PDA

View Full Version : Που θα βρω μανίσια εξάτμιση...



Locksmith
03/05/2008, 00:52
...για Tenere 660 μοντέλο '91 - '97 ρε παιδιά; Έτσι καμιά μεταχειρισμένη να κάνω τη δούλειά μου, αλλά χωρίς σαπίσματα... Έχω βάλει και αγγελία εδώ και 2 μήνες αλλά τίποτα. Είτε ολόκληρη, είτε μόνο τελικό. Είναι για εξυπηρέτηση ενός συγγενή, πιστού στο συγκεκριμένο μηχανάκι. :)

Antwnis
05/05/2008, 10:30
Φίλε Locksmith, μπορεις να βαλεις τελικό από μαμισιο XT 600 (αυτό που έβγαινε μέχρι το 2003).
To έχω δεί πάνω σε tenere, μοιάζει πολύ με το δικό του, είναι αρκετά μικρότερο σε όγκο.
Φαντάζομαι ότι το θέλεις για να καλύπτει προδιαγραφές θορύβου οπότε θάσαι μια χαρά!
Σίγουρα θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί!
:beer:

VANDA
05/05/2008, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Φίλε Locksmith, μπορεις να βαλεις τελικό από μαμισιο XT 600 (αυτό που έβγαινε μέχρι το 2003).



Ενα τέτοιο τελικό (03) κάθεται και περιμένει κάπου στην Αθήνα. Αν το θέλει κάποιος το δίνω.

Locksmith
05/05/2008, 12:49
Αυτό που ενδιαφέρει τον ξαδερφό μου είναι να βρίσκεται σε αρμονία με το πλαϊνό πλαστικό το οποίο φουσκώνει για να βγει η εξάτμιση. Εαν η εξάτμιση που λέτε είναι πιο στενή σε πάχος, ίσως το χρωμιομένο προστατευτικό της να μην είναι στην ίδια ευθεία με το πλαστικό. Εαν μου βρίσκατε μια φωτογραφία για να καταλάβουμε καλύτερα τι εννοείτε, θα το εκτιμούσα. Αν θέλεις VANDA ( η γνωστή κακιά; ) δώσε μου και μια τιμή, είτε εδώ είτε με πμ. :smilea:

Σχετική Αγγελία (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54731&highlight=tenere)

VANDA
05/05/2008, 15:12
Δεν έχω ιδέα πώς θα κάθεται στο τενερέ... ψάξτο λίγο αν θέλεις και αν αποφασίσεις ότι σου κάνει του ΧΤ, είναι δικό σου.

Antwnis
05/05/2008, 20:19
Μια χαρά κάθεται στο τενερε!
Το έχει κάνει ένας τύπος που είναι κοντα στη δουλεια μου.
Αν δεν είχα και εγώ τενερε, αυτό με έκανε να το προσέξω, δεν θα καταλαβαινα εύκολα τη διαφορά.
Θα επιχειρήσω να το βγάλω φωτο καποια στιγμή και να το δεις.
Όπως και νάναι όμως, δεν είναι ακριβώς όπως το μαμίσιο.
Στα μεταχειρισμένα έψαξες? Δύσκολο όμως πολυ...
Αλλιως... YAMAHA genuine parts

;)

p@nos
05/05/2008, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Μια χαρά κάθεται στο τενερε!
Το έχει κάνει ένας τύπος που είναι κοντα στη δουλεια μου.
Αν δεν είχα και εγώ τενερε, αυτό με έκανε να το προσέξω, δεν θα καταλαβαινα εύκολα τη διαφορά.
Θα επιχειρήσω να το βγάλω φωτο καποια στιγμή και να το δεις.
Όπως και νάναι όμως, δεν είναι ακριβώς όπως το μαμίσιο.
Στα μεταχειρισμένα έψαξες? Δύσκολο όμως πολυ...
Αλλιως... YAMAHA genuine parts

;)




για κατσε ρε συ...


ποιο τενερε ειχε ο φιλος σου?

μηπως ηταν το 600?

γιατι το 600 εχει ιδιο κινητηρα με το ΧΤ 600 αλλα το 660 Τενερε εχει διαδορετικο...



Για τσεκαρε ποιο τενερε εχει ο φιλος σου.


:wave2:

p@nos
05/05/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
...για Tenere 660 μοντέλο '91 - '97 ρε παιδιά; Έτσι καμιά μεταχειρισμένη να κάνω τη δούλειά μου, αλλά χωρίς σαπίσματα... Έχω βάλει και αγγελία εδώ και 2 μήνες αλλά τίποτα. Είτε ολόκληρη, είτε μόνο τελικό. Είναι για εξυπηρέτηση ενός συγγενή, πιστού στο συγκεκριμένο μηχανάκι. :)



Αν εχει τη μαμα εξατμηση(ας ειναι και σαπια) μπορει να παει με αυτη σε εναν εξατμησα και να του φτιαξει μια ιδια ανοξειδοτη μαλιστα που θα κρατησει και για παντα μιας και του αρεσει το μηχανακι του και δε θα θελει να το πουλησει...



:winka:

Locksmith
05/05/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Αν εχει τη μαμα εξατμηση(ας ειναι και σαπια) μπορει να παει με αυτη σε εναν εξατμησα και να του φτιαξει μια ιδια ανοξειδοτη μαλιστα που θα κρατησει και για παντα μιας και του αρεσει το μηχανακι του και δε θα θελει να το πουλησει...
:winka: Εκεί ακριβώς είναι που έρχεται και το πρόβλημα του θορύβου στο προσκήνιο... Δεν θέλει θόρυβο παραπάνω γι αυτό θέλει να βρει μανίσια. Η αλήθεια είναι πως αυτός πήγαινε βουρ για καινούργια γνήσια αλλά τον σταμάτησα και του είπα ότι θα του ψάξω να του βρω εγώ, γιατί οι κανονικοί άν8ρωποι του λέω, βάζουν aftermarket εξατμίσεις και τις μανίσιες τις έχουν αμανάτι..! :lol:

Τώρα αν μπορείς να βγάλεις φωτό το tenere του ανθρώπου που βρίσκεται κοντά στη δουλειά σου φίλε Αντώνη, θα ήταν μια πολύ καλή περίπτωση και θα μας βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ. :a013:

p@nos
05/05/2008, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Εκεί ακριβώς είναι που έρχεται και το πρόβλημα του θορύβου στο προσκήνιο... Δεν θέλει θόρυβο παραπάνω γι αυτό θέλει να βρει μανίσια. Η αλήθεια είναι πως αυτός πήγαινε βουρ για καινούργια γνήσια αλλά τον σταμάτησα και του είπα ότι θα του ψάξω να του βρω εγώ, γιατί οι κανονικοί άν8ρωποι του λέω, βάζουν aftermarket εξατμίσεις και τις μανίσιες τις έχουν αμανάτι..! :lol:




:lol:


Βρε συ δεν καταλαβες τι ειπα...

Κατσε να το πω λιγω πιο λιανα...


Αυτο που μπορει να κανει ειναι, αν εχει τη μαμησια εξατμιση, να παει σε εναν εξατμησα, ο οποιος θα την κοψει, θα κανει ενα αντιγραφο του εσωτερικου της και να φτιαξει μια καινουρια,ανοξιδοτη αν θελει, η οποια θα ειναι ιδια ακριβως με τη μαμησια, θα κανει τον ιδιο θορυβο, και δεν προκειτε να σαπισει και ποτε...

Locksmith
06/05/2008, 00:57
Ναι το καταλαβαίνω κι αυτό αλλά και να μπει στον κόπο ο εξατμισάς να μη την κάνει ελευθέρας, θα χρεώσει αρκετά πολλά!.. Αν πει να κάνει τα χωρίσματα και τις σωλήνες μέσα κλπ. Θα του πω να το ρωτήσει κι αυτό αν είναι μήπως υπερβάλλω και αν πράγματι είναι έτσι, σώθηκε. Στην LPA θα του πω να πάει, Θεσσαλονίκη, πολύ καλή ποιότητα.

Προς το παρόν όμως, ισχύει η αναζήτηση... :look:

p@nos
06/05/2008, 08:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Locksmith
Ναι το καταλαβαίνω κι αυτό αλλά και να μπει στον κόπο ο εξατμισάς να μη την κάνει ελευθέρας, θα χρεώσει αρκετά πολλά!.. Αν πει να κάνει τα χωρίσματα και τις σωλήνες μέσα κλπ. Θα του πω να το ρωτήσει κι αυτό αν είναι μήπως υπερβάλλω και αν πράγματι είναι έτσι, σώθηκε. Στην LPA θα του πω να πάει, Θεσσαλονίκη, πολύ καλή ποιότητα.

Προς το παρόν όμως, ισχύει η αναζήτηση... :look:



νομιζω οτι θα παει γυρω στο 300αρι αλλα δεν ειμαι και σιγουρος, το ειχε ψαξει πιο παλια ο πατερας μου...

αμα δεν θες να κανει θορυβο η μηχανη και σου αρεσει οπως ειναι πιστευω δεν υπαρχει λογος να μην το κανεις...

Antwnis
06/05/2008, 17:02
Δες... Είναι νυχτερινή λήψη από κινητό αλλά θα καταλάβεις πώς θα δείχνει.


129715

Antwnis
06/05/2008, 17:03
-


129717

Locksmith
07/05/2008, 11:14
''ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΩΤΟ. ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΑΛΑΕΙ ΤΟ ΜΑΝΙΣΙΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΤΟ ΤΕΝΕΡΕ ΤΟ ΕΧΩ ΣΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΠΗΡΑ ΧΘΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΞΑΤΜΗΣΗ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ ΔΙΑΤΡΗΤΟ ΛΑΜΑΡΙΝΑΚΙ ΑΝ ΒΡΩ ΜΕΤΑΧ/ΝΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟΣ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ''

Ξάδερφος... :sun:

Locksmith
30/06/2008, 09:45
:smilea: Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι η αναζήτηση ακόμα συνεχίζεται... :a12:

Άααντεεε..! :a11:

Αγγελία ζήτησης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=54731&highlight=tenere)

Antwnis
04/07/2008, 18:16
Φιλε Locksmith, γιατι ταλαιπωρεισαι και δεν λες στον ξαδελφο να παρει ενα καινουργιο τελικό απο την υαμάχα? Τόσο ακριβά το πουλάνε?
Αφου άλλωστε θέλει ναναι σαν καινούργιο.
Είναι παλιό το μηχανάκι, οι λίγοι ποθ το έχουν, η έχουν το μαμίσιο τελικό πάνω ή τους σάπισε και βάλανε αφτερμαρκετ.
Εγω έχω κρατήσει το μαμίσιο για τα κτεο αλλα μάλον είμαι ο μόνος .
:smilea: