PDA

View Full Version : Σκέψη για αγορά Shoei XR-1000 (απογοήτευση)



xtapodias
02/05/2008, 16:38
Αποφάσισα μετά από αρκετό καιρό που έχω το κράνος μου, να το αντικαταστήσω.
Έχω ένα Arai Astro-R 4άρων ετών που δεν έχει κα΄τι σοβαρό αφού δεν έχω φάει καμιά καλή (απλά κάτι πεσίματα από το ύψος της σέλας).
Το κράνος το έχω καταευχαριστηθεί, αλλά επειδή ακούω καλά λογια και για τα Shoei είπα να πάω να δοκιμάσω το XR-1000.
(Σκεφτόμουν και για X-Spirit αλλά δε βρήκα κάτι που να μου κάνει κλικ με τη μία).
Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί και μου άρχισε ο πωλητής να εκθειάζει το shoei απίστευτα.
Μου έλεγε διάφορα αλλά κυρίως για το πόσο αθόρυβο είναι το XR-1000.
Του λέω κι εγώ να δοκιμάσω ένα και μου το φέρνει.
Απο θέμα εφαρμογής κανένα πρόβλημα. Αυτό που με χάλασε πάρα πολύ ήταν η ποιότητα.
Στην αρχή σκέφτηκα οτι ήταν ιδέα μου, οτι δε μπορεί το Arai των 4άρων ετών να είναι τόσο ανώτερο κλπ.
Οπότε λέω στον πωλητή να φέρει και ένα X-Spirit.
Ρε παιδιά καμία σχέση. Το X-Spirit είναι κορυφή, η υφή απο μέσα κυρίως, και από ότι είδα και οι αεραγωγοί. (δεν πήγα βόλτα φυσικά!!!!).
Τώρα σκάλωσα πάλι αφού αφού για τα δικά μου δεδομένα δεν με κάλυψε το XR-1000 απέναντι στο X-Spirit και θεωρώ οτι μάλλον και στο Arai RX7.

Θα μου πέιτε βέβαια ότι πληρώνεις πέρνεις συνήθως, και νομίζω οτι εδώ ισχύει κανονικά.
Μάλλον θα τα σκάσω χοντρά τελικά.


:cry: :cry:

arxaios
03/05/2008, 00:32
Το έχω πει πολλές φορές ότι το xr 1000 ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ !!!
Και μόνο το ότι ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ η επένδυση παρά μόνο τα μάγουλα για πλύσιμο, είναι απαράδεκτο για κράνος που κάνει σχεδον 500 Ε. Υπάρχουν κράνη με τα ίδια λεφτά πολύ καλύτερα συνολικά !!!
Το X-Spirit αντίθετα μαζί με το RX-7 Corsair είναι τα κορυφαία .......

Ζεύκας
03/05/2008, 03:42
εκτός από την εσωτερική επένδυση (που πολύ κακώς δεν αφαιρείται)
τι άλλο πρόβλημα εντοπίζετε στο xr-1000????

irinia
03/05/2008, 08:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εκτός από την εσωτερική επένδυση (που πολύ κακώς δεν αφαιρείται)
τι άλλο πρόβλημα εντοπίζετε στο xr-1000????





AYTO EINAI IΣΩΣ ΤΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..........


Γιατί τό πλένω όλόκληρο με χλιαρό νερό χωρίς κανένα πρόβλημα....!!!!
Λεκανίτσα ,χλιαρό νεράκι,μαλακτικό.......τό άφήνεις καμμιά ώρα έπειτα τό
τρίβεις έλαφρά καί μετά στέγνωμα....
Όταν στεγνώσει είναι σάν καινούργιο ,μοσχομυρίζει........

Άλλο είναι τό πρόβλημα του........
Ή γωνία πού βλέπεις άν έχεις SS είναι πολύ μικρή.......
Είναι ένα κράνος γιά 200-220 τό πολύ χιλιόμετρα καί γιά σχετικά όρθια θέση
όδήγησης.......
Είναι καλό γιά on-off μηχανή...ίσως τό x-spirit πού δέν τό δοκίμασα κάνει γιά
τά SS.......
Όχι ίδιαίτερα άθόρυβο........ή ζελατίνα σέ σχέση μέ τά Arai ρυθμίζεται πολύ
δύσκολα καί κατά προσέγγιση ώς πρός τήν έφαρμογή της....
Πολύ δύσκολη ή ρύθμιση,γιατί πρέπει νά τή βγάλεις νά σφίξεις τούς ρεγουλατόρους
καί μετά νά τήν ξαναβάλεις.
Τό έκανα 20 φορές γιά νά πετύχω τήν πλήρη στεγανότητα καί έφαρμογή...
Στό Arai πατάς καί σφίγγεις μέ τή ζελατίνα έπάνω....!!!! Μεγάλη διαφορά
Στήν ποιότητα κατασκευής.....δέν είδα διαφορές μέ Arai.....έμένα μού φάνηκε
ίσως καί καλύτερη....!!!!
Τό μεγάλο μείον όμως είναι ή έφαρμογή στό κεφάλι........
Στό Shoei όταν τό φοράω είναι σάν νά φοράω καπέλλο .........
ΤΟ ARAI...........ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ....
ΑΠΛΑ............ΤΕΛΕΙΟ.....!!!!!!!
Έπίσης είναι πολύ κοντό,στό λαιμό καί στό σαγώνι........δέν κάθεται όλο τό
κεφάλι μέσα....!!!!
Άποτέλεσμα ,τό χειμώνα άν δέν έχεις αύτό τό Γουίσπερ-κίτ παγώνεις.....άπό
παντού....!!!!
Άν τό βάλεις όμως .........καί άν χωρέσει ό λαιμός σου,γιατί έγώ πού είμαι
χοντρός δέ μού καθόταν καλά μέ έπνιγε στό λαιμό,
νιώθεις τόσο κλειστά σάν νά μήν άναπνέεις φρέσκο άέρα άλλά τήν έκπνοή σου
δηλαδή διοξείδιο....!!!!

Άν κάποιος θέλει γκάζια........μή τό ψάχνετε.......ARAI........RX7
Tό x-spirit δέν τό έχω δοκιμάσει ,δέ μού ταίριαζε τό νούμερο.......
Γιά on-off μηχανές ή καί άλλα μηχανάκια μέ όρθια σχετικά θέση όδήγησης ύπάρχουν καί άλλα
καλά κράνη,όπως τό Σούμπερθ πού είναι σούπερ άθόρυβο.
Δέν μπορώ νά ξέρω άν οί ρέπλικες τών άγωνιζόμενων άπό όλες τίς άλλες μάρκες πού βλέπουμε
στά G.P. καί σέ όλους τούς άγώνες τών μοτό είναι ίδια μέ αύτά πού κοκλοφορούν
στό έμπόριο......
Έκείνο πού θά πώ όμως μέ σιγουριά είναι πώς αύτό RX-7.......πού πουλιέται στά μαγαζιά
άν τό βάλεις ,μπορείς νά πάς στόν άγώνα μέ μεγάλη σιγουριά....
Τό δικό μου έχει φάει πολύ γκάζι........καί είναι άπλά τέλειο....
Δέν είναι κράνος όμως γιά βόλτα απλή.........ούτε φοριέται τό χειμώνα.
Μιά φορά πού ξεγελάστηκα καί τό φόρεσα Νοέμβριο μέ κρύο καιρό γιά 50 χιλιόμετρα,
πάγωσε τό κεφάλι μου.......
Άερίζεται άπό παντού.........καί κλειστοί νά είναι οί άεραγωγοί....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΟΣ ΒΟΛΤΑΣ........πολύ θόρυβος κ.λ.π.....
ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΟΣ ΑΓΩΝΑ.........!!!!!!
Όπως καί τό x-spirit ύποθέτω......
Αύτά γιά τό xr-1000 φίλε.........έπειτα άπό προσωπικές έμπειρίες.....!!!!




:wave2:

xtapodias
03/05/2008, 08:48
1. Αυτό που λεει ο φίλος terens, ότι είναι πολύ κοντό, ξέχασα να το πώ.
Οταν το δοκίμασα είχα μια φοβερή αίσθηση, οτι το σαγόνι μου είναι έξω από το κράνος.
Απο τον καθρέφτη που που το κοίταξα δεν φάνηκε κάτι τέτοιο αλλά η αίσθηση ήταν πολύ έντονη.

2. Για τα μη αποσπόμενα μέρη δεν το ανέφερα διότι κι εγώ όταν το πλένω, το πλένω σε λεκάνη ολόκληρο, και δε με απασχόλει.

3. Στο θέμα θορύβου ένα σας λέω μόνο (χωρίς να σημαίνει απαραίτητα κάτι). Ο πωλήτης ορκιζόταν σε ότι έχει ιερό οτι είναι το Σ Ο Υ Π Ε Ρ Α Θ Ο Ρ Υ Β Ο κράνος. Με έπριξε ο τύπος. Φυσικά δεν έχω δική μου άποψη γι' αυτό.

arxaios
03/05/2008, 09:34
@ Ζεύκα ........... αν το κράνος έκανε 250 Ε τότε το να μην έβγαινε η επένδυση ίσως δικαιολογήται στα 490 Ε που το δίνει ο Τζωρτζόπουλος ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ !!! Και η ποιότητα της επένδυσης είναι υπό συζήτηση ........

@ Terens .......... ΔΕΝ είναι το μικρότερο πρόβλημα ............ αν μένεις Κρήτη με ιδιαίτερα ψηλές θερμοκρασίες !!! Στο Arai και στα άλλα κράνη ΠΑΝΤΑ παίρνω 1 πρόσθετη εσωτερική επένδυση και τις ανταλλάσω ανά 15 μέρες για να τις πλένω ενώ το κράνος είναι πάντα διαθέσιμο και δεν χρειάζεται να έχω 2ο (όχι πως δεν έχω, αλλά άμα τα φοράω μου φαίνονται κουβάδες σε σχέση με το RX 7)............ Προσωπικά ιδρώνω πολύ !!!
Κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε ............

@ xtapodias ............ το θέμα θόρυβος λύνεται με το whisper kit αλλά αν το βάλεις καλοκαίρι θα πας από ασφυξία !!!

Πάντως 500 Ε ΔΕΝ ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ !!!
Έχει πάντως πολύ όμορφα γραφικά ......

Εδώ έχω γράψει την άποψή μου συγκρίνοντας Arai RX - 7 με το Shoei X Spirit
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=57080&perpage=15&pagenumber=2

Ζεύκας
03/05/2008, 15:50
Ωραία, να σας πώ κ εγώ την γνώμη μου σαν κάτοχος xr-1000.

1.ποιότητα κατασκευής:σχεδόν κορυφαία.μόνο τα schuberth πρέπει να είναι πιο ποιοτικά.
2.εξαερισμός πολύ καλός.στα ταξίδια και τις πίστες εγώ δν είχα πρόβλημα.
3.εγώ που είμαι τζόβενο δεν με πολυχαλάει που δεν βγαίνει η εσωτερική επένδυση.
τώρα οι γηραιότεροι που έχουν καθαρίσει πολλές φορές τέτοια κράνη έχουν κάθε λόγο να γκρινιάζουν.
4.έχω μακρόστενο κεφάλι και δεν νομίζω ότι το κράνος είναι πολύ κοντό.έχετε δοκιμάσει UVEX?
5.ΑΘΟΡΥΒΟ (με whisper kit).
γαϊδούρι ύψους 1,87 στο μικροκαμωμένο 675 με 220 χλμ/ωρα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ένιωθα αντίσταση από αέρα!απλά θα πρέπει το κράνος να είναι όσο το δυνατόν πιο παράλληλα με την άσφαλτο.
6.όσοι είχαν προβλήματα με το να αλλάζουν τις ζελατίνες ή να ρυθμίζουν το πινλοκ πολύ απλά δεν ρώτησαν ποτέ έναν αντιπρόσωπο της shoei πως να το κάνουν!είναι πραγματικά γελοίο να αλλάζεις ζελατίνα.

Σημείωση:αραι δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω ποτέ ως τώρα.

:wave2:

arxaios
03/05/2008, 18:46
@ Ζεύκα Για ζελατίνες κανείς δεν είπε κάτι για το pinlock αλλά για το πόσο αεροστεγώς εφαρμόζουν μετωπικά και το ότι τα Arai είναι πιό εύκολα σε αυτό ............ το whisper kit δεν έρχεται με το κράνος άρα +++ στο αρχικό κόστος και καλοκαίρι δεν παλεύεται !!!
Προσωπικά δεν είπα ότι είναι κακό κράνος ΑΛΛΑ ότι η ΤΙΜΗ του σε σχέση με αυτά που προσφέρει και σε σχέση με τον ανταγωνισμό ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΨΗΛΗ !!!
Ακόμα ένα κράνος με μη αφαιρούμενη επένδυση ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ να έχεις και ένα δεύτερο για τις 3 περίπου μέρες που κάνει να στεγνώσει ή να ρισκάρεις χωρίς κράνος (κλήσεις, ατυχήματα κ.λ.π.)
Ένα ποσό της τάξης των 300 Ε με άντε βία 350 Ε είναι μια σωστή τιμή για αυτό το κράνος ........ πάντα κατά την άποψη μου ......

apav
04/05/2008, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ένα ποσό της τάξης των 300 Ε με άντε βία 350 Ε είναι μια σωστή τιμή για αυτό το κράνος ........ πάντα κατά την άποψη μου

Μα τόσο το είχε αγοράσει και ο Respect από ελληνικό κατάστημα. Αναλογίσου σε τι τιμές αγοράζουν από το εξωτερικό. :D

arxaios
04/05/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Μα τόσο το είχε αγοράσει και ο Respect από ελληνικό κατάστημα. Αναλογίσου σε τι τιμές αγοράζουν από το εξωτερικό. :D

Ο αντιπρόσωπος (Τζωρτζόπουλος) το έχει 490 Ε και σ' αυτή την τιμή αναφέρομαι ............ αν κάποιος το έχει βγάλει σε προσφορά είναι άλλη περίπτωση !!! (μιλάμε για κράνος ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΑ πάντα)

Ζεύκας
04/05/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ο αντιπρόσωπος (Τζωρτζόπουλος) το έχει 490 Ε και σ' αυτή την τιμή αναφέρομαι ............ αν κάποιος το έχει βγάλει σε προσφορά είναι άλλη περίπτωση !!! (μιλάμε για κράνος ΜΕ ΓΡΑΦΙΚΑ πάντα)

βρε αρχαίε κάθεσε κ ασχολήσαι με κεντρικούς εισαγωγείς? :confused:

δλδ τα arai που τα πουλάνε εδώ 800 ευρώ αξίζουν τα λεφτά τους? :confused:

εγώ αγόρασα το xr-1000 diabolic3 450 ευρώ με εξτρά τη φιμέ ζελατίνα,το επιρύνιο κ το whisper kit!

native
13/05/2008, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
Αποφάσισα μετά από αρκετό καιρό που έχω το κράνος μου, να το αντικαταστήσω.
Έχω ένα Arai Astro-R 4άρων ετών που δεν έχει κα΄τι σοβαρό αφού δεν έχω φάει καμιά καλή (απλά κάτι πεσίματα από το ύψος της σέλας).
Το κράνος το έχω καταευχαριστηθεί, αλλά επειδή ακούω καλά λογια και για τα Shoei είπα να πάω να δοκιμάσω το XR-1000.
(Σκεφτόμουν και για X-Spirit αλλά δε βρήκα κάτι που να μου κάνει κλικ με τη μία).
Πήγα λοιπόν σε ένα μαγαζί και μου άρχισε ο πωλητής να εκθειάζει το shoei απίστευτα.
Μου έλεγε διάφορα αλλά κυρίως για το πόσο αθόρυβο είναι το XR-1000.
Του λέω κι εγώ να δοκιμάσω ένα και μου το φέρνει.
Απο θέμα εφαρμογής κανένα πρόβλημα. Αυτό που με χάλασε πάρα πολύ ήταν η ποιότητα.
Στην αρχή σκέφτηκα οτι ήταν ιδέα μου, οτι δε μπορεί το Arai των 4άρων ετών να είναι τόσο ανώτερο κλπ.
Οπότε λέω στον πωλητή να φέρει και ένα X-Spirit.
Ρε παιδιά καμία σχέση. Το X-Spirit είναι κορυφή, η υφή απο μέσα κυρίως, και από ότι είδα και οι αεραγωγοί. (δεν πήγα βόλτα φυσικά!!!!).
Τώρα σκάλωσα πάλι αφού αφού για τα δικά μου δεδομένα δεν με κάλυψε το XR-1000 απέναντι στο X-Spirit και θεωρώ οτι μάλλον και στο Arai RX7.

Θα μου πέιτε βέβαια ότι πληρώνεις πέρνεις συνήθως, και νομίζω οτι εδώ ισχύει κανονικά.
Μάλλον θα τα σκάσω χοντρά τελικά.


:cry: :cry:


Αγαπητέ φίλε καλημέρα,


εγώ προσωπικά που δοκίμασα shoei και κυρίως το xr1000 δεν την πάλευα. Και μιλάμε

τώρα για ένα κεφαλάκι γυναικίο xsmall :blush:

Προτείνω ασυζητητεί ΑRAI ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙΣ ΤΗΝ 800αρα -900αρα για

το rx7.


Μαγική λέξη που λέγεται e-bay. Θα ψαχτείς λίγο αλλά θα γλιτώσεις μέχρι και 50% της τιμής.


Σου προτείνω ή τον Bajaron ή τον Riders Gear.

Κοίταξε το έτσι από περιεργια.


Εγώ τώρα περιμένω με ΤΡΕΛΗ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΟ ARAI MOU

GIXXERAKIAS
13/05/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Ωραία, να σας πώ κ εγώ την γνώμη μου σαν κάτοχος xr-1000.

1.ποιότητα κατασκευής:σχεδόν κορυφαία.μόνο τα schuberth πρέπει να είναι πιο ποιοτικά.
2.εξαερισμός πολύ καλός.στα ταξίδια και τις πίστες εγώ δν είχα πρόβλημα.
3.εγώ που είμαι τζόβενο δεν με πολυχαλάει που δεν βγαίνει η εσωτερική επένδυση.
τώρα οι γηραιότεροι που έχουν καθαρίσει πολλές φορές τέτοια κράνη έχουν κάθε λόγο να γκρινιάζουν.
4.έχω μακρόστενο κεφάλι και δεν νομίζω ότι το κράνος είναι πολύ κοντό.έχετε δοκιμάσει UVEX?
5.ΑΘΟΡΥΒΟ (με whisper kit).
γαϊδούρι ύψους 1,87 στο μικροκαμωμένο 675 με 220 χλμ/ωρα ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ένιωθα αντίσταση από αέρα!απλά θα πρέπει το κράνος να είναι όσο το δυνατόν πιο παράλληλα με την άσφαλτο.
6.όσοι είχαν προβλήματα με το να αλλάζουν τις ζελατίνες ή να ρυθμίζουν το πινλοκ πολύ απλά δεν ρώτησαν ποτέ έναν αντιπρόσωπο της shoei πως να το κάνουν!είναι πραγματικά γελοίο να αλλάζεις ζελατίνα.

Σημείωση:αραι δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω ποτέ ως τώρα.

:wave2: +599 Μπαμπη!!

Να προσθεσω και γω οτι το οτι αφαιρειται το εσωτερικο ενος κρανος δεν ειναι απαραιτητα καλο να προσθαφαιρειται εκτος και μονο για το πλυσιμο.Το shoei στο επισημο σαιτ λεει μπλουμ αφοβα (εγω δεν προλαβα το εβγαλα off το xr 1000 σε δυο εβδομαδες:blush: ) μεσα σε λεκανη.Δεν παθαινει τιποτα απο το να μην εχεις απλα κρανος για δυο μερες (εγω εχω το παλιο:winka: ).

Πες οτι το βγαλατε το εσωτερικο?Θα ξαναμπει σωστα?Θα εχει την ιδια εφαρμογη μετα απο 5-6 βαλε βγαλε??Θα αγκαλιαζει σωστα το κεφαλι??Απορειες που πρεπει να προβληματισουν.Το παλιο μου premier avenger που εχει προσθαφαιρουμενο ολο το μεσα ειναι μανικι να το ξαναβαλεις σωστα και επεσε-διαβρωθηκε πολυ γρηγορα το εσωτερικο του γιατι ειμαι ψειρας και το επλενα καθε μηνα:blush: :blush: τελικα κατεληξα στην λυση μπαλακλαβα και την πλενω καθε 15 μερες και το κρανος ειναι πεντακαθαρο παντα!:D :D

Το xr 1000 μπορειται να το παρετε με γραφικα πολυ πιο φθηνα και οχι απο την αντιπροσωπια,ολα τα γυρω μαγαζια εχουν πολυ καλυτερες τιμες ψαξτε το!:winka:

Προσωπικα ειναι το καλυτερο κρανος που εβαλα ποτε στο κεφαλι μου το xr-1000 και να παω ταξιδι,ενοιωθα συνεχεια αερα στο κεφαλι μου και το μονο κακο ειναι οτι οι αεραγωγοι επειδη φερνουν πολυ αερα σφυριζουν λιγακι αλλα οι ωτοασπιδες εκαναν πολυ καλα την δουλεια τους και οταν εβγαλα το κρανος θεσσαλονικη απο αθηνα ημουν πολυ ανετος και κουλ(με το μαλλι ολιγον χαλια:blush: )!:smokin:

OzZzZzY
13/05/2008, 11:29
σορρυ λιγο για πειτε λεπτομερειες για το πλυσιμο του xr..ολοκληρο μεσα σε λεκανη με τι ομως? μαλακτικο ή τιποτα tide? κ πως το ξεπλενουμε?ριχνοντας αφθονο νερο?
:wave2:

GIXXERAKIAS
13/05/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
σορρυ λιγο για πειτε λεπτομερειες για το πλυσιμο του xr..ολοκληρο μεσα σε λεκανη με τι ομως? μαλακτικο ή τιποτα tide? κ πως το ξεπλενουμε?ριχνοντας αφθονο νερο?
:wave2: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59156

:winka: :wave2:

GSXR K6
13/05/2008, 12:11
Συνφωνω απολυτα με τον GIXXERAKIA με ολα οσα λεει.
Ειμαι και εγω κατοχος ενος ΧR1000 και ειμαι παρα πολυ ευχαρηστιμενος σε ολα.
Και στα χλμ σταθερος ειμαι και απο θορυβο καλα ειναι,γιατι δεν μπορω να εχω την απετηση οταν παω με 280-300χλμ και να μην ακουω τιποτα (αμα υπαρχει τετοιο κρανος να μου το πειτε να το αλαξω και εγω)και απο εφαρμογη...μια χαρα ειναι,μπορει να μην ειναι σαν το ARAI αλλα σε μενα μου καθετε παρα πολυ καλα.
Το μονο προβλημα που μπορω να πω οτι εχω (ειχα) ειναι το πλυσιμο που μαλλον μου λυθηκε απο αυτα που διαβασα παραπανω.
Διευκρινιστε μου μονο κατι σας παρακαλω για να μην κανω καμια μαμακια:blush:
Οταν λετε "μλουμ μεσα σε λεκανη" θελετε να πειτε ολο το κρανιος μεσα σε νερο με σαπουναδα,μετα ξεπλυμα και στεγνομα......????????:confused: :confused: :confused:

GSXR K6
13/05/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=59156

:winka: :wave2:


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ GIXXERAKIA:beer: :beer: :beer:

S16
13/05/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από GSXR K6
Συνφωνω απολυτα με τον GIXXERAKIA με ολα οσα λεει.
Ειμαι και εγω κατοχος ενος ΧR1000 και ειμαι παρα πολυ ευχαρηστιμενος σε ολα.

Και εγω ειμαι κατοχος XR1000 και δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Οχι βεβαια οτι δεν ειναι καλο κρανος, αλλα επρεπε να παιζει στα 300-350 και οχι παραπανω.

arxaios
13/05/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Και εγω ειμαι κατοχος XR1000 και δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Οχι βεβαια οτι δεν ειναι καλο κρανος, αλλα επρεπε να παιζει στα 300-350 και οχι παραπανω.

ΠΕΣ 'ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΩΜΕ .......... γιατί ΔΕΝ το πιάνουν τόση ώρα το υπονοούμενο !!!

Και κάτι άλλο ......... για να συγκρίνεις κάτι με κάτι άλλο, πρέπει να έχεις εμπειρία ΚΑΙ από τα δύο .......

Από εκεί που θα πάρεις το XR 1000 φτηνότερα, θα πάρεις και το ARAI φτηνότερα και όχι 800 Ε !!! Οι τιμές είναι πάντα συγκριτικές μεταξύ τους ............
Συγκρίνεις Ελλάδα με Ελλάδα και Αμερική με Αμερική ............ όχι τιμή Ελλάδας για το ένα και τιμή Αμερικής για το άλλο ..........

Στα ΚΑΛΑ ΚΡΑΝΗ ΔΕΝ ξεχειλώνει το πλενόμενο και αφαιρούμενο εσωτερικό και κουμπώνει ΑΚΡΙΒΩΣ !!!

Ξαναλέω πιό απλά ...................
To XR-1000 είναι ένα καλό κράνος που ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ όμως τα λεφτά που πληρώνουμε στην Ελλάδα 440 εώς 500 Ε !!!
Αν προτίθεται κάποιος να δώσει τόσα ας πάρει από εξωτερικό X-Spirit (Shoei) ή RX 7 Corsair (Arai) !!!

ALX GS 11½
01/11/2008, 06:26
Kι εγώ κάτοχος XR 1000 εδώ και ένα χρόνο.

Για μένα είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει (δεν έχω δοκιμάσει όμως arai για να έχω σύγκριση με αυτό)

1)Εφαρμογή.... άψογη
2)Εξαερισμός...τέλειος
3)Ποιότητα κατασκευής...απλά πολύ καλή
4)Γραφικά... κορυφαία
5)Μηχανισμός ζελατίνας... τέλειος
6)Εφαρμογή ζελατίνας (χωρίς να την έχω πειράξει ποτέ)... τέλεια.
7)Ορατότητα (εύρος)...πάρα πολύ καλή
8)Αεροδυναμική.... (ίσως λόγω ψηλής ζελατίνας στην μοτό) έχω κάποιες ταλαντώσεις πάνω από 160χαω, αλλά όχι τίποτα το ιδιαίτερο. Όταν ανασηκώνομαι λίγο και βγαίνει το κεφάλι μου από το σημείο που σπάει ο αέρας, δεν κουνάει.
9)Θόρυβος....μέτριος. Δεν θα το χαρακτήριζα αθόρυβο, αλλά ούτε και θορυβώδες. Αλλά μην ξεχνάμε πως ένα πολύ αθόρυβο κράνος, υπολείπεται σε εξαερισμό. Νόμος! Τα πολύ καλά αεριζόμενα κράνη, κάνουν θόρυβο! Νόμος και αυτό! (Το X-Spirit και τα ακριβά arai απ ότι έχω ακούσει είναι πιο θορυβώδη από το XR1000 διότι είναι αγωνιστικά κράνη και πρέπει να αερίζονται πολύ καλά. Οπότε εγώ είμαι ευχαριστημένος από τον θόρυβο στα Shoei. Έχω και ένα UVEX που είναι πιο αθόρυβο, αλλά είτε έχω ανοιχτούς τους αεραγωγούς, είτε κλειστούς, ένα και το αυτό είναι. Αέρας γιοκ!:sad:

Στο σημείο αυτό όμως να πω δυο πράγματα, γιατί διάβασα πολλά σε αυτό το thread.

To θέμα της εφαρμογής είναι σχετικό. Δεν ταιριάζουν όλα τα κράνη σε όλα τα κεφάλια. Εγώ ας πούμε έχω πρόβλημα με τα arai. Δεν μου κάθονται με τίποτα στο κεφάλι. Βρίσκει το σαγόνι μου μπροστά και δεν είμαι από αυτούς που έχουν κάνα μεγάλο σαγόνι. Το αντίθετο μάλιστα!
Οπότε κάθε ένσταση στο θέμα εφαρμογή είναι υποκειμενική για τον καθένα. Εμένα μια χαρά μου μπαίνει το κράνος και ούτε νιώθω να είναι έξω το σαγόνι μου όπως έχει ειπωθεί!

Για τον εξαερισμό δεν είδα αρνητικό σχόλιο, άρα το προσπερνάμε. Είναι μάλλον αποδεκτός απ'όλους.

Για την ποιότητα κατασκευής δεν κατάλαβα που είδατε ότι δεν είναι καλή?:confused: Ίσα ίσα που εγώ την βρίσκω κορυφαία σε σχέση με ότι κράνος έχω αγοράσει ως τώρα (εκτός arai) Ίσως τα arai να είναι ποιοτικότερα, αλλά αν σκεφτούμε και την διαφορά τιμής στην Ελλάδα, είναι και πολύ ακριβότερα. Μην συγκρίνουμε δηλαδή XR1000 από Τζωρτζό και arai από FC Moto!!!

To ότι δεν βγαίνει η επένδυση είναι μείον αλλά και + ταυτόχρονα. Στο Uvex που έχω βγαίνει και πλένεται. Όμως μετά το 3 πλύσιμο, άρχισε να μην κουμπώνει σωστά στο κράνος. Έκτοτε δεν την ξανάβγαλα φοβούμενος τα χειρότερα κι έτσι το πλένω σε λεκάνη.
Επειδή το UVEX το έχω για κάθε μέρα, το XR1000 φοριέται μόνο σε βόλτες και ταξίδια, οπότε δεν έχει βρωμίσει ακόμα και θα αργήσει μάλιστα. (κάνω πάντα μπάνιο πριν από κάθε ταξίδι :p )
Ίσως στα arai να βγαίνει η επένδυση και να ξαναμπαίνει πάντα χωρίς πρόβλημα, αλλά πόσο κοστίζει ένα arai που έχει αφαιρούμενη επένδυση??? Μην συγκρίνουμε με Shark και Airoh που κι αυτά έχουν αφαιρούμενες επενδύσεις!

Για την ρύθμιση της ζελατίνας. Εγώ δεν την πείραξα από τότε που έχω το κράνος, και γιατί να την πειράξω εξάλλου? 'Έχει τέλεια εφαρμογή πάνω στην τσιμούχα. Δεν περνάει αέρας, δεν μπαίνει νερό! Γιατί να την πειράξει κάποιος δηλαδή?:confused:
Το pin lock που μου έδωσαν μαζί, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, διότι το όποιο θόλωμα κάνει η ζελατίνα σε βροχερές μέρες, φεύγει σε δευτερόλεπτα μόλις ανοίξω λίγο την ζελατίνα!
Σε ταξίδι (και εν κινήσει) δύσκολα θα θολώσει αφού η αεραγωγοί της μύτης βάζουν πολύ αέρα και την ξεθολώνουν πολύ καλά. Βασικά το πρόβλημα με την pin lock που έχω είναι άλλο. Επειδή έχω πάντα μόνιμη την φιμέ ζελατίνα και την λευκή την έχω μόνο για τα ταξίδια (αν τύχει να ταξιδέψω νύχτα) δεν ξέρω σε ποια από τις δυο ζελατίνες να την βάλω :p Και όχι...δεν θέλω να την μπαινωβγάζω γιατί χαλάει.

Επειδή δεν έχω SS και έχω ον οφ δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα ορατότητας, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη για το πως βλέπεις σε σκυφτό μηχανάκι. Πάντως για το ον οφ είναι σαν να κοιτάς οθόνη σινεμά από την πρώτη σειρά καθισμάτων :D

Αυτά τα ολίγα :p κι από μένα.

Να πω μόνο πως εγώ το αγόρασα από το 2κυκλο 420? (πολύ καλή τιμή και πιστεύω αντάξια του κράνους. 30? πήγε η φιμέ ζελατίνα κι άλλα 30? το Whisper kit που έχω χρησιμοποιήσει μόνο το υποσιάγονο κι όχι το περιλαίμιο. Με το υποσιάγονο μόνο είμαι μια χαρά από θέμα κρύου και θορύβου. Το περιλαίμιο πρέπει να είναι για πολύ extreme καταστάσεις κρύου.

Kαι είναι αυτό. Shoei XR1000 Diabolic Zero TC-5

http://img238.imageshack.us/img238/3128/img3372smallnn1.jpg

hargoul
01/12/2008, 11:07
Εχω και εγώ ενα XR1000 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Βέβαια διαφωνώ στο αθόρυβο. Είναι από τα πιο φασαριόζικα κράνη που είχα ποτέ. Θα ειχα πάρει ARAI με κλειστά μάτια, αλλά έλα που δεν έχουν καλή εφαρμογή στο κεφάλι μου. Το επόμενο μάλλον θα είναι κάποιο Schuberth φοβερά σαν κράνη και πραγματικά αθόρυβα.

makis206
01/12/2008, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hargoul
Εχω και εγώ ενα XR1000 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Βέβαια διαφωνώ στο αθόρυβο. Είναι από τα πιο φασαριόζικα κράνη που είχα ποτέ.

Κάνε έναν έλεγχο στην εφαρμογή της ζελατίνας με την τσιμούχα όταν είναι κλειστή ! Είχα παρατηρήσει στο παλιότερο XR-1000 που είχα ότι δεν υπήρχε απόλυτη εφαρμογή μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποιοι ενοχλητικοί θόρυβοι απ'τον αέρα αλλά μ'ένα απλό ρεγουλάρισμα στις βάσεις που την κρατάνε πάνω στο κράνος έλυσα το πρόβλημά μου. Απλά κοιτάς να εφαρμόζει όλη η τσιμούχα πάνω στη ζελατίνα απ'άκρη σ'άκρη αλλά επειδή αυτό μπορείς να το δεις μόνο κοιτώντας το κράνος από έξω, πιθανόν να χρειαστεί να βάλεις την καθαρή ζελατίνα σε περίπτωση που έχεις τοποθετήσει φυμέ :winka:

Η βάσεις ξεβιδώνονται και πηγαίνουν εκεί ακριβώς που θέλεις, εύκολα και γρήγορα.

Η δική μου η γνώμη για το XR-1000 είναι ότι πρόκειται για ένα άψογο κράνος σε όλους τους τομείς με μοναδικό μειονέκτημα την εσωτερική του επένδυση, θα έπρεπε να είχε πλήρως αφαιρούμενη και αντιαλεργική επένδυση για τα λεφτά που κοστίζει, κατά τ'άλλα όμως έχω να πω τα καλύτερα.

:beer:

cartman
01/12/2008, 12:09
Όταν είπα να πάρς καλό κράνος, είπα να κάνω μια γύρα απο μαγαζιά να δοκιμάσω τουλάχιστον τις πιο γνωστές-καλές μάρκες. Τα Arai, αν και είμουν προδιαθετιμένος να πάρω τέτοιο, δεν μου κάθισαν καθόλου καλά στο κεφάλι. Τελικά τα καλύτερα για μένα στο θέμα εφαρμογής ήταν τα Shoei. Το xr 1000 με γραφικά είχε 400-450 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Με μια ματιά σε sites του εξωτερικού, είδα ότι υπήρχαν προσφορές για το x-spirit σε τιμές που εδώ έπαιρνα το xr. Οπότε παράγγειλα το X-Spirit απο motocard με 479 ευρώ.

Για το xr 1000 δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά πραγματικά γιατί να πάρετε αυτό και όχι το x-spirit με λίγα χρήματα περισσότερα. Τουλάχιστον σε θέμα αεραγωγών και αεροδυναμικής απ`ότι άκουσα το x-spirit είναι ανώτερο. Επίσης απ`ότι είδα και απ κοντά, το x-spirit φαίνεται να έχει και καλύτερης ποιότητας εσσωτερικά υλικά (χωρίς να είμαι σίγουρος).

Τέλος να αναφέρω ότι το x-spirit είναι θορυβώδες κράνος λόγω αεραγωγών (είναι αγωνιστικό) αλλά είναι πάρα πολύ σταθερό λόγω καλής αεροδυναμικής. Έχω γυμνό και με 180-190 δεν καταλαβαίνει τίποτε, δεν κουνιέται ούτε κουράζει. Φυσικά αυτό συμβαίνει και λόγο του ότι εφαρμόζει τέλεια στο κεφάλι μου ;)

hargoul
01/12/2008, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κάνε έναν έλεγχο στην εφαρμογή της ζελατίνας με την τσιμούχα όταν είναι κλειστή ! Είχα παρατηρήσει στο παλιότερο XR-1000 που είχα ότι δεν υπήρχε απόλυτη εφαρμογή μεταξύ τους με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποιοι ενοχλητικοί θόρυβοι απ'τον αέρα αλλά μ'ένα απλό ρεγουλάρισμα στις βάσεις που την κρατάνε πάνω στο κράνος έλυσα το πρόβλημά μου. Απλά κοιτάς να εφαρμόζει όλη η τσιμούχα πάνω στη ζελατίνα απ'άκρη σ'άκρη αλλά επειδή αυτό μπορείς να το δεις μόνο κοιτώντας το κράνος από έξω, πιθανόν να χρειαστεί να βάλεις την καθαρή ζελατίνα σε περίπτωση που έχεις τοποθετήσει φυμέ :winka:

Η βάσεις ξεβιδώνονται και πηγαίνουν εκεί ακριβώς που θέλεις, εύκολα και γρήγορα.

Η δική μου η γνώμη για το XR-1000 είναι ότι πρόκειται για ένα άψογο κράνος σε όλους τους τομείς με μοναδικό μειονέκτημα την εσωτερική του επένδυση, θα έπρεπε να είχε πλήρως αφαιρούμενη και αντιαλεργική επένδυση για τα λεφτά που κοστίζει, κατά τ'άλλα όμως έχω να πω τα καλύτερα.

:beer:

Όντως δεν εφαρμόζει σε όλα τα σημεία καλά, μαλλον στα περισσότερα δεν εφαρμόζει, αλλά δεν βρίσκω που είναι οι βίδες που λες για να το ρυθμίσω!!!

makis206
02/12/2008, 07:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από hargoul
Όντως δεν εφαρμόζει σε όλα τα σημεία καλά, μαλλον στα περισσότερα δεν εφαρμόζει, αλλά δεν βρίσκω που είναι οι βίδες που λες για να το ρυθμίσω!!!

Στις έβαλα σε κόκκινο κύκλο στη φωτό, βγάζεις τη ζελατίνα και τις ξεβιδώνεις ελαφρώς, δεν χρειάζεται να τις βγάλεις τελείως, ίσα ίσα ώστε να μπορέσεις να μετακινείς τις βάσεις μπρος-πίσω (συνήθως προς τα πίσω τις τραβάς για να εφαρμόσει η ζελατίνα στην τσιμούχα). Μόλις τις βιδώσεις ξανά, δοκίμασε αν η ζελατίνα ανοιγοκλείνει κανονικά, στην περίπτωση που ακουμπάει κάπου απλώς ρεγούλαρε λίγο τις βάσεις που τη στηρίζουν μέχρι να βρεις την κατάλληλη θέση.

Στην πράξη είναι πολύ πιο εύκολο απ'ότι στα λόγια :winka:

Σημαντικό: Πρόσεξε τι κατσαβίδι θα χρησιμοποιήσεις επειδή πρόκειται για πλαστικές βίδες με μεγάλα κενά και είναι εύκολο να πληγωθούν και να δείχνουν άσχημα, ίσως με ένα κέρμα του ενός λεπτού να κάνεις καλύτερα τη δουλειά σου.





149328

JVR
27/12/2008, 20:20
Paidia dokimaste to xr 1000 se volta kai akoma kalutera se taksidi kai meta tha deite
oti aksizei ta lefta tou kai me to parapano.

thalasinos
27/12/2008, 21:20
Αγορασα απο ebay xr-1000 Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο! με 360+40ευρω το κιτακι με το επιρινιο εχω και arai chaser με 450ευρω και ειδα τις διαφορες!!!
Τι να πω ισως ειναι και θεμα κεφαλιου!
Παντως ειχα και κρανος που εβγαινε το εσωτερικο του,αναθεμα και αν εστρωνε οταν το εβαζα!
και μη μου πειτε οτι επειδη ηταν φθηνο!!! 400 το ειχα παρει!!

giorgosmg
27/12/2008, 22:15
και εγω εχω ενα shoei z one.
σκεφτομαι να χτυπησω ενα xr 1000:D
απο αποθηκη ηλιουπολη 320 μονοχρωμο

Tpap
27/12/2008, 22:55
Είχα RX7 και τώρα έχω 2 XR1000.

Το επόμενό μου θα είναι schumberth, πάντως -στο fcmoto είναι στα 400€...!-

:wave2:

thalasinos
28/12/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgosmg
και εγω εχω ενα shoei z one.
σκεφτομαι να χτυπησω ενα xr 1000:D
απο αποθηκη ηλιουπολη 320 μονοχρωμο

Εσεις κατω εχετε πολλες επιλογες και ευκαιριες για πολλα πραγματα(ΚΡΑΝΗ-ΜΠΟΥΦΑΝ-ΜΠΟΤΕΣ) ενω εμεις εδω πανω δεν εχουμε πολλες επιλογες ειναι λιγα τα μαγαζια.