PDA

View Full Version : Περί κατανάλωσης ο λόγος



VEYEOS
04/05/2008, 09:14
Καλημέρα,
σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή και το βασικό κριτήριο της επιλογής μου είναι η κατανάλωση. Σαν εμπειρότεροι, τι μου προτείνεται, ασχέτως είδους και κυβικών, προκειμένου να επιτύχω την χαμηλότερη κατανάλωση με μια μέση ταχύτητα 110 - 120 χιλιομέτρων την ώρα, για την καθημερινή μου μετακίνηση στη δουλειά μου που απέχει 50 χλμ από το σπίτι μου;

soteas
04/05/2008, 10:06
hello φίλε μου...

η αλήθεια είναι πως κάπως έτσι ξεκειναμε (σχεδόν) όλοι στην αρχή.

λέμε κάτι οικονομικό και να μην καίει.... ok!!!

στο τέλος αφού έχουμε φάει όμως τα μούτρα μας επειδή το φθηνό
αρχίζει να βγάζει γρήγορα ζημιές και στον δρόμο δεν ακούει όπως θα έπρεπε
αρχίζουμε να κοιτάμε και τα άλλα που και καλά καίνε λίγο περισσότερο αλλά
τουλάχιστον είναι πιο σοβαρά μηχανάκια.


δεν ξέρω τι απετισεις έχεις πέρα απ το να είναι οικονομικό, τι εμπηρια εχεις με τις μηχανες,
πιστεύω ότι ένα v-strom θα είναι καλά για την χρήση που θες.



λέμε τώρα.... θα σου έλεγα GS αλλά καίει λίγο παραπάνω.

McTalas
04/05/2008, 10:14
συμφωνω και εγω, αλλα προτεινω το Versys της Kawasaki.

Sapadak
04/05/2008, 10:23
Κοιτα προς 250 street ειτε YBR ειτε CBF

Τα 100-110 τα εχει ευκολα

Εχουν μεγαλα τεποζιτα και μεγαλη αυτονομια!

Με 250 cbf εχω κανει 350+ και το γεμισα με 15 λιτρα περιπου (16αρι τεποζιτο)

Ευκολη στο χειρισμο αν ειναι η πρωτη σου και αν δεις για μεταχειρω κοντα στα 2500 ειναι καλα!

mats8282
04/05/2008, 10:48
Καλημερα...Το Versys και το VStrom ειναι πιστευω οι ιδανικες για την περιπτωση σου...Καταναλωση πολυ χαμηλη ανετα και ευελικτα μεσα στην πολη χωρις να τους λειπει και το γκαζι...


Αμα παρεις CBF250 στα 130 κοντερισια εισαι στην τελικη του και δεν νομιζω να ειναι οτι καλυτερο για 100 χλμ πηγαινε ελα καθε μερα...Δεν ειναι και τεραστια η διαφορα του σε θεμα καταναλωσης με ενα Vstrom...


Βεβαια εξαρταται και ποσα εισαι διατεθιμενος να δωσεις...Αφου το Vstrom,μεταχειρισμενο,θα σου παει 2-3 φορες πανω σε τιμη...


Εγω αμα ειχα την δυνατοτητα θα διαλεγα ενα απο τα ΟΝ-off...


:wave2:

Anritsu
04/05/2008, 10:52
Αν σε καίει τόσο η οικονομία στην κατανάλωση , προφανώς θα σε ενδιαφέρει και η οικονομία στην συντήρηση/αναλώσιμα . Για το λόγο αυτό πάρε ένα καλό παπί και ρίξε κάπως τις απαιτήσεις σου σε ταχύτητα , φεύγοντας 10 λεπτά νωρίτερα για τη δουλειά σου . Τα σημερινά παπιά δεν είναι σαν τα παλιά τα 50αρια που δεν πηγαίνανε μια . Και πάνε με 90-100 χλμ , και καλά φρένα έχουνε και ψεκασμό ορισμένα και ποικιλία υπάρχει να διαλέξεις . Απο άποψη κατανάλωσης δεν έχουν αντίπαλο και οι απαιτήσεις τους σε αναλώσιμα/ σερβις είναι γελοίες σε σύγκριση με μια πραγματική μοτοσυκλέτα .
Βεβαία κάποιοι θα σου πούνε πως είναι επικίνδυνο να βγαίνεις με παπί Αττική η Εθνική οδό. Ισώς . Εγω μια παλιότερα όποτε βαριόμουνα να πάρω το λεωφορείο για τη δουλειά ανέβαινα στο Καπανδρίτι από κέντρο με ένα μαμισιό GLX 50 από εθνική . Προσεκτικά και στα δεξιά και τίποτα δεν μου συνέβη .

Εσύ αποφασίζεις

mats8282
04/05/2008, 10:55
Στην Ροδοπη λεει οτι μενει ο ανθρωπος οποτε λογικα Εθνικη και επαρχιακο εκει θα κανει 50+50χλμ την μερα...

VEYEOS
04/05/2008, 11:09
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας!
Πιτσιρικάς είχα ένα βεσπάκι pal κι ένα ΜΤΧ 50. Μετά τα παράτησα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι καθαρά λειτουργικό. Έχω ένα DAIHATSU TERIOS το οποίο όμως δε συμφέρει για τις καθημερινές μετακινήσεις μου, αφού καίει κατά μέσο όρο 8 - 9 λίτρα στα 100 χλμ (πληρώνω μόνιμη τετρακκίνηση) χωρίς να υπολογίσω φθορές, service, λάστιχα κλπ. Αυτό που ψάχνω είναι μια άνετη, οικονομική μετακίνηση που να μη μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε αυτοκίνητο. Η διαδρομή που κάνω αφορά επαρχιακό δρόμο και Εγνατία.

mats8282
04/05/2008, 11:21
VStrom και Versys απο οσο ξερω καινε κατω απο 6 λιτρα/100 χλμ σε ανοιχτο δρομο με χαμηλες ταχυτητες...Σαν κοστος service δεν ξερω αλλα λογικα θα ειναι σχετικα χαμηλο σε σχεση με τα 4κιλυνδρα αφου ειναι 2 κιλυνδρους κατω...

Με το CBF μεσα στην πολη καιω γυρω στο 4αρι /100 χλμ και δεν το λυπαμαι στο γκαζι...

Εχει στην ενοτητα <<μοντελα>> ολοκληρες συζητησεις για τα προαναφερθεντα...

Ριξε μια ματια και εκει..

:wave2:


ΥΓ VStrom (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=31)
Vstrom VS Versys thread (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33893&highlight=Versys)

panavour
04/05/2008, 12:45
ποσα χρηματα διαθετεις γι αυτην σου την αγορα?????

kalant
04/05/2008, 13:00
συμφωνω για versys ή v-strom, αλλα μιας και λες πως θες φθηνο, το αφηνουμε το versys μιας και ειναι καινουριο μοντελο και δεν υπαρχει μεταχειρισμενο φθηνο...

οποτε ενα v-strom πιστευω οτι ειναι καλο για σενα μιας και τα μοντελα 2005 εχουν 4-5.000€, πολυ καλη τιμη, αξιοπιστα και το καλυτερο ειναι οτι δεν θα θες να ανεβεις κυβικα αφου ειναι 650 και δεν θα το βαρεθεις και γρηγορα οπως ενα 250 πχ μιας και εχει 70 αλογα με αφθονο γκαζι, παραλληλα ειναι πολυ φιλικο και ανετο...

για καταναλωση δεν το συζηταμε, καιει γυρω στα 5 λιτρα ανα 100 χλμ...

οσο δηλαδη πολλα 250 αρια, cbf, scooter κλπ οποτε συμφερει, τωρα αν θες ακομα φθηνοτερο πιστευω κανενα cbf ειναι μονοδρομος αλλα ειναι μικρο και πιστευω θα το βαρεθεις γρηγορα και ας λες πως το θες καθαρα για λιγα χιλιομετρα και για την δουλεια σου...

γιατι να μην μπορεις αν το θελησεις να πας και ενα ταξιδακι φορτωμενος?

ταχυτητες 120-130 τις εχει πολυ ευκολα και ειναι και ευκολο στην κινηση...


:wave2:

VEYEOS
04/05/2008, 13:22
Οπωσδήποτε η τιμή αγοράς είναι σημαντική, αλλά δεν με πειράζει η τιμή. Φυσικά και δε θα ήταν άσχημα να μπορούσα να κάνω με τη σύζυγο και κανένα ταξιδάκι.

mats8282
04/05/2008, 13:27
Vstrom μεταχειρισμενο πιστευω ειναι η καλυτερη λυση...Ετσι οπως μας τα λες εγω στην θεση σου αυτο θα επερνα...Αφου θες και κανα ταξιδι αραια και που πιστευω ειναι το καλυτερο....


Παιζουν και πολλα κομματια και σε καλες τιμες...

SpineshankD
04/05/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κοιτα προς 250 street ειτε YBR ειτε CBF

Τα 100-110 τα εχει ευκολα

Εχουν μεγαλα τεποζιτα και μεγαλη αυτονομια!

Με 250 cbf εχω κανει 350+ και το γεμισα με 15 λιτρα περιπου (16αρι τεποζιτο)

Ευκολη στο χειρισμο αν ειναι η πρωτη σου και αν δεις για μεταχειρω κοντα στα 2500 ειναι καλα!

+100

ακρβως αυτο σκεφτηκα

kalant
04/05/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VEYEOS
Οπωσδήποτε η τιμή αγοράς είναι σημαντική, αλλά δεν με πειράζει η τιμή. Φυσικά και δε θα ήταν άσχημα να μπορούσα να κάνω με τη σύζυγο και κανένα ταξιδάκι.

ε δεν το συζηταμε τοτε...

αν το οδηγησεις κιολας θα το κλεισεις επι τοπου φιλε...

:wave2:

vestromas
04/05/2008, 21:15
Moλις γυρισα απο Πηλιο με τη γυναικα και μπαγαζια και περασα και απο Μπραλο και Οιτη να δω ενα φιλο και στην εθνικη πηγαινα 140 με 180 για πλακα. Το vstrom 650, εκτος απο οικονομικο, ειναι το απολυτο ταξιδιωτικο εργαλειο. Συναντησα και ενα παιδι με την κοπελια του με ενα καινουριο 650 του 2007 που τοχει κανα μηνα, και εχει κανει αυτο το τετραημερο 2000χλμ. Αθηνα ΘΕσσαλονικη Δραμα, κατι βουνα και δασοι και παλι Αθηνα. Ολα αυτα στα λεω για να καταλαβεις οτι περα απο την δουλεια σου πηγενε ελα εχεις απεριοριστες δυνατοτητες με το vstrom αν το επιλεξεις.:beer: :wave2:

epp1640
05/05/2008, 02:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VEYEOS
Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας!
Πιτσιρικάς είχα ένα βεσπάκι pal κι ένα ΜΤΧ 50. Μετά τα παράτησα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι καθαρά λειτουργικό. Έχω ένα DAIHATSU TERIOS το οποίο όμως δε συμφέρει για τις καθημερινές μετακινήσεις μου, αφού καίει κατά μέσο όρο 8 - 9 λίτρα στα 100 χλμ (πληρώνω μόνιμη τετρακκίνηση) χωρίς να υπολογίσω φθορές, service, λάστιχα κλπ. Αυτό που ψάχνω είναι μια άνετη, οικονομική μετακίνηση που να μη μπορεί να συγκριθεί με οποιοδήποτε αυτοκίνητο. Η διαδρομή που κάνω αφορά επαρχιακό δρόμο και Εγνατία.

ΑΣΧΕΤΟ : εγώ έχω ακόμα mtx50 :lol: θες να θυμηθείς τα νιάτα σου?

ΣΧΕΤΙΚΟ : εφόσον ο στόχος σου είναι το χαμηλό κόστος σου προτείνω μεταχειρισμένο, μονοκύλινδρο, αερόψυκτο, ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ :smilea: enduraki.. βρες ένα καλό μετάχειρο suzuki dr ή κανένα yamaha xt και καθάρισες.. ακόμα σε φτηνά τίμια on off παίζουν suzuki freewind και aprilia pegaso πάλι μεταχειρισμένα αλλά πιο καινούρια.. :beer:

VEYEOS
05/05/2008, 07:32
Όντως το vstrom (και από την έρευνα που έκανα) είναι πολύ καλό εργαλείο. Μάλλον καλύτερο από το versys. Το versys από την άλλη έχει κάτι που με τραβάει. Εντούτοις θέλω να ψάξω και για το pegasos.
Όσο για τα νιάτα μου, άρχισα να τα θυμάμαι από το mio 50 που έχει η σύζυγος.

devil's animal
05/05/2008, 07:33
παρε ενα R1, να το πηγαινεις με 6η ρελαντι (γυρω στα 100χλμ θα βγαζει) και να μην σου καιει τιποτα.
:smokin:

VEYEOS
05/05/2008, 11:43
Ποιός είναι αυτός που πάει το R1 ρελαντί;(!!!) Οικονομία στη βενζίνη είπαμε να κάνουμε, όχι στο χρόνο!

devil's animal
05/05/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από VEYEOS
Ποιός είναι αυτός που πάει το R1 ρελαντί;(!!!) Οικονομία στη βενζίνη είπαμε να κάνουμε, όχι στο χρόνο!


αφου εσυ εχεις προκαθορισει την ταχυτητα που θα πηγαινεις, τι σε νοιαζει τι θα ειναι κατω απο τα ποδια σου?


παιρνεις ενα τετρακυλινδρο χιλιαρη κινητηρα ψεκαστο, τον πηγαινεις ρελαντι και σου βγαζει και γαμω τα χλμ σε αυτονομια. Θα γεμιζεις μια φορα το δεκαπενθημερο.
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sniper
05/05/2008, 12:09
Μην πάρεις μηχανή....

Πάρε ένα 1000ράκι αυτοκινητάκι να μην σου καίει τίποτα.

Η οικονομία στα καύσιμα και στην τσέπη σου δεν είναι κριτήριο αγοράς ή επιλογής μηχανής...

Εξάλλου, εάν κάνεις 100χλμ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, δλδ 26.000 χλμ το χρόνο μόνο πήγαινε-έλα στην δουλειά (βάλε και τα ενδιάμεσα + βόλτες) θες ένα σκασμό λεφτά για συντήρηση, λάστιχα κλπ κλπ.....

Και δεν έχουμε μιλήσει για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς σαν αναβάτης.

VEYEOS
05/05/2008, 12:09
Όλες οι απόψεις σεβαστές! Θα κοιτάξω κι αυτό το ενδεχόμενο, αν και αποκλείεται να κρατηθώ στα ρελαντί του. Εξάλλου η ταχύτητα είναι κάτι σχετικό!

sniper
05/05/2008, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VEYEOS
Όλες οι απόψεις σεβαστές! Θα κοιτάξω κι αυτό το ενδεχόμενο, αν και αποκλείεται να κρατηθώ στα ρελαντί του. Εξάλλου η ταχύτητα είναι κάτι σχετικό!

Αρκεί να έχεις επίγνωση του τι καβαλάς, πως οδηγείται και να μην γίνεις στατιστική....