes 9) θέλουν σύριγκα...



απο οσα ρωτας μονο οτι εχει αλουμινενιο πλαισιο ξερω.
για τα αλλα παω να ρωτησω και ρχομαι :beer:

geotriada
09/05/2008, 20:08
GASer πηγα απο Αγ.Στεφανο (μη λεμε ονοματα,,,,,,) και βρηκα αυτο ,κοντα στα 500ε
εχεις αποψη? thanks man:wave2:


130103

GASer
09/05/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
GASer πηγα απο Αγ.Στεφανο (μη λεμε ονοματα,,,,,,) και βρηκα αυτο ,κοντα στα 500ε
εχεις αποψη? thanks man:wave2:

Δεν μπορώ να διαβάσω μοντέλο... ποιό είναι;

geotriada
09/05/2008, 20:12
ειναι το hillmaster με διπλα στεφανια lx shimano και υδραυλικα δισκοφρενα,
αλουμινιο σκελετο 13κιλα

GASer
09/05/2008, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ειναι το hillmaster με διπλα στεφανια lx shimano και υδραυλικα δισκοφρενα,
αλουμινιο σκελετο 13κιλα

Καλό! Καλύτερο από zig zag και prorider και μου φαίνεται και καλή τιμή. Έχει σίγουρα υδραυλικούς δίσκους γιατί στο idealbikes.net γράφει V brakes.

Πρόσεξε τον σκελετό να είναι το μέγεθός σου αλλιώς δεν θα βολεύεσαι. Ασχετα με το τι θα σου πει ο μαγαζάτορας, κάτσε όρθιος μπροστά από την σέλα και βεβαιώσου ότι υπάρχει κενό 10 εκατοστών (μια παλάμη) ανάμεσα στην κεντρική δοκό του πλαισίου και την "περιουσία" σου...

Είμαι κοντά στον Αγ.Στέφανο, άμα θες πάμε και μαζί.

Φύλαξε και καμιά 150αριά ευρώ για εξοπλισμό χώματος, αν δεν έχεις.

ARISPEED1
09/05/2008, 20:25
ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΤΒ ΣΥΝΤΟΜΩΣ........ΣΤΟ ΣΑΙΤ........

geotriada
09/05/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Καλό! Καλύτερο από zig zag και prorider και μου φαίνεται και καλή τιμή. Έχει σίγουρα υδραυλικούς δίσκους γιατί στο idealbikes.net γράφει V brakes.

Πρόσεξε τον σκελετό να είναι το μέγεθός σου αλλιώς δεν θα βολεύεσαι. Ασχετα με το τι θα σου πει ο μαγαζάτορας, κάτσε όρθιος μπροστά από την σέλα και βεβαιώσου ότι υπάρχει κενό 10 εκατοστών (μια παλάμη) ανάμεσα στην κεντρική δοκό του πλαισίου και την "περιουσία" σου...

Είμαι κοντά στον Αγ.Στέφανο, άμα θες πάμε και μαζί.

Φύλαξε και καμιά 150αριά ευρώ για εξοπλισμό χώματος, αν δεν έχεις.



το hillmaster βγαινει σε 2 τυπους ,ενα αυτο της φωτο και ενα με υδ.δισ.
αρχικη τιμη 570ε . Ο εξοπλισμος που παζαρευω εχει κρανος ,κολαν ,παπουτσια
shimano με πεταλια 180ε.
εαν ανεβω θα ριξω πμ. στωωωωω:wave2:

akamarinos
09/05/2008, 21:24
Τι κολλημα ειναι αυτο με τα ideal????

Είναι μια ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει Taiwan
Δεν εχει τεχνογνωσια επανω στα ποδηλατα(το ποιο πιθανο να είναι copy-paste)
Εχετε βρει καπου γεωμετρικα χαρακτηριστικα παλισιου πχ.??
Ολες οι σοβαρες εταιριες δινουν…δεν μιλαμε φυσικα για ποδηλατα super market
Είναι μια ετερεια που δεν βοηθαει καθολου το αθλημα, έχετε δει κανενα αναβατη sponsored by ideal? ή να παραγει καποια καινοτομια η καποιο εξελιγμενο μοχλικο?

Ναι κατασκευαζει φτηνα ποδηλατα αλλα ολες οι εταιριες εχουν φτηνα ποδηλατα
Στα ιδια χρηματα παίρνεις ένα επωνυμο με καλυτερο πλαισιο και λιγο υποδιεστερα περιφεριακα

Τα περιφεριακα αλλαζουν ευκολα όμως
Για να αγορασεις καινουργιο καλο πλαισιο θες ένα σκασμο λευτα και συνηθως οσοι δεν ασχολουνται και παρα πολύ δεν το αλλαζουν ποτε, ενώ περιφερειακα παντα αλλαζουν οσο καλα και να είναι κατι θα χαλασει…κατι δεν θα τους βολευει

ARISPEED1
09/05/2008, 21:58
Φίλε μου η IDEAL ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ,και πουλάει και στην Γερμανία .....Αρα καλώς ασχολούμαστε με την εταιρεια αυτή....

geotriada
09/05/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
Τι κολλημα ειναι αυτο με τα ideal????



Φιλε μου θα σου θεσω το εξης διλημα:
canonndale με μονες ζαντες χωρις υδρ.δισκ. και τα ποιο φθηνα shimano η το ideal
που λεω ποιο πανω? και τα δυο στα 500Ε

ARISPEED1
09/05/2008, 22:35
Γιώργο IDEAL θα προτιμούσα γιατί αυτα τα χοντροκομμένα Cannondale ,ποτέ μου δεν τα χώνεψα...,ειδικά κάτι μονόμπατσα.Ισως βρείς ψάχνοντας ακόμη την εκδοση Ideal race pro με πολλά καλούδια.

SpineshankD
09/05/2008, 22:44
σορι για την ασχετη παρεμβαση αλλα ηθελα να βαλω την φωτο του ερωτα:a07: :lol: :rotflmao:

Αρη δεν σε εχω ξεχασει, θα περασω να τα πουμε! (ας οψεται η απογευματινη εργασια!)


130104

mavrofidi
09/05/2008, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Γιώργο IDEAL θα προτιμούσα γιατί αυτα τα χοντροκομμένα Cannondale ,ποτέ μου δεν τα χώνεψα...,ειδικά κάτι μονόμπατσα.Ισως βρείς ψάχνοντας ακόμη την εκδοση Ideal race pro με πολλά καλούδια.

οχι κι ετσι, η συγκριση των ideal με τα cannondale, μονο σαν ιεροσυλια μπορει να χαρακτηριστει.

GASer
09/05/2008, 23:14
Λίγο σεβασμό παρακαλώ... και στην Cannonale και στα Lefty...

Cannonale Prophet 800, 2006
Full Suspension
Lefty Max 140 TPC
Manitou Radium RL Lock-Out Air
Full XT
Hayes HFX9


130106

ARISPEED1
09/05/2008, 23:23
Καλά ρε παιδιά υπερβάλλω μερικές φορές .....Εχετε δίκιο....Θα βάλω φωτο την ΙΤΑΛΙΔΑ ΜΟΥΟΥΟΥ καί θα φτιαχθείτε ............!!!!

GASer
09/05/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Καλά ρε παιδιά υπερβάλλω μερικές φορές .....Εχετε δίκιο....Θα βάλω φωτο την ΙΤΑΛΙΔΑ ΜΟΥΟΥΟΥ καί θα φτιαχθείτε ............!!!!

:wave2: :wave2:

akamarinos
09/05/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
Φίλε μου η IDEAL ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ,και πουλάει και στην Γερμανία .....Αρα καλώς ασχολούμαστε με την εταιρεια αυτή....

taiwan ειναι, στην ελλαδα το πολυ να εχουν κανα λογιστηριο
και οσων αφορα το ποιοτικη γνωμη μου ειναι πως οχι δεν ειναι ποιοτικη
ρωτα αμα θες και καποιον που ασχολειται σοβαρα με ποδηλασια χρονια
αν και μια ματια απο εμπειρο ματι φτανει πιστευω

την συγκριση με την cannondale απλα δεν την σχολιαζω..............

τελως παντων ο καθενας κανει τις επιλογες του

el_hymador
09/05/2008, 23:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
Τι κολλημα ειναι αυτο με τα ideal????

Είναι μια ελληνικη εταιρια που κατασκευαζει Taiwan
Δεν εχει τεχνογνωσια επανω στα ποδηλατα(το ποιο πιθανο να είναι copy-paste)
Εχετε βρει καπου γεωμετρικα χαρακτηριστικα παλισιου πχ.??
Ολες οι σοβαρες εταιριες δινουν…δεν μιλαμε φυσικα για ποδηλατα super market
Είναι μια ετερεια που δεν βοηθαει καθολου το αθλημα, έχετε δει κανενα αναβατη sponsored by ideal? ή να παραγει καποια καινοτομια η καποιο εξελιγμενο μοχλικο?

Ναι κατασκευαζει φτηνα ποδηλατα αλλα ολες οι εταιριες εχουν φτηνα ποδηλατα
Στα ιδια χρηματα παίρνεις ένα επωνυμο με καλυτερο πλαισιο και λιγο υποδιεστερα περιφεριακα

Τα περιφεριακα αλλαζουν ευκολα όμως
Για να αγορασεις καινουργιο καλο πλαισιο θες ένα σκασμο λευτα και συνηθως οσοι δεν ασχολουνται και παρα πολύ δεν το αλλαζουν ποτε, ενώ περιφερειακα παντα αλλαζουν οσο καλα και να είναι κατι θα χαλασει…κατι δεν θα τους βολευει


εμω εσυ εχεις την εντυπωση οτι τα "φθηνα" μοντελα των φτασμενων εταιρειων ειναι κατασκευασμενα στις Η.Π.Α. ας πουμε... :rolleyes:

ολοι οι σκελετοι στα entry level μοντελα ειναι καραβιες απο Taiwan και -προσφατως- Κινα και δεν μιλαω φυσικα για το ποδηλατα που βρισκεις στο Praktiker, στα Jumbo και στον Βασιλοπουλο.

Αυτος ο μυθος του οτι ενα Χ φθηνο ποδηλατο μιας γνωστης εταιρειας εχει καλυτερο σκελετο απο ενα Ideal ειναι περα για περα αβασιμος.

"Oνομα" πληρωνεις και μονο.

Για καποιον που θελει να εισαχθει στην ποδηλασια βουνου (και γενικα στην ποδηλασια) θα του παρει πολυ καιρο να καταλαβει τις μικρες διαφορες (και εαν αυτες φυσικα υπαρχουν...) μεταξυ δυο σκελετων στα 500ευρω π.χ.

Τα περιφερειακα ομως κανουν "μπαμ" απο την αρχη γιατι οσο κουλος και αν εισαι, οι πιο θετικες αλλαγες ταχυτητων και το καλυτερο φρεναρισμα ειναι πραγματα αμεσα αντιληπτα απο τον οποιονδηποτε.

Πιο ευκολα και πιο γρηγορα θα φτασει καποιος να ζηταει καλυτερη ποιοτητα περιφερειακων, παρα καλυτερο σκελετο....αν δε φθασει στο σημειο να θελει αλλο σκελετο, πιστεψε με, ακομα και ο "ανωτερος" και καλα σκελετος της "γνωστης εταιρειας" θα του φαινεται λιγος.

Σιγα μην κρατησει τον Mongoose, GT, Scott, Specialized, TREK σκελετο του 500ρικου αγνωστης προελευσεως και να αναβαθμισει τα περιφερειακα...αφου οι διαφορες (αν αυτες υπαρχουν) ειναι πολυ μικρες!

Φυσικα το να παρει κανεις ενα ποδηλατο των 2.500+ ευρω και να αρχισει με αυτο μονο κακο δεν ειναι...αλλα απο την στιγμη που μιλαμε για περιορισμενο Budget, τοτε πσιτευω οτι η Ideal ειναι σαφως προτιμοτερη.

Ειναι σαν να ζηταμε απο εναν 18χρονο με το πρωτο διπλωμα να καταλαβει τις διαφορες μεταξυ ενος Κορεατικου/ Μαλαισιανου και ενος "και καλα" Γιαπωνεζικου παπιου...

υπαρχουν;

Απλα στον Ιαπωνα θα πληρωσεις το γεγονος οτι λεει Yamaha, Suzuki, Kawasaki, Honda στα πλαστικα...

Και εγω πριν απο καιρο την εψαχνα για το πρωτο μου MTB και ευτυχως που δεν εφαγα την παραμυθα με τα "ονοματα"... πηρα ενα Ideal Pro Rider και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ετυχε μαλιστα πιο μετα να καβαλησω και δυο-τρια ποδηλατα παραπλησιας τιμης αλλα με "βαρυ" ονομα στον σκελετο τα οποια δεν ειχαν καμια απολυτως σχεση με το δικο μου.

Σαφως χαμηλοτερης ποιοτητας περιφερειακα, χειροτερη ποιοτητα κυλισης και πραγματικα καμια διαφορα σε αισθηση απο τον σκελετο.

Τωρα το κατα ποσο μικρη ειναι η Ideal, που εξαγει την μιση της παραγωγη στην Ευρωπη και σπονσοραρει φτασμενους αθλητες στο Γερμανικο πρωταθλημα, ειναι ενα θεμα προς συζητηση...

εν πασει περιπτωση για οποιον ασχολειται εστω και λιγο με το ποδηλατο, ειναι γνωστος ο πολεμος που γινεται στην Ελληνικη(αλλος ενας λογος για να την προτιμησουμε στην τελικη!) αυτη εταιρεια απο διαφορους καλοθελητες....αδικο...πολυ αδικο...

GASer
09/05/2008, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
taiwan ειναι, στην ελλαδα το πολυ να εχουν κανα λογιστηριο
και οσων αφορα το ποιοτικη γνωμη μου ειναι πως οχι δεν ειναι ποιοτικη
ρωτα αμα θες και καποιον που ασχολειται σοβαρα με ποδηλασια χρονια
αν και μια ματια απο εμπειρο ματι φτανει πιστευω

την συγκριση με την cannondale απλα δεν την σχολιαζω..............

τελως παντων ο καθενας κανει τις επιλογες του

Μιας και τυγχάνει να γνωρίζω λίγα πράγματα για την Ideal - Μανιατόπουλος, όχι μόνο δεν έχουν απλά ένα λογιστήριο στην Ελλάδα, αλλά διαθέτουν μεγάλο εργοστάσιο συναρμολόγησης στην Πάτρα, το οποίο έχω επισκευθεί και περιηγηθεί σε αυτό.

Και ναι, οι σκελετοί παραγγέλνονται στην Ταιβάν αλλά ο σχεδιασμός γίνεται στην Ελλάδα καθώς και η επιλογή των περιφερειακών, του design και όλη η συναρμολόγηση με μηχανήματα και εργάτες. Το πιό εντυπωσιακό ήταν ένα μηχάνημα κατασκευής τροχών που δεχόταν στεφάνια, κεντρα και ακτίνες και έβγαζε ολόκληρους τροχούς.

Και στο τέλος τέλος αποτελεί μια Ελληνική προσπάθεια και ωφείλουμε αν όχι να την υποστηρίζουμε τουλάχιστον να μην την θάβουμε...

Και για όποιον δεν θέλει ή δεν είναι έτοιμος να διαθέσει 2000 ή 3000 ή ακόμα και 6000 ευρώ για ένα Cannonale ή Κονα ή Specialized ή κάποιο άλλο αμερικάνικο, εγγλέζικο, γερμανικό ή ιταλικό ποδήλατο, τα Ideal είναι καλή επιλογή και κυρίως ελληνική...:wave2:

akamarinos
09/05/2008, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εμω εσυ εχεις την εντυπωση οτι τα "φθηνα" μοντελα των φτασμενων εταιρειων ειναι κατασκευασμενα στις Η.Π.Α. ας πουμε... :rolleyes:


το γνωριζω αλλα taiwan απο taiwan εχει διαφορα
και το δικο μου kona απο εκει ειναι



Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Και στο τέλος τέλος αποτελεί μια Ελληνική προσπάθεια και ωφείλουμε αν όχι να την υποστηρίζουμε τουλάχιστον να μην την θάβουμε...


πολυ σωστο
αλλα και αυτη απο την μερια της δεν θα επρεπε να κανει κατι για αυτο το αθλημα στην χωρα της???
στην τελικη αμα το καλοσκευτεις η ιδια θα βγει κερδισμενη;)

el_hymador
10/05/2008, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Μιας και τυγχάνει να γνωρίζω λίγα πράγματα για την Ideal - Μανιατόπουλος, όχι μόνο δεν έχουν απλά ένα λογιστήριο στην Ελλάδα, αλλά διαθέτουν μεγάλο εργοστάσιο συναρμολόγησης στην Πάτρα, το οποίο έχω επισκευθεί και περιηγηθεί σε αυτό.

Και ναι, οι σκελετοί παραγγέλνονται στην Ταιβάν αλλά ο σχεδιασμός γίνεται στην Ελλάδα καθώς και η επιλογή των περιφερειακών, του design και όλη η συναρμολόγηση με μηχανήματα και εργάτες. Το πιό εντυπωσιακό ήταν ένα μηχάνημα κατασκευής τροχών που δεχόταν στεφάνια, κεντρα και ακτίνες και έβγαζε ολόκληρους τροχούς.

Και στο τέλος τέλος αποτελεί μια Ελληνική προσπάθεια και ωφείλουμε αν όχι να την υποστηρίζουμε τουλάχιστον να μην την θάβουμε...

Και για όποιον δεν θέλει ή δεν είναι έτοιμος να διαθέσει 2000 ή 3000 ή ακόμα και 6000 ευρώ για ένα Cannonale ή Κονα ή Specialized ή κάποιο άλλο αμερικάνικο, εγγλέζικο, γερμανικό ή ιταλικό ποδήλατο, τα Ideal είναι καλή επιλογή και κυρίως ελληνική...:wave2:

ασε μας ρε φιλε με την παλιοεταιρεια την Ideal...Μονο σε αυτες τις χωρες εξαγει:


AUSTRIA
BULGARIA
CROATIA
CYPRUS
DENMARK
ESTONIA
GERMANY
GREECE
IRELAND
ITALY
LATVIA
LITHUANIA
LUXEMBURG
MALTA
NORWAY
POLAND
ROMANIA
RUSSIA
SLOVENIA
SWEDEN
SWITZERLAND
THE NETHERLANDS
UNITED KINGDOM

απο sponsoring δε, τιποτα...

http://www.zwillingscraft.com/team/teambikes.php

:rolleyes:

GASer
10/05/2008, 00:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos


πολυ σωστο
αλλα και αυτη απο την μερια της δεν θα επρεπε να κανει κατι για αυτο το αθλημα στην χωρα της???
στην τελικη αμα το καλοσκευτεις η ιδια θα βγει κερδισμενη;)

Παλαιότερα είμαι σίγουρος ότι βοηθούσε γιατί θυμάμαι τις αγωνιστικές ομάδες και τις κόντρες με τα GT του Γατσούλη. Πλέον δεν ασχολούμαι και δεν ξέρω...

el_hymador
10/05/2008, 00:16
το γνωριζω αλλα taiwan απο taiwan εχει διαφορα και το δικο μου kona απο εκει ειναι

H kona απ οσα γνωριζω βγαζει ποδηλατα 600+...ευρω

Για τιμες γυρω και κατω απο αυτο το οριο ενα taiwan απο ενα αλλο taiwan εχουν διαφορες στα αυτοκολλητα και στην βαφη.

Σαφως στα εργοστασια που κατασκευαζουν σκελετους στην Taiwan και που ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΝ ΟΛΟΙ μπορει καποιος να ζητησει ειδικες προδιαγραφες, αλλα το σιγουρο ειναι πως θα τις πληρωσει.

Το να συκρινουμε ποδηλατα 1.000+ ευρω με ποδηλατα 400 ευρω δεν εχει κανενα νοημα πιστευω.


πολυ σωστο αλλα και αυτη απο την μερια της δεν θα επρεπε να κανει κατι για αυτο το αθλημα στην χωρα της??? στην τελικη αμα το καλοσκευτεις η ιδια θα βγει κερδισμενη

για ποιο λογο; πως θα βγει κερδισμενη; οταν πολλοι βγαινουν και λενε οτι τα Ideal ειναι Γ Τ Π και φτηνιαρικα;
και μαλιστα το λενε αυθαιρετα χωρις να το εχουν διαπιστωσει στην πραγματικοτητα, επειδη ετσι ακουγεται γενικα; (δεν αναφερομαι σε εσενα..)

GASer
10/05/2008, 00:29
Εκτός του Cannondale, έχω ένα Ideal Prorider του 1990 για μουλάρι το οποίο δεν έχει πάθει τίποτε...

Μιας όμως και συζητάμε, όποιος κάνει χώμα με ποδήλατο κάτω των 1000 - 1500 ευρω που του αρέσει σαν σπορ και καβαλήσει ποδήλατο των 2000+ ευρώ θα πάθει ζημιά... (στην αρχή ψυχολογική και στην συνέχεια οικονομική...)

Είναι σαν να καβαλάς Honda MTX 200 και να σου δώσουν KTM του 2008... Έτσι την έπαθα και εγώ όταν καβάλησα το Specialized ενός φίλου και του είπα, εσύ κλέβεις εκκλησία...

akamarinos
10/05/2008, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
H kona απ οσα γνωριζω βγαζει ποδηλατα 600+...ευρω
Το να συκρινουμε ποδηλατα 1.000+ ευρω με ποδηλατα 400 ευρω δεν εχει κανενα νοημα πιστευω.


τα ποδηλατα της κονα ξεκινανε απο 300?



Για τιμες γυρω και κατω απο αυτο το οριο ενα taiwan απο ενα αλλο taiwan εχουν διαφορες στα αυτοκολλητα και στην βαφη.

Σαφως στα εργοστασια που κατασκευαζουν σκελετους στην Taiwan και που ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΝ ΟΛΟΙ μπορει καποιος να ζητησει ειδικες προδιαγραφες, αλλα το σιγουρο ειναι πως θα τις πληρωσει.


η ideal εχει δικο της εργοστασιο εκει

el_hymador
10/05/2008, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos



τα ποδηλατα της κονα ξεκινανε απο 300?

...no comments:rolleyes:


η ideal εχει δικο της εργοστασιο εκει

εχει "νοικιασει" γραμμη παραγωγης

:wave2:

Zid
10/05/2008, 09:46
Η ideal μπορεί ίσως να μην έχει την τεχνογνωσία εταιρειών εξωτερικού και να μην έχει τα καλύτερα πλαίσια.
Αλλά όπως είπε και παραπάνω ένας φίλος είναι Ελληνική εταιρεία, πετυχημένη, κάνει εξαγωγές και τα ποδηλατά της ειναι ποιοτικότατα.
Εγώ πάντως σε ideal έμαθα ποδήλατο και ο αδελφός μου το ίδιο όπως και οι περισσοτεροι φίλοι μου όταν είμασταν μικροι....
Μπορεί να μην ήταν scott ή cannodale ή δε ξέρω τι... αλλά μια χαρά μας πήγαινε και κάναμε τις βόλτες μας!!:)

SpineshankD
10/05/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
τα ποδηλατα της κονα ξεκινανε απο 300?



τι πως που ????!!


μαλλον λαθος κανεις φιλε μου ,σκελετος μονο με κανα παζαρι φτανει εκει περιπου

εδω τα πιο φτηνα mongoose δεν εχουν 300!

:rolleyes: :wave2:

SpineshankD
10/05/2008, 14:22
ψεμματα υπαρχει το ΛΑΝΑΙ γυρω στα 350 αν θυμαμαι καλα :wave2:

Doc Off-Road
10/05/2008, 14:47
Τα καινούργια ποδήλατα της Ducati Biciclete που φέρνει ο Τζωτζόπουλος τα είδατε?

Ψήμομαι για ένα τέτοιο! Κούκλες είναι!

www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg (http://www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg)

GASer
10/05/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Τα καινούργια ποδήλατα της Ducati Biciclete που φέρνει ο Τζωτζόπουλος τα είδατε?

Ψήμομαι για ένα τέτοιο! Κούκλες είναι!

www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg (http://www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg)

Όμορφα είναι. Χαρακτηριστικά, τιμές?

Ggeo
10/05/2008, 16:13
paidia kanw 3 xronia mtb penteli kai downhill twra teleytaia...Apofasisa na allaksw to hillmaster mou me kati katallhlotero gia downhill-uphill kai psilo freestyle almatakia klp... poio 8a proteinate gyrw sta 1000 kai kati euros pou na syndyazei kala ta parapano??? skeftomouna na paw se cannondale h kona alla me provlimatizoun ta periferiaka pou se alles etairies einai kalytera strhn idia timh...

Ggeo
10/05/2008, 16:15
gia low budget katastaseis h ideal einai a3ioprepestath lysh... to hillmaster mou tou 04 me exei vgalei asproproswpo kai aksize ta lefta pou die8esa kai me to parapanw!!!!

Ggeo
10/05/2008, 17:02
Καλησπερα παιδια!Ασχολουμαι 4 χρονια με το ΜΤΒ και θεωρω πως εφτασα το πληρωμα του χρονου για το Hillmaster μου...Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα mtb για down,λιγο uphill και αλματα σε βουνισια χρηση... To budget μου ειναι γυρω στα 1000-1500 euro...Τι προτεινεται??? Σκεφτομαι κατι σε cannondale kona h scott...τα θδραβλικα δισκοφρενα επισης 8α ηταν αρκετα χρησιμα καθως και πιθανο κλειδωμα στην αναρτηση...Ευχαριστω
Επεξεργασία / Διαγραφή μηνύματος

Doc Off-Road
10/05/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Όμορφα είναι. Χαρακτηριστικά, τιμές?

από 1000, έως 6000€.

Από ότι έμαθα θα φέρουν και Gitanes!

el_hymador
10/05/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
Τα καινούργια ποδήλατα της Ducati Biciclete που φέρνει ο Τζωτζόπουλος τα είδατε?

Ψήμομαι για ένα τέτοιο! Κούκλες είναι!

www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg (http://www.trailride.gr/images/news/news/ektesi/ducati.jpg)

Bianchi ειναι βασικα...

http://www.bianchi.com/en/productsDucati2008/productsDucati.aspx

Υπαρχει επισης και Ferrari Colnago κουρσα...


130141

catmaster
10/05/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Υπαρχει επισης και Ferrari Colnago κουρσα...

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

(δε θέλω να ακούσω την τιμή - μόνο να μου το φέρουν δώρο στο σπίτι ... )

:cry: :cry: :cry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Doc Off-Road
10/05/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Bianchi ειναι βασικα...

http://www.bianchi.com/en/productsDucati2008/productsDucati.aspx



MMmmmmm! Μάλιστα!

Καλά είναι δηλαδή? ή απλώς καλά μου φάνηκαν?:eek:

dirtbird
10/05/2008, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
MMmmmmm! Μάλιστα!

Καλά είναι δηλαδή? ή απλώς καλά μου φάνηκαν?:eek:

Θα σου κάνουν τη ζωή ποδήλατο...:lol: :lol:

el_hymador
10/05/2008, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Doc Off-Road
MMmmmmm! Μάλιστα!

Καλά είναι δηλαδή? ή απλώς καλά μου φάνηκαν?:eek:

Η Bianchi ειναι "παραδοσιακος" κατασκευαστης σε κουρσες ποδηλατα ...για τα MTB δεν ξερω τι παιζει.

Αποτυχημενα ποδηλατα αποκλειεται να ειναι, αλλα υπαρχουν αλλοι κατασκευαστες που ειδικευονται στα MTB...βαλε και το γεγονος οτι λογω Ducati αυτοκολλητου κατι θα εχουν τσιμπησει σε τιμη...τι να σε πω...περι ορεξεως...:rolleyes:

geotriada
10/05/2008, 19:33
ΤΟ ΠΗΡΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ :beer: :beer:

ΙDEAL hillmaster , με υδρ.δυσκ. εμπρος αναρτηση με κλειδωμα, ολα τα περειφεριακα
(τρομπα ,παγουρι ,κοντερακι) shimano lx (οχι παντου) και φυσικα πληρης εξοπλισμος
στα 740 ευρα.

Και ενω μερικοι απο δω μεσα λυσαγαν στην Βαρυμπομπη:bigcry: :bigcry: ,
εγω "εστρωνα" στου Συγγρου ,,,,,,

παντως πολυ δυσκολο πραγμα το ποδηλατο στα μονοπατια , οχι μονο απο φυσικη
κατασταση αλλα κυριως απο ισοροπια-κοντρολ . (φυσικα αγορασα οικοπεδα ,μη ξεχνιομαστε)
Αντε πειτε τιποτα για τεχνικες,,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :wave2: :wave2:

ARISPEED1
10/05/2008, 19:37
΄Φασόν κάργα κ τα κουρσάκια ....Bianci παραδοσιακή κουρσάδικη εταιρεια εβγαλε παραγωγή κ φθηνα ΜΤΒ.ΟΣΟ για την COLNACO ειναι ισως η κορυφαία εταιρεια στα κουρσάκια εδώ κ κάνα αιώνα....Οσο για την φασονακια ......Μercedes ,Volvo,Sachs βρίσκουν τα ΘΥΜΑΤΑ του μάρκετινκ κ πααααράγουν......

ARISPEED1
10/05/2008, 19:56
Γιώργο καλορίζικο!!! Με δυό πλωτήρες κάνεις κ γουίντσέρφινκ...LX δυνατή σειρά,,μπροστινό ?Μην μου πείς ρε γάτε εχεις κ S.P.D δηλαδή σκαράκια στα πετάλια....Πάντως εισαι αιλουρος απο ισορροπια ,σε εχω δει με το WRF...Tην τεχνική την εχεις πάντως απο το εντούρο,φρένο,σώμα,κοντρόλ με την μέση....ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ...

el_hymador
10/05/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ΤΟ ΠΗΡΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ :beer: :beer:

ΙDEAL hillmaster , με υδρ.δυσκ. εμπρος αναρτηση με κλειδωμα, ολα τα περειφεριακα
(τρομπα ,παγουρι ,κοντερακι) shimano lx (οχι παντου) και φυσικα πληρης εξοπλισμος
στα 740 ευρα.

Και ενω μερικοι απο δω μεσα λυσαγαν στην Βαρυμπομπη:bigcry: :bigcry: ,
εγω "εστρωνα" στου Συγγρου ,,,,,,

παντως πολυ δυσκολο πραγμα το ποδηλατο στα μονοπατια , οχι μονο απο φυσικη
κατασταση αλλα κυριως απο ισοροπια-κοντρολ . (φυσικα αγορασα οικοπεδα ,μη ξεχνιομαστε)
Αντε πειτε τιποτα για τεχνικες,,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :wave2: :wave2:


Γαμω τα ποδηλατα πηρες!:beer:

Καλοταξιδο και καλες βολτες

Αν πηγαινεις αλσος Συγγρου σφυρα κλεφτικα ωρα και μερες για να τρωμε χυμες μαζι...:D (οπως και να εχει η συντροφικη χυμα ειναι λιγοτερο επωδυνη)

Αυτο που εχω καταλαβει ειναι πως στα μονοπατια χρειαζεσαι γκαζι συνεχως...δηλαδη πεταλι.

Επιλεγεις μια σχεση που να βολευει στο μονοπατι που θα χωθεις ετσι ωστε να μην σε αφησει απο "πατημα" και να μην τα φτυσεις κιολας.

Γενικα αλλαζεις σχεσεις πριν τα δυσκολα σημεια...δηλαδη αν δεις ανηφορακι η κακοτραχαλο σημειο μπροστα σου προνοεις και επιλεγεις την σωστη σχεση....αν καβατζαρεις την ανηφορα και μεινεις απο πεταλι, η αλλαγη ειναι δυσκολη, γ@μ@ει το σασμαν, επηρεαζει την ισοροπια και ξαφνικα βρισκεσαι να στροφαρεις ασκοπως γρηγορα η ασκοπως εξαντλητικα.

Δουλευεις με το σωμα πολυ. Σε ανηφορες, κλιση του κορμου μπροστα και ο κ*λος οσο πιο μπροστα γινεται επισης στην σελα...σε γ@μησε τα κλιση (ανηφορικη) ορθοπεταλο και οσο το δυνατο πιο μπροστα προς το τιμονι. Σε κατηφορες τα πεταλια παραληλα με το εδαφος, σηκωνεσαι και βαζει κ*λο πισω απο την σελα χαμηλα.
Γενικα αφηνεις το ποδηλατο χαλαρο να κανει τα δικα του.

Για την προσπελαση εμποδιων και κοφτων ανωμαλιων, επιλεγεις μια κοντη σχεση, φερνεις το καλο σου ποδι στις 12:00 με 13:00 το μεσημερι και βαρας πεταλια τραβωντας το τιμονι ωστε να σηκωθει σουζιδι ο μπροστινος τροχος...μολις περασει μπροστα φερνεις το σωμα μπροστα με δυναμη για να περασει και ο πισω.

Σημαντικο ειναι να ρυθμισεις την σελα στα μετρα σου για να μην καταπονεις τις αρθρωσεις στα ποδια.

Στην αρχη, χαλαρα....μην πλακωθεις σε ανηφοροκατηφοριλικια και τρελα μονοπατια...σιγα - σιγα θα ερθει και η αντοχη.

Πινε πολυ νερο ακομα και οταν δεν διψας ανα 10 λεπτα δυο - τρεις γουλιες.

Γενικα να εισαι ξεκουραστος οταν επιχειρεις κατι καινουργιο και οχι λιωμα γιατι η τεχνικη παει περιπατο.

δες και εδω:

http://www.myra-simon.com/bike/trail.html

http://www.abc-of-mountainbiking.com/mountain-biking-techniques/

http://cycling.timeoutdoors.com/Technique/3MTB0JB01060601E.htm

και ωραιο βιντεακι που εξηγει τις βασικες θεσεις:

http://www.revver.com/video/256788/mountain-bike-techniques-positioning/

Γενικα αν googlαρεις στο δικτυο MTB Techniques η κατι παραμεφερες, θα βαρεθεις να διαβαζεις...

Δωσα και κανα 50ρι να παρεις να καλο κρανακι και εισαι μια χαρα για αρχη.

Καλε βολτες και παλι :beer: :beer: :beer: :wave2:

geotriada
10/05/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador [/B]




ΚΑΛΑ εισαι φοβερος λεμε (και πορωμενος) :beer:
Μενω Ν. Η ρακλειο και πηγαινω απογευματακια μετα τις 6μμ,

θα ριξω π.μ :wave2: :wave2:

GASer
10/05/2008, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ΤΟ ΠΗΡΑ ΛΕΜΕΕΕΕΕ :beer: :beer:

ΙDEAL hillmaster , με υδρ.δυσκ. εμπρος αναρτηση με κλειδωμα, ολα τα περειφεριακα
(τρομπα ,παγουρι ,κοντερακι) shimano lx (οχι παντου) και φυσικα πληρης εξοπλισμος
στα 740 ευρα.

Και ενω μερικοι απο δω μεσα λυσαγαν στην Βαρυμπομπη:bigcry: :bigcry: ,
εγω "εστρωνα" στου Συγγρου ,,,,,,

παντως πολυ δυσκολο πραγμα το ποδηλατο στα μονοπατια , οχι μονο απο φυσικη
κατασταση αλλα κυριως απο ισοροπια-κοντρολ . (φυσικα αγορασα οικοπεδα ,μη ξεχνιομαστε)
Αντε πειτε τιποτα για τεχνικες,,
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :wave2: :wave2:

Με΄γειά και καλορίζικο!! Βάλε φωτό να το δούμε!

Έβαλες και τα SPD? Έκεί να δεις τούμπες!!!

Αντε να βγούμε όλοι μια ποδηλατάδα!

geotriada
11/05/2008, 06:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Με΄γειά και καλορίζικο!! Βάλε φωτό να το δούμε!

Έβαλες και τα SPD? Έκεί να δεις τούμπες!!!

Αντε να βγούμε όλοι μια ποδηλατάδα!



ευχαριστω GASer, ναι εβαλα και spd :bigcry:

Aντε να βγουμε πριν πλακωσουν οι ζεστες

iatrodikastis
11/05/2008, 07:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ευχαριστω GASer, ναι εβαλα και spd :bigcry:

Aντε να βγουμε πριν πλακωσουν οι ζεστες


Γιώργο καλορίζικο.


Βοηθητικές έβαλες? :beer:

dirtbird
11/05/2008, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Βοηθητικές έβαλες? :beer:

.....μην του λες τέτοια και πάει και βάλει τιτανίου. Είναι όλοι τους γειασου....έχουν πιο ακριβά ποδήλατα απ΄ότι μηχανάκια.... :bigcry: :bigcry: :bigcry:

geotriada
11/05/2008, 08:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
Γιώργο καλορίζικο.


Βοηθητικές έβαλες? :beer:




ευχαριστω Πετρο . Δυστιχως δεν εβαλα γιαυτο αγορασα εκτασεις χθες :bigcry:

(που τον πηγατε τον μικρο χθες? δεν ηξερε να μου πει,,,)

Zid
11/05/2008, 08:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
.....μην του λες τέτοια και πάει και βάλει τιτανίου. Είναι όλοι τους γειασου....έχουν πιο ακριβά ποδήλατα απ΄ότι μηχανάκια.... :bigcry: :bigcry: :bigcry: :lol:











Δεν θα έχει πλέον μηχανάκι απο εβδομάδα ....:( :a35: ... μέχρι το φθινόπωρο... δλδ..:p

geotriada
11/05/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
:lol:











Δεν θα έχει πλέον μηχανάκι απο εβδομάδα ....:( :a35: ... μέχρι το φθινόπωρο... δλδ..:p


μεσα εισαι zid :wave2:

Zid
11/05/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
μεσα εισαι zid :wave2: Συγγρού μένω πολύ κοντά, το κανονίζουμε για καμια βόλτα με το ποδήλατο τώρα που είμαστε και αμήχανοι θα του δώσουμε να καταλάβει χεχε!!!

SpineshankD
11/05/2008, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Συγγρού μένω πολύ κοντά, το κανονίζουμε για καμια βόλτα με το ποδήλατο τώρα που είμαστε και αμήχανοι θα του δώσουμε να καταλάβει χεχε!!!

αρε τυχερακηδες, μενετε διπλα στο δασος...

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...!!!!!!:cry: :rotflmao:

geotriada
11/05/2008, 08:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Συγγρού μένω πολύ κοντά, το κανονίζουμε για καμια βόλτα με το ποδήλατο τώρα που είμαστε και αμήχανοι θα του δώσουμε να καταλάβει χεχε!!!


ωπς,, καλο στον γειτονα ,ειμαστε αρκετοι βλεπω .κοντα στου Συγγρου.
εχεις δει μια πιστουλα down hill που εχει? μουρλια :eyepop:

Zid
11/05/2008, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ωπς,, καλο στον γειτονα ,ειμαστε αρκετοι βλεπω .κοντα στου Συγγρου.
εχεις δει μια πιστουλα down hill που εχει? μουρλια :eyepop: Ειχα δει και κάτι αλματάκια που είχαν φτιάξει κάτι πιτσιρικάδες αλλά μιλάμε για πέρσι...
Την πίστα δεν την έχω δει ... ισως γιατί έτρεχα περιμετρικά...:)

GASer
11/05/2008, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
ωπς,, καλο στον γειτονα ,ειμαστε αρκετοι βλεπω .κοντα στου Συγγρου.
εχεις δει μια πιστουλα down hill που εχει? μουρλια :eyepop:

Εγώ δουλέυω κοντά και είναι το πατρικό μου δίπλα. Να το φορτώσω στο αμάξι για καμιά απογευματινή;

Zid
11/05/2008, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Εγώ δουλέυω κοντά και είναι το πατρικό μου δίπλα. Να το φορτώσω στο αμάξι για καμιά απογευματινή; Εσύ έχεις σκοπό να μας βγάλεις το λάδι απ ότι καταλαβαίνω...:lol: :p

SpineshankD
11/05/2008, 08:47
δεν την γλυτωνει το ΧΤΧ, θα το φαει το φορτωμα..!!!

GASer
11/05/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Zid
Εσύ έχεις σκοπό να μας βγάλεις το λάδι απ ότι καταλαβαίνω...:lol: :p

καλά τι νομίζεις οτι είμαι κανένας αθλητής;; :lol: :lol:

Zid
11/05/2008, 08:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
καλά τι νομίζεις οτι είμαι κανένας αθλητής;; :lol: :lol: Θα κάνω προπόνηση Rocky Balboα για καμια βδομάδα :bigcry: και θα δείς μετά...:lol:

geotriada
11/05/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
καλά τι νομίζεις οτι είμαι κανένας αθλητής;; :lol: :lol:

ΝΑΙ :lol:

KaTaNaS
11/05/2008, 09:35
prepei na κανονιστει στανταρ βολτα! :beer: :wave2:

GASer
11/05/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
prepei na κανονιστει στανταρ βολτα! :beer: :wave2:

Ti λέτε για ΣΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ στις 5 το απόγευμα στα Βασιλικά;;;;;;

Πάω να πλύνω το ΚΤΜ, σκεφτήτε το...:lol:

Zid
11/05/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Ti λέτε για ΣΗΜΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ στις 5 το απόγευμα στα Βασιλικά;;;;;;

Πάω να πλύνω το ΚΤΜ, σκεφτήτε το...:lol: Eγώ θα ξεκινήσω απο Θρακομακεδόνες κατα τις 5 παρά και θα ανέβω απο πλατεία βαρυμπόμπης στη 1η μπάρα και θα μπώ προς βασιλικά ..



εφόσον βέβαια έχει καλό καιρό και δεν ρίχνει καμια βρόχα...:wave2:

KaTaNaS
11/05/2008, 15:56
η σημερινη λογω ελλειψης καυσιμων αυτοκυρηχθηκε οικολογικη Κυριακή!

πήρα το ταυρακι μου ,ενα παλιο battaglin με λεπτοκαμομενο αρχοντικο ατσαλινο columbus σκελετο και μετακινηθηκα με δαυτο στην πόλη μας...

θυμηθηκα τα παλιά - οταν θεωρουμουν αθλητης ποδηλασιας

μεσα στη βδομαδα περνω το χωματερό και το βαζω ξανα για τα καλά στη ζωη μου!

:sun: :sun: :sun:

PanVas
11/05/2008, 16:27
Καλησπέρα…

Να ζητήσω και γω λίγο βοήθεια σαν πρωτάρης…?

Αποφάσισα να αγοράσω ένα mountain bike για βγω από την απραξία, να προπονήσω λίγο το κορμί αλλά και να εξερευνήσω λίγο την φύση, που απλόχερα προσφέρεται εδώ στην Σόφια, όπου ζω πλέον λόγο εργασίας… Οπότε μιλάμε για ένα ξεκίνημα, έχοντας διάθεση για κατάθεση ενός σεβαστού κεφαλαίου για σχεδόν καθημερινή χρήση στην πόλη, εξερεύνηση και περιήγηση αλλά και προπόνηση στο δάσος.

Κάνοντας μία έρευνα αγοράς στα τοπικά καταστήματα, εκτός από τα μεγάλα ονόματα, παίζουν αρκετές εγχώριες εταιρείες όπως η DRAG http://www.dragbicycles.com/modules/news/ και η RAM http://www.ram-bikes.com/news/news_5.html . Δεν έχω ιδέα αν είναι αναγνωρισμένες ή όχι, όπως η ideal του Μανιατόπουλου ας πούμε, με την οποία μεγάλωσα. Το Pro-rider μου υπάρχει ακόμα στο πατρικό μου μετά από εκατοντάδες χιλιόμετρα και τούμπες, αλώβητο και πάντα μάχιμο…
Οι τιμές τους λοιπόν, είναι αρκετά δελεαστικές με αναγνωρισμένα περιφερειακά. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο για τα συγκεκριμένα Brands;

Ψάχνοντάς το περισσότερο, βρήκα και την Raleigh, η οποία μου άρεσε περισσότερο. Κάνοντας το σχετικό homework στο Internet, βρήκα Αγγλικό και Αμερικάνικο site http://www.raleighusa.com/ . Αυτό που με καίει όμως και θέλω την βοήθειά σας, είναι ότι βρίσκω το παρακάτω μοντέλο με 600BGN δηλαδή περί τα 300 euros, με τα παρακάτω περιφερειακά και αλουμινένιο σκελετό…

Raleigh Nepal http://www.raleigh-bg.com/catalog/product_info.php?cPath=22&products_id=46

Frame: 26” Alloy hadrtail, hydrotubing, integrated H/T
Fork: SUNTOUR SF7-XCR LO w/preload adj. mechanic lockout
Front derailleur SHIMANO FD-CT92EB E-type
Rear derailleur SHIMANO RD-M410 Alivio
Shifting levers SHIMANO ST-M410 Alivio /24 speed
Wheels: Double wall/24 aero spokes 12G, 12x2 lacin pattern
Brakes: SHIMANO Mechanical floating disk brakes/SHIMANO ST-M410 Alivio brake levers

Συγκρίνοντάς το με το Ideal Hillmaster που αγοράστηκε παραπάνω από geotriada, τι πρέπει να καταλάβω...;

Ideal Hillmaster
FRAME-SIZES
KINESIS #7005 T4/T6, 41/46/51/56cm
FORK-SHOCK
RST GILA-PRO 100mm DISC, REMOTE LOCKOUT
RD-FD-SHIFTERS
DEORE-M531 RD, DEORE-M530 SLs & FD
CRANKSET-BB
SHIMANO-M442 OCTALINK FC, DEORE-HG50 CASSETTE, DEORE-HG53 CHAIN
BRAKES
DEORE-M530 V-BRAKES*
WHEELS
DEORE-M530 HUBS*, DT STAINLESS SPOKES, EXAL ZX19 EYELETB RIMS, SCHWALBE 26*2.25 SMART-SAM TIRES*
Το ποδήλατο διατίθεται στην Ελληνική αγορά με Shimano Μηχ. Δισκόφρενα BR-M415, κέντρα Shimano HB-RM65 & ελάστικά 26Χ2.10 KENDA KOYOTE


Σας παρακαλώ ρήξτε τα φώτα σας.. Πόσο τεράστιες είναι οι διαφορές για να μιλάμε για διπλάσια τιμή. Τα συγκεκριμένα ποδήλατα της Raleigh κατασκευάζονται σε εργοστάσιο της Βουλγαρίας και εξάγονται και σε διάφορες χώρες, μεταξύ αυτών και Μ. Βρετανία. http://www.raleigh.co.uk/index.aspx, οπότε και δικαιολογείται χαμηλότεη τιμή. (?)


Τέλος, εκτός από τις τεχνικές λεπτομέρειες και όποια άλλη συμβουλή έχετε να μου προσφέρετε, με τους τροχούς τι γίνεται...; Αποκλείω τις ζάντες με 24 ακτίνες; Θα τις μαζεύω στο χέρι ή προχωρώ άφοβα;

Άντε και καλές βόλτες!


Τα Κυριλικά στα websites μην σας φοβίζουν…


130263

ARISPEED1
11/05/2008, 17:26
παιδιά εντόπισα στο μοτο .gr ενα μοναδικό ,παρφέ ατομο ,τον Αλέκο Γραμμάριο ......Αγωνιζόμενος,ποδηλάτης βουνού,καλό παιδί προπαντώς ΑΛΛΑ με ΔΥΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ.....Καβαλάει ...τα ελαφρότερα κ ακριβότερα ποδήλατα βουνού στην Ελλάδα !

ARISPEED1
11/05/2008, 17:36
οσο για την βόλτα ....Να μαζευτούμε να ΠΑΤΕ ..Ο κατανας θα ερθει με το BMX ...Ενας γίγαντας με ποδηλατάκι....

hararm123
11/05/2008, 17:53
Απιθανο Downhill απο τον Lance Armstrong


http://www.youtube.com/watch?v=RtZhG2kWVLY&feature=related

Grammarios
11/05/2008, 19:48
Χαιρετώ τον ποδηλατικό κόσμο του φόρουμ. Ο φίλος ARISPEED1 με έχει γνωρίσει προσωπικά και έχει πάρει μια γεύση για την ιδιαίτερη επαφή που έχω με τα ποδήλατα. Το τελευταίο χρονικό διάστημα εκπονώ διδακτορική διατριβή στο πολυτεχνείο (Ε.Μ.Π.) me θέμα (πλεον) τα ποδήλατα. Μπορείτε να δείτε μερικές από τις δραστηριότητές μου στο www.grammariosbikes.com . Δείτε και ένα από τα ποδηλατάκια μου. Για ειδικές απορίες μπορείτε να χρησιμοποιείτε και το ποδηλατικό forum http://forum.grammariosbikes.com/ ή με ΠΜ


130269

el_hymador
11/05/2008, 20:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Grammarios
Χαιρετώ τον ποδηλατικό κόσμο του φόρουμ. Ο φίλος ARISPEED1 με έχει γνωρίσει προσωπικά και έχει πάρει μια γεύση για την ιδιαίτερη επαφή που έχω με τα ποδήλατα. Το τελευταίο χρονικό διάστημα εκπονώ διδακτορική διατριβή στο πολυτεχνείο (Ε.Μ.Π.) me θέμα (πλεον) τα ποδήλατα. Μπορείτε να δείτε μερικές από τις δραστηριότητές μου στο www.grammariosbikes.com . Δείτε και ένα από τα ποδηλατάκια μου. Για ειδικές απορίες μπορείτε να χρησιμοποιείτε και το ποδηλατικό forum http://forum.grammariosbikes.com/ ή με ΠΜ

To Specialized Globe Centrum που ειδα στο site; τι παιζει με αυτο; :wave2: