PDA

View Full Version : γ@μώ τον αυτοσχεδιασμό των μηχανικών.........



peter86
03/05/2008, 18:14
χωρις να τα πολυλογώ,ειμαι κατοχος ενός bros pgm. μόλις σήμερα παρέλαβα τη μαχανή μου από servise (το κλασικό των 10000χλμ.).Έχω την εξής πολύ σημαντική παράτηρηση:
πριν το servise με 5η και 5000 στροφες/λεπτό ειχά πάντα μα πάντα 100 χλμ.
μετά το servise με 5η και 5000 στροφές/λεπτο έχω 80 χλμ. φανταστικό??????????????
η μηχανή δ έχει παρουσιάσει το ποτέ το παραμικρό πρόβλημα μαλλον δ τα πάει καλα με τους μηχανικούς από οτι φαίνεται.
και ρωτάω: τι στο διάολο έκανε ο μάστορας??????φαντάζομαι πως πρέπει να κανε κάποια πατατα στο ρύθμισμα των βαλβίδων???στέκει????
επρεπε να παω στη δουλεά μου και δεν πρόλαβαινα να το πάω πίσω,γαμώτο....
τη δεύτερα θα πάω και θα του φέρω στο κεφάλι το καρμπυρατέρ....
ευχαριστω για τη προσοχή σας

προσοχή στους μηχανικούς....

peter86
03/05/2008, 18:16
μάλλον τελικά είμαι πολυλογάς....
σορρύ παίδες.....

arxaios
03/05/2008, 18:33
ΑΝ το μηχανάκι δουλεύει σωστά χωρίς βηξίματα, σβυσίματα ή να μην τραβάει ............. ψάξε πρώτα τι φταίει καθώς αυτό που λες ότι συμβαίνει ... για να συμβεί θα πρέπει να έχει γίνει αλλαγή της σχέσης μετάδοσης !!!
Τσέκαρε πρώτα κοντερόντιζες κ.λ.π. και μετά τον βρίζεις ............
Με απλά λόγια ............ αν χωρίς να κοιτάς το κοντέρ σου δίνει την ίδια αίσθηση με πρίν τότε δες αυτό που σου λέω.

peter86
03/05/2008, 19:21
το ξέρω είναι άσχημο να μιλάς έτσι για κάποιον συνάνθρωπο σου....απλα όταν κάποιος δ κάνει σωστά τη δούλεια του,νομιζω ότι παίζει με τα οριά σου...εγώ να κοιτάξω τις κοντερόντιζες που λες,αλλά μήπως ήταν δουλειά του μάστορα???
για αυτό άλλωστε δ τον πλήρωσα???? καταλαβαίνεις τι εννοώ, κρίνω τη δουλειά του και όχι αυτόν ως πρόσωπο.....

επείδη κάτι έκανε με τα ηλεκρτικά του βεντιλατέρ,παίζει να επηρέασε και τα ηλεκτρικά του στροφομέτρου????

hidefnick
03/05/2008, 21:53
Μάλλον για κοντέρ πας........:eyepop:

arxaios
04/05/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
...εγώ να κοιτάξω τις κοντερόντιζες που λες,αλλά μήπως ήταν δουλειά του μάστορα???
για αυτό άλλωστε δ τον πλήρωσα???? .......

επείδη κάτι έκανε με τα ηλεκρτικά του βεντιλατέρ,παίζει να επηρέασε και τα ηλεκτρικά του στροφομέτρου????

Στο πρώτο η απάντηση είναι ότι ΝΑΙ είναι δουλειά του αν του το έχεις πει να το κοιτάξει !!! Εσύ το πήγες για ΤΥΠΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ ........ Να στο πω και αλλιώς ........ ΑΝ σου έλεγε Τόσα Ευρώ το ένα, Τόσα Ευρώ το άλλο, Τόσα το παράλλο και 20 Ευρώ έλεγχος στις ντίζες και 100 Ευρώ γιατί έκρινα ότι ήθελαν άλλαγμα !!! Τι θα έκανες ;;; Το πιό πιθανό να ξύνιζες και να έλεγες ΕΓΩ δεν του είπα να τις αλλάξει ούτε και να τις ελέγξει και αφού δεν είναι βλάβη που ακινητοποιεί τη μηχανή έπρεπε να με ρωτήσει !!!

Για το ερώτημα β η απάντηση είναι μάλλον απίθανο ............

Και μια ερώτηση από μένα ................. του πότε είναι, πόσους ιδιοκτήτες είχε και πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι σου ;;;
Περιμένεις ότι ΔΕΝ θα αρχίσει να έχει απροειδοποίητες βλάβες ;;;

KRHTIKOS
05/05/2008, 12:28
Μήπως άλλαξες γράναζια στο Service;
Για τσέκαρε το!

johnnyestia
05/05/2008, 18:53
To 400 έχεις ή το 650? :confused:

stefanos
05/05/2008, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
χωρις να τα πολυλογώ,ειμαι κατοχος ενός bros pgm. μόλις σήμερα παρέλαβα τη μαχανή μου από servise (το κλασικό των 10000χλμ.).Έχω την εξής πολύ σημαντική παράτηρηση:
πριν το servise με 5η και 5000 στροφες/λεπτό ειχά πάντα μα πάντα 100 χλμ.
μετά το servise με 5η και 5000 στροφές/λεπτο έχω 80 χλμ. φανταστικό??????????????
η μηχανή δ έχει παρουσιάσει το ποτέ το παραμικρό πρόβλημα μαλλον δ τα πάει καλα με τους μηχανικούς από οτι φαίνεται.
και ρωτάω: τι στο διάολο έκανε ο μάστορας??????φαντάζομαι πως πρέπει να κανε κάποια πατατα στο ρύθμισμα των βαλβίδων???στέκει????
επρεπε να παω στη δουλεά μου και δεν πρόλαβαινα να το πάω πίσω,γαμώτο....
τη δεύτερα θα πάω και θα του φέρω στο κεφάλι το καρμπυρατέρ....
ευχαριστω για τη προσοχή σας

προσοχή στους μηχανικούς....

Μόνο αν σου χάλασε τα όργανα, η στο γρανάζωσε κοντό.:p

peter86
06/05/2008, 22:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
To 400 έχεις ή το 650? :confused:

το 400 έχω,γιατί ρωτάς?

peter86
06/05/2008, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KRHTIKOS
Μήπως άλλαξες γράναζια στο Service;
Για τσέκαρε το!
οχι,δ μου άλλαξε γραναζια,σίγουρα..

peter86
06/05/2008, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Στο πρώτο η απάντηση είναι ότι ΝΑΙ είναι δουλειά του αν του το έχεις πει να το κοιτάξει !!! Εσύ το πήγες για ΤΥΠΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ ........ Να στο πω και αλλιώς ........ ΑΝ σου έλεγε Τόσα Ευρώ το ένα, Τόσα Ευρώ το άλλο, Τόσα το παράλλο και 20 Ευρώ έλεγχος στις ντίζες και 100 Ευρώ γιατί έκρινα ότι ήθελαν άλλαγμα !!! Τι θα έκανες ;;; Το πιό πιθανό να ξύνιζες και να έλεγες ΕΓΩ δεν του είπα να τις αλλάξει ούτε και να τις ελέγξει και αφού δεν είναι βλάβη που ακινητοποιεί τη μηχανή έπρεπε να με ρωτήσει !!!

Για το ερώτημα β η απάντηση είναι μάλλον απίθανο ............

Και μια ερώτηση από μένα ................. του πότε είναι, πόσους ιδιοκτήτες είχε και πόσα χιλιόμετρα έχει το μηχανάκι σου ;;;
Περιμένεις ότι ΔΕΝ θα αρχίσει να έχει απροειδοποίητες βλάβες ;;;
σε όλα αυτα που αναφέρεις παραπάνω,το μόνο που έχω να απαντήσω είναι ότι η ζημιά έγινε κατά τη διάρκεια του servise..........εννοείται πως περιμένω το μηχανάκι μου να έχει προβλήματα,αλλά ποτέ δ το περίμενα αυτό μετά απο ένα servise(είναι χαζό...) και δ λέω να παρουσιαστεί το πρόβλημα μετά από 1000χλμ. αλλά να παραλάβεις τη μηχανή έτσι..
μηχανικός είσαι?????

arxaios
07/05/2008, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
σε όλα αυτα που αναφέρεις παραπάνω,το μόνο που έχω να απαντήσω είναι ότι η ζημιά έγινε κατά τη διάρκεια του servise..........εννοείται πως περιμένω το μηχανάκι μου να έχει προβλήματα,αλλά ποτέ δ το περίμενα αυτό μετά απο ένα servise(είναι χαζό...) και δ λέω να παρουσιαστεί το πρόβλημα μετά από 1000χλμ. αλλά να παραλάβεις τη μηχανή έτσι..
μηχανικός είσαι?????
Όχι δεν είμαι μηχανικός και πίστεψέ με έχω τραβήξει πολλά στα 27 χρόνια που οδηγώ μηχανάκια .....
Αλλά πάντα προσπαθώ να βλέπω όλες τις πλευρές του νομίσματος .......

Αν είναι κοντερόντιζα ΔΕΝ έχει ευθύνη ο μηχανικός ......... αν υπάρχει ζημιά πάλι απλά έτυχε.
Στο τυπικό σέρβις ΔΕΝ έχει κανένα λόγο να σου σκαλίσει όργανα και ντίζες, απλά έλαχε η ζημιά να γίνει τώρα ......

Αυτά αν φυσικά το μηχανάκι λειτουργεί σωστά ......... δηλαδή σωστό ρελαντί, ανέβασμα χωρίς δισταγμούς, σκορτσαρίσματα, σκασίματα κ.λ.π.

Κάνε το εξής ..... βρες κάποιο φίλο σου που να δουλεύει σωστά το κοντέρ του πηγαίνετε μαζί μέχρι τις στροφές που λες και δείτε τι λέει το κοντέρ του ........

Ακόμα καλύτερα αν το μηχανάκι του είναι ίδιο με το δικό σου, αλλά όχι απαραίτητο !!!

kordix
13/05/2008, 20:34
Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Μια εικασία μπας και...

Είχα και γω το ίδιο μηχανάκι και μια φορά όταν του έβαλα σαμάρια άρχισε τις διακοπές - μπερδέματα. Από το βάρος στο δεξί σαμάρι έφυγαν τα καλώδια του pgm αν θυμάμαι καλά. Κάνε ένα έλεγχο στις καλωδιώσεις που είναι μέσα στην δεξιά πλευρά τις ουράς, (αρκεί να βγάλεις μόνο τη σέλα).

Επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν σου άλλαξε και τα 4 μπουζί γιατί τα δύο έχουν δύσκολη πρόσβαση και δεν τα αλλάζουν πάντα. (Χωρίς να θέλω να προσβάλω τον μάστορα, απλά είμαι παθών).

Λίγο τραβηγμένα τα παραπάνω αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.

nassosxlvbros
13/05/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Μια εικασία μπας και...

Είχα και γω το ίδιο μηχανάκι και μια φορά όταν του έβαλα σαμάρια άρχισε τις διακοπές - μπερδέματα. Από το βάρος στο δεξί σαμάρι έφυγαν τα καλώδια του pgm αν θυμάμαι καλά. Κάνε ένα έλεγχο στις καλωδιώσεις που είναι μέσα στην δεξιά πλευρά τις ουράς, (αρκεί να βγάλεις μόνο τη σέλα).

Επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν σου άλλαξε και τα 4 μπουζί γιατί τα δύο έχουν δύσκολη πρόσβαση και δεν τα αλλάζουν πάντα. (Χωρίς να θέλω να προσβάλω τον μάστορα, απλά είμαι παθών).

Λίγο τραβηγμένα τα παραπάνω αλλά δεν ξέρεις καμιά φορά.



βρεεε καλώς τα παιδιά με τα BROSάκιαααααααα:wave2:

κατ'αρχήν σαν πρώην και νυν σε λίγο του συγκεκριμένου μοντέλου έχω να τονίσω το εξής:
Ρε παιδια,ΜΗΝ το πάτε σε μηχανικό αυτό το μηχανάκι! 1ον δε χαλάει!... 2ον το χαλάει περισσότερο (συνήθως τα βαριούνται ένεκα "βε"μοτέρ),και 3ον είναι τόσο εύκολο που μπορείς με ελάχιστα εργαλεία-ακόμα και με τα μαμα-να κάνεις το σέρβις μόνος σου!
επί του θέματος τώρα:
-Τροχός μπροστά:αν έβγαλε τροχό και δεν "κούμπωσε" σωστά μετα το καβούκι στο τροχο που συνδέει τον ατέρμονα με το άκρο της ντίζας είναι η μια αιτία πολύ κοινή (τόχω πάθει,και μάλιστα κάνει θόρυβο) θεραπεία: λύσιμο και τοποθέτηση πάλι.
-Βίδα του καβουκιού που ασφαλίζει τη ντίζα:στραβοβιδώνει για πλάκα και αρκετοί την αφήνουν ξεβίδωτη,και φυσικά η ντίζα δεν πατάει καλά...
-Ντίζα:αν έχουν γίνει όλα αυτά το κάτω μέρος της είναι τετράγωνο...αν δεν είναι ή είναι σκουριασμένο πας για ντίζα....με γειές...(δε χρειάζεται να πάρεις τη γνήσια,έχει και ιμιτασιόν )
-Κοντέρ: κοίτα για "περίεργες" γρατζουνιές...μπορεί να έχουν αλλαχτεί τα όργανα...
-Σε κάθε περίπτωση μας λες με πμ ποιο είναι το αστέρι που τα κατάφερε...(και πόσα σου πήρε)

αυτά τα ολίγα...:beer:

peter86
13/05/2008, 21:53
καλησπέρα παιδιά
σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας.
τελικά το πρόβλημα λύθηκε..με την αλλαγη της καλωδίωσεις στο βεντιλατέρ εκανε κάποια πατατιά στην καλωδίωση του στροφομέτρου που πιάνει στην ηλεκτρονική.επίσης τα 2 από τα 4 μπουζί (ιδίως το πίσω δεξί ) ήταν χαλαρά-έλεος...
το μηχανάκι δ θα ξαναπάει ποτέ σε μηχανικό (εκτός απροόπτου, χτύπα ξύλο...)
λαδάκια μπουζί και φίλτρα ( και βενζίνη ε....), τίποτα άλλο...

nassosxlvbros
13/05/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από peter86
καλησπέρα παιδιά
σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις σας.
τελικά το πρόβλημα λύθηκε..με την αλλαγη της καλωδίωσεις στο βεντιλατέρ εκανε κάποια πατατιά στην καλωδίωση του στροφομέτρου που πιάνει στην ηλεκτρονική.επίσης τα 2 από τα 4 μπουζί (ιδίως το πίσω δεξί ) ήταν χαλαρά-έλεος...
το μηχανάκι δ θα ξαναπάει ποτέ σε μηχανικό (εκτός απροόπτου, χτύπα ξύλο...)
λαδάκια μπουζί και φίλτρα ( και βενζίνη ε....), τίποτα άλλο...

χμμμ...ππου είπαμε το πήγες; και τη δουλεια είχε με τη καλωδίωση και την συνδεσμολογία;:confused:

εννοείται ποτέ ξανα μάστορα!! μόνος σου! :wave2: :beer: