PDA

View Full Version : To O-Ring or NOT to O-Ring ?



Nikoskazer2000
01/05/2008, 23:14
Πρόσφατα πήρα μια αλυσίδα της MCN με o-rings μιας και η παλιά μου DID με αφήνει σιγά-σιγά.

Ρωτώ λοιπόν: Ποιά η χρησιμότητα των o-rings έναντι μιας απλής αλυσίδας ή μιας με x-rings;


Έχει να κάνει με το θόρυβο (λιγότερος) λόγω τριβής πάνω στα λαστιχένια δαχτυλίδια; Έχω καλή ποιότητα κύλισης για περισσότερο διάστημα πρίν ξαναχρειαστεί να την καθαρίσω και να την λαδώσω; (εδω πήγε ο νούς σας στο πονηρό αλλα δεν πειράζει, πήγε και 'μένα :rolleyes: :blush: ) ;

Ντάνκε!
:beer:

AFTER
01/05/2008, 23:16
Oι x-ring ειναι (και καλα) η εξελιξη των o-ring, οποτε παρε x-ring

Nikoskazer2000
01/05/2008, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Oι x-ring ειναι (και καλα) η εξελιξη των o-ring, οποτε παρε x-ring

Too late φίλε μου...:(

η MCN είναι που έχω ήδη στην κατοχή μου είναι o-ring.

Εγω αυτό που θέλω να μάθω είναι τις διαφορές ανάμεσα στα διάφορα είδη αλυσίδας (πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα).

toulis
02/05/2008, 00:55
Αν και κάπου έχω διαβάσει ένα θέμα στα τεχνικά παλιότερα με πλήρη ανάλυση

Χοντρικά το μόνο που σου προσφέρουν τα Ο Ring Χ Ring κτλ είναι υποθετικά και πρακτικά σε αρκετές περιπτώσεις μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και λιγότερη συντήρηση της αλυσίδας

Τα Ο Ring μπήκαν στης αλυσίδες με σκοπό να μένει εγκλωβισμένο το λιπαντικό που τοποθετεί ο κατασκευαστής στην αλυσίδα μέσα στα πιρακια της.

Έτσι η αλυσίδα δεν στεγνώνει από γράσο σε αυτά τα σημεία ( που είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να τα λιπάνεις σε μια κοινή αλυσίδα )

Πρέπει πάντως να λιπαίνετε εξωτερικά στην επαφή της με τα γρανάζια πράγμα πολύ πιο εύκολο.

Τα αρνητικά των Ο Ring είναι
Βαρύτερη και φαρδύτερη αλυσίδα από ότι ξέρω
Δυσκολία καθαρισμού αλυσίδας η μάλλον καλύτερα απαίτηση καθαρισμού αλυσίδας με υλικά που δεν θα χαλάσουν τα Ο Ring

Αυτά μου έρχονται τώρα
:wave2:

Nikoskazer2000
02/05/2008, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
...Αυτά μου έρχονται τώρα
:wave2:

Και με υπερκαλύπτουν κιόλας! :D

1000 ευχαριστώ, να 'σαι καλά!
:beer: :beer: :beer:

toulis
02/05/2008, 01:09
Πρόσθεσε και ότι το λιπαντικό που θα χρησιμοποιείς πλέων για την συγκεκριμένη αλυσίδα θα πρέπει και αυτό να είναι κατάλληλο για Ο Ring γιατί κάποια λιπαντικά ξεραίνουν με τον καιρό τα λάστιχα

Κάτι σαν την βαζελίνη δηλαδή που για μερικά πράγματα δεν κάνει

Nikoskazer2000
02/05/2008, 01:16
Εχω αυτό (http://www.motul.com.au/product_line_up/fork_brake_others/others07.html) και είμαι αρκετά φχαριστημένος αφου κάνει και για o-ring. ;)